Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,269 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,925 μηνύματα σε 74,195 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 544 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Θεωρητική Φυσική

Daskalenko7 (Δημήτρης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 590 μηνύματα.

O Daskalenko7 . έγραψε στις 23:13, 08-11-09:

Καλησπέρα σας . Από παλιά έχω μια έφεση και μια ιδιαίτερη αγάπη για τη φυσική και τους νόμους της που με οδήγησε σε συνεχή απασχόληση από μικρή ηλικία με το θέμα .Οι γονείς μου είναι Φυσικοί και ίσως να ήταν παράγοντας και αυτοί .Εδώ και καιρό έχω καταλήξει ότι θέλω να ακολουθήσω το όνειρο μου και να γίνω ένας Θεωρητικός φυσικός σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .Οι γονείς μου με στηρίζουν , αλλά εγώ έχω τεράστιο άγχος .
Θα ήθελα τις γνώμες όσο ν'αφορά ειδικά κατά πόσο θα βρω δουλειά στο μέλλον .Έχετε κάποιον γνωστό που να είναι Θεωρητικός ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,292 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 23:45, 08-11-09:

Οχι δεν εχω αλλα αν θελεις να γινεις φυσικος κοιτα για αρχη να μπεις σε καποιο τμημα ειτε εδω ειτε εξωτερικο και απο εκει βλεπεις, μπορει στη διαδρομη να αποφασισεις οτι θελεις να ασχοληθεις με καποιον αλλο κλαδο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Daskalenko7 (Δημήτρης)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 590 μηνύματα.

O Daskalenko7 . έγραψε στις 23:51, 08-11-09:

Βασικά πάντα με εξίταρε η τέτοιου είδους έρευνα αλλά σωστά λες ποτέ δεν ξέρεις τι σου μέλλει .
Παράθεση

Parallax

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

O Parallax έγραψε στις 18:25, 11-11-09:

Επειδή με ενδιαφέρει και εμενα η θεωρητική φυσική είχα ρωτήσει τον φυσικό μου στο φροντιστήριο και μου είπε ότι ο καλύτερος τρόπος για να ασχοληθείς με την θεωρητική φυσική είναι να πας σε κάποιο τμήμα μαθηματικών ή εφαρμοσμένων μαθηματικών...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:31, 11-11-09:

στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πάτρων υπάρχει "κατεύθυνση" που προσφέρει μαθήματα θεωρητικής φυσικής με ιδιαίτερη έμφαση στον μαθηματικό φορμαλισμό...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Parallax

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

O Parallax έγραψε στις 18:39, 11-11-09:

Αν τελειώσεις το συγκεκριμένο τμήμα και έχεις επιλέξει κατεύθυνση θεωρητικής Φυσικής θα μπορείς να γίνεις καθηγητής Φυσικής σε γυμνάσια/λύκεια;
Παράθεση

chronis_25 (ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ!)

Περιβόητο Μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,122 μηνύματα.

O chronis_25 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 22:00 MASTERCHEF! έγραψε στις 18:41, 11-11-09:

Βασικά όπως είπε και η Krou, το "Θεωρητικός Φυσικός" είναι κάτι πολύ ειδικό και ακόμα δεν ξέρουμε καλά καλά τι είναι.
Κάλλιστα τομείς όπως η Κοσμολογία, η Αστροφυσική, ακόμα και η Εφαρμοσμένη Φυσική είναι πολύ ενδιαφέροντες στο πεδίο της Φυσικής.
Βέβαια να συμπληρώσω επειδή έχω ψάξει το θέμα πως για μία παραπάνω καταξίωση στο εξωτερικό χρειάζεται Doctorate που είναι η ανώτατη βαθμίδα εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο.
Επίσης έχω ακούσει ότι το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων έχει καλό τμήμα Θεωρητικής Φυσικής.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,114 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:43, 11-11-09:

Οι Μαθηματικοί διδάσκουν με δεύτερη ανάθεση εκτός από μαθηματικά, φυσική γυμνασίου στο δημόσιο σχολείο, ελλείψει Φυσικών, με απόφαση του διευθυντή. Για ιδιαίτερα φροντιστηριακά μαθήματα, οι γνώσεις από την "κατεύθυνση" αυτή, επαρκούν να διδάξεις φυσική όλης της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (γυμνάσιο και λύκειο)...

Επίσης οι γνώσεις από αυτήν την "κατεύθυνση" είναι χρήσιμες και επαρκούς επιπέδου για να κάνεις μεταπτυχιακές/ διδακτορικές σπουδές σε διάφορα πεδία των πολυτεχνικών επιστημών ή και των (ευρύτερα) θετικών επιστημών (π.χ. φυσική, οικονομικά, διοίκηση, γεωλογία, περιβάλλον, προγραμματισμό, βιολογία,...κτλ).
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gialouris (Άγγελος)

Φοιτητής

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O gialouris έγραψε στις 11:03, 01-12-09:

Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις εδώ σε μια σχολή Φυσικής και θα δεις ποιος τομέας σου αρέσει περισσότερο. Μετά με κάποιο μεταπτυχιακό της επιλογής σου μπορείς να ειδικευτείς σε κάποιον τομέα. Έχω έναν καθηγητή(κι όχι μόνο απλά με αυτόν έχω μιλήσει) ο οποίος θεωρείται Θεωρητικός Φυσικός και σπούδασε κανονικά Φυσικός στο ίδιο τμήμα με εμένα...
Παράθεση

antonela

Φοιτητής

H antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H antonela έγραψε στις 11:11, 01-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από gialouris
Εγώ σου προτείνω να ξεκινήσεις εδώ σε μια σχολή Φυσικής και θα δεις ποιος τομέας σου αρέσει περισσότερο. Μετά με κάποιο μεταπτυχιακό της επιλογής σου μπορείς να ειδικευτείς σε κάποιον τομέα. Έχω έναν καθηγητή(κι όχι μόνο απλά με αυτόν έχω μιλήσει) ο οποίος θεωρείται Θεωρητικός Φυσικός και σπούδασε κανονικά Φυσικός στο ίδιο τμήμα με εμένα...
:no1::no1::no1::no1::no1:
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 01:45, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Daskalenko7
Καλησπέρα σας . Από παλιά έχω μια έφεση και μια ιδιαίτερη αγάπη για τη φυσική και τους νόμους της που με οδήγησε σε συνεχή απασχόληση από μικρή ηλικία με το θέμα .Οι γονείς μου είναι Φυσικοί και ίσως να ήταν παράγοντας και αυτοί .Εδώ και καιρό έχω καταλήξει ότι θέλω να ακολουθήσω το όνειρο μου και να γίνω ένας Θεωρητικός φυσικός σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .Οι γονείς μου με στηρίζουν , αλλά εγώ έχω τεράστιο άγχος .
Θα ήθελα τις γνώμες όσο ν'αφορά ειδικά κατά πόσο θα βρω δουλειά στο μέλλον .Έχετε κάποιον γνωστό που να είναι Θεωρητικός ;

Υπάρχουν πολύ καλά τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα..Στον τομέα της θεωρητικής Φυσικής πιστεύω πως το καλύτερο είναι στα Ιωάννινα...

Όταν λες εξωτερικό εννοείς μεταπτυχιακό??

Βασικά πάντα με εξίταρε η τέτοιου είδους έρευνα αλλά σωστά λες ποτέ δεν ξέρεις τι σου μέλλει .
Η έρευνα στην Ελλάδα είναι μηδαμινή.Δυστηχώς έρευνα εδώ δεν μπορείς να κάνεις.Πολλές και καλές ευκαιρίες μπορεί να σου προσφέρει και η Ευρώπη και κάλλιστα η Γερμανία...

Σκέψου το...

Καλή συνέχεια!!
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 12:59, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από nansy_astr
Υπάρχουν πολύ καλά τμήματα Φυσικής στην Ελλάδα..Στον τομέα της θεωρητικής Φυσικής πιστεύω πως το καλύτερο είναι στα Ιωάννινα...

Αν οι απόψεις δεν είναι σίγουρες δεν είναι σωστό να παραπλανούμε τους μελλοντικούς φοιτητές. Ναι, είναι γνωστό ότι το Τμήμα Φυσικής Ιωαννίνων προσφέρει καλό επίπεδο σπουδών και έρευνας στην θεωρητική φυσική αλλά όχι μόνο αυτό πανελλαδικά. Και στα Τμήματα Μαθηματικών και Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών με περισσότερο μαθηματικό φορμαλισμό στο πρώτο, προσφέρεται κατεύθυνση θεωρητικής (ή μαθηματικής) φυσικής με ανάλογα μαθήματα και έρευνα τόσο σε Τμηματικό επίπεδο, σε Διατμηματικό επίπεδο ακόμη και σε Διαπανεπιστημιακό επίπεδο. Μάλιστα στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών γίνεται επίσημη χρηματοδοτούμενη έρευνα στην Θεωρητική Φυσική, (Υπολογιστική) Μηχανική Ρευστών, Μη Γραμμική Δυναμική, Θεωρητική & Γεωμετρική Μηχανική, Τροχιακή Δυναμική, Θεωρία Χάους & Φράκταλς, Διαφορικές Εξισώσεις και Αριθμητική/ Στοχαστική Προτυποποίηση στις Φυσικές Επιστήμες, Μαθηματική Φυσική, Υπολογιστική Αστρονομία, Μηχανική Κοκκώδων Υλικών, Μαγνητοϋδροδυναμική.

Επίσης Τμήμα Φυσικής με οργανωμένο κλάδο θεωρητικής φυσικής είναι και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου με κορυφαίες μορφές ακαδημαϊκών-ερευνητών στην Θεωρητική Μηχανική, Θεωρητική Φυσική, Μη Γραμμική Δυναμική, Θεωρία Χάους και Αστροφυσική. Οι επιλογές γίνονται αναλόγως τις προσωπικές προτιμήσεις!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Parallax

Μαθητής Γ' λυκείου

O Parallax έγραψε στις 16:52, 16-12-09:

Εμενα μου έχει πει ο Φυσικός μου ότι σε προπτυχιακό επίπεδο μαθαίνεις περίπου τα ίδια σε όλα τα Πανεπιστήμια οποτε δεν υπάρχει κάποιο που να υπερτερεί από τα υπόλοιπα στην Θεωρητική Φυσική.Δεν ισχύει αυτό;
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 17:09, 16-12-09:

edit

nPb, το ΑΠΘ είναι από τα τμήματα (μαζί με του Ηρακλείου - δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα εκτός αυτών και του ΕΚΠΑ που έχει σίγουρα) που δεν έχουν καθόλου μεταπτυχιακά Βασικής-Θεωρητικής Φυσικής.
Εκτός αν θεωρείται η υπολογιστική φυσική, θεωρητική φυσική - εδώ δηλώνω άγνοια...
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 17:22, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από exc
edit

nPb, το ΑΠΘ είναι από τα τμήματα (μαζί με του Ηρακλείου - δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα εκτός αυτών και του ΕΚΠΑ που έχει σίγουρα) που δεν έχουν καθόλου μεταπτυχιακά Βασικής-Θεωρητικής Φυσικής.
Εκτός αν θεωρείται η υπολογιστική φυσική, θεωρητική φυσική - εδώ δηλώνω άγνοια...
Βασικά, σε αυτό το εξάμηνο διδάσκομαι ένα σύγγραμμα του Σ.Ιχτιάρογλου, πρώην καθηγητή φυσικής στο ΑΠΘ, με αντικείμενο την Μηχανική Hamilton το οποίο διδάσκεται και στο μάθημα Θεωρητική Μηχανική ΙΙΙ του Τμ.Φυσικής του ΑΠΘ. Η Μηχανική Hamilton δεν ανήκει στο πεδίο της θεωρητικής φυσικής; Η στατιστική φυσική, η ηλεκτροδυναμική και η σχετικιστική κβαντομηχανική δεν ανήκουν στο πεδίο της θεωρητικής φυσικής; Η υπολογιστική φυσική σε μεγάλο βαθμό, ασχολείται με την αριθμητική επίλυση δύσκολων προβλημάτων θεωρητικής φυσικής, τα οποία δεν επιδέχονται αναλυτική επίλυση.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 17:28, 16-12-09:

Μιλάω για μεταπτυχιακά. Δε ενδιαφέρει κανέναν αν έχει το Χ πανεπιστήμιο φοβερούς καθηγητές στον Α τομένα, αν δεν παρέχονται μεταπτυχιακά σε αυτόν τον τομέα...
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:17, 16-12-09:

Και μένα μου αρέσει πολύ η φυσική και θάθελα να ασχοληθώ με αυτή. Το συζήτησα με το φυσικό μου στο σχολείο και προσπάθησε να με αποτρέψει να πάω φυσικό ή εφαρμοσμένη φυσική του πολυτεχνείου που σκεφτόμουνα. Τα επιχειρήματα του είναι ότι όσο και να μου αρέσει η φυσική θα απογοητευτώ και αυτό γιατί στην Ελλάδα το να κάνεις επιστημονική έρευνα είναι ανέκδοτο. Στο εξωτερικό γίνεται αλλά πολύ κόπος. Ακόμα επαγγελματικά για φυσικούς μου είπε τα χειρότερα. Για να γίνεις καθηγητής σε σχολείο δίνεις εξετάσεις ασεπ χειρότερες απο πανελλήνιες. Στα φροντιστήρια σε ξεζουμίζουνε για 10-12? την ώρα. Και έτσι μου είπε είναι μαθηματικό, βιολογικό, χημικό και φιλολογικά. Μου σύστησε να προτιμήσω πολυτεχνείο μηχανολόγος ή ηλεκτρολόγος που έχει και αρκετή φυσική και επαγγελματική αποκατάσταση καλύτερη. Τα σκέφτομαι όσα μου είπε αλλά δεν ξέρω. Η φυσική είναι το όνειρό μου και μάλλον θέλω να κάνω αυτό που μου αρέσει. Θα δείξει.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 19:22, 16-12-09:

προσωπικά θέλω να καταλήξω άνεργος...:fss:
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,370 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:36, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
προσωπικά θέλω να καταλήξω άνεργος...:fss:
Όσο γιαυτό είναι πολύ εύκολο. Μπες σε όποια σχολή θέλεις κάνε μεταπτυχιακό και διδακτορικό και στην Ελλάδα το πέτυχες!!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 19:44, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Όσο γιαυτό είναι πολύ εύκολο. Μπες σε όποια σχολή θέλεις κάνε μεταπτυχιακό και διδακτορικό και στην Ελλάδα το πέτυχες!!
ωραίο το χιούμορ σου

όχι φίλε, δεν κατάλαβες τι εννοώ!
εμείς που ήδη φοιτούμε πρέπει να αρχίσουμε να κλαίμε που μας αρέσει η θετική επιστήμη, επειδή στο κ*λοχανείο η Ελλάς, αντιμετωπίζουμε πάσα νόσο, πάσα εργασία (επάγγελμα) και πάσα επιστήμη, γελοία;
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 23:00, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Μιλάω για μεταπτυχιακά. Δε ενδιαφέρει κανέναν αν έχει το Χ πανεπιστήμιο φοβερούς καθηγητές στον Α τομένα, αν δεν παρέχονται μεταπτυχιακά σε αυτόν τον τομέα...

Συμφωνώ μαζί σου!!:iagree:
-----------------------------------------
Αν οι απόψεις δεν είναι σίγουρες δεν είναι σωστό να παραπλανούμε τους μελλοντικούς φοιτητές. Ναι, είναι γνωστό ότι το Τμήμα Φυσικής Ιωαννίνων προσφέρει καλό επίπεδο σπουδών και έρευνας στην θεωρητική φυσική αλλά όχι μόνο αυτό πανελλαδικά. Και στα Τμήματα Μαθηματικών και Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών με περισσότερο μαθηματικό φορμαλισμό στο πρώτο, προσφέρεται κατεύθυνση θεωρητικής (ή μαθηματικής) φυσικής με ανάλογα μαθήματα και έρευνα τόσο σε Τμηματικό επίπεδο, σε Διατμηματικό επίπεδο ακόμη και σε Διαπανεπιστημιακό επίπεδο. Μάλιστα στο Τμήμα Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών γίνεται επίσημη χρηματοδοτούμενη έρευνα στην Θεωρητική Φυσική, (Υπολογιστική) Μηχανική Ρευστών, Μη Γραμμική Δυναμική, Θεωρητική & Γεωμετρική Μηχανική, Τροχιακή Δυναμική, Θεωρία Χάους & Φράκταλς, Διαφορικές Εξισώσεις και Αριθμητική/ Στοχαστική Προτυποποίηση στις Φυσικές Επιστήμες, Μαθηματική Φυσική, Υπολογιστική Αστρονομία, Μηχανική Κοκκώδων Υλικών, Μαγνητοϋδροδυναμική.

Επίσης Τμήμα Φυσικής με οργανωμένο κλάδο θεωρητικής φυσικής είναι και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου με κορυφαίες μορφές ακαδημαϊκών-ερευνητών στην Θεωρητική Μηχανική, Θεωρητική Φυσική, Μη Γραμμική Δυναμική, Θεωρία Χάους και Αστροφυσική. Οι επιλογές γίνονται αναλόγως τις προσωπικές προτιμήσεις!

Bασικά οι απόψεις του καθένος στηρίζονται σε προσωπικές γνώμες...

Δεν υπάρχει κανένας που να ξέρει τι γίνεται σε όλα τα τμήματα...Αν ψάξει και ο ίδιος δεν θα παραπλανηθεί...

Εδώ είμαστε για να λέμε την απόψη μας με βάση από αυτά που γνωρίζουμε...

Μου έχουν πει μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΑΠΘ πως το Ιωαννίνων είναι πολύ καλό σε αυτόν τον τομέα για τους υπόλοιπους δεν ξέρω...

Όμως δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος θέλει να πάει σε κάποιο κλάδο της φυσικής θα πρέπει απαραίτητα να σκέφτεται το Μαθηματικό....

Τα μαθηματικά είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με την Φυσική δεν λέω αλλά μην το παρατραβάμε...

Πιστεύω πως πρέπει να ακολουθήσει τμήμα Φυσικής και μετά να πάει για Θεωρητική...

Υπάρχει και άλλη λύση να σκέφτει το εξωτερικό,που οι ευκαιρίες για έρευνα τουλάχιστον είναι περισσότερες...

Παράθεση

tulip (philippa)

Μαθητής Β' λυκείου

H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H tulip . έγραψε στις 17:51, 19-06-10:

Και εγώ θεωρητική φυσική θέλω!Επίσης, και το δικό μου σχέδιο περιλαμβάνει εξωτερικό. Στη χώρα που θέλω δεν είναι και πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά.
Πάντως να ξέρεις ότι αν είσαι καλός σε βάζουν και κάνεις πράγματα και στο πανεπιστήμιο, δηλαδή μπαίνεις με τη μια στην έρευνα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tulip : 19-06-10 στις 17:53. Αιτία: οοps
Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 17:54, 19-06-10:

παντως και στα ελληνικα πανεπιστημια συμβαινει αυτο που λες ,απλα εδω συμβαινει με το σταγονομετρο.

δηλαδη αν ενδιαφερεσαι και το δειχνεις και γενικα το κηνυγας πολυ τοτε πιστευω μπορεις να βρεις ακρη και στη ελλαδα,απλα δεν ξερω αν θα μπορεις να ζησεις με τα χρηματα που θα σου δινουν εδω!
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 09:07, 20-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από tulip
Πάντως να ξέρεις ότι αν είσαι καλός σε βάζουν και κάνεις πράγματα και στο πανεπιστήμιο, δηλαδή μπαίνεις με τη μια στην έρευνα.
...το έχεις ψάξει να δεις πόσο εφικτό είναι;
Παράθεση

germ1984 (Νάσος)

Φοιτητής

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O germ1984 έγραψε στις 09:52, 20-06-10:

Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν παιδιά με τέτοιο μεράκι, ώρες ώρες νομίζω ότι ζούμε σε κοινωνία κάφρων.
Φίλε, ειλικρινά άμα το αγαπάς το αντικείμενο όπως λές και αν υπάρχει και η ανάλογη οικονομική δυνατότητα σου προτείνω να πας στο εξωτερικό. Ασ'την την "βρωμοελλάδα", γιατί αυτή την ωραία φλόγα που έχεις μέσα σου στο τέλος θα στην σβήσει και θα σε κάνει να συμβιβαστείς με την μετριότητα..Επειδή έχω ζήσει και ζώ το ελληνικό πανεπιστήμιο και επειδή ξέρω την κατάσταση που επικρατεί στα τμήματα Θετικών Επιστημών αλλά και γενικότερα σου προτείνω να πάς έξω χωρίς δεύτερη σκέψη (στη Γερμανία π.χ είναι καλά). Στην Ελλάδα οι μαθητές μπαίνουν με το τσουβάλι σε τμήματα Φυσικής και θεωρούν ότι είναι υποχρεωμένο το πανεπιστήμιο κάποια στιγμή να τους δώσει πτυχίο. Επίπεδο χαμηλό, φοιτητές αδιάφοροι (σε γενικές γραμμές μιλάω), κλίμα ζοφερό και πολύ κουτοπονηριά φίλε μου...Δύσκολο να εξελιχθείς σαν επιστήμονας εδώ, ειδικά με τις σημερινές συνθήκες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

amalfi

Καθηγητής

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 458 μηνύματα.

O amalfi έγραψε στις 10:28, 20-06-10:

.Επειδή έχω ζήσει και ζώ το ελληνικό πανεπιστήμιο και επειδή ξέρω την κατάσταση που επικρατεί στα τμήματα Θετικών Επιστημών αλλά και γενικότερα σου προτείνω να πάς έξω χωρίς δεύτερη σκέψη (στη Γερμανία π.χ είναι καλά)
επειδη εχω παει Γερμανια (τμημα φυσικης στη Βοννη) δε μπορω να συμφωνησω (τουλαχιστον για το επιπεδο της εκπαιδευσης)

(λιγο καλυτερα ισως αλλα τιποτα το ιδιαιτερο)

Εδώ και καιρό έχω καταλήξει ότι θέλω να ακολουθήσω το όνειρο μου και να γίνω ένας Θεωρητικός φυσικός σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού .Οι γονείς μου με στηρίζουν , αλλά εγώ έχω τεράστιο άγχος .
πολυ παραξενο το ονειρο σου (θεοτρελο) αλλα αν ειναι στ' αληθεια δικο σου κυνηγα το!

σκεφτεσαι καθολου ονομαστα πανεπιστημια στα οποια υπαρχουν τουλαχιστον καποιοι Θ.Φ. για να χεις και παρεα? (Cambridge, Harvard ?)

(Θ.Φ. μπορεις να γινεις σε μια σπηλια με χαρτι , μολυβι κι ενα κερακι! αυτο δε σ' αρεσει? )

δουλειά στο μέλλον
εννοεις δουλεια που να χει και χρημα????? ή μιλας γενικοτερα? Θες δηλαδη να συνδυασεις την ερευνα με το χρημα, ετσι??? [επικινδυνος συνδυασμος!! να προσεχεις!]

πολυ δυσκολο ακουγεται... δε μπορω να σε βοηθησω... καποιοι το καταφερνουν παντως! (γινεται δηλαδη!)

(ποιος θα σε πληρωνει για να σκεφτεσαι απο τη στιγμη που αυτα που σκεφτεσαι δεν εχουν καμια χρησιμοτητα? Για παραδειγμα εναν ποιητη ποιος θα τον πληρωνε για να γραφει ποιηματα?

ειδικα στην Ελλαδα πολυ δυσκολο. Αλλα και γενικοτερα οι Θ.Φ. δεν εχουν περαση [και πιο πολυ σημερα, οσο για το αυριο αστο καλυτερα].
Ενας Θ.Φ. εργαζεται για την (στην) ανθρωποτητα, οχι για την (στην) "κοινωνια")

Για να γίνεις καθηγητής σε σχολείο δίνεις εξετάσεις ασεπ χειρότερες απο πανελλήνιες.
πραγματι.... τραγωδια (μοιαζει με τις εξετασεις στο πανεπιστημιο)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amalfi : 20-06-10 στις 16:45.
Παράθεση

tulip (philippa)

Μαθητής Β' λυκείου

H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H tulip . έγραψε στις 13:22, 21-06-10:

...το έχεις ψάξει να δεις πόσο εφικτό είναι;
Πιο ψαγμένη δε θα μπορούσα να'μαι.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 18:55, 21-06-10:

Για κάνε μια ανάλυση. Βασικά τελειώνω το Πανεπιστήμιο και δεν έμαθα κάτι σχετικό...
Παράθεση

tulip (philippa)

Μαθητής Β' λυκείου

H tulip . έγραψε στις 10:15, 22-06-10:

Για κάνε μια ανάλυση. Βασικά τελειώνω το Πανεπιστήμιο και δεν έμαθα κάτι σχετικό...
Το έχω κοιτάξει, και ναι it is possible. Ξέρω και παιδί που κατά τη διάρκεια των σπουδών του έξω έκανε διάφορες δουλειές για το πανεπιστήμιο στο οποίο σπούδαζε (σχετικές με το αντικείμενο σπουδών του εννοείται), και όταν τελείωσε με όλα τα πτυχία, μέχρι και το διδακτορικό, του πρότειναν θέση εκεί. Και δεν εννοώ θέση διδάσκοντα/λέκτορα ή όπως το λένε τέλος πάντων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tulip : 22-06-10 στις 10:15. Αιτία: γραμματικό λάθος
Παράθεση

orestis000

Νεοφερμένος

Ο orestis000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O orestis000 έγραψε στις 22:54, 14-10-10:

λοιπόν εγώ εδώ και μερικούς μήνες έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το θέμα και μπορώ να πω ότι είναι το μόνο επάγγελμα που πραγματικά μου αρέσει το έχω σκεφτεί αλλά ο καθηγητής μου είπα πως αποκλείεται να βρω δουλειά και θα δουλεύω στο Χαρδαβέλλα() το επάγγελμα αυτό έχει κάποιο μέλλον; δεν με ενδιαφέρει να μείνω Ελλάδα.....
Υ.Γ. μία ιστορία που άκουσα και μου έκοψε τα φτερά ήταν για έναν που είχε σπουδάσει γενετιστής στο Λονδίνο και ήρθε στην Ελλάδα και έκανε αίτηση σε ένα πανεπιστήμιο για έρευνα και ο καθηγητής του είπα "Έχεις καλές σπουδές αλλά έρχονται 5 την ημέρα σαν και εσένα...." στο εξωτερικό ποια είναι η κατάσταση;
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 23:09, 14-10-10:

Άκρα ανταγωνισμός στο εξωτερικό και θα πρέπει να είσαι άριστος των αρίστων για να σε θέλουν. Δεν θα σε ψάξουν. Εσύ θα τους βρεις ειδικά σε έναν τόσο μη εμπορικό κλάδο της επιστήμης όπως η θεωρητική (ή μαθηματική) φυσική. Σκέψου ότι θα είσαι ένας αλλοδαπός επιστήμονας και τίποτε άλλο. Σαν εσένα θα είναι από όλο τον κόσμο εξίσου άριστοι και με προσδοκίες. Βέβαια, στο εξωτερικό, δεν υπάρχει η Ελληνική γραφειοκρατία, ο νεποτισμός, η οικογενειοκρατία, η κουμπαριά, το κομματικό τσιφλίκι, το αραλίκι, το βύσμα και η μίζα,...κτλ. Θα σε αξιολογήσουν σαν μηχάνημα παραγωγής έργου που θα σου αναθέσουν να κάνεις. Αν επιπλέον προέρχεσαι από φημισμένο Πανεπιστήμιο, θα έχουν απαιτήσεις πολλές γιατί απλά θα θεωρείσαι γερό χαρτί. Όπως θα σε προσλάβουν αν σε προσλάβουν, θα σε ελέγχουν συνέχεια για την απόδοση, έτσι και θα σε απολύσουν ξαφνικά αν δεν τους κάνεις κάποια στιγμή λόγω ηλικίας ...κτλ. Έξω δεν είναι όλα ρόδινα, ειδικά τώρα που υπάρχει γενικευμένη οικονομικοκοινωνική κρίση. Στην Μ.Βρετανία ήδη προχωρούν σε συρρίκωνση δημόσιων οργανισμών π.χ. κατάργηση του Εθνικού Κέντρου Ερευνών,...κτλ. Στις ΗΠΑ, σκάνε φούσκες-εταιρίες στο χρηματιστήριο (χρεωκοπούν) με αποτέλεσμα την ανεργία πολλών ανθρώπων...κτλ. Παντού είναι πολύ δύσκολα. Αισιοδοξία να υπάρχει και να είσαι προσγειωμένος, δηλ., να έχεις επίγνωση τι μπορείς, τι θέλεις, αν θα υπάρξει όφελος. Υπάρχει υπερπροσφορά και ελάχιστη ζήτηση σε όλους τους κλάδους...από την στιγμή που οι Πανεπιστημιακές σπουδές έγιναν μαζικές. Τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά προγράμματα φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια ακολουθώντας κίνηση Brown, δηλ., ακανόνιστη, τυχαία...χωρίς προγραμματισμό. Ενώ φυτρώνουν μεταπτυχιακά-διδακτορικά, οι επιχειρήσεις μένουν στάσιμες, τα Πανεπιστήμια μένουν στάσιμα...ή κλείνουν. Η αγορά εργασίας είναι σε άλλο μήκος κύματος παγκοσμίως..

Υ.Σ.: Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Απλά εκφράζω μια άποψη με όσα διαβάζω και ακούω σαν πολίτης.

φιλικά,
nPb
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 14-10-10 στις 23:22.
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 23:23, 14-10-10:

Άκρα ανταγωνισμός στο εξωτερικό και θα πρέπει να είσαι άριστος των αρίστων για να σε θέλουν. Δεν θα σε ψάξουν. Εσύ θα τους βρεις. Σκέψου ότι θα είσαι ένας αλλοδαπός επιστήμονας και τίποτε άλλο. Σαν εσένα θα είναι από όλο τον κόσμο εξίσου άριστοι και με προσδοκίες. Βέβαια, στο εξωτερικό, δεν υπάρχει η Ελληνική γραφειοκρατία, ο νεποτισμός, η οικογενειοκρατία, η κουμπαριά, το κομματικό τσιφλίκι, το αραλίκι, το βύσμα και η μίζα,...κτλ. Θα σε αξιολογήσουν σαν μηχάνημα παραγωγής έργου που θα σου αναθέσουν να κάνεις. Αν επιπλέον προέρχεσαι από φημισμένο Πανεπιστήμιο, θα έχουν απαιτήσεις πολλές γιατί απλά θα θεωρείσαι γερό χαρτί. Όπως θα σε προσλάβουν αν σε προσλάβουν, θα σε ελέγχουν συνέχεια για την απόδοση, έτσι και θα σε απολύσουν ξαφνικά αν δεν τους κάνεις κάποια στιγμή λόγω ηλικίας ...κτλ. Έξω δεν είναι όλα ρόδινα, ειδικά τώρα που υπάρχει γενικευμένη οικονομικοκοινωνική κρίση. Στην Μ.Βρετανία ήδη προχωρούν σε συρρίκωνση δημόσιων οργανισμών π.χ. κατάργηση του Εθνικού Κέντρου Ερευνών,...κτλ. Στις ΗΠΑ, σκάνε φούσκες-εταιρίες στο χρηματιστήριο (χρεωκοπούν) με αποτέλεσμα την ανεργία πολλών ανθρώπων...κτλ. Παντού είναι πολύ δύσκολα. Αισιοδοξία να υπάρχει και να είσαι προσγειωμένος, δηλ., να έχεις επίγνωση τι μπορείς, τι θέλεις, αν θα υπάρξει όφελος. Υπάρχει υπερπροσφορά και ελάχιστη ζήτηση σε όλους τους κλάδους...από την στιγμή που οι Πανεπιστημιακές σπουδές έγιναν μαζικές. Τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά προγράμματα φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια ακολουθώντας κίνηση Brown, δηλ., ακανόνιστη, τυχαία...χωρίς προγραμματισμό. Ενώ φυτρώνουν μεταπτυχιακά-διδακτορικά, οι επιχειρήσεις μένουν στάσιμες, τα Πανεπιστήμια μένουν στάσιμα...ή κλείνουν. Η αγορά εργασίας είναι σε άλλο μήκος κύματος παγκοσμίως..

Υ.Σ.: Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Απλά εκφράζω μια άποψη με όσα διαβάζω και ακούω σαν πολίτης.

φιλικά,
nPb
συμφωνώ με αυτό που λες για το εξωτερικό γιατί πολλοί πιστεύουν ότι μόλις περάσουν τα σύνορα θα τουες κυνηγάνε για να τους δώσουν τη δουλεία και με τα πολλά λεφτά.
Εντάξει πάντως δεν χρειάζεται να ήμαστε και τόσο προσγειωμένοι,ας κάνουμε και μερικά όνειρα,εξάλλου "αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει".
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 23:33, 14-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από christos0987
Εντάξει πάντως δεν χρειάζεται να ήμαστε και τόσο προσγειωμένοι,ας κάνουμε και μερικά όνειρα,εξάλλου "αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει".
αυτό να το πεις όταν δεν θα έχεις πόρο επιβίωσης δηλ., γονείς, δουλειά λόγω αποτυχίας του ονείρου, δουλειά με βιώσιμο μισθό, κτλ...

αλλά καλύτερα μικρά και σταθερά βήματα μέχρι εκεί που πιάνει ο ίσκιος μας...γιατί αν περπατάς απότομα κινδυνεύεις να παραπατήσεις...
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 23:42, 14-10-10:

αυτό να το πεις όταν δεν θα έχεις πόρο επιβίωσης δηλ., γονείς, δουλειά λόγω αποτυχίας του ονείρου, δουλειά με βιώσιμο μισθό, κτλ...

αλλά καλύτερα μικρά και σταθερά βήματα μέχρι εκεί που πιάνει ο ίσκιος μας...γιατί αν περπατάς απότομα κινδυνεύεις να παραπατήσεις...
ναι ρε φίλε συμφωνώ πάνω κάτω με αυτά που λες αλλά δεν είναι και κακό να κάνεις όνειρα. (προσωπικά δεν έχω κανένα όνειρο ,περί επαγγελματικής αποκατάστασης εννοείται,γιατί κατά τα άλλα με το όνειρο ζω για αυτό και πολλοί με χαρακτηρίζουν ουτοπιστή ).
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 23:47, 14-10-10:

Όνειρα όλοι οι άνθρωποι κάνουμε. Γι' αυτό και ζούμε. Απλά τα όνειρα λένε όταν κατακτήσεις τον πρώτο μικρό στόχο.
Παράθεση

Trolletarian

Φοιτητής

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 23:55, 14-10-10:

Όνειρα όλοι οι άνθρωποι κάνουμε. Γι' αυτό και ζούμε. Απλά τα όνειρα λένε όταν κατακτήσεις τον πρώτο μικρό στόχο.
δεν μπορώ να πω ότι δεν ισχύει
κάτσε γιατί ξεφύγαμε λιγάκι

και εγώ ενδιαφέρομαι για τη θεωρητική φυσική, σε αυτό φυσικά συμβάλει και η αγάπη μου για τα μαθηματικά.(αν και τώρα δεν μου βγαίνει ένα όριο αλλά τέλοσπάντων,θα βγει που θα πάει)
Παράθεση

orestis000

Νεοφερμένος

Ο orestis000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O orestis000 έγραψε στις 06:35, 15-10-10:

δύσκολα τα πράγματα.....
Παράθεση

Lamprost

Καθηγητής

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Lamprost έγραψε στις 11:47, 15-10-10:

Η ενασχόληση με τη Θεωρητική φυσική είναι ότι πιο δημιουργικό μπορεί να κάνει κάποιος που αγαπά αυτή την επιστήμη.
Στην Ελλάδα θα είναι πολύ εύκολο να βρεις μεταπτυχιακό+διδακτορικό, γιατί οι περισσότεροι φυσικοι θέλουν να κάνουν κάτι πιο εφαρμοσμένο(για να βρουν ευκολότερα δουλειά)π.χ. εγώ έκανα μεταπτυχιακο στην πληροφορική.Αυτό όμως δεν σημαίνει κάτι!

Αν θα έχεις τις ικανότητες να ασχοληθείς και επαγγελματικά με τη θεωρητική φυσική, θα το καταλάβεις πριν καν ξεκινήσεις
μεταπτυχιακο/διδακτορικο....θα καταφέρεις να πάρεις την super υποτροφία για κάποιο διάσημο πανεπιστήμιο της Αμερικής;
Αν τώρα είσαι τόσο ικανός ώστε να το πετύχεις αυτό, μετά από πολλά χρόνια έρευνας ίσως σου δωθεί και η ευκαιρία να διδάξεις σε κάποιο πανεπιστήμιο. Για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο όμως θα πρέπει να αφοσιωθείς ολοκληρωτικά στην επιστήμη θυσιάζοντας την προσωπική σου ζωη...

Είναι δύσκολα τα πράγματα λοιπόν.
Παράθεση

orestis000

Νεοφερμένος

O orestis000 έγραψε στις 13:15, 15-10-10:

με λίγα λόγια και Θ.Φ. να σπουδάσω θα καταλήξω να κάνω φροντιστήρια(και δεν μπορώ να τα παιδιά)....
Παράθεση

Lita Athens

Φοιτητής

H Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 512 μηνύματα.

H Lita Athens έγραψε στις 14:40, 15-10-10:

Συμφωνώ με όσα είπε ο nPb για την αγορά εργασίας στο εξωτερικό. Θα σε πάρουν αν αξίζεις, αλλά θα πρέπει συνεχώς να αποδεικνύεις οτι αξίζεις, θα ελέγχεσαι γι'αυτο (προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη νοοτροπία) και αν μια μέρα δουν πως δεν αποδίδεις, θα σε απολύσουν. Το θέμα δεν είναι μόνο τα ακαδημαικά προσόντα - τα οποία αν διαβάσεις, θα τα έχεις - αλλά και η δύναμη του χαρακτήρα, η θέληση, η ικανότητα λήψης πρωτοβουλιών. Το άγχος για συνεχή απόδοση είναι μεγάλο και πρέπει να είσαι σίγουρος πως μπορείς να το διαχειριστείς. Τα πράγματα στην αγορά εργασίας πλέον είναι σκληρά παντού.
Αξίζει όμως να το προσπαθήσει κανείς, αν το θέλει πραγματικά. Αξίζει να παλέψει κανείς για το όνειρό του, από το να κάθεται μια ζωή έχοντας ακολουθήσει τη "σίγουρη λύση" χωρίς όμως να αγαπά αυτό που κάνει και έχοντας πάντα το παράπονο του ονείρου που άφησε να πάει χαμένο. Στην εποχή μας, εξ'άλλου, κανένας κλάδος δεν προσφέρει τη "σίγουρη λύση" επαγγελματικά.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 19:11, 15-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lita Athens
Συμφωνώ με όσα είπε ο nPb για την αγορά εργασίας στο εξωτερικό. Θα σε πάρουν αν αξίζεις, αλλά θα πρέπει συνεχώς να αποδεικνύεις οτι αξίζεις, θα ελέγχεσαι γι'αυτο (προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη νοοτροπία) και αν μια μέρα δουν πως δεν αποδίδεις, θα σε απολύσουν. ...
Επίσης στο εξωτερικό θα σε απολύσουν αν,

1. Αν προέρχεσαι από καλό Πανεπιστήμιο το οποίο παράγει αρίστους θεωρητικούς φυσικούς οπότε θα σε έχουν στην υπερένταση και θα σε ελέγχουν με δύσκολα ερευνητικά προγράμματα, δημοσιεύσεις,..κτλ όπου με ένα λαθάκι θα σε στείλουν σπίτι σου.
  2. Στο καλό Πανεπιστήμιο θα έχεις συμφοιτητή και τον γιο του τάδε προέδρου κάποιας χώρας ή κάποιου πολιτικού-λαμόγιου-λεφτά, όπου λόγο αυτών των προϋποθέσεων, εσύ ο ανώνυμος θα επιφορτιστείς δύσκολες σπουδές αλλά και δύσκολη καριέρα (αδικία της ζωής) σε σχέση με εκείνον.
  3. Ακόμη και αν είσαι καλός στην θέση που θα σου δώσουν σχετικά με θέματα έρευνας θεωρητικής φυσικής κάποια μέρα έτσι ξαφνικά, θα σε απολύσουν. Ακόμη και αν δεν έχουν παράπονο από σένα. Έτσι οι νόμοι αγοράς εργασίας στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει μονιμότητα και ισοβιότητα.

Οπότε να έχεις υπόψιν, ότι ένας άριστος θεωρητικός φυσικός στο εξωτερικό, με ειδίκευση σε υπολογιστικά και σε εφαρμοσμένα μαθηματικά μπορεί να φτιάχνει μαθηματικά μοντέλα προσομοίωσης διαφόρων προβλημάτων της τεχνολογίας, των υπηρεσιών ή και της βιομηχανίας, όπως π.χ. αριθμητικά μοντέλα καιρού, μελέτη ρυπογόνων ουσιών από μια ηλεκτροπαραγωγική μονάδα όπως ΔΕΗ, θέματα υπολογιστικής αστρονομίας σε κάποιο αστεροσκοπείο, θέματα καταλυτικού μετατροπέα σε κάποια αυτοκινητοβιομηχανία,...κτλ. Και όλα αυτά, γιατί ένας θεωρητικός φυσικός έχει πολύ καλές γνώσεις φυσικής αλλά και με ειδική επιμόρφωση επιλεγμένες γνώσεις σε εφαρμοσμένα μαθηματικά, μαθηματικό φορμαλισμό της φυσικής, υπολογιστικά μαθηματικά και προγραμματισμό, τα οποία είναι απαραίτητα.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

asteroskoni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H asteroskoni έγραψε στις 22:21, 15-10-10:

Επίσης στο εξωτερικό θα σε απολύσουν αν,

1. Αν προέρχεσαι από καλό Πανεπιστήμιο το οποίο παράγει αρίστους θεωρητικούς φυσικούς οπότε θα σε έχουν στην υπερένταση και θα σε ελέγχουν με δύσκολα ερευνητικά προγράμματα, δημοσιεύσεις,..κτλ όπου με ένα λαθάκι θα σε στείλουν σπίτι σου.
  2. Στο καλό Πανεπιστήμιο θα έχεις συμφοιτητή και τον γιο του τάδε προέδρου κάποιας χώρας ή κάποιου πολιτικού-λαμόγιου-λεφτά, όπου λόγο αυτών των προϋποθέσεων, εσύ ο ανώνυμος θα επιφορτιστείς δύσκολες σπουδές αλλά και δύσκολη καριέρα (αδικία της ζωής) σε σχέση με εκείνον.
  3. Ακόμη και αν είσαι καλός στην θέση που θα σου δώσουν σχετικά με θέματα έρευνας θεωρητικής φυσικής κάποια μέρα έτσι ξαφνικά, θα σε απολύσουν. Ακόμη και αν δεν έχουν παράπονο από σένα. Έτσι οι νόμοι αγοράς εργασίας στο εξωτερικό. Δεν υπάρχει μονιμότητα και ισοβιότητα.

Οπότε να έχεις υπόψιν, ότι ένας άριστος θεωρητικός φυσικός στο εξωτερικό, με ειδίκευση σε υπολογιστικά και σε εφαρμοσμένα μαθηματικά μπορεί να φτιάχνει μαθηματικά μοντέλα προσομοίωσης διαφόρων προβλημάτων της τεχνολογίας, των υπηρεσιών ή και της βιομηχανίας, όπως π.χ. αριθμητικά μοντέλα καιρού, μελέτη ρυπογόνων ουσιών από μια ηλεκτροπαραγωγική μονάδα όπως ΔΕΗ, θέματα υπολογιστικής αστρονομίας σε κάποιο αστεροσκοπείο, θέματα καταλυτικού μετατροπέα σε κάποια αυτοκινητοβιομηχανία,...κτλ. Και όλα αυτά, γιατί ένας θεωρητικός φυσικός έχει πολύ καλές γνώσεις φυσικής αλλά και με ειδική επιμόρφωση επιλεγμένες γνώσεις σε εφαρμοσμένα μαθηματικά, μαθηματικό φορμαλισμό της φυσικής, υπολογιστικά μαθηματικά και προγραμματισμό, τα οποία είναι απαραίτητα.
Παρακολουθώ το θέμα και τα περισσότερα που λέτε δεν ισχύουν...

Θεωρητικός Φυσικός ξέρετε τι σημαίνει? Δεν ασχολείται μόνο με τα παραπάνω, ασχολείται κυρίως με θέματα όπως Κβαντική Φυσική, Κοσμολογία, Σωματιδιακή Φυσική κλπ.

Επίσης τι βλακείες διαβάζω παραπάνω? Ποιός σας είπε ότι γίνεται διάκριση ανθρώπων ανάλογα με την οικονομική τάξη?Ότι οι θεωρητικοί φυσικοί που δεν είναι οικονομικά άνετοι δέχονται όλες τις σκληρές σπουδές??
Η γνώση είναι γνώση. Η εκπαίδευση είναι ίδια για όλους.Και για τέτοιες θέσεις υπάρχει αξιοκρατία και αυστηρότητα στην επιλογή.

Και μιλώ έτσι γιατί έχω κάνει έρευνα στην Θεωρητική Φυσική στο εξωτερικό και ξέρω πώς δουλεύουν..

Με λέτε τέτοια ρε παιδιά..Θα σας ακούσει κανείς και θα πετάει πέτρες..
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 22:35, 15-10-10:

Ηρέμησε λίγο..
θα μας φας

έχουμε και μεις μερική γνώση του θέματος
Παράθεση

asteroskoni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H asteroskoni έγραψε στις 22:39, 15-10-10:

ξέχασα να βάλω emoticons

Aπλά δεν μου αρέσει η παραπλήροφορηση.

Έχεις κάνει έρευνα στην θεωρητική φυσική σε τέτοια πανεπιστήμια και έχεις πετύχει τέτοια περιστατικά?
Θα με ενδιέφερε να μάθω εάν έγινε κάτι τέτοιο

Από ποια πλευρά έχεις μερική γνώση του θέματος?
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 22:51, 15-10-10:

Για να μην βγούμε offtopic σου απαντάω με προσωπικό μήνυμα..
Παράθεση

asteroskoni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H asteroskoni έγραψε στις 22:55, 15-10-10:

axm, so?

αφού δεν έκανες έρευνα πώς ξέρεις ότι ισχύει?
επειδή σου είπε ένας καθηγητής που ήταν μαθητής και μπλά μπλα..?

Υπάρχουν και μεμονωμένα περιστατικά σίγουρα..

Μην το γενικεύουμε αυτό..Ρίχνεις αδίκως και την διάθεση των άλλων να ασχοληθούν χωρίς λόγο και αιτία..
Δεν λέω είναι πολύ δύσκολα, αλλά πραγματικά αν το θες το καταφέρνεις..
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

O nPb έγραψε στις 22:58, 15-10-10:

Κανείς δεν είπε να μην προσπαθήσει κανείς κάτι. Μια συζήτηση κάνουμε. Επίσης κανείς δεν υπέγραψε συμβόλαιο να ακολουθήσει πιστά ότι λέγεται εδώ μέσα. Υπάρχει ελευθερία απόψεων και ο καθένας πορεύεται όπως του καπνίσει. Από την πλευρά μου είμαι ξεκάθαρος. Αν κάποιος απαισιοδοξεί με όσα διαβάζει εδώ μέσα, πρόβλημά του. Αλλά καλό είναι να υπάρχει μια προσγειωμένη εικόνα...
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

asteroskoni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H asteroskoni έγραψε στις 23:11, 15-10-10:

axm, ειπα να μην γραφονται απόψεις..?όχι..

σε οτι διαβασα απο μερους σου ειδα να μεταφερεις με αυτα που γραφεις ενα κλιμα φοβου και αυτο μπηκα για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα..

το οτι ακουσες απο καποιον να το λεει σε καποιον και γενικα να ακους αυτους τους ψιθυρους δεν σε κανει ταυτοχρονα ειδικο ή εμπειρο..
Ουτε εγω ειμαι βεβαια ασχετα εαν εζησα καποια πραγματα..
τεσπα...καλο θα ηταν μεγαλυτερη προσοχη γιατι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια..
Παράθεση

s1p1y1r1o1s1

Νεοφερμένος

Ο s1p1y1r1o1s1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O s1p1y1r1o1s1 έγραψε στις 00:07, 16-10-10:

Mε τα χιλια μεγαλε! Και εγω θελω να γινω θεωρητικος φυσικος ηδη γράφω ιδεες, βεβαια πρόΐμες και χωρις καταλληλη μαθηματικη δομη. Ουσιαστικα οι ιδέες μου βασιζονται περισσοτερο στη φαντασια που διαθετω, στον εντοπισμο συμμετριών και σε οτι μαθηματικα γνωρίζω (ελαχιστα σε σχεση με αυτα που χρησιμοποιουν οι συγχρονοι φυσικοι "at the cutting edge of theoretical physics") ευχομαι ομως καποια μερα να τα εμπλουτισω με την θεωρητικη γνωση που θα αποκτησω. Φετος ειμαι αποφοιτος και ξαναδινω ακριβως γιατι δε μπηκα φυσικο. Φετος ευχομαι να τα καταφερω χαιρομαι ομως που δεν ειμαι ο μονος physics fanatic...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

asteroskoni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H asteroskoni έγραψε στις 00:10, 16-10-10:

Σου ευχομαι το καλυτερο

Η θεωρητικη φυσικη ειναι μαγεια........
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους