Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,256 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,613 μηνύματα σε 74,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 649 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για κατατακτήριες

Αλκμήνη*

Νεοφερμένος

H Αλκμήνη* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Αλκμήνη* έγραψε στις 21:30, 20-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
΄Οπως το πάρει κανείς. Σκέψου ότι ένας απόφοιτος Οδοντιατρικής που δίνει κατατακτήριες στην Ιατρική μπορεί εύκολα να γράψει καλύτερα από κάποιον πτυχιούχο που δεν έχει τόσο στενή σχέση με το αντικείμενο. ΄Οταν όμως συναγωνίζεται με αποφοίτους της σχολής του, τότε ζορίζουν τα πράγματα.
Όντως μεταξύ των αποφοίτων σχετικών σχολών υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός. Μάλλον τα πράγματα είναι καλύτερα για τους "μη σχετικούς", επειδή δεν ανταγωνίζονται με τους "σχετικούς"!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 505 μηνύματα.

H meloveyoudo Y έγραψε στις 22:30, 20-08-17:

Γεια σε όλους!
Αρχικά βάση του ότι οι αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν γίνονται μάιο-ιούνιο και φέτος δεν πρόλαβα να κάνω χαρτιά σκέφτομαι τώρα που το "έχω" ακόμα με το διάβασμα να δώσω κατατακτήριες φέτος το δεκέμβρη για τη σχολή παιδαγωγικού δημοτικής εκπαίδευσης χωρίς όμως να έχω ως πρώτο μέλημα να την τελειώσω άμεσα.
Απλά σκέφτομαι αφού υπάρχει η δυνατότητα να είσαι και σε προπτυχιακό και σε μεταπτυχιακό ταυτόχρονα γιατί όχι;
Ως δεδομένο του ότι μένω στη Πάτρα, στο τομέα τον κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών οι μόνες σχολές που υπάρχουν είναι το Παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, Νηπιαγωγών, Θεατρικών σπουδών, Φιλοσοφίας και Φιλογίας.
Ενώ μου αρέσει αρκετά και η σχολή Τουριστικών Επιχείρησεων που όμως είναι στο ΤΕΙ. Ποια είναι η άποψη σας;

Ακόμα, έχω ήδη κοιτάξει την ύλη που έχει ανακοινωθεί για τις εξετάσεις του παιδαγωγικού όμως τα συγράμματα σε κάθε μάθημα είναι από 2 έως 4. Σίγουρα καλό είναι να διαβαστούν όλα, αλλά είναι και υποχρεωτικό; Ή μπορει ο καθένας να επιλέξει πιο προτιμάει και να διαβάσει από το αντίστοιχο;

Ευχαριστώ πολύ όποιον το διάβασει και όποιον απαντήσει επίσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 22:26, 23-08-17:

Παιδια τι ειναι αυτες οι εξετασεις(Κατατακτηριες )?
Παράθεση

iew

Νεοφερμένος

H iew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H iew έγραψε στις 08:02, 24-08-17:

Είναι οι εξετάσεις που δίνεις για 2ο πτυχίο(αντί για πανελλήνιες). Εξετάζεσαι σε τρία μαθήματα που καθορίζονται από την σχολή και έχουν μια συγκεκριμένη ύλη , συνήθως αρκετά μεγάλη που επίσης ορίζεται από την σχολή. Οι θέσεις είναι λίγες (μέχρι 20-30, τις αναφέρει η ιστοσελίδα κάθε σχολής). Για να περάσεις πρέπει να γράψεις στο κάθε μάθημα 10 στα 20(αλλά πολλές φορές οι θέσεις καλύπτονται από άτομα με μεγαλύτερες βαθμολογίες).
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 10:57, 24-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από iew
Είναι οι εξετάσεις που δίνεις για 2ο πτυχίο(αντί για πανελλήνιες). Εξετάζεσαι σε τρία μαθήματα που καθορίζονται από την σχολή και έχουν μια συγκεκριμένη ύλη , συνήθως αρκετά μεγάλη που επίσης ορίζεται από την σχολή. Οι θέσεις είναι λίγες (μέχρι 20-30, τις αναφέρει η ιστοσελίδα κάθε σχολής). Για να περάσεις πρέπει να γράψεις στο κάθε μάθημα 10 στα 20(αλλά πολλές φορές οι θέσεις καλύπτονται από άτομα με μεγαλύτερες βαθμολογίες).
ααα ευχαριστω .... εμ εγω φετος δινω πανελληνιες μπορω να επιλεξω κατευθειαν κατατακτηριες ?
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,036 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 11:10, 24-08-17:

οχι
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iew

Νεοφερμένος

H iew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H iew έγραψε στις 11:13, 24-08-17:

Πρέπει να έχεις ήδη ένα πτυχίο για να δώσεις κατατακτηριες
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jim2015

Φοιτητής

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O jim2015 έγραψε στις 21:13, 24-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από GTR-890
ααα ευχαριστω .... εμ εγω φετος δινω πανελληνιες μπορω να επιλεξω κατευθειαν κατατακτηριες ?
Και βεβαια.Μπορεις να δωσεις κατευθειαν για διδακτορικο.
Παράθεση

elenastrav (Έλενα)

Φοιτητής

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαιευτικής (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H elenastrav έγραψε στις 00:53, 28-08-17:

Αν σου αρέσουν οι Τουριστικές Επιχειρήσεις γιατί δεν κάνεις κατατακτήριες για αυτή την σχολή; Δεν είναι αναγκαίο πια να είναι παρόμοιο το αντικείμενο της δεύτερης σχολής με το πτυχίο σου. Τα συγγράματα σε κάθε μάθημα είναι αυτά που προτείνονται και εσύ επιλέγεις αυτό που θέλεις, μπορείς επίσης να μπεις σε φόρουμ/σελίδες της σχολής και να ρωτήσεις ποιο σύγγραμα είχε προτείνει ο καθηγητής στο συγκεκριμένο μάθημα για να μην ψάχνεις μόνη σου από ποιο θα διαβάσεις.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 225 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 13:18, 28-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από meloveyoudo
Γεια σε όλους!
Αρχικά βάση του ότι οι αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν γίνονται μάιο-ιούνιο και φέτος δεν πρόλαβα να κάνω χαρτιά σκέφτομαι τώρα που το "έχω" ακόμα με το διάβασμα να δώσω κατατακτήριες φέτος το δεκέμβρη για τη σχολή παιδαγωγικού δημοτικής εκπαίδευσης χωρίς όμως να έχω ως πρώτο μέλημα να την τελειώσω άμεσα.
Απλά σκέφτομαι αφού υπάρχει η δυνατότητα να είσαι και σε προπτυχιακό και σε μεταπτυχιακό ταυτόχρονα γιατί όχι;
Ως δεδομένο του ότι μένω στη Πάτρα, στο τομέα τον κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών οι μόνες σχολές που υπάρχουν είναι το Παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης, Νηπιαγωγών, Θεατρικών σπουδών, Φιλοσοφίας και Φιλογίας.
Ενώ μου αρέσει αρκετά και η σχολή Τουριστικών Επιχείρησεων που όμως είναι στο ΤΕΙ. Ποια είναι η άποψη σας;

Ακόμα, έχω ήδη κοιτάξει την ύλη που έχει ανακοινωθεί για τις εξετάσεις του παιδαγωγικού όμως τα συγράμματα σε κάθε μάθημα είναι από 2 έως 4. Σίγουρα καλό είναι να διαβαστούν όλα, αλλά είναι και υποχρεωτικό; Ή μπορει ο καθένας να επιλέξει πιο προτιμάει και να διαβάσει από το αντίστοιχο;

Ευχαριστώ πολύ όποιον το διάβασει και όποιον απαντήσει επίσης
Να πας τώρα για δημοτικής το θεωρώ άχρηστο, εκτός αν θέλεις να το κάνεις απλά σαν χόμπι.
Αν έχεις σκοπό να μπεις σε μεταπτυχιακό αφιέρωσε το χρόνο σου εκεί (γενικά οι εργασίες και οι απαιτήσεις του μεταπτυχιακού είναι πολύ πιο υψηλές και πιο χρονοβόρες από του προπτυχιακού).
Παράθεση

Victwras

Φοιτητής

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβαλλοντος (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O Victwras έγραψε στις 16:34, 01-09-17:

Γειά σας! Έχω περάσει Γεωλογιας και Γεωπεριβαλλοντος ΕΚΠΑ. Η σχολή φαίνεται αρκετά καλή και είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου,αν και δεν στοχευα εκεί.
Από την άλλη πλευρά, μου αρέσει και η αρχιτεκτονική και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες με στόχο την Αθήνα. Έχω μια ερώτηση. Να τελειώσω την Γεωλογία και μετά (αν έχω την όρεξη) να δώσω κατατακτήριες για Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ ή να ξαναδώσω πανελλήνιες; Τι λέτε;
Παράθεση

Victwras

Φοιτητής

Ο Victwras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβαλλοντος (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O Victwras έγραψε στις 16:43, 04-09-17:

Μια βοήθεια κάποιος
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,826 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 17:43, 04-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Victwras
Γειά σας! Έχω περάσει Γεωλογιας και Γεωπεριβαλλοντος ΕΚΠΑ. Η σχολή φαίνεται αρκετά καλή και είναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου,αν και δεν στοχευα εκεί.
Από την άλλη πλευρά, μου αρέσει και η αρχιτεκτονική και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες με στόχο την Αθήνα. Έχω μια ερώτηση. Να τελειώσω την Γεωλογία και μετά (αν έχω την όρεξη) να δώσω κατατακτήριες για Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ ή να ξαναδώσω πανελλήνιες; Τι λέτε;
Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει ν΄αποφασίσεις τώρα με τι θα ήθελες ν΄ασχοληθείς. Κατατακτήριες δίνουν συνήθως (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) απόφοιτοι συναφών σχολών (πχ ένας απόφοιτος Νοσηλευτικής δίνει κατατακτήριες για την Ιατρική ή μια Κοινωνική Λειτουργός δίνει κατατακτήριες για την Ψυχολογία κτλ). Δεν έχει νόημα να σπουδάζεις τόσα χρόνια με μόνο σκοπό να δώσεις κατατακτήριες σε μια σχολή με τελείως διαφορετικό αντικείμενο. Το τμήμα που μπήκες έχει πολλές και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις . Ποιος δεν θα ενδιαφερόταν να μελετήσει για την Κλιματολογία, τη Σεισμολογία, την Ορυκτολογία, την Ηφαιστειολογία, τα Υπόγεια ΄Υδατα, τη Θαλάσσια Γεωλογία κτλ, κτλ. Κι αυτό στο λέω επειδή έχεις αναφέρει ότι σ΄ενδιέφερε από μικρό αυτό το αντικείμενο. Δεν θα σου έλεγα να το ακολουθήσεις αν δεν σ΄ενδιέφερε. Αν πάλι η Αρχιτεκτονική είναι αυτή που σε "τραβάει" περισσότερο κι είναι αυτό με το οποίο σκέφτεσαι τον εαυτό σου ν΄ασχολείται μια ζωή, ας μην το κουράζουμε. Γράψου τυπικά στη σχολή σου και ξεκίνα αύριο κιόλας προετοιμασία για να δώσεις του χρόνου. Συγγνώμη αν σε αγχώνω αλλά δυστυχώς ο χρόνος πιέζει και πρέπει να πάρεις άμεσα μια απόφαση για την οποία δεν θα μετανιώσεις αργότερα.
Παράθεση

Victwras

Φοιτητής

O Victwras έγραψε στις 18:02, 04-09-17:

Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει ν΄αποφασίσεις τώρα με τι θα ήθελες ν΄ασχοληθείς. Κατατακτήριες δίνουν συνήθως (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) απόφοιτοι συναφών σχολών (πχ ένας απόφοιτος Νοσηλευτικής δίνει κατατακτήριες για την Ιατρική ή μια Κοινωνική Λειτουργός δίνει κατατακτήριες για την Ψυχολογία κτλ). Δεν έχει νόημα να σπουδάζεις τόσα χρόνια με μόνο σκοπό να δώσεις κατατακτήριες σε μια σχολή με τελείως διαφορετικό αντικείμενο. Το τμήμα που μπήκες έχει πολλές και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες κατευθύνσεις . Ποιος δεν θα ενδιαφερόταν να μελετήσει για την Κλιματολογία, τη Σεισμολογία, την Ορυκτολογία, την Ηφαιστειολογία, τα Υπόγεια ΄Υδατα, τη Θαλάσσια Γεωλογία κτλ, κτλ. Κι αυτό στο λέω επειδή έχεις αναφέρει ότι σ΄ενδιέφερε από μικρό αυτό το αντικείμενο. Δεν θα σου έλεγα να το ακολουθήσεις αν δεν σ΄ενδιέφερε. Αν πάλι η Αρχιτεκτονική είναι αυτή που σε "τραβάει" περισσότερο κι είναι αυτό με το οποίο σκέφτεσαι τον εαυτό σου ν΄ασχολείται μια ζωή, ας μην το κουράζουμε. Γράψου τυπικά στη σχολή σου και ξεκίνα αύριο κιόλας προετοιμασία για να δώσεις του χρόνου. Συγγνώμη αν σε αγχώνω αλλά δυστυχώς ο χρόνος πιέζει και πρέπει να πάρεις άμεσα μια απόφαση για την οποία δεν θα μετανιώσεις αργότερα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εδώ και τρεις μήνες είμαι αναποφασιστος και ψάχνω για μια λύση κάθε μέρα... Τέλος πάντων. Δηλαδή δεν μπορώ να δώσω κατατακτήριες για μια σχολή που είναι τελείως διαφορετική από αυτή που αποφοίτησα; Έχουν μεγάλο χάσμα αυτά τα δύο ενδιαφέροντα μου.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 18:25, 04-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Victwras
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εδώ και τρεις μήνες είμαι αναποφασιστος και ψάχνω για μια λύση κάθε μέρα... Τέλος πάντων. Δηλαδή δεν μπορώ να δώσω κατατακτήριες για μια σχολή που είναι τελείως διαφορετική από αυτή που αποφοίτησα; Έχουν μεγάλο χάσμα αυτά τα δύο ενδιαφέροντα μου.
Μπορείς να δώσεις. Το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα να σπουδάσεις δύο αντικείμενα άσχετα μεταξύ τους που δεν έχουν κανένα κοινό σημείο ώστε να μπορέσεις χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις του ενός επικουρικά στο άλλο. Αν σ΄ενδιαφέρει κάποιο εντελώς άλλο αντικείμενο από το αντικείμενο της σχολής που μπήκες, το πιο λογικό είναι να ξαναδώσεις πανελλαδικές. Τώρα για το αν υπάρχουν κοινά σημεία ανάμεσα στις δύο σχολές που σ΄ενδιαφέρουν, καλύτερα να το ψάξεις μέσω ανθρώπων που ασχολούνται μ΄αυτά τα αντικείμενα.
Παράθεση

efi25

Νεοφερμένος

H efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H efi25 έγραψε στις 09:29, 05-09-17:

Γεια σας, δινω κατατακτήριες για Αγγλικη Φιλολογία στο ΕΚΠΑ. Εχω ηδη δει τη λιστα με την υλη των εξετάσεων, και αναρωτιεμαι απο πού πρεπει να προμηθευτω τα βιβλια, πρεπει να τα αγορασω? please help!
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 09:55, 05-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από efi25
Γεια σας, δινω κατατακτήριες για Αγγλικη Φιλολογία στο ΕΚΠΑ. Εχω ηδη δει τη λιστα με την υλη των εξετάσεων, και αναρωτιεμαι απο πού πρεπει να προμηθευτω τα βιβλια, πρεπει να τα αγορασω? please help!
Θα τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη της σχολής.
Παράθεση

Victwras

Φοιτητής

O Victwras έγραψε στις 09:58, 05-09-17:

Κανονικα πρεπει το ιδιο το τμημα να σου δωσει περαιτερω πληροφοριες. Παρε τους τηλεφωνο. Ποτε δινεις?
Παράθεση

efi25

Νεοφερμένος

H efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H efi25 έγραψε στις 12:14, 05-09-17:

Θα τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη της σχολής.
γινεται να δανειστω χωρις πασο? στη δικη μου σχολη δε δανειζομασταν τιποτα χωρις πασο. Η βιβλιοθηκη ξερεις ποτε ειναι ανοιχτη?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 12:29, 05-09-17:

γινεται να δανειστω χωρις πασο? στη δικη μου σχολη δε δανειζομασταν τιποτα χωρις πασο. Η βιβλιοθηκη ξερεις ποτε ειναι ανοιχτη?
http://www.enl.uoa.gr/ypodomes/biblio8ikh.html
Παράθεση

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 505 μηνύματα.

H meloveyoudo Y έγραψε στις 23:38, 30-09-17:

Οσοι εχετε μπει με κατατακτηριες ποσο καιρο πριν διαβαζατε; Σκεφτομαι τελικα να δωσω για το οικονομικο τμημα στο οποιο εξεταζεσαι και μαθηματικα και για τα οποια θα αρχισω μαθημτα με καθηγητη την επομενη εβδομαδα. Πιστευετε προλαβαινω να προετοιμαστω για ολα τα μαθηματα μεχρι τον δεκεμβρη;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:57, 01-11-17:

΄Οσοι δώσατε κατατακτήριες πέρσι, προσέξτε το παρακάτω γιατί μπορεί να έχετε εισαχθεί και να μην το ξέρετε.
Σύμφωνα με το άρθρο 74, παρ.5, εδάφιο α του Ν.4485/2017 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 114 τ.Α΄/4-8-2017 (http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...t1aaQCxpGiJYq8) "Θέσεις εισακτέων που έμειναν κενές κατά τις κατατακτήριες εξετάσεις 2016-17, καλύπτονται μέχρις εξαντλήσεως του προβλεπόμενου ποσοστού εισακτέων, με την κατάταξη, ως επιτυχόντων, υποψηφίων κατά φθίνουσα σειρά συνολικής βαθμολογίας εφόσον αυτή είναι τουλάχιστον τριάντα (30) μονάδες ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Οι ανωτέρω κατατασσόμενοι ως επιτυχόντες εισακτέοι εγγράφονται, για το ακαδημαικό έτος 2017-18, στο α΄εξάμηνο σπουδών του οικείου τμήματος". ΄Ηδη πολλές σχολές έχουν αναρτήσει συμπληρωματικές καταστάσεις επιτυχόντων και τους καλούν για εγγραφή.
Παράθεση

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O supernaturalskg έγραψε στις 12:15, 01-11-17:

΄Οπως το πάρει κανείς. Σκέψου ότι ένας απόφοιτος Οδοντιατρικής που δίνει κατατακτήριες στην Ιατρική μπορεί εύκολα να γράψει καλύτερα από κάποιον πτυχιούχο που δεν έχει τόσο στενή σχέση με το αντικείμενο. ΄Οταν όμως συναγωνίζεται με αποφοίτους της σχολής του, τότε ζορίζουν τα πράγματα.
Οι απόφοιτοι της Οδοντιατρικής διεκδικούν ξεχωριστό ποσοστό θέσεων από όοοοολους τους υπόλοιπους και ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλο. Σαφέστατα ο Οδοντίατρος μπαίνει πιο εύκολα με κατατακτήριες στην Ιατρική. Για να γίνει πιο κατανοητό, ας δούμε ένα τυχαίο παράδειγμα με αριθμούς: έστω ότι στην Ιατρική ΑΠΘ με κατατακτήριες μπαίνουν 15 άτομα. Από τους 15, οι 5 θα είναι Οδοντίατροι και οι άλλοι 10 από άλλες σχολές, και διαγωνίζονται σε διαφορετικά θέματα. Οι Οδοντίατροι δίνουν μαθήματα που ήδη έχουν περάσει σε προπτυχιακό επίπεδο (δεδομένου ότι το 1/3 ίσως και παραπάνω των προπτυχιακών μαθημάτων είναι καθαρά μαθήματα και κλινικές Ιατρικής), ενώ ένας Γεωπόνος πχ έχει να δώσει Φυσική Χημεία και Βιολογία, που οκ θεωρώ ότι είναι κάπως πιο άσχετα με την επιστήμη του. Επίσης είναι γνωστό ότι οι Οδοντίατροι που δίνουν για Ιατρική ενδιαφέρονται για γναθοχειρουργική κατά κύριο λόγο, οπότε επειδή είναι πολύ συγκεκριμένη και απαιτητική επιλογή, δεν υπάρχει τόσο μεγάλος αριθμός ενδιαφερόμενων, άρα συνήθως ξαναλέω η πλειοψηφία αυτών που δίνουν εισάγονται και στην Ιατρική. Αντίθετα, όλοι οι υπόλοιποι ενδιαφερόμενοι (στο παράδειγμα οι 10 θέσεις) είναι αρκεταααά περισσότεροι και συνήθως το αντικείμενο της επιστήμης τους δε συνάδει στο 100% με τα μαθήματα που καλούνται να εξεταστούν. Άρα τα συμπεράσματα δικά σας για το ποιοι εισάγονται πιο "εύκολα" με κατατακτήριες στην Ιατρική και που υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 13:27, 01-11-17:

Σωστά!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 01-11-17 στις 15:24.
Παράθεση

Stelios.97

Νεοφερμένος

Ο Stelios.97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Stelios.97 έγραψε στις 15:16, 05-11-17:

Καλησπερα ειμαι 4ετης φοιτητης στη νοσηλευτικη του ΕΚΠΑ και ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες εξετασεις στο βιολογικο του ηρακλειου.Γνωριζει κανεις τη δομη των εξετασεων(βραχειας αναπτυξης,πολλαπλης επιλογης κλπ);Επισης,ειδα οτι η υλη ειναι καπως μεγαλουτσικη,πιστευετε οτι βγαινει μεσα σε 4 μηνες;Αν καποιος εχει δωσει κατατακτηριες για το συγκεκριμενο τμημα ή ειναι φοιτητης εκει θα μπορουσε να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 225 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 22:30, 05-11-17:

Θα έχεις στα χέρια σου ένα πολύ καλό πτυχίο. Γιατί δεν ψάχνεις να το αξιοποιήσεις;; Τι να την κάνεις τη βιολογία;;
(Εκτός αν απλά γραφτείς και πηγαίνεις μόνο για εξετάσεις).
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,367 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:10, 06-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από NikosChatzoglou
Θα έχεις στα χέρια σου ένα πολύ καλό πτυχίο. Γιατί δεν ψάχνεις να το αξιοποιήσεις;; Τι να την κάνεις τη βιολογία;;
(Εκτός αν απλά γραφτείς και πηγαίνεις μόνο για εξετάσεις).
το παιδί είναι φοιτητής ήδη σε αυτή την σχολή και έχει αποφασίσει να αλλάξει επαγγελματική κατεύθυνση. Το ότι η νοσηλευτική έχει καλή επαγγελαμτική αποκατάσταση δεν είναι να κάτι που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν τουλάχιστον σε αυτό το κλάδο καθώς δεν είναι απλη δουλειά γραφείου έχεις να κάνεις με ανθρώπους.

όσο αφορά την επιλογή του παιδιού να πάει Βιολογία την θεωρώ λάθος και εγώ αλλά είναι προσωπική επιλογή και οφείλουμε να την σεβόμαστε.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 23:35, 06-11-17:

ή μπορεί απλά να μην γνωρίζει την αποκατάσταση που έχει η νοσηλευτική ή τις προοπτικές στο εξωτερικό ή ότι αν θέλει να συνεχίσει ις σπουδές μπορει να ψάξει διάφορα μεταπτυχιακά κλπ κλπ. Καλό είναι να τον πληροφορήσουμε, αν και καλύτερα να μας πει ο ίδιος για ποιο λόγο σκέφτεται τις κατατακτήριες.
Παράθεση

Stelios.97

Νεοφερμένος

O Stelios.97 έγραψε στις 18:49, 07-11-17:

παιδια ευχαριστω για τον ενδιαφερον που δειχνετε για μενα αλλα γενικα μπηκα στη σχολη αυτη επειδη δεν επιασα το βιολογικο..παντα μου αρεσε η βιολογια και ηθελα να το σπουδασω αλλα λογω βαθμου δεν περασα...για την επαγγελματικη αποκατασταση στη νοσηλευτικη τα πραγματα δεν ειναι οπως ''ακουγονται'' υπαρχει και σε αυτο το επαγγελμα ανεργια και τεραστιος ανταγωνισμος λογω υπαρξης ΤΕΙ-ΑΕΙ καθως και ΙΕΚ.Ειμαι 4 χρονια σε αυτο τον κλαδο και εχω δει πολλα ''ασχημα'' πραγματα(πχ διαμαχη ΤΕΙ-ΑΕΙ νοσηλευτικης ως προς το καθηκοντολογιο,υποτιμηση απο αλλους επιστημονες υγειας λογω της φυσης του επαγγελματος-φροντιδα αρρωστων-και τελος το υγειονομικο συστημα της ελλαδας πασχει τοσο υλικα οσο και ιδεολογικα-ακουγονται ακομα οι εκφρασεις ''αδελφη νοσοκομα'' κλπ).Επομενως νιωθω οτι θελω να κανω ΚΑΙ κατι διαφορετικο το οποιο θα με γεμισει ψυχικα και πνευματικα..Νομιζω κουρασα αλλα ηθελα να καταλαβετε πως βλεπω τα πραγματα!
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 00:14, 08-11-17:

Τα ιεκ, επαλ, επας κλπ δεν βγάζουν νοσηλευτές αλλά βοηθούς νοσηλευτών. Νοσηλευτές βγαίνουν μόνο από ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Το σύστημα υγείας στην Ελλάδα είναι χάλια αλλά και τι δεν είναι πλέον χάλια στην Ελλάδα. Δεν είναι λόγος αυτός για να εγκαταλείψεις το επάγγελμα.
Κατά τη γνώμη μου ψάξε πρώτα πάνω στο επάγγελμα, υπάρχουν ευκαιρίες και όχι μόνο στην υγεία πχ τα τελευταία χρόνια πολλοί νοσηλευτές προσλαμβάνονται σαν αναπληρωτές στην ειδική αγωγή. Πχ ψάξε ένα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής, άμα σε ενδιαφέρει να απορροφηθείς στην εκπαίδευση.
Μην μου πεις ότι πτοείσαι από κάτι γιαγιάδες που χρησιμοποιούν το "αδελφή νοσοκόμα".
Το πτυχίο που έχεις θα σε βοηθήσει σε πολλά (αν και δεν το ξέρεις ακόμη). Πρώτα απ' όλα στο στρατό. Θα μπεις στο υγειονομικό ή σε κάποιο σώμα και δεν θα καταλήξεις σκοπάνθρωπος/περιπολάρης σε καμια μονάδα πεζικού ή στους μαυρομπερέδες.
Τεσπα κοίτα πρώτα να πάρεις πτυχίο και μετά βλέπεις, έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου. Αν και πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις κάτι παραγωγικό γτ έχεις τα φόντα να το κάνεις και όχι να ξαναγίνεις 1ετής φοιτητής.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,689 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 00:27, 08-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από NikosChatzoglou
Τα ιεκ, επαλ, επας κλπ δεν βγάζουν νοσηλευτές αλλά βοηθούς νοσηλευτών. Νοσηλευτές βγαίνουν μόνο από ΑΕΙ/ΤΕΙ.
Το σύστημα υγείας στην Ελλάδα είναι χάλια αλλά και τι δεν είναι πλέον χάλια στην Ελλάδα. Δεν είναι λόγος αυτός για να εγκαταλείψεις το επάγγελμα.
Κατά τη γνώμη μου ψάξε πρώτα πάνω στο επάγγελμα, υπάρχουν ευκαιρίες και όχι μόνο στην υγεία πχ τα τελευταία χρόνια πολλοί νοσηλευτές προσλαμβάνονται σαν αναπληρωτές στην ειδική αγωγή. Πχ ψάξε ένα μεταπτυχιακό στις επιστήμες της αγωγής, άμα σε ενδιαφέρει να απορροφηθείς στην εκπαίδευση.
Μην μου πεις ότι πτοείσαι από κάτι γιαγιάδες που χρησιμοποιούν το "αδελφή νοσοκόμα".
Το πτυχίο που έχεις θα σε βοηθήσει σε πολλά (αν και δεν το ξέρεις ακόμη). Πρώτα απ' όλα στο στρατό. Θα μπεις στο υγειονομικό ή σε κάποιο σώμα και δεν θα καταλήξεις σκοπάνθρωπος/περιπολάρης σε καμια μονάδα πεζικού ή στους μαυρομπερέδες.
Τεσπα κοίτα πρώτα να πάρεις πτυχίο και μετά βλέπεις, έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου. Αν και πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να κάνεις κάτι παραγωγικό γτ έχεις τα φόντα να το κάνεις και όχι να ξαναγίνεις 1ετής φοιτητής.
Η νοσηλευτική είναι ένα ιδιαίτερο επάγγελμα. Αν δεν σε εμπνέει, δεν πρόκειται να μπορείς να ανταπεξέλθεις στο μέλλον. Μπορεί εσυ απ’εξω να το βλέπεις εντελώς αντικειμενικά, αλλά είναι αλλιως αν σπουδάζεις εσυ ο ίδιος πάνω στον συγκεκριμένο τομέα και βλέπεις ότι δεν σαρεσει για τους χ,ψ λόγους. Ποσο μαλλον στη νοσηλευτική που έχεις να κανεις με ανθρώπους. Και το να περιμενεις από ένα μεταπτυχιακό σε μερικά χρόνια από τώρα να σου ανοίξει τις πόρτες, ε είναι λίγο ριψοκίνδυνο. Δεν ξέρω τι δουλειά μπορείς να περιμενεις ότι θα σου ανοίξει ένα μεταπτυχιακό, πάντως επειδή έχω γνωστούς στον συγκεκριμένο τομέα, η δουλειά είναι δύσκολη, στα νοσοκομεία υπάρχουν μηδέν προοπτικές και παίρνουν άτομα με μέσο, ενώ σε κλινικές δεν πληρώνουν πάντα τόσο καλά. Η απόφαση είναι δίκη του.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 00:40, 08-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Η νοσηλευτική είναι ένα ιδιαίτερο επάγγελμα. Αν δεν σε εμπνέει, δεν πρόκειται να μπορείς να ανταπεξέλθεις στο μέλλον. Μπορεί εσυ απ’εξω να το βλέπεις εντελώς αντικειμενικά, αλλά είναι αλλιως αν σπουδάζεις εσυ ο ίδιος πάνω στον συγκεκριμένο τομέα και βλέπεις ότι δεν σαρεσει για τους χ,ψ λόγους. Ποσο μαλλον στη νοσηλευτική που έχεις να κανεις με ανθρώπους. Και το να περιμενεις από ένα μεταπτυχιακό σε μερικά χρόνια από τώρα να σου ανοίξει τις πόρτες, ε είναι λίγο ριψοκίνδυνο. Δεν ξέρω τι δουλειά μπορείς να περιμενεις ότι θα σου ανοίξει ένα μεταπτυχιακό, πάντως επειδή έχω γνωστούς στον συγκεκριμένο τομέα, η δουλειά είναι δύσκολη, στα νοσοκομεία υπάρχουν μηδέν προοπτικές και παίρνουν άτομα με μέσο, ενώ σε κλινικές δεν πληρώνουν πάντα τόσο καλά. Η απόφαση είναι δίκη του.
Το μεταπτυχιακό για το οποίο είπα ότι έχει προοπτικές απορρόφησης ήταν συγκεκριμένα για την εκπαίδευση όχι γενικά (Οι νοσηλευτές ανήκουν στο ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό ως ΠΕ 25) και πρότεινα αν τον ενδιαφέρει ο τομέας αυτός να το δει για εκεί.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είπε κάπου ότι δεν του αρέσει η νοσηλευτική σαν επάγγελμα, είπε ότι του αρέσει η βιολογία.
Οι κλινικές όντως δεν πληρώνουν καλά. Το άλλο που λες ότι στα νοσοκομεία παίρνουν με μέσο δεν ισχύει. Εδώ και χρόνια είναι συγκεκριμένες οι διαδικασίες για τις προσλήψεις στο δημόσιο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-11-17 στις 22:14. Αιτία: Αφαιρεση διπλου χωριου απο το μηνυμα
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,211 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:45, 08-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Stelios.97
ακουγονται ακομα οι εκφρασεις ''αδελφη νοσοκομα'' κλπ
Θέμα συνήθειας είναι, και μένα με φώναζαν "αδελφή" και δεν είμαι καν νοσηλεύτρια! Αν επιβληθείς με τον τρόπο σου κόβονται και τα "αδελφή" και τα "ψιτ εσύ" και όλα. Και για εσάς τους άντρες είναι ευκολότερο να επιβληθείτε...Εγώ όσους άντρες νοσηλευτές γνώρισα, είχαν το θράσος να την λένε μέχρι και στον διευθυντή της κλινικής. Και τους άκουγε

Τεσπα ό,τι θες κάνε επαγγελματικά, απλά αυτός δεν είναι λόγος...το ΕΣΥ μπάζει από παντού, όλοι στα ίδια σκατά έχουμε βουτήξει...
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,367 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 13:31, 08-11-17:

Στέλιο ιατρική έχεις σκεφτεί ; Το λέω γιατί η νοσηλευτική ΕΚΠΑ σε προετοιμάζει καλύτερα ως ιατρό παρά ως Βιολόγο. Πιστεύω ότι με την ιατρική θα δυσκολευτείς λιγότερο γιατί ουσιαστικά μαθήματα που έχεις κάνει ενώ στο Βιολογικό μπαίνεις σε έναν κόσμο νέο που δε γνωρίζεις.

Το αρνητικό της ιατρικής είναι τα πολλά χρόνια αλλά εσύ μπαίνεις στο δεύτερο έτος 5 εξάμηνο (-1,5 χρονος γλυτώνεις) και θα μπορεις να δουλέψεις στα 6 χρόνια.

Στο βιολογκό κακά τα ψέματα θα πάρεις το πτυχίο σου σε 1 λιγοτερο χρονο αλλά θα χρειαστείς μεταπτυχιακά για να μπορεις να κάνεις κατι αλλο εκτός από το να διδάσκεις στην εκπαίδευση.

Ενώ η καριέρα στην Ελλάδα είναι πιο εύκολη στην ιατρική σχολή παρά από Βιολογικό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 08-11-17 στις 13:38.
Παράθεση

Stelios.97

Νεοφερμένος

O Stelios.97 έγραψε στις 19:52, 08-11-17:

Παιδια μαλλον με παρεξηγησατε..σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι δε μαρεσει η νοσηλευτικη ή οτι θα την παρατησω μολις παρω πτυχιο.Αντιθετως μαλιστα σκεφτομαι να εργαστω σε νοσοκομειο και παραλληλα να ασχολουμαι με την βιολογια γιατι κακα τα ψεματα η βιολογια στην ελλαδα εχει μεγαλυτερη ανεργια απο οτι η νοσηλευτικη.Επισης,η ιατρικη σαν επαγγελμα ειναι ενδιαφερον αλλα δε νομιζω οτι μου ταιριαζει ουτε την θελησα ποτε μου.Νομιζω υπαρχουν και αλλα πραγματα περα απο την ιατρικη γιατι σε ολη μου τη φοιτητικη ζωη ακουω να εξυμνουν την ιατρικη ως το καλυτερο επαγγελμα,το πιο κερδοφορο και αναγνωρισμενο.Τελος παντων δε θελω να βασιζομαι σε φρουδες ελπιδες οτι ταχα η νοσηλευτικη θα εξελιχθει στο αμεσο μελλον.Οσο και να εφαρμοστουν ολα αυτα που πολεμανε οι νοσηλευτες,οσο και να γινουν αποδεκτα απο την κοινωνια του σημερα,η φυση του επαγγελματος δεν αλλαζει.Μια ζωη θα συναστρεφεσαι με αρρωστους και θα κανω νοσηλεια.Δε γινεται να γινω ουτε ψυχολογος αλλα ουτε και ιατρος.Δε το λεω κομπλεξικα αλλα εγω σαν στελιος στα 40 μου θα βαριομουν να βαζω ορούς και να φτιαχνω φαρμακα.Η βιολογια θα μου ανοιξει πολλες πορτες,θα μπορω να κανω ο,τι μου αρεσει απο βοτανικη μεχρι νευροβιολογια.Η νοσηλευτικη δυστυχως σου θετει ορια.

Υ.Γ. εκτιμω πολυ τις αποψεις σας και τις σεβομαι και ενα μεγαλο ευχαριστω που μου δινετε ερεθισματα να ψαχτω περισσοτερο!
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 15:40, 09-11-17:

Φίλε θα είσαι νοσηλευτές ΠΕ και όχι ΔΕ από τα επαλ. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ασχολείσαι ούτε με ορούς ούτε με ενέσεις.
Παράθεση

Stelios.97

Νεοφερμένος

O Stelios.97 έγραψε στις 21:43, 09-11-17:

Νικο δυστυχως κανουμε τα ιδια πραγματα πχ νοσηλεια ή οτιδηποτε προκυψει.Το μοναδικο προβαδισμα ειναι οι γνωσεις που παιρνεις απο τη σχολη και φυσικα ενα μεταπτυχιακο το οποιο ενδεχομενως σου ανοιξει πορτες στον κλαδο που διαλεξες(μιλαω παντα για την ελληνικη πραγματικοτητα)
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 15:28, 10-11-17:

Δεν κάνετε τα ίδια αλλά δεν θα επιμέινω. Επ΄σιης υπάρχει και στο εξωτερικό τεράστια ζήτηση για απόφοιτους νοσηλευτικής τριτοβάθμιας. Πάρε μια ιδέα για Αγγλία: https://www.prospects.ac.uk/careers-...degree/nursing
Παράθεση

billbc

Νεοφερμένος

Ο billbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O billbc έγραψε στις 13:15, 10-12-17:

κατατακτήριες μπορούν να δώσουν μόνο οι απόφοιτοι κάποιας σχολής?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 18:47, 10-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από billbc
κατατακτήριες μπορούν να δώσουν μόνο οι απόφοιτοι κάποιας σχολής?
΄Οχι. ΄Ολοι όσοι είναι ήδη πτυχιούχοι μιας σχολής ΑΕΙ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους