Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,251 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,546 μηνύματα σε 74,178 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 390 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

P@NT?LO$

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O P@NT?LO$ έγραψε στις 18:35, 16-12-12:

Dias απο ποιον τυπο θα το βρω το πλατος ρε φιλε??
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psycho(Βασίλης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 313 μηνύματα.

O Psycho(Βασίλης) έγραψε στις 18:47, 16-12-12:

Βρήκα έναν τύπο δε ξέρω αν βοηθήσει:

Πλάτος = |Α'| = |2Ασυν2πχ/λ|
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

P@NT?LO$

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο P@NT?LO$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O P@NT?LO$ έγραψε στις 18:49, 16-12-12:

σωστα βασιλη ευχαριστω

α)η μεγιστη ταχυτητα ταλαντωσης ενος μοριου ενος ελαστικου μεσου στο οποιο διαδιδεται εγκαρσιο κυμα ειναι umax=λf
β)τ ο ηλεκτρικο και το μαγνητικο πεδιο οταν ξεκινουν απο τη κεραια βρισκονται σε συμφωνια φασης
γ)μια πρασινη ακτινα οταν εισελθει στο νερο αλλαζει χρωμα γιατι αλλαζει το μηκος κυματος
δ)τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα υπακουουν στην αρχη της επαλληλιας
ε)κατα μηκος χορδης στην οποια εχει δημιουργηθει στασιμο κυμα ολα τα σημεια της χορδης ταλαντωνονται με την ιδια συχνοτητα

βοηθηστε με παιδια...Σ-Λ ειναι η ασκηση!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 19-12-12 στις 00:46. Αιτία: Ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Superhuman (Νικηφόρος)

Φοιτητής

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 549 μηνύματα.

O Superhuman έγραψε στις 23:22, 18-12-12:

Κάνε και τίποτα μόνος σου ρε,όλα οι άλλοι στα λύνουνε.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Φοιτητής

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:04, 19-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Superhuman
Ouch....Κακιούλες.
Άν και έχεις δίκιο.

Στον χρήστη που έκανε τις ερωτήσεις:
Είναι απλές ερωτήσεις με βάση την θεωρία του μαθήματος.Άν κάτι δεν ξέρεις,ανέτρεξε στο αντίστοιχο κεφάλαιο του βιβλίου και μελέτησέ το.
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Aris90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Aris90 έγραψε στις 01:44, 19-12-12:

κατα μηκος γραμμικου ελαστικου μεσου που ταυτιζεται με τον αξονα χ'οχ διαδιδονται ταυτοχρονα με αντιθετη φορα δυο αρμονικα κυματα τα οποια εχουν εξισωσεις y1,2=0,02ημ(2πt+/-2πx)(SI) εξαιτιας της συμβολης των δυο κυματων δημιουργειται στο ελαστικο μεσο στασιμο κυμα

α)ποιο το πληθος των δεσμων που δημιουργουνται απο το σημειο χ=0 και το σημειο Δ με χΔ =1.5m?

β)το μετρο της ταχυτητας ταλαντωσης του υλικου σημειου Δ τις χρονικες στιγμες που η απομακρυνση του απο τη θεση ισοπποπιας ειναι 0,02m?

λοιπον το πρωτο ερωτημα νομιζω οτι το βρηκα σωστα : 3 ειναι το πληθος των δεσμων
τωρα για το δευτερο πηρα E=K+U και βρηκα την ταχυτητα u²=0.1616π m/s

ειναι σωστα?ιδιαιτερα για το δευτερο αμφιβαλλω
Παράθεση

liofagos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O liofagos έγραψε στις 13:29, 19-12-12:

Ένα σωμα εκτελεί φθινουσα αρμονικη ταλαντωση και ισχύει F=-bu.Μετα απο χρονο 10sec εχουν πραγματοποιηθει 10 πληρεις ταλαντωσεις.Το πλατος της ταλάντωσης μετα απο 5sec εχει μειωθει στο 80%.Υπολογίστε:
α)τον χρονο υποδιπλασιασμου του πλατους της ταλαντωσης
β)το αρχικο πλατος της ταλαντωσης οταν το πλατος της ειναι 10cm μετα απο 2 πληρεις ταλαντωσεις
γ)το χρονο στον οποιο η ενεργεια της ταλαντωσης ειναι ιση με το 1/64 της αρχικης
Δίνεται:ln5=1.6
Παράθεση

P@NT?LO$

Μαθητής Γ' λυκείου

O P@NT?LO$ έγραψε στις 13:49, 19-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Superhuman
κοιτα τη δουλεια σου αγορι μου... αντε μπραβο...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 17:16, 19-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aris90
κατα μηκος γραμμικου ελαστικου μεσου που ταυτιζεται με τον αξονα χ'οχ διαδιδονται ταυτοχρονα με αντιθετη φορα δυο αρμονικα κυματα τα οποια εχουν εξισωσεις y1,2=0,02ημ(2πt+/-2πx)(SI) εξαιτιας της συμβολης των δυο κυματων δημιουργειται στο ελαστικο μεσο στασιμο κυμα

α)ποιο το πληθος των δεσμων που δημιουργουνται απο το σημειο χ=0 και το σημειο Δ με χΔ =1.5m?

β)το μετρο της ταχυτητας ταλαντωσης του υλικου σημειου Δ τις χρονικες στιγμες που η απομακρυνση του απο τη θεση ισοπποπιας ειναι 0,02m?

λοιπον το πρωτο ερωτημα νομιζω οτι το βρηκα σωστα : 3 ειναι το πληθος των δεσμων
τωρα για το δευτερο πηρα E=K+U και βρηκα την ταχυτητα u²=0.1616π m/s

ειναι σωστα?ιδιαιτερα για το δευτερο αμφιβαλλω
ειναι τελικα σωστο?
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 01:51, 21-12-12:

ειναι τελικα σωστο?
ενταξει το βρηκα...

Αρχική Δημοσίευση από P@NT?LO$
κοιτα τη δουλεια σου αγορι μου... αντε μπραβο...
εν μερει εχει και ενα δικιο απλως μπορουσε να το πει πιο ευγενικα, γιατι δεν ζητας βοηθεια απο καποια ασκηση που μπορει να σε δυσκολεψε αλλα απο την θεωρια που αν ανοιξεις το βιβλιο και διαβασεις θα βρεις αυτο που ψαχνεις

δεν λεω και εγω ζηταω πολλες φορες βοηθεια σε ασκησεις στα μαθηματικα κατ. που πολλες φορες ειναι ευκολες ενοειτε ομως οτι την εχω προσπαθησει πιο πριν αλλα δυστυχως δεν εχω και τοσο καλη μαθηματικη σκεψη και μπορει να κολησω ευκολα...σε αντιθεση με τη φυσικη

φιλικα παντα
--------------------------------
κανω επαναληψη στις ταλαντωσεις και ειναι μια ασκηση που λεει ΄΄η συχνοτητα μεγιστοποισης της δυναμικης ενεργειας ταλαντωσης του σωματος ισουται με f1=10hz" θυμαμαι που μας ειχαν πει οτι η συχνοτητα ειναι f=5hz αλλα δεν θυμαμαι γιατι? μπορει να μου το θυμισει καποιος...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spy-ak : 23-12-12 στις 21:06. Αιτία: merge, 23/12/2012, 20.54
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,744 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 21:03, 23-12-12:

κανω επαναληψη στις ταλαντωσεις και ειναι μια ασκηση που λεει ΄΄η συχνοτητα μεγιστοποισης της δυναμικης ενεργειας ταλαντωσης του σωματος ισουται με f1=10hz" θυμαμαι που μας ειχαν πει οτι η συχνοτητα ειναι f=5hz αλλα δεν θυμαμαι γιατι? μπορει να μου το θυμισει καποιος...
U=1/2*Dx² άρα U=Umax για x=+A και x=-Α
η εναλλαγή των 2 αυτών θέσεων γίνεται με συχνότητα f'=2*fταλάντωσης
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spy-ak : 24-12-12 στις 12:17.
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 21:05, 23-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από spy-ak
U=1/2*Dx² άρα U=Umax για x=+A και x=-Α
η εναλλαγή των 2 αυτών θέσεων γίνεται με συχνότητα f'=2fταλάντωσης
tnx
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spy-ak : 24-12-12 στις 12:18. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Vicky13 (Βίκυ)

Φοιτητής

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε στις 15:22, 28-12-12:

Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε πως θα κάνω το στιγμιότυπο στα στάσιμα;
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 21:07, 28-12-12:

απο διαγραμμα x,t μπορουμε να βρουμε αρχικη φαση ?
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 21:08, 28-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε πως θα κάνω το στιγμιότυπο στα στάσιμα;
γινε λιγο πιο συγγεκριμενος
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Φοιτητής

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:06, 28-12-12:

απο διαγραμμα x,t μπορουμε να βρουμε αρχικη φαση ?
Άν εννοείς στις ταλαντώσεις,είναι απλό.
Κοιτάς να δείς για t=0 πόση είναι η απόσταση απο το Σ.Ι.
Παράθεση

Vicky13 (Βίκυ)

Φοιτητής

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 485 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε στις 23:59, 28-12-12:

γινε λιγο πιο συγγεκριμενος
Μου ζητάνε για παράδειγμα την τάδε χρονική στιγμή να κάνω το στιγμιότυπο του στάσιμου.Πως θα το κάνω;
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 00:39, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Μου ζητάνε για παράδειγμα την τάδε χρονική στιγμή να κάνω το στιγμιότυπο του στάσιμου.Πως θα το κάνω;
να υποθεσω οτι ολα τα σημεια βρησκονται στη μεγιστη ακραια θεση τους και σου λεει να σχεδιασεις το στιγμιοτυπο μετα απο T/4 ή οταν η κινητικη γινει για πρωτη φορα μεγιστη
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 00:40, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Άν εννοείς στις ταλαντώσεις,είναι απλό.
Κοιτάς να δείς για t=0 πόση είναι η απόσταση απο το Σ.Ι.
οταν λες Σ.Ι?
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Φοιτητής

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 02:05, 29-12-12:

Σημείο Ισορροπίας.Εκεί που το x ισούται με 0.
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 17:13, 29-12-12:

α!οκ ιατι εγω το εχω μαθει Θ.Ι και μπερδευτικα
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 19:31, 29-12-12:

λθνω κατι ασκησεις στις ταλαντωσεις και επειδη τα εχω ξεχασει εχω καποιες ερωτησεις

1)ειναι ενα ερωτημα που λεει να βρειτε τις χρονικες στιγμες κστα τις οποιες η κινιτικη ενεργεια ταλαντωσης ειναι τριπλασια απο τη δυναμικη

2)ποιες χρονικες στιγμες στη διαρκεια της πρωτης ταλαντωσης η κινητικη ενεργεια ταλαντωσης ειναι τριπλασια απο τη δυναμικη

τι κανουμε
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,177 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 19:59, 29-12-12:

Το σημείο ισορροπίας είναι εκείνη η θέση της τροχιάς του σώματος στην οποία η συνισταμένη των δυνάμεων και συνεπακόλουθα η επιτάχυνση του είναι στιγμιαία ίσες με μηδέν.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,604 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 20:04, 29-12-12:

λθνω κατι ασκησεις στις ταλαντωσεις και επειδη τα εχω ξεχασει εχω καποιες ερωτησεις

1)ειναι ενα ερωτημα που λεει να βρειτε τις χρονικες στιγμες κστα τις οποιες η κινιτικη ενεργεια ταλαντωσης ειναι τριπλασια απο τη δυναμικη

2)ποιες χρονικες στιγμες στη διαρκεια της πρωτης ταλαντωσης η κινητικη ενεργεια ταλαντωσης ειναι τριπλασια απο τη δυναμικη

τι κανουμε
1) K =3U , το προχωρας, λύνεις πχ ως προς την απομάκρυνση και τις 2 τιμές που βρίσκεις (γιατί έχει τετράγωνο) τις βάζεις στην εξίσωση για να βρεις τις χρονικές στιγμές.
2) Ιδιο με το πιο πάνω απλά δέχεσαι μόνο τις στιγμές που ανήκουν στην 1η περίοδο.

Καταλαβες?
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,596 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 20:16, 29-12-12:

Όποιος ξέρει απο στερεό ας κοιτάζει λίγο αυτή την άσκηση το ερώτημα (γ) να μου πείτε λίγο που κάνω λάθος. Παίρνω Στ=0 σε δύο διαφορετικά σημεία και μου βγάζει δύο διαφορετικά αποτελέσματα.
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 20:43, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
1) K =3U , το προχωρας, λύνεις πχ ως προς την απομάκρυνση και τις 2 τιμές που βρίσκεις (γιατί έχει τετράγωνο) τις βάζεις στην εξίσωση για να βρεις τις χρονικές στιγμές.
2) Ιδιο με το πιο πάνω απλά δέχεσαι μόνο τις στιγμές που ανήκουν στην 1η περίοδο.

Καταλαβες?
καταλαβα απλως εχω ανχοθει τωρα γιατι εχω ψιλοξεχασει τα πρωτα και αυτο δεν ειναι καθολου καλο...
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,604 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:02, 29-12-12:

καταλαβα απλως εχω ανχοθει τωρα γιατι εχω ψιλοξεχασει τα πρωτα και αυτο δεν ειναι καθολου καλο...
Με μια επανάληψη θα τα ξαναθυμηθεις.
Και εγω το παθαίνω στα μαθηματικά κυρίως. Γενικά ότι δεν μου αρέσει και με δυσκολεύει το ξεχνάω πολύ εύκολα.
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 888 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 22:57, 29-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Όποιος ξέρει απο στερεό ας κοιτάζει λίγο αυτή την άσκηση το ερώτημα (γ) να μου πείτε λίγο που κάνω λάθος. Παίρνω Στ=0 σε δύο διαφορετικά σημεία και μου βγάζει δύο διαφορετικά αποτελέσματα.
Στη δεύτερη περίπτωση η ολική δύναμη είναι 52,5Ν και όχι 42,5Ν. Eτσι Το αρχικό χ=0,75m. Όταν το σημείο στήριξης μετακινηθεί 0,25m αυτό θα βρεθεί στο μέσο της ράβδου. Tότε τα δύο σου αποτελέσματα συμφωνούν αφού από το Α απέχει 1,8m και από το μέσο 0,8m που είναι το ίδιο.
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,596 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 11:18, 30-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από vimaproto
Στη δεύτερη περίπτωση η ολική δύναμη είναι 52,5Ν και όχι 42,5Ν. Eτσι Το αρχικό χ=0,75m. Όταν το σημείο στήριξης μετακινηθεί 0,25m αυτό θα βρεθεί στο μέσο της ράβδου. Tότε τα δύο σου αποτελέσματα συμφωνούν αφού από το Α απέχει 1,8m και από το μέσο 0,8m που είναι το ίδιο.
Ωραίος μ***κας είμαι! Έκανα αριθμητικό και δεν το έβλεπα!
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 17:20, 05-01-13:

Παιδια λεω να παρω καποιο επαναληπτηκο βοηθημα με θεματα εξετασεων και ασκησεις θεωριας 1ου θεματος.Το βοηθημα του Παναγιωτακοπουλου:θεματα φυσικης γ λυκειου το ξερει κανενας?Ειναι το βοηθημα καθολου ανανεωμενο απο την ημερομηνια εκδοσης του και μετα?(2006)
ΥΓ.Γνωριζω οτι οσον αφορα τα βοηθηματα υπαρχει καταλληλο thread αλλα εκει δεν παταει ψυχη.
Παράθεση

nikolaos p.

Απόφοιτος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 20:30, 05-01-13:

Η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να ζητήσεις για να δεις το συγκεκριμένο βιβλίο! Μπορείς επίσης να ζητήσεις και τη συμβουλή του πωλητή στο κατάστημα!
Βλέπω οτι είσαι από Θεσ/νίκη! Στο κέντρο έχει εξειδικευμένα καταστήματα, θα τα ξέρεις κι εσύ φαντάζομαι, όπου οι πωλητές είναι καλά ενημερωμένοι και εμένα προσωπικά με έχουν βοηθήσει αρκετές φορές! Επίσης μπορεί να σου προτείνουν και κάποια άλλα βιβλία.
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 21:04, 06-01-13:

Είχαμε μια ερώτηση πολλαπλής με αρμονικό εγκάρσιο κύμα και δυο σημεία του Α και Β με διαφορά φάσης (φΑ - φΒ) = 2π/3. Υπήρχε μεταξύ άλλων ο ισχυρισμός ότι κατά τη διάρκεια μιας περιόδου τα σημεία αυτά έχουν δυο φορές ίσες απομακρύνσεις και αντίθετες ταχύτητες, ο οποίος με τη βοήθεια του στρεφόμενου διανύσματος έβγαινε σωστός.

Μπορούμε να ισχυριστούμε ότι για οποιαδήποτε διαφορά φάσης (χωρίς βλάβη γενικότητας μικρότερη από 2π), τα δυο σημεία θα έχουν ανά περίοδο δυο φορές ίσες απομακρύνσεις και αντίθετες ταχύτητες; (εγώ έβγαλα όμοια και ότι δυο φορές θα έχουν ίσες ταχύτητες και αντίθετες απομακρύνσεις αλλά δεν είμαι certain).
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:00, 06-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Μπορούμε να ισχυριστούμε ότι για οποιαδήποτε διαφορά φάσης (χωρίς βλάβη γενικότητας μικρότερη από 2π).
Λογικά ισχύει. Όμως η διαφορά φάσης (χωρίς βλάβη γενικότητας, όπως γράφεις) να είναι μικρότερη ή ίση του π. Πάντως, αυτές οι πολύ μαθηματικές διερευνήσεις δεν έχουν νόημα.
Παράθεση

aris-bas (Άρης)

Φοιτητής

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O aris-bas έγραψε στις 13:13, 09-01-13:

γεια σας παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας στις παρακατω ασκησεις....πραγματικα τις προσπαθησα και μονος μου αλλα δεν τα καταφερα...
1)ενας δυτης που ανεβαινει προς την επιφανεια της θαλασσας καποια στιγμη βλεπει την κορυφη απο το καταρτι του καικιου του,κοιτωντας υπο γωνια θ=45 μοιρων ως προς την κατακορυφη..Το πραγματικο υψος του καταρτιου απο την επιφανεια της θαλασσας ειναιΗ=4m.Να υπολογιστει το υψος του καταρτιου που υπολογιζει ο δυτης καθως βλεπει το καταρτι μεσα απο το νερο.Δινεται οτι ο δεικτης διαθλασης του νερου ειναι η=ριζα(3/2)

2)λεπτη φωτεινη μονοχρωματικη δεσμη προσπιπτει απο τον αερα σε γυαλινη πλακα,που εχει δεικτη διαθλασης η=ριζα 3..Να υπολογιστει η γωνια προσπτωσης,ωστε η ανακλωμενη ακτινα να ειναι καθετη στη διαθλωμενη.

3)μονοχρωματικη ακτινα φωτος συχνοτητας f=6 (10^14)Hz κινειται προς μια κατακορυφη εδρα ενος γυαλινου κυβου και προσπιπτει με γωνια προσπτωσης θα=45 μοιρες στην πανω εδρα του.Αν ο δεικτης διαθλασης του γυαλιου n=ριζα2 καιη ταχυτητα φωτος στο κενο 3(10^ m/s να υπολογισετε:
α)τη γωνια διαθλασης θβ
β)το μηκος κυματος της ακτινοβολιας στο κενο και στο γυαλινο κυβο.Να σχολιασετε αν η ακτινοβολια ειναι ορατη ή οχι.
γ)να βρειτε την κρισιμη γωνια για διαθλαση απο το γυαλι στον αερα.
δ)να ελεγξετε αν η ακτινοβολια θα ανακλαστει ολικα στην αλλη εδρα του κυβου.

και η 4η ασκηση ειναι η μεσαια οπως φαινεται στη φωτογραφια, με το τριγωνο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris-bas : 29-01-13 στις 14:39.
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 888 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 20:18, 10-01-13:

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω σχήμα και θα στις περιγράψω
1) Από την κορυφή Α του καταρτιού ΑΒ μία φωτεινή ακτίνα πέφτει στο Ο της επιφάνειας του νερού και διαθλώμενη φτάνει στο μάτι του δύτη. Εφαρμόζω τον νόμο της διάθλασης και βρίσκω θ=60°. Ο δύτης βλέπει την κορυφή του καταρτιού στην προέκταση του ΒΑ που είναι Α' η τομή στης προέκτασης της φωτεινής ακτίνας και της ΒΑ. Στο τρίγωνο ΟΒΑ είναι εφ(90-θ)=ΑΒ/ΟΒ ΟΒ=6,9m Το ΟΒΑ' είναι ορθογώνιο ισοσκελές Αρα Α'Β=6,9m
2) Από το σχήμα Θ+Θ'=90° και από το νόμο της διάθλασης ημθ=(ρίζα3)ημθ' ==> εφθ=ρίζα3 ==> θ=60°
κλπ

3) α)Από το νόμο διάθλασης βρίσκω θ'=30°
β)λ=c/f=5.10^-7m λ'/λ=n ==> λ'=5ρίζα2.10^-7m με τιμές ανάμεσα στα όρια του ορατού φωτός
γ) ημθκ=1/n ==>θκ=45°
δ) Από την εκφώνηση δεν καταλαβαίνεις αν πέφτει στην κατακόρυφο έδρα ή στην πάνω οριζόντια έδρα. Ας δεχτούμε ότι πέφτει στην πάνω έδρα και μετά συναντά εσωτερικά την κατακόρυφο. Η γωνία διάθλασης στην πάνω έδρα βγαίνει 30° και από τη γεωμετρία προκύπτει ότι η γωνία πρόσπτωσης στην κατακόρυφο είναι 60°>θκ. Αρα υφίσταται ολική ανάκλαση.

4) Ετσι λύνεται και αυτή . Βρίσκω την οριακή γωνία και ελέγχω αν θα βγει από την απέναντι ή από την κάτω έδρα.
Ετσι εργάζομαι και όταν το βυθίσω σε υγρό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vimaproto : 11-01-13 στις 01:05.
Παράθεση

aris-bas (Άρης)

Φοιτητής

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O aris-bas έγραψε στις 07:30, 11-01-13:

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω σχήμα και θα στις περιγράψω
1) Από την κορυφή Α του καταρτιού ΑΒ μία φωτεινή ακτίνα πέφτει στο Ο της επιφάνειας του νερού και διαθλώμενη φτάνει στο μάτι του δύτη. Εφαρμόζω τον νόμο της διάθλασης και βρίσκω θ=60°. Ο δύτης βλέπει την κορυφή του καταρτιού στην προέκταση του ΒΑ που είναι Α' η τομή στης προέκτασης της φωτεινής ακτίνας και της ΒΑ. Στο τρίγωνο ΟΒΑ είναι εφ(90-θ)=ΑΒ/ΟΒ ΟΒ=6,9m Το ΟΒΑ' είναι ορθογώνιο ισοσκελές Αρα Α'Β=6,9m
2) Από το σχήμα Θ+Θ'=90° και από το νόμο της διάθλασης ημθ=(ρίζα3)ημθ' ==> εφθ=ρίζα3 ==> θ=60°
κλπ

3) α)Από το νόμο διάθλασης βρίσκω θ'=30°
β)λ=c/f=5.10^-7m λ'/λ=n ==> λ'=5ρίζα2.10^-7m με τιμές ανάμεσα στα όρια του ορατού φωτός
γ) ημθκ=1/n ==>θκ=45°
δ) Από την εκφώνηση δεν καταλαβαίνεις αν πέφτει στην κατακόρυφο έδρα ή στην πάνω οριζόντια έδρα. Ας δεχτούμε ότι πέφτει στην πάνω έδρα και μετά συναντά εσωτερικά την κατακόρυφο. Η γωνία διάθλασης στην πάνω έδρα βγαίνει 30° και από τη γεωμετρία προκύπτει ότι η γωνία πρόσπτωσης στην κατακόρυφο είναι 60°>θκ. Αρα υφίσταται ολική ανάκλαση.

4) Ετσι λύνεται και αυτή . Βρίσκω την οριακή γωνία και ελέγχω αν θα βγει από την απέναντι ή από την κάτω έδρα.
Ετσι εργάζομαι και όταν το βυθίσω σε υγρό.
Καλημέρα!άλλη μια βοήθεια και στη παρακάτω...
Οδηγός αυτοκινητου που κινείται με σταθερή ταχύτητα υ=20m/s κ πλησιάζει προς ένα λιμάνι.ο οδηγός ακούει τον ήχο ενός πλοίου που είναι ακίνητο στο λιμάνι με συχνότητα .fa=540hz.
Α με τι συχνότητα θακακούει τον ίδιο ήχο ενας ταξιδιώτης που βρίσκεται πάνω στο πλοίο?
Για να προλάβει το πλοίο ο οδηγός αρχίζει να κινείται με επιτάχυνση α=1m/s
Β τον χρόνο που απαιτείται για να φτάσει στο λιμάνι
Γ την ταχύτητα που θα έχει το αυτοκίνητο στο τέλος της διαδρομήσ και τη συχνότηταπου θα αντιλαμβάνεται ο οδηγός
Δ να σχεδιάσετε τη γραφική παράσταση της συχνότητας που αντιλαμβάνεται ο Οδηγός συναρτήσεις του χρόνου,από τη στιγμή που ξεκινά την επιταχυνόμενη κίνηση μέχρι να φτάσει στο λιμάνι.Η ταχύτητατου ήχου στον αέρα υ=340m/s
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

O vimaproto έγραψε στις 11:57, 11-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από aris-bas
Καλημέρα!άλλη μια βοήθεια και στη παρακάτω...
Οδηγός αυτοκινητου που κινείται με σταθερή ταχύτητα υ=20m/s κ πλησιάζει προς ένα λιμάνι.ο οδηγός ακούει τον ήχο ενός πλοίου που είναι ακίνητο στο λιμάνι με συχνότητα .fa=540hz.
Α με τι συχνότητα θακακούει τον ίδιο ήχο ενας ταξιδιώτης που βρίσκεται πάνω στο πλοίο?
Για να προλάβει το πλοίο ο οδηγός αρχίζει να κινείται με επιτάχυνση α=1m/s
Β τον χρόνο που απαιτείται για να φτάσει στο λιμάνι
Γ την ταχύτητα που θα έχει το αυτοκίνητο στο τέλος της διαδρομής και τη συχνότητα που θα αντιλαμβάνεται ο οδηγός
Δ να σχεδιάσετε τη γραφική παράσταση της συχνότητας που αντιλαμβάνεται ο Οδηγός συναρτήσεις του χρόνου,από τη στιγμή που ξεκινά την επιταχυνόμενη κίνηση μέχρι να φτάσει στο λιμάνι.Η ταχύτητα του ήχου στον αέρα c=340m/s
Από τον τύπο Doppler f=540 c=340, υ=20 βρίσκω fo=510 Hz
b) (ξέχασες να δώσεις την απόσταση αυτοκινήτου πλοίου) χ=υt+1/2at² =>x=20t+0,5t² με γνωστό το χ βρίσκω τον χρόνο και υ'=υ+αt βρίσκω υ'=20+1.t βρίσκω την ταχύτητα του αυτοκινήτου όταν φτάνει στο πλοίο και
γ)αντικαθιστώντας στον τύπο Doppler βρίσκω την συχνότητα του ήχου που ακούει τότε.
δ) η εξίσωση έχει τη μορφή y=αχ+β . Αρα είναι ευθεία και να τη σχεδιάσεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vimaproto : 11-01-13 στις 15:22.
Παράθεση

aris-bas (Άρης)

Φοιτητής

O aris-bas έγραψε στις 16:01, 11-01-13:

Από τον τύπο Doppler f=540 c=340, υ=20 βρίσκω fo=510 Hz
b) (ξέχασες να δώσεις την απόσταση αυτοκινήτου πλοίου) χ=υt+1/2at² =>x=20t+0,5t² με γνωστό το χ βρίσκω τον χρόνο και υ'=υ+αt βρίσκω υ'=20+1.t βρίσκω την ταχύτητα του αυτοκινήτου όταν φτάνει στο πλοίο και
γ)αντικαθιστώντας στον τύπο Doppler βρίσκω την συχνότητα του ήχου που ακούει τότε.
δ) η εξίσωση έχει τη μορφή y=αχ+β . Αρα είναι ευθεία και να τη σχεδιάσεις.
ωχ ναι....συγνωμη!!η αποσταση του οδηγου απο το λιμανι ειναι 600m...
σ ευχαριστω για τις ασκησεις
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris-bas : 11-01-13 στις 16:20.
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

O vimaproto έγραψε στις 20:27, 11-01-13:

Τότε ο χρόνος για να φτάσει στο λιμάνι είναι 20s και η ταχύτητα όταν φτάσει 40m/s. O ήχος που ακούει τότε έχει συχνότητα 570Hz
Παράθεση

mission possible

Μαθητής Β' λυκείου

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 661 μηνύματα.

O mission possible έγραψε στις 21:37, 15-01-13:

Τότε ο χρόνος για να φτάσει στο λιμάνι είναι 20s και η ταχύτητα όταν φτάσει 40m/s. O ήχος που ακούει τότε έχει συχνότητα 570Hz
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 01:26, 16-01-13:

μπορει καποιος να ανεβασει μια ασκηση στα απλα αρμονικα κυματα που να εχει ολα τα βασικα ερωτηματα (στιγμηοτυπα, αποστασεις κτλ ...)
αν γινεται να εχει και τα αποτελεσματα για να ξερω τι βγαζω
ευχαριστω εκ των πρωτερων
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,289 μηνύματα.

H φρι . έγραψε στις 01:30, 16-01-13:

αυτες οι ασκησεις που ανεβασες απο ποιο βοηθημα ειναι?
Παράθεση

aris-bas (Άρης)

Φοιτητής

O aris-bas έγραψε στις 11:33, 16-01-13:

οχι,ειναι απο ενα φυλλαδιο που εχει η καθηγητρια μου στο σχολειο!
Παράθεση

Aris90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Aris90 έγραψε στις 20:19, 19-01-13:

παιδια sos!!! θελω τη λυση αυτης της ασκησης
αρμονικο κυμα πλατους Α=0,3m διαδιδεται σε γραμμικο ελαστικο μεσο την t=0 η πηγη ξεκινα να ταλαντωνεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα. την t2=0,8sec η πηγη διερχεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα εχοντας εκτελεσει δυο πληρεις ταλαντωσεις εχω το σημειο Ζ με χz=1m φτανει για δευτερη φορα σε ακραια θεση της ταλαντωσης του
α)να βρεθει η χρονικη εξισωση t1 που ξεκινα να ταλαντωνεται το σημειο Ζ
β)να βρεθει η εξισωση του αρμονικου κυμματος
γ)να γραφει η χρονοκη εξισωση της απομακρυνσης του σημειου Κ απο ΘΙ του,για το οποιο την t2 η φαση της ταλαντωσης ειναι ιση με το 50%της φασης ταλαντωσης της πηγης
δ)να βρεθει η ταχυτητα ταλαντωσης του Κ μια χρονικη στιγμη t που εχει ηδη ξεκινησει η ταλαντωση του και η ταχυτητα ταλαντωσης της πηγης ειναι μεγιστη αρνητικη
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 20:36, 19-01-13:

Λοιπον,οποιος χρειαζεται ασκησεις για καλυτερη εμπεδωση αλλα και επαναληψη,σας παραθετω το εξαιρετικο site που εχω βρει με διαγωνισματα απ'όλα τα κεφαλαια ξεχωριστα,συνδιαστικες ασκησεις και διαγωνισματα εφ'όλης της υλης με βαθμο δυσκολιας πανελληνιων εξετασεων και πανω.Το καλυτερο ειναι πως παραθετονται για καθε διαγωνισμα και αναλυτικες λυσεις.Εχει υλικο που καλυπτει και τους πιο απαιτητικους.
http://blogs.sch.gr/siozosf/?page_id=162
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:57, 19-01-13:

αρμονικο κυμα πλατους Α=0,3m διαδιδεται σε γραμμικο ελαστικο μεσο την t=0 η πηγη ξεκινα να ταλαντωνεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα. την t2=0,8sec η πηγη διερχεται απο τη ΘΙ με θετικη ταχυτητα εχοντας εκτελεσει δυο πληρεις ταλαντωσεις εχω το σημειο Ζ με χz=1m φτανει για δευτερη φορα σε ακραια θεση της ταλαντωσης του
γ)να γραφει η χρονοκη εξισωση της απομακρυνσης του σημειου Κ απο ΘΙ του,για το οποιο την t2 η φαση της ταλαντωσης ειναι ιση με το 50%της φασης ταλαντωσης της πηγης
δ)να βρεθει η ταχυτητα ταλαντωσης του Κ μια χρονικη στιγμη t που εχει ηδη ξεκινησει η ταλαντωση του και η ταχυτητα ταλαντωσης της πηγης ειναι μεγιστη αρνητικη
Δεν είναι δύσκολη. Θα σου δώσω μερικά στοιχεία ώστε να συνεχίσεις μόνος σου.
t2 = 2T , t2 = t1 + 3T/4 , χZ = v.t1 , φπηγ = ωt2 = 4π => φΚ = 2π , Δφ(πηγ,Κ) = 2π => υπηγ = υΚ

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,177 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 19:08, 20-01-13:

Έστω Ο η πηγή παραγωγής του κύματος και x΄x ο άξονας του γραμμικού ελαστικού μέσου κατά μήκος του οποίου διαδίδεται το κύμα. Το κύμα διαδίδεται ταυτόχρονα τόσο ως προς τον θετικό ημιάξονα Ox όσο και ως προς τον αρνητικό ημιάξονα Ox΄ λόγω της ταλάντωσης της πηγής. Η πηγή Ο ξεκινά να ταλαντώνεται την χρονική στιγμή t0=0 από την θέση ισορροπίας της με θετική ταχύτητα. Επομένως οι εξισώσεις των παραγόμενων αρμονικών κυμάτων είναι οι εξής:

Κύμα διαδιδόμενο κατά μήκος του ημιάξονα Ox με θςετική φορά: y=y(x,t)=Aημ{2π[(t/T)-(x/λ)], x>=0
Κύμα διαδιδόμενο κατά μήκος του ημιάξονα Ox΄ με αρνητική φορά: y΄=y΄(x,t)=Aημ{2π[(t/T)+(x/λ)], x<=0

Για κάθε x<=0 και για κάθε t>=0 παρατηρούμε ότι ισχύει y΄(x,t)=y(-x,t)

Επομένως δεν έχει νόημα να μελετηθούν και τα δύο κύματα τα οποία σε κάθε χρονική στιγμή t είναι συμμετρικά ως προς τον άξονα y΄y ο οποίος είναι κάθετος στον x΄x και διέρχεται από το 0. Γι αυτό το λόγο θα μελετηθεί μόνο το κύμα που διαδίδεται προς τον ημιάξονα Ox με θετική φορά διάδοσης. Συνεπώς η εξίσωση του εξεταζόμενου κύματος έχει τη μορφή y=y(x,t)=Aημ{2π[(t/T)-(x/λ)], x>=0

(α) Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να διανύσει ένα σημείο που εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση, την απόσταση από τη θέση ισορροπίας του μέχρι την ακραία θέσης ταλάντωσης (απόσταση ίση με Δx0=Α) είναι ίσο με Δt0=T/4. Το αντίστοιχο χρονικό διάστημα για μία πλήρη ταλάντωση είναι ίσο με Δt0΄=T.

Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να εκτελέσει το Ο Ν=2 πλήρεις ταλαντώσεις είναι Δt0΄=ΝT. Γνωρίζουμε ότι Δt0=t2, οπότε

NT=t2 <=> T=t2/N <=> T=0,8/2 <=> T=0,40 s
f=1/T <=> f=1/0,40 <=> f=2,50 Hz
ω=2π/T <=> ω=2π/0,40 <=> ω=5π rad/s

Το σημείο Z απέχει απόσταση xz=1 m από την πηγή Ο. Το Ζ θα ξεκινήσει να ταλαντώνεται την χρονική στιγμή t1, κατά την οποία το κύμα μόλις έχει φτάσει στο Ζ. Για t>=t1 το Ζ εκτελεί απλή αρμονική ταλάντωση. Το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να βρεθεί το Ζ για 2η φορά σε ακραία θέση ταλάντωσής του είναι Δt=3Δt0=(3/4)T και η απόσταση που διανύει είναι Δx=3Δx0=3A. Επομένως έχουμε
t2=t1+Δt <=> t2=t1+(3/4)T <=> t1=t2-(3/4)T <=> t1=0,8-(3/4)*0,40 <=> t1=0,50 s

(β) Υπολογίζουμε την ταχύτητα διάδοσης του κύματος και το μήκος κύματος
υ=xz/t1 <=> υ=1/0,50 <=> υ=2 m/s
υ=λf <=> λ=υ/f <=> λ=υΤ <=> λ=2*0,40 <=> λ=0,80 m

Αντικαθιστώντας τις τιμές των μεγεθών προκύπτει

y=0,30ημ{2π[(t/0,40)-(x/0,80)]} <=> y=0,30ημ[π(5t-2,5x)]=0,30ημ(5πt-2,5πx), x>=0, t>=0 όπου x,y->m και t->s

γ) Η φάση την χρονική στιγμή t ενός σημείου που απέχει απόσταση x από την αρχή Ο είναι η γωνία φ=2π[(t/T)-(x/λ)] (εκφρασμένη σε rad)

Για x=xo=0 βρίσκουμε την φάση της πηγής Ο: φο=2π(t/T)=ωt, t>=0

Για x=xk βρίσκουμε την φάση του σημείου Κ: φk=2π[(t/T)-(xk/λ)], t>=t3 όπου t3 είναι η στιγμή κατά την οποία ξεκινά το Κ να ταλαντώνεται

Για t=t2 έχουμε φο2=2π(t2/T) και φk2=2π[(t2/T)-(xk/λ)]. Πρέπει να ισχύει t2>=t3. Γνωρίζουμε ότι φk2=0,5φο2. Επομένως

φk2=0,5φο2 <=> 2π[(t2/T)-(xk/λ)]=0,5*2π(t2/T) <=> (t2/T)-(xk/λ)=(1/2)*(t2/Τ) <=> 2(t2/T)-2(xk/λ)=(t2/Τ) <=> t2/T=2(xk/λ) <=>
<=> xk=[t2/(2T)]λ <=> xk=[0,8/(2*0,40)]*0,80 <=> xk=0,80 m=λ

Η στιγμή t3 υπολογίζεται ως εξής:

υ=xk/t3 <=> t3=xk/υ <=> t3=0,80/2 <=> t3=0,40 m=T. Παρατηρούμε ότι όντως ισχύει t2>t3.

Η εξίσωση απομάκρυνσης του Κ προκύπτει από την εξίσωση του κύματος για x=xk=0,80m. Έχουμε:
yk=0,30ημ(5πt-2,5π*0,80) <=> yk=0,30ημ(5πt-2π) <=> yk=0,30ημ(5πt), t>=0,40 s, όπου T σε s.

(δ) Για x=xo=0 στην εξίσωση του κύματος, βρίσκουμε την εξίσωση της απομάκρυνσης της πηγής Π. Έχουμε
yo=Αημ[2π(t/T)] <=> yo=Αημ(ωt), t>=0

Επομένως η εξίσωση της ταχύτητας της πηγής Ο είναι
Vo=Vmaxσυν(ωt), t>=0

όπου Vmax=ωΑ <=> Vmax= 5π*0,30 <=> Vmax=1,5π m/s

Για να βρούμε τις χρονικές στιγμές t για τις οποίες η ταχύτητα της πηγής Ο γίνεται ίση με τη μέγιστη αρνητική λύνουμε την εξίσωση:
V=-Vmax <=> Vmaxσυν(ωt)=-Vmax <=> συν(ωt)=-1 <=> συν(ωt)=συνπ <=> ωt=(2κ+1)π <=> t=[(2κ+1)π]/ω <=> t=(2κ+1)π* (Τ/(2π)) <=>
<=> t=[(2κ+1)/2]Τ όπου κ φυσικός αριθμός.

Επομένως για t=[(2κ+1)/2]Τ, κ ανήκει N έχουμε συν(ωt)=συν(2κπ+π)=συνπ=-1 και ημ(ωt)=ημ(2κπ+π)=ημπ=0

Η εξίσωση της απομάκρυνσης του Κ προκύπτει από την εξίσωση του κύματος για x=xk=λ. Έχουμε

yk=Αημ{2π[(t/T)-1]} <=> yk=Αημ(ωt-2π) <=> yk=Αημ(ωt), t>=t3

Για t>=t3 παρατηρούμε ότι ισχύει yk=yo.

Επομένως η εξίσωση της ταχύτητας του Κ είναι:
Vk=Vmaxσυν(ωt), t>=t3

Για να έχει διαδοθεί το κύμα στο Κ, τότε για τις χρονικές στιγμές για τις οποίες Vo=-Vmax πρέπει να ισχύει

t>=t3 <=> [(2κ+1)/2]Τ>=t3 <=> 2κ+1>= 2(t3/T) <=> 2κ>=2(t3/T)-1 <=> κ>=(t3/T)-(1/2) <=> κ>=κmin όπου κmin=(t3/T)-(1/2)

Επειδή t3=T έχουμε κmin=1-(1/2)=1/2. Άρα κ>=1/2 και επειδή κ ακέραιος τότε κ>=1

Αντικαθιστώντας t=[(2κ+1)/2]Τ=[(2κ+1)π]/ω, όπου κ θετικός ακέραιος έχουμε:

Vk=-Vmax <=> Vk=-1,5π=-(3π)/2 m/s
Παράθεση

angietrelaful15 (Αγγελική)

Νεοφερμένος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H angietrelaful15 έγραψε στις 19:04, 23-01-13:

Γειά σας μπορειτε να μου λύσετε αυτή την άσκηση? γιατί γράφω φυσική αύριο και την λύνω αλλά δεν μου βγαίνει το σωστό αποτέλεσμα!

Φορτίο +9μC απέχει απόσταση 30cm από το άλλο φορτίο +4μC. Nα βρεθεί η ένταση του ηλεκτρικού πεδίου, στο μέσο της μεταξύ τους απόστασης.
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 21:56, 23-01-13:

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί σε αυτό το σχήμα το νήμα μαζεύεται;
Γιατί, εμένα το ενστικτό μου μου λέει πως θα ξετυλιχθεί.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 22:30, 23-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί σε αυτό το σχήμα το νήμα μαζεύεται;
Γιατί, εμένα το ενστικτό μου μου λέει πως θα ξετυλιχθεί.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους