Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,256 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,613 μηνύματα σε 74,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 612 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Φυσική Προσανατολισμού

jim_porto

Φοιτητής

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O jim_porto έγραψε στις 14:49, 28-05-08:

Μπορει καποιος να γραψει τις εξισωσεις των ηλεκτρικων ταλαντωσεων σε συναρτηση του χρονου οταν ξεκιναμε με πηνιο αντι για πυκνωτη?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Riddle (Σπύρος)

Φοιτητής

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Riddle έγραψε στις 15:17, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris_7_
Μπορει καποιος να γραψει τις εξισωσεις των ηλεκτρικων ταλαντωσεων σε συναρτηση του χρονου οταν ξεκιναμε με πηνιο αντι για πυκνωτη?
q=Qημωt
i=Iσυνωt
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

risa-chan

Φοιτητής

H risa-chan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H risa-chan έγραψε στις 15:53, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris_7_
μακαρι...δεν ζηταω τιποτα παραλογο....να γραψω 1ο θεμα ολοσωστα,απ'το δευτερο τουλαχιστον τα 2 απο τα 3 κομματια,απ'το 3ο θεμα το μισο,και απ'το 4ο θα ειμαι ευχαριστημενος οτι και να πιασω.και φυσικα μην ξεχνατε να ''παιζετε'' με ολα τα ερωτηματα.π.χ αν δεν ξερετε καθολου σ'ενα ερωτημα πως βγαινει μια ταχυτητα,γραψτε τις μοναδες στις οποιες την μετραμε.ειναι κερδος,νομιζω 2 μορια ειναι μονο οι μοναδες.
Σοβαρά?! Δηλαδή αν γράψεις του τύπους η τον συνδυασμό τύπων που πρέπει να χρησιμοποιήσεις χωρίς να κάνεις πράξεις κτλ, πιάνεις κάτι?
Παράθεση

jim_porto

Φοιτητής

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O jim_porto έγραψε στις 15:55, 28-05-08:

ναι αυτο ειναι σιγουρο.μας επρηζε καθε μερα στο σχολειο ο φυσικος μας και μας ελεγε οτι και να μην ξερουμε τιποτα αν γραψουμε τις μοναδες και τους τυπους παιρνουμε 2 μορια.αντιθετα αν σ'ενα ερωτημα που το εχεις λυσει δεν γραψεις μοναδες χανεις 2 μορια.
Παράθεση

risa-chan

Φοιτητής

H risa-chan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H risa-chan έγραψε στις 15:59, 28-05-08:

Πολύ χρήσιμη πληροφορία! :no1:
Παράθεση

Xaris.civil (Χαρης)

Φοιτητής

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Xaris.civil έγραψε στις 16:55, 05-11-08:

Έστω σώμα που εκτελεί ΑΑΤ για το οποίο ισχύει την χρονική στιγμή t1:

P1=3kgm/s χ>0

Επίσης ισχύει ότι ω=15rad/s και Pmax=15kgm/s.

Να βρείτε την αλγεβρική τιμή της δύναμης επαναφοράς F την χρονική στιγμή t1.
Παράθεση

Semfer

Φοιτητής

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 02:17, 06-11-08:

Απλη εφαρμογη της αδε για τις θεσεις και

Τελικα
Παράθεση

lostG (Γιώργος)

Καθηγητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 59 ετών , Καθηγητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

O lostG έγραψε στις 12:29, 06-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Semfer
Απλη εφαρμογη της αδε για τις θεσεις και

Τελικα
Από πλευράς τακτοποίησης των μονάδων δεν είναι σωστή η σχέση.Δεν δίνει μονάδες Newton.

Αν έχω κάνει σωστά πράξεις βρίσκω

Η δεοντολογία απαιτεί να αφήνουμε τούς μαθητές να προσπαθούν να τη λύσουν.Εξ' άλλου το φόρουμ γι' αυτούς βασικά φτειάχτηκε.
Παράθεση

Xaris.civil (Χαρης)

Φοιτητής

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Xaris.civil έγραψε στις 15:10, 06-11-08:

Όντως η εκφώνηση είναι ελαφρός ελλιπής.Οπότε θα υπολογίσω το μέτρο της δύναμης επαναφοράς.

Είναι:

|F1|=Dx
|F1|=m(ω^2)x
|F1|=mωωx
|F1|=mωωΑsinωt
|F1|=mωωΑ (Τ_Ρ(1-(cosωt)^2))
|F1|= mωUmax(T_P(1-(cosωt)^2))
|F1|=mω(T_P(Umax^2-(Umaxcosωt)^2)
|F1|=mω(T_P(Umax^2-U1^2))
|F1|=ω(Τ_Ρ((mUmax)^2-(mU1)^2))
|F1|=ω(T_P(Pmax^2-P1^2))

όπου sin=ημίτονο,cos=συνημίτονο,P=mu Τ_P=τετραγωνική ρίζα.Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω Latex

Φιλικά
Παράθεση

Semfer

Φοιτητής

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

O Semfer έγραψε στις 17:38, 06-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris.civil
Όντως η εκφώνηση είναι ελαφρός ελλιπής.Οπότε θα υπολογίσω το μέτρο της δύναμης επαναφοράς.

Είναι:

|F1|=Dx
|F1|=m(ω^2)x
|F1|=mωωx
|F1|=mωωΑsinωt
|F1|=mωωΑ (Τ_Ρ(1-(cosωt)^2))
|F1|= mωUmax(T_P(1-(cosωt)^2))
|F1|=mω(T_P(Umax^2-(Umaxcosωt)^2)
|F1|=mω(T_P(Umax^2-U1^2))
|F1|=ω(Τ_Ρ((mUmax)^2-(mU1)^2))
|F1|=ω(T_P(Pmax^2-P1^2))

όπου sin=ημίτονο,cos=συνημίτονο,P=mu Τ_P=τετραγωνική ρίζα.Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω Latex

Φιλικά
Μα αυτο βρηκα κι εγω απλα εφαρμοζοντας την αδε...
Παράθεση

lostG (Γιώργος)

Καθηγητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 59 ετών , Καθηγητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

O lostG έγραψε στις 18:17, 06-11-08:

Σωστά αλλά απευθυνόμαστε σε μαθητές καί πρέπει να απαντάμε ακριβώς.Η αλγεβρική τιμή είναι αλγεβρική τιμή.
Παράθεση

Xaris.civil (Χαρης)

Φοιτητής

O Xaris.civil έγραψε στις 20:55, 06-11-08:

Με σκοπό να ξεφύγω από την τετριμμένη λύση παρέθεσα αυτήν την άσκηση ώστε οι μαθητές να έχουν κατά νου την συγκεκριμένη σχέση.
Παράθεση

lostG (Γιώργος)

Καθηγητής

O lostG έγραψε στις 16:01, 07-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Semfer
Μα αυτο βρηκα κι εγω απλα εφαρμοζοντας την αδε...
Δεν βρήκες βέβαια το ίδιο παρά μόνο όταν το διόρθωσες.Έτσι κινδυνεύω να θεωρηθώ ..δολιοφθορέας πού έχω κάνει παράθεση πιό πάνω την αρχική λανθασμένη σχέση σου.Καλό είναι να λέμε καμμιά φορά καμμιά διακιολογία τού τύπου έκανα βιαστικά τις πράξεις κ.λ.π
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O dimosgr έγραψε στις 23:34, 30-12-08:

Για όποιον ενδιαφέρεται.....
Ανεβάζω ένα τρίωρο διαγώνισμα φυσικής κατεύθυνσης στις ταλαντώσεις - κύματα. Όσοι θέλετε μπορείτε να το κατεβάσετε για εξάσκηση ή για οτιδήποτε άλλο. Δεκτά όλα τα σχόλια!
Τις απαντήσεις θα τις ανεβάσω του χρόνου!....

Καλή Χρονιά

http://rapidshare.com/files/178263264/Pros_Christ_08.pdf
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,201 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 00:15, 31-12-08:

ευχαριστουμε παρα πολυ!
Παράθεση

johnsfk17 (Sfakianakis Yiannis)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Sfakianakis Yiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O johnsfk17 έγραψε στις 05:42, 31-12-08:

Καλά, το διγώνισμα είναι.... μπιπ μπιπ.

Πολύ καλό!
Ευχαριστώ. Καλές γιορτές, καλή χρονιά!
Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 12:39, 31-12-08:

Καλα το 4 θεμα Α Π Α Ι Χ Τ Ο . . ! (συνδυαστικο κρουσεις με κυματα..? τι λεμε τωρα..) αλλα ταυτοχρονα και πολυ δυσκολο..!
Παράθεση

Iraklis7

Φοιτητής

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Iraklis7 έγραψε στις 12:53, 31-12-08:

Σ ευχαριστούμε πολύ... ανυπομονούμε για τις λύσεις! χαχα! Χρόνια πολλά σε όλους.. παιδιά αν έχετε διαγωνίσματα από φροντιστήρια ανεβάστε τα !
Παράθεση

george_k214 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O george_k214 έγραψε στις 13:04, 31-12-08:

Καλα ε...το διαγώνισμα απ 'οτι λένε τα παιδιά είναι τέλειο!εν τω μεταξύ,με το που γυρνάω απο τις χριστουγεννιατικες "διακοπές",γράφω στο φροντιστήριο ταλαντώσεις-κύματα(οπότε θα μου είναι και πολύ χρήσιμο!)και λέω να μην το κοιτάξω καθόλου τώρα αλλά μόλις τελειώσω την επανάληψη να κάτσω να το εκτυπώσω και να το γράψω κανονικά!Βάλτε όμως και τις λύσεις καλύτερα για να μπορώ να δώ και πως τα πήγα!Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 888 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 20:41, 31-12-08:

Δεν θέλω να σας σπάσω , αλλά νομίζω ότι πιο δύσκολο είναι το 3ο θέμα.
Οταν τα λύσετε (εγώ τα έλυσα) τα λέμε.
Καλή χρονιά.
Παράθεση

gossipgirl (Στέλλα)

Φοιτητής

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

H gossipgirl έγραψε στις 21:11, 31-12-08:

ποτε περιπου θα βαλετε τις λυσεις;;;;;
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O dimosgr έγραψε στις 21:25, 31-12-08:

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση!
Απαντήσεις από του χρόνου! (δηλαδή αύριο!)
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 12:38, 01-01-09:

Καλή Χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους και όλες!
Τις καλύτερες ευχές μου για υγεία και ευτυχία.
Ας είναι το 2009 η καλύτερη χρονιά της ζωής σας (μεχρι την επόμενη!!!)
Όσο για τις απαντήσεις του διαγωνίσματος ορίστε το link:
http://rapidshare.com/files/178561915/Pros_Christ_08_apant.pdf Καλή χρονιά!
Παράθεση

gossipgirl (Στέλλα)

Φοιτητής

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

H gossipgirl έγραψε στις 16:00, 01-01-09:

χρονια πολλα σε ολους!!και ευχαριστουμε για τις λυσεις!!!:no1:
Παράθεση

kvgreco (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O kvgreco έγραψε στις 18:40, 01-01-09:

Γειά σας και χρόνια πολλά σε όλους.
Πολύ καλό το διαγώνισμα αν και "έχω" ενστάσεις γιά το τέταρτο θέμα.Πιστεύω ότι μπορεί να δημιουργήσει σύγχιση γιατί δεν ήταν απαραίτητο στο σχήμα να υπάρχει ο τοίχος δεξιά μιάς και δημιουργείται τρέχον κύμα.Θα έπρεπε ίσως η άσκηση να λέει γιά άπειρο μήκος νήματος καί όχι απλά μεγάλου μήκους.Γιατί όσο και νάναι αν έχει ορισμένο μήκος απ' τη στιγμή που φαίνεται τοίχος στα δεξιά, θα δημιουργηθεί στάσιμο κύμα μετά από την πάροδο κάποιου χρόνου.
Ο καθηγητής μου τού φροντιστήριου που είδε τα θέματα, μού έκανε αυτή τη παρατήρηση.
Επίσης μού είπε ότι καλό είναι οι ασκήσεις να μην ξεφεύγουν από την φυσική πραγματικότητα γιατί έτσι δεν γίνονται "φιλικές" στούς μαθητές.Και αναφερόταν στο σημείο της άσκησης που λέει ότι δεν χάνει ενέργεια ο ταλαντωτής αν και είνα δεμένος με το νήμα.Όταν τού είπα ότι αφού δίνεται αυτό ως δεδομένο εκείνος είπε ότι επιστημονικά είναι σωστό αλλά γιά πες μου εσύ αν σού έλεγα ότι ένας Παλαιστίνιος καμικάζι ζώνεται με εκρηκτικά και πάει και ανατινάζεται στην αγορά του Τελ Αβιβ.Αν υποθέσουμε ότι βγαίνει αλώβητος από την έκρηξη να βρείς τη μεταβολή της ορμής τού Παλαιστίνιου!
Αυτο το φανταστικό σενάριο δεν έχει λάθος αλλά όμως ξεπερνάει τα όρια της Φυσικής και μπαίνει στο χώρο τού υπερφυσικού.
Μεταφέρω απόψεις δεν είναι δικά μου.
Πάντως ευχαριστούμε γιά την χειρονομί του κυρίου καθηγητή εδώ.Μακάρι και άλλοι καθηγητές να ανέβαζαν θέματα στο φόρουμ.
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 23:23, 01-01-09:

Θα συμφωνήσω με τον καθηγητή σου και στα δύο σημεία. Απλά στην βιβλιογραφία και σε πολλά θέματα και διαγωνισμάτων αλλά και ασκήσεων όταν γράφουμε "μεγάλου μήκους" ή ΄"πολύ μεγάλου μήκους" χωρίς να το αναφέρουμε αυτό, εννοούμε απείρου μήκους.
Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της παρατήρησης ισχύουν τα πάντα έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις, ακόμη και η παρομοίωση με τον καμικάζι ήταν πετυχημένη, αλλά πολλές φορές χρησιμοποιούμε τέτοιες υποθέσεις "ποιητική αδεία", γιατί έτσι η άσκηση γίνεται πιό όμορφη!... Εξ' άλλου, ακόμη και στις πανελλήνιες υπάρχει η έκφραση "με την βοήθεια του κατάλληλου μηχανισμού" ή "με τον κατάλληλο τρόπο..."
Τέλος θέλω να σε ευχαριστήσω για τις παρατηρήσεις σου και να σε ενθαρύνω να συνεχίσεις να ρωτάς και να συνεχίσεις να αμφισβητείς γενικότερα, έτσι ώστε να γίνουμε όλοι καλύτεροι!
Παράθεση

kvgreco (Κώστας)

Φοιτητής

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O kvgreco έγραψε στις 09:17, 02-01-09:

Πάντως κάτι τέτοιοι προβληματισμοί με κάνουν να αγαπώ τη Φυσική ακόμη πιό πολύ.Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα βιβλίο του ξαδέρφου μου,νομίζω Haliday λεγόταν ο συγγραφέας, ότι ο Gauss είχε πεί πως ο καθένας πρέπει να διαβάσει τις εξισώαεις του Maxwell έτσι για το καλό της ψυχής του!
Φαίνεται(όσοι γνωρίζουν σχετικά μπορού να μας εξηγήσουν) ότι μάλλον να είναι πολύ γοητευτικές αυτές οι εξισώσεις.
Και ακούστε και ένα περιστατικό που έχει ενδιαφέρον.Ο ξάδερφός μου έχει ψώνιο με τη Φυσική(Είναι τώρα σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο CERN σταλμένος από το Πανεπιστήμιο Κρήτης) και συζητάμε συχνά, μου είπε ότι κάποτε ένας καθηγητής του από το Πανεπιστήμιο Μαντάς το όνομά του, είχε εμπλακεί σε ένα τρακάρισμα ακριβώς στα φανάρια που βρίσκονται δίπλα στα γνωστή πλατεία των Λιονταριών του Ηρακλείου.Ο καθηγητής ισχυριζόταν ότι πέρασε με κίτρινο ενώ το θύμα κατηγορούσε τον Μαντά ότι παραβίασε το κόκκινο και έτσι έπεσε πάνω του.Χωρίς πολλές κουβέντες όταν έγινε το δικαστήριο πήρε το λόγο ο καθηγητής, ζήτησε και ένα πίνακα και άρχισε τα τρελά του εκεί με αποστάσεις με χρόνους που είχε ζητήσει απο την τροχαία πόσο αναβει τι κάθε φαναρι μα ίχνος φραναρίσματος με την πυκνότητα της ροής των οχημάτων και δεν ξερω τι άλλο.Έτσι απέδειξε ότι δεν πέρασε με κόκκινο αλλά ο μπροστινός επιβράδυνε αδικαιολόγητα.Αποτέλεσμα να αθωωθεί ο καθηγητής.Πιθανόν ο δικαστής να μην καταλαβε και πολλά αλλά δεν μπορούσε και να πεί στον Μαντά ότι δεν είναι έται τα πράγματα.
Συμπέρασμα.Η Φυσική σώζει!
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 15:08, 02-01-09:

Θα συμφωνήσω για μία ακόμη φορά μαζί σου φίλε kvgreco. Πραγματικά η φυσική είναι μια επιστήμη που "εξιτάρει" αυτούς που ασχολούνται σοβαρά μαζί της. Δεν είναι και απλό πράγμα να μπεις "στο μυαλό του Θεού" και να καταλάβεις πως δουλεύει η φύση!
Όμως εκείνο που φέτος προέχει είναι να περάσετε στην σχολή της αρεσκείας σας και δυστυχώς η φυσική της Γ Λυκείου και των εξετάσεων δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση με την πραγματική φυσική. Δες για παράδειγμα το 4ο θέμα του διαγωνίσματος. Πόσο πιό όμορφο θα ήταν να είχες (ή να έβρισκες) μια συνάρτηση με την οποία ο ταλαντωτής δίνει ενέργεια στην χορδή.... αλλά καταλαβαίνεις ότι κάποιες τέτοιες προεκτάσεις είναι απαγορευτικές για τις Πανελλήνιες εξετάσεις.
Αν σε ενδιαφέρει και το αγαπάς, τότε γιατί δεν δηλώνεις συμμετοχή στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Φυσικής; Εκεί πράγματι μπορείς να βρεις θέματα με τις προεκτάσεις που ψάχνεις!....Την Φυσική που όλοι εμείς αγαπήσαμε!....

Υ.Γ. Αλήθεια το Νο 1 στο μηχανογραφικό σου θα είναι κάποιο τμήμα Φυσικής;
Παράθεση

kvgreco (Κώστας)

Φοιτητής

O kvgreco έγραψε στις 21:54, 03-01-09:

Ενώ εγώ θέλω να σπουδάσω Φυσική και να προχωρήσω μέχρι όπου μπορώ,(Με επηρέασαν σίγουρα και οι συζητήσεις με τον ξάδερφό μου) από την άλλη έχω τούς γονείς, κυρίως τον πατέρα που με θέλει σε πολυτεχνικές σχολές με κριτήριο πάντα τις υψηλότερες οικονομικές απολαβές.Αφού να φανταστείτε δεν θα είχε αντίρρηση να περάσω και αξιωματικός στην αστυνομία γιά γρήγορες απολαβές όταν μάλιστα ο ίδιος υπήρξε οργισμένο νιάτο και δεν χωνεύει τους αστυνομικούς!
Τώρα τι σχέση μπορεί να έχουν αυτά τα δύο είναι ένα θέμα.
Δυστυχώς στη σημερινή εποχή της ανασφάλειας πολλά παιδιά αναγκάζονται να κάνουν πράγματα άλλα από αυτά που ονειρεύονταν με αποτέλεσμα να μην είναι έτσι παραγωγικοί στη δουλειά τους.Αλλά και να βλέπω τωρα παιδιά άριστους μαθητές να μπαίνουν στην αστυνομία μόνο και μονο για τα λεφτά(τα γρήγορα λεφτά) είναι ένα πράγμα που με λυπεί.Γιατί δηλαδή θα πρέπει να χάνονται μυαλά έτσι?Πρέπει δηλαδή να είσαι τόσο έξυπνος ή τόσο μορφωμένος γιά να μπορείς να δέρνεις τους κουκουλοφόρους?
Τέλος πάντων θα δηλώσω και Φυσική στο μηχανογραφικό αλλά όχι πρώτη επιλογή έτσι όπως είναι τα πράγματα γενικώς.
Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 23:34, 03-01-09:

Αν δεν αγαπας αυτο που κανεις τοτε μια ζωη θα εισαι δυστυχισμενος..Το να πας δηλαδη αστυνομια για να παιρνεις το χιλιαρικο η επειδη στο ειπανε οι γονεις σου τοτε τι να πω..Αποκατασταση μπορει να σου φερει και το Φυσικο και το Χημικο και οποιοδηποτε αλλο τμημα διαλεξεις.! Βασικη προυποθεση.? Να εισαι καλος σ αυτο που κανεις..!
Γνωμη μου.? Φυσικο και 1η επιλογη.!Και θα δεις οτι με τα λεφτα που θα παιρνεις απ τα ιδιαιτερα (οπως ενα φιλαρακι μου) θα φτασεις σε σημειο να μη δεχεσαι ουτε τον διορισμο σου σε δημοσιο σχολειο..!
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 23:55, 03-01-09:

Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στην χώρα μας είναι αυτό!
Έχεις γιατρούς που δεν ήθελαν να γίνουν γιατροί, μηχανικούς που δεν ήθελαν να γίνουν μηχανικοί, αστυνομικούς που δεν ήθελαν να γίνουν αστυνομικοί και δασκάλους (με την ευρύτερη έννοια) που δεν ήθελαν ποτέ να γίνουν δασκάλοι....
Πως μπορεί λοιπόν να πάει μπροστά αυτή η χώρα όταν οι περισσότεροι πολίτες της δεν κάνουν το επάγγελμα που θα τους άρεσε να κάνουν, ή το επάγγελμα για το οποίο έχουν τα περισσότερα προσόντα - ταλέντα;
Απλές απορίες ενός ανθρώπου που πάντα ακολουθουσε αυτό που του έλεγε η καρδιά του...
Παράθεση

NeedNoEducation

Καθηγητής

Ο NeedNoEducation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O NeedNoEducation έγραψε στις 21:53, 09-01-09:

Διαβάστε το π.χ. που παραθέτω στο link
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Σε ιδανικό κύκλωμα LC.doc (19,5 KB, 605 αναγνώσεις)
Παράθεση

Orestis Dosti (Ορέστης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Orestis Dosti έγραψε στις 11:11, 10-01-09:

Ωραιος...!!!

Γενικα ομως:Ταλαντωσεις=Πολυ ευκολες...
Παράθεση

Kostas1991

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Kostas1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kostas1991 έγραψε στις 13:20, 10-01-09:

Λάθος είναι η λύση που δίνεις!! Είναι Φο=π/3 rad. Ισχύει η αντιστοιχία των τύπων μεταξύ ηλεκτρικής και μηχανικής ταλάντωσης και ο γενικός τύπος του φορτίου είναι q=Qημ(ωt+Φο) (1) (Αντιστοίχιση q με χ). Απλά όταν έχεις την t=0 μέγιστο θετικό φορτίο στον πυκνωτή είναι σαν ο ταλαντωτής να βρίσκεται την t=0 στη θέση +Α οπότε εχεις Φο=π/2 rad. Έτσι αντικαθιστώντας στην (1) οπου Φο=π/2 προκείπτει ο τύπος του σχολικού!! Όμοια για το i=Iσυν(ωt+Φο) ( Αντιστοίχιση u με i) με Φο=π/2 προκείπτει ο τύπος του σχολικού δηλαδή i=-Iημωt . Οι τύποι με τα Bold είναι οι γενικοί και αυτούς χρησιμοποιούμε οταν εχουμε αρχικη φάση. Ετσι εδω προκύπτει Φο=π/3 rad!!
Παράθεση

NeedNoEducation

Καθηγητής

Ο NeedNoEducation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O NeedNoEducation έγραψε στις 14:10, 10-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas1991
ο γενικός τύπος του φορτίου είναι q=Qημ(ωt+Φο) (1) (Αντιστοίχιση q με χ). Όμοια για το i=Iσυν(ωt+Φο) ( Αντιστοίχιση u με i)
Λυπάμαι, αλλά τους 2 τύπους που αναφέρεις δεν τους έχει στο σχολικό βιβλίο, άσχετα εαν είναι σωστοί. Ακολουθώ το σχολικό βιβλίο, διότι σε αυτό εξετάζονται οι μαθητές της Γ΄Λυκείου.
Παράθεση

Kostas1991

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Kostas1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kostas1991 έγραψε στις 14:40, 10-01-09:

Αν δεν γίνει χρήση αυτών των τύπων όμως δεν προκύπτουν τα σωστά αποτελέσματα! Το βιβλίο αναφέρει έμμεσα την αντιστοιχία στη σελ. 16 ( στο παρατήρηση ). Η λύση πάντως που δίνεις σύμφωνα με τη γνώμη μου είναι λάθος! Ας μιλήσει κάποιος ειδήμων καλύτερα να δούμε!!!
Παράθεση

NeedNoEducation

Καθηγητής

O NeedNoEducation έγραψε στις 16:17, 10-01-09:

Ας μιλήσει κάποιος ειδήμων καλύτερα να δούμε!!!
Ας λύσουμε λοιπόν την άσκηση 1.49/σχ.βιβλ/σελ.41 (η οποία έχει αρχική φάση) και με τους 2 τρόπους, το δικό σου και το δικό μου οπότε θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 20:05, 10-01-09:

Λάθος είναι η λύση που δίνεις!! Είναι Φο=π/3 rad. Ισχύει η αντιστοιχία των τύπων μεταξύ ηλεκτρικής και μηχανικής ταλάντωσης και ο γενικός τύπος του φορτίου είναι q=Qημ(ωt+Φο) (1) (Αντιστοίχιση q με χ). Απλά όταν έχεις την t=0 μέγιστο θετικό φορτίο στον πυκνωτή είναι σαν ο ταλαντωτής να βρίσκεται την t=0 στη θέση +Α οπότε εχεις Φο=π/2 rad. Έτσι αντικαθιστώντας στην (1) οπου Φο=π/2 προκείπτει ο τύπος του σχολικού!! Όμοια για το i=Iσυν(ωt+Φο) ( Αντιστοίχιση u με i) με Φο=π/2 προκείπτει ο τύπος του σχολικού δηλαδή i=-Iημωt .

Ακριβώς.

Απο κει και πέρα οι υπόλοιποι τύποι προκύπτουν με παραγώγιση ως προς χρόνο της (1).

Το βιβλίο αναφέρει ξεκάθαρα τις αντιστοιχίες, οι οποίες ισχύουν σε κάθε περίπτωση.

Οι τύποι με τα Bold είναι οι γενικοί και αυτούς χρησιμοποιούμε οταν εχουμε αρχικη φάση. Ετσι εδω προκύπτει Φο=π/3 rad!!
Οι τύποι αυτοί δεν αναφέρονται στο σχολικό, όντως. Γι αυτό και δεν έχεις δικαίωμα να τους χρησιμοποιείς έτοιμους. Στις εξετάσεις αν τους χρειαστείς, καλό θα ήταν να αντιμετωπίσεις το θέμα όπως έκανες πριν. (συμφωνα με τις αντιστοιχίες μπλα μπλα μπλα....) και μετα με παραγωγισεις κλπ βγάζεις ό,τι θες

Αρχική Δημοσίευση από NeedNoEducation
Λυπάμαι, αλλά τους 2 τύπους που αναφέρεις δεν τους έχει στο σχολικό βιβλίο, άσχετα εαν είναι σωστοί. Ακολουθώ το σχολικό βιβλίο, διότι σε αυτό εξετάζονται οι μαθητές της Γ΄Λυκείου.
Οι μαθητές εξετάζονται στη θεωρία του σχολικού βιβλίου η οποία δεν έχει τους συγκεκριμένους τύπους, αναφέρει όμως στη θεωρία τις γνωστές αντιστοιχίες τις οποίες μπορούν να επικαλεστούν όποτε θέλουν στις εξετάσεις. (Στην αντίστοιχη παράγραφο δεν τίθεται από το συγγραφέα κάποιος περιορισμός στην εφαρμογή τους)

Αρχική Δημοσίευση από NeedNoEducation
Ας λύσουμε λοιπόν την άσκηση 1.49/σχ.βιβλ/σελ.41 (η οποία έχει αρχική φάση) και με τους 2 τρόπους, το δικό σου και το δικό μου οπότε θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
Ναι αλλά το σχολικό βιβλίο έχει πολλά λάθη στις ασκήσεις (ακόμα και στη θεωρία δυστυχώς), θα το γνωρίζετε καλύτερα και εσείς, ως καθηγητής.

Εν πάσει περιπτώσει πέρισυ που έδινα πανελλήνιες και το χα κοιτάει αρκετά το θέμα αυτό από διάφορες πηγές, βρήκα πιο επαρκή (που να ακολουθεί το σχολικό και ορθή επιστημονικά, όσο αυτό είναι δυνατό) για εμένα τουλάχιστον, αυτή που αναφέρω παραπάνω.
Παράθεση

dimosgr (Δήμος)

Καθηγητής

O dimosgr έγραψε στις 22:10, 10-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από aliki_s
Ακριβώς.

Απο κει και πέρα οι υπόλοιποι τύποι προκύπτουν με παραγώγιση ως προς χρόνο της (1).

Το βιβλίο αναφέρει ξεκάθαρα τις αντιστοιχίες, οι οποίες ισχύουν σε κάθε περίπτωση.

Οι τύποι αυτοί δεν αναφέρονται στο σχολικό, όντως. Γι αυτό και δεν έχεις δικαίωμα να τους χρησιμοποιείς έτοιμους. Στις εξετάσεις αν τους χρειαστείς, καλό θα ήταν να αντιμετωπίσεις το θέμα όπως έκανες πριν. (συμφωνα με τις αντιστοιχίες μπλα μπλα μπλα....) και μετα με παραγωγισεις κλπ βγάζεις ό,τι θες

Οι μαθητές εξετάζονται στη θεωρία του σχολικού βιβλίου η οποία δεν έχει τους συγκεκριμένους τύπους, αναφέρει όμως στη θεωρία τις γνωστές αντιστοιχίες τις οποίες μπορούν να επικαλεστούν όποτε θέλουν στις εξετάσεις. (Στην αντίστοιχη παράγραφο δεν τίθεται από το συγγραφέα κάποιος περιορισμός στην εφαρμογή τους)

Ναι αλλά το σχολικό βιβλίο έχει πολλά λάθη στις ασκήσεις (ακόμα και στη θεωρία δυστυχώς), θα το γνωρίζετε καλύτερα και εσείς, ως καθηγητής.

Εν πάσει περιπτώσει πέρισυ που έδινα πανελλήνιες και το χα κοιτάει αρκετά το θέμα αυτό από διάφορες πηγές, βρήκα πιο επαρκή (που να ακολουθεί το σχολικό και ορθή επιστημονικά, όσο αυτό είναι δυνατό) για εμένα τουλάχιστον, αυτή που αναφέρω παραπάνω.
Θα συμφωνήσω σε όλα με την aliki_s απλά θέλω να προσθέσω ότι τα μαθηματικά έχουν ήδη βρεί λύση στο πρόβλημα!
Απο την στιγμή που εισάγουμε την έννοια της αρχικής φάσης, μπορούμε να γράφουμε είτε ημιτονικές είτε συνημιτονικές σχέσεις με την ίδια ευκολία και για τις ίδιες περιπτώσεις. Για παράδειγμα η σχέση της απομάκρυνσης είναι y=Aημ(ωt+φ0) μπορεί εύκολα να γραφθεί y=Aσυν(ωt+(φ0+3π/2)). Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιούμε είτε ημιτονικές είτε συνημιτονικές σχέσεις με την επιλογή της κατάλληλης αρχικής φάσης!
Τώρα το τι γράφει το σχολικό στο συγκεκριμένο θέμα... Χρησιμοποιεί το γνωστό σε όλους θεώρημα της προφάνειας!!!!
Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 02:04, 11-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimosgr
Θα συμφωνήσω σε όλα με την aliki_s απλά θέλω να προσθέσω ότι τα μαθηματικά έχουν ήδη βρεί λύση στο πρόβλημα!
Απο την στιγμή που εισάγουμε την έννοια της αρχικής φάσης, μπορούμε να γράφουμε είτε ημιτονικές είτε συνημιτονικές σχέσεις με την ίδια ευκολία και για τις ίδιες περιπτώσεις. Για παράδειγμα η σχέση της απομάκρυνσης είναι y=Aημ(ωt+φ0) μπορεί εύκολα να γραφθεί y=Aσυν(ωt+(φ0+3π/2)). Δηλαδή μπορούμε να χρησιμοποιούμε είτε ημιτονικές είτε συνημιτονικές σχέσεις με την επιλογή της κατάλληλης αρχικής φάσης!
Τώρα το τι γράφει το σχολικό στο συγκεκριμένο θέμα... Χρησιμοποιεί το γνωστό σε όλους θεώρημα της προφάνειας!!!!

Ευχαριστώ πολύ!:no1:
Παράθεση

stratos_man (Stratos)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O stratos_man έγραψε στις 19:03, 30-01-09:

Σημερα γραψαμε στο σχολειο διαγωνισμα στην Φυσικη Κατ. Αλλα οσους ρωτουσα κανεις δεν μπορεσε να λυσει το 4 θεμα το οποιο ειναι:

Σωμα Α μαζας m=4kg αφηνεται ελευθερο να παει απο υψος h=0.6m πανω απο σωμα Β ιδιας μαζας, που ηρεμει στερεωμένο στο πανω άκρο ελατηριου.Ο άξονας του ελατηριου ειναι κατακορυφος,το κατω ακρο του ειναι στερεομενο σε οριζοντιο επιπεδο και η σταθερα του ελατηριου ειναι Κ. (δεν δινει) Η κρουση των δυο σωματων ειναι μετωπικη-πλαστικη.Η αποσταση που διανυει το συσσωματωμα μετα την κρουση μεχρι η ταχυτητα του να μηδενιστει στιγμιαια για πρωτη φορα ειναι ψ=20cm Να υπολογισετε
α) την σταθερα Κ
β) το μετρο της μεγιστης ταχύτητας που αποκτα το συσσωματωμα
Δινεται g=10

Μπορει καποιος να με βοηθησει :thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
Παράθεση

Donald (Δονάτος)

Απόφοιτος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Donald έγραψε στις 20:00, 30-01-09:

ΘΜΚΕ για την ελεύθερη πτώση και βρίσκεις ταχύτητα μετά ΑΔΟ βρίσκεις ταχυτητα συσωμ. μετα ΘΜΚΕ μέχρι που μηδενίζεται η ταχύτητα βρίσκεις το μήκος του ελατηρίου μετά ΣF=0 και βρίσκεις το κ. Και για την ταχύτητα βρίσκεις το Α και είναι εύκολο, κανονική άσκηση είναι
Παράθεση

stratos_man (Stratos)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O stratos_man έγραψε στις 20:41, 30-01-09:

αυτο εκανα αλλα κατεληγα σε αδιεξοδο μπορεις να την ανεβασεις λυμενη plz??
Παράθεση

Donald (Δονάτος)

Απόφοιτος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O Donald έγραψε στις 13:16, 01-02-09:

ΘΜΚΕ για το m και βγαίνει η ταχύτητα πριν την κρούση 2ρίζα3
Mετά ΑΔΟ και βγαίνει η κοινή ταχύτητα ρίζα3
Mετά ΣF=0 για την ΑΘΙ και βγαίνει χ=40/κ
Mετά ΘΜΚΕ και βγαίνει το κ=1000Ν/m μάλλον κάνεις λάθος στο WFελ είναι 1/2κχ^2 - 1/2κ(χ+y)^2
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 888 μηνύματα.

O vimaproto έγραψε στις 20:41, 02-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Donald
ΘΜΚΕ για το m και βγαίνει η ταχύτητα πριν την κρούση 2ρίζα3
Mετά ΑΔΟ και βγαίνει η κοινή ταχύτητα ρίζα3
Mετά ΣF=0 για την ΑΘΙ και βγαίνει χ=40/κ
Mετά ΘΜΚΕ και βγαίνει το κ=1000Ν/m μάλλον κάνεις λάθος στο WFελ είναι 1/2κχ^2 - 1/2κ(χ+y)^2
Δες στο αρχείο τη λύση
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ASKHSI TALANT.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  128,6 KB  
Παράθεση

stratos_man (Stratos)

Μαθητής Γ' λυκείου

O stratos_man έγραψε στις 14:32, 03-02-09:

και εγω εβγαζα 1000 την Κ αλλα το Umax 6,4 thanxs pantos
Παράθεση

vimaproto

Απόφοιτος

O vimaproto έγραψε στις 00:03, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από vimaproto
Δες στο αρχείο τη λύση
Για την δευτερη ασκηση
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ASKHSI KROUSI.jpg
Εμφανίσεις:  106
Μέγεθος:  145,2 KB  
Παράθεση

blinky2

Απόφοιτος

Ο blinky2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O blinky2 έγραψε στις 00:50, 03-04-09:

Καλησπερα...Που μπορώ να βρω τα Θεματα μαζι με τις λυσεις τους των Επαναληπτικων εξετασεων απο τ 2002-2008?
Ειναι επειγον!
Παράθεση

lostG (Γιώργος)

Καθηγητής

O lostG έγραψε στις 01:13, 03-04-09:

Ανοίγεις ένα θέμα χωρίς πρώτα να κάνεις τη στοιχειώδη αναζήτηση γι αυτό που ψάχνεις.Υπάρχει ήδη αυτό που ζητάς, αν δείς τους τίτλους των θεμάτων.Απαντήσεις Πανελλαδικών (και επαναληπτικών) 2000-2008 και να ευχαριστείς τον manos66.
Παράθεση

blinky2

Απόφοιτος

Ο blinky2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O blinky2 έγραψε στις 01:17, 03-04-09:

Εχω κανει αναζητηση....Δεν βρηκα να υπαρχει κατι τετοιο!
Τωρα μπορει να ειναι μπροστα μου και να μην το βλεπω!
Τ χρειαζομαι...Ειναι αναγκη...
Μπορεις να μου δωσεις το λινκ αν εχεις την καλοσυνη?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους