Ιταλικά

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να μάθω την ιταλική γλώσσα. Εχω την μέθοδο της ελληνοεκδοτικης metodo autodidattico della lingua italiana per stranieri) μελετησα λιγα το χειμωνα αλλα λογω πανελληνιων δεν τα συνεχισα. Εχω μαθει ελάχιστα. θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος καποιο καλο φροντιστηριο στη Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια....μολις ξεμπερδεψα κι επισημως απ τα αγγλικα (prof) και σκεφτομαι να ξεκινησω ιταλικα...σαν γλωσσα μου αρεσει απλα ο μονος ενδοιασμος μου ειναι σε ποσο χρονικο διαστημα θα μπορεσω να παρω το πρωτο πτυχιο (αντιστοιχο lower) καθως σε ενα χρονο αποφοιτω απ τη σχολη μου και μαλλον φευγω για εξωτερικο..Ειναι δυσκολη γενικα σαν γλωσσα?..Με ενα δυωρο διαβασμα την ημερα θα τα καταφερω σε ενα χρονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Για επιπεδο Β2 θες γεμάτα 2.5 χρονια για να μπορείς να
Πάρεις κάποιο δίπλωμα official αναγνωρισμένο όπως το celi 3 Perugia ή το plida B2 la sapienza Roma .
Εαν σε ενδιαφέρει κάποιο δίπλωμα που ειναι αναγνωρισμένο μόνο στην ελλαδα μπορείς να δώσεις το
ΚΠΓ Β1-Β2 η το diploma du lingua Italiana B2 του ιταλικού ινστιτούτο Αθηνών , τα οποία ισχύουν μόνο ελλαδα πουθενά αλλού . Για αυτά θες 2 χρονια γεμάτα . Εγω πέρασα το ΚΠΓ Β2 σε 2 χρονια το diploma di lingua Italiana c1 σε 2.5 χρονια, το ΚΠΓ Γ1 σε τρία χρονια . Και το plida c2 (proficiency) στα 4.5 χρονια. Τα ιταλικα δεν εχουν καμία σχέση με τα αγγλικά . Θέλει χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω Ιταλικά από το επόμενο εξάμηνο. Δεν γίνεται να μην έχω πιάσει καθόλου την αγαπημένη μου γλώσσα! Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω Ιταλικά από το επόμενο εξάμηνο. Δεν γίνεται να μην έχω πιάσει καθόλου την αγαπημένη μου γλώσσα! Αυτό.

:clapup:

Κι εγώ ξεκίνησα πριν κάνα μήνα, είναι απλά τέλεια.
Ειδικά η χώρα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω Ιταλικά από το επόμενο εξάμηνο. Δεν γίνεται να μην έχω πιάσει καθόλου την αγαπημένη μου γλώσσα! Αυτό.

Ναι κι εγώ θα το κάνω αυτό κάποια στιγμή, αλλά προηγούνται τα γερμανικά.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γεια σας! Ειχα ενα οικογενειακο και τα διεκοψα, και επειδη κανω ιδιαιτερα στα Αγγλικα για Lower, μιας και τα οικονομικα δεν ειναι και τοσο ανθηρα σκεφτομαι να τα συνεχισω σε φροντιστηριο μετα τα Χριστουγεννα, επειδη απο ο,τι εχω ακουσει καπου Ιανουαριο δημιουργουνται ξανα τμηματα αρχαριων. Μηπως ξερετε κανενα καλο φροντιστηριο σε Πειραια, Νικαια, Κορυδαλλο? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κι εσάς σας δυσκολεύουν οι προθέσεις ή να αρχίσω να αγχώνομαι ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Κι εσάς σας δυσκολεύουν οι προθέσεις ή να αρχίσω να αγχώνομαι ; :P


Στην αρχη ναιιι,ειναι δύσκολες. Αλλα θα λυσεις μια,δυο,πολλες ασκησεις και θα τις συνηθίσεις καποια στιγμη.
Τον Ιούνιο δινω για το αντίστοιχο lower, πλησιάζει ο καιρος omg :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω Ιταλικά από το επόμενο εξάμηνο. Δεν γίνεται να μην έχω πιάσει καθόλου την αγαπημένη μου γλώσσα! Αυτό.

Τι έγινε τελικά; Άρχισες τα μαθήματα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimivim

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Ονομάζομαι Dimi.
Καταρχάς θα ήθελα να συγχαρώ για το καταπληκτικό σάιτ.
Δεύτερον θέλω να ρωτήσω για τα Ιταλικά Πτυχία.
Το φθινόπωρο του 2017 είδα μία διαφήμιση στον ΑΝΤ1 για τη σειρά Παρθένα Ζωή και μιλούσαν στα Ιταλικά. Αυτό λοιπόν στάθηκε η αφορμή να ξεκινήσω τον Οκτώβριο του 2017 Ιταλικά από το μηδέν.
Τον Δεκέμβριο έδωσα ΚΠγ και πήρα το Β1 και το Μάιο πήρα το C1. Τώρα σκεφτόμουν να συνεχίσω και να δώσω ξανά αλλά να πάρω ένα πτυχίο αναγνωρισμένο εκτός Ευρώπης. Συγκεκριμένα για Αμερική όπου θα σπουδάσω άσχετο αντικείμενο από τα Ιταλικά.
Ποιό πτυχίο μου προτείνετε να δώσω; Το Celi ή το Plida; Γνωρίζω και το Diploma αλλά δεν ξέρω αν αυτό αναγνωρίζεται στο εξωτερικό.
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Γεια σας, το ιταλικό ινστιτούτο για τις επόμενες εβδομάδες θα δείξει online κάποιες ιταλικές ταινίες οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά στο: https://iicateneonline.gr/
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, το ιταλικό ινστιτούτο για τις επόμενες εβδομάδες θα δείξει online κάποιες ιταλικές ταινίες οπότε όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά στο: https://iicateneonline.gr/
πιστευω το La Strada ειναι η καλυτερη ταινια του Φελινι,οποτε την βλεπω συγκινουμαι.Μετα οι Λευκες νυχτες με τον Μαρτσελο Μαστρογιαννη,τις εχω βρει στο youtube με ελληνικους υποτιτλους.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
πιστευω το La Strada ειναι η καλυτερη ταινια του Φελινι,οποτε την βλεπω συγκινουμαι.Μετα οι Λευκες νυχτες με τον Μαρτσελο Μαστρογιαννη,τις εχω βρει στο youtube με ελληνικους υποτιτλους.

Δεν τις έχω δει ωστόσο θα τις ψάξω..γενικά έχω δει κάποιες ιταλικές ταινίες και σειρές αλλά έχω σκοπό να δω περισσότερες. Όταν είχα βάλει αυτό έδειξε 5 πολύ αξιόλογες ιταλικές ταινίες(La pazza gioia, la tenerezza, the place,il capitale umano και io sono l'amore) από τις οποίες οι 3 μου άρεσαν περισσότερο είναι η αλήθεια. Προτείνω αν δεν τις έχεις δει να τις δεις. Αξίζουν!!
 

Guest 753952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τις έχω δει ωστόσο θα τις ψάξω..γενικά έχω δει κάποιες ιταλικές ταινίες και σειρές αλλά έχω σκοπό να δω περισσότερες. Όταν είχα βάλει αυτό έδειξε 5 πολύ αξιόλογες ιταλικές ταινίες(La pazza gioia, la tenerezza, the place,il capitale umano και io sono l'amore) από τις οποίες οι 3 μου άρεσαν περισσότερο είναι η αλήθεια. Προτείνω αν δεν τις έχεις δει να τις δεις. Αξίζουν!!
που θα βρω να τις δω?εγω τις βλεπω στο youtube
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
που θα βρω να τις δω?εγω τις βλεπω στο youtube

Εγώ τις είχα δει μέσω του ιταλικού ινστιτούτου. Τις είχε online για κάποιο διάστημα (κάθε ταινία για μια εβδομάδα). Τώρα δεν ξέρω σε ποιο άλλο site μπορεί να υπάρχουν.
 

vana_krlf

Νεοφερμένος

Η vana_krlf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Ξέρω ισπανικά σε πολύ καλό επίπεδο. Για να μάθω ιταλικά,που προσωπικά ήθελα πάρα πολύ καιρό τώρα, πόσο καιρό θα χρειαστώ για να πάω β2 και να δώσω το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας;

Ευχαριστώ πολύ!!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Ξέρω ισπανικά σε πολύ καλό επίπεδο. Για να μάθω ιταλικά,που προσωπικά ήθελα πάρα πολύ καιρό τώρα, πόσο καιρό θα χρειαστώ για να πάω β2 και να δώσω το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας;

Ευχαριστώ πολύ!!

Για τα Ισπανικά πόσο καιρό σου πήρε ;

Ε το ίδιο θα σου πάρει και για τα Ιταλικά.
 

vana_krlf

Νεοφερμένος

Η vana_krlf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top