Γεωπονικό Αθηνών

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Φυτικής Παραγωγής (Ιούνιος 2011):
https://www.hqaa.gr/eks/Final_Report_Dep of Plant Production_AUA.pdf

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Ζωικής Παραγωγής & Υδατοκαλλιεργειών (Σεπτέμβριος 2011):
https://www.hqaa.gr/eks/Final Extern...he Dpt ASA of the Agr Univ of Athens_2.pdf

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας (Οκτώβριος 2011):
https://www.hqaa.gr/eks/Final report-AUABiotech-v1.0.pdf

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Αγροτικής Οικονομίας & Ανάπτυξης (Νοέμβριος 2011):
https://www.hqaa.gr/eks/Final Report...lopment Agricultural University of Athens.pdf

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων & Γεωργικής Μηχανικής (Ιούνιος 2011):
https://www.hqaa.gr/eks/Final_Report...nagement and Agricultural Engineering_AUA.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!
Θα ήθελα ορισμένες γνώμες για το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών πόρων και γεωργικής μηχανικής καθώς και για το Ζωικής παραγωγής και υδατοκαλλιεργειών.
Τι διαφορές έχουν αυτά τα τμήματα μεταξύ τους?
Σε ποιο θα μου προτείνατε να δηλώσω και γιατί?
Το πτυχίο στο τέλος θα ναι το ίδιο απ'όποιο τμήμα και αν αποφοιτήσω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Από το τμήμα Βιοτεχνολογίας https://gbt.aua.gr/ έχει καποιος επαγγελματικα δικαιώματα βιολόγου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αν μου εξηγήσεις ποια είναι αυτά τα "δικαιώματα" του βιολόγου τα οποία διεκδικείς... Να χαρώ με τα δικαιώματά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αν μου εξηγήσεις ποια είναι αυτά τα "δικαιώματα" του βιολόγου τα οποία διεκδικείς... Να χαρώ με τα δικαιώματά μου!

''τα οποία διεκδικείς... ''??? Έλεος με την ειρωνεία σας και το κόμπλεξ σας ορισμένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
''τα οποία διεκδικείς... ''??? Έλεος με την ειρωνεία σας και το κόμπλεξ σας ορισμένοι...

Κανένα κόμπλεξ. Εξήγησέ μου τι "ζηλεύεις" απ' τα ανύπαρκτα βιο-δικαιώματα. Μου έκανε εντύπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Σημειώνεται, ότι στο Τμήμα Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής ΓΠΑ από το νέο ακαδ. έτος θα λειτουργεί μια επιπλέον Κατεύθυνση (9ο & 10ο εξάμηνο σπουδών) "Εφαρμοσμένη Φυσιολογία & Βιοτεχνολογία Φυτών & Μικροοργανισμών".

Οι άλλες πέντε Κατεθύνσεις, παλαιόθεν, είναι: Δενδροκομία & Αμπελουργία, Γεωργία & Βελτίωση Φυτών, Κηπευτικές Καλλιέργειες, Ανθοκομία & Αρχιτεκτονική Τοπίου, Φυτοπροστασία & Περιβάλλον.

Η Συνοπτική περιγραφή της Κατεύθυνσης "Εφαρμοσμένη Φυσιολογία & Βιοτεχνολογία Φυτών & Μικροοργανισμοί":ο κεντρικός πυλώνας της κατεύθυνσης είναι η διδασκαλία προχωρημένων θεμάτων Βιολογίας Φυτών και Μικροοργανισμών με έμφαση στις αλληλεπιδράσεις τους στα αγροοικοσυστήματα της φυτικής παραγωγής, εστιάζοντας στη βαθύτερη κατανόηση της αειφορικής συμπεριφοράς των παραγωγικών συστημάτων. Στόχος είναι η διεύρυνση και εμβάθυνση του βιολογικού υπόβαθρου των φοιτητών και η εξοικείωσή τους με προηγμένες τεχνικές αναγνώρισης και ταυτοποίησης φυτών και μικροοργανισμών, μοριακής βιολογίας και βιοτεχνολογίας που εφαρμόζονται στη γεωργική παραγωγή. Μαθήματα Κατεύθυνσης Εφαρμοσμένης Φυσιολογίας & Βιοτεχνολογίας Φυτών & Μικροοργανισμών
1. Βιοτεχνολογία Μικροοργανισμών [Εργαστήριο Γενικής και Γεωργικής Μικροβιολογίας]
2. Βιοτεχνολογία & Βελτίωση Φυτών [Τομέας Γεωργίας και Βελτίωσης]
3. Μοριακή Φυσιολογία Θρέψης Φυτών [Εργαστήριο Φυσιολογίας και Μορφολογίας Φυτών]
4. Εφαρμοσμένη Φυσιολογία Φυτών-Αναγνώριση Καταπονήσεων [Εργαστήρια: Φυσιολογίας και Μορφολογίας Φυτών, Γεωργικης Ζωολογίας και Εντομολογίας, Φυτοπαθολογίας, Γεωργίας]
5. Αρωματικά-Φαρμακευτικά-Ελαιούχα-Κλωστικά Φυτά [Εργαστήρια:Συστηματικής Βοτανικής, Ηλεκτρονικής Μικροσκοπίας, Γεωργίας]
6. Μικροοργανισμοί & Αειφόρος Γεωργία [Εργαστήριο Γενικής και Γεωργικής Μικροβιολογίας]
7. Γεωγραφικά Πληροφοριακά Συστήματα στη Γεωργία [Τμήμα Αξιοποίησης]
8. Ιολογία [Τομέας Φυτοπροστασίας]
9. Ειδική Ανθοκομία: Καλλιέργειες Αιχμής, Νέες Τεχνολογίες-Ιστοκαλλιέργεια [Εργαστήριο Ανθοκομίας]
10. Βιοποικιλότητα Φυτών και Γεωπονία [Εργαστήριο Συστηματικής Βοτανικής]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όπως έχει ληφθεί σχετική απόφαση στο ΓΠΑ, από τα τέλη του 2015, διαπιστώνεται, ότι οι πτυχιούχοι των Τμημάτων Επιστήμης Φυτικής Παραγωγής και Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής του Ανθρώπου πληρούν τυπικώς & ουσιαστικώς τις οριζόμενες από το νόμο προϋποθέσεις προκειμένου να τούς χορηγηθεί η άδεια ασκήσεως του Οινολόγου με την προϋπόθεση, ότι έχουν επιλέξει και εξεταστεί επιτυχώς στα μαθήματα Οινολογία Ι, Οινολογία ΙΙ, Γενική Αμπελουργία και Ειδική Αμπελουργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavroulaa

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Γύθειο (Λακωνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα. :)
Το τμήμα ' Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής του Ανθρώπου ' δεν δίνει δικαιώματα διατροφολόγου, σωστά;
Κάνοντας το μεταπτυχιακό ' Διατροφή, δημόσια υγεία και πολιτικές' του ίδιου πανεπιστημίου μπορεί κανείς να τα αποκτήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. :)
Το τμήμα ' Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής του Ανθρώπου ' δεν δίνει δικαιώματα διατροφολόγου, σωστά;
Κάνοντας το μεταπτυχιακό ' Διατροφή, δημόσια υγεία και πολιτικές' του ίδιου πανεπιστημίου μπορεί κανείς να τα αποκτήσει;

"Αποστολή του Τμήματος Επιστήμης Τροφίμων και Διατροφής του Ανθρώπου είναι να καλλιεργεί και να προάγει την οικεία επιστήμη μέσω της διδασκαλίας και της έρευνας και να παρέχει στους φοιτητές του όλες τις γνώσεις και δεξιότητες που απαιτούνται προκειμένου να προδιαγράφουν και να εφαρμόζουν διαδικασίες αξιοποίησης φυσικών πρώτων υλών για την παραγωγή ασφαλών τροφίμων εγνωσμένης διατροφικής αξίας τα οποία θα ανταποκρίνονται στις διατροφικές ανάγκες
του σύγχρονου ανθρώπου."
Οπότε όχι δεν σου δίνει δικαιώματα διαιτολόγου. Επίσης κάτι που έχουμε αναφέρει πολλές φορές είναι ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα μας τα δίνει το βασικό πτυχίο και όχι το μεταπτυχιακό. Οπότε και στη δεύτερη ερώτησή σου, η απάντηση είναι όχι. Ακόμα κι αν κάνεις μεταπτυχιακό δεν θα πάρεις τα δικαιώματα του διαιτολόγου. Για ν΄αποκτήσεις τα επαγγελματικά δικαιώματα του διαιτολόγου θα πρέπει να έχεις πτυχίο Διαιτολογίας και Διατροφής ή από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο ή από τα αντίστοιχα ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Καρδίτσας και Σητείας Κρήτης (ανήκουν όλα στο 3ο πεδίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Simonsari

Νεοφερμένος

Ο Simonsari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σε όλους...Έδωσα φέτος πανελλήνιες και μάλλον περνάω στο τμήμα επιστήμης τροφίμων και διατροφής του ανθρώπου...Και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...Το τμήμα αυτό συγκριτικά με της βιοτεχνολογίας υπερτερεί ή υστερεί κάπου...Και εάν υστερεί θα ήταν σκόπιμο κάποιος να ξαναδώσει πανελλήνιες είτε για το τμήμα Βιοτεχνολογίας (είτε για οδοντιατρική η οποία ήταν η πρώτη μου επιλογή).Εάν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα ήμουν ευγνώμων...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Ααα και κάτι τελευταίο επειδή πέρασα από το 3ο πεδίο θα δυσκολευτώ με τα μαθηματικά της σχολής...;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τι εννοείς υπερτερεί; Ξεκινουν από την ιδία βαση, σου δινουν το ιδίο πτυχιο, αλλα εξειδικευονται σε διαφορετικους τομεις. Εσενα τι σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simonsari

Νεοφερμένος

Ο Simonsari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν τα τρόφιμα γιατί πρώτον έχω εταιρία γνωστών που μπορώ να δουλέψω και δεύτερον δίνει την ικανότητα να ανοίξεις εργαστήριο που με ενδιαφέρει αρκετά....Απλά ρωτάω εάν δίνει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα το τμήμα της Βιοτεχνολογίας...Για αυτό είπα υπερτερεί...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οχι. Στο τμήμα τροφιμων να πας αν ειναι
οπως τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@Simonsari όπως τα περιγράφεις είσαι για το Τμήμα Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής του Ανθρώπου (το συναφές Τμήμα) και όχι για το Βιοτεχνολογίας ΓΠΑ.

Επειδή αναφέρθηκε το "δίνει την ικανότητα να ανοίξεις εργαστήριο" (φαντάζομαι νοείται το "εργαστηριακές αναλύσεις τροφίμων") αναφέρεται (δεν το ξέρουν πολλοί, μάλλον ελάχιστοι/σχεδόν κανένας), ότι υπάρχει νομοθετική ρύθμιση προ 3-4 ετών (δεν θυμάμαι τα νούμερα νόμων), που αναφέρει, ότι για χημικές-μοριακές-μικροβιολογικές αναλύσεις τροφίμων σε δημόσιο & ιδιωτικό τομέα μπορούν να κάνουν και οι πτυχιούχοι (γεωπονικής) βιοτεχνολογίας (αλλά και κτηνίατροι και βιολόγοι).

Και όλα αυτά πάντα στο πλαίσιο των εν γένει επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων γεωπονικών πανεπιστημίων & σχολών (ΠΔ 344/2000... αυτό το θυμάμαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simonsari

Νεοφερμένος

Ο Simonsari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
@VouDou Βασικά ναι είπα οτι μάλλον περνάω στο Γ.Π.Α στο τμήμα Επιστήμη Τροφίμων και Διατροφής του ανθρώπου...Απλά στα επαγγελματικά δικαιώματα του εν λόγω τμήματος αναφέρεται η ίδρυση εργαστηρίου ποιοτικού ελέγχου και οινολογικού εργαστηρίου...Τα στοιχεία αυτά τα αναφέρει στην παρακάτω ιστοσελίδα...Ευχαριστώ...
https://www.mysep.gr/?p=12508
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
@VouDou Βασικά ναι είπα οτι μάλλον περνάω στο Γ.Π.Α στο τμήμα Επιστήμη Τροφίμων και Διατροφής του ανθρώπου...Απλά στα επαγγελματικά δικαιώματα του εν λόγω τμήματος αναφέρεται η ίδρυση εργαστηρίου ποιοτικού ελέγχου και οινολογικού εργαστηρίου...Τα στοιχεία αυτά τα αναφέρει στην παρακάτω ιστοσελίδα...Ευχαριστώ...
https://www.mysep.gr/?p=12508

Ναι. Στο "εργαστηριακές αναλύσεις τροφίμων" αυτά τα δύο ανήκουν (υπάρχουν και άλλα) και ναι μπορείς να το πράξεις αυτό από το Επιστήμης Τροφίμων & Διατροφής του Ανθρώπου ΓΠΑ.

Περί οινολογικού εργαστηρίου δες και την ανάρτησή μου παραπάνω στο παρόν νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Simonsari

Νεοφερμένος

Ο Simonsari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Επιπλέον ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο...Παρατήρησα οτι τα επαγγελματικά δικαιώματα των τεχνολόγων τροφίμων από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής είναι περισσότερα από αυτά των Γεωπόνων του τμήματος Επιστήμη Τροφίμων και Διατροφής του Ανθρώπου...Όμως οι απόφοιτοι γεωπόνοι του τμήματος αυτού θεωρούνται και τεχνολόγοι τροφίμων οπότε στα επαγγελματικά τους δικαιώματα συμπεριλαμβάνονται και τα δικαιώματα των τεχνολόγων τροφίμων ή όχι;;
Επαγγελματικά Δικαιώματα Τεχνολόγων Τροφίμων:https://www.mysep.gr/?p=36474
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Δεν ξέρω αν έπρεπε να γράψω σ' αυτό το θέμα αλλά anyway...

Τελικά θα δώσω πανελλήνιες τον Ιούνιο του 2020 στην ομάδα προσανατολισμού Σπουδών Υγείας. Ο πρωταρχικός μου στόχος ήταν να περάσω Κτηνιατρική αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω τουλάχιστον δίνοντας αυτή τη σχολική χρονιά. Μετά σκεφτόμουν Φυσικοθεραπεία,Λογοθεραπεία και Εργοθεραπεία αλλά έχω σχεδόν αποκλείσει τη Λογοθεραπεία (επειδή όπως και η Κτηνιατρική δεν έχει εντός Αττικής)... Και οι δύο παραπάνω σχολές στο Αιγάλεω έχουν αρκετά υψηλές βάσεις. Οπότε μετά σκεφτόμουν κάποιες χαμηλόβαθμες γεωπονικές σχολές. Δηλαδή σκεφτόμουν συγκεκριμένα να περάσω Φυτική Παραγωγή στο Μεσολόγγι (που πιθανόν θα έχει κάτω από 10.000 μόρια) ή Ζωική Παραγωγή Μεσολόγγι ή Λάρισα (Που θα έχουν μάλλον σχετικά χαμηλές βάσεις και είναι η πιο κοντινή σχολή στην Κτηνιατρική και ΙΣΩΣ αν δώσω μετά από αυτήν κατατακτήριες θα μου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα και δεν θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο, διορθώστε με αν κάνω λάθος...) και από αυτές να πάρω μεταγγραφή για τις αντίστοιχες σχολές του γεωπονικού Αθήνας!!!
Όμως υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα! Η φυτική παραγωγή έχει ένα μάθημα μόνο μαθηματικών... Και φοβάμαι πως ΑΝ περνούσα εκεί ΕΣΤΩ και με μετεγγραφή δεν θα το περάσω ποτέ! Τί να κάνω; Να δηλώσω μόνο ζωική παραγωγή που δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει πάρα πολύ, αλλά δεν έχει μαθηματικά (περα από βιοστατιστική που κάνουν σε όλες τις σχολές του 3ου πεδίου) και ΜΠΟΡΕΙ να μου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα στην Κτηνιατρική; Αν δεν αντέχω καθόλου τα μαθηματικά να μην δηλώσω φυτική παραγωγή που τη βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά έχει έστω κι ένα μάθημα μαθηματικών στο 1ο εξάμηνο; Όποιος απεχθάμε4αι τα μαθηματικά είναι προτιμότερο να μη δηλώνει τέτοιες γεωπονικές σχολές; Αλήθεια, πώς ανταπεξέρχονται οι του 3ου πεδίου στα μαθηματικά των σχολών αυτών αφού δεν τα έδωσαν πανελλήνιες πέρα από κάποιες εξαιρέσεις; Καλά ας μη συζητήσω για σχολές τύπου "Αγροτική Ανάπτυξη", "Γεωργική Μηχανική", "Μηχανικών Βιοϊατρικής", "Πληροφορική με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική" και άλλα τέτοια που εχουν 2 και 3 μαθηματικά εκεί ενώ είναι προσβάσιμες από το τρίτο πεδίο μόνο και μόνο επειδή στην ονομασία τους έχουν τη λέξη "ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ" ή κάτι με γεωπονία!

Συγγνώμη για το κατεβατό☺
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Δεν ξέρω αν έπρεπε να γράψω σ' αυτό το θέμα αλλά anyway...

Τελικά θα δώσω πανελλήνιες τον Ιούνιο του 2020 στην ομάδα προσανατολισμού Σπουδών Υγείας. Ο πρωταρχικός μου στόχος ήταν να περάσω Κτηνιατρική αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω τουλάχιστον δίνοντας αυτή τη σχολική χρονιά. Μετά σκεφτόμουν Φυσικοθεραπεία,Λογοθεραπεία και Εργοθεραπεία αλλά έχω σχεδόν αποκλείσει τη Λογοθεραπεία (επειδή όπως και η Κτηνιατρική δεν έχει εντός Αττικής)... Και οι δύο παραπάνω σχολές στο Αιγάλεω έχουν αρκετά υψηλές βάσεις. Οπότε μετά σκεφτόμουν κάποιες χαμηλόβαθμες γεωπονικές σχολές. Δηλαδή σκεφτόμουν συγκεκριμένα να περάσω Φυτική Παραγωγή στο Μεσολόγγι (που πιθανόν θα έχει κάτω από 10.000 μόρια) ή Ζωική Παραγωγή Μεσολόγγι ή Λάρισα (Που θα έχουν μάλλον σχετικά χαμηλές βάσεις και είναι η πιο κοντινή σχολή στην Κτηνιατρική και ΙΣΩΣ αν δώσω μετά από αυτήν κατατακτήριες θα μου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα και δεν θα ξεκινήσω από το 1ο εξάμηνο, διορθώστε με αν κάνω λάθος...) και από αυτές να πάρω μεταγγραφή για τις αντίστοιχες σχολές του γεωπονικού Αθήνας!!!
Όμως υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα! Η φυτική παραγωγή έχει ένα μάθημα μόνο μαθηματικών... Και φοβάμαι πως ΑΝ περνούσα εκεί ΕΣΤΩ και με μετεγγραφή δεν θα το περάσω ποτέ! Τί να κάνω; Να δηλώσω μόνο ζωική παραγωγή που δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει πάρα πολύ, αλλά δεν έχει μαθηματικά (περα από βιοστατιστική που κάνουν σε όλες τις σχολές του 3ου πεδίου) και ΜΠΟΡΕΙ να μου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα στην Κτηνιατρική; Αν δεν αντέχω καθόλου τα μαθηματικά να μην δηλώσω φυτική παραγωγή που τη βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά έχει έστω κι ένα μάθημα μαθηματικών στο 1ο εξάμηνο; Όποιος απεχθάμε4αι τα μαθηματικά είναι προτιμότερο να μη δηλώνει τέτοιες γεωπονικές σχολές; Αλήθεια, πώς ανταπεξέρχονται οι του 3ου πεδίου στα μαθηματικά των σχολών αυτών αφού δεν τα έδωσαν πανελλήνιες πέρα από κάποιες εξαιρέσεις; Καλά ας μη συζητήσω για σχολές τύπου "Αγροτική Ανάπτυξη", "Γεωργική Μηχανική", "Μηχανικών Βιοϊατρικής", "Πληροφορική με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική" και άλλα τέτοια που εχουν 2 και 3 μαθηματικά εκεί ενώ είναι προσβάσιμες από το τρίτο πεδίο μόνο και μόνο επειδή στην ονομασία τους έχουν τη λέξη "ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ" ή κάτι με γεωπονία!

Συγγνώμη για το κατεβατό☺


Hold on boy! Αποκλειες μαι σχολη εξαιτιας ΕΝΟΣ μαθηματος?:P Που στην τελικη, καποια στιγμη θα το περασεις, δεν γινεται. Στην χειροτερη κανεις μερικα ιδιαιτερα με εναν μαθηματικο και τα μαθαινεις. Τα μαθηματικα, οσον κι αν δεν μας αρεσει αυτο εμας του 3ου πεδιου, ειναι ενας πολυ σημαντικος κλαδος για την δουλεια μας (βασικα σχεδον για ολους τους κλαδους) οποτε οφειλουμε να γνωριζουμε εστω καποια βασικα πραγματα, καλως ή κακως. Οποτε οχι, δεν θα αποκλεισεις μαι σχολη εξαιτιας των μαθηματικων, καθως υπαρχουν πολλοι τροποι για να τα βγαλεις περα με το συγκεκριμενο μαθημα. Αν ειναι δυνατον, σε καθε σχολη θα υπαρχουν μαθηματα που δεν θα σου αρεσουν, αλλα δεν αποκλειεις μια σχολη εξαιτιας αυτων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top