Μαθητικά Συντονιστικά Συμβούλια (15μελή-5μελή)

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ που έβαλες υποψηφιότητα και εκλέχτηκες τι ιδέες έχεις; Επίσης, η συνέλευση της τάξης. Από κει και πέρα, μπορείτε να κανονίσετε εκπαιδευτικές επισκέψεις, να καλέσετε κάποιους ανθρώπους-ειδικούς να σας μιλήσουν για κάποιο θέμα, να συμμετάσχετε ως ομάδα σε κάποιον διαγωνισμό ή σε κάτι εθελοντικό (μια αναδάσωση, κάτι σαν τον 30ο Γύρο της Αθήνας, να επισκεφθείτε και να υποστηρίξετε προσφυγόπουλα που πάνε τώρα σχολείο), προωθήστε περιβαλλοντικές δράσεις όπως πχ λάμπες εξοικονόμησης, φτιάχτε κάδους ανακύκλωσης κλπ. Κανονίστε ένα ΣΚ να πάτε όλοι μαζί να δείτε μια ταινία ή ένα θέατρο, και πάρτε και κάποιον καθηγητή που να γουστάρετε μαζί ;) . Σίγουρα θα βρει κι άλλα άμα κάτσει κάποιος να σκεφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο νόημα που έχει η θέση του προέδρου της τάξης είναι να τραβάει τα κορίτσια. Οπότε τράβα τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tο 5μελες πάντα μπορεί να κλέψει λεφτά για την πάρτη του.:cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Με εξαίρεση την απάντηση του Κλεάνθη, όλες οι άλλες δεν μπορώ να πω ότι μπορούν να ληφθούν στα σοβαρά. Αυτό το οποίο ίσως δεν τόνισα είναι 1.ότι είμαι από τα Χανιά και 2. ότι φοιτώ στη Β' Λυκείου πράγμα που σημαίνει πως δεν υπάρχει χρόνος για σχεδόν τίποτα από ό,τι προτάθηκε. Κυρίως όμως ΔΕΝ υπάρχει διάθεση από την κανέναν για οτιδήποτε χρονοβόρο. Δυστυχώς το σύστημα δεν επιτρέπει σε λυκειόπαιδα να προωθήσουν τέτοιες ιδέες που, αν και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες, είναι αδύνατο να εφαρμοστούν. Θα ήθελα αν υπάρχει καμιά πιο light ιδέα για ΜΕΣΑ στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε πειράζει, καλό είναι να ακούγονται ιδέες, διαβάζουν κι άλλοι.

Για μέσα στο σχολείο, προέχει να ενημερωθείτε για τα προβλήματα που υπάρχουν και να προτείνετε λύσεις. Τα περιβαλλοντικά που σου είπα τα εφάρμοσα σαν πρόεδρος στη Β' Λυκείου, και τις επισκέψεις. Πηγαίνετε στο Πανεπιστήμιο πχ μια μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κλεάνθη, ευχαριστώ. Το Πολυτεχνείο Κρήτης κάθε χρόνο διοργανώνει μία"ανοικτή μέρα" και μας πηγαίνει το σχολείο για επίσκεψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Φέτος που πήγαινα πρώτη λυκείου είχα τραγικό 5μελές. Αν και δεν δήλωσαν πολλά άτομα, τα άτομα που βγήκαν αποδείχθηκαν τελείως γέλοια και δεν έκαναν τίποτα. Από τα τρία τμήματα της πρώτης ήμασταν το πιο βρώμικο και χειρότερο. Οι καθηγητές μας περίμεναν να ήμασταν οι καλύτεροι  και απ' τα τρία τμήματα επείδη η τάξη μας φημίζεται για "καλά άτομα" αλλά να που καταντήσαμε. Απορώ γιατί μερικοί αφού δεν ξέρουν καν το λόγο αυτών των κοινωτίτων να έχουν το θράσος να συμμετέχουν για πλάκα. Κρίμα. Και γενικότερα κρίμα γιατί πάνω κάτω έχει καταντήσει ανούσια η "κοινότητα" αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Φέτος που πήγαινα πρώτη λυκείου είχα τραγικό 5μελές. Αν και δεν δήλωσαν πολλά άτομα, τα άτομα που βγήκαν αποδείχθηκαν τελείως γέλοια και δεν έκαναν τίποτα. Από τα τρία τμήματα της πρώτης ήμασταν το πιο βρώμικο και χειρότερο. Οι καθηγητές μας περίμεναν να ήμασταν οι καλύτεροι  και απ' τα τρία τμήματα επείδη η τάξη μας φημίζεται για "καλά άτομα" αλλά να που καταντήσαμε. Απορώ γιατί μερικοί αφού δεν ξέρουν καν το λόγο αυτών των κοινωτίτων να έχουν το θράσος να συμμετέχουν για πλάκα. Κρίμα. Και γενικότερα κρίμα γιατί πάνω κάτω έχει καταντήσει ανούσια η "κοινότητα" αυτή.

τι γιατί κατεβαίνουν κάποιοι.
Μερικοί για να κάνουν καταλήψεις
Μερικοί για να παίρνουν τα λεφτά απο πενταήμερη και τα λοιπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Φέτος που πήγαινα πρώτη λυκείου είχα τραγικό 5μελές. Αν και δεν δήλωσαν πολλά άτομα, τα άτομα που βγήκαν αποδείχθηκαν τελείως γέλοια και δεν έκαναν τίποτα. Από τα τρία τμήματα της πρώτης ήμασταν το πιο βρώμικο και χειρότερο. Οι καθηγητές μας περίμεναν να ήμασταν οι καλύτεροι  και απ' τα τρία τμήματα επείδη η τάξη μας φημίζεται για "καλά άτομα" αλλά να που καταντήσαμε. Απορώ γιατί μερικοί αφού δεν ξέρουν καν το λόγο αυτών των κοινωτίτων να έχουν το θράσος να συμμετέχουν για πλάκα. Κρίμα. Και γενικότερα κρίμα γιατί πάνω κάτω έχει καταντήσει ανούσια η "κοινότητα" αυτή.

Να μην τους ψηφίζατε, δεν έχουν αυτοί θράσος, εσείς έχετε που τους ψηφίζετε και μετά παραπονιεστε κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Να μην τους ψηφίζατε, δεν έχουν αυτοί θράσος, εσείς έχετε που τους ψηφίζετε και μετά παραπονιεστε κιόλας

Εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε αυτούς, ξέρω ποιον πρέπει να ψηφίσω και ποιον όχι. Αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ρε, πλάκα κάνετε; Εδώ εμάς στο λύκειο μάς παρακαλούσαν να θέσουμε υποψηφιότητα :hehe:

Θυμάμαι χαρακτηριστικά στην Γ' λυκείου που έβαλαν 21 άτομα υποψηφιότητα για 15μελες και εκλέγησαν οι 20 και ο ένας έμεινε εκτός :hehe: (15 τακτικά μέλη+5 αναπληρωματικά+1 χαμένος :hehe:). Φανταστείτε ότι αυτό συνέβη σε σχολείο δυναμικότητας 380+ ατόμων. Στο δε πενταμελές, η πλήρης απαξίωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν ανήκω σε αυτούς, ξέρω ποιον πρέπει να ψηφίσω και ποιον όχι. Αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο.

Φυσικά, γιατί το μέσο γυμνασιοπαιδο/λυκειοπαιδο ως κριτήριο για την εκλογή (1)5μελών έχει τη δημοφιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ρε, πλάκα κάνετε; Εδώ εμάς στο λύκειο μάς παρακαλούσαν να θέσουμε υποψηφιότητα :hehe:

Θυμάμαι χαρακτηριστικά στην Γ' λυκείου που έβαλαν 21 άτομα υποψηφιότητα για 15μελες και εκλέγησαν οι 20 και ο ένας έμεινε εκτός :hehe: (15 τακτικά μέλη+5 αναπληρωματικά+1 χαμένος :hehe:). Φανταστείτε ότι αυτό συνέβη σε σχολείο δυναμικότητας 380+ ατόμων. Στο δε πενταμελές, η πλήρης απαξίωση :P

εγώ μια φορα πενταμελες μια φορά δεκαενταμελες δε βγηκα και δεν ασχολήθηκα άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Καλά έχεις δίκιο. Και εγώ προβλέπω του χρόνου να συμμετέχουν πολύ λιγότερα άτομα σε σχέση με φέτος. Γενικότερα θα έλεγα ότι στο γυμνάσιο υπήρχαν πιο πολλές συμμετοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλά έχεις δίκιο. Και εγώ προβλέπω του χρόνου να συμμετέχουν πολύ λιγότερα άτομα σε σχέση με φέτος. Γενικότερα θα έλεγα ότι στο γυμνάσιο υπήρχαν πιο πολλές συμμετοχές.
Σαφώς, καθώς στο Λύκειο πολλοί προτιμούν πλέον να ασχολούνται με πιο εποικοδομητικά πράγματα από την οργάνωση σχολικών πάρτι. Αν και, από τα τελευταία συνήθως έχουν και όφελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σαφώς, καθώς στο Λύκειο πολλοί προτιμούν πλέον να ασχολούνται με πιο εποικοδομητικά πράγματα από την οργάνωση σχολικών πάρτι. Αν και, από τα τελευταία συνήθως έχουν και όφελος.

βγάλε το συνήθως και είσαι μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πάντως πάντα κατάφερνα να είμαι στο 15μελές. Μάλιστα είχα μπει και στην πρώτη πεντάδα κάποιες φορές παρόλο που δεν ήμουν δημοφιλής. Σημασία έχει να προσεγγίσεις παιδιά/κλειδιά δηλαδή όσους έχουν αδέρφια ή είναι αγαπητοί στις τάξεις τους ώστε να σε στηρίξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ πάντως πάντα κατάφερνα να είμαι στο 15μελές. Μάλιστα είχα μπει και στην πρώτη πεντάδα κάποιες φορές παρόλο που δεν ήμουν δημοφιλής. Σημασία έχει να προσεγγίσεις παιδιά/κλειδιά δηλαδή όσους έχουν αδέρφια ή είναι αγαπητοί στις τάξεις τους ώστε να σε στηρίξουν.
Εξαρτάται τι εννοείς "να προσεγγίσεις". Εγώ σε όσους μου λέγαν "ψήφισε με" δεν έδινα ποτέ ψήφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αν και εποφελούνται από τα πάρτυ κτλ πολλές φορές δεν πάει κανένας. Φέτος ένα κορίτσι της γ' λυκείου μας είπε ότι αν θέλουν να οργανώσουν κάτι να πάμε αλλιώς να μην κάνουνε τίποτα. Πέρσυ δεν είχαν καλό κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αν και εποφελούνται από τα πάρτυ κτλ πολλές φορές δεν πάει κανένας. Φέτος ένα κορίτσι της γ' λυκείου μας είπε ότι αν θέλουν να οργανώσουν κάτι να πάμε αλλιώς να μην κάνουνε τίποτα. Πέρσυ δεν είχαν καλό κέρδος.

Για τα πάρτι πρέπει να κάνετε εκδήλωση στο φβ να βγάλετε αφίσες.
Εννοείται για αφισοκόλληση στα σχολεία πάρτε άδεια
έξω από το μαγαζί που θα γίνει και τα λοιπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top