Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,258 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,716 μηνύματα σε 74,185 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 545 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[Παλιό Σύστημα] Τεχνολογία Επικοινωνιών

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:58, 08-11-07:

Σχετικα με την Τεχνολογια Επικοινωνιων, το τριτο μαθημα κατευθυνσης της Β' Λυκειου Τεχνολογικης, θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας. Για μενα, θα επρεπε να αντικατασταθει με Αρχες ΑΕΠΠ, ετσι ωστε να υπαρχει βαση για την Γ' ταξη, ετσι ωστε να μπαινουμε και πιο βαθια στον προγραμματισμο. Η ΤΕ δε νομιζω οτι εχει καμια χρησιμοτητα σε επιπεδο πανελληνιων. Μαλιστα ετσι οπως διδασκεται θυμιζει και λιγο Πληροφορικη Επιλογης. Να σας δωσω ενα παραδειγμα, καποια στιγμη στο τμημα μου ρωταει ενας: "Αυτο το γραφουμε στο τελος?". Αντιθετα, η Χημεια κατευθυνσης της Θετικης προσφερει βασεις για Πανελληνιες και Γ' ταξη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 14:47, 08-11-07:

η Χημεια κατευθυνσης της Θετικης προσφερει βασεις για Πανελληνιες και Γ' ταξη.
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά πιστεύω πως το κάνουν γιατί πολλοί μαθητές που στην 2α επιλέγουν τη θετική κατεύθυνση, στην 3η πηγαίνουν τεχνολογική.

Πέρυσι ήμαστε 2 τμήματα Θετικής των 26-27 παιδιών το καθένα. Φέτος είμαστε 1 τμήμα με 25-26 παιδιά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

mostwant3d

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο mostwant3d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O mostwant3d έγραψε στις 16:06, 09-11-07:

όντως πολλά παιδιά αλλάζουν σε τεχνολογική όμως αυτό το μάθημα είναι κάπως άκυρο..

Astraxan (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Astraxan έγραψε στις 16:17, 09-11-07:

Άκυρο μα άκυρο...Μας εξετάζει και με κατάλογο!!
Εντομεταξύ το μάθημα αυτό είναι το 2ο πιο χαβαλέ μάθημα μετά την Πληροφορική!
Ποιά είναι άραγε η ουσία αυτού του μαθήματος??Γιατί είναι κατεύθυνσης???

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 17:53, 09-11-07:

Πιστευω οτι θα επρεπε να ηταν το ΑΕΠΠ απο τη Β'. Και να μην υπαρχει κινητικοτητα μεταξυ κατευθυνσεων. Δηλαδη οταν τα βλεπουν σκουρα οι Θετικαριοι με τη χημεια να ερχονται να φουλαρουν τα τμηματα της τεχνολογικης και να μην γινετε καθολου μαθημα στην ουσια?

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:26, 12-11-07:

Μ' αρέσει αυτή η ιδέα.... ΑΕΠΠ στη Β' Λυκείου και Pascal στη Γ' Λυκείου.

Btw κι εγώ ήμουν Θετική και μετά άλλαξα σε Τεχνολογική επειδή δεν πήγαινα τη Βιολογία.

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 02:11, 12-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μ' αρέσει αυτή η ιδέα.... ΑΕΠΠ στη Β' Λυκείου και Pascal στη Γ' Λυκείου.

Btw κι εγώ ήμουν Θετική και μετά άλλαξα σε Τεχνολογική επειδή δεν πήγαινα τη Βιολογία.
Πήγαινες περισσότερο το Α.Ο.Δ.Ε. ;

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 14:27, 12-11-07:

Ειναι πιο ωραιο, για μενα τουλαχιστον που ειμαι λαμογιο και μου αρεσουν τα διοικητικα!
Παρ'ολα αυτα, και στα δυο με παπαγαλια γραφεις...

Γιώργος

Διδακτορικός

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,982 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 09:02, 13-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Ειναι πιο ωραιο, για μενα τουλαχιστον που ειμαι λαμογιο και μου αρεσουν τα διοικητικα!
Παρ'ολα αυτα, και στα δυο με παπαγαλια γραφεις...
Μπα, η Βιολογία δεν θέλει στείρα παπαγαλία, κάτι που απαιτεί το ΑΟΔΕ.

Εγώ έκατσα και έμαθα όλο το ΑΟΔΕ απ' έξω. Όταν λέω απ' έξω... εννοώ απ' έξω. Ούτε κόμμα δεν ξέφευγε.

Περιττό να πω ότι μετά απ' αυτό δεν μπορώ να μάθω τίποτα πλέον απ' έξω.

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 11:46, 13-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Μπα, η Βιολογία δεν θέλει στείρα παπαγαλία, κάτι που απαιτεί το ΑΟΔΕ.

Εγώ έκατσα και έμαθα όλο το ΑΟΔΕ απ' έξω. Όταν λέω απ' έξω... εννοώ απ' έξω. Ούτε κόμμα δεν ξέφευγε.

Περιττό να πω ότι μετά απ' αυτό δεν μπορώ να μάθω τίποτα πλέον απ' έξω.
Πώς τα κατάφερες; Εγώ το διαβάζω και σε μια βδομάδα γίνεται φορμάτ ο σκληρός και δε θυμάμαι τίποτα!

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 12:24, 13-11-07:

Ενταξει, γενικα ομως κι η βιολογια παπαγαλια ειναι. Ισως οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 14:39, 13-11-07:

Το ότι η βιολογία απαιτεί να ξέρεις κάποια πράγματα πολύ καλά-λεπτομερώς δεν σημαίνει ότι το μαθαίνεις παπαγαλία.

Και το βιβλίο ολόκληρο να μάθεις της βιολογίας κατεύθυνσης, αν δεν καταλαβαίνεις σε βάθος αυτά που μαθαίνεις δεν πρόκειται να γράψεις καλά.

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,292 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 14:58, 13-11-07:

Απλώς έχει κάποιες ιδιομορφίες το βιβλίο της Βιολογίας και πρέπει να ξέρεις πως είναι διατυπωμένα κάποια πράγματα ώστε να μην σου κόψουν μονάδες..

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 21:46, 14-11-07:

Ευκολο ειναι, αλλα στο λυκειακο επιπεδο νομιζω οτι δεν προσφερει τιποτα και ισως αποτελει χαμενο χρονο. Επαναλαμβανω οτι θα προτιμουσα στη θεση του να διδασκονται αρχες ΑΕΠΠ, δηλαδη αλγεβρα boole, λογικη και εννοια-εφαρμογες αλγοριθμου, που αποτελουν βασικη γνωση για τις πανελληνιες. Επισης, αυτο θα ανεκοπτε και την εισροη μαθητων πρωην θετικης στην τεχνολογικη στη γ' ταξη, που συνηθως εχει αποτελεσμα το μαθημα-ιδιαιτερο στη θετικη και το μαθημα με τμηματα 25-30 παιδιων στην τεχνολογικη.

joni (γιάννης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O joni έγραψε στις 15:54, 13-12-07:

εγω πιστευω οτι πρεπει να αντικατασταθει με σοβαρο και ουσιαστικο προγραμματισμο σε απλες αλλα δυνατες γλωσσες οπως η VB

ThanosAlonso (Θάνος)

Φοιτητής

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων Γενική Σειρά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O ThanosAlonso έγραψε στις 00:31, 16-12-07:

Εμείς πάντως πρίν λίγο καιρό στο μάθημα της Τεχνολογίας επικοινωνιών τελιώσαμε την "θεωριτική" μεριά(δλδ το βιβλίο). Τώρα βρισκόμαστε σε κάποιες εργασίες που έχουμε αναλάβει σε ομαδικό ή ατομικό επίπεδο με θέματα οτίδηποτε έχει σχέση με επικοινωνίες και κατα τον Φεβρουάριο θα κάνουμε προγραμματισμό. Μπορώ να πώ οτι ο καθηγητής μας είναι αρκετα αξιόλογος γιατί μας κάνει και πληροφορική στην οποία κάνουμε προγραμματισμό(όσο πάμε και εξελισόμαστε) και το καλύτερο είναι οτι το πρόγραμμα που δουλεύουμε για τον προγραμματισμό είναι δικό του και το αναβαθμίζει συνεχώς και πάνω του δουλεύουν πάρα πολλά άτομα.

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 01:01, 16-12-07:

Εμεις αυτες τις εργασιουλες τις κανουμε ταυτοχρονα. Ο προγραμματισμος που λες ειναι πρωτοβουλια του καθηγητη σου ή προβλεπεται απο την υλη της ΤΕ ?

ThanosAlonso (Θάνος)

Φοιτητής

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αστυφυλάκων Γενική Σειρά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O ThanosAlonso έγραψε στις 01:05, 16-12-07:

Νομίζω είναι πρωτοβουλία του καθηγητή αλλά δεν βάζω και το χέρι στην φωτιά

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 01:07, 16-12-07:

Πιθανοτατα, δε βλεπω κανενα σχετικο κομματι στο βιβλιο.

akis.7 (Ακης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O akis.7 έγραψε στις 14:24, 19-03-08:

Λοιπον Εχω Να Κανω Μια Εργασια Στην Τεχνολογια Σχετικα Με Την Τηλεοραση. Εχω Ριξει ωρες ολοκληρες για να βρω πληροφοριες αλλα αδικος κοπος.. Ο καθηγητης θελει κυριως να γραψουμε την πορεια της μαζι με την εξελιξη της τεχνολογιας και τα βασικα (πως , ποτε, απο ποιον, οι αρχικες εντοιπωσεις κ.α)

Δεν θελω να δωσετε ετοιμες εργασιες απλα το μονο που χρειαζομαι ειναι πληροφοριες για την TV και να δωσετε κανα καλο Site που να λεει τπτ αξιολογο...

Ευχαριστω... Προκαταβολικα... :thanks::thanks::thanks:

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 14:29, 19-03-08:

Αν τα Αγγλικά σου είναι καλά δες εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_television
http://en.wikipedia.org/wiki/Technology_of_television

akis.7 (Ακης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O akis.7 έγραψε στις 18:44, 19-03-08:

Φιλε σ' ευχαριστω.. :no1: Με αυτα που μου εδωσες πιστευω πως κανω ανετα την μιση εργασια και παραπανω..
(Θελει και το πολυ 15-20 διαφανειες στο power point ή 10-20 στο word) ..Thanxx Kαι παλι.

Αν ξερει κανενας και τπτ αλλο ας το ανεβασει σε αυτο το θεμα..
Ετσι και αλλιως εχω εναν ολοκληρο μηνα μεχρι να του την παραδωσω..

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 20:33, 19-03-08:

Εγώ πάντως σε εργασία που είχα για το τρένο πήρα ένα βιβλίο αποκλειστικά για αυτό γτ στο ίντερνετ έβρισκα μόνο σελίδες τύπου "τον πάτησε το τρένο"και τέτοια!Είχα σπαστεί τόσο πλ!

Stavros4u

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Stavros4u αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Stavros4u έγραψε στις 19:13, 26-03-08:

Συμφωνω ασκοπο και όχι χρήσιμο μάθημα!Καλύτερα να μαθαιναμε λιγο προγραμματισμό!

greekteo (Κώστας)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 546 μηνύματα.

O greekteo έγραψε στις 12:50, 30-03-08:

Το μαθημα Τ.Ε. ειναι χρησιμο και μαλιστα αρκετα. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν προσφερει κατι για την Γ' Λυκειου σε αντιθεση με τη Χημεια της θετικης που παιρνεις καποιες βασεις.. Και μην ξεχναμε οτι το μαθημα Α.Ε.Π.Π δεν ειναι κατι ευκολο και μια προετοιμασια θα επρεπε να γινοταν απο την Β' λυκειου.

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 13:35, 30-03-08:

Εγώ πάντως ψιλιάζομαι οτι μπήκε για τις μίζες απο το βιβλίο...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Teko

Καθηγητής

H Teko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Teko έγραψε στις 15:41, 13-05-08:

Γεια σας παιδιά,

Διδάσκω το μάθημα την Τεχνολογίας Επικοινωνιών στη Β' Λυκείου και με ενδιαφέρον διαβάζω τις απόψεις σας. Να ξέρετε ότι το συγκεκριμένο μάθημα ΔΕΝ δίνεται σε 1η ανάθεση στον καθήγητη πληροφορικής αλλά σε μια ειδικότητα που ΔΕΝ υπάρχει στα γενικά λύκεια. Στους ραδιοηλεκτρολόγους. Ο καθηγητής πληροφορικής το αναλαμβάνει ως 2η ανάθεση (όπως για παράδειγμα ο χημικός αναλαμβάνει ως 2η ανάθεση τη βιολογία). Εγώ λοιπόν που είμαι πληροφορικός και αναγκάζομαι να κάνω το συγκεκριμένο μάθημα, το εξηγώ στους μαθητές μου αυτό, διότι είναι πάρα πολλοί αυτοί που νομίζουν ότι το μάθημα αφού το κάνει πληροφορικός είναι μάθημα που ως κύριο αντικείμενο του έχει την πληροφορική και τις νέες τεχνολογίες.

Αυτά περί του μαθήματος, από κει και πέρα το βιβλίο όπως θα έχετε καταλάβει είναι εντελώς αναχρονιστικό αφού έχει γραφτεί στα μέσα της δεκαετίας του 90 και εντελώς κακογραμμένο αφού είναι δυστυχώς μια άσχημη μετάφραση ενός αμερικάνικου νομίζω βιβλίου. Εντωμεταξύ σε πολλά σημεία του έχει και λάθη σοβαρά (ορισμός δειγματοληψίας π.χ.). Ενώ λοιπόν σαν αντικείμενο και σαν τίτλός (τεχνολογία επικοινωνιών) θα μπορούσε να είναι ένα πολύ ωραίο αντικείμενο και να γίνεται από καθηγητές της ειδικότητάς του (ραδιοηλεκτρολόγους), στην πραγματικότητα πρόκειται για ένα μάθημα που παιδεύει χωρίς λόγο μαθητές και πληροφορικούς με αποτέλεσμα ούτε τους μεν ούτε τους δε να αφήνει ικανοποιημένους.

Συμφωνώ, εφόσον δεν υπάρξει αναβάθμιση του μαθήματος με την έννοια που προανεφερα παραπάνω (αλλάγη βιβλίου - καθηγητές ειδικότητας), με όλους εσάς που υποστηρίξατε πως το καλύτερο θα ήταν να αντικατασταθεί το μάθημα αυτό από αλλό με κύριο αντικείμενο τις βασικές αρχές του προγραμματισμού που θα βοηθά ουσιαστικά τους μαθητές της τεχνολογικής στο μαθημα της ΑΕΠΠ που στη Γ λυκείου θα δώσουν πανελλήνιες. Αυτή να ξέρετε είναι και η πάγια θέση των καθηγητών πληροφορικής. Εξάλλου ας μην κρυβόμαστε... το λύκειο έτσι όπως 'δομείται' σήμερα - και αν δεν αλλάξει ουσιαστικά - είναι βασικά 'κρεμασμένο' από τις πανελλήνιες στη Γ' Λύκειου. Τι νόημα λοιπόν έχει ως μάθημα κατεύθυνσης η τεχνολογία των επικοινωνιών σε ένα τέτοιο σύστημα; Εως λοιπόν να γίνουν όλα αυτά οι καθηγητές πληροφορικής (οι περισσότεροι τουλάχιστον) θα 'μηχανεύονται' διάφορους τρόπους για να κρατούν το ενδιαφέρον στο μάθημα ζωήρο, όπως ο μάθητής που ανέφερε ότι ο καθηγητής του κάνει προγραμματισμό στο β τετράμηνο. Αυτό παρότι 'αντικανονικό' με βάσει το πρόγραμμα σπουδών, είναι πολύ σημαντικό για σας (εκμεταλευτείτε το και δώστε πολύ βασή!!) και για τις εξετάσεις σας του χρόνου. Αρά ο συνάδελφος καθηγητής κάνει πολύ καλά (άσε που - μεταξύ μας - μου δωσε και ιδέα να το κάνω και γω του χρόνου!!:no1

Αυτά παιδια!! Ελπίζω μόνο να μη σας κούρασα (για όσους το αντέξατε και το διαβάσατε ολόκληρο!!) Καλή επιτυχιά στις ενδοσχολικές σας!

joni (γιάννης)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O joni έγραψε στις 10:32, 14-05-08:

εδω που τα λεμε , σχεδον κανενα απο τα μαθηματα της 2ας δεν συνεχιζεται στην 3η λυκειου (βλ. υλη φυσικης,μαθηματικων), αρα δεν μου φαινεται περιεργο που η τεχνολογια επικοινωνιων δεν εχει σχεση με το ΑΕΠΠ της 3ης

Teko

Καθηγητής

H Teko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Teko έγραψε στις 14:55, 14-05-08:

Σωστό αυτό που λες..

Το πρόγραμμα σπουδών στο Λύκειο έχει μείνει αμετάβλητο ως προς την φιλοσοφία από τότε που οι μαθητές έδιναν πανελλήνιες και στη Β Λύκειου (περίοδος 2004-05). Τότε, υπό μια έννοια, είχε νόημα η Β Λύκειου να είναι ουσιαστικά αποκομμένη ως προς την συνέχεια των μαθημάτων από τη Γ Λύκειου. Τώρα όμως δεν έχει αυτό κανένα νόημα... μα κανένα...! Αφού άλλαξε η καινούρια κυβέρνηση τότε το σύστημα και έκοψε τις Πανελλήνιες από τη Β Λύκειου (καλώς ή κακώς δε θα κρίνω - εξάλλου τότε δεν ήμουν σε σχολείο καθηγήτρια για να έχω άποψη αν τα πράγματα δούλευαν ή όχι καλύτερα), έπρεπε απαραιτήτως να κάνει και μια 'ανασυγκρότηση' των αντικειμένων - μαθημάτων!!
Αυτό δεν έγινε ποτέ και έτσι σε πολλά μαθήματα (δεν ξέρω σίγουρα αν σε όλα - εσεις το ξέρετε καλύτερα από μένα) μπορεί κανεις να παρακολουθήσει τη Γ Λύκειου χωρίς να έχει το υπόβαθρο από τη Β!!
Ελλάς το μεγαλείο σου!!

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 15:17, 14-05-08:

Αυτή η κατάσταση ρυθμίζεται μόνο με προχειρότητες προς το παρόν, όπως κοπτοραπτική στα βιβλία και την ύλη.

Χρήστος22586

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Χρήστος22586 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Χρήστος22586 έγραψε στις 20:55, 15-05-08:

μιλάτε με σοβαρότητα και αυτό κάνει τον άλλον να παρακολουθεί συνομιλίες σας...
οσο αφορά τώρα την Τεχν.Επικοινωνιών , είναι ένα μάθημα εύκολο που ουσιαστικά και
να βγεί τσάμπα θα φορτωθείς με κάτι αλλο πιο δύσκολο.Η Δευτέρα λυκείου είναι απλά προπόνηση διαβάσματος για την 3η... τπτ άλλο!όποιος δεν συμφωνεί δεν με νοιάζει ...
ΤΕΛΟΣ

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 21:28, 15-05-08:

Δυστυχώς όμως δεν κάνεις καμία προπόνηση στο δεδομένο σύστημα με τις απαράδεκτες κατευθύνσεις με ένα άχρηστο μάθημα κατεύθυνσης. Καλύτερα να διδασκόμασταν ΑΕΠΠ στη δευτέρα και στην τρίτη να κάναμε μία γλώσσα. Και μετά λένε γιατί το επίπεδο της τεχνολογικής είναι πεσμένο. Μα, αφού τα μαθήματα είναι απαξιωμένα, όπως και να χει δεν μπορείς να τη συγκρίνεις με τη δυσκολία των σοβαρών μαθημάτων της Θετικής.

Astraxan (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

O Astraxan έγραψε στις 19:39, 22-05-08:

Εγώ το μάθημα το θεωρώ ανούσιο και άσχετα αν δεν διαβάζω γενικά 2 φορές που έχουμε γράψει διαγώνισμα έχω γράψει 16..Επειδή όμως έχω διαφωνίες με το βιβλίο και δεν της απαντάω σε καμία ερώτηση μου είχε 13..Τι να πω...Όπως νομίζει!

ellaki

Απόφοιτος

H ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H ellaki έγραψε στις 00:51, 24-05-08:

παιδιά όντως δεν έχει νόημα, είναι κακομεταφρασμένο, στην τάξη γίνεται ψιλοχαμός και γενικά δεν προσφέρει κάτι όμως στους θετικούς όταν με ρωτάν λέω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και ουσιώδες μάθημα... με εκνευρίζουν γιατί έχουν την εντύπωση ότι επειδή φέτος διαδάσκονται ένα πιο δύσκολο μάθημα, στροφάρουν περισσότερο από τους τεχνολογικούς, η μαγκιά αλλού φαίνεται παίδες, όταν στη χημεία γενικής εγώ γράφω 20 από καθαρά προσωπικό μου διάβασμα, αυτός επειδή δεν κάνει φροντιστήριο και βαριέται να ασχολήθει γράφει το όνομά του. Γενικά διατηρούν ένα πολύ περιφρονητικό ύφος απέναντί μας, μερικοί μάλιστα δεν τη θεωρούν καν κατεύθυνση την τεχνολογική αλλά έναν πλάγιο τρόπο των βαρεμένων να αποφύγουν περαιτέρω διάβασμα... έλεος!

Astraxan (Νίκος)

Φοιτητής

O Astraxan έγραψε στις 12:24, 24-05-08:

Τώρα να δώ τι θα κάνω που γράφω την Δευτέρα...Έχουμε τα Κεφάλαια 1,2,3,16,17...
Τι λέτε να πέσει ρε παιδιά??

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 13:02, 24-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από ellaki
παιδιά όντως δεν έχει νόημα, είναι κακομεταφρασμένο, στην τάξη γίνεται ψιλοχαμός και γενικά δεν προσφέρει κάτι όμως στους θετικούς όταν με ρωτάν λέω ότι είναι πολύ ενδιαφέρον και ουσιώδες μάθημα... με εκνευρίζουν γιατί έχουν την εντύπωση ότι επειδή φέτος διαδάσκονται ένα πιο δύσκολο μάθημα, στροφάρουν περισσότερο από τους τεχνολογικούς, η μαγκιά αλλού φαίνεται παίδες, όταν στη χημεία γενικής εγώ γράφω 20 από καθαρά προσωπικό μου διάβασμα, αυτός επειδή δεν κάνει φροντιστήριο και βαριέται να ασχολήθει γράφει το όνομά του. Γενικά διατηρούν ένα πολύ περιφρονητικό ύφος απέναντί μας, μερικοί μάλιστα δεν τη θεωρούν καν κατεύθυνση την τεχνολογική αλλά έναν πλάγιο τρόπο των βαρεμένων να αποφύγουν περαιτέρω διάβασμα... έλεος!

Εγώ απλά λέω στους θετικούς..."Ε, φίλε μου ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Γι'αυτό κι εγώ αυτό που επέλεξα θα μου δώσει βαθμό και θα γράψω εύκολα. Εσυ τράβα πάλευε να γράψεις Χημείες κατεύθυνσης..."
Η μαγκιά κι η ευστροφία φαίνεται στις επιλογές σου. Και το γεγονός είναι οτι πέρσι πολλοί θετικοί έμειναν εκτός λόγω δύσκολων θεμάτων στη Χημεία. Οι τεχνολογικοί, αντίθετα, πέρασαν. Κι αυτό δεν οφείλεται στο γεγονός οτι βαριόντουσαν να διαβάσουν Χημεία. Απλά και μόνο στο γεγονός οτι ήταν πιο ξύπνιοι και διάλεξαν τον ευκολότερο (όντως) δρόμο. Χαζός είναι αυτός που πάει και τραβιεται στη θετική, ενώ δεν γουστάρει τρελά 3ο πεδίο.

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε στις 13:33, 24-05-08:

Εγώ είμαι θετική και όντως πιστεύω ότι το μάθημα είναι ανούσιο. Στο σχολείο μου η ύλη για τις εξετάσεις στο συγκεκριμένο μάθημα ήταν με το ζόρι 8 σελίδες(+εικόνες αν έχει) από ότι μου είπε ένας φίλος που είναι τεχνολογική. Παίζει να φταίει ο καθηγητής βέβαια, ο οποίος έκανε το μάθημα στην αίθουσα της πληροφορικής και τους άφηνε όλους να παίζουν παιχνίδια στο miniclip.com ή games.gr !!! Προς Θεού όμως δεν υποβιβάζω την νοημοσύνη των τεχνολογικών, απλά λέω ότι το συγκεκριμένο μάθημα ακόμα και οι καθηγητές το έχουν χεσμένο!

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 13:38, 24-05-08:

Για να μην ισοπεδώνουμε και τα πάντα, η εξεταστέα ύλη είναι συνήθως πέντε κεφάλαια (για μας 1,2,3,16,17) των 15 σελιδών περίπου το καθένα. Με πολλές έννοιες που δεν είχαμε ακούσει ποτέ στη ζωή μας. Φυσικά ειναι ευκολότερο από τη Χημεία Θετικής Β', αλλά να μην ισοπεδώνουμε και τα πάντα...

Αρχική Δημοσίευση από Astraxan
Τώρα να δώ τι θα κάνω που γράφω την Δευτέρα...Έχουμε τα Κεφάλαια 1,2,3,16,17...
Τι λέτε να πέσει ρε παιδιά??

Νομίζω βασικά από το 1, 2,3. Τα 16,17 έχουν πιο πολλές λεπτομέρειες. Ελπίζω να μη βάλουν απο κει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 02-09-11 στις 21:37. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.

Zod (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε στις 14:02, 24-05-08:

Για να μην ισοπεδώνουμε και τα πάντα, η εξεταστέα ύλη είναι συνήθως πέντε κεφάλαια (για μας 1,2,3,16,17) των 15 σελιδών περίπου το καθένα. Με πολλές έννοιες που δεν είχαμε ακούσει ποτέ στη ζωή μας. Φυσικά ειναι ευκολότερο από τη Χημεία Θετικής Β', αλλά να μην ισοπεδώνουμε και τα πάντα...
Συμφωνώ απολύτως. Αλλά για τα δεδομένα του σχολείου μου, ο συγκεκριμένος καθηγητής έκανε μάθημα από το βιβλίο (ο Θεός να το πει μάθημα) μέχρι το τέλος του 1ου τετραμήνου και έχουν στις εξετάσεις την ίδια ύλη που είχαν για το διαγώνισμα(τις 8 σελίδες που ανέφερα). Βάσει του υπουργείου η ύλη είναι τα 2/3 του εξεταζόμενου βιβλίου αλλά αυτό είναι μόνο το φαίνεσθαι και όχι το είναι! Στο Δίκαιο π.χ. μας είπε μόνο τα ΣοΣ να διαβάσουμε, που είναι καμιά 7-10 σελίδες(+εικόνες) γιατί μας είπε θα βάλει μόνο από αυτά. Έξω στον πίνακα ανακοινώσεων αντιθέτως έγραψε ότι είναι αρκετά κεφάλαια αλλά αυτό ήταν μόνο για το τυπικό

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 16:05, 24-05-08:

Ε, ο συγκεκριμενος. Όπως, όμως, διαπιστώνω, είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Εμείς, όπως οι περισσότεροι, έχουμε στην ΤΕ 5 ολοκληρα κεφάλαια.

ellaki

Απόφοιτος

H ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H ellaki έγραψε στις 21:35, 24-05-08:

και εμείς αυτά ακριβώς τα κεφάλαια έχουμε, ναι κι εγώ νομίζω 16 - 17 δεν παίζουν πολύ, μην αγχώνεστε γι' αυτά (από αυτά μας είπε να προσέξουμε τα είδη των κεραίων, μικροφώνων, τους ενισχυτές, τον ορισμό του ηλεκτρικού ρεύματος και επαγωγής, αυτεπαγωγής, αν και αυτά τα τελευταία πολύ απλοποίηση και γενίκευση φυσ. κατ. μου κάνει οπότε δε νομίζω...) κυρίως δώστε βάση στο 1ο (φαίνονται τα ΣΟΣ: ορισμοί έρευνας και ανάπτυξης, μέθοδος επίλυσης προβλημάτων, γενικά τα bold γράμματα βλ. καθολικό υπόδειγμα συστημάτων επικοινωνίας κ.λπ., το δεύτερο έχει επίσης πολύ ΣΟΣ ορισμούς (φηφιοποίηση, ενοποίηση, δεδομένα, αναφορά των αλλαγών στην επικοινωνία) και από το 3ο κυρίως κρίσεως ερώτηση,του στυλ "ποιες οι επιπτώσεις της τηλεόρασης στους επιμέρους τομείς" ή "τι πετυχαίνουμε με την αξιολόγηση της τεχνολογίας". Ακόμη απαντήστε σε όλες τις ερωτήσεις στο τέλος κάθε κεφαλαίου, είναι τα πιο σημαντικά σημεία του μαθήματος ( αλλά όχι και τα μόνα που μπαίνουν)
α! και από το 1ο καραΣΟΣ οι 7 βασικές έννοιες επικοινωνίας (σχεδιασμός, κωδικοποίηση...), μας λέει ότι έμπαιναν και στις πανελλήνιες (αναφορά και ανάλυση σε παράδειγμα, όπως μαγνητοσκόπηση ποδοσφαιρικού αγώνα ή αποστολή εικόνας από το σχεδιαστή στην εφημερίδα - παράδειγμα του βιβλίου)

μιλάω εκ πείρας γιατί μας έβαλε διαγώνισμα σχεδόν σε όλα τα κεφάλαια ο καλός μου...............................ελπίζω να βοήθησα!!

Teko

Καθηγητής

H Teko έγραψε στις 10:01, 25-05-08:

Αποστέλλω τα θέματα που έβαλα στην ΤΕ Παρασκευή 23/5/08..

Για να πάρετε μια ιδέα .. ελπίζω να σας βοηθώ! Καλή συνέχεια!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Ανακεφ_ΤΕ.pdf (57,8 KB, 122 αναγνώσεις)

nick29 (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O nick29 έγραψε στις 17:09, 26-05-08:

Ωχ, τι μου θυμήσατε τώρα? Αυτό το μάθημα μου έχει αφήσει ψυχικά τραύματα! Είναι απαίσιο, το βαριόμουν τρομερά και μου δημιουργούσε την αίσθηση ότι το ρολόι είχε παγώσει! Ίσως έφταιγε και το γεγονός ότι είχαμε έναν πολύ βαρετό καθηγητή.

Γιώργος

Διδακτορικός

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:09, 26-05-08:

Δυστυχώς όμως δεν κάνεις καμία προπόνηση στο δεδομένο σύστημα με τις απαράδεκτες κατευθύνσεις με ένα άχρηστο μάθημα κατεύθυνσης. Καλύτερα να διδασκόμασταν ΑΕΠΠ στη δευτέρα και στην τρίτη να κάναμε μία γλώσσα. Και μετά λένε γιατί το επίπεδο της τεχνολογικής είναι πεσμένο. Μα, αφού τα μαθήματα είναι απαξιωμένα, όπως και να χει δεν μπορείς να τη συγκρίνεις με τη δυσκολία των σοβαρών μαθημάτων της Θετικής.
ΑΕΠΠ στην Β' Λυκείου και Pascal στην Γ' Λυκείου θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο για τους μαθητές.

john71991 (Γιαννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O john71991 έγραψε στις 11:34, 27-05-08:

Για σας!!!! παιδιά εμάς ο καθηγητής μας στο 2ρο τετράμηνο μας έκανε αρχές προγραμματισμού γιατί όπως λέει (και είναι σωστό αυτό) ι Τ.Ε δεν μας προετοιμάζει για αυτό που έχουμε να περάσουμε την Γ΄ λυκείου!!!

ellaki

Απόφοιτος

H ellaki έγραψε στις 20:59, 27-05-08:

σωστός !! μακάρι να μας έκανε και μας, κέρδος σας είναι!

john71991 (Γιαννης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O john71991 έγραψε στις 22:58, 27-05-08:

Βέβαια είναι πολύ κάλος ο καθηγητής αλλά από την άλλη αν έφτιαχναν το βιβλίο τής Τ.Ε δηλαδή να το πέταγαν αυτό και να έβαζαν ένα πιο καινούργιο βιβλίο όχι την εκδοσή του 1991 που βγήκε αυτό και να λέει μέσα ότι σε λίγα χρόνια θα χρησιμοποιήσουμε οπτικούς δίσκους πού είναι τα λεγόμενα(CD) πιστεύω θα ήταν 1 πολύ καλό μάθημα!!!!!!

Υ.Π ξέχασα και το εμπλούτιζαν με γλώσσες προγραμματισμού βέβαια..!!! και όχι με ανόητα πράγματα!!!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 02-09-11 στις 21:38. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.

gAnGsTa (Random)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Random αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O gAnGsTa έγραψε στις 14:01, 01-06-08:

Εγω γράφω αυριο.Πιστεύω απο το 17 θα βάλει ποιο πολλά γιατί μας είχε πρήξει με αυτό.Και thx για τα θέματα:no1::no1::no1:

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 18:04, 10-06-08:

Εγώ γράφω την τρίτη, σε μία εβδομάδα. Το μισώ το μάθημα.

Δεν ξέρω την τύφλα μου. Με τη φώτιση, όμως, των γειτόνων στο τμήμα, κάτι θα γίνει πιστεύω.....

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε στις 18:20, 10-06-08:

Το συγκεκριμένο ειναι παπαγαλία και έμπνευση...

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους