Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,042 εγγεγραμμένα μέλη και 2,411,615 μηνύματα σε 75,388 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 527 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισπανικά

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 19:44, 16-09-17:

Καλησπέρα,

Πιστεύετε ότι κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ Ισπανικά μπορεί να ενταχθεί σε τάξη Β1;
Θα ξεκινήσω μαθήματα ατη φοιτητική λέσχη του ΟΠΑ και έχει μαθήματα για 1) Α1/Α2, 2) Β1/Β2, 3) C1/C2.
Αξίζει να κάνω μαθήματα επιπέδου Α1-Α2;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 9,162 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 20:09, 16-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Καλησπέρα,

Πιστεύετε ότι κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ Ισπανικά μπορεί να ενταχθεί σε τάξη Β1;
Θα ξεκινήσω μαθήματα ατη φοιτητική λέσχη του ΟΠΑ και έχει μαθήματα για 1) Α1/Α2, 2) Β1/Β2, 3) C1/C2.
εννοειται πως ναι. πως θα ξεκινησεις μαθηματα επιπεδου lower χωρις να γνωριζεις καν το αλφαβητο? αλλα ακομη και αυτο να ξερεις, στο Α1/Α2 βαζεις τις βασεις, δεν γινεται απλα να προσπερασεις δυο ταξεις ετσι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 20:27, 16-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
εννοειται πως ναι. πως θα ξεκινησεις μαθηματα επιπεδου lower χωρις να γνωριζεις καν το αλφαβητο? αλλα ακομη και αυτο να ξερεις, στο Α1/Α2 βαζεις τις βασεις, δεν γινεται απλα να προσπερασεις δυο ταξεις ετσι.
Για να βαλω τις βάσεις χρειάζονται 8 μήνες με 4 ώρες κάθε εβδομάδα;
Προφανώς οι βάσεις ειναι σημαντικές, απλώς αναρωτιέμαι αν αξίζει να πληρώσω 200€ (1ος χρόνος για Α1/Α2) + 350€ (2ος χρόνος για Β1/Β2).
Δε μπορείς απο το ένα επίπεδο να πας στο αλλο στα μισά του χρόνου, δυστυχώς. Για αυτό σκεφτομαι μήπως κάνω σε ένα φροντιστήριο Α1/Α2 για 6 μήνες και μετα να εγγραφώ στη λέσχη για Β1/Β2...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VirusX

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O VirusX έγραψε: στις 20:39, 16-09-17:

Ισπανικά....Χμμμμμμμμ... Αχχχ αυτά τα Ισπανικά....(Καλή επιλογή,μιλιούνται παντού)
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 20:43, 16-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από VirusX
Ισπανικά....Χμμμμμμμμ... Αχχχ αυτά τα Ισπανικά....(Καλή επιλογή,μιλιούνται παντού)
Σκεφτόμουν και τα Γερμανικά, αλλα τα Ισπανικά με ελκύουν περισσότερο και θα μου ειναι πιο εύκολα μιας και ξέρω Γαλλικά.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 20:47, 16-09-17:

Σχεδόν όλοι οι γαλλόφωνοι που ξέρω κανουν ισπανικά και οι ισπανόφωνοι γαλλικά...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,135 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 09:52, 17-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Καλησπέρα,

Στην πρώτη τάξη μαθαίνεις σχεδόν όλη την γραμματική που θα σου χρειαστεί για την Β. Πώς θα το πηδήξεις αυτό για να γραφτείς στην Β?
Μην γελιέσαι ότι με το φροντ θα είναι καλύτερα. Η τυπική διάρκεια κάθε τάξης είναι 8 μήνες και οι ώρες είναι συνήθως 4-5 για τις πρώτες τάξεις και λογικά γύρω στις 6-7 αν πας για επίπεδο Γ. Κάθε γλώσσα που την ξεκινάς έχει αυτό το σχετικά βαρετό στάδιο των πρώτων μηνών μέχρι να διδαχθείς όλα τα βασικά και να είσαι σε θέση να εμβαθύνεις μετά. Τα ισπανικά δεν είναι εξαίρεση. Γράψου στην Α' τάξη και κάνε υπομονή λίγους μήνες.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 14:12, 17-09-17:

Έχεις δίκιο.
Σας ευχαριστώ !
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Animan έγραψε: στις 23:33, 25-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Σχεδόν όλοι οι γαλλόφωνοι που ξέρω κανουν ισπανικά και οι ισπανόφωνοι γαλλικά...
Ισχύει. Πολλοί Ισπανοί μαθαίνουν πορτογαλικά ή γαλλικά ή ιταλικά και όχι αγγλικά και πολλοί Γάλλοι μαθαίνουν ισπανικά ή ιταλικά (αν και τα ιταλικά στη Γαλλία είναι πολύ δημοφιλή). Αυτό συμβαίνει και γιατί είναι συγγενείς γλώσσες αλλά και, πιστεύω, γιατί είναι γειτονικές χώρες. Αυτό παίζει πολύ στην Ευρώπη από ό,τι κατάλαβα. Π.χ. σχεδόν όλοι οι Ολλανδοί που ξέρω μιλάνε άπταιστα γερμανικά και οι Γερμανοί που μένουν κοντά στην Ολλανδία συχνά μαθαίνουν ολλανδικά. Βέβαια δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος για τους γαλλόφωνους και τους ισπανόφωνους γενικά. Δεν έχω μιλήσει ούτε με ένα λατιναμερικάνο ισπανόφωνο που να ξέρει (καλά τουλάχιστον) γαλλικά. Και όσον αφορά τους γαλλόφωνους, στο Κεμπέκ τουλάχιστον, (γιατί στον Νίγηρα ή στο Κονγκό δεν νομίζω να σκοτώνονται να μαθαίνουν ξένες γλώσσες) μαθαίνουν αγγλικά και c'est tout!
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,340 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 11:23, 26-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Animan
Ισχύει. Πολλοί Ισπανοί μαθαίνουν πορτογαλικά ή γαλλικά ή ιταλικά και όχι αγγλικά και πολλοί Γάλλοι μαθαίνουν ισπανικά ή ιταλικά (αν και τα ιταλικά στη Γαλλία είναι πολύ δημοφιλή). Αυτό συμβαίνει και γιατί είναι συγγενείς γλώσσες αλλά και, πιστεύω, γιατί είναι γειτονικές χώρες. Αυτό παίζει πολύ στην Ευρώπη από ό,τι κατάλαβα. Π.χ. σχεδόν όλοι οι Ολλανδοί που ξέρω μιλάνε άπταιστα γερμανικά και οι Γερμανοί που μένουν κοντά στην Ολλανδία συχνά μαθαίνουν ολλανδικά. Βέβαια δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος για τους γαλλόφωνους και τους ισπανόφωνους γενικά. Δεν έχω μιλήσει ούτε με ένα λατιναμερικάνο ισπανόφωνο που να ξέρει (καλά τουλάχιστον) γαλλικά. Και όσον αφορά τους γαλλόφωνους, στο Κεμπέκ τουλάχιστον, (γιατί στον Νίγηρα ή στο Κονγκό δεν νομίζω να σκοτώνονται να μαθαίνουν ξένες γλώσσες) μαθαίνουν αγγλικά και c'est tout!
Με τους ισπανόφωνους μια χαρά συνεννουουμαι στα γαλλικά αφού το 80% των λέξεων είναι κοινές...

Ελάχιστοι Γερμανοί μαθαίνουν ολλανδικά... (μονο 1,12%)... . Κυρίως μαθαίνουν αγγλικά, γαλλικά και ρωσικά... Τουλάχιστον στο σύνολο της χώρας...
Οι Ολλανδοί μαθαίνουν όλες τις γλωσσες... Αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά αλλά και ισπανικά.
Σε όλο τον Καναδά τα γαλλικά είναι υποχρεωτικά... Και για τους νέους εργαζομενους ζητάνε πρωτα γαλλικά...
Στις Η.Π.Α μετα τα αγγλικά μαθαίνουν ισπανικά (η χώρα αποικιζεται απο ισπανόφωνους σιγά σιγά) και μετα γαλλικά... Τέταρτη γλώσσα είναι η...

Επίσης Αγγλοι και Ιρλανδοί μαθαίνουν κυρίως γαλλικά...
Στον Νίγηρα ή στο Κογκο, όπως και στις αλλες γαλλόφωνες αφρικανικές χώρες δεν μαθαίνουν ξένες γλωσσες. Αρκούνται στα γαλλικά. Οι γέροι ξέρουν και καποιες τοπικές διαλέκτους... Εξαίρεση το Καμερούν που κάποιοι μαθαίνουν αγγλικά... Στην Νιγηρία που μιλάνε κυρίως διαλεκτους πολλοι μαθαίνουν αγγλικά και αρκετοι γαλλικά...
Τα ισπανικά και τα γαλλικά θα είναι οι γλωσσες με την μεγαλυτερη δυναμική τις επόμενες δεκαετίες...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 26-09-17 στις 11:58.
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,513 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε: στις 13:08, 12-11-17:

http://atenas.cervantes.es/es/diplom...nvocatoria.htm

Programa de la Convocatoria DELE de noviembre de 2017

¡Buena suerte a todos los candidatos!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ισπανικά ή Ιταλικά; - Από george1
      Το θέμα έχει λάβει 53 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-17 στις 23:47.
    • Ισπανικά vs Αγγλικά - Από A propos
      Το θέμα έχει λάβει 50 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-08-15 στις 18:58.
    • Ομιλείτε ισπανικά! - Από Demand
      Το θέμα έχει λάβει 117 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-06-14 στις 16:54.
    • Γερμανικά vs Ισπανικά (Β2) - Από oasis
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-09-13 στις 13:10.
    • Ισπανικά: proponer - Από Ραφαέλα33847
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-07-09 στις 17:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα