Παιδαγωγικό: αλήθειες και μύθοι

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Α σου συνάδελφε. :hello:
Η απάντηση που παίρνει μια γυναίκα μετά από δήλωση ότι σπουδάζει δασκάλα.
«Την καλύτερη δουλειά έκανες! Θα μπορείς να έχεις και την οικογένειά σου και τη δουλειά σου. Αν πήγαινες και νηπιαγωγός καλύτερα, έχουν λιγότερες ώρες.»
(μα τι κίνητρο!)

Και τα συνηθισμένα έξυπνα...
«Α μια χαρά, κουκλοθέατρο και τέτοια, ε; Δεν πιστεύω να χρωστάς τίποτα, οι σχολές αυτές είναι γελοίες!»

«Δάσκαλοι, ου, μια χαρά. Διακοπές 4 μήνες το χρόνο, ποιος άλλος το έχει αυτό;»
ή το άλλο..
«Εύκολη δουλειά μωρέ, σιγά και τι κάνετε εσείς οι δάσκαλοι, δεν είστε και καθηγητές.»
Δεν έχω σχόλια :confused:

Ενω στην πραγματικοτητα.....?

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Τι εντύπωση δίνει στους άλλους η σχολή που φοιτάτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ενω στην πραγματικοτητα.....?

ναι,δεν θελω να φανω και εγω κακος αλλα ολα αυτα δεν ισχύουν;;;:P


ειναι ενας απο τους κυριοτερους λογους που εγω δηλωσα μαθηματικο σχετικα ψηλα...(2η επιλογη):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ενω στην πραγματικοτητα.....?

Το παιδαγωγικό δημοτικής δεν είναι εύκολη σχολη. Πρέπει να μάθεις να χειριζεσαι μικρά εκνευριστηκα παιδάκια χωρίς να εφαρμοζεις τρομοκρατία,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό δημοτικής δεν είναι εύκολη σχολη. Πρέπει να μάθεις να χειριζεσαι μικρά εκνευριστηκα παιδάκια χωρίς να εφαρμοζεις τρομοκρατία,

θέλεις να πεις δεν είναι εύκολη δουλειά...
γιατί σαν σχολή καί βλέπουμε καί ακούμε τι γίνεται...(είναι χαλαροί όλο το χρόνο, περνάνε μαθήματα στις εξεταστικές χωρίς διάβασμα, κλπ κλπ :whistle::whistle:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό δημοτικής δεν είναι εύκολη σχολη. Πρέπει να μάθεις να χειριζεσαι μικρά εκνευριστηκα παιδάκια χωρίς να εφαρμοζεις τρομοκρατία,

ελα μωρε σιγα...

το κόλπο ειναι να μην σε βλεπουν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ενω στην πραγματικοτητα.....?

ναι,δεν θελω να φανω και εγω κακος αλλα ολα αυτα δεν ισχύουν;;;:P

Ενώ στην πραγματικότητα δεν έχω κάνει ποτέ μου μάθημα κουκλοθέατρο, αλλά δεν είναι το παρόν θέμα κατάλληλο να σας καταθέσω τον οδηγό σπουδών μου, αν και μάλλον είναι περιττό μιας και φαίνεται να τον έχετε μελετήσει για να μιλάτε με τόση σιγουριά.

Τώρα το σιγά τη δουλειά που κάνετε δεν το σχολιάζω καν. Μωρά παιδιά, εύπλαστα όσο η πλαστελίνη στα χέρια σου είναι τεράστιο πράγμα κι αν είσαι σοβαρός βλέπεις πόσο βαρύ είναι το φορτίο σου και πόσο σημαντικό το σχήμα που θα πας να τους δώσεις.

Τεμπέληδες δάσκαλοι μπορεί πράγματι να έχουν διακοπές 4 μήνες το χρόνο. Οι άνθρωποι που με ενέπνευσαν να ακολουθήσω τις σπουδές αυτές δεν έχουν καθίσει σε ησυχία, τρέχουν σε σεμινάρια, εξελίσσονται κι αυτό προφανώς δε γίνεται στη μέση τις χρονιάς, αλλά στις διακοπές τους. Ωστόσο το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό ακούγοντας δάσκαλος σίγουρα δεν είναι οι διακοπές του.

Και για να το πω και αυτό.. Βγαίνοντας από ένα παιδαγωγικό τμήμα γίνεσαι επιστήμων παιδαγωγός κι όχι μαθηματικός ή φιλόλογος ή οτιδήποτε. Μαθαίνεις 20 πράγματα, για να μπορέσεις να διδάξεις τα 5 και κυρίως μαθαίνεις τον τρόπο που θα τα διδάξεις. Ανάμεσα σε αυτά είναι φυσική, γεωμετρία, γραμματική, ιστορία, θεωρία αριθμών και πολλά πολλά ακόμη στα οποία μετά το μάθημα ακολουθεί η διδακτική. Ευχαριστημένοι; :P

Περνάμε μαθήματα για πλάκα και χωρίς διάβασμα; Αλήθεια; Πείτε μου πού γίνεται αυτό, γιατί εμένα μάλλον με κορόιδεψαν. Όχι μόνο δεν πέρασα ποτέ μάθημα χωρίς διάβασμα αλλά κόβομαι και σε μαθήματα που έχω διαβάσει και κυρίως γράψει. :P

Αυτά τα ολίγα και σταματάω εδώ. Συγγνώμη για το οφφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
φαίνεται να τον έχετε μελετήσει για να μιλάτε με τόση σιγουριά.
η ειρωνεία ηταν περιττή

Τώρα το σιγά τη δουλειά που κάνετε δεν το σχολιάζω καν. Μωρά παιδιά, εύπλαστα όσο η πλαστελίνη στα χέρια σου είναι τεράστιο πράγμα κι αν είσαι σοβαρός βλέπεις πόσο βαρύ είναι το φορτίο σου και πόσο σημαντικό το σχήμα που θα πας να τους δώσεις.

στις αλλες ταξεις να δεις οταν μεγαλωνουν και πανε γυμνασιο και λυκειο που σου απαντανε-εχουν και αποψη....

Τεμπέληδες δάσκαλοι μπορεί πράγματι να έχουν διακοπές 4 μήνες το χρόνο.

κανονας

Οι άνθρωποι που με ενέπνευσαν να ακολουθήσω τις σπουδές αυτές δεν έχουν καθίσει σε ησυχία, τρέχουν σε σεμινάρια, εξελίσσονται κι αυτό προφανώς δε γίνεται στη μέση τις χρονιάς, αλλά στις διακοπές τους.
respect...



Και για να το πω και αυτό.. Βγαίνοντας από ένα παιδαγωγικό τμήμα γίνεσαι επιστήμων παιδαγωγός κι όχι μαθηματικός ή φιλόλογος ή οτιδήποτε. Μαθαίνεις 20 πράγματα, για να μπορέσεις να διδάξεις τα 5 και κυρίως μαθαίνεις τον τρόπο που θα τα διδάξεις. Ανάμεσα σε αυτά είναι φυσική, γεωμετρία, γραμματική, ιστορία, θεωρία αριθμών και πολλά πολλά ακόμη στα οποία μετά το μάθημα ακολουθεί η διδακτική. Ευχαριστημένοι; :P
εγω να σου πω την αληθεια δεν εντυπωσιατηκα αλλα οκ...

Περνάμε μαθήματα για πλάκα και χωρίς διάβασμα; Αλήθεια; Πείτε μου πού γίνεται αυτό, γιατί εμένα μάλλον με κορόιδεψαν. Όχι μόνο δεν πέρασα ποτέ μάθημα χωρίς διάβασμα αλλά κόβομαι και σε μαθήματα που έχω διαβάσει και κυρίως γράψει. :P
1.αυτο λεγεται ατυχια
2.ποσα μορια ειναι η σχολη σου;;;
3.και εγω εχω ακοσει οτι δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητική

Αυτά τα ολίγα και σταματάω εδώ. Συγγνώμη για το οφφ

κατι μου λεει με την απαντηση μου οτι μολις το αρχισαμε....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ενω στην πραγματικοτητα.....?
Να μια κλασικη αντιδραση ανθρωπου, που απλα δε γνωριζει...
Πρωτα απ'ολα οι ωρες εργασιες δεν ειναι σοβαρο κριτηριο για να διαλεξει καποιος ενα επαγγελμα!! Αν δεν υπαρχει ενδιαφερον και αφοσιωση, δεν προκειται να τα βγαλεις περα...
Δευτερον, η δουλεια ενος εκπαιδευτικου (τοσο δασκαλου, οσο και καθηγητη) μπορει να γινει τοσο κουραστικη και ψυχοφθορα, οσο δε μπορεις να φανταστεις!! Εκτος βεβαια αν τα γραφεις ολα στα @@ και πηγαινεις απλα 7 ωρες στο σχολειο για να δηλωσεις το παρον... Για πολλοστη φορα εδω μεσα τονιζω πως ο δασκαλος ειναι υπευθυνος για ΚΑΘΕ εναν ξεχωριστα απο τους μαθητες του, ολη τη διαρκεια της μερας!! Πρεπει να εχει βασικες γνωσεις ψυχολογιας, πολλες φορες να χειριζεται λεπτες καταστασεις με διακριτικοτητα και χωρις να εκθετει το μαθητη, αλλα ταυτοχρονα χωρις να παραμελει και τους υπολοιπους, να διατηρει την ηρεμια, να δωσει στα παιδια τα απαραιτητα γνωστικα και ηθικα εφοδια, με λιγα λογια ειναι υπευθυνος για τη ζωη 20+ ανθρωπων για εναν ολοκληρο χρονο... Ειναι ενα επαγγελμα πολυδιαστατο και οχι οπως φαινεται στους περισσοτερους!!! Ο δασκαλος-καθηγητης θα πρεπει να ειναι και παιδαγωγος... Αν του λειπει ενα απο αυτα τα βασικα στοιχεια (το γνωστικο και κυριως το παιδαγωγικο), τοτε απλα δε θα πρεπε να βρισκεται σε αυτη τη θεση!!! Κατι τετοια τυπακια, που δουλευουν για τους 3 μηνες διακοπων, εχουν φτασει την κατασταση εδω που ειναι... Αν ομως μπειτε στον κοπο να σκεφτειτε ολα τα παραπανω, τοτε ισως δειτε πως τα πραγματα δεν ειναι τοσο ρηχα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά συγχέεται κάποια πράγματα!
Το τι είναι τώρα είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που έπρεπε και πρέπει να είναι!!!
Έχουν δίκιο ο foreverfreak και η MissKit!!!

Και επίσης,το Παιδαγωγικό δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
η ειρωνεία ηταν περιττή
Λυπάμαι, αλλά έχω κουραστεί να κάνω την ίδια συζήτηση συνέχεια. Δεν έχει καμία απολύτως βάση η ιστορία με το κουκλοθέατρο και την ακούω διαρκώς.
στις αλλες ταξεις να δεις οταν μεγαλωνουν και πανε γυμνασιο και λυκειο που σου απαντανε-εχουν και αποψη....
Ποιος είπε ότι ένα μικρό παιδί δεν έχει άποψη; Φυσικά και έχει και είναι στο χέρι σου να το κάνεις να νιώσει τόσο άνετα, ώστε να την εκφράσει κιόλας μιας που είναι αρκετά δειλά και σε βλέπουν, δυστυχώς, ως αυθεντία.

εγω να σου πω την αληθεια δεν εντυπωσιατηκα αλλα οκ...
Δεν είχα σκοπό να σε κάνω να εντυπωσιαστείς. Αν είχες εντυπωσιαστεί παίζει να γινόμαστε και συνάδελφοι.

1.αυτο λεγεται ατυχια
2.ποσα μορια ειναι η σχολη σου;;;
3.και εγω εχω ακοσει οτι δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητική
1. Εμένα μου λες...
2. Όταν μπήκα, η βάση πρέπει να ήταν 18.15.. κάτι. Δε θυμάμαι πόσο.
3. Δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική, αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό που λέτε εδώ πέρα. Έχει εύκολα μαθήματα, έχει μαθήματα μέτριας δυσκολίας (κυρίως) και κάποια αρκετά δύσκολα.

κατι μου λεει με την απαντηση μου οτι μολις το αρχισαμε....:/:
Είχες δίκιο, αλλά ας μην το τραβήξουμε άλλο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, ενα πραγμα θελω να ρωτησω και το σταματαω εδω το θεμα, γιατι δε βλεπω να οδηγει πουθενα...
Ζητησατε να μαθετε τι συμβαινει στην πραγματικοτητα και πηρατε απαντηση απο καποια ατομα, που σπουδαζουν το συγκεκριμενο αντικειμενο!!
Απο καποια ατομα που απλως σας παρουσιανε την αλλη πλευρα του νομισματος!! Που εχουν οραμα και προσπαθουν να βελτιωσουν τα κακως κειμενα του κλαδου τους... Σωστα?? Για ποιο λογο λοιπον να βαθμολογησεις αρνητικα ενα τετοιο post?? Για ποιο λογο επιλεγετε να βλεπετε μονοδιαστατα καποια πραγματα?? Μου αρεσει που κανετε λογο και για τα στερεοτυπα ρε παιδια... Αν βλεπεις τετοια αντιδραση και συμπεριφορα απο νεους 18 χρονων, τοτε τι να περιμενεις απο τους μεγαλυτερους???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
θέλεις να πεις δεν είναι εύκολη δουλειά...
γιατί σαν σχολή καί βλέπουμε καί ακούμε τι γίνεται...(είναι χαλαροί όλο το χρόνο, περνάνε μαθήματα στις εξεταστικές χωρίς διάβασμα, κλπ κλπ :whistle::whistle:)

ελα μωρε σιγα...

το κόλπο ειναι να μην σε βλεπουν;)

Δυστυχώς τα μυαλά που έχουν οι γονείς μας και οι παππούδες μας τα μεταφέρουμε εμείς. Φυσικά και το παιδαγωγικό είναι εύκολη σχολή και διαφορετικής φιλοσοφίας από τις καθηγητικές σχολές. Πολλοί βλέπουν κάποια μαθήματα από το παιδαγωγικό δημοτικής και αμέσως παίρνουν γνώμη για τα άλλα. :worry: Ένας φιλόλογος βλέπει μόνο τα φιλολογικά μαθήματα που διδάσκονται στο παιδαγωγικο :worry: έας μαθηματικός βλέπει μόνο τα μαθηματικά (και τα θετικά μαθήματα). Φυσικά το παιδαγωγικό δεν εξειδικεύεται σε τομείς αλλά αυτό δε το κάνει εύκολή σχολή. Ο παιδαγωγός πρέπει να έχει σφαιρική γνώση αφού ταυτόχρονα πρέπει να διδάξει στο παιδί και αριθμητική αλλά και γλώσσα και σκέφτομαι και γράφω. Πρέπει να ξέρει και φυσική , γεωπονία (εμείς και ο κόσμος, φυτολογίο). Είναι μια εφαρμοσμένη επιστήμη (κατ εμέ ανώτερη και πιο δύσκολη από άλλες καθηγητικές επισττημες φιλολογία, φυσικό). Οι παιδαγωγοί επιπλέον έχουν γνώσεις ειδικής ψυχολογίας (παιδοψυχολογίας) και ιατρικής.

Υπάρχουν και άλλές επιστήμες που δεν εισχωρούν σε βάθος (π.χ. στην ιατρική δεν μαθαίνουμε χημεία όπως ένας χημικός, ούτε φυσική όπως ένας φυσικός, ούτε βιολογία όπως ένας βιολόγος) αν ένας από αυτούς τους κλάδους έβλεπε τα μαθήματα που κάνουμε ίσως θα τα έβρισκε γελοία. Δεν είναι όμως γελοία γιατί αυτά που μαθαίνεις πρέπει να τα εφαρμόσεις σε ανθρώποους.

Ετσι στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσα φαντάζουν οι έξω. Οπότε αντί να κατηγορείτε το παιδαγωγικό γιατί δεν κοιτάτε την καμπούρα σας καλύτερα. :hmm:


Όσο αφορά την δουλειά δε θα τους πω τεμπέληδες απλά προνομιούχοι εργαζόμενοι... όπως και οι καθηγητές. (φιλόλογος, μαθηματικός, φυσικός κ.ο.κ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
To παιδαγωγικό είναι μια αρκετά βατή σχολή.Δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζει κάποιους το δεδομένο αυτό.Τι να πούμε δηλαδή ότι συγκρίνεται σε επίπεδο δυσκολίας με άλλες σχολές του πρώτου πεδίου όπως η φιλολογία και το ιστορικό-αρχαιολογικό;Στο τμήμα μου προσφέρονται πολλά μαθήματα απο το παιδαγωγικό και υπάρχει η φήμη ότι γίνεται της αντιγραφής το κάγκελο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Λυπάμαι, αλλά έχω κουραστεί να κάνω την ίδια συζήτηση συνέχεια. Δεν έχει καμία απολύτως βάση η ιστορία με το κουκλοθέατρο και την ακούω διαρκώς.
δεν ειπα εγω κατι για κουκλοθεατρο chill out

Ποιος είπε ότι ένα μικρό παιδί δεν έχει άποψη; Φυσικά και έχει και είναι στο χέρι σου να το κάνεις να νιώσει τόσο άνετα, ώστε να την εκφράσει κιόλας μιας που είναι αρκετά δειλά και σε βλέπουν, δυστυχώς, ως αυθεντία.

μμμμ δεν ξερω μικρα ειναι αυτο που λες σε βλεπουν ως αυθεντια αρα δεν αντιμιλανε ακι κυριως δεν ξερω,δεν θυμαμαι σε τετοια ηλικια να ειχα αποψη για πολλα θεματα εκτος απο παιχνιδια....


Δεν είχα σκοπό να σε κάνω να εντυπωσιαστείς. Αν είχες εντυπωσιαστεί παίζει να γινόμαστε και συνάδελφοι.
:D:clapup::D



2. Όταν μπήκα, η βάση πρέπει να ήταν 18.15.. κάτι. Δε θυμάμαι πόσο.
ναι επειδη διοριζοσταν καιτ τετοιο νομιζω...
3. Δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική, αλλά αυτό απέχει πολύ από αυτό που λέτε εδώ πέρα. Έχει εύκολα μαθήματα, έχει μαθήματα μέτριας δυσκολίας (κυρίως) και κάποια αρκετά δύσκολα.
και επιτελους βρήκαμε μια σοβαρη απαντηση...δλδ οπως σχεδον ολες οι σχολες της Ελλλαδας....:whistle:














To παιδαγωγικό είναι μια αρκετά βατή σχολή.Δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζει κάποιους το δεδομένο αυτό.Τι να πούμε δηλαδή ότι συγκρίνεται σε επίπεδο δυσκολίας με άλλες σχολές του πρώτου πεδίου όπως η φιλολογία και το ιστορικό-αρχαιολογικό;Στο τμήμα μου προσφέρονται πολλά μαθήματα απο το παιδαγωγικό και υπάρχει η φήμη ότι γίνεται της αντιγραφής το κάγκελο.:P

δεν νομιζω -αλλαξα opinion- οτι τιθεται θεμα καλυτερου,ειναι διαφορετικα...

το παιδ. εχει ως στοχο οι απόφοιτοι να εχουν ενδελεχής γνωσεις
ενω οι αλλες ιστορικο,μαθηματικο,φυσικο,κτλπ εξειδικευμένες γνωσεις

αυτο εγω καταλαβα παιδια

over and out.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To παιδαγωγικό είναι μια αρκετά βατή σχολή.Δεν καταλαβαίνω γιατί εκνευρίζει κάποιους το δεδομένο αυτό.Τι να πούμε δηλαδή ότι συγκρίνεται σε επίπεδο δυσκολίας με άλλες σχολές του πρώτου πεδίου όπως η φιλολογία και το ιστορικό-αρχαιολογικό;Στο τμήμα μου προσφέρονται πολλά μαθήματα απο το παιδαγωγικό και υπάρχει η φήμη ότι γίνεται της αντιγραφής το κάγκελο.:P

η φιλολογία δεν έχει καν εργαστήρια το παιδαγωγικό έχει εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
fockos δεν καθορίζουν τα εργαστήρια την δυσκολία μιας σχολής :) [γενικά μιλάω]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
fockos δεν καθορίζουν τα εργαστήρια την δυσκολία μιας σχολής :) [γενικά μιλάω]

ναι μωρε αραξε για πλακα το ειπε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Δυστυχώς τα μυαλά που έχουν οι γονείς μας και οι παππούδες μας τα μεταφέρουμε εμείς. Φυσικά και το παιδαγωγικό είναι εύκολη σχολή και διαφορετικής φιλοσοφίας από τις καθηγητικές σχολές. Πολλοί βλέπουν κάποια μαθήματα από το παιδαγωγικό δημοτικής και αμέσως παίρνουν γνώμη για τα άλλα. :worry: Ένας φιλόλογος βλέπει μόνο τα φιλολογικά μαθήματα που διδάσκονται στο παιδαγωγικο :worry: έας μαθηματικός βλέπει μόνο τα μαθηματικά (και τα θετικά μαθήματα). Φυσικά το παιδαγωγικό δεν εξειδικεύεται σε τομείς αλλά αυτό δε το κάνει εύκολή σχολή. Ο παιδαγωγός πρέπει να έχει σφαιρική γνώση αφού ταυτόχρονα πρέπει να διδάξει στο παιδί και αριθμητική αλλά και γλώσσα και σκέφτομαι και γράφω. Πρέπει να ξέρει και φυσική , γεωπονία (εμείς και ο κόσμος, φυτολογίο).

εγώ μεταφέρω ό,τι μου έχουν πει φίλοι μου που φοιτούν σε παιδαγωγικά(Αθήνας και Θεσ/νίκης), ούτε τα κατεβάζω από το κεφάλι μου ούτε φαντάζομαι...της πλάκας είναι η σχολή από άποψη δυσκολίας...(πρόσεξε, η σχολή, όχι το επάγγελμα)


Είναι μια εφαρμοσμένη επιστήμη (κατ εμέ ανώτερη και πιο δύσκολη από άλλες καθηγητικές επισττημες φιλολογία, φυσικό). Οι παιδαγωγοί επιπλέον έχουν γνώσεις ειδικής ψυχολογίας (παιδοψυχολογίας) και ιατρικής.

το διαβάσαμε και αυτό...τα παιδαγωγικά ανώτερα και δυσκολότερα από το φυσικό...μη τα πετάς έτσι απότομα...:wall::wall: έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ελληνική φιλολογία είναι τόσο δύσκολη όσο και τα τμήματα Αγγλικής, Γαλλικής και Γερμανικής φιλολογίας. Φυσικά δε θεωρώ εύκολο να διεισδύεις σε μία γλώσσα αλλά θεωρώ το παιδαγωγικό ένα κλικ παραπάνω ως προς την δυσκολία.

Όσο αφορά την δουλειά τους δασκάλους με τους καθηγητές τους θεωρώ απλώς προνομιούχους εργαζομενους σε σχέση με τους άλλους. Αλλά με εκνευρίζει να βλέπω καθηγητές δευτεροβάθμιας (ή αντίστοιχους φοιτητές) να μιλάνε έτσι για μια σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι ολη η φασαρια. Απλα ρωτησα τι ισχυει στην πραγματικοτητα. Το οτι οι φοιτητες των εν λογω τμηματων ενοχληθηκαν παντως κατι δειχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top