Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,044 εγγεγραμμένα μέλη και 2,411,745 μηνύματα σε 75,392 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 208 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Dim1234 έγραψε: στις 22:53, 17-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι ξέρετε ο κανένα κόλπο για να λύνω τις ασκήσεις φυσική πιο εύκολα εννοώ αν μπορώ να σκευτομαι κάπως .
Πολύ γενική η ερώτηση σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί κανείς να σου μάθει να σκέφτεσαι πόσο μάλλον διαδικτυακά.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 819 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε: στις 23:20, 17-01-17:

Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι ξέρετε ο κανένα κόλπο για να λύνω τις ασκήσεις φυσική πιο εύκολα εννοώ αν μπορώ να σκευτομαι κάπως .
Επιλογη1: Κανε σχημα. Προϋποθεση: να ξερεις θεωρια, δηλαδη να εχεις διαβασει καποια βασικα.
Επιλογη2: Διαβασε κανα λυμενο παραδειγμα. Προϋποθεση: να εχεις μια στοιχειωδη επαφη με το μαθημα.
Επιλογη3: Ξεκινα να διαβαζεις λιγο θεωρια και πηγαινε σταδιακα προς τις επομενες επιλογες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H xristianax έγραψε: στις 14:28, 08-07-17:

Απαραιτητη συνθηκη για να λυθει οποιαδηποτε ασκηση φυσικης ειναι το σχημα, επειτα προσθετεις τις δυναμεις διανυσματικα στο σχημα και εφαρμοζεις οτι εχεις μαθει. Θελει καλο διαβασμα και θεωρειται απο τα δυσκολοτερα μαθηματα της α λυκειου. Αντιθετως εγω πριν δυο χρονια οου την διδασκομουν την εβρισκα διασκεδαστικη. Προσοχη αποτελει θεμελιο για την φυσικη της γ λυκειου σε περιπτωση που ακολουθησεις την θετικη κατευθυνση!
Παράθεση

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggelosst9 έγραψε: στις 18:05, 07-12-17:

Σώμα βρίσκεται ακίνητο σε φανάρι και την t0=0 αποκτα επιταχυνση a=+5m/s. Εχοντας διανύσει διάστημα s1 αρχίζει να επιβραδύνεται με σταθερή επιβράδυνση a2=- 1m/s και σταματά στο επόμενο φανάρι που απέχει από το πρώτο απόσταση d=240m.

Πρέπει να βρώ το s1 και τη συνολικη διάρκεια κίνησης από το ένα φανάρι στο άλλο. Έχω σπάσει το κεφάλι μου, καμιά ιδέα;
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,410 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 21:26, 07-12-17:

Αρχική Δημοσίευση από aggelosst9
Σώμα βρίσκεται ακίνητο σε φανάρι και την t0=0 αποκτα επιταχυνση α1=+5m/s². Εχοντας διανύσει διάστημα s1 αρχίζει να επιβραδύνεται με σταθερή επιβράδυνση α2=- 1m/s² και σταματά στο επόμενο φανάρι που απέχει από το πρώτο απόσταση d=240m. Πρέπει να βρώ το s1 και τη συνολικη διάρκεια κίνησης από το ένα φανάρι στο άλλο.
...... α₁ -->.......... υ→.............. <-- α₂
0________________Α ____________________Β
|......s₁(t₁)..........||......s₂(t₂)...............|
........................... d .........................
O-->A επιταχυνόμενη: υ = α₁ t₁ , s₁ = ½ α₁ t₁ ² => υ²=2α₁s₁
Α-->Β επιβραδυνόμενη stop: t₂ = υ / |α₂| , s₂ = υ² / 2|α₂| = α₁s₁ / |α₂|
s₁ + s₂ = d => s₁ + α₁s₁ / |α₂| = d => s₁ (1 + α₁ / |α₂|) = d => ... => s₁ = 40m
υ²=2α₁s₁ => υ = 20 m/s , υ = α₁ t₁ => t₁ = 4s , t₂ = υ / |α₂|= 20s, tολ = t₁ + t₂ => tολ = 24s

Αρχική Δημοσίευση από aggelosst9
Έχω σπάσει το κεφάλι μου
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O aggelosst9 έγραψε: στις 13:42, 08-12-17:

Να'σαι καλά φίλε!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Katerinaa , Katerinaaaaa

Βρείτε παρόμοια