Συμβουλές για προετοιμασία πανελληνίων

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γεια σας :) Μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος από πότε πρέπει να αρχίσει η προετοιμασία πανελληνίων και πως; Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε αδιέξοδο για κάποιο λόγο και ας με χωρίζουν μέχρι τότε τρία χρόνια :(

Αν ακολουθήσεις ανθρωπιστικές, η προετοιμασία καλό είναι να ξεκινήσει στη β΄λυκείου. Τα περισσότερα φροντιστήρια έχουν πρόγραμμα προετοιμασίας για τις πανελλήνιες στη β λυκείου. Οπωσδήποτε θα κάνεις ύλη γ λυκείου σε λατινικά και ιστορία. Επίσης θα πρέπει να κάνεις άγνωστο στα αρχαία και έκθεση. Το γνωστό μπορείς και να το ξεκινήσεις το καλοκαίρι από β για γ λυκείου. Τώρα στην α΄λυκείου είναι τάξη που θα πρέπει να θέσεις τις βάσεις. Αν για παράδειγμα ακολουθήσεις ανθρωπιστικές στη β λυκείου, τότε θα δώσεις σημασία μεγάλη στα αρχαία, και βέβαια δεν εννοώ τα ερμηνευτικά και τις εισαγωγές (που και αυτά χρειάζονται για να σε εισάγουν στο πνεύμα του γνωστού της γ λυκείου), αλλά κυρίως τη γραμματική και το συντακτικό. Στόχος σου είναι να καλύψεις, επίσης, και τυχόν κενά που έχεις αφήσει από το γυμνάσιο. Επίσης, καλό είναι να διαβάζεις μαθήματα τα οποία έχουν λόγο (π.χ. ιστορία, πολιτική παιδεία, θρησκευτικά) τα οποία όχι μόνο σε εξοικειώνουν με την αποστήθιση, που είναι αναγκαία στην θεωρητική, αλλά λειτουργούν υποστηρικτικά στο μάθημα της έκθεσης, το οποίο επίσης θέλει πολύ καλή δουλειά. Επίσης στην ιστορία καλό είναι να αρχίζεις να μαθαίνεις από τώρα πως να αναλύεις σωστά τις πηγές, οι οποίες, από ότι έχω ακούσει και από ότι έχω βιώσει, καίνε κόσμο και κοσμάκι στις πανελλήνιες. Εν ολίγοις, εάν θέλεις να ξεκινήσεις από τώρα προετοιμασία (που δεν είναι και τόσο αναγκαία όπως σου είπα στην α λυκείου) και θέλεις να ακολουθήσεις ανθρωπιστικές σπουδές, κάνε φροντιστήριο σε έκθεση και αρχαία. Εάν θες επίσης μπορείς να κάνεις και λίγο άγνωστο, ώστε να σου είναι πιο ομαλή η μετάβαση στη β λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωή07

Νεοφερμένος

Η Ζωή07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπέρα:) ...είμαι καινούργια εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου και τις ανησυχίες μου για το μέλλον..Αρχικά θα ήθελα να πω κάποια πράγματα για να με γνωρίσετε καλύτερα :).Μόλις τελείωσα την Α Λυκείου και ειμαι 16 ετών..γενικά μου αρέσει να βάζω στόχους και να τους κυνηγάω έως το τέλος..Έχω κάποιες ανησυχίες ως προς την Β Λυκείου ..για το Άγνωστο και το πως θα μου φανούν τα Λατινικά...θα ήθελα να προσθέσω πως έχω επιλέξει Θεωρητική Κατεύθυνση διότι έχω αποφασίσει πως θέλω Νομική...Νιώθω ότι μου ταιριάζει αρκετά...είμαι μαθήτρια επίσης του 18,5-19..αλλά πιστεύω πως αυτό που θα εχει περισσότερη σημασία ειδικά στις πανελλαδικές είναι η καλή προετοιμασία και η καλή ψυχολογία..γραφω αυτή την στιγμή γιατι ένιωσα ξαφνικά μια ανησυχία ..ότι δεν θα τα καταφέρω....θα ήθελα να μου γράψετε τις δικές σας εμπειρίες και συμβουλές ...θα χαρώ πολύ να λάβω μηνύματά σας!...:) :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γειαααααα. Και εγώ είμαι ηλικιακά ίσα με εσένα είμαι αλλά θα ανήκω στη θετική κατεύθυνση. μαθητής του 18,5-19 είμαι επίσης :)Και εγώ βάζω αρκετούς στόχους που θέλω να ολοκληρώσω. Ενώ είχα στο μυαλό τι ήθελα να σπουδάσω, πια όλες οι σχολές δεν με τραβάνε και σκέφτομαι όλο αρνητικά. Δεν ξέρω τι να κάνω πια και σε πιο μάθημα να δώσω βαρύτητα.. αυτά από μένα χάρηκα που σε γνώρισα

Υ.Γ γιατί τόσο μεγάλα γράμματα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν βάλεις πρόγραμμα από τώρα θα πιάσεις όποια σχολή θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλός ήλθες μην φοβάσαι τίποτα όλα καλά θα πάνε αρκεί να διαβάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Επειδή δίνω αυτές τις μέρες κι εγώ στη θεωρητική, κάτσε να σου πω κάτι. Μην κάνεις το λάθος να φορτώσεις το πρόγραμμά σου στη Β Λυκείου. ο καθένας μας είναι διαφορετικός, αλλά πραγματικά σου προτείνω να κάνεις μόνο άγνωστο, λατινικά και έκθεση φέτος. Ούτε 10 ώρες τη βδομάδα δηλαδή. Άγνωστο μόνο και μόνο για να εξοικειωθεις και να μάθεις πώς δουλεύουμε άγνωστο κείμενο. Λατινικά για να έχεις τις βάσεις στη γραμματική και να κάνεις τα κείμενα της Β Λυκείου να μην τα έχεις για του χρόνου. Και έκθεση γιατί προφανώς σε όλους χρειάζεται.

Αν θέλεις, μπορείς μόνη σου να βγάλεις ένα ή δύο κεφάλαια της ιστορίας Γ Λυκείου. Βέβαια και να μην το κάνεις, πάλι υπάρχει χρόνος και από το καλοκαιρινό και μετά. Όσον αφορά το κομμάτι του γνωστού, ναι, κι αυτό πιστεύω ότι καλύτερα είναι να το ξεκινήσεις από του χρόνου στο καλοκαιρινό.

Η θεωρητική είναι η κατεύθυνση με το διάβασμα. Μιλάμε για ώρες. Αν κουραστείς ήδη από τη Β Λυκείου, στη Γ πιθανότατα θα πέσεις πολύ, καθώς είσαι άνθρωπος και όχι μηχανή.

Τέλος, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Άμα αγχώνεσαι από τώρα, τι θα κάνεις πιο μετά; εφόσον έχεις κατασταλάξει και για τη νομική και έχεις έναν στόχο, με μεθοδικό διάβασμα και πρόγραμμα, όπως ανέφερε πριν και ο Ιωάννης, μπορείς να το καταφέρεις. :) αυτά από μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωή07

Νεοφερμένος

Η Ζωή07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ελπίζω λοιπόν να ξεκουραστούμε αυτό το καλοκαίρι και να τα σκεφτούμε όλα με περισσότερη αισιοδοξία!!! (δεν ξερω γτ εβαλα τοσο μεγαλα γραμματα :P )

Stefaniat σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου....όχι φυσικα και όχι..δεν σκεφτομαι να σπαταλήσω όλες μ τις δυνάμεις στην Β λυκείου...θα κανω 2 ωρες αγνωστο 1,5 εκθεση 1 ωρα λατινικά και μαλλον και 1 ωρίτσα ιστορία Γ λυκειου ...πιστεύω σε εμένα ..απλά φοβάμαι μήπως δεν το αντιμετωπίσω σωστά...θελω να γίνω πιο μεθοδική ..θα προσπαθήσω για το καλύτερο!..και παλι ευχαριστώ!



Υ.Γ Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωή07

Νεοφερμένος

Η Ζωή07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Stefaniat σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου....όχι φυσικα και όχι..δεν σκεφτομαι να σπαταλήσω όλες μ τις δυνάμεις στην Β λυκείου...θα κανω 2 ωρες αγνωστο 1,5 εκθεση 1 ωρα λατινικά και μαλλον και 1 ωρίτσα ιστορία Γ λυκειου ...πιστεύω σε εμένα ..απλά φοβάμαι μήπως δεν το αντιμετωπίσω σωστά...θελω να γίνω πιο μεθοδική ..θα προσπαθήσω για το καλύτερο!..και παλι ευχαριστώ!



Υ.Γ Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Υ.Γ Η ΝΟΜΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ <3

Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν άτομα που έχουν ως όνειρο να υπερασπίζονται ενόχους ή να καταδικάζουν αθώους. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ασχετο αλλα μ αρεσει πολυ το ονομα σου(Ζωή)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisag

Νεοφερμένος

Ο anastasisag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

Ζωή07

Νεοφερμένος

Η Ζωή07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ο καθενας εχει το δικό του όνειρο ..δεν θελω να παω για δικηγορος ..απλα βρίσκω πολύ ενδιαφέρον την σχολή και νομίζω ότι μου ταιριάζει .... η νομική δεν είναι μόνο δικηγόρος είναι και άλλα πολλά όπως πχ. συμβολαιογράφος ή και ακόμη να κάνεις και μεταπτυχιακό στην ψυχολογία ...με ένα χαρτι νομικής ανοίγονται πολλοί δρομοι! Εξάλλου στην ζωή μας πρέπει να κάνουμε αυτό μου μας κάνει να χαμογελάμε :)

akikos ο καθένας με το δικό του όνειρο ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως υπάρχουν άτομα που έχουν ως όνειρο να υπερασπίζονται ενόχους ή να καταδικάζουν αθώους. :/:
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει όνειρο ζωής να γίνει δικηγόρος (αλλά δικαστής, συμβολαιογράφος κτλ), όπως επίσης δεν σημαίνει ότι αν γίνει δικηγόρος θα ασχοληθεί με το ποινικό δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει όνειρο ζωής να γίνει δικηγόρος (αλλά δικαστής, συμβολαιογράφος κτλ), όπως επίσης δεν σημαίνει ότι αν γίνει δικηγόρος θα ασχοληθεί με το ποινικό δίκαιο.
Ο δικαστής καταδικάζει και αθώους κάποιες φορές ή προφυλακίζει (δικαστικό συμβούλιο) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ο δικαστής καταδικάζει και αθώους κάποιες φορές ή προφυλακίζει (δικαστικό συμβούλιο) :P
Τότε μπορεί να γίνει διοικητικός δικαστής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
να χαρείτε μη μιλάτε για ποινική, ξύνετε πληγές :/:

-off topic, το ξέρω αλλά δεν άντεξα-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωή07

Νεοφερμένος

Η Ζωή07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Απλά Νομικη=Δικηγόρος αυτο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση!...οπως πχ και ένας ιατρος ..υπάρχουν άπειρα παρακλάδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ναό ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζωή07

Νεοφερμένος

Η Ζωή07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κάποιες συμβουλές όσον αφορά τις πανελλαδικές ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top