[Παλιό Σύστημα] Τεχνολογία Επικοινωνιών

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σχετικα με την Τεχνολογια Επικοινωνιων, το τριτο μαθημα κατευθυνσης της Β' Λυκειου Τεχνολογικης, θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας. Για μενα, θα επρεπε να αντικατασταθει με Αρχες ΑΕΠΠ, ετσι ωστε να υπαρχει βαση για την Γ' ταξη, ετσι ωστε να μπαινουμε και πιο βαθια στον προγραμματισμο. Η ΤΕ δε νομιζω οτι εχει καμια χρησιμοτητα σε επιπεδο πανελληνιων. Μαλιστα ετσι οπως διδασκεται θυμιζει και λιγο Πληροφορικη Επιλογης. Να σας δωσω ενα παραδειγμα, καποια στιγμη στο τμημα μου ρωταει ενας: "Αυτο το γραφουμε στο τελος?". Αντιθετα, η Χημεια κατευθυνσης της Θετικης προσφερει βασεις για Πανελληνιες και Γ' ταξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
η Χημεια κατευθυνσης της Θετικης προσφερει βασεις για Πανελληνιες και Γ' ταξη.
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά πιστεύω πως το κάνουν γιατί πολλοί μαθητές που στην 2α επιλέγουν τη θετική κατεύθυνση, στην 3η πηγαίνουν τεχνολογική.

Πέρυσι ήμαστε 2 τμήματα Θετικής των 26-27 παιδιών το καθένα. Φέτος είμαστε 1 τμήμα με 25-26 παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostwant3d

Νεοφερμένος

Ο mostwant3d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
όντως πολλά παιδιά αλλάζουν σε τεχνολογική όμως αυτό το μάθημα είναι κάπως άκυρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Άκυρο μα άκυρο...Μας εξετάζει και με κατάλογο!!:P
Εντομεταξύ το μάθημα αυτό είναι το 2ο πιο χαβαλέ μάθημα μετά την Πληροφορική!
Ποιά είναι άραγε η ουσία αυτού του μαθήματος??Γιατί είναι κατεύθυνσης???:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα επρεπε να ηταν το ΑΕΠΠ απο τη Β'. Και να μην υπαρχει κινητικοτητα μεταξυ κατευθυνσεων. Δηλαδη οταν τα βλεπουν σκουρα οι Θετικαριοι με τη χημεια να ερχονται να φουλαρουν τα τμηματα της τεχνολογικης και να μην γινετε καθολου μαθημα στην ουσια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μ' αρέσει αυτή η ιδέα.... ΑΕΠΠ στη Β' Λυκείου και Pascal στη Γ' Λυκείου. :D


Btw κι εγώ ήμουν Θετική και μετά άλλαξα σε Τεχνολογική επειδή δεν πήγαινα τη Βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μ' αρέσει αυτή η ιδέα.... ΑΕΠΠ στη Β' Λυκείου και Pascal στη Γ' Λυκείου. :D


Btw κι εγώ ήμουν Θετική και μετά άλλαξα σε Τεχνολογική επειδή δεν πήγαινα τη Βιολογία.

Πήγαινες περισσότερο το Α.Ο.Δ.Ε. ; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειναι πιο ωραιο, για μενα τουλαχιστον που ειμαι λαμογιο και μου αρεσουν τα διοικητικα! :P
Παρ'ολα αυτα, και στα δυο με παπαγαλια γραφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ειναι πιο ωραιο, για μενα τουλαχιστον που ειμαι λαμογιο και μου αρεσουν τα διοικητικα! :P
Παρ'ολα αυτα, και στα δυο με παπαγαλια γραφεις...
Μπα, η Βιολογία δεν θέλει στείρα παπαγαλία, κάτι που απαιτεί το ΑΟΔΕ.



Εγώ έκατσα και έμαθα όλο το ΑΟΔΕ απ' έξω. Όταν λέω απ' έξω... εννοώ απ' έξω. Ούτε κόμμα δεν ξέφευγε.

Περιττό να πω ότι μετά απ' αυτό δεν μπορώ να μάθω τίποτα πλέον απ' έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μπα, η Βιολογία δεν θέλει στείρα παπαγαλία, κάτι που απαιτεί το ΑΟΔΕ.



Εγώ έκατσα και έμαθα όλο το ΑΟΔΕ απ' έξω. Όταν λέω απ' έξω... εννοώ απ' έξω. Ούτε κόμμα δεν ξέφευγε.

Περιττό να πω ότι μετά απ' αυτό δεν μπορώ να μάθω τίποτα πλέον απ' έξω.

Πώς τα κατάφερες; Εγώ το διαβάζω και σε μια βδομάδα γίνεται φορμάτ ο σκληρός και δε θυμάμαι τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενταξει, γενικα ομως κι η βιολογια παπαγαλια ειναι. Ισως οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Το ότι η βιολογία απαιτεί να ξέρεις κάποια πράγματα πολύ καλά-λεπτομερώς δεν σημαίνει ότι το μαθαίνεις παπαγαλία.

Και το βιβλίο ολόκληρο να μάθεις της βιολογίας κατεύθυνσης, αν δεν καταλαβαίνεις σε βάθος αυτά που μαθαίνεις δεν πρόκειται να γράψεις καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απλώς έχει κάποιες ιδιομορφίες το βιβλίο της Βιολογίας και πρέπει να ξέρεις πως είναι διατυπωμένα κάποια πράγματα ώστε να μην σου κόψουν μονάδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ευκολο ειναι, αλλα στο λυκειακο επιπεδο νομιζω οτι δεν προσφερει τιποτα και ισως αποτελει χαμενο χρονο. Επαναλαμβανω οτι θα προτιμουσα στη θεση του να διδασκονται αρχες ΑΕΠΠ, δηλαδη αλγεβρα boole, λογικη και εννοια-εφαρμογες αλγοριθμου, που αποτελουν βασικη γνωση για τις πανελληνιες. Επισης, αυτο θα ανεκοπτε και την εισροη μαθητων πρωην θετικης στην τεχνολογικη στη γ' ταξη, που συνηθως εχει αποτελεσμα το μαθημα-ιδιαιτερο στη θετικη και το μαθημα με τμηματα 25-30 παιδιων στην τεχνολογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joni

Νεοφερμένος

Ο γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι πρεπει να αντικατασταθει με σοβαρο και ουσιαστικο προγραμματισμο σε απλες αλλα δυνατες γλωσσες οπως η VB
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosAlonso

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εμείς πάντως πρίν λίγο καιρό στο μάθημα της Τεχνολογίας επικοινωνιών τελιώσαμε την "θεωριτική" μεριά(δλδ το βιβλίο). Τώρα βρισκόμαστε σε κάποιες εργασίες που έχουμε αναλάβει σε ομαδικό ή ατομικό επίπεδο με θέματα οτίδηποτε έχει σχέση με επικοινωνίες και κατα τον Φεβρουάριο θα κάνουμε προγραμματισμό. Μπορώ να πώ οτι ο καθηγητής μας είναι αρκετα αξιόλογος γιατί μας κάνει και πληροφορική στην οποία κάνουμε προγραμματισμό(όσο πάμε και εξελισόμαστε) και το καλύτερο είναι οτι το πρόγραμμα που δουλεύουμε για τον προγραμματισμό είναι δικό του και το αναβαθμίζει συνεχώς και πάνω του δουλεύουν πάρα πολλά άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εμεις αυτες τις εργασιουλες τις κανουμε ταυτοχρονα. Ο προγραμματισμος που λες ειναι πρωτοβουλια του καθηγητη σου ή προβλεπεται απο την υλη της ΤΕ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosAlonso

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Νομίζω είναι πρωτοβουλία του καθηγητή αλλά δεν βάζω και το χέρι στην φωτιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πιθανοτατα, δε βλεπω κανενα σχετικο κομματι στο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis.7

Νεοφερμένος

Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπον Εχω Να Κανω Μια Εργασια Στην Τεχνολογια Σχετικα Με Την Τηλεοραση. Εχω Ριξει ωρες ολοκληρες για να βρω πληροφοριες αλλα αδικος κοπος.. Ο καθηγητης θελει κυριως να γραψουμε την πορεια της μαζι με την εξελιξη της τεχνολογιας και τα βασικα (πως , ποτε, απο ποιον, οι αρχικες εντοιπωσεις κ.α)

Δεν θελω να δωσετε ετοιμες εργασιες απλα το μονο που χρειαζομαι ειναι πληροφοριες για την TV και να δωσετε κανα καλο Site που να λεει τπτ αξιολογο...

Ευχαριστω... Προκαταβολικα... :thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top