Απορίες για Πανελλήνιες ομογενών εξωτερικού

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Τελευταια ερώτηση αν γυρίσω στν ελλαδα θ πρεπει ν κάνω τν Δευτέρα κ Τρίτη λυκείου ;

Εαν δεν ειναι αντιστοιχο της Δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης το σχολειο που εισαι τωρα, τοτε μαλλον ναι, πρεπει να εχεις τελειωσει την Δευτεροβαθμια στην Ελλαδα ή αντιστοιχο σε χωρα του εξωτερικου.

Δες και στο Υπουργειο Παιδειας

https://www.minedu.gov.gr/home/dioik...y-eksoterikoy/11094-12-05-14-o-2014-2015.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι αποφοιτη του '14 γενικου λυκειου και τον Σεπτεμβριο μετακομιζω μονιμα στην Γερμανια και εχω την εξης απορια, αν αποφασισω να ξαναδωσω πανελληνιες θα πρεπει να επιστρεψω Ελλαδα και να ξαναδωσω κανονικα η γινεται να δωσω στην Γεμανια με τους ομογενεις?
Πηρα ποσες φορες στο Υπουργιο παιδειας και εστειλα και email αλλα απαντηση καμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μπες σε ένα Γερμανικό Πανεπιστήμιο καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos99

Νεοφερμένος

Ο Nikos99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Στα αποτελέσματα που εχει ανεβασει το Υπουργειο απο παλαιοτερες εξετασεις ομογενων οι πιο πολλες σχολες δειχνουν 0 επιτυχοντες. αυτο σημαίνει ότι κανείς δεν δήλωσε εκείνες τις σχολές? και οτι αν δήλωνα εγώ κάποια από αυτές θα έμπαινα ό,τι βαθμό και αν είχα? και επίσης θέλω να μου πει κάποιος σε ποια κατηγορία ανήκει κάποιος με απολυτήριο λυκείου απο τη νορβηγία. στην 3 ή στην 5?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JasonFe

Νεοφερμένος

Ο JasonFe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι 19 χρονων και μενω στην Γερμανια. Απο το πανεπιστημιο μου ειπαν οτι περα απο το απολυτηριο χρειαζομαι και βεβαιωση συμμετοχης στις πανελληνιες. Στην πρεσβεια πριν απο 2 χρονια με ειχαν ενημερωσει οτι χρειαζομαι μονο το απολυτηριο. Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να δωσω πανελληνιες ενω ειμαι κατοικος γερμανιας χωρις να χρειαστει να παω στην Ελλαδα παραμονο για τις ημερες που πρεπει να εξεταστω, διοτι εδω δουλευω. Σας ευχαριστω για την βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ρίξε μια ματιά στα θέματα "Απορίες για πανελλήνιες ομογενών εξωτερικού" και "Σπουδές στη Γερμανία" μήπως βοηθηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

JasonFe

Νεοφερμένος

Ο JasonFe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το εψαξα και δεν μπορω να δωσω με ομογενεις, μονο κανονικα. Αυτη η διαδικασια θα ηταν απλη αν εμενα στην ελλαδα, το θεμα ειναι οτι μενω στην γερμανια και δεν εχω προσβαση σε ελληνικο λυκειο για να κανω αιτηση να ξαναδωσω, για αυτο ρωταω αν γινεται να στειλω ταχυδρομικως την αιτηση και οτι χαρτια χρειαζεται χωρις να παω αυτοπροσωπος εκει. Δηλαδη να ετοιμασω ολα τα χαρτια να τα στειλω και να ταξιδεψω οταν ειναι η ημερομηνια των πανελληνιων για να δωσω και επειτα να γυρισω στην γερμανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εψαξα και δεν μπορω να δωσω με ομογενεις, μονο κανονικα. Αυτη η διαδικασια θα ηταν απλη αν εμενα στην ελλαδα, το θεμα ειναι οτι μενω στην γερμανια και δεν εχω προσβαση σε ελληνικο λυκειο για να κανω αιτηση να ξαναδωσω, για αυτο ρωταω αν γινεται να στειλω ταχυδρομικως την αιτηση και οτι χαρτια χρειαζεται χωρις να παω αυτοπροσωπος εκει. Δηλαδη να ετοιμασω ολα τα χαρτια να τα στειλω και να ταξιδεψω οταν ειναι η ημερομηνια των πανελληνιων για να δωσω και επειτα να γυρισω στην γερμανια.

Ωραία. Αίτηση για πανελλαδικές πρέπει να υποβάλεις προς το τέλος Φεβρουαρίου, τις ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν από το Υπουργείο Παιδείας (πρέπει να παρακολουθείς το σάιτ του). Δες εδώ την εγκύκλιο 2017 για τα ΓΕΛ https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ_ΓΕΛ_2017_pdf.pdf
Ταχυδρομικά δεν μπορείς να την στείλεις σε καμία περίπτωση αλλά μπορείς να κάνεις επίσημη εξουσιοδότηση (ρώτα στην Πρεσβεία) σε κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο (κατά προτίμηση σε κάποιον που καταλαβαίνει από αυτές τις διαδικασίες) να πάει στο Λύκειο που αποφοίτησες και να την καταθέσει αντί για σένα. Τα δικαιολογητικά είναι στο τέλος της 3ης σελίδας "Δικαιολογητικά για αποφοίτους". Η αίτηση για τα ΓΕΛ 2017 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ_ΑΙΤΗΣΗ-ΓΕΛ_2017_pdf.pdf
΄Οταν βγει το πρόγραμμα βλέπεις πότε πρέπει να έρθεις για να δώσεις εξετάσεις έχοντας οπωσδήποτε μαζί σου το δελτίο εξεταζομένου που θα πάρει ο συγγενής σου από το λύκειο που κατέθεσε την αίτησή σου https://dide.flo.sch.gr/site/wp-content/uploads/2017/05/2017_74034_Α5_ΔΕΛΤΙΟ_ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟΥ_2017.pdf
Εδώ το πρόγραμμα 2017 https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-...-eksetaseon-gel-epal-kai-eidikon-mathimaton-3
Μετά αν θελήσεις να υποβάλεις μηχανογραφικό δελτιο (που δεν νομίζω) θα στείλεις πάλι τον συγγενή σου τις ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν για να πάρει από το σχολείο τους προσωπικούς σου κωδικούς με τους οποίους θα μπορέσεις να μπεις στο σύστημα και να το κάνεις ηλεκτρονικά. https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-...a-tin-ypovoli-mixanografikon-deltion-m-d-2019
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JasonFe

Νεοφερμένος

Ο JasonFe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ, εχω μια τελευταια ερωτηση. Στην εγκυκλιο λεει οτι η αιτηση υποβαλλεται στο Λύκειο που
φοιτά ή στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο. Καθως εγω ειμαι απο μικρη πολη στην βορεια Ελλαδα θα προτιμουσα να δωσω σε ενα λυκειο στην θεσσαλονικη. Δεν θα υπαρχει προβλημα σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Κάτσε, δεν μπορείς να εισαχθείς στο Πανεπιστήμιο, όπως και όλα τα υπόλοιπα γερμανόπουλα; (εφόσον μένεις στη Γερμανία και δεν πηγαίνεις σε ελληνικό σχολείο, άρα πηγαίνεις σε γερμανικό, φαντάζομαι γίνεται :P)

edit: Σε περίπτωση που δεν κατάλαβα καλά και θέλεις να εισαχθείς σε ελληνικό πανεπιστήμιο με απολυτήριο τίτλο χώρας της ΕΕ (Γερμανίας, εν προκειμένω), τότε διάβασε αυτό (σε ενδιαφέρουν ό,τι γράφονται για την «ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3. ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΞΕΝΩΝ Λ ΥΚΕΙΩΝ Ή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΧΩΡΑΣ-ΜΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ)»)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JasonFe

Νεοφερμένος

Ο JasonFe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι, αποφοίτησα από ελληνικό σχολείο στην Ελλάδα το 2016 και μετά ήρθα να μείνω εδώ για να δουλέψω και να σπουδάσω. Για να μπεις όμως σε γερμανικό Πανεπιστήμιο χρειάζεσαι το απολυτήριο και βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις έχοντας συλλέξει τουλάχιστον δέκα χιλιάδες μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top