Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,022 εγγεγραμμένα μέλη και 2,415,980 μηνύματα σε 75,327 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 203 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βιβλία θετικών επιστημών;

spurakos

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 313 μηνύματα.

O spurakos έγραψε: στις 14:59, 08-05-11:

θελω να αγορασω βιβλια τα οποια να εχουν σχεση με τον επιστημονικο κλαδο και συγκεκριμενα με χημεια,βιοχημεια,βιοτεχνολογια και κβαντομηχανικη/κβαντοφυσικη..σας ευχαριστω ολους
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε: στις 15:05, 08-05-11:

Νομίζω θα βοήθουσε να αναφέρεις και τις γνώσεις σου στη χημεία και τα μαθηματικά/φυσική πρώτα

Δε θα'χες πχ πρόβλημα ν'ασχοληθείς με ένα πανεπιστημιακό βιβλίο χήμειας(κάτι που παραδίδουν στο 1ο έτος προφανώς^^) με τις γνώσεις που έχεις απο το λύκειο!

Εκτός βέβαια και αν εννοέις βιβλια εκλαικευμένης επιστήμης!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spurakos

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 313 μηνύματα.

O spurakos έγραψε: στις 12:01, 09-05-11:

ειμαι ακομα 3η γυμνασιου αλλά εχω ασχοληθει παραπανω.θα ηθελα για χημεια περισσοτερο ενα βιβλιο με πειραματα κυριως...ευχαριστω πολυ
Παράθεση

gregory, nub

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Πρόγραμμα Ιερατικών Σπουδών (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,453 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε: στις 23:53, 17-05-11:

Public.
Εχει εκει τα βιβλια χωρισμενα, μπορεις να πας κατευθειαν στα επιστημονικα και να ριξεις μια ματια
Παράθεση

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O asteriva88 έγραψε: στις 21:01, 29-05-11:

Σε βιολογία /χημεία υπάρχει το πολύ καλό βιβλίο που κυκλοφορεί και στα ελληνικά(το είχα πάρει με το Βήμα ):
-Η διπλή έλικα James D. Watson
Σε φυσική εκλαικευμένα όμως μόνο στα αγγλικά
-Thirty Years That Shook Physics, George Gamow
-The Breathtaking Beauty of Particle Physics,Bruce A. Schumm , εξηγεί και την ιστορία με το Higgs
το δεύτερο κυκλοφορεί και στα ελληνικά αλλά λίγο που το είδα σε ένα βιβλιοπωλείο είχε πολλά λάθη στη μετάφραση ...μέχρι που τα αδρόνια τα έλεγε ανδρόνια (από την Άνδρο )
Ωραίο επίσης είναι και "Η μπανιέρα του Αρχιμήδη" το είχαν βγάλει κάποια εποχή οι εκδόσεις Σαββάλα, δεν ξέρω αν κυκλοφορεί ακόμα στο εμπόρια και ασχολείται με τους μύθους της επιστήμης. Διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα.
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε: στις 21:05, 29-05-11:

Απο βιολογια σου προτεινω το '' η Γενετικη σε κομικ'' (εως και η αδερφη μου που ναι 12 το καταλαβε)

απο χημεια '' Το Ονειρο του Μεντελεγιεφ'' που μιλαει για τα χημικα στοιχεια.

Εκλαικευμενη επιστημη!!!!
Παράθεση

Αρίσταρχος

Φοιτητής

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Θεολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 255 μηνύματα.

O Αρίσταρχος Περπατῶ μὲς τ' ἀγκάθια, μὲς τὰ σκοτεινὰ έγραψε: στις 13:07, 30-05-11:

Αν ήθελες βιβλία για αστροφυσική θα μπορούσα να σου προτείνω πολλά.
Αλλά για κβαντική φυσική δεν ξέρω σχεδόν κανένα..
Παράθεση

infinity (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O infinity έγραψε: στις 12:10, 05-06-12:

Κβαντική φυσική, εκλαικευμένο? "Τα κουνέλια του Σρόντινγκερ" είναι αρκετά καλο... και εξηγεί τις βασικές αρχές της κβαντικής φυσικής με πολύ απλό τρόπο..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια