Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,269 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,925 μηνύματα σε 74,195 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 554 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε στις 01:29, 15-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis13
ρε παιδια απαντηστε σας παρακαλω καποιος που παει ά λυκειου κ δν διαβαζε καθολου φυσικη στ γυμνασιο μπορει να παει κλ?
ναι μπορεί. εγώ φέτος πρώτη λυκείου έμαθα φυσική. στο γυμνάσιο για 2 μέρες τα μά8αινα και μετά τα ξεχνούσα. αρκεί να πάρεις απόφαση και να κάτσεις να διαβάσεις. άμα το πάρεις απόφαση μια χαρά θα τα πας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 11:07, 15-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από happy i
ναι μπορεί. εγώ φέτος πρώτη λυκείου έμαθα φυσική. στο γυμνάσιο για 2 μέρες τα μά8αινα και μετά τα ξεχνούσα. αρκεί να πάρεις απόφαση και να κάτσεις να διαβάσεις. άμα το πάρεις απόφαση μια χαρά θα τα πας.
αφου δν θα ξερει τπτ απ τ γυμνασιο κ γενικα δν θα εχει βασεις...πως γντ να παει κλ αν δν ξερει να λυνει ασκηση γυμνασιου?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 11:10, 15-08-08:

εφοσον εισαι βεβαιος οτι δν ξες τπτ κτλ τοτε γιατι ρωτας??? εχε λιγο αυτοπεποιθηση
Παράθεση

tebelis13

Πτυχιούχος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O tebelis13 έγραψε στις 11:13, 15-08-08:

ρε φιλε θα με τρελανεις? δν εχω καθολου μα καθολου βασεις λεμε...
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,464 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 17:24, 15-08-08:

αφου δν εχεις καθολου μα καθολου βασεις... πανε στην βιβλιοθηκη του ischool και κατεβασε κανενα βοηθημα για επαναληψη
Παράθεση

happy i

Μαθητής Β' λυκείου

H happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H happy i έγραψε στις 21:12, 18-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από tebelis13
ρε φιλε θα με τρελανεις? δν εχω καθολου μα καθολου βασεις λεμε...
μήπως να σκεφτείς να αρχίσεις φροντιστήριος; θα σε βοηθήσει.
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 21:34, 20-08-08:

Παιδιά εγώ λέω ότι χωρίς βάσεις δυστυχώς δν πας πουθενά...δλδ αν δν ξέρει τι ειναι μονομετρο-διανυσματικό,τις μονάδες μέτρησεις,τις δυνάμεις,το εργο,την κινητική,μηχανική,δυναμική ενέργεια που πάει...εγώ θα σου πρότεινα να κάτσεις να διαβάσεις από την αρχή του βιβλίου μέχρι το έργο και ενέργεια τα βασικά πράγματα τουλάχιστον(δν είπαμε τα πάντα,τα πιο σημαντικά)...δν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα...
Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 21:48, 20-08-08:

Εγώ δεν ξέρω τι είναι το έργο γιατί δεν φτάσαμε μέχρι εκεί....
Παράθεση

maraki (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H maraki έγραψε στις 22:02, 20-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από djimmakos
Εγώ δεν ξέρω τι είναι το έργο γιατί δεν φτάσαμε μέχρι εκεί....
Κοίτα εμένα ο φυσικός μας μας είπε ότι στην α λυκείου η μηχανική ενέργεια και το έργο είναι πλ σημαντικά αλλά επειδή ξέρω και άλλα παδιά που δν έφτασαν στο έργο και ενέργεια λγκ ή το βιβλίο της α λυκείου τα ξανααναφέρει ή θα σας τα πει ο καθηγητής σας...δν ξέρω...Πάντως άλλο να μην έχεις κάνει ένα κεφάλαιο και άλλον να μην έχεις ανοίξει βιβλίο...
Παράθεση

mairh.c.p (Μαίρη Χ.Π.)

Καθηγητής

H Μαίρη Χ.Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H mairh.c.p έγραψε στις 11:08, 21-08-08:

Αγαπητέ tebelis13 , αν πας ιδιαίτερο ή φροντιστήριο μην κάνεις τίποτα μόνος σου. Θα σου καλύψουν από εκεί τα "κενά"..
Αν θέλεις όμως να ξεκινήσεις χωρίς να τα νιώθεις όλα ξένα, κάνε ένα ξεσκόνισμα στα εξής:
- Δυνάμεις - Συνισταμένη δυνάμεων - Βαρυτική Δύναμη - Έργο Ενέργεια - Μηχανική Ενέργεια - Δυναμική - Κινητική

Πίστεψέ με, αυτά αρκούν..

Χρόνος διαβάσματος: 4-5 ώρες

(τι τα κάνουμε τα ιδιαίτερα τόσα χρόνια )
Παράθεση

Grabeel Lucas (Eλένη)

Μαθητής Β' λυκείου

H Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H Grabeel Lucas έγραψε στις 13:52, 21-08-08:

παιδια μν σας πιανει αγχος...αν θελετε να'στε προετοιμασμενοι καν'τε μια μικρη επεναληψη στις κινησεις(που'ναι κ το 1ο κεφαλαιο στη φυσικη) κ στο νευτωνα, αν κ θα τα κανετε. μετα τα χριστουγεννα δυσκολευει η φυσικη κ η χημεια κατα τη γνωμη μου.μετα τα χριστουγεννα που θα κανετε ορμη κ κατι αλλα.αλλα δν ειναι τπτ.καλο ειναι να'χετε καποια ιδεα, αλλα τα πρωτα κεφαλαια στη φυσικη δεν ειναι αγνωστα.τα'χετε κανει κ αν δε τα θυμαστε δεν ειναι δυσκολο να τα μαθετε φετος.απλα πρεπει να κανετε καλη εξασκηση σε ασκησεις,εαν θελετε να'χετε καλες βασεις γις τη γ'λυκειου.
Παράθεση

Πάνος21538

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Πάνος21538 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Πάνος21538 έγραψε στις 20:01, 30-09-08:

Τι ονομάζουμε σύνθεση δύο ή περισσοτέρων δυνάμεων?

Μήπως ξέρει κανείς μια σαφής απάντηση,ευχαριστώ!
Παράθεση

Dodos-7

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Dodos-7 έγραψε στις 17:08, 01-10-08:

Βασικά έχω παρατηρήσει οτί η φυσική της γ γυμνασιου ήταν ενα γενικο mix από ότι θα κάνουμε στο λύκειο (ετσι μου είπε και ο ξάρδερφος γ λυκείου θετική)
Παράθεση

Sulfur

Μαθητής Β' λυκείου

H Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Sulfur έγραψε στις 17:20, 01-10-08:

εγω εβγαλα στην Γ'γυμνασιου φυσικη 14!και στην Α' λυκειου εβγαλα 20 καθαρο!βεβαια ειναι και το πως κανει μαθημα ο καθηγητης αυτος που ειχαμε ηταν κορυφη αστερι πως το λενε!και εμαθα πολυ καλα την φυσικη στην Α'!Να σας πω την αληθεια μου φανηκαν ολα πολυ ενδιαφεροντα (κρουσεις,ελευθερη πτωση,αδρανεια,ορμη)Μονο στα μαθηματα που ελεγαν για ομαλη κυκλικη κινηση,κεντρομολο,βαρυτητα και κινηση δορυφορων δυσκολευτηκα αλλα μας το ειπε οτι δεν τα ειχαμε για τις εξετασεις οποτε ενταξει!!!!Το μυστικο ειναι η ορεξη!Αν ομως δεν μπορεις να αποκτησεις ορεξη, σκεψου οτι αυτα θα σου χρειαστουν για τις πανελληνιες και δεν θα καταλαβεις το ποτε αρχισες να διαβαζεις παρα πολυ!
Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 18:52, 01-10-08:

Να πάει καλά μπορεί, να διαβάσει πολύ χλωμό .
Παράθεση

iri_22

Φοιτητής

H iri_22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H iri_22 έγραψε στις 21:48, 02-10-08:

Και γω που διάβαζα στην Γ γυμνασιού δεν καταλάβαινα, τίποτα αφού η καθηγήτρια ήταν χάλια (με είχε κα΄νει να μισήσω τη φυσική)! Άρα στην Α λυκείου ήταν σαν να μην ήξερα τίποτα. Σ' όλο το λύκειο όμως είχαμε έναν εξαιρετικό καθηγητή με τον οποίο όχι απλά κατάλαβα τη φυσική από την Α λυκείου (χωρίς να ξέρω τίποτα, το σημειώνω αυτό), αλλά με έκανε να την αγαπήσω τρελά!
Παράθεση

Dodos-7

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Dodos-7 έγραψε στις 22:03, 03-10-08:

Συνθεση δύο ή περισσοτέρων δυνάμεων ονομάζουμε την αντικατασταση αυτων δυνάμων(συνιστόσες)από μια δύναμη(συνισταμενη) που προκαλει το ιδιο αποτελεσμα με τις δύο οι περισσότερες δυνάμεις
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 15:03, 04-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Πάνος
Τι ονομάζουμε σύνθεση δύο ή περισσοτέρων δυνάμεων?

Μήπως ξέρει κανείς μια σαφής απάντηση,ευχαριστώ!
Αρχική Δημοσίευση από Dodos-7
Συνθεση δύο ή περισσοτέρων δυνάμεων ονομάζουμε την αντικατασταση αυτων δυνάμων(συνιστόσες)από μια δύναμη(συνισταμενη) που προκαλει το ιδιο αποτελεσμα με τις δύο οι περισσότερες δυνάμεις
Είναι: Μήπως ξέρει κανείς μια σαφή απάντηση, ευχαριστώ!

και συνιστώσες.

Να προσθέσω στον ορισμό ότι συνθέτουμε δυνάμεις που έχουν το ίδιο σημείο εφαρμογής.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 15:09, 04-10-08:

Στην ουσία μπορείς να προσθέσεις όποια διανύσματα θέλεις, ακόμη κι αν δεν έχουν κανένα κοινό σημείο, μεταφέροντας το ένα στην αρχή (μερικές φορές και στο πέρας) του άλλου. Δε νομίζω, όμως, αυτό να έχει φυσική σημασία, οπότε κρατήστε το για ΜΚ.
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 15:10, 04-10-08:

ΜΚ?

Δε μίλησα γενικά για διανύσματα αλλά για δυνάμεις. Αν μετακινήσεις το διάνυσμα μιας δύναμης προφανώς αλλάζεις το σημείο εφαρμογής της.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,076 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 15:11, 04-10-08:

Οι δυνάμεις είναι διανυσματα και μαθηματικώς αντιμετωπίζονται. Απλά αυτό που λέω είναι ότι ο μαθηματικός κανόνας προσθεσης διανυσμάτων δεν έχει πάντα φυσική σημασία. ΜΚ=Μαθηματική Κατεύθυνσης
Παράθεση

Paradise4all

Πτυχιούχος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O Paradise4all έγραψε στις 18:57, 04-10-08:

Επειδή μιλάς για σαφή απάντηση έχω να προσθέσω τα εξής (με την προϋπόθεση ότι έχεις καταλάβει καλά τον ορισμό του διανύσματος) :

Σύνθεση δύο ή περισσοτέρων δυνάμεων ονομάζουμε τη δύναμη εκείνη που προκαλεί το ίδιο αποτέλεσμα μ' αυτό που προκαλούν όλες οι υπόλοιπες μαζί (θα τη συναντάς με τη λέξη συνισταμένη δύναμη).
Η αλλιώς μπορούμε να πούμε ότι σύνθεση δύο η περισσότέρων δυνάμεων είναι η διαδικασία που πρέπει ν' ακολουθήσουμε για να υπολογίσουμε τη συνισταμένη τους.

Θα προσπαθήσω λακωνικά να σου εξηγήσω πως υπολογίζουμε τη συνισταμένη.

Διακρίνουμε δύο περιπτώσεις :
1. Σύνθεση συγγραμικών δυνάμεων και
2. Σύνθεση δυνάμεων υπό γωνία.

Για την 1. έχουμε δύο υποκατηγορίες :
1α. Οι δυνάμεις (ή αλλιώς συνιστώσες) να έχουν την ίδια κατεύθυνση (και γωνία 0 μοίρες) οπότε το μέτρο τους είναι F = F1 + F2 και
1β. Οι συνιστώσεις να έχουν αντίθετες κατευθύνσεις (και γωνία 0 μοίρες) οπότε το μέτρο τους είναι F = F1 - F2.

Για την 2. έχουμε επίσης δύο υποκατηγορίες :

2α. Η γωνία που σχηματίζουν να είναι 90 μοίρες οπότε το μέτρο της συνισταμένης είναι F = ρίζα (F1^2 + F2^2).
2β. Η γωνία που σχηματίζουν να είναι μικρότερη από 90 μοίρες οπότε το μέτρο της συνιστεμένης είναι F = ρίζα (F1^2 + F2^2 + 2*F1*F2*συνφ).
Στην 2α και 2β εφαρμόζουμε τον "κανόνα του παραλληλόγραμου" (μετατοπίζουμε δηλ. τις δυνάμεις - διανύσματα - παράλληλα προς τον εαυτό τους έτσι ώστε να έχουν κοινή αρχή. Από το τέλος του καθενός φέρουμε παράλληλες προς το άλλο. Σχηματίζεται έτσι ένα παραλληλόγραμο (απ' τ' οποίο πήρε και τ' όνομα "κανόνας του παραλληλόγραμου").

Εύχομαι να σε βοήθησα λιγάκι. Δες και τα σχήματα που σου παραθέτω θα σε βοηθήσουν πολύ...

Υ.Γ. : Στη σκαναρισμένη σελίδα ξέχασα να βάλω τον τύπο στο 1β (F = F1 - F2)...
Παράθεση

Nikos93 (Nikos)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Nikos93 . έγραψε στις 21:59, 05-10-08:

Καλησπερα,

Μηπως ξερετε πως λυνουμε ασκησεις σαν αυτη ?

AΒ = 1 KM

A = 36 km/h

B = 54km/h

To B ξεκιναει 5 δευτερολεπτα μετα απο το Α. Να βρειτε που θα συναντηθουν και μετα απο ποση ώρα.

Ευχαριστω και καλο βραδυ.
Παράθεση

Levi (Χάρης)

Φοιτητής

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Πάτρας . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Levi έγραψε στις 23:16, 05-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos93
Καλησπερα,

Μηπως ξερετε πως λυνουμε ασκησεις σαν αυτη ?

AΒ = 1 KM

A = 36 km/h

B = 54km/h

To B ξεκιναει 5 δευτερολεπτα μετα απο το Α. Να βρειτε που θα συναντηθουν και μετα απο ποση ώρα.

Ευχαριστω και καλο βραδυ.

Ετσι οπως τα δινεις σημαινει οτι το Α ειναι 1 χιλιομετρο μπροστα απο το Β και οτι κινουνται με την ιδια φορα. Αν ειναι ετσι τοτε πρωτα θα υπολογισεις ποση αποσταση διανυει το Α μεχρι να ξεκινησει το Β.

Πρωτα κανεις μετατρπη σε m/s
A=36km/h = 10m/s
B=54km/h = 15m/s

Μετα βρισκεις ποση θα ειναι η νεα διαφορα αποστασης των 2 σωματων μετα τα 5 δευτερολεπτα που κινειται μονο το ενα σωμα, δηλαδη 1km + χ
(οπου χ αποσταση που διανυει το Α σε 5 δευτερολεπτα)

Αρα χ=Ut=10*5 => x=50m

Αρα οταν το δευετερο σωμα αρχιζει να κινειται εχουν διαφορα 1050 μετρα.
Στη συνεχεια υπολογιζεις τη διαφορα ταχυτητας που εχουν (15-10) και βρισκεις ποσο χρονο χρειαζεται για ενα σωμα με αυτη την ταχυτητα για να καλυψει την διαφορα τους. Στην ουσια θεωρεις ακιθνητο το σωμα Α και αφαιρεις την ταχυτητα του απο το σωμα Β.

Αρα η λυση ειναι :

1050=5t => t = 210s (t=χρονος)

Τωρα για το δευτερο ερωτημα, το που θα συναντηθουν, περνεις να σαν αρχη την αρχικη θεση πχ του Β και υπολογιζεις ποση αποσταση καλυψε με την αρχικη του ταχυτητα, δηλαδη :

Δχ= 210*15 = 3150

Αρα θα συναντηθουν 3150 μετρα απο την αρχικη θεση του Β προς την πλευρα κινησης των 2 σωματων.

Ελπιζω να βοηθησα(και να μην εκανα λαθος), ειναι ο πιο πρακτικος τροπος!
Παράθεση

Nikos93 (Nikos)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Nikos93 . έγραψε στις 11:28, 06-10-08:

Ευχαριστω αλλα πως γινεται η αποσταση ΑΒ ναι ειναι 1000 μετρα και μετα να μου λες 3150 :S Mπερδευτικα λιγακι ^^.

καλη σ μερα
Παράθεση

Levi (Χάρης)

Φοιτητής

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Πάτρας . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Levi έγραψε στις 13:55, 06-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos93
Ευχαριστω αλλα πως γινεται η αποσταση ΑΒ ναι ειναι 1000 μετρα και μετα να μου λες 3150 :S Mπερδευτικα λιγακι ^^.

καλη σ μερα
το 3150 ειναι η θεση στην οποια θα συναντηθουν ως προς την αρχικη θεση του σωματος Β! Δηλαδη 3150 μετρα απο την αρχικη θεση του Β!

1000 μετρα ηταν η αποσταση που ειχαν πριν αρχισουν να κινουνται...
Παράθεση

Nikos93 (Nikos)

Μαθητής Β' λυκείου

O Nikos93 . έγραψε στις 14:04, 06-10-08:

συγγνωμη βλακεια μου το ενα κατευθυνεται προς το αλλο δεν αποκρυνονται .
Παράθεση

Levi (Χάρης)

Φοιτητής

O Levi έγραψε στις 14:46, 06-10-08:

Α μαλιστα, καλυτερα γιατι ειχα ενα λαθος στο πρωτο ερωτημα πριν.
Με τα δεδομενα που μου δινεις τωρα εγω μπορω να λυσω την ασκηλη αλλα οχι με τον τυπικο τροπο που την διδασκουν στο σχολειο τον οποιο και δεν θυμαμαι (και βαριεμαι να σκεφτω για να την βγαλω με πραξεις) αλλά με ενα πρακτικο τροπο.

Οπως ειπα και πριν μεχρι να ξεκινησει το σωμα Β το σωμα Αλφα θα εχει καλυψει ηδη 50μετρα αρα η αποσταση μεταξυ τους θα ειναι 950μετρα.
Το σωμα Α κινειται με 10μ/δ ενω το Β με 15μ/δ αρα το σωμα Β ειναι 1,5 φορα πιο γρηγορο. Το σημειο που θα συναντηθουν ειναι καπου αναμεσα τους και λογω της ταχυτητας τους μπορεις να συμπερανεις οτι ειναι προς την πλευρα του πιο αργου σωματος (του Α) και συγκεκριμενα επειδη η κινηση ειναι ομαλη ευθυγραμμη αρα και η αποσταση αναλογη της ταχυτητας, το σωμα β θα καλυψει 1,5 φορα περισσοτερη αποσταση απο το Α αρα τα 3/5 της αποστασης που ειναι 570 μετρα. Το σωμα Α θα διανυσει τα υπολοιπα αρα 380 μετρα.

Επομένως το σημειο συναντησης ειναι 570 μετρα απο την αρχικη θεση του Β.

Τον χρονο τον βρισκεις πολυ ευκολα με μια αντικατασταση στην εξισωση της κινησης ενος απο τα 2 σωματα, ας παρουμε το Β :

U= x/t => 15=570/t => t=38s

Προσθετεις και τα 5 δευτερα που ηταν η κινηση μονο του Α αρα ο συνολικςο χρονος ειναι 43 δευτερολεπτα!

Ελπιζω να καταλαβες!
Παράθεση

Nikos93 (Nikos)

Μαθητής Β' λυκείου

O Nikos93 . έγραψε στις 15:23, 06-10-08:

ευχαριστω
Παράθεση

giorgos_koz (Γιώργος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O giorgos_koz έγραψε στις 14:45, 07-10-08:

Φίλη έχει αυτή την άσκηση.Δεν είναι από το βιβλίο,της καθηγήτριας.όποιος μπορεί παρακαλαώ ας τη λύσει..

μια νταλικα μηκους 16μ κινειται ευθυγραμμα και ομαλα και διερχεται απο μια μια γεφυρα μηκους 80μ σε χρόνο 4s και από μια άλλη σε χρόνο 9s.Υπολογίστε την ταχύτητα της νταλίκας και να βρείτε το μήκος λ2 της δεύτερης γέφυρας
Παράθεση

Nikos93 (Nikos)

Μαθητής Β' λυκείου

O Nikos93 . έγραψε στις 20:35, 07-10-08:

ταχυτητα ισον μετατοπιση προς χρονο αρα

80 προς 4 σεκοντς ισον 20 μετρα ανα σεκοντ.

το μηκος της δευτερης γεφυρας ειναι x ισον 20 μετρα ανα σεκοντ επι 9 σεκοντς αρα το μηκος ειναι 180 μετρα.

Ετσι πιστευω πως ειναι . Αντιθετως ας με διορθωσει καποιος
Παράθεση

lazmoisiades (Λάζαρος)

Καθηγητής

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O lazmoisiades έγραψε στις 12:14, 11-10-08:

Όχι, όχι! Δεν είναι τόσο απλό, αλλιώς δεν θα έδινε το μήκος της νταλίκας!!! Λοιπόν, η πρώτη γέφυρα έχει μήκος λ1=80μ, όμως η νταλίκα για να την διασχίσει ολόκληρη θα πρέπει να διανύσει χ1=80+16=96μ (αφού για να τη διασχίσει θα πρέπει να περάσει ολόκληρη...).
Έτσι, έχουμε:
υ1= χ1/τ1, δηλαδή υ1=96/4=24 μ/σ
Αφού κινείται με ευθ.ομ.κίνηση, υ1=υ2.
Για την δεύτερη γέφυρα ισχύει χ2=υ2. τ2, δηλαδή χ2= 24.9 = 216 μ.
Αυτό το χ2, όμως, είναι η απόσταση που θα διανύσει, κι όχι το μήκος της δεύτερης γέφυρας. Για να βρούμε το λ2, αρκεί να αφαιρέσουμε από το χ2 το μήκος της νταλίκας, δηλαδή χ2=λ2-16= 216-16 =200μ.
Παράθεση

kalabakeza

Μαθητής Α' λυκείου

H kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H kalabakeza έγραψε στις 12:15, 12-10-08:

απο το βιβλιο φυσικής σελίδα 69 άσκηση 3
δεν μπορώ να την κάνω προσπάθησα άπειρες φορές αλλά τίποτα...
σας παρακαλώ βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,761 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 12:59, 12-10-08:

A)Πρεπει να βρεις το συνολικο διαστημα του κινητου,αρα θα βρεις τα εμβαδα και θα τα προσθεσεις.

10x10=100,20x20=400 => 100+400=500 m (ειναι σε m,γτ ψαχνουμε το διαστημα,οχι το εμβαδον)

Β)Απο τον τυπο ξερουμε οτι:

U=S/t<= τυπος μεσης ταχυτητας

συνολικα,το κινητο κανει ευθυγραμμη ομαλη κινηση σε 40 δευτερολεπτα.

Αρα,500 m/40 => 12,5 m

Γ)το διαγραμμα καντο μονη σου.
Παράθεση

kalabakeza

Μαθητής Α' λυκείου

H kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H kalabakeza έγραψε στις 13:11, 12-10-08:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ :thanks:!!!
Παράθεση

Αρκ

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.

O Αρκ έγραψε στις 18:28, 15-10-08:

Εγώ πιστευω πως αν διαβάζει τωρα το καθημερινό μάθημα καλά, δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Παράθεση

Mar!anna

Μαθητής Α' λυκείου

H Mar!anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mar!anna έγραψε στις 16:24, 20-10-08:

Η καθηγήτρια της Φυσικής ζήτησε να κάνουμε ένα project. Μας έδιξε ένα παράδειγμα με θέμα "φυσική και μπαλέτο". Αλλά εγώ δεν έχω ιδέα για ποιο θέμα να κάνω. Μπορείτε σας παρακαλω να μου δωσετε ιδέες;; Το θέμα είναι γενικό.
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 1,761 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 16:26, 20-10-08:

Φυσικη και αθληματα.
Παράθεση

Mar!anna

Μαθητής Α' λυκείου

H Mar!anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Mar!anna έγραψε στις 16:33, 20-10-08:

Ναι αλλά τι σχέση εχει η φυσική με τα αθλήματα???
Συγνώμη αλλά είμαι τελείος άσχετη από φυσική.

Ευχαριστω που απαντησες!!!
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 16:43, 20-10-08:

Το ποδοσφαιρο,το μπασκετ,το τεννις,το Bowling,η τοξοβολια...

Σχεδον σε ολα αυτα υπαρχει τουλαχιστον ενα φυσικο φαινομενο
Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H Ναυσικά :D έγραψε στις 20:52, 20-10-08:

κανε τοξοβολια.για τη δυναμικη ενεργεια που μετατρεπεται σε κινιτικη, πως επηρρεαζει το αποτελεσμα και τετοια....
Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H Ναυσικά :D έγραψε στις 20:30, 25-10-08:

ο φυσικος στο επαναληπτικο φυλλαδιο π μς εδωσε πρι το ωριαιο τς πεμπτης ειχε καποιες ασκησεις"εκτος υλης"διαγωνισματων για τα παιδια π ηθελαν να τις κοιταξουν σαν επιπλεον ασκησεις....μια απο αυτες ηταν και η ακολουθη:

2 τραινα που κινουνται σε τροχιές που διασταυρώνονται έχουν ίσα μήκη L και απέχουν ίσες αποστάσεις D από τη διασταύρωση προς την οποία προσεγγίζουν με ταχύτητες ίσων μέτρων u.ΑΑν ο μηχανοδηγός του ενός τραίνου κοιμάται και επομένως δεν προβληματίζεται για την ανάγκη αλλαγής της ταχύτητας του τραίνου του, σε ποιες περιοχές τιμών πρέπει να κινηθούν οι σταθερές σταθερές επιταχύνσεςι ή επιβραδύνσεις του άλλου τραίνου ώστε να αποφευχθεί η σύγκρουση?

2)ενα αεροπλανο της πολεμικης αεροποριας πεταει οριζοντια με ταχυτητα μετρου 400 m\s οταν ο πιλότος του αντιλαμβάνεται ότι σε απόσταση 1χμ πίσω του βρίσκεται εχθρικός πύραυλος που τν ακολουθεί με σταθερή ταχύτητα μέτρου 500 m/s .Από ποια τιμή πρέπει να είναι μεγαλύτερη η σταθερή α που πρέπει να αναπτύξει το αεροπλάνο ώστε να ξεφύγει από τον πύραυλο????

pls κάποιος
Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

O Iliaso έγραψε στις 20:33, 25-10-08:

εχω κανει μια παρομοια... θα στη λυσω οταν γυρισω...
Παράθεση

lostG (Γιώργος)

Καθηγητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 59 ετών , Καθηγητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

O lostG έγραψε στις 00:06, 26-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ναυσικά
ο φυσικος στο επαναληπτικο φυλλαδιο π μς εδωσε πρι το ωριαιο τς πεμπτης ειχε καποιες ασκησεις"εκτος υλης"διαγωνισματων για τα παιδια π ηθελαν να τις κοιταξουν σαν επιπλεον ασκησεις....μια απο αυτες ηταν και η ακολουθη:
1) Κάνοντας πράξεις με το μυαλό χωρίς χαρτί καί μολύβι βρίσκω ότι ο ξύπνιος οδηγός πρέπει να πετύχει επιταχύνσεις α > = (2 επί L επί υ τετράγωνο)/(D τετράγωνο) ή επιβραδύνσεις α >= (2 επί L επί υ τετράγωνο)/[(D +L) στο τετράγωνο]

2) Το μαχητικό αεροπλάνο πρέπει να πετύχει ελάχιστη επιτάχυνση α= 5 m/(s^2).Εννοείτε επομένως ότι καί με μεγαλύτερες από αυτή επιταχύνσεις, ο πύραυλος θα φάει τη "σκόνη" του.

Βέβαια δεν σε βοηθάω ουσιαστικά αλλά σού δίνω μόνο τις απαντήσεις οπότε κάτι είναι κι αυτό γιά να τις συγκρίνεις με τις δικές σου αν τις προσπάθησες.Θέλει αρκετό μπλα-μπλά καί όπως αντιλαμβάνεσαι είναι κουραστικό γιατί αυτή τη στιγμή είμαι μέσα σε τρία φόρουμ διαφορετικά καί παρακολουθώ κάποια μηνύματα.Ίσως επανέλθω θα δούμε..
Πάντως θα το ξανακάνω κάποια στιγμή γιατί τα έχω κάνει όπως σού είπα όλα στό...πόδι χωρίς χαρτί καί μολύβι.Αλλά είναι κάτι απλό γιά όσους τα ξέρουν αυτά οπότε πιστεύω ότι είναι τα σωστά αποτελέσματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 24-06-12 στις 20:59. Αιτία: Προσθήκη spoiler στην παράθεση.
Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ναυσικά :D έγραψε στις 11:37, 26-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από lostG
1) Κάνοντας πράξεις με το μυαλό χωρίς χαρτί καί μολύβι βρίσκω ότι ο ξύπνιος οδηγός πρέπει να πετύχει επιταχύνσεις α > = (2 επί L επί υ τετράγωνο)/(D τετράγωνο) ή επιβραδύνσεις α >= (2 επί L επί υ τετράγωνο)/[(D +L) στο τετράγωνο]

2) Το μαχητικό αεροπλάνο πρέπει να πετύχει ελάχιστη επιτάχυνση α= 5 m/(s^2).Εννοείτε επομένως ότι καί με μεγαλύτερες από αυτή επιταχύνσεις, ο πύραυλος θα φάει τη "σκόνη" του.

Βέβαια δεν σε βοηθάω ουσιαστικά αλλά σού δίνω μόνο τις απαντήσεις οπότε κάτι είναι κι αυτό γιά να τις συγκρίνεις με τις δικές σου αν τις προσπάθησες.Θέλει αρκετό μπλα-μπλά καί όπως αντιλαμβάνεσαι είναι κουραστικό γιατί αυτή τη στιγμή είμαι μέσα σε τρία φόρουμ διαφορετικά καί παρακολουθώ κάποια μηνύματα.Ίσως επανέλθω θα δούμε..
Πάντως θα το ξανακάνω κάποια στιγμή γιατί τα έχω κάνει όπως σού είπα όλα στό...πόδι χωρίς χαρτί καί μολύβι.Αλλά είναι κάτι απλό γιά όσους τα ξέρουν αυτά οπότε πιστεύω ότι είναι τα σωστά αποτελέσματα.
να σου πω τι εκανα εγω ν μ πεις αν ειναι σωστο πλσ...
s=d+l
t=l+d/u
x=ut+1/2at^2
κάνοντας πράξεις κατέληξα στο ότι:
2x-2ut=at^2
και τελικο μου βγηκε :
α=-2du^2/(l+d)^2 τι εκανα και αντι για l βγήκε d????
μηπως έπρεπε να χει απολυτη τιμη το α και -1/2ατ^ αντι γ + επειδη ηταν επιβραδυνση?
για την επιταχυνση δν μπορεσα να βρω ακομα τον τυπο....
Παράθεση

Paradise4all

Πτυχιούχος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O Paradise4all έγραψε στις 21:12, 27-10-08:

1η Ασκηση

υ = s / t => υ = (D + L) / t => t = (D + L) / υ (1)
[(D+L) : το μήκος της διαδρομής συν το μήκος του τρένου που χρειάζεται για να φύγει απ΄τη διασταύρωση]
Αντικαθιστώντας στον τύπο της ομαλά επιταχυνόμενης κίνησης το t βρίσκουμε :
Δx = υo*((D + L) / υ) + 1 / 2 α * ((D + L) / υ)^2 => (...)

α = (2*υ * (υ*s - D*υ0 - L*υ0)) / (D + L)^2

και αντιστοίχως αντικαθιστώντας στον τύπο της ομαλά επιβραδυνόμενης κίνησης το t βρίσκουμε :
Δx = υo*((D + L) / t) - 1 / 2 α * ((D + L) / t)^2 => (...) α = ...

Στην άσκηση αυτή έχω μία αμφιβολία ως προς το σκεπτικό. Θα την ξανασκεφτώ και θ' απαντήσω μέχρι αύριο βραδάκι...

2η Ασκηση

Από τον τύπο u = s / t => s = u * t
Sπυρ = 500 m / sec * t (1)
Sαερ = 400 m / sec * t (2)
H διαφορά της απόστασής τους είναι : Sπυρ - Sαερ = 1.000 m (3)
η (3) είναι ίση με (1) - (2) => 500 * t - 400 * t = 1.000 m => (500-400) * t = 1.000 m => 100 m * t = 1.000 m => t = 1.000 m / 100 m => t = 10 sec.
Που σημαίνει ότι σε 10 sec ο πύραυλος, με τις υπάρχουσες ταχύτητες, θα χτυπήσει το αεροπλάνο. Αλλά για να μην το χτυπήσει πρέπει να επιταχύνει :

α = Δu / Δt = (500-400) m / sec / 10 sec = 10 m / sec^2

Αλγεβρικά εκφραζόμενο α >= 10 m / sec^2 το α ανήκει [10, άπειρο).
Επειδή το άπειρο εδώ δεν έχει νόημα, το αεροπλάνο έχει συγκεκριμένη επιτάχυνση απ' τους κατασκευαστές του, ας την ονομάσουμε x, το α ανήκει
[10 (m / sec^2), x (m / sec^2)] δηλ. :

10 (m / sec^2) <= α <= x (m / sec^2)
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από lostG

Θεούλη μου τι θα δούμε ακόμα ; :s
"Κάνοντας πράξεις με το μυαλό χωρίς χαρτί καί μολύβι..."
"Βέβαια δεν σε βοηθάω ουσιαστικά ... γιατί αυτή τη στιγμή είμαι μέσα σε τρία φόρουμ διαφορετικά :!: καί παρακολουθώ κάποια μηνύματα."
κ.τ.λ.

Σκεπτικά και δικαιολογίες που σου έρχεται να κάνεις εμετό. Οχι τίποτα άλλο προσβάλλετε με το παρόν μήνυμά σας άλλους συναδελφους σας του forum αυτού που αξίζουν συγχαρητήρια.

Λυπάμαι πολύ για τη νοοτροπία σας "κ." καθηγητά ! ...
Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ναυσικά :D έγραψε στις 23:10, 27-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Paradise4all

Λυπάμαι πολύ για τη νοοτροπία σας "κ." καθηγητά ! ...

συγνώμη αλλά εδω θα διαφωνίσω.....διότι ο άνθρωπος είχε δουλειά.+δεν βρίζεις κάποιον μόνο από τα λεγόμενα του.ο συγκεκριμένος επικοινώνησε μαζί μου μέσω e-mail και σε πληροφορώ ότι μια χαρά είναι και πολύ καλός μάλιστα....μια επανάληψη στα αρχαία γνωμικά δεν βλάπτει.ακουσον μεν, πάταξον δε...

η μόνη παρατήρηση π κάνω χωρίς να υπονοώ τίποτα η να σε θίγω άλλωστε κι εσυ άνθρωπος είσαι λάθη κάνεις απλά να διορθώσω ήθελα μην γίνει καμμια παρεξήγηση.....
2η Ασκηση

Από τον τύπο u = s / t => s = u * t
Sπυρ = 500 m / sec * t (1)
Sαερ = 400 m / sec * t (2)
H διαφορά της απόστασής τους είναι : Sπυρ - Sαερ = 1.000 m (3)
η (3) είναι ίση με (1) - (2) => 500 * t - 400 * t = 1.000 m => (500-400) * t = 1.000 m => 100 m * t = 1.000 m => t = 1.000 m / 100 m => t = 10 sec.
Που σημαίνει ότι σε 10 sec ο πύραυλος, με τις υπάρχουσες ταχύτητες, θα χτυπήσει το αεροπλάνο. Αλλά για να μην το χτυπήσει πρέπει να επιταχύνει :

α = Δu / Δt = (500-400) m / sec / 10 sec = 10 m / sec^2

Αλγεβρικά εκφραζόμενο α >= 10 m / sec^2 το α ανήκει [10, άπειρο).
Επειδή το άπειρο εδώ δεν έχει νόημα, το αεροπλάνο έχει συγκεκριμένη επιτάχυνση απ' τους κατασκευαστές του, ας την ονομάσουμε x, το α ανήκει
[10 (m / sec^2), x (m / sec^2)] δηλ. :

κι όμως η σωστή λύση είναι το 5μέτρα ανα s^2!(κι εμένα 10 μουβγαινε στην αρχή...ψάχνω να βρω το λάθος)
νομίζω είναι στην αφαίρεση των διαστημάτων...

για την ένα σωστά βρήκε ο lostG καθώς το -1/2 ατ^2 ήταν επειδή το α ήταν επιβραδυνόμενη κίνηση....άρα +1/2ατ^2 με πρόσημο (-α) η -1/2ατ^2 με απόλυτη τιμή του α....
για το δεύτερο τύπο της επιτάχυνσης τι να σου πω.....κι εγω με + το βάζω και δεν βγαίνει το ρημάδι!αυριο θα πέσω πάνω της θα την εξαντλήσω τη χαζοάσκηση.ένας τύπος είναι και βάζω άλλα νουμερα η χαζή!έτσι κάνω λάθη πάντα από βιασύνη ή άγχος....γτ να πεις ότι είναι δύσκολα?αυτά τουλάχιστον ΟΧΙ και το υπογράφω αλλά αν εσυ κάνεις λαλακιες τι σ φταιει η άσκηση μετά....
Παράθεση

Paradise4all

Πτυχιούχος

O Paradise4all έγραψε στις 00:11, 28-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ναυσικά
συγνώμη αλλά εδω θα διαφωνίσω.....διότι ο άνθρωπος είχε δουλειά.+δεν βρίζεις κάποιον μόνο από τα λεγόμενα του.ο συγκεκριμένος επικοινώνησε μαζί μου μέσω e-mail και σε πληροφορώ ότι μια χαρά είναι και πολύ καλός μάλιστα....μια επανάληψη στα αρχαία γνωμικά δεν βλάπτει.ακουσον μεν, πάταξον δε...

η μόνη παρατήρηση π κάνω χωρίς να υπονοώ τίποτα η να σε θίγω άλλωστε κι εσυ άνθρωπος είσαι λάθη κάνεις απλά να διορθώσω ήθελα μην γίνει καμμια παρεξήγηση.....
2η Ασκηση

(...)

κι όμως η σωστή λύση είναι το 5μέτρα ανα s^2!(κι εμένα 10 μουβγαινε στην αρχή...ψάχνω να βρω το λάθος)
νομίζω είναι στην αφαίρεση των διαστημάτων...

για την ένα σωστά βρήκε ο lostG καθώς το -1/2 ατ^2 ήταν επειδή το α ήταν επιβραδυνόμενη κίνηση....άρα +1/2ατ^2 με πρόσημο (-α) η -1/2ατ^2 με απόλυτη τιμή του α....
για το δεύτερο τύπο της επιτάχυνσης τι να σου πω.....κι εγω με + το βάζω και δεν βγαίνει το ρημάδι!αυριο θα πέσω πάνω της θα την εξαντλήσω τη χαζοάσκηση.ένας τύπος είναι και βάζω άλλα νουμερα η χαζή!έτσι κάνω λάθη πάντα από βιασύνη ή άγχος....γτ να πεις ότι είναι δύσκολα?αυτά τουλάχιστον ΟΧΙ και το υπογράφω αλλά αν εσυ κάνεις λαλακιες τι σ φταιει η άσκηση μετά....
Δεν τον έβρισα απλά μ' ενόχλησε η "φτηνή" και "επιδεικτική" του δικαιολογία. Δικαίωμά του. Επίσης δεν τον είπα "κακό" αλλά ότι εδώ στην απάντηση που ζητούσες είχε λάθος νοοτροπία (τρόπος σκέψης νου - απάντησης).
Δες εδώ μία απάντηση από καθηγήτρια και το ξανασυζητάμε...
http://www.ischool.gr/showthread.php?t=41661 Υπάρχουν κι άλλοι. Μπορεί και ο ίδιος αλλά εδώ, για μένα, είναι λάθος...
Πως ξέρεις ότι η δεύτερη είναι λάθος και ότι είναι 5 m / sec ?
Για την πρώτη τα λέμε αύριο με πιό καθαρό μυαλό...
Παράθεση

Marizza92 (Τάνια)

Μαθητής Β' λυκείου

H Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Marizza92 έγραψε στις 16:14, 30-10-08:

Επειδη είχα να κάνω φυσική 3 βδομάδες(τις 2 κατάληψη και την άλλη άρρωστη) Κοιτάξτε λίγο αυτην την άσκηση:
Δυο κινητά Α Β βρόσκονται στις θέσεις χα=-20m χβ=30m και ξεκινούν ταυτόχρονα τη στιγμή t=o κινσύμενα το ένα προς το άλλο με σταθερές ταχύτητες uα=3m/s και uβ=-2m/s
A) Για τη χρονική στιγμή ti=5s να βρεθούν:
α) Η μετατόπιση κάθε κινητού.
β) Η θέση κάθε κινητού
γ)Η απόσταση μεταξύ τους

α)= Δχa=3m/s *5s=15m
Δχβ=-2m/s* 5s=-10m

Μεχρη εδώ καλά τα πάω?
Παράθεση

Ναυσικά (Nαυσικά)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Ναυσικά :D έγραψε στις 21:57, 30-10-08:

μετά εφόσων οι ταχύτητες είναι σταθ.τα κινητά εκτελούν ΕΟΚ.αρα έχουμε τον τύπο
Δχ=u*Δt
dx=3*5(αφού αρχικός χρόνος=0)
Δχ=15
ο ίδιος τύος στο β και βγαίνει δχ=-10.....μετά έχει τον τύπο
Χ=Χο+Uo(t-to)
Xa=-20+3*5=-20+15=-5
Xb=30-2*5=20
η απόσταση τους είναι από το -5 εως το 20 αρα 25μ.
ελπίζω να βοήθησα...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους