Γερμανικά Vs Ρώσικα

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! ειμαι αποφοιτη της ασοεε εδω και 2 χρονια και προβλεπεται να ασχοληθω ενεργα με τον επιχειρηματικο τομεα(ασχολουμαι ηδη δηλαδη αλλα το μελλον ελπιζω να ναι πιο ευοιωνο). θα μαθαινα κινεζικα αλλα δεν μου αρεσουν και δεν εχω την διαθεση στα 24 μου να κανω κατι που δεν με γεμιζει. σκεφτομουν ρωσικα γιατι σαν χωρα ειναι οικονομικη υπερδυναμη αλλα επειδη λατρευω την γερμανια και ειδικοτερα το βερολινο ελεγα μηπως μαθαινα γερμανικα παροτι δεν με τρελαινουν σαν γλωσσα. τα γερμανικα και τα ρωσικα ανηκουν σε τελειως διαφορετικες οικογενειες γλωσσων και το γνωριζω απλα θα ηθελα την αποψη σας! ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ρωσικαααααα!τα γερμανικα τα ξερουν απιστευτα πολλοιι!...ενω τα ρωσικα ειναι κατι το διαφορετικο...δεν θα βρεθουν πολλοι ελληνες οικονολογοι που να γνωριζουν ρωσικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
λοιπον παιδια ειμαι 1ο ετης φοιτητρια στο παιδαγωγικο δημοτικης...απο το β εξαμ σκεφτομουν να ξεκινησω μια 2η ξενη γλωσαα..εχω ηδη πτυχιο στ αγγλικα....απ τη μια σκεφτομουν να μαθω γερμανικα καθως ειναι μια απο τις "κλασσικες" γλωσσες και με αυτην θα μπορεσω να κανω καποιο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο....απο την αλλη ομως πολλοι λενε οτι εχουν ζητηση πιο ιδιαιτερες γλωσσες οπως ειναι τα ρωσσικα που η αληθεια ειναι οτι μ ελκυουν περισσοτερο απο τα γερμανικα....εσεις τι λετε???επισης ποια η γνωμη σας για τν ευρωγνωση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τα Ρώσικα έχουν ιδιαίτερη δυσκολία..

Κατά την άποψή μου,πήγαινε για Γερμανικά που τα προτιμάς και πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Τα Ρώσικα έχουν ιδιαίτερη δυσκολία..

Κατά την άποψή μου,πήγαινε για Γερμανικά που τα προτιμάς και πιο πολύ.

μα τα γερμανικα δεν με ενθουσιαζουν...περισσοτερο τα ρωσικα μ αρεσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με Ρώσικα αφού αυτά σου αρέσουν περισσότερο και αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις ξεκίνα Γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
από όσα έχω ακούσει και διαβάσει τα ρωσικά είναι πιο δύσκολα, δεν ξέρω ρωσικά άρα δεν μπορώ να κάνω και πολύ σωστή σύγκριση. Όμως αν το δείως λογικά,, τα ρωσικά πρώτο έχουν διαφορετικό αλφάβητο, δευτερο δεν θα μοιάζουν καθόλου με αγλικά, λατινικά και μάλλον και ελληνικά. Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις πόλη περισσότερο λεξιλόγιο να μάθης. Στα Γερμανικά για παράδειγμα υπάρχουν παρά πολλές λέξεις που μοιάζουν η είναι ίδιες με τα αγγλικά και παραπολλες που έρχονται από τα ελληνικά, και αν ξέρεις και λίγα ιταλικά η γαλλικά, τότε θα α βρεις και πολλή λέξεις που θα είναι ίδιες και σε αυτές της γλώσσες. Ακόμη στα ρώσσικα υπάρχουν περισσότερες από τιώ 4 πτώσεις που υπάρχουν στα γερμανικά και νομίζω κλείνονται περισσότερα μέρη του λωγου στα γερμανικά από ότι στα γερμανικά που κλείνονται μόνο τα επίθετα και μερικά ελάχιστα ουσιαστικά . Το αν τα ρωσικά είναι πιο δύσκολα από τα γερμανικά δεν το ξέρω, αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι πως για να φτάσεις στα ρώσικα σε ένα καλό επίπεδο θα σου πάρει σίγουρα πολύ μεγαλύτερο χρόνο από ότι στα γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
μα τα γερμανικα δεν με ενθουσιαζουν...περισσοτερο τα ρωσικα μ αρεσουν
A σόρρυ νόμιζα το εννούσες αλλιώς.

Λοιπόν επειδή κάνω ρώσικα στη σχολή μου,σου λέω ότι όσο και αν σου αρέσουν,θέλουν αρκετό διάβασμα και στρώσιμο.

Για να αποκτήσεις ένα καλό επίπεδο θέλει ενασχόληση 3-4 χρόνια αναγκαία.

Και μην περιμένεις ότι θα μάθεις και πολλά απλά από όσα διδάσκεστε στο Πανεπιστήμιο.
Μια καλή βάση θα σας δώσει,αυτό.

Πρέπει να ασχοληθείς και μετά μόνη σου είτε με ιδιαίτερα,είτε με φροντιστήριο, αν θές ένα καλό αξιοπρεπές επίπεδο.

Πάντως δεν το περίμενα ότι και σε παιδαγωγικές σχολές έχουν επιλογή τα ρώσικα,μωρέ μπράβο. :P

από όσα έχω ακούσει και διαβάσει τα ρωσικά είναι πιο δύσκολα, δεν ξέρω ρωσικά άρα δεν μπορώ να κάνω και πολύ σωστή σύγκριση. Όμως αν το δείως λογικά,, τα ρωσικά πρώτο έχουν διαφορετικό αλφάβητο, δευτερο δεν θα μοιάζουν καθόλου με αγλικά, λατινικά και μάλλον και ελληνικά. Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις πόλη περισσότερο λεξιλόγιο να μάθης. Στα Γερμανικά για παράδειγμα υπάρχουν παρά πολλές λέξεις που μοιάζουν η είναι ίδιες με τα αγγλικά και παραπολλες που έρχονται από τα ελληνικά, και αν ξέρεις και λίγα ιταλικά η γαλλικά, τότε θα α βρεις και πολλή λέξεις που θα είναι ίδιες και σε αυτές της γλώσσες. Ακόμη στα ρώσσικα υπάρχουν περισσότερες από τιώ 4 πτώσεις που υπάρχουν στα γερμανικά και νομίζω κλείνονται περισσότερα μέρη του λωγου στα γερμανικά από ότι στα γερμανικά που κλείνονται μόνο τα επίθετα και μερικά ελάχιστα ουσιαστικά . Το αν τα ρωσικά είναι πιο δύσκολα από τα γερμανικά δεν το ξέρω, αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι πως για να φτάσεις στα ρώσικα σε ένα καλό επίπεδο θα σου πάρει σίγουρα πολύ μεγαλύτερο χρόνο από ότι στα γερμανικά.
Ακριβώς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
A σόρρυ νόμιζα το εννούσες αλλιώς.


Πάντως δεν το περίμενα ότι και σε παιδαγωγικές σχολές έχουν επιλογή τα ρώσικα,μωρέ μπράβο. :P

νομιζω οτι εχουμε ενα θεμα συνεννοησης :P προφανως και δεν θα ξεκινησω μια 2η ξενη γλωσσα στη σχολη μου αλλα σε φροντιστηριο...και σκεφτομαι για ευρωγνωση......γι αυτο ζητησα και την αποψη σας για το εν λογω φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Νομιζω πως πρεπει να σκεφτεις πρωτα για ποιο λογο θελεις να μαθεις την ξενη γλωσσα. Αν σκοπευεις να κανεις μεταπτυχιακο τοτε σιγουρα χρειαζεσαι τα γερμανικα. Διαφορετικα αν θελεις απλα να μαθεις μια ξενη γλωσσα αρκετα ενδιαφερουσα,που πιθανον να σου προσφερει επαγγελματικες προοπτικες μιας και η Ρωσια ειναι υπερδυναμη τοτε καλα ειναι να επιλεξεις τα ρωσικα. Βεβαια, απ' οτι μου εχουν πει τα ρωσικα ειναι πολυ πιο δυσκολα απο τα γερμανικα για την ακριβεια δεν υπαρχει μετρο συγκρισης κατα τα λεγομενα τους. Εξαρταται με ποιο κριτηριο θα επελεγες εσυ την ξενη γλωσσα. Αν θα παρεις περισσοτερο υποψιν σου το βαθμο δυσκολιας, το ενδεχομενο να κανεις μεταπτυχιακο μελλοντικα ή το να γνωριζεις μια ξενη γλωσσα που θα γνωριζουν πιο λιγοι και θα την προσθεσεις στο μεταπτυχιακο σου! Κατα τη γνωμη μου σου προτεινω τα ρωσικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Διαφορετικα αν θελεις απλα να μαθεις μια ξενη γλωσσα αρκετα ενδιαφερουσα,που πιθανον να σου προσφερει επαγγελματικες προοπτικες μιας και η Ρωσια ειναι υπερδυναμη τοτε καλα ειναι να επιλεξεις τα ρωσικα.

Με αφορμή το παραπάνω..

Το να πας για εργασία ως δάσκαλος από την Ελλάδα στην Ρωσία αντιστοιχεί το να πας από Γερμανία Ελλάδα.
Στην Ρωσία καλά ζουν οι επιχειρηματίες,οι πολιτικοί,οι παππάδες άντε και οι ιατροί [οι οποίοι είτε παίρνουν δωροδοκίες,είτε δουλεύουν παράλληλα με τον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα] Γενικά στον δημόσιο τομέα με κανονικό μισθό δεν βγάζεις.
Συνθήκες ζωής; Που μπορεί να μην έχεις ζεστό νερό [ίδιο σύστημα όπως έχουμε για το κρύο νερό εδώ (από τον ευδαπ)] για έναν μήνα και όχι δεν έχουν όλα τα σπίτια εκεί θερμοσήφωνες. Που στα σχολεία κάνεις δώρο στον καθηγητή σου 10 φορές το 9μηνο [μέρα του καθηγητή,γενέθλια του καθηγητή,παγκόσμια ημέρα γυναίκας/άνδρα και πάει λέγοντας] και αν δεν κάνεις μην ελπίζεις για καλό βαθμό. Που στις πανρώσικες με πληρωμή αλλάζουν ονόματα στις κόλλες; Ο μέσος μισθός καθηγητή εκεί είναι 200 ευρώ τον μήνα. Αλλά τα ιδιαίτερα μια χαρά 15ευρα παίρνουν.
Συν τον γεγονός ότι έχουν τρομερή εγκληματικότητα.
Μην μιλήσω για τις αποστάσεις που όλη η Ελλάδα είναι σαν μια Μόσχα.
Για ομοφυλόφιλους πλέον αυτή η χώρα είναι κόλαση επί της Γης,επειδή με νέα μέτρα κατά της προπαγάνδας της ομοφυλοφιλίας μέχρι και παιδικούς σταθμούς με όνομα "ουράνιο τόξο" κλείνουν. :fool:
Όσους συμφοιτητές έχω ρωτήσει από Ρωσία-και δεν είναι ένας-δυό,αλλά αρκετοί-μπορεί να την αγαπάνε ως πατρίδα κλπ,αλλά πίσω ούτε με σφαίρες δεν πάνε.

Δεν είναι όλα τόσο ρόδινα όσο στην TV.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ναι αλλα carpe-nochtem δεν εννοουσα να μαθει ρωσικα για να βρει δουλεια στη Ρωσια ουτε καν να μεταναστευσει στη Ρωσια. Απλα ειπα να μαθει ρωσικα σε περιπτωση που της χρειαστουν μελλοντικα στη δουλεια σε οποια κι αν ειναι αυτη οχι αποκλειστικα εκπαιδευτικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
λοιπον παιδια ειμαι 1ο ετης φοιτητρια στο παιδαγωγικο δημοτικης...απο το β εξαμ σκεφτομουν να ξεκινησω μια 2η ξενη γλωσαα..εχω ηδη πτυχιο στ αγγλικα....απ τη μια σκεφτομουν να μαθω γερμανικα καθως ειναι μια απο τις "κλασσικες" γλωσσες και με αυτην θα μπορεσω να κανω καποιο μεταπτυχιακο στο εξωτερικο....απο την αλλη ομως πολλοι λενε οτι εχουν ζητηση πιο ιδιαιτερες γλωσσες οπως ειναι τα ρωσσικα που η αληθεια ειναι οτι μ ελκυουν περισσοτερο απο τα γερμανικα....εσεις τι λετε???επισης ποια η γνωμη σας για τν ευρωγνωση???

Στην ευρογνωση γινεται πολυ καλο μαθημα(απο αγγλικα τουλαχιστον ημουν πολυ ευχαριστημενη) Εγω σκεφτομαι να αρχισω γερμανικα(απο το μηδεν)... Ξερει κανεις αν γινεται καλο μαθημα στη φοιτητικη λεσχη στην ΑΣΟΕΕ ή στο ΕΚΠΑ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Χαίρετεεε!!

Εγώ ξέρω ρώσικα και μπορώ να βοηθήσω αν κάποιος/-α θέλει να μάθει.
Τα ξέρω "εκ γενετής" και τα έχω στην καθημερινότητά μου.

Τα γερμανικά είναι πολύ πιο εύκολα στην προφορά απ' ό,τι τα ρώσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπορει τα γερμανικα να μιλιουνται απο πολυ κοσμο... Ομως τα υποστηριζουμε! Μια ειναι η γλωσσα:clapup::clapup: :inlove: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1535031_10151902707721840_27037769_n.jpg
    1535031_10151902707721840_27037769_n.jpg
    31.6 KB · Εμφανίσεις: 255

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ρώσικα έχουν τρελή ζήτηση, μπορώ να παραθέσω και στοιχεία.
Αλλά ως γλώσσα μου αρέσουν (προσωπικά) περισσότερο τα Γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top