Παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω τελικα τι παιζει με την παιδαγωγικη και διδακτικη επαρκεια στις φιλολογικες και θετικες σχολες με τον νεο υπουργο παιδειας?Θα αλλαξει το αν θα μπορουν να διδαξουν μετα την αποκτηση του πτυχιου οσοι εχουν τελειωσει απο τις παραπανω σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απ' ότι ξέρω όλα αυτά είναι σε επίπεδο διαλόγου ακόμα, οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο. Η αλήθεια είναι πως οι καθηγητικές σχολές χρειάζονται μια ειδίκευση για όσους επιλέξουν τον δρόμο του εκπαιδευτικού, να δούμε ποια μορφή θα πάρει τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω τελικα τι παιζει με την παιδαγωγικη και διδακτικη επαρκεια στις φιλολογικες και θετικες σχολες με τον νεο υπουργο παιδειας?Θα αλλαξει το αν θα μπορουν να διδαξουν μετα την αποκτηση του πτυχιου οσοι εχουν τελειωσει απο τις παραπανω σχολες?
Υπήρχε ακραία πρόταση από το υπουργείο να βγει η διδακτική επάρκεια από τα πτυχία και να γίνονται επι πληρωμή σεμινάρια για να χορηγείται μετά το πτυχίο. Η πρόταση των τμημάτων που μάλλον προς τα εκεί θα πάει, είναι η διδακτική επάρκεια να δίνεται με επιλογή ανάλογης κατεύθυνσης μέσα στο πτυχίο. Η δική μας πρόταση σαν φοιτητικοί σύλλογοι και ορισμένων καθηγητών, είναι τα πτυχία να είναι ενιαία όσον αφορα τα δικαιώματα, για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ποτε ψιφιζεται επισημα?Για να δουμε τελικα αν θα ισχυσει η προταση τους η οχι?Κ αν ισχυσει θα περιλαβανει απο ποιο ετος εισαγωγης κ μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Με αυτό τι έγινε τελικά? Μετράει πουθενά? Είδα ότι κάποια σεμινάρια μοριοδοτούνται για τους αναπληρωτές. Μπορεί να θεωρηθεί η επάρκεια ως ένα τέτοιο? Η πρακτική στο σχολείο μετράει ως εμπειρία?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αυτό τι έγινε τελικά? Μετράει πουθενά? Είδα ότι κάποια σεμινάρια μοριοδοτούνται για τους αναπληρωτές. Μπορεί να θεωρηθεί η επάρκεια ως ένα τέτοιο? Η πρακτική στο σχολείο μετράει ως εμπειρία?


΄Αλλα τμήματα έχουν εντάξει στο προπτυχιακό τους πρόγραμμα μαθήματα διδακτικής τα οποία οδηγούν στην απόκτηση του πιστοποιητικού διδακτικής και παιδαγωγικής επάρκειας και άλλα συμμετέχουν σε διατμηματικά σχετικά προγράμματα που οδηγούν στην απόκτησή του. Τα προγράμματα αυτά δεν μοριοδοτούνται επειδή η διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια αποτελεί πλέον αναγκαία προϋπόθεση συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ καθώς και διορισμού στη δημόσια και ιδιωτική πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η πρακτική στο σχολείο δεν μετράει ως προϋπηρεσία!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
΄Αλλα τμήματα έχουν εντάξει στο προπτυχιακό τους πρόγραμμα μαθήματα διδακτικής τα οποία οδηγούν στην απόκτηση του πιστοποιητικού διδακτικής και παιδαγωγικής επάρκειας και άλλα συμμετέχουν σε διατμηματικά σχετικά προγράμματα που οδηγούν στην απόκτησή του. Τα προγράμματα αυτά δεν μοριοδοτούνται επειδή η διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια αποτελεί πλέον αναγκαία προϋπόθεση συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ καθώς και διορισμού στη δημόσια και ιδιωτική πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η πρακτική στο σχολείο δεν μετράει ως προϋπηρεσία!


Εγώ ολοκλήρωσα το πρόγραμμα σε καθεστώς "κάντε το για καλό και για κακό γιατί δεν έχει βγει οριστική ανακοίνωση" πέρυσι και πήρα τη βεβαίωση κανονικά. Όμως λίγες μέρες μετά που ορκίστηκα ανακοινώθηκε ότι τελικά και το έτος μου έχει αυτομάτως διδακτική επάρκεια όπως ίσχυε παλιότερα και το πρόγραμμα είναι υποχρεωτικό από το επόμενο έτος και μετά. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά πέρα από την εμπειρία και την πιθανή εκτίμηση της πρακτικής ως εμπειρία για να βρω δουλειά σε κανένα φροντιστήριο δεν έχω κερδίσει κάτι. :ermm:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Με αυτό τι έγινε τελικά? Μετράει πουθενά? Είδα ότι κάποια σεμινάρια μοριοδοτούνται για τους αναπληρωτές. Μπορεί να θεωρηθεί η επάρκεια ως ένα τέτοιο? Η πρακτική στο σχολείο μετράει ως εμπειρία?
Πλέον στις καθαρά καθηγητικές σχολές χρειάζεται να παρακολουθήσεις ένα συγκεκριμένο αριθμό παιδαγωγικών/διδακτικών μαθημάτων για να πάρεις με το πτυχίο σου και την διδακτική επάρκεια και να μπορέσεις να διδάξεις σε επίσημους φορείς/να συμμετέχεις στον ΑΣΕΠ κτλ. Η πρακτική δυστυχώς δεν θεωρείται ως προϋπηρεσία αλλά εκτός ότι είναι μια πολύ σημαντική και όμορφη εμπειρία (σε προσωπικό επίπεδο) για κάποιον που θέλει να διδάξει, αν το πρόγραμμα πρακτικής είναι χρηματοδοτούμενο απο την ΕΕ τότε εκτός από την αμοιβή θα σου δοθεί μια πιστοποίηση παρακολούθησης η οποία σίγουρα θα είναι ένα μπόνους στο βιογραφικό σου και πιθανόν να εκτιμηθεί από τους μελλοντικούς σου εργοδότες. Τα σεμινάρια από μόνα τους δεν νομίζω να θεωρούνται ως επάρκεια, αλλά σίγουρα δίνουν μόρια για τον ΑΣΕΠ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ολοκλήρωσα το πρόγραμμα σε καθεστώς "κάντε το για καλό και για κακό γιατί δεν έχει βγει οριστική ανακοίνωση" πέρυσι και πήρα τη βεβαίωση κανονικά. Όμως λίγες μέρες μετά που ορκίστηκα ανακοινώθηκε ότι τελικά και το έτος μου έχει αυτομάτως διδακτική επάρκεια όπως ίσχυε παλιότερα και το πρόγραμμα είναι υποχρεωτικό από το επόμενο έτος και μετά. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά πέρα από την εμπειρία και την πιθανή εκτίμηση της πρακτικής ως εμπειρία για να βρω δουλειά σε κανένα φροντιστήριο δεν έχω κερδίσει κάτι. :ermm:


Η απαίτηση για Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας ισχύει για όσους εισήχθησαν από το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 και μετά (με ερωτηματικό η χρονολογία γιατί δεν τη θυμάμαι καλά). ΄Οχι δεν έχεις κερδίσει κάτι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Επειδή ο εγκέφαλος μου θα καεί, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος σε τι χρησιμεύει η παιδαγωγική επάρκεια;;

Είναι για τα σχολεία; για να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου; τι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Επειδή ο εγκέφαλος μου θα καεί, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος σε τι χρησιμεύει η παιδαγωγική επάρκεια;;

Είναι για τα σχολεία; για να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου; τι;
Αστο μην το καις αλλο...αρκετα το καψες θελοντας να πας φανταρος.
Η παιδαγωγικη επαρκεια ειναι να διδαξεις θεατρο στο δημοτικο ( δεν υπαρχει) .Να διδαξεις στο γυμνασιο και το λυκειο που παλι δεν υπαρχει θεατρο.
Τωρα για επαλ και ιεκ δεν ξερω να υπαρχει κατι σχετικο με θεατρο ..μαλλον οχι
Για καθηγητης πανεπιστημιου θελει διδακτορικο ,δημοσιευσεις και βυσμα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Αστο μην το καις αλλο...αρκετα το καψες θελοντας να πας φανταρος.
Η παιδαγωγικη επαρκεια ειναι να διδαξεις θεατρο στο δημοτικο ( δεν υπαρχει) .Να διδαξεις στο γυμνασιο και το λυκειο που παλι δεν υπαρχει θεατρο.
Για καθηγητης πανεπιστημιου θελει διδακτορικο ,δημοσιεσεις και βυσμα.
Άρα είναι μόνο για σχολείο; αν δεν την πάρω τι γίνεται; επίσης, προσμετρώνται στα επιλογής; δλδ αν για πτυχίο πρέπει να πάρουμε 14, τα 4 που είναι της επάρκειας μετρούνται εκεί;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Άρα είναι μόνο για σχολείο; αν δεν την πάρω τι γίνεται; επίσης, προσμετρώνται στα επιλογής; δλδ αν για πτυχίο πρέπει να πάρουμε 14, τα 4 που είναι της επάρκειας μετρούνται εκεί;
Ναι μαλλον ειναι μεσα στα 14 ... δεν νομιζω να θελει να παρεις 14 και αλλα 4 18 ειναι πολλα... Αλλα πρεπει να διαβασεις τον κανονισμο σας.
Αν δεν εχεις κατι αλλο ενδιαφερον παρε αυτα τα 4.
Δεν ξερω για τις σχολες ηθοποιων που ειναι επιπεδου 5 προς το παρον αν χρειαζεται για να διδαξεις.
Κατι διαφαίνεται μεταξυ Πιερρακακη και Μπιμπιλα να τις κανουν επιπεδου 6 αλλα οχι ακριβως 6.
Ενταξει και να μην την παρεις πας ενα χρονο ΑΣΠΑΙΤΕ και την παιρνεις ... νομιζω δινει και το ΕΑΠ εξ αποστασεως.
Η παιδαγωγικη επαρκεια ειναι σακος του μποξ...θελουν να την παρουν απο τις σχολες και να την κανουν πιο βαρια....και θα το κανουν καποτε αλλα οχι τωρα.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Η παιδαγωγικη επαρκεια ειναι να διδαξεις θεατρο στο δημοτικο ( δεν υπαρχει) .
Υπάρχει το μάθημα θεατρική αγωγή μέχρι τη Δ´ δημοτικου.
αν δεν την πάρω τι γίνεται;
Αν δεν την παρεις, απλώς, αν θες να διοριστείς στην εκπαίδευση ή να πας αναπληρώτρια, θα είσαι χαμηλά σε μόρια, καθώς θα έχουν προτεραιότητα όσοι έχουν την παιδαγωγικη επάρκεια.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.
Επειδή ο εγκέφαλος μου θα καεί, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος σε τι χρησιμεύει η παιδαγωγική επάρκεια;;

Είναι για τα σχολεία; για να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου; τι;
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 85
ΦΕΚ 232 τ.Α/17-12-2022
Καθορισμός προσόντων διορισμού σε φορείς του Δημοσίου (Προσοντολόγιο-Κλαδολόγιο)

Δες στην σελίδα 7608
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top