Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,243 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,423 μηνύματα σε 74,172 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 670 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 17:50, 03-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μαιρη812
Φετος ειπαν πως θα δοθουν στους τριτεκνους, πολυτεκνους και στις ειδικες κατηγοριες(στις οποιες ανηκουμε τα διδυμα) ελευθερες μετεγγραφες. Εχω ομως μια απορια, αν και εγω και ο αδερφος μου περασουμε ας πουμε και οι δυο στην Λαμια πληροφορικη θα μπορεσουμε και οι δυο να παρουμε μετεγγραφη για την Θεσσαλονικη οπου ειναι ο τοπος κατοικιας των γονιων μας; +και οι δυο γονεις μας ειναι ανεργοι.
Λογικά αν έχετε χαμηλό εοσόδημα σιγουρα θα μπορουν να σας φέρουν στην πόλη οπου διαμενετε, με την προυποθεση οτι θα υπαρχει η αντιστοιχη σχολη στην Θεσ/νικη. Εισαι σιγουρη οτι στα διδυμα ισχυει η μεταγραφη; ρωταω επειδη ειμαι κι εγω διδυμος και το εχω απορια.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 141 μηνύματα.

O GiannosFloyd έγραψε στις 17:57, 03-05-14:

Πλάκα πλάκα τα δίδυμα που ειναι επακριβώς(μου διαφέυγει αυτην την στιγμή ο επιστημονικός όρος), πόσες συμφερουσες για αυτά λαμογιές μπορουν να κάνουν(ο τίτλος μου δημιουργησε τον συνειρμό )
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 21:21, 03-05-14:

Αν περασω εγω ή η αδερφη μου (ο ενας απο τους δυο) στον τοπο διαμονης μπορει να ερθει και ο αλλος μονο ή ακομα κι αν περασουμε και οι δυο σε διαφορετικες πολεις μπορουμε με μεταγραφη να ερθουμε στον τοπο διαμονης;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,826 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 08:11, 04-05-14:

Ακόμα και αν περάσετε σε διαφορετικές πόλεις, θα πάρετε μετεγγραφή στο κοντινότερο ΑΕΙ ή ΤΕΙ του τόπου διαμονής σας.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 10:48, 04-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Ακόμα και αν περάσετε σε διαφορετικές πόλεις, θα πάρετε μετεγγραφή στο κοντινότερο ΑΕΙ ή ΤΕΙ του τόπου διαμονής σας.
Ωραια! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! κατι τελευταιο. με μετεγγραφη θα ερθουμε κατευθειαν εδω ή θα χρειαστει να φοιτησουμε σε οποια πολη περασουμε για λιγους μηνες; γιατι εχω ακουσει και κατι τετοια.
Παράθεση

chemysterious (Ιάσονας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O chemysterious έγραψε στις 12:21, 04-05-14:

Μέσα στις κατηγορίες φοιτητών που δικαιούνται μετεγγραφή κατα το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 υπάγονται τα δίδυμα, τρίδυμα και ούτω καθεξής, εφόσον έδωσαν πανελλήνιες την ίδια χρονιά. Τωρα για το αν μπορούν να μεταβούν και οι δυο στο τόπο διαμονής τους δεν το γνωρίζω. Πάντως βγήκε εγκύκλιος απο το υπουργείο που οριζει τα παρακάτω:
Παράθεση

Μαιρη812

Νεοφερμένος

H Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Μαιρη812 έγραψε στις 12:35, 04-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
Λογικά αν έχετε χαμηλό εοσόδημα σιγουρα θα μπορουν να σας φέρουν στην πόλη οπου διαμενετε, με την προυποθεση οτι θα υπαρχει η αντιστοιχη σχολη στην Θεσ/νικη. Εισαι σιγουρη οτι στα διδυμα ισχυει η μεταγραφη; ρωταω επειδη ειμαι κι εγω διδυμος και το εχω απορια.
Ναι ισχυει! Γιατι απο το 2013 ενταχθηκαμε στις ειδικες κατηγοριες. Απλα αυτο που θελβ να επιβεβαιωσω ειναι αν γινεται και οι δυο να παρουν η μονο ο ενας για τον τοπο διαμονης του αλλου.

Σοβαρα; Και οι δυο θελουμε πληροφορικη και του απθ εχει 15 και χιλιαδες ενω της Λαμιας 10 χιλιαδες.

Αρχική Δημοσίευση από chemysterious
Μέσα στις κατηγορίες φοιτητών που δικαιούνται μετεγγραφή κατα το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 υπάγονται τα δίδυμα, τρίδυμα και ούτω καθεξής, εφόσον έδωσαν πανελλήνιες την ίδια χρονιά. Τωρα για το αν μπορούν να μεταβούν και οι δυο στο τόπο διαμονής τους δεν το γνωρίζω. Πάντως βγήκε εγκύκλιος απο το υπουργείο που οριζει τα παρακάτω:

"Χωρίς ειδικά κριτήρια (π.χ. εισοδηματικά) θα παίρνουν μετεγγραφή σε ομοειδές τμήμα με αυτό στο οποίο θα εισαχθούν"
Οταν λεει σε ομοειδες τμηματα εννοει σε τμηματα με παρομοιο προγραμμα σπουδων και ας εχουν διαφορετικο τιτλο; Γιατι νομιζα πως μετεγγραφη μπορεις να παρεις μονο για σχολη που εχει τον ιδιο τιτλο με αυτην που περασες. Και επειδη λεει χωρις ειδικα ριτηρια, δηλαδη εμεις που ανηκουμε στις ειδικες κατηγοριες δεν μπορουμε να παρουμε σε ομοειδη τμηματα μετεγγραφη;
Σε επρηξα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μαιρη812 : 04-05-14 στις 12:35. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Φοιτητής

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 14:17, 04-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μαιρη812
Ναι ισχυει! Γιατι απο το 2013 ενταχθηκαμε στις ειδικες κατηγοριες. Απλα αυτο που θελβ να επιβεβαιωσω ειναι αν γινεται και οι δυο να παρουν η μονο ο ενας για τον τοπο διαμονης του αλλου.

Σοβαρα; Και οι δυο θελουμε πληροφορικη και του απθ εχει 15 και χιλιαδες ενω της Λαμιας 10 χιλιαδες.

"Χωρίς ειδικά κριτήρια (π.χ. εισοδηματικά) θα παίρνουν μετεγγραφή σε ομοειδές τμήμα με αυτό στο οποίο θα εισαχθούν"
Οταν λεει σε ομοειδες τμηματα εννοει σε τμηματα με παρομοιο προγραμμα σπουδων και ας εχουν διαφορετικο τιτλο; Γιατι νομιζα πως μετεγγραφη μπορεις να παρεις μονο για σχολη που εχει τον ιδιο τιτλο με αυτην που περασες. Και επειδη λεει χωρις ειδικα ριτηρια, δηλαδη εμεις που ανηκουμε στις ειδικες κατηγοριες δεν μπορουμε να παρουμε σε ομοειδη τμηματα μετεγγραφη;
Σε επρηξα
Πρώτον, κι εγω θελω πληροφορικη απθ να περασω! ελπιζω να γινουμε συμφοιτητες!! δευτερον, δες εδω ποια ειναι τα τμηματα που μπορεις να παρεις μετεγγραφη.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 18:35, 04-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
Ωραια! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! κατι τελευταιο. με μετεγγραφη θα ερθουμε κατευθειαν εδω ή θα χρειαστει να φοιτησουμε σε οποια πολη περασουμε για λιγους μηνες; γιατι εχω ακουσει και κατι τετοια.
Οι επιτυχόντες σε θέση εισαγωγής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα μετεγγράφονται στο κοντινότερο στον τόπο κατοικίας τους, ομοειδές τμήμα (σύμφωνα με τους τίτλους των αντίστοιχων σχολών, τμημάτων , εισαγωγικών κατευθύνσεων καθώς και των παρεχομένων επαγγελματικών δικαιωμάτων). Είναι σαφές ότι αυτό γίνεται για να διευκολυνθούν οι επιτυχόντες και όχι για να διαλέξουν σχολή. Θέλω να πω ότι αν κάποιοι μένουν στη Θεσσαλονίκη ή κοντά σε αυτήν και μπουν σε ομοειδές τμήμα της Κρήτης, θα μετεγγράφονται στη Θεσσαλονίκη και το αντίστροφο. Δεν μπορεί κάποιος να μένει στη Θεσσαλονίκη, να μπει στην Κρήτη και να ζητήσει μετεγγραφή για την Αθήνα. Οι δικαιούχοι υποβάλλουν σχετική αίτηση προς το τμήμα υποδοχής και η μεταφορά της θέσης πραγματοποιείται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του τμήματος αυτού. Η ανωτέρω διαδικασία (αιτήσεις, μεταφορά θέσης και κάθε άλλη λεπτομέρεια) καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αφού είναι σίγουρη η μετεγγραφή, ο φοιτητής θα μπορεί να παρακολουθήσει από την αρχή στο τμήμα υποδοχής. Σίγουρα θα χρειαστούν κάποιες γραφειοκρατικές διαδικασίες (μπορεί να γίνονται και διαδικτυακά) αλλά αφού είναι ξεκαθαρισμένο το θέμα δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην "πάρουν τη σειρά τους" από την αρχή του ακαδημαικού έτους.
Παράθεση

pentium

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O pentium έγραψε στις 18:59, 04-05-14:

παιδιά για τα δίδυμα ......... παίζει ρόλο και το εισόδημα σε αυτές τις περιπτώσεις;

αν δε παίζει βρίκσω άδικο το μέτρο.
Παράθεση

chemysterious (Ιάσονας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O chemysterious έγραψε στις 19:59, 04-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από pentium
παιδιά για τα δίδυμα ......... παίζει ρόλο και το εισόδημα σε αυτές τις περιπτώσεις;

αν δε παίζει βρίκσω άδικο το μέτρο.
Οταν λες εισόδημα, εννοεις το παραποιημενο που οι μισοί φορολογούμενοι δηλώνουν; Απο ολα τα μέτρα εσενα μονο αυτο σου φάνηκε άδικο ας πούμε; Καλά, οτι να ναι.
Παράθεση

pentium

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O pentium έγραψε στις 20:08, 04-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από chemysterious
Οταν λες εισόδημα, εννοεις το παραποιημενο που οι μισοί φορολογούμενοι δηλώνουν; Απο ολα τα μέτρα εσενα μονο αυτο σου φάνηκε άδικο ας πούμε; Καλά, οτι να ναι.
Δε καταλαβαίνω τον λόγο γιατί τα δίδυμα να είναι σε ξεχωριστή κατηγορία από τα αδέλφια

το μέτρο είναι πέρα για πέρα άδικο και δε θα ισχύει για πολύ
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 22:45, 04-05-14:

Δηλαδή ρε παιδιά αν 2 αδέρφια δίνουν ίδια χρονιά και δεν είναι δίδυμα δεν ισχύει η μετεγγραφή ? Ντε και καλά πρεπει να χουν γεννηθεί ίδια χρονιά ?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 10:04, 05-05-14:

Οι μετεγγραφές αυτές είναι ελεύθερες (χωρίς κριτήρια) και απευθύνονται σε πολύδυμα τέκνα εφόσον συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις το ίδιο έτος. Για τα αδέλφια γενικότερα προβλέπεται ότι δικαιούται μετεγγραφή ο επιτυχών ο οποίος έχει αδελφό που είναι ενεργός προπτυχιακός φοιτητής διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους. Για τις περιπτώσεις δύο αδελφών διαφορετικής ηλικίας που δίνουν εξετάσεις την ίδια χρονιά, δεν υπάρχει πρόβλεψη.
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 21:24, 05-05-14:

Οι μετεγγραφές αυτές είναι ελεύθερες (χωρίς κριτήρια) και απευθύνονται σε πολύδυμα τέκνα εφόσον συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις το ίδιο έτος. Για τα αδέλφια γενικότερα προβλέπεται ότι δικαιούται μετεγγραφή ο επιτυχών ο οποίος έχει αδελφό που είναι ενεργός προπτυχιακός φοιτητής διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους. Για τις περιπτώσεις δύο αδελφών διαφορετικής ηλικίας που δίνουν εξετάσεις την ίδια χρονιά, δεν υπάρχει πρόβλεψη.
Αρκετά άδικο θα έλεγα...
Παράθεση

aristotelis

Φοιτητής

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O aristotelis έγραψε στις 10:52, 15-05-14:

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/a-empokat-pap.pdf

Καλημερα σας, ηθελα να κανω μια ερωτηση και αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει σχετικα με τον νεο νομο που ψηφιστηκε για τις μετεγγραφες
Στο αρθρο 53 (σελ 29) που ειναι ο νομος αναφερει στο νουμερο 6 πως :

6. Η εφαρµογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου
αφορά στους επιτυχόντες που έλαβαν µέρος στις εξετά-
σεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους 2013-
2014 και εντεύθεν

με αυτο εννοει πως αν κανω 10% και εισαχθω το ακαδιμαικο ετος 2014-2015, απο το οποιο θα ισχυουν και οι μετεγγραφες, δεν θα δικαιουμε μετεγγραφη σε αλλη πολη;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristotelis : 15-05-14 στις 10:57.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 07:51, 16-05-14:

Αυτό που έγραψες σημαίνει ότι ο νόμος ισχύει για τους επιτυχόντες στις πανελλαδικές εξετάσεις από το σχολικό έτος 2013-14 και για τα επόμενα χρόνια. Αν δώσεις φέτος εξετάσεις και περάσεις σε μια σχολή και του χρόνου θέλεις να κάνεις για το 10% δικαιούσαι κανονικά μεταφορά θέσης.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 16-05-14 στις 07:59.
Παράθεση

aristotelis

Φοιτητής

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O aristotelis έγραψε στις 10:35, 16-05-14:

Το 10% τωρα θελω να το κανω, πανελληνιες περυσι εδωσα, αλλα αμα κανω 10% και μπω σε μια σχολη θα δικαιουμαι μεταφορα θεσης;
Παράθεση

locotrelos

Φοιτητής

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε στις 10:41, 16-05-14:

Νομιζω οτι μπορεις γιατι αρκετοι φιλοι μου σκεφτονται να το κανουν ετσι .Καλυτερα ομως ρωτα σε κανα λυκειο αν γινεται.
Παράθεση

aristotelis

Φοιτητής

O aristotelis έγραψε στις 14:54, 16-05-14:

πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπαν πως ακομα ουτε αυτοι ξερουν, περιμενουν να βγει και το ΦΕΚ
Παράθεση

locotrelos

Φοιτητής

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε στις 15:56, 16-05-14:

Δεν το προσεξα οτι εισαι στο βολο μηχανολογος. εγω ειμαι ημμυ βολο και θα κανω σκετο 10% για πατρα ημμυ επειδη δε δικαιουμαι μεταγραφη. οι φιλοι μου σκεφτονται για 10% μηχ κοζανης ή ημμυ ξανθης και απο κει μεταγραφη εμπ.Αμα μαθεις κατι περισσοτερο γραψτο.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 16:28, 16-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από aristotelis
πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπαν πως ακομα ουτε αυτοι ξερουν, περιμενουν να βγει και το ΦΕΚ
Ο συγκεκριμένος Νόμος 4264 έχει ήδη δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 118 τ.Α στις 15-5-2014. Μάλλον διευκρινιστικές εγκυκλίους περιμένουν. Πάντως το πιθανότερο είναι ότι θα δικαιούσαι μεταφορά θέσης.
Παράθεση

aristotelis

Φοιτητής

O aristotelis έγραψε στις 18:05, 16-05-14:

Ο συγκεκριμένος Νόμος 4264 έχει ήδη δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 118 τ.Α στις 15-5-2014. Μάλλον διευκρινιστικές εγκυκλίους περιμένουν. Πάντως το πιθανότερο είναι ότι θα δικαιούσαι μεταφορά θέσης.

δεν ξερω, με ειπε πως περιμενουν και αυτοι μηπως βγει καμια ακομα τροπολογια, ακομα δεν ειναι σιγουροι
ελα μωρε σιγα σε 10 μερε ξεκιναν οι πανελληνιες, εχουνε χρονο ΕΛΛΑΔΑΡΑ

Αρχική Δημοσίευση από locotrelos
Δεν το προσεξα οτι εισαι στο βολο μηχανολογος. εγω ειμαι ημμυ βολο και θα κανω σκετο 10% για πατρα ημμυ επειδη δε δικαιουμαι μεταγραφη. οι φιλοι μου σκεφτονται για 10% μηχ κοζανης ή ημμυ ξανθης και απο κει μεταγραφη εμπ.Αμα μαθεις κατι περισσοτερο γραψτο.
βασικα τωρα εβαλα εδω τη σχολη,
και εγω σκεφτομαι 10% μηχ μηχ κοζανη μαλλον αλλα θα βαλω και ολες τις αλλες σχολες μηχ μηχ και μετα λεω να βαλω και ολες τις σχολες ημμυ και αν περασω να κανω μετεγγραφη για απθ επειδη ειμαστε 7 αδερφια

το θεμα ειναι τωρα, αν με το καλο καταφερουμε να περασουμε με 10%, θα δικαιουμαστε την μετεγγραφη ή θα μας πουν δεν δικαιουστε;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aristotelis : 16-05-14 στις 18:05. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

aristotelis

Φοιτητής

O aristotelis έγραψε στις 20:54, 16-05-14:

ρε παιδια εμενα κατι μου μυριζει εδω ξερει κανεις που μπορουμε να μαθουμε τιποτα;
Παράθεση

panosaaoo

Νεοφερμένος

Ο panosaaoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O panosaaoo έγραψε στις 17:45, 18-05-14:

καλησπερα..πηρα μεταγγραφη για την σχολη στην περιοχη που κατοικουν οι γονεις μου αλλα δεν με ενθουσιασε και ψαχνω μηπως μπορω να γυρισω στην παλια μου σχολη(επαρχιας) αν και εχω κανει αιτηση διαγραφης..γνωριζει κανεις αν γινεται;
Παράθεση

aristotelis

Φοιτητής

O aristotelis έγραψε στις 02:21, 21-05-14:

μπα φιλε μου δυσκολα
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:49, 27-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από panosaaoo
καλησπερα..πηρα μεταγγραφη για την σχολη στην περιοχη που κατοικουν οι γονεις μου αλλα δεν με ενθουσιασε και ψαχνω μηπως μπορω να γυρισω στην παλια μου σχολη(επαρχιας) αν και εχω κανει αιτηση διαγραφης..γνωριζει κανεις αν γινεται;
Δυστυχώς όχι.
Παράθεση

Hellraiser13

Νεοφερμένος

Ο Hellraiser13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Hellraiser13 έγραψε στις 13:20, 06-07-14:

Ρε παιδια οποιος ξερει ας βοηθησει.Υπαγομαι στην κατηγορια των τριτεκνων με αδερφο φοιτητη στην αθηνα.Εχωντας καταγωγη απο Ροδο η θεση που δικαιουμαι ειναι στην Κρητη ως το πιο κοντινο μερος στην μονιμη κατοικια μου η στην αθηνα;
Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Παράθεση

AnnieV

Νεοφερμένος

H AnnieV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H AnnieV έγραψε στις 15:01, 08-07-14:

Γειά σε όλους !!! Ήθελα να μάθω αν εγώ που έδωσα πέρσι το 2013 πανελλήνιες και πέρασα φιλολογία στην Πάτρα,γίνεται να κάνω μετεγγραφή τώρα για την ίδια σχολή στην Αθήνα...
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 11:53, 29-07-14:

Παιδια ειμαστε δυο αδερφια.
Σε περιπτωση που εγω φετος θα ειμαι στη θεσσαλονικη και του χρονου ο αδερφος μου περασει στην κομοτηνη,θα εχει τη δυνατοτητα να ερθει στη θεσσαλονικη;
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,427 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 06:04, 15-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Hephaestus
Παιδια ειμαστε δυο αδερφια.
Σε περιπτωση που εγω φετος θα ειμαι στη θεσσαλονικη και του χρονου ο αδερφος μου περασει στην κομοτηνη,θα εχει τη δυνατοτητα να ερθει στη θεσσαλονικη;
Γνωριζει κανεις;
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 08:10, 15-08-14:

Μα δεν ξέρουμε αν θα ισχύουν και του χρόνου οι μεταγραφές !!
Παράθεση

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε στις 09:47, 15-08-14:

Πάντως αν ισχύουν οι μετεγγραφές θα μπορεί να έρθει εκεί που είσαι εσύ
Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

O Hephaestus έγραψε στις 09:50, 15-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από intefina
Πάντως αν ισχύουν οι μετεγγραφές θα μπορεί να έρθει εκεί που είσαι εσύ
Ωραια,ευχαριστωω!!
Παράθεση

Anthraxos

Νεοφερμένος

Ο Anthraxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Anthraxos έγραψε στις 19:45, 12-09-14:

Θα ηθελα να ρωτησω, ποια ειναι τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για να κανω την αιτηση μεταγγραφης με το φορολογικο εισοδημα στην σχολη μου;;..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bkar1997

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 22:47, 07-10-14:

Παιδιά να ρωτήσω κατι; Για τους τρίτεκνους τι λενε για του χρόνου και τις μετεγγραφές;
Παράθεση

Χριστίνα!

Φοιτητής

H Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Χριστίνα! έγραψε στις 23:07, 07-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από bkar1997
Παιδιά να ρωτήσω κατι; Για τους τρίτεκνους τι λενε για του χρόνου και τις μετεγγραφές;
Νομίζω πως πριν μερικές ημέρες άκουσα στην τηλεόραση πως μετά από όλο το σάλο που έχει προκληθεί με τις μετεγγραφές, δεν θα ξαναεφαρμοστούν.. (Δεν κόβω και τα χέρια μου όμως)
Ψάξε το αν σε ενδιαφέρει
Παράθεση

fisher96 (Αποστόλης)

Φοιτητής

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O fisher96 Ρακ έγραψε στις 17:14, 08-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από bkar1997
Κάτσε διάβασε ρε φίλε που ακόμα δεν εχεις κάν γράψει κ σκέφτεσαι τις μετεγγραφες.

Υγ. Μονο φέτος θα εφαρμοστούν
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bkar1997

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 20:08, 08-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από fisher96
Κάτσε διάβασε ρε φίλε που ακόμα δεν εχεις κάν γράψει κ σκέφτεσαι τις μετεγγραφες.

Υγ. Μονο φέτος θα εφαρμοστούν
Δεν με ενδιαφέρουν για προσωπικό λόγο.
Παράθεση

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Mitsocc έγραψε στις 14:39, 09-10-14:

Παιδια τα δικαιολογητικα
1)Εκτύπωση της οριστικοποιημένης ηλεκτρονικής αίτησης μεταφοράς θέσεως εισαγωγής που φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.
2)Βεβαίωση Εγγραφής από το Τμήμα/Σχολή προέλευσης.
3)Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το Δήμο, που έχει εκδοθεί εντός του 2014, από το οποίο να προκύπτει: i) ο θάνατος του γονέα και, ii) για την περίπτωση τέκνου/τέκνων άγαμης μητέρας η μη αναγνώριση του/των τέκνων της, των οποίων έχει τη γονική μέριμνα.
4)Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας γονέα.

θα τα καταθεσουμε στο πανεπιστημιο που θελουμε να εγγραφουμε ; η σε καποια υπηρεσια ; η στο πανεπιστημιο στο οποιο ειμαστε ηδη γραμμενοι για να μας δωσουν την αδεια για μετεγγραφη;
Επισης γινεται να ξεγραφτουμε ηλεκτρονικα η θα πρεπει να παμε στο πανεπιστημιο που ειμαστε γραμμενοι για την διαγραφη;
Γιατι εγω περασα πατρα και καθομαι θεσσαλονικη δεν παρακολουθω μαθηματα στην πατρα και ποιος ξανατρεχει μεχρι εκει τωρα
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kaltsas έγραψε στις 15:36, 09-10-14:

Για το 1ο σκελος της ερωτησης νομιζω θα καταθεσεις τα εγγραφα στο παν/μιο που περιμενεις μετεγγραφη προκειμενου να εξεταστει η εγκυροτητα τους. Για το πως θα διαγραφεις δε γνωριζω (ακομα).
Παράθεση

fisher96 (Αποστόλης)

Φοιτητής

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O fisher96 Ρακ έγραψε στις 14:43, 11-10-14:

Παιδιά μια ερώτηση. Αυτη η βεβαίωση εγγραφής που ζητείται ειναι εκείνο το πιστοποιητικό που γράφει ότι εγγράφεσαι στο 1ο εξάμηνο κλπ ?

?????
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη *Serena* : 12-10-14 στις 11:56. Αιτία: merge
Παράθεση

Marianna.P

Δραστήριο Μέλος

H Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 274 μηνύματα.

H Marianna.P έγραψε στις 14:52, 11-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από fisher96
Παιδιά μια ερώτηση. Αυτη η βεβαίωση εγγραφής που ζητείται ειναι εκείνο το πιστοποιητικό που γράφει ότι εγγράφεσαι στο 1ο εξάμηνο κλπ ?
Ναι αυτό είναι..από τη σχολή που πέρασες
Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 18:32, 11-10-14:

Παιδιά , εμείς που περιμένουμε μεταγραφή πρέπει να έχουμε δηλώσει μαθήματα στην σχολή που περάσαμε αρχικά;

Πάσο μέχρι πότε μπορώ να βγάλω;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη x_xChristine : 11-10-14 στις 18:50. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Χριστίνα!

Φοιτητής

H Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

H Χριστίνα! έγραψε στις 00:15, 12-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από x_xChristine
Παιδιά , εμείς που περιμένουμε μεταγραφή πρέπει να έχουμε δηλώσει μαθήματα στην σχολή που περάσαμε αρχικά;

Πάσο μέχρι πότε μπορώ να βγάλω;
Πάσο μπορείς να βγάλεις όποτε θέλεις εσύ! Τώρα για τα μαθήματα, προσωπικά στην σχολή μου δεν δήλωσα τίποτα, υποτίθεται ότι για τους πρωτοετείς είναι στανταρ, ή δηλώνονται αυτόματα, κάτι τέτοιο, και δεν κάνεις εσύ κάποια ενέργεια. Παρόλα αυτά, μπορεί να μην ισχύει το ίδιο και για εσένα, οπότε για να μην σε πάρω στον λαιμό μου, καλύτερα να απευθυνθείς στην γραμματεία του τμήματος σου
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 09:12, 12-10-14:

Εγώ ξέρω ότι ο πρωτοετής φοιτητής αφού κάνει κανονικά την εγγραφή του στο τμήμα που πέρασε αρχικά και πάρει τους κωδικούς του από τη γραμματεία, μπαίνει στη σχετική ηλεκτρονική σελίδα της σχολής του και δηλώνει τα μαθήματα που θέλει να παρακολουθήσει και να εξεταστεί ασχέτως αν είναι στάνταρ ή όχι καθώς και τα συγγράμματα που επιθυμεί για κάθε μάθημα. Μετά μπαίνει στον "Εύδοξο" και δηλώνει και εκεί τα συγγράμματα προκειμένου να μπορεί να τα παραλάβει. Η αίτηση για το πάσο γίνεται και αυτή ηλεκτρονικά σε ειδική σελίδα με τους ίδιους κωδικούς (http://academicid.minedu.gov.gr). Τώρα αν υπάρχει διαφοροποίηση της διαδικασίας σε κάποιες σχολές, δεν ξέρω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 12-10-14 στις 12:10.
Παράθεση

Mitsocc

Νεοφερμένος

Ο Mitsocc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Mitsocc έγραψε στις 10:10, 12-10-14:

Παιδια πηγα δευτεροβαθμια πηρα κωδικο εκανα αιτηση Online πηγα στο τμημα που θελω να μετεγγραφω τα δικαιολογητικα μου και μου ειπαν δεν ξερουν τιποτα ακομα ποια ειναι ακριβως η διαδικασια που θα ακολουθηθει;;;
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 12:36, 12-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsocc
Παιδια πηγα δευτεροβαθμια πηρα κωδικο εκανα αιτηση Online πηγα στο τμημα που θελω να μετεγγραφω τα δικαιολογητικα μου και μου ειπαν δεν ξερουν τιποτα ακομα ποια ειναι ακριβως η διαδικασια που θα ακολουθηθει;;;
Αφού εγκριθεί η μετεγγραφή σου θα πας να καταθέσεις τα δικαιολογητικά, όχι τώρα.
Παράθεση

kaltsas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O kaltsas έγραψε στις 13:02, 12-10-14:

Εγω παλι γιατι εχω την εντυπωση πως καταθετεις τα δικαιολογητικα μετα το τελος των αιτησεων και υστερα η σχολη εγκρινει τη μετεγγραφη?
Παράθεση

Χριστίνα!

Φοιτητής

H Χριστίνα! έγραψε στις 14:12, 12-10-14:

Και εγώ αυτό έχω ακούσει, πως μετά το τέλος των αιτήσεων η κάθε σχολή θα βγάλει σχετικές ημερομηνίες που θα δέχεται τα δικαιολογητικά των φοιτητών που ζητούν μετεγγραφή
Αυτό δεν είναι και το λογικό? Πώς θα πάρεις την μετεγγραφή αν δεν έχουν ελεγχθεί τα δικαιολογητικά σου πρώτα σύμφωνα με την κατηγορία που ανήκεις?

Εγώ ξέρω ότι ο πρωτοετής φοιτητής αφού κάνει κανονικά την εγγραφή του στο τμήμα που πέρασε αρχικά και πάρει τους κωδικούς του από τη γραμματεία, μπαίνει στη σχετική ηλεκτρονική σελίδα της σχολής του και δηλώνει τα μαθήματα που θέλει να παρακολουθήσει και να εξεταστεί ασχέτως αν είναι στάνταρ ή όχι καθώς και τα συγγράμματα που επιθυμεί για κάθε μάθημα. Μετά μπαίνει στον "Εύδοξο" και δηλώνει και εκεί τα συγγράμματα προκειμένου να μπορεί να τα παραλάβει. Η αίτηση για το πάσο γίνεται και αυτή ηλεκτρονικά σε ειδική σελίδα με τους ίδιους κωδικούς (http://academicid.minedu.gov.gr). Τώρα αν υπάρχει διαφοροποίηση της διαδικασίας σε κάποιες σχολές, δεν ξέρω.
Έτσι είναι απλώς σε κάποιες σχολές, όπως και στην δική μου, τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου δηλώνονται αυτόματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους