Φοιτητικές εκλογές 2018

Τι θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 27)
  • ΕΑΑΚ

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • ΠΚΣ

    Ψήφοι: 3 11.1%
  • ΠΑΣΠ

    Ψήφοι: 5 18.5%
  • ΔΑΠ

    Ψήφοι: 6 22.2%
  • BLOCO

    Ψήφοι: 1 3.7%
  • ΑΡΕΝ

    Ψήφοι: 1 3.7%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 6 22.2%
  • Δεν είμαι φοιτητής

    Ψήφοι: 2 7.4%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 3.7%

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Είναι κάποιος από ΑΣΟΕE να μας ενημερώσει τι παίζει.
https://www.protothema.gr/greece/ar...roti-fora-to-oikonomiko-panepistimio-athinon/

Kατά των παραταξεων.

Αν ψηφιζα, θα ψηφιζα ΧΑΟΣ.

Χαρούμενοι Ορθοδοξοι Σοσιαλιστες.

Πέρυσι ειχαν μια εδρα
φέτος περιμενω να γινουν 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Μετά από καιρό απουσίας θα ζητησω προσωπικα μια συγνωμη από καποια άτομα και θα πω τι εγινε στην ΣΙΝΑ που λέει το άρθρο.
Η ΔΑΠ νοπε
  • Νομικη
  • Πολιτικο
  • Οικονομικο
πριν 2 εβδομάδες κατέβασε Δ.Σ. να γίνουν εκλογές εκτός κτηρίου Νομικής.
Όμως αυτή η πρόταση δε πέρασε σε καμία σχολή άρα η απόφαση.
Π.χ. στην σχολή μου έχουν 4/9 έδρες και με ψήφους 4-5 κατά δε πέρασε και αποφασίστηκε εκλογές στο κτήριο της ΝΟΠΕ.
Αυτή χτες πήρε δικές τις λίστες και πήγε σήμερα στο Ζάππειο με επιλογές
  • Λευκό
  • Δαπ
και κάνει εκλογές οι οποίες δε θα μετρήσουν στο σύλλογο φοιτητών ΝΟΠΕ η οποία δεν αφήνει ούτε δημοσιογράφο να πλησιάσει ούτε φοιτητή άλλης παράταξης
Στη νομική πάντως αυτό δεν ισχύει. Η ΔΑΠ και η ΑΦΚ έχουν 5/9 έδρες και αποφάσισαν ότι οι εκλογές θα γίνουν στο Ζάππειο. Οι αριστερές παρατάξεις όμως αποφάσισαν δημοκρατικά ότι η ΑΦΚ χάνει τις έδρες της, επειδή δεν προσήλθε σε συμβούλιο και ισχυρίζονται ότι έχουν την πλειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στη νομική πάντως αυτό δεν ισχύει. Η ΔΑΠ και η ΑΦΚ έχουν 5/9 έδρες και αποφάσισαν ότι οι εκλογές θα γίνουν στο Ζάππειο. Οι αριστερές παρατάξεις όμως αποφάσισαν δημοκρατικά ότι η ΑΦΚ χάνει τις έδρες της, επειδή δεν προσήλθε σε συμβούλιο και ισχυρίζονται ότι έχουν την πλειοψηφία.
Για νομικη δε μπορω να σου πω και το εξεπεσε της εδρας αυτο το ειδα (το εχει στο ΔΣ)
στην Νομικη ειναι νομιμες αν έχουν 8 οχι αλλα ανα σχολη δεν ειναι 9 εδρες
Στο οικονομικο πολιτικο οχι (καμια δαπ εκει δεν εχει) αυτοδυναμια για την νομικη εχεις καποιο δικαιο (μου διαφευγουν οι εδρες της Α.Φ.Κ.
Οποτε λαθος πληροφορηση αναιρω αυτο που ειπα για νομικη για οικονομικο ομως οχι.
Σορι αλλα μου ειπαν οτι εχασε την εδρα το ΑΦΚ αλλα δε μου ειπαν πως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι φοιτητης, ποιο φοιτητηκο κομμα επικρατει ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι φοιτητης, ποιο φοιτητηκο κομμα επικρατει ???

Πανελλαδικα η ΔΑΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εμένα στην σχολή μου, με έπαιρνε τηλέφωνο ένα κομματόσκυλο να ψηφίσω και κάθε φορά που έφευγα κρατούσε σημειώσεις να μου δώσει και μου έλεγε "ευχαριστώ για την υποστήριξη".

Δεν ήξερε ότι ψήφιζα την αντίπαλη παράταξη.

Μετά έφευγα να βρω τουαλέτα να πλύνω τα χέρια μου.

Ζεις στα ακρα παντως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Φιλοσοφικη ΠΚΣ 446 ΔΑΠ 383
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Ποσα ατομα ειναι το ελαχιστο για να κατεβασουν ψηφοδελτιο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δύο φορές ο αριθμός των εδρών του Συλλόγου Φοιτητών, ώστε να μπορούν να οριστούν πλήρως τακτικά και αναπληρωματικά μέλη. Ο αριθμός των εδρών διαφέρει από Σύλλογο σε Σύλλογο και εξαρτάται κυρίως από τη δυναμικότητα (αριθμός εισακτέων) που υπήρχε όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δύο φορές ο αριθμός των εδρών του Συλλόγου Φοιτητών, ώστε να μπορούν να οριστούν πλήρως τακτικά και αναπληρωματικά μέλη. Ο αριθμός των εδρών διαφέρει από Σύλλογο σε Σύλλογο και εξαρτάται κυρίως από τη δυναμικότητα (αριθμός εισακτέων) που υπήρχε όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος.


Περίεργο σε εμας το bloco πέρυσι κατέβηκε με 3 άτομα ενώ οι εδρες είναι 9
(Μη ρωτήσετε ποσες εδρες πήρε η απάντηση είναι 0)
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για το καλό των πανεπιστημίων ελπίζω να βγουν πρώτες παρατάξεις η πασπ και η δαπ. (δεν ειμαι παραταξιακος).
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Για το καλό των πανεπιστημίων ελπίζω να βγουν πρώτες παρατάξεις η πασπ και η δαπ. (δεν ειμαι παραταξιακος).


Για το καλο των πανεπιστημίων ελπίζω να φύγουν οι παρατάξεις απο τα πανεπιστήμια.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Και να μην υπάρχει καμία εκπροσώπηση των φοιτητών, ωραία λογικη!!
Δεν χρειάζεται να είναι κομματικά "χρωματισμένοι" οι φοιτητές. Θα μπορούσε κάλλιστα να κατεβαίνει ένας αριθμός φοιτητών από κάθε έτος που θα συγκροτούσαν μία ενιαία ομάδα, η οποία στη συνέχεια θα αντιπροσώπευε το σύνολο των φοιτητών.

Τώρα που συγκροτούν τον φοιτητικό σύλλογο διάφορα κομματόσκυλα 12ου έτους με σαφείς κομματικές τοποθετήσεις είναι προφανές ότι δεν προτάσσεται το συμφέρον των φοιτητών, αλλά το συμφέρον του κόμματος.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για το καλό των πανεπιστημίων ελπίζω να βγουν πρώτες παρατάξεις η πασπ και η δαπ. (δεν ειμαι παραταξιακος).


Για το καλό των πανεπιστημίων ελπίζω να επικρατήσει η λογική και το αντιλαϊκιστικό μέτωπο σε κάθε σχολή.

Τι εννοώ είμαι στην ΠΑΣΠ Οικονομικού και βασικός μου αντίπαλος είναι η ΔΑΠ Οικονομικού.

(Πριν αρχίσει κάποιος να λέει για το ΠΑΣΟΚ) θα πω μερικές θέσεις της δαπ στο πλαίσιο της:


  • Συμμετοχή του Συλλόγου Φοιτητών στα Όργανα συν διοίκησης

  • Κατάργηση κριτηρίων δωρεάν σίτισης



Σήμερα είχαμε ολομέλεια τους είπα αυτά τα δυο ότι τα λένε και ότι διαφωνώ. (Ναι στη σίτιση προτιμώ να έχω ιδιώτη και μερικά κριτήρια) και αν αλλάξουν να γίνουν πιο αυστηρά.

Τώρα για Σύγκλητο, Γενική Συνέλευση Καθηγητών οι φοιτητές δεν έχουν λόγο ειδικά στην Σύγκλητο Καθηγητών
Σορι αλλά το πλαίσιο δαπ μόνο για ΔΑΠ δε μοιάζει αλλά είναι πλαίσιο της ΔΑΠ
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Καλή επιτυχία στο Σωτήρη και σε όλα τα παιδιά του ischool που κατεβαίνουν στις εκλογές.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για το καλο των πανεπιστημίων ελπίζω να φύγουν οι παρατάξεις απο τα πανεπιστήμια.


Και εγώ αλλά όσο γίνονται εκλογές πρέπει σε κάτι να ελπίσουμε.

Και να μην υπάρχει καμία εκπροσώπηση των φοιτητών, ωραία λογικη!!


Τι είναι οι φοιτητές στο πανεπιστήμιο έτσι ώστε να "εκπροσωπούνται"? Εργαζόμενοι; Κάπου έχει χαθεί τελείως η μπάλα σχετικά με το έργο του πανεπιστημίου και τον σκοπό των φοιτητών. Ας ξεκινήσουμε λέγοντας ότι οι φοιτητές πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο για να σπουδάσουν και όχι να παίρνουν αποφάσεις για την λειτουργία αυτού .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικα εγώ θέλω κάποιος υποστηρικτής των φοιτητικών παρατάξεων να μου εξηγήσει με επιχειρήματα σε τι ακριβώς επωφελείται ένα πανεπιστήμιο από την ύπαρξη κομμάτων σε αυτό. Όχι οι φοιτητές που το απαρτίζουν, το σύνολο των φοιτητών.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top