Γνώμη για σπουδές στο Μητροπολιτικό Κολλέγιο

NoName

Νεοφερμένος

Ο NoName αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα! Φετος εδωσα πανελληνιες και δεν καταφερα να μπω στην σχολη των ονειρων μου(φυσικοθεραπεια).Εχοντας σκεφτει το ενδεχομενο να ξαναδωσω, σκεφτηκα και αλλες εναλλακτικες λυσεις σπουδων οπως το κολλεγιο.Το εψαξα αρκετα το θεμα και τελικα κατεληξα στο μητροπολιτικο κολλεγιο στο Μαρουσι το οποιο και επισκεφτηκα.Μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα σε ολους τους τομεις (αισθητικη χωρου,δραστηριοτητες που προσφερουν,βιβλιοθηκη κτλπ) αλλα ιδιαιτερα στον τομεα των σπουδων με πολυ καλες συνεργασιες( πχ γνωστα νοσοκομεια για πρακτικη εργασια ).Συζητησα μαζι τους για πολυ ωρα για τα επαγγελματικα δικαιωματα για τα οποια οπως μου ειπαν δεν χρειαζεται να ανησυχω καθως αναγνωριζεται το πτυχιο και μπορω να ανοιξω και δικο μου φυσικοθεραπευτηριο κτλπ..Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γενικα..δεν ξερω τι να κανω..Μπορω να πω οτι ολη η φαση μου φανηκε πολυ καλη για να ειναι αληθινη αν και με επεισαν κατα καποιο τροπο και θα πηγαινα να σπουδασω εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Να πας! Εφόσον μπορείς(έχεις το δικαίωμα δηλαδή) να ανοίξεις δικό σου φυσικοθεραπευτήριο να πας φυσικά!!!
Ενημερώσου για τιμές όμως γιατί είναι πανάκριβα αυτά τα κολέγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σπουδαζω κι εγω εκει, αλλα σε αλλο τμημα που συνεργαζεται με το ιδιο πανεπιστημιο (Queen Margaret) με τη φυσικοθεραπεια. Το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο, εξαλλου, τουλαχιστον στο συγκεκριμενο κολλεγιο τα αγγλικα πανεπιστημια ελεγχουν τα παντα. Για να φανταστεις, στο τμημα φυσικοθεραπειας γραφονται περιπου 80 ατομα το πρωτο ετος και μενουν γυρω στα 20 μεχρι τελους. Εχει πολυ διαβασμα, εργασιες και πρακτικη και οι καθηγητες βοηθανε πολυ καθως τα τμηματα ειναι ετσι οργανωμενα ωστε να υπαρχει κοντινη σχεση μεταξυ φοιτητων και καθηγητων. Επισης, επειδη ειναι ιδιωτικο δε φοβαται να οργανωσει σεμιναρια και συνεργασιες με αλλους ιδιωτες, οποτε υπαρχει και καλυτερη σχεση με την αγορα εργασιας. Απ'οσο θυμαμαι το τμημα φυσικοθεραπειας το 2004 ανελαβε εθελοντικα τους αθλητες των Παραολυμπιακων Αγωνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bulgaZ

Νεοφερμένος

Ο bulgaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα! Φετος εδωσα πανελληνιες και δεν καταφερα να μπω στην σχολη των ονειρων μου(φυσικοθεραπεια).Εχοντας σκεφτει το ενδεχομενο να ξαναδωσω, σκεφτηκα και αλλες εναλλακτικες λυσεις σπουδων οπως το κολλεγιο.Το εψαξα αρκετα το θεμα και τελικα κατεληξα στο μητροπολιτικο κολλεγιο στο Μαρουσι το οποιο και επισκεφτηκα.Μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα σε ολους τους τομεις (αισθητικη χωρου,δραστηριοτητες που προσφερουν,βιβλιοθηκη κτλπ) αλλα ιδιαιτερα στον τομεα των σπουδων με πολυ καλες συνεργασιες( πχ γνωστα νοσοκομεια για πρακτικη εργασια ).Συζητησα μαζι τους για πολυ ωρα για τα επαγγελματικα δικαιωματα για τα οποια οπως μου ειπαν δεν χρειαζεται να ανησυχω καθως αναγνωριζεται το πτυχιο και μπορω να ανοιξω και δικο μου φυσικοθεραπευτηριο κτλπ..Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γενικα..δεν ξερω τι να κανω..Μπορω να πω οτι ολη η φαση μου φανηκε πολυ καλη για να ειναι αληθινη αν και με επεισαν κατα καποιο τροπο και θα πηγαινα να σπουδασω εκει!
φιλε noname ειμαι στν ιδια περιπτωση ακριβως με σενα απλως εγω ηθελα να περασω πολιτικος μηχανικος.Το θεμα του κολλεγιου το σκεφτηκα αρκετα αργα καθως απο νωρις ηξερα οτι δν προκειται να περασω πολ.μηχανικος. Το ψαξα το πραμα απο ολες τις μεριες και δν βρηκα ακρη με το θεμα της αναγνωρισης.Ακομα δν εχει αναγνωριστει επισημα πτυχιο απο το ελληνικο κρατος που εχει σπουδασει στο κολεγιο :/.Ετσι η δικια μ επιλογη ειναι να παω στο εξωτερικο οπου ειμαι και σιγουρος οτι το πτυχιο μου θα αναγνωριστει.Προτεινω λοιπον και σε σενα να το σκεφτεις κλτρ και να παρεις την σωστη επιλογη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
φιλε noname ειμαι στν ιδια περιπτωση ακριβως με σενα απλως εγω ηθελα να περασω πολιτικος μηχανικος.Το θεμα του κολλεγιου το σκεφτηκα αρκετα αργα καθως απο νωρις ηξερα οτι δν προκειται να περασω πολ.μηχανικος. Το ψαξα το πραμα απο ολες τις μεριες και δν βρηκα ακρη με το θεμα της αναγνωρισης.Ακομα δν εχει αναγνωριστει επισημα πτυχιο απο το ελληνικο κρατος που εχει σπουδασει στο κολεγιο :/.Ετσι η δικια μ επιλογη ειναι να παω στο εξωτερικο οπου ειμαι και σιγουρος οτι το πτυχιο μου θα αναγνωριστει.Προτεινω λοιπον και σε σενα να το σκεφτεις κλτρ και να παρεις την σωστη επιλογη
Εγω τωρα πηγαινω α λυκειου και τεινω κι εγω προς πολιτικος μηχανικος.Υπαρχει περιπτωση για το πτυχιο του κολλεγιου να ειναι αναγνωρισιμο σε 2 χρονια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Έχω τη χειρότερη άποψη...Μία φορά συμπλήρωσα τα στοιχεία μου για να ρωτήσω κάτι στη φόρμα επιστολής στο site τους,και με ΕΠΡΗΞΑΝ στα τηλέφωνα
μιλάμε όλη μέρα,ενώ τους είπα πως δεν ενδιαφέρομαι πλέον.

Τους έστειλα μέχρι και e-mail για να σταματήσουν να με ενοχλούν ακόμη και ώρες κοινής ησυχίας.

Τόσο σοβαρό κολλέγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εγω τωρα πηγαινω α λυκειου και τεινω κι εγω προς πολιτικος μηχανικος.Υπαρχει περιπτωση για το πτυχιο του κολλεγιου να ειναι αναγνωρισιμο σε 2 χρονια ?

σε καμια περιπτωση για να γινουν αναγνωρισμενοι πρεπει να μπουν τεε δεν προκειται να γινει ποτε αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
σε καμια περιπτωση για να γινουν αναγνωρισμενοι πρεπει να μπουν τεε δεν προκειται να γινει ποτε αυτο

Κι όμως μπορούν να γραφτουν στο ΤΕΕ. Αρκεί να κάνεις ενα μεταπτυχιακό ;) Γράφεσαι στο Τεχνικό επιμελητήριο της Αγγλίας(μιας και παίρνεις πτυχίο απο Αγγλία), και απλά μεταφέρεις τα επαγγελματικά σου δικαιώματα στην Ελλάδα. Αρκετοί το έχουν κάνει αυτό, δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Γιά να γραφτείς στο επιμελητήριο της Αγγλίας πρέπει να κάνεις το σωστό πρόγραμμα σπουδών . Θέλει λοιπόν προσοχή τι πρόγραμμα σπουδών θα κάνεις και πως θεωρείται αυτό από το πανεπιστήμιο που το παρέχει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Γιά να γραφτείς στο επιμελητήριο της Αγγλίας πρέπει να κάνεις το σωστό πρόγραμμα σπουδών . Θέλει λοιπόν προσοχή τι πρόγραμμα σπουδών θα κάνεις και πως θεωρείται αυτό από το πανεπιστήμιο που το παρέχει .

Απο περίεργεια τους έστειλα email:

cha0s: Καλησπέρα. Εχω μια απλή ερώτηση. Αν εγγραφώ στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και πάρω το πτυχίο μου, το ΤΕΕ θα με αναγνωρίσει ή όχι; Ευχαριστώ


Μητροπολιτικό:Αγαπητέ κ. *****,

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας!

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζουμε στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ [AKMI Metropolitan College-AMC] για να προσφέρουμε εξειδικευμένες σπουδές στην ειδικότητα της επιλογής σας. Κοντά μας θα αποκτήσετε γνώσεις, εμπειρία και επαγγελματικές προοπτικές για να σταδιοδρομήσετε άμεσα, τόσο στον ακαδημαϊκό χώρο, όσο και στην αγορά εργασίας.

Εδώ και 30 χρόνια, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει σπουδές Πανεπιστημιακού επιπέδου με διεθνείς προδιαγραφές. Μέσω της συνεργασίας με διακεκριμένα Πανεπιστήμια του εξωτερικού τα οποία αποτελούν την ακαδημαϊκή δύναμή του, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει προπτυχιακά (BACHELOR's) και μεταπτυχιακά (MASTER) προγράμματα σπουδών που εναρμονίζονται πλήρως με τις διεθνείς απαιτήσεις και τα νέα ακαδημαϊκά πρότυπα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για την ενημέρωσή σας σε ό,τι αφορά το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ και τα μοναδικά προνόμια σπουδών που προσφέρουμε, παρακαλούμε καλέστε μας στα παρακάτω τηλέφωνα ή αποστείλετέ μας ένα τηλεφωνικό αριθμό επικοινωνίας προκειμένου να σας καλέσουμε άμεσα:


cha0s: Θα μπορούσατε να γίνετε πιο συγκεκριμένος; Αν τελειώσω Πολιτικός Μηχανικός στο κολέγιο σας, στο ΤΕΕ θα μπορώ να εγγραφώ ναι ή όχι;


Μητροπολιτικό: Ναι μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος εφόσον σας εξηγήσω την διαδικασία αναλυτικά. Παρακαλώ τηλεφωνήστε μου στο 210***** ή στείλτε μου το δικό σας τηλέφωνο να σας καλέσω εγώ.



Ποια είναι αυτή η διαδικασία και γιατί δε μου απαντάει με ενα «Ναι, γράφεστε στο ΤΕΕ» ή «Οχι, δε γράφεστε στο ΤΕΕ». Δε με ενδιαφέρει να σπουδάσω εκεί, απλά απο περιέργεια έστειλα email και το μοιράζομαι με 'σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.


Απο περίεργεια τους έστειλα email:

cha0s: Καλησπέρα. Εχω μια απλή ερώτηση. Αν εγγραφώ στο τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και πάρω το πτυχίο μου, το ΤΕΕ θα με αναγνωρίσει ή όχι; Ευχαριστώ


Μητροπολιτικό:Αγαπητέ κ. *****,

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας!

Με ιδιαίτερη χαρά σας καλωσορίζουμε στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ [AKMI Metropolitan College-AMC] για να προσφέρουμε εξειδικευμένες σπουδές στην ειδικότητα της επιλογής σας. Κοντά μας θα αποκτήσετε γνώσεις, εμπειρία και επαγγελματικές προοπτικές για να σταδιοδρομήσετε άμεσα, τόσο στον ακαδημαϊκό χώρο, όσο και στην αγορά εργασίας.

Εδώ και 30 χρόνια, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει σπουδές Πανεπιστημιακού επιπέδου με διεθνείς προδιαγραφές. Μέσω της συνεργασίας με διακεκριμένα Πανεπιστήμια του εξωτερικού τα οποία αποτελούν την ακαδημαϊκή δύναμή του, το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ προσφέρει προπτυχιακά (BACHELOR's) και μεταπτυχιακά (MASTER) προγράμματα σπουδών που εναρμονίζονται πλήρως με τις διεθνείς απαιτήσεις και τα νέα ακαδημαϊκά πρότυπα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για την ενημέρωσή σας σε ό,τι αφορά το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ και τα μοναδικά προνόμια σπουδών που προσφέρουμε, παρακαλούμε καλέστε μας στα παρακάτω τηλέφωνα ή αποστείλετέ μας ένα τηλεφωνικό αριθμό επικοινωνίας προκειμένου να σας καλέσουμε άμεσα:


cha0s: Θα μπορούσατε να γίνετε πιο συγκεκριμένος; Αν τελειώσω Πολιτικός Μηχανικός στο κολέγιο σας, στο ΤΕΕ θα μπορώ να εγγραφώ ναι ή όχι;


Μητροπολιτικό: Ναι μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένος εφόσον σας εξηγήσω την διαδικασία αναλυτικά. Παρακαλώ τηλεφωνήστε μου στο 210***** ή στείλτε μου το δικό σας τηλέφωνο να σας καλέσω εγώ.



Ποια είναι αυτή η διαδικασία και γιατί δε μου απαντάει με ενα «Ναι, γράφεστε στο ΤΕΕ» ή «Οχι, δε γράφεστε στο ΤΕΕ». Δε με ενδιαφέρει να σπουδάσω εκεί, απλά απο περιέργεια έστειλα email και το μοιράζομαι με 'σας.

Μαλλον η εγγραφη γινετε μεσω κολοπετινιτσας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δεν γράφεσαι γιατί δεν τελειώνεις πολιτικός μηχανικός , η αρχιτέκτονας , αλλά κάτι άλλο . Το ελληνοβρεταννικό τα λέει πιό ξεκάθαρα . Προσοχή λοιπόν , γιατί στην Αγγλία έχουν άλλες ειδικότητες που δεν αντιστοιχούν με τις δικές μας και τελικά δεν μπορείς να πάρεις αυτό που επιθυμείς .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Γιά να γραφτείς στο επιμελητήριο της Αγγλίας πρέπει να κάνεις το σωστό πρόγραμμα σπουδών . Θέλει λοιπόν προσοχή τι πρόγραμμα σπουδών θα κάνεις και πως θεωρείται αυτό από το πανεπιστήμιο που το παρέχει .

Γιατί παραπληροφορείτε κύριε?

Διαβάστε τί ισχύει στην Ευρώπη για το επάγγελμα του μηχανικού και συγκεκριμένα τις σελίδες (10 - 15), του συγκεκριμένου άρθρου του Τ.Ε.Ε.

Μετά μπείτε και γράψτε σωστά, τί προϋποθέσεις ισχύουν για την απονομή τίτλου: Chartered Engineer

Α) Για πτυχιούχους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
Β) Για άτομα που δέν έχουν τυπικά προσόντα.


Σας διαβεβαιώ ότι στην Αγγλία και ειδικά για το επάγγελμα του Μηχανικού, το Επιμελητήριο αλλά και οι άλλες επαγγελματικές ενώσεις(τύπου ICE ή IStructE), σου δίνουν την δυνατότητα να διαβεβαιώσεις την επαγγελματική σου επάρκεια, όχι μονάχα μέσω του Ακαδημαϊκού σου προγράμματος αλλά και μέσα από την εργασιακή σου πορεία, μια διαδικασία που μπορεί να πάρει 6-7 χρόνια. Άν αυτή η εργασιακή σου εμεπιρία καταστεί επαρκής για να ανταπεξέλθεις στις εξετάσεις του φορέα, τότε δικαιούσε και τον τίτλο του Μηχανικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

M1tsak0c

Νεοφερμένος

Ο M1tsak0c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει. Τελικά υπάρχει κάποια ισοτιμία πτυχίων ή όχι??
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
συγνωμη ρε παιδια, αλλα πως ειναι δυνατον ενας που εχει περασει σε μια σχολη αει-τει να εχει ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν "αποφοιτο" του μητροπολιτικου;;; ειναι δικαιο ενας που εχει κουραστει, εχει πληρωσει φροντηστιρια κ.τ.λ. για να δωσει παννεληνιες και να περασει εκει που ηθελε να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που δεν κουραστηκε και απλως εχει λεφτα και παει εκει; και επισης βλεπω που λετε κατι για πτυχιο σε 2 χρονια και οτι μεσα σε 2 χρονια θα εχεις παρει πτυχιο και θα εχεις ιδια δικαιωματα με τον αποφοιτο αει-τει. μα ειναι δυνατον ενας που εχει σπουδασει για 2 χρονια να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που σπουδασε τουλαχιστον 4-5 σε πολυ πιο υψηλοβαθμες σχολες;;; συνελθετε λιγο και μην νομιζετε οτι επειδη δεν πετυχατε στις πανελληνιες βρηκατε τον θεο σας στο κολλεγιο. διαβαστε και το μυνημα του cha0s που το επρηξαν τα @@@ ενω εκανε μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση που θα μπορουσε να απαντηθει με ενα ναι ή με ενα οχι. και η απαντηση ειναι ΟΧΙ! αλλιως θα του το ελεγαν ξεκαθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
συγνωμη ρε παιδια, αλλα πως ειναι δυνατον ενας που εχει περασει σε μια σχολη αει-τει να εχει ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με εναν "αποφοιτο" του μητροπολιτικου;;; ειναι δικαιο ενας που εχει κουραστει, εχει πληρωσει φροντηστιρια κ.τ.λ. για να δωσει παννεληνιες και να περασει εκει που ηθελε να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που δεν κουραστηκε και απλως εχει λεφτα και παει εκει; και επισης βλεπω που λετε κατι για πτυχιο σε 2 χρονια και οτι μεσα σε 2 χρονια θα εχεις παρει πτυχιο και θα εχεις ιδια δικαιωματα με τον αποφοιτο αει-τει. μα ειναι δυνατον ενας που εχει σπουδασει για 2 χρονια να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που σπουδασε τουλαχιστον 4-5 σε πολυ πιο υψηλοβαθμες σχολες;;; συνελθετε λιγο και μην νομιζετε οτι επειδη δεν πετυχατε στις πανελληνιες βρηκατε τον θεο σας στο κολλεγιο. διαβαστε και το μυνημα του cha0s που το επρηξαν τα @@@ ενω εκανε μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση που θα μπορουσε να απαντηθει με ενα ναι ή με ενα οχι. και η απαντηση ειναι ΟΧΙ! αλλιως θα του το ελεγαν ξεκαθαρα.

4 χρονια ειναι οι σπουδες φυσικοθεραπειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
και επισης βλεπω που λετε κατι για πτυχιο σε 2 χρονια και οτι μεσα σε 2 χρονια θα εχεις παρει πτυχιο και θα εχεις ιδια δικαιωματα με τον αποφοιτο αει-τει. μα ειναι δυνατον ενας που εχει σπουδασει για 2 χρονια να εχει ιδια δικαιωματα με εναν που σπουδασε τουλαχιστον 4-5 σε πολυ πιο υψηλοβαθμες σχολες;;;

Το HND (Higher National Diploma), είναι 2 χρόνια. Είναι κάτι σαν το ΙΕΚ στην Αγγλία.
Το Bachelor είναι 4 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι ΙΕΚ, ειναι παραπανω σε επιπεδο το HND. Ειναι σαν να κανεις απλα τα 2 στα 3 ή 4 χρονια σπουδων και μετα διαλεγεις αλλου να συνεχισεις για να παρεις το πτυχιο ή μπορει να υπαρχουν δουλειες για αυτο το επιπεδο, δε ξερω.

https://en.wikipedia.org/wiki/National_Qualifications_Framework#Framework.5B1.5D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ είναι επίπεδο 4 στην κλίμακα προσόντων και τα HND είναι επίπεδο 5 , κάτι που δεν έχουμε προς το παρόν στην Ελλάδα . Αλλο όμως είναι να πάρεις εδώ το HND και μετά να συνεχίσεις στην Αγγλία και να πάρεις από εκεί το πτυχίο σου και άλλο να το πάρεις από εδώ .
Το πρόβλημα είναι όμως ότι οι κολλεγιακές σχολές μηχανικών , δεν έχουν το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με τις εδώ σχολές των ΑΕΙ και έτσι δεν οδηγούν σε ανάλογα πτυχία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ είναι επίπεδο 4 στην κλίμακα προσόντων και τα HND είναι επίπεδο 5 , κάτι που δεν έχουμε προς το παρόν στην Ελλάδα . Αλλο όμως είναι να πάρεις εδώ το HND και μετά να συνεχίσεις στην Αγγλία και να πάρεις από εκεί το πτυχίο σου και άλλο να το πάρεις από εδώ .
Το πρόβλημα είναι όμως ότι οι κολλεγιακές σχολές μηχανικών , δεν έχουν το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με τις εδώ σχολές των ΑΕΙ και έτσι δεν οδηγούν σε ανάλογα πτυχία .

Υπαρχει νομιμη ισοτιμια μεταξυ σχολων της ελλαδας και του εξωτερικου, επομενως δε χρειαζεται να εχουν τα ιδια προγραμματα σπουδων με εδω, εφ'οσον ειναι ομοια με καποιου πανεπιστημιου του εξωτερικου οπου συνεργαζεται το κολλεγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top