Τι πιστεύετε για το e-learning;

Theo K.

Νεοφερμένος

Ο Theo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα μαθαίνατε ποτέ μια ξένη γλώσσα μέσω Internet?

Και λέγοντας μέσω internet δεν εννοώ μέσω email. Εννοώ μέσω κάποιου δωρεάν προγράμματος μετάδοσης φωνής (πχ Skype) που επιτρέπει:

  • Τη μετάδοση φωνής ή και βίντεο για άμεση επικοινωνία καθηγητή-μαθητών
  • Τη χρήση online ασπροπίνακα στον οποίο θα γράφονται οι σημειώσεις και θα υπάρχει και η δυνατότητα να τον χρησιμοποιούν όλοι
  • Το streaming (δηλαδή την άμεση αποστολή) αρχείων ήχου για listening
  • Την αποστολή σημειώσεων και διαγωνισμάτων στους μαθητές και τη δυνατότητα διόρθωσής τους στην "τάξη" πάνω στον ασπροπίνακα

Δηλαδή να γίνεται το μάθημα όπως στην τάξη με καθηγητή, αλλά μεσω Internet από το σπίτι (virtual classroom).

Θα το επιλέγατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Θα το επέλεγα για οικονομικούς λόγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo K.

Νεοφερμένος

Ο Theo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα το επέλεγα για οικονομικούς λόγους

Δηλαδή θα ανέμενες να είναι φτηνότερο από κανονικό ιδιαίτερο και αν ναι πόσο (τοις εκατό)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι είναι φθηνότερο. (Συγνώμη, δεν έχω χρόνο. πρέπει να φύγω:bye:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ROSETTA STONE FTW!!!!! www.rosettastone.com
Είναι το πιο πλήρες πρόγραμμα που έχω βρει , μόνο που επικεντρώνει στην εκμάθηση της γλώσσας χωρίς να μας διδάσκει για τον πολιτισμό της γλώσσας και χώρας που ομιλείται. Αυτό όμως είναι κάτι που μπορείς να το βρεις από άλλες πηγές. Το εξαιρετικό με αυτό το προγραμμα είναι ότι σου διδάσκει τη γλωσσα με τον ίδιο τρόπο που έμαθεσ τη μητρική σου!!!!!! Χωρίς βαρύ λεξιλόγιο κτλ , σε κάνει σε λίγες μέρες να μπαίνεις στο πνεύμα της γλώσσας και να μαθαίνεις πραγματικά!

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει για πολλές γλώσσες , και το έχω προτείνει σε φίλους με επτιτυχία. Όσο για το κόστος , πριν πάθεται έμφραγμα από την τιμή που πωλείται , πάρτε μάτι και σε κανένα site με torrents :p:p:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γειά σου Αlex F-17!! Μήπως μπορείς να μου πείς απο ποιό torrent έχεις κατεβάσει το πρόγραμμα rosetta stone; ....γιατί αυτα που βρίσκω εγώ είναι κυρίως ιοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γειά σου Αlex F-17!! Μήπως μπορείς να μου πείς απο ποιό torrent έχεις κατεβάσει το πρόγραμμα rosetta stone; ....γιατί αυτα που βρίσκω εγώ είναι κυρίως ιοί...

Γεια και σε σένα Sweety!!:D
Χμμ δεν μου λες καλύτερα τη γλώσσα που ψάχνεις πρώτα , για να σου πω και το torrent? Γιατί υπάρχουν για πάααρα πολλές γλώσσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Κυρίως θα με ενδιέφερε το πρόγραμμα για την γερμανική και την ισπανική γλωσσα....:) Πάντως απ'ό,τι εχω ακούσει είναι πολύ δύσκολο να το τρέξεις το πρόγραμμα αφου το κατεβάσεις...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ακόμα δεν το έχουν κατεβάσει το Πειρατικό; :hmm: :P
------------------
Κατά τη γνώμη μου μαθαίνεις μόνο με καθηγητή και όχι με υπολογιστή. Μπορεί να χρησιμοποιεί τα πολυμέσα και να κάνει φανταστικά πράγματα αλλά χωρίς μαυροπίνακα, το μάθημα δεν λέει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ROSETTA STONE FTW!!!!! www.rosettastone.com
Είναι το πιο πλήρες πρόγραμμα που έχω βρει , μόνο που επικεντρώνει στην εκμάθηση της γλώσσας χωρίς να μας διδάσκει για τον πολιτισμό της γλώσσας και χώρας που ομιλείται. Αυτό όμως είναι κάτι που μπορείς να το βρεις από άλλες πηγές. Το εξαιρετικό με αυτό το προγραμμα είναι ότι σου διδάσκει τη γλωσσα με τον ίδιο τρόπο που έμαθεσ τη μητρική σου!!!!!! Χωρίς βαρύ λεξιλόγιο κτλ , σε κάνει σε λίγες μέρες να μπαίνεις στο πνεύμα της γλώσσας και να μαθαίνεις πραγματικά!

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει για πολλές γλώσσες , και το έχω προτείνει σε φίλους με επτιτυχία. Όσο για το κόστος , πριν πάθεται έμφραγμα από την τιμή που πωλείται , πάρτε μάτι και σε κανένα site με torrents :p:p:p



Nice! Το κατεβάζω, και στον ελεύθερο χρόνο μου, θα μαθαίνω κορεάτικα... Ή ρώσικα, δεν ξέρω ακόμα, θα δω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ακόμα δεν το έχουν κατεβάσει το Πειρατικό; :hmm: :P
------------------
Κατά τη γνώμη μου μαθαίνεις μόνο με καθηγητή και όχι με υπολογιστή. Μπορεί να χρησιμοποιεί τα πολυμέσα και να κάνει φανταστικά πράγματα αλλά χωρίς μαυροπίνακα, το μάθημα δεν λέει. :P

Σε αυτό το θέμα επιμένω για ακόμη μία φορα... Πίστεψέ με , χωρίς δάσκαλο έμαθα από προγράμματα και διάφορα βιβλία που βρήκα Σουηδικά , και όταν ήρθε η θεία μου από Σουηδία , μιλούσαμε κανονικότατα !! Δεν εννοώ και για πολιτικές συζητήσεις , αλλά το να φτάσεις σε ένα επίπεδο 3ης τάξης σε κάποια γλώσσα , δεν είναι και τίποτα δύσκολο.. Ειδικά άμα έχεις διδαχτεί ήδη και άλλες γλώσσες της ίδιας γερμανικής-τευτονικής οικογένειας(εγώ αγγλικά και γερμανικά ήξερα). Τουλάχιστον το Rosetta stone , έχει έναν εκπληκτικό τρόπο εκμάθησης ξένων γλωσσών , που είναι ο ίδιος με τον οποίο έμαθες και την μητρική σου γλώσσα! Πραγματικά τα σπάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ανυπομονω. Σε ποσο καιρο καταφερες να μαθεις να μιλας αρκετα καλα ωστε να συνεννοησε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex F-17

Νεοφερμένος

Ο Alex F-17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ανυπομονω. Σε ποσο καιρο καταφερες να μαθεις να μιλας αρκετα καλα ωστε να συνεννοησε?

Να συνεννοούμαι για τα καθημερινά όπως "τι κάνεις,καλημέρα,το κορίτσι τρώει, το αγόρι πίνει(!!!)" σε μία εβδομάδα , ώσπου να μπω στο κλίμα της γλώσσας.
Σε τρεις μήνες έκανα περίπου ότι κάναμε στις 3 πρώτες τάξεις των αγγλικών , και πιστεύω είναι πολύ ικανοποιητικό! Δηλαδή ξέρω να περιγράφω συναισθήματα , να δίνω οδηγίες για δρόμους , να λέω για ιστορίες και το τι συνέβη κτλ κτλ. Δν ήταν όμως δύσκολα , γιατί οι λέξεις ταυτίζονταν με αγγλικο-γερμανικές λέξεις που ήξερα , ενώ η σύνταξη δεν είναι τίποτα το δύσκολο. Τώρα μπορώ να βλέπω και σουηδική τηλεόραση , και να συννενοούμαι με σουηδούς και σουηδέζες xD:D:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aurea

Νεοφερμένος

Η Aurea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πριν από μερικά χρόνια έψαχνα να βρω έναν τρόπο για να μάθω εβραϊκά. Ξεκίνησα μόνη μου να μαθαίνω μέσα από ιστοσελίδες και προγράμματα που κατέβασα μέχρι που πέτυχα μία διαφήμιση για online μαθήματα. Ξεκίνησα να μαθαίνω μέσω ίντερνετ με ζωντανή σύνδεση με τον καθηγητή, όπως περιγράφηκε παραπάνω και ήταν πολύ ωραία εμπειρία! Ήταν σα να έκανα ιδιαίτερο μάθημα με τον καθηγητή να είναι στο Ισραήλ και εγώ να είμαι στο σπίτι μου. Αργότερα όμως βρήκα μέσω γνωστού μία καθηγήτρια πολύ κοντά στο σπίτι μου και συνέχισα εκεί. Έτσι λοιπόν όντας και εγώ καθηγήτρια πήρα την ιδέα και ξεκίνησα να διδάσκω με τον ίδιο τρόπο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
https://www.digitaltutors.com

Με 70 ευρώ σε δύο μήνες έμαθα αρκετά software αναλυτικότατα, θα μου κόστιζαν πάνω από 500 ευρώ τα ίδια μαθήματα σε κάποιο κέντρο. Ντάξει πλέον για πιο professional εργασίες δεν μου χρειάζεται καθώς έχω αποκτήσει τις βάσεις, αλλά δεν παύει να αξίζει τα λεφτά του.

Αναμένω τέτοια πλατφόρμα για ξένες γλώσσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lamprost

Νεοφερμένος

Ο Lamprost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γενικά το e-learning όπως είπώθηκε και πριν μπορεί να γλυτώσει το μαθητή απο αρκετά χρήματα που θα έδινε σε ιδιαίτερα/φροντιστήρια...το κόστος είναι πολύ μικρό σε σχέση με αυτά που προσφέρει το κάθε πακέτο.
Για μένα ο συνδυασμός e-learning και λίγων ιδιαιτέρων μαθημάτων είναι ότι καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γενικά το e-learning όπως είπώθηκε και πριν μπορεί να γλυτώσει το μαθητή απο αρκετά χρήματα που θα έδινε σε ιδιαίτερα/φροντιστήρια...το κόστος είναι πολύ μικρό σε σχέση με αυτά που προσφέρει το κάθε πακέτο.
Για μένα ο συνδυασμός e-learning και λίγων ιδιαιτέρων μαθημάτων είναι ότι καλύτερο...
συμφωνω απολυτα!ο συνδυασμος ενος φροντιστηριου η' ιδιαιτερων μαθηματων με την τεχνολογια ειναι καλος και μπορει το παιδι να τα εμπεδωσει καλα!αλλα σε καμια περιπτωση ενα κουτι που λεγεται υπολογιστης η' τηλεοραση,δεν μπορει να αντικαταστησει τον παραδοσιακο τροπο διδασκαλιας,αλλα μπορει αν χρησιμοποιηθει σωστα να τον συμπληρωσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aurea

Νεοφερμένος

Η Aurea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αλλα σε καμια περιπτωση ενα κουτι που λεγεται υπολογιστης η' τηλεοραση,δεν μπορει να αντικαταστησει τον παραδοσιακο τροπο διδασκαλιας,αλλα μπορει αν χρησιμοποιηθει σωστα να τον συμπληρωσει!!!

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. :spasiklas:
Αν πίσω από αυτό το κουτί κρύβεται ένας καθηγητής που ξέρει να χρησιμοποιεί τις νέες τεχνολογίες, όχι μόνο μπορεί να συμπληρώσει τον παραδοσιακό τρόπο διδασκαλίας αλλά και να τον αντικαταστήσει! :) Εγώ προσωπικά, κάποτε δίδασκα με τον παραδοσιακό τρόπο στα σπίτια των μαθητών μου, σε φροντιστήρια ή εταιρείες, ενώ τώρα διδάσκω online. Δεν μετέφερα απλώς το ιδιαίτερο μάθημα στον υπολογιστή, αλλά το έκανα πολύ καλύτερο, αναπτύσσοντας την δική μου μέθοδο.

Επίσης εξαρτάται και από τον μαθητή. Έίχα μία μαθήτρια που της είχα προτείνει να κάνουμε μέσω ίντερνετ και δεν ήθελε ούτε καν να δοκιμάσει. Έτσι λοιπόν κάναμε κατ'οίκον μαθήματα. Αργότερα, αποφάσισε να δοκιμάσει ένα μάθημα μέσω ίντερνετ, της άρεσε, είδε στην πράξη τα πλεονεκτήματα και από τότε την βλέπω μόνο στην οθόνη του υπολογιστή μου! :P

Τέλος, νομίζω ότι εξαρτάται και από τον καθηγητή, δεν μπορεί να διδάξει ο καθένας online, ούτε έχουμε όλοι τις ίδιες μεθόδους και την ίδια εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. :spasiklas:
Αν πίσω από αυτό το κουτί κρύβεται ένας καθηγητής που ξέρει να χρησιμοποιεί τις νέες τεχνολογίες, όχι μόνο μπορεί να συμπληρώσει τον παραδοσιακό τρόπο διδασκαλίας αλλά και να τον αντικαταστήσει! :) Εγώ προσωπικά, κάποτε δίδασκα με τον παραδοσιακό τρόπο στα σπίτια των μαθητών μου, σε φροντιστήρια ή εταιρείες, ενώ τώρα διδάσκω online. Δεν μετέφερα απλώς το ιδιαίτερο μάθημα στον υπολογιστή, αλλά το έκανα πολύ καλύτερο, αναπτύσσοντας την δική μου μέθοδο.

Επίσης εξαρτάται και από τον μαθητή. Έίχα μία μαθήτρια που της είχα προτείνει να κάνουμε μέσω ίντερνετ και δεν ήθελε ούτε καν να δοκιμάσει. Έτσι λοιπόν κάναμε κατ'οίκον μαθήματα. Αργότερα, αποφάσισε να δοκιμάσει ένα μάθημα μέσω ίντερνετ, της άρεσε, είδε στην πράξη τα πλεονεκτήματα και από τότε την βλέπω μόνο στην οθόνη του υπολογιστή μου! :P

Τέλος, νομίζω ότι εξαρτάται και από τον καθηγητή, δεν μπορεί να διδάξει ο καθένας online, ούτε έχουμε όλοι τις ίδιες μεθόδους και την ίδια εμπειρία.
σεβομαι την αποψη σου..αλλα προσωπικα δεν μπορω να μαθω απο υπολογιστη.και ειδικα ξενες γλωσσες.μπορω ομως να ενισχυσω τις γνωσεις μου.βεβαια αυτο ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση.ισως για μαθηματα ξενων γλωσσων να ειναι αποτελεσματικο..,αλλα για μια ταξη πχ 25 παιδιων...δεν μου ακουγεται καλη ιδεα.αν δεν ειναι πχ ενας δασκαλος να φωναξει,να τραβηξει και λιγο το αυτακι,και γενικα οταν δεν υπαρχει αλληλεπιδραση...,θεωρω οτι τα παιδια δεν μαθαινουν με ουσιαστικο τροπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aurea

Νεοφερμένος

Η Aurea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα!

Θέτοντάς το έτσι, θα συμφωνήσω μαζί σου :)
Με αυτόν τον τρόπο μέχρι τώρα έχω δουλέψει άριστα με ενήλικες και σε μαθήματα ιδιαίτερα.
Μία τάξη 25 παιδιών...και μάλιστα αν είναι μικρά...φαντάζει λίγο δύσκολο... :alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top