Βουλγαρία Vs Ρουμανία: Ποια είναι καλύτερη για σπουδές;

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γενικά, η Ρουμανία είναι μια συμφέρουσα για τον Έλληνα υποψήφιο χώρα, τόσο από άποψη διδάκτρων, όσο και από κόστος διαβίωσης. Όπως φαίνεται από τον ακόλουθο πίνακα, το συνολικό κόστος που απαιτείται για ιατρικές σπουδές στη Ρουμανία δεν ξεπερνά τα 9.500 Ευρώ ετησίως, δηλαδή περίπου τα 800 Ευρώ μηνιαίως. Σε άλλα επιστημονικά πεδία οι τιμές είναι ακόμη πιο ευνοϊκές και δελεαστικές.

kosti_romania.jpg

Να σημειωθεί ότι η Ρουμανία κρίνεται συνολικά πιο φτηνή όχι μόνο από την Ελλάδα και τη Κεντρική Ευρώπη, αλλά και από γείτονες χώρες της ανατολικής Ευρώπης, όπως είναι η Τσεχία και η Σλοβακία. Άρα, είτε αυτόνομα, είτε σε σύγκριση με άλλες χώρες, η Ρουμανία αποτελεί μια καθ’ όλα συμφέρουσα πρόταση για τον Έλληνα υποψήφιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μετα απο πολυ ψαξιμο, καταφερα να βρω 2 σχετικα φτηνα και ευκολα προσβασιμα πανεπιστημια, ενα στη Βουλγαρια συγκεκριμενα στη Σοφια και ενα Ρουμανια στο Κλουζ Ναποκα. Αναφερομαι στην κτηνιατρικη. Λοιπον τα διδακτρα και για τις δυο σχολες ειναι ακριβως τα ιδια, οσο και το κοστος ζωης. Τωρα μενει να διαλεξω. Αυτο που θελω να ρωτησω γιατι το βλεπω συχνα εδω μεσα ειναι πως κρινεται ενα πανεπιστημιο καλο/κακο; Εχει να κανει με τις υποδομες της σχολης, τους καθηγητες; Σιγουρα τα πολυ ακριβα πανεπιστημια οπως Αγγλια και Αμερικη θα εχουν υψηλοτερο επιπεδο. Αλλα για ποιο λογο, ειδικα τα πανεπιστημια σε αυτες τις χωρες που ανεφερα ειναι υποτιμημενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Επεσες στο κατάλληλο φόρουμ. Κοίτα τα πανεπιστήμια δεν είναι υποτιμημένα. Τα παιδιά εδώ τα υποτιμούν. Επειδή έβγαλαν 19.000 (και μπράβο τους) νομίζουν οτι θα γίνουν οι καλύτεροι γιατροί του κόσμου και πως μόνο αυτοί αξίζουν. Τα πανεπιστήμια στη Βουλγαρία και τη Ρουμανία είναι μια χαρά. Κυρίως στη Ρουμανία δεν υπάρχει αυτό το χάλι και η βρωμιά που επικρατεί στα ελληνικά πανεπιστήμια, αλλά επίσης δεν έχουν ελλείψεις.
Να αποφύγεις να πας σε Αγγλόφωνο πανεπιστήμιο. Εκεί πέφτουν χοντρά λαδώματα. Και ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατί εκεί πηγαίνουν παιδιά που δεν ξέρουν την τύφλα τους απο βιολογία/χημεία και δε περνούν κανένα μάθημα ή γιατί είναι παιδιά γιατρών που τους καταπιέζουν να γίνουν γιατροί χωρίς τη θέλησή τους. Θα συναντήσεις όμως και παιδιά που είναι αρκετά διαβαστερά και γουστάρουν αυτό που κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ναι για αυτο το ειπα, βλεπω πολλα παιδια που σπουδαζουν εδω να υποτιμουν του εξωτερικου. Παντως οχι σε αγγλοφωνο θα παω, μιας και εχω τη γλωσσα. Αλλωστε δεν θελω να δινω λεφτα, να με περνανε και στο τελος να μην ξερω τη τυφλα μου.. Παρεπιπτοντως, θυμαμαι μου ειχες πει ο αδερφος σου σπουδαζει εξω.. Σε ποια χωρα και τι ειδικοτητα αν επιτρεπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ο λόγος που τα υποτιμούν είναι κυρίως για ανταγωνισμο καθώς αυτός που έγραψε πολύ καλά πανελληνιες και περασε εδώ του φαίνεται άδικο κάποιος να πάει στο εξωτερικό και όταν γυρίσει να έχει πτυχίο με ίδια δικαιώματα ακριβώς. Επίσης όπως ειπώθηκε παραπάνω υπάρχουν αρκετά πανεπιστήμια σ αυτες χώρες που πέφτει λάδωμα και ορισμένες φορές δεν πατας καν στο μαθημα για να το περάσεις. Αυτό συμβαίνει κυρίως στα αγγλόφωνα πανεπιστήμια, αλλα κι εκεί όχι πάντα. Πάντως σε ορισμένες περιπτώσεις τα πανεπιστήμια εκεί υπερτερούν έναντι των δικών μας σε αρκετους τομείς όπως εξοπλισμό, οργάνωση κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα. 'Ενα πανεπιστήμιο μπορεί να θεωρηθεί καλό ή κακό όπως λες, με γνώμονα την υλικοτεχνική υποδομή, το κύρος των καθηγητών, και το επίπεδο των μαθημάτων σε γενικές γραμμές.... Κατά την γνώμη μου, η Ρουμανία είναι κατά πολύ καλύτερη από Βουλγαρία, και για αυτό στην συνιστώ στο δίλημμα σου... Επίσης, το Cluj-Napoca, είναι από τις ωραιότερες πόλεις που έχω πάει, οπότε αν πας σε ζηλεύω :P ... Δεν γνωρίζω όμως περισσότερα για τα του πανεπιστημίου της, αν και είναι από τα διαχρονικά καλά, ξέρω όμως για Timisoara, όπου έχω έναν γνωστό Κτηνιατρική........Γλώσσα κάνεις ή έκανες για να ανέβεις πάνω?
Υ.Γ. Εγώ είμαι ο αδερφός του Chaos... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Iατρική να είναι και οπου να ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά, αυτή η καραμέλα με την ΖΗΛΕΙΑ και την ΑΔΙΚΙΑ που νιώθουν στο πετσί τους, οι φοιτητές ελληνικών σχολών για τους αντίστοιχους όμοεθνείς του εξωτερικου, πρέπει να σταματήσει..... Ζούμε στην εποχή της ελεύθερης αγοράς. Ευτυχώς ή δυστυχώς, κάποιοι τα καταφέρνουν και μακριά από την χώρα μας και τις σχολές μας. Και εμένα με λυπεί αυτό, όσον αφορά την εξαγωγή ''μυαλών''και τις ελλείψεις της χώρας μας , αλλά καθόλου όσον αφορά την επιλογή τόπου σπουδών και καριέρας, οπότε ξεστραβωθείτε, και ζήστε με αυτό... Αδικίες ονειροπαρμένων, μόνο σε ουτοπίες.... :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Φίλε μου, προσωπικά δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, με τους ομοεθνείς μας του εξωτερικού, σε περίπτωση κατά την οποία επέλεγαν να συνεχίσουν την επαγγελματική, πλέον, καριέρα τους επίσης στο εξωτερικό. Αντιθέτως οι περισσότεροι εξ'αυτών ( για να μην πω όλοι και φανώ απόλυτος), επιστρέφουν στην Ελλάδα, πού τόσο σνομπάρουν αρχικά και ως φυσικό επακόλουθο της επανόδου αυτων των παιδιών, πολλοί κλάδοι υφίστανται κορεσμό. Ειδικότερα όσον αφορά την ιατρική, κάθε χρόνο στις αντίστοιχες σχολές της χώρας εισάγονται γύρω στα 900-950 ατομα κατά μέσο όρο. Την ίδια στιγμή άλλοι τόσοι ή και περισσότεροι επιστρέφουν στην Ελλάδα για ειδικότητα. Εσύ ως λογικός ανθρωπος πώς το βλέπεις αυτό? Δεν συνιστά αδικία για αυτά τα παιδιά? Αποδέχομαι την επιστημονική κατάρτιση των Ελλήνων φοιτητών του εξωτερικού, αλλά δεν θα ήταν πιο σωστό να προσφέρουν τις γνώσεις τους στην χώρα, η οποία τους σπούδασε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsetsenos99

Νεοφερμένος

Ο tsetsenos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν τίθεται απαραίτητα θέμα σνομπισμού... Αρκετοί, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, δεν καταφέρνουν να εισαχθούν μέσω πανελληνίων, και καταφεύγουν στην λύση αυτή.. Από εκεί και πέρα, οι θέσεις εργασίας είναι ανοικτές παντού, με την έννοια ότι μπορεί να τις καταλάβει ο καταλληλότερος. Δεν παίζει ρόλο που σπούδασες, τι εθνικότητας είσαι, αρκεί να έχεις τις απαραίτητες γνώσεις... Τι σημαίνει αδικία? 'Ετσι δεν είναι οι θέσεις εργασίας στην σημερινή καπιταλιστική δυστυχώς κοινωνία? Από την μία ''θαυμάζουμε'' το αξιοκρατικό Σκανδιναβικό σύστημα και από την άλλη μας πιάνει ο ρομαντισμός?.... Κοίτα, μακάρι ο καθένας να σπούδαζε στην χώρα του, να έμενε εκεί, δίχως να χρειάζεται να ξενιτεύεται για τον οποιονδήποτε λόγο, αλλά τα πράγματα δεν είναι έτσι... :)))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βέβαια στις θέσεις για την ειδικότητα, δεν τίθεται θέμα καταλληλότητας, αλλά σειράς προτεραιότητας και όσο περισσότεροι οι ενδιαφερόμενοι, τόσο μεγαλύτερη και η διάρκεια αναμονής. Όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα θα συμφωνήσω μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ναι,αλλά όταν οι Έλληνες φεύγουν έξω για δουλειά,μια χαρά τους επικροτούμε.
Κατ'εμέ πάντως αυτός,που φεύγει έξω για σπουδές και γυρνάει Ελλάδα για δουλειά,είναι ολίγον μαζοχιστής.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μα την δεδομένη στιγμή και με την κατάσταση πού επικρατεί εδώ, τι άλλο να κάνουν, μερικοί σέβονται και τον κόπο τους. Αλλά αυτοί πού φεύγουν έξω για δουλειά, δεν κατευθύνονται σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Όπως και αυτοί πού σπουδάζουν έξω σε προπτυχιακό επίπεδο, η πλειοψηφία βρίσκεται σε κράτη στα οποία οι μισθοί ακόμη και με τα τωρινά ελληνικά δεδομένα, είναι πολύ χαμηλότεροι από της Ελλάδας.(αναφορικά με τα επαγγέλματα στα οποία απευθύνονται οι σπουδές τους). Τώρα αν κάποιος σπουδάζει ιατρική, προπτυχιακά, στο Χαρβαρντ ( χάριν υπερβολής το παράδειγμα) και μετά το πέρας των σπουδών του, επιστρέψει στην Ελλάδα, ε τότε ναι θα συμφωνήσω μαζί σου, πρέπει να είναι λίγο μαζοχιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Dr. No θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτό που ανέφερες, ότι όσοι Έλληνες σπουδάζουν έξω να μένουν εκεί για δουλειά και όχι να γυρνούν πίσω. Αυτές οι αντιλήψεις περί του ''τρώνε τις θέσεις αυτών που σπούδασαν Ελλάδα'' δεν ισχύουν. Αυτός που θα μου φάει τη θέση καλά θα κάνει εφόσον θα είναι καλύτερος από εμένα και όπως ανέφερε ο tsetsenos99 μακάρι όλοι οι Έλληνες να σπουδάζαμε εδώ, δυστυχώς όμως αν δεν το πετυχαίνεις αυτό το εξωτερικό είναι μια λύση (αν έχεις και τα χρήματα) και μάλιστα θα το χαρακτήριζα ''αναγκαστική προσγείωση'' και όχι απαραίτητα ''ηθελημένη επιλογή''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μα δεν έχει σχέση με το αν είναι καλύτερος κάποιος από εσένα για τις ιατρικές ειδικότητες ( στις οποίες αναφέρθηκα και όχι για τα υπόλοιπα επαγγέλματα όπως μηχανικόι, δικηγόροι κλπ), υπάρχει λίστα αναμονής και όλοι σε αυτήν εντασσόμαστε ανεξαρτήτως βαθμού πτυχίου, δεξιοτήτων, χώρας προέλευσης κλπ. Και όταν από τις ιατρικές αποφοιτούν κάθε χρόνο γύρω στα 800 άτομα κατά μέσο όρο και έρχονται άλλοι τόσοι ή και περισσότεροι απ'έξω η αναμονή, όπως είναι φυσικό αυξάνεται ( τουλάχιστον τώρα πού φευγουν όλοι έξω για ειδικότητα η κατάσταση κάπως παλεύεται).
Ξαναλέω πως δεν αναφέρθηκα στον ιδιωτικό τομέα, όπου προφανώς εκεί ο καλύτερος θα επιβιώσει, αλλά σε ένα δημόσιο σύστημα απονομής ιατρικών ειδικοτήτων και εκεί τα πράγματα κάποια στιγμή είχαν φτάσει στο απροχώρητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Dr. No θα διαφωνήσω μαζί σου σε αυτό που ανέφερες, ότι όσοι Έλληνες σπουδάζουν έξω να μένουν εκεί για δουλειά και όχι να γυρνούν πίσω. Αυτές οι αντιλήψεις περί του ''τρώνε τις θέσεις αυτών που σπούδασαν Ελλάδα'' δεν ισχύουν. Αυτός που θα μου φάει τη θέση καλά θα κάνει εφόσον θα είναι καλύτερος από εμένα και όπως ανέφερε ο tsetsenos99 μακάρι όλοι οι Έλληνες να σπουδάζαμε εδώ, δυστυχώς όμως αν δεν το πετυχαίνεις αυτό το εξωτερικό είναι μια λύση (αν έχεις και τα χρήματα) και μάλιστα θα το χαρακτήριζα ''αναγκαστική προσγείωση'' και όχι απαραίτητα ''ηθελημένη επιλογή''.

Δηλαδη αυτος που σπουδαζει ρουμανια πως θα κριθει σε σχεση με αυτον που σπουδαζει στην Ελλαδα,τη στιγμη που το κρατος τον δεχεται ανευ εξετασεων και μπαινει κανονικα σε σειρα για ειδικοτητα;Υπαρχει καποιος φορεας που τον εξεταζει;
Εφοσον ο ελληνας αποφοιτος τελειωνει τη δημοσια σχολη της χωρας του δεν πρεπει να χει πλεονεκτηματα ως προς τον δημοσιο τομεα;Σε οποια χωρα και να πας,Γαλλια,Αγγλια,Γερμανια το συστημα εξυπηρετει πρωτα αυτους που τελειωσαν μεσα απο το εκει συστημα.Τωρα αν εμεις θελουμε να το αλλαξουμε δεν ξερω.Εγω παντως στο βουρκο (εδω) δεν καθομαι.Οχι επειδη δεν νοιαζομαι,αλλα επειδη η αναξιοκρατια σε βγαζει απο τα ρουχα σου.Και κατι αποψεις που γραφονται εδω μεσα...ασε..

Το ποιος ζοριζεται με ποιον τσετσενε ασε να το κρινει κανας αλλος.Δεν εχω την αναγκη να κρινω μια σχολη της ρουμανιας αφενος επειδη δεν ξερω αφετερου επειδη κοιταω τη δικια μου καμπουρα.Εν αντιθεσει με την αναγκη αλλων εδω μεσα να υποβαθμισουν ντε και καλα την ελλαδα,τις πανελληνιες,τα μυρια οσα.Δεν παει ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Της Ρουμανιας πχ τον γιατρο τον δεχεται η Ελλαδα γιατι ειναι αναγνωρισμενο το πτυχιο του σε ολη την Ευρωπη. Οσο για το ποιος τρωει τη θεση ποιου, αυτο δεν γινεται μονο στο ποιος θα ειναι ανεργος.. Δεν ακουτε που λενε τον πηγαν Αγγλια για εγχειρηση; Δηλαδη εδω δεν εχουμε χειρουργους; Θελω να πω παντου υπαρχει ανταγωνισμος, καθως η εκπαιδευση εχει πλεον παρει παγκοσμιες διαστασεις. Οσο για το ποιος υποτιμα το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα GlobalMinD αυτο γινεται επειδη δεν εχουν ολοι λεφτα για φροντιστηρια και γιατι δηλαδη πρεπει πλεον να γινονταο φροντιστηρια και εκτος αυτου οταν βλεπεις πως οι κοποι σου δεν αποδιδουν και μενεις απ'εξω , αναμενομενο δεν ειναι; Εγω ειμαι κατα της αντιληψης να περναω καπου βαση των μοριων και οχι με αυτο που θελω πραγματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Βέβαια στα όσα ανέφερα για την ειδικότητα και τις αναμονές δεν λες κάτι, πού πάει να πει πώς μάλλον συμφωνείς (και μεταξύ μας, ο κάθε νοήμων άνθρωπος θα συμφωνούσε). Θα συμφωνήσω μαζί σου, όσον αφορά τα μόρια και τον τρόπο εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ωστόσο με τις ιδιομορφίες της ελληνικής κοινωνίας και αντιλήψεις οι οποίες είναι βαθιά ριζωμένες στον Ελληνα, τα μόρια είναι αναγκαίο κακό. Φαντάζομαι θα συμφωνείς πώς αν ήταν ελεύθερη η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο,όπως σε πολλές χώρες της Ευρώπης, οι ιατρικές και οι νομικές θα είχαν από 10000 φοιτητές η καθεμία( και λίγους λέω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ναι συμφωνω για την αναμονη που ειπες, ειναι γνωστη σε ολους μας αλλωστε. Σε αυτο που ανεφερες τωρα δε βρισκω κακο να υπαρχουν πολλοι γιατροι, βιολογοι, δικηγοροι κτλ.. Προσωπικα, πιστευω οτι υπαρχει και μεγαλυτερη εξυπηρετηση και ετσι η επιστημη προχωρα μπροστα, μαλλον προχωρα ταχυτερα οταν συνεργαζονται πολλοι. Τωρα αν μου απαντησεις οτι δεν χωρανε ολοι να δουλεψουν, ειναι μια αντιληψη που η ελληνικη κοινωνια και καθε κοινωνια πρεπει να εγκαταλειψει. Εδω πχ στην Ελλαδα απ'οτι γνωριζω υπαρχουν μονο δυο ενδοκρινολογοι (αναφερομαι στον κλαδο της ιατρικης γιατι το εχω ψαξει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rs50

Νεοφερμένος

Ο rs50 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδιά είμαι νέος εδώ και θέλω αν ξέρει κανεις σίγουρα πράγματα να με διευκρινίσει σε μερικές απορίες που έχω. Είμαι απόφοιτος ημερησιου ΕΠΑΛ, είμαι ρουμάνος αλλα εκεί δεν έβγαλα μια ακρη ως στιγμής. Θέλω να σπουδάσω νομική στην Ρουμανια του χρόνου. ξέρετε αν με δέχονται? Είναι κανένας άλλος στην περίπτωση μου? οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί.. να είστε καλά! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top