Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,179 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απόδειξη για Ενισχυτική & Ακυρωτική Συμβολή

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,042 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 01:43, 05-01-08:

Βρήκα άλλη μια απόδειξη να περάσω στο τετραδιάκι μου (τα γνωστά Petro's notebooks ) με τις αποδείξεις & θεωρητικής ασκήσεις Φυσικής.

Λοιπόν, οι ορισμοί λένε:
  • Ενισχυτική συμβολή συμβαίνει σε όλα τα σημεία των οποίων οι αποστάσεις από τις πηγές Π1 και Π2 διαφέρουν κατά ακέραιο πολλαπλάσιο του μήκους κύματος.
    Δηλαδή:

• Ακυρωτική συμβολή συμβαίνει σε όλα τα σημεία των οποίων οι αποστάσεις τους από τις πηγές Π1 και Π2 διαφέρουν κατά περιττό πολλαπλάσιο του μισού μήκους κύματος.
    Δηλαδή:

Θέλω λοιπόν να αποδειχθούν τα παραπάνω...

Απόδειξη 1
Στην Ενισχυτική συμβολή ισχύει:
Α' = 2Α

συν[ π(X2 - X1)/λ ])= 1
συν[ π(X2 - X1)/λ ])= συν(0)
π(X2 - X1)/λ = 2κπ +- 0
(X2 - X1)/λ = 2κ
X2 - X1 = 2κλ

Από δω και ύστερα πώς φτάνω στο ; :what:

Απόδειξη 2

Στην Ακυρωτική συμβολή ισχύει:
Α' = 0

συν[ π(X2 - X1)/λ ])= 0
συν[ π(X2 - X1)/λ ])= συν(π/2)
π(X2 - X1)/λ = 2κπ +- π/2
π(X2 - X1)/λ = π( 2κ +- 1/2 )
(X2 - X1)/λ = 2κ +- 1/2
X2 - X1 = λ( 2κ +- 1/2 )

Πώς φτάνω στο ;

Οι απορίες μου βασικά πρέπει να πηγάζουν από τα κενά που έχω στα μαθηματικά, ειδικά στους τύπους με "κ" και "Ν" όπου χρησιμοποιούνται για να δείξουν ότι ο τάδε αριθμός παίρνει περιορισμένες τιμές (αν μπορεί κάποιος ας μου τα εξηγήσει καλύτερα).

Thanks!
-petros
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Undead (john)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Undead
Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

O Undead έγραψε στις 11:14, 06-01-08:

Το συνημίτονο μηδενίζει στα περιττά πολ/σια του π δεύτερα , ενώ είναι ίσο με +1 ή με -1 στα πολλαπλάσια του π.

οπότε πλάτος είναι (πρόσεξε το απόλυτο )

Για τα σημεία ενίσχυσης ισχύει

ή ή ( ή ) ή ή

Για τα σημεία απόσβεσης ισχύει

ή ή ή
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    klean

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ενισχυτική Vs Φροντιστήριο. - Από papas
      Το θέμα έχει λάβει 59 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-05-10 στις 20:29.
    • Ενισχυτική - Από mirk
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-11-08 στις 21:45.
    • Φυσική Συμβολή - Από arisdim
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-02-08 στις 17:08.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους