Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,696 εγγεγραμμένα μέλη και 2,403,702 μηνύματα σε 74,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 184 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Deadeyebutch έγραψε: στις 14:15, 02-06-08:

Ο συντελεστής τριβής ολίσθησης είναι ή ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε: στις 17:02, 02-06-08:

η ριζα παει στο 3 μονο.
οντως ηταν ασαφεια αυτη..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Deadeyebutch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Deadeyebutch έγραψε: στις 17:40, 02-06-08:

Α.

Βρίσκουμε την απόσταση ΑΓ.

Το βάρος Β του σώματος βρίσκεται από τον τύπο:
(εφόσον g=10m/)

Στη συνέχεια βρίσκουμε τις τιμές των συνιστωσών Bx και By.

Το σώμα στον άξονα y`y ισορροπεί, οπότε ισχύει:
ΣFy=0 =>
N-By=0 =>
N=By =>
N=5N

Η τριβή ολίσθησης βρίσκεται από τον τύπο:

Για να βρούμε την ταχύτητα που έχει το σώμα στη βάση Γ εφαρμόζουμε το ΘΜΚΕ.

ΔΚ=Σ
Κτελ - Καρχ = (Καρχ = 0, αφού το σώμα ήταν αρχικά ακίνητο)
Κτελ = (το έργο της τριβής είναι αρνητικό)

κλπ κλπ.

Μπράβο στον Normal που με πρόλαβε. Αυτό το latex είναι μέχρι να το συνηθίσω

* Για να βρω την απόσταση ΑΓ έθεσα καταλάθος ημφ= αντί για . Για αυτό αν παρατηρήσατε οδηγήθηκα σε λάθος αποτέλεσμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxima.png
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  11,2 KB  
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε: στις 17:49, 02-06-08:

Στην ελυσα οριστε και το συνημμενο αρχειο.

Υ.Γ Με συγχωρεις για το σχημα αλλα δεν ειμαι εξοικειωμενος να το κανω σε Word.

Ερωτηση: Το σχημα σε Ζωγραφικη το κανεις?
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rtf Ασκηση Φυσικης.rtf (198,9 KB, 380 αναγνώσεις)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 24-06-12 στις 20:57. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

Deadeyebutch

Μαθητής Β' λυκείου

O Deadeyebutch έγραψε: στις 18:33, 02-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Normal
Ερωτηση: Το σχημα σε Ζωγραφικη το κανεις?
MS Paint @ virtualbox
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε: στις 22:17, 02-06-08:

σας ευχαριστω κ τους δυο...Normal πολυ καλη δουλεια!!
Παράθεση

desolator_X

Φοιτητής

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O desolator_X έγραψε: στις 23:02, 02-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Normal
Στην ελυσα οριστε και το συνημμενο αρχειο.

Υ.Γ Με συγχωρεις για το σχημα αλλα δεν ειμαι εξοικειωμενος να το κανω σε Word.
Τα σχήματα και τα σύμβολα στους τύπους(ρίζες κλπ) με ποιό πρόγραμμα μπαίνουν??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε: στις 23:06, 02-06-08:

Κοιτα θα πας στο Word και θα πατησεις: Εισαγωγη -> Αντικειμενο και θα επιλεξεις Μicrosoft Equation μετα ειναι ολα ευκολα, αρκει να πειραματιστεις λιγο.
Παράθεση

valia_92 (βαλια)

Μαθητής Γ' λυκείου

H βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H valia_92 έγραψε: στις 17:30, 08-06-08:

Πολύ σωστή η λύση του Normal αλλά νομίζω οτι κάπου έχει αριθμητικό λάθος.
Ορίστε και η διόρθωση:
διορθωση.doc
Παράθεση

Normal

Φοιτητής

O Normal έγραψε: στις 19:24, 08-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από valia_92
Πολύ σωστή η λύση του Normal αλλά νομίζω οτι κάπου έχει αριθμητικό λάθος.
Ναι έχεις δίκιο. Ξέρεις που μπερδεύτηκα; Εκεί που λέει:
μπερδεύτηκα και αντι να πολλαπλασιάσω το 7.5 με το 4, το διαίρεσα.
Sorry λάθος βιασύνης.
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε: στις 16:09, 14-08-08:

ρε παιδια απαντηστε σας παρακαλω καποιος που παει ά λυκειου κ δν διαβαζε καθολου φυσικη στ γυμνασιο μπορει να παει κλ?
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 16:15, 14-08-08:

εγω του προτεινω να κανει επαναληψη τις κινησεις παντως...
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε: στις 16:16, 14-08-08:

μονο οι κινισεις ειναι σημαντικες???
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,761 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε: στις 16:22, 14-08-08:

Και οι νομοι του Νευτωνα ειναι σημαντικοι...
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

O tebelis13 έγραψε: στις 16:27, 14-08-08:

παιδες μιλαμε δν διαβαζα χριστο.το μετανιωσα κ θα διαβαζω παερισσοτερο στο λυκειο.αν διαβαζω στο λυκειο θα εχω προβλημα γτ δν εχω βασεις??
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

O Boom έγραψε: στις 16:28, 14-08-08:

πρεπει να εχεις καποιες βασεις..αλλα αφου δν διαβαζες μια επαναληψουλα τη φυσκη γ' γυμνασιου σε αυτα που σου ειπαν τα παιδια και εισαι οκ!!!!!!
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 16:31, 14-08-08:

σε ολα εκτος απο ηλεκτρισμο... δν εχει τετοια η α...

ασχολειται με τη μηχανικη κατα 95%
Παράθεση

AlexanderV (Αλέξανδρος)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χίος (Χίος). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O AlexanderV έγραψε: στις 16:34, 14-08-08:

Κοίτα εμείς στην Γ Γυμνασίου δεν κάναμε σοβαρά Φυσική και στο κάτω κάτω δεν είναι πολύ η ύλη της Φυσικής του Γυμνασίου. Πιστεύω πως αν από εδώ και πέρα πηγαίνεις κάθε μέρα διαβασμένος κι λύσεις τις τυχών απορίες που θα σου δημειουργηθούν δεν θα έχεις πρόβλημμα. Εξάλου στην Α Λυκείου (αν εξαιρέσουμε τα μαθηματικά) είναι σαν να αρχίζεις από την αρχή-ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ...
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

O tebelis13 έγραψε: στις 16:34, 14-08-08:

δλδ να κοιταξω λιγο(μια ματια) κινισεις και τους 3 νομους του νευτωνα και ειμαι οκ? μονο αυτα?
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε: στις 16:37, 14-08-08:

ναι στην α εχω μαθει οτι μαθαινουμε πολλα καινοθργια πραματα..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    stefh

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους