Σχολές ΗΜΜΥ

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
δεν με απασχολει τι γινεται στην ελλαδα, εχω σιγουρη αποκατασταση σε γερμανια και αμερικη (ξερω και τις 2 γλωσσες) επειδη εχω συγγενεις... αλλα εγω λεω για την δυσκολια της σχολης... μηπως πελαγωσω επειδη βαριεμαι την πληροοφορικη σε μια σχολη στην οποια πρεπει να αφιερωσω πολυ χρονο και εκει

Εταιριες με φωτοβολταϊκα εχουν οι συγγενεις σου στην Αμερικη και τη Γερμανια; Γιατι μονο ετσι θα σου βρουν σιγουρα δουλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
... ομως το θεμα ειναι οτι με εξιταρουν παρα πολυ οι σχολες ημμυ (ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολες) και κυριως οτι εχει να κανει με ενεργεια (σκεφτηκα το μηχανολογων αλλα δεν με ενδιαφερει το υπολοιπο), υψηλες τασεις κλπ... ξετρελενομαι με το αντικειμενο της σχολης αλλα παιδια δεν με ενδιαφερει καθολου ομως η πληροφορικη την οποια εχει μεσα η ημμυ... μακαρι να υπηρχε οπως στην αγγλικα πχ μονο bachelor in electrical engineering αλλα δεν... τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? αμα φτασω να δηλωσω ημμυ μπαινει σιγουρα πρωτη, αλλα πιστευεται οτι μπορει καποιος να ανταπεξελθει τα 2,5 πρωτα χρονια που εχει πολλη πληροφορικη σε μια σχολη τετοιας δυσκολιας?

Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς το μηχανολόγων. ΗΜΜΥ είτε διαλέξεις ενέργεια, είτε τηλεπικοινωνίες, είτε πληροφορική, είτε ρομποτική θα πρέπει να γνωρίζεις προγραματισμό και μάλιστα χαμηλού επιπέδου αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commen

Νεοφερμένος

Ο commen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εταιριες με φωτοβολταϊκα εχουν οι συγγενεις σου στην Αμερικη και τη Γερμανια; Γιατι μονο ετσι θα σου βρουν σιγουρα δουλεια...

δεν εννοουσα για τοσο για επαγγελματικη αποκατασταση αλλα για το δικαιωμα πρασινης καρτας στην αμερικη... ευκαιριες υπαρχουν αμα κατσω και ασχοληθω σοβαρα ωστε να χτισω ενα καλο βιογραφικο...

Θα σου πρότεινα να ξανασκεφτείς το μηχανολόγων. ΗΜΜΥ είτε διαλέξεις ενέργεια, είτε τηλεπικοινωνίες, είτε πληροφορική, είτε ρομποτική θα πρέπει να γνωρίζεις προγραματισμό και μάλιστα χαμηλού επιπέδου αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά.

δεν με τραβαει καθολου.... εχει ενα σωρο μαθηματα κατασκευαστικα (ο αδερφος μου σπουδαζει μηχ μηχ και λεει εχει κατι στοιχεια μηχανων που ειναι αγγουρια) ενω τουλαχιστον η ημμυ στο εμπ και απθ οπ οσο εχω δει εχουνε 1-2 μαθηματα πληροφορικης ανα εξαμηνο (και παλι οχι ολα) και νομιζω θα την παλεψω πιο ευκολα... αυτο που με απασχολει ειναι ειναι τα 2,5 πρωτα χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Γεια σας φέτος δίνω και εγώ πανελλήνιες .Με ενδιαφέρουν αρκετά οι σχολές ημμυ αλλά δεν ξέρω ποιο Τμήμα να επιλέξω (θεσσαλονικη,χανια,πατρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
μετσόβιο . απθ , ξάνθη ,πάτρα, χανιά αυτή κατ εμε ειναι η σειρά για τις σχολές των ημμυ. Αν και παιδιά στους καιρούς της κρίσης πολυ προσοχή με αυτή την σχολή. Μην την διαλέγετε γιατι απλά σας αρέσουν οι υπολογιστές.... και ο πικατσου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
μετσόβιο . απθ , ξάνθη ,πάτρα, χανιά αυτή κατ εμε ειναι η σειρά για τις σχολές των ημμυ. Αν και παιδιά στους καιρούς της κρίσης πολυ προσοχή με αυτή την σχολή. Μην την διαλέγετε γιατι απλά σας αρέσουν οι υπολογιστές.... και ο πικατσου
Ενδιαφερον.. δηλαδη αν καποιος εβαλε με τη σειρα:χανια,πατρα,ξανθη,απθ,μετσοβιο, ειναι λαθος? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ενδιαφερον.. δηλαδη αν καποιος εβαλε με τη σειρα:χανια,πατρα,ξανθη,απθ,μετσοβιο, ειναι λαθος? :clapup:

αν ειναι κρητικος καλα έκανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ενδιαφερον.. δηλαδη αν καποιος εβαλε με τη σειρα:χανια,πατρα,ξανθη,απθ,μετσοβιο, ειναι λαθος? :clapup:

Βεβαίως ! Γιατί ο fockos ξέρει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γεια σας φέτος δίνω και εγώ πανελλήνιες .Με ενδιαφέρουν αρκετά οι σχολές ημμυ αλλά δεν ξέρω ποιο Τμήμα να επιλέξω (θεσσαλονικη,χανια,πατρα)

Αν εχεις στην πολη σου τμημα ΗΜΜΥ, τοτε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα τμήματα σε Πάτρα και ειδικά Κρήτη είναι αρκετά καλά απ' όσο έχω ακούσει, εφόσον βέβαια δεν έχεις στο μυαλό σου την Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Καπιταλιστής

Νεοφερμένος

Ο Καπιταλιστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Οι σχολές ΗΜΜΥ είναι εξαιρετικές με σχολές κύρος και εξασφαλισμένη επαγγελματική αποκατάσταση. Όποιος τις επιλέξει δεν θα το μετανιώσει. Προσοχή όμως είναι αρκετά δύσκολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Επειδή βλέπω ότι πολλοί θέλουν να περάσουν σε τέτοιο τμήμα, θέλω να μάθω για αυτό. Τι ακριβώς είναι; Τι κάνει ο φοιτητής αφού τελειώσει ; κτλ όσα πιο πολλά τόσο το καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Συνήθως στρατό/συνεχίζει σπουδές. Άμα έχεις κονέ ή είσαι του λογισμικού μπορείς να βρεις τίμια δουλειά Ελλάδα. Αλλιώς γερμανία-ολλανδία-τσεχία είναι οι συνηθισμένες λύσεις (άντε κ αγγλία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Σαν επιστήμη ασχολείται με εφαρμογές του ηλεκτρισμού/ηλεκτρομαγνητισμού. Μπορείς χοντρικά να ασχοληθείς με

  • Ηλεκτρονική (πχ αναλογικά κυκλώματα, ψηφιακά κυκλώματα, συστήματα μικροϋπολογιστών, αρχιτεκτονική υπολογιστών)
  • Ηλεκτρική ενέργεια (πχ παραγωγή – διανομή ηλεκτρικής ενέργειας, ηλεκτρικές μηχανές, ηλεκτρονικά ισχύος)
  • Τηλεπικοινωνίες (πχ κεραίες, δίκτυα, επικοινωνίες)
Και επίσης με:

  • Αυτόματο έλεγχο – ρομποτική
  • Επεξεργασία σήματος – βιοιατρική
  • υλικά
  • λογισμικό
Αρκετοί επιλέγουν το τμήμα:

  1. επειδή έγραψαν καλά στις πανελλήνιες
  2. επειδή τους ωθούν εκεί οι σύμβουλοι σταδιοδρομίας λόγω της μεγάλης γκάμας πιθανών μεταπτυχιακών
  3. επειδή οι γονείς τους είναι ηλεκτρολόγοι
  4. επειδή πραγματικά θέλουν να περάσουν εκεί
Είναι γενικά ωραία σχολή αλλά το ότι καλύπτει ένα τόσο ευρύ φάσμα, κάνει κατά την γνώμη μου το τμήμα ένα preview διάφορων αντικειμένων χωρίς να μπορέσει ο μέσος φοιτητής να εξειδικευτεί κάπου. Αν θες κάποιο συγκεκριμένο αντικείμενο καλύτερα να το προσεγγίσεις από άλλη σχολή πιο εξειδικευμένη.


Εργασιακά, αν θες να ασχοληθείς είτε στην βιομηχανία ή με εκπόνηση μελετών ή με πάροχη τεχνικών/ οικονομικών υπηρεσιών θα αναγκαστείς κατά πάσα πιθανότητα να βγεις στο εξωτερικό, τουλάχιστον για να μαζέψεις εμπειρία ή και μόνιμα…:cry_x:
Υπάρχει πάντα το αποκούμπι της πληροφορικής, αλλά αν θες να ασχοληθείς με αυτήν μέσω ενός τμήματος ΗΜΜΥ θα χάσεις πολύτιμο χρόνο μελετώντας ηλεκτρομαγνητικά πεδία/ σήματα/ συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας κ.α. Η πληροφορική είναι ένας κλάδος που δεν έχει τόση σημασία το κύρος της σχολής αλλά οι γνώσεις που θα πρέπει (μόνος σου) να αποκτήσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ειμαι 30 χρονων τελειωσα ΗΜΜΥ ΕΜΠ στα 26 (2014). Μετα εφυγα κατευθειαν δουλεψα Ολλανδια, μετα Καναδα, μετα ΗΠΑ και τωρα Γερμανια.

Το καλο που οσο περναει καιρος μου αρεσει περισσοτερο ειναι οτι αυτο το πτυχιο ειναι αρκετο για να φτασεις το ταβανι του εαυτου σου. Προσωπικα δηλαδη δεν εχω ανασφαλειες για μεταπτυχιακο ή δευτερο πτυχιο.

Δουλεια στο αντικειμενο δεν μπορεις να βρεις πουθενα. Παντου οταν λενε electrical engineer και software engineer εννοουνε επιπεδου ΤΕΙ. Να εφαρμοσεις στην πραξη αυτα που εμαθες στο πολυτεχνειο απλα δεν γινεται δεν υπαρχουν τετοιες θεσεις.

Πλεον τωρα εχω συνειδητοποιησει οτι δεν πρεπει να ψαχνεις δουλεια σε αυτο το αντικειμενο αλλα προτζεκτ. Ενω ο μισθος οριακα μπορει να φτασει τα 250.000 δολαρια ετησιως στις ΗΠΑ (στην Ευρωπη με τα χιλια ζορια να φτασει στα 130.000 ευρω), το χειροτερο προτζεκτ που μπορεις να βρεις ειναι περιπου στα 500.000 δολαρια τον χρονο. Περιπου με εντατικο ψαξιμο, γνωριμιες, meetings, συναντήσεις, κοινωνικες γνωριμιες κτλ τα προτζεκτ πανε ως εξης:

6 μηνες εντατικο ψαξιμο: 500.000 δολαρια 12-18 μηνων προτζεκτ
12 μηνες εντατικο ψαξιμο: 2-3.000.000 δολαρια διετες - τριετες προτζεκτ
24 μηνες εντατικο ψαξιμο: δεν εχω ιδεα ουτε εμπειρια που μπορει να φτασει

Προφανως στο προτζεκτ πρεπει να προσλαβεις ατομα να δουλεψετε μαζι, ειδικα στα μεγαλα προτζεκτ ισως να θες 10-20 μηχανικους και προφανως εντατικο ψαξιμο εννοω να καθεσαι 12 ωρες την μερα να ψαχνεις. Ή να πληρωνεις καποιον ειδικο να ψαχνει.

Εγω προσωπικα ψαχνω να βρω προτζεκτ στον αυτοματο ελεγχο. Θα ηθελα να αναλαβω κατι σαν αυτοκινουμενα αμαξια χωρις οδηγο (εκτος απο αυτοματο ελεγχο εχει και οραση υπολογιστων), ή κατι αντιστοιχο σε αεροπλανα ή πλοια ή αυτοματο ελεγχο σε διαχειριση χρηματων hedge funds.

Οσον αφορα την σχολη αυτη καθε αυτη εχε υποψιν σου οτι στο ΕΜΠ υπαρχει πιο ευρυ φασμα απο τις υπολοιπες πολεις. Ας πουμε στην πατρα υπαρχουν οι ΗΜΤΥ και η μηχανικοι υπολογιστων και πληροφορικης νομιζω ενω στο ΕΜΠ και τα δυο αυτα ειναι μαζι ενωμενα. Στο ΑΠΘ νομιζω δεν σου δινει την δυνατοτητα να εμβαθυνεις στο λογισμικο. Επισης στο ΕΜΠ υπαρχουν περιπου 14 ροες ειδικευσης:

https://www.ece.ntua.gr/gr/undergraduate/courses

Ειναι ετσι δομημενο το προγραμμα σπουδων που αν θες να ειδικευτεις ειδικευεσαι ενω αν θες να εχεις πιο ευρυτερες γνωσεις και αυτο το μπορεις.

Γενικα στην ηλικια των σπουδων δεν εισαι πολυ συνειδητοποιημενος για το τι θες να κανεις οποτε καλο ειναι οσο μπορεις να αποκτησεις ευρυ φασμα γνωσεων.

Επισης μια τετοια σχολη την αξιοποιεις σωστα επαγγελματικα μονο με διεθνη καριερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με τον όρο εντατικό ψάξιμο

Δηλαδή ψάχνεις στο google 6 μήνες ή όπου άλλου ; για να βρεις ενα project των 500.000 δολαρίων που θα μοιραστεί όλη η ομάδα 150.000 τα παίρνεις εσύ;

Επίσης αναφέρεις δε μπορείς να βρεις καθαρόαιμη ημμυ δουλειά, δηλαδή ουσιαστικα το Πολυτεχνείο λόγω της δυσκολίας του σε εχει μάθει να σκέφτεσαι αλλα κανείς δουλειά διαφορετική απο αυτο που σπούδασες ;

Συγχαρητήρια για την σταδιοδρομία σου σποτελεις πρότυπο για όλα τα παιδιά που δηλώνουν ημμυ και γενικά Πολυτεχνείο.

Επίσης είμαι της λογικής οτι τς μεταπτυχιακά που κσνουν πολλα παιδιά είναι λόγω του οτι δε μπορούν να βρουν δουλειά και γενικά ειναι καλύτερα να δουλεύεις και να εξειδικεύεσακ μετα αν θέλεις αφού αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ούτε εγώ κατάλαβα τι σημαίνει 6 μήνες ψάξιμο και γιατί παιρνεις 500 χιλιάρικα. Επίσης 6 μήνες ψάξιμο + όσο χρόνο σου φάει το project και αν είστε 10 μηχανικοί πάει δια 10 δηλαδή 50 χιλιάρικα ο καθένας από τα 500, είναι λιγότερο από μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Παιδιά ο τομέας της ενέργειας έχει προοπτικές είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό; Σκέφτομαι να επιλέξω την συγκεκριμένη σχολή Αλλά θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ ειτε με την "ηλεκτρική ενέργεια" είτε με τις "τηλεπικοινωνίες" και όχι και τόσο με την "Ηλεκτρονική" όμως απ'όσο έχω καταλάβει η δουλειά κυρίως βρίσκεται στην τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά ο τομέας της ενέργειας έχει προοπτικές είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό; Σκέφτομαι να επιλέξω την συγκεκριμένη σχολή Αλλά θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ ειτε με την "ηλεκτρική ενέργεια" είτε με τις "τηλεπικοινωνίες" και όχι και τόσο με την "Ηλεκτρονική" όμως απ'όσο έχω καταλάβει η δουλειά κυρίως βρίσκεται στην τελευταία.

Ναι αμέ. Γενικά οι κατευθύνσεις είναι κάπως χωρισμένες σε αυτά τα τρία κομμάτια δηλαδή ενέργεια, τηλεπικοινωνίες και ηλεκτρονική. Οι τηλεπικοινωνίες είναι πιο κοντά στην ηλεκτρονική. Έχουν κάποια κοινά μαθήματα. Η ενέργεια είναι ξεχωριστή και έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να μάθεις. Στην Ελλάδα με την κυριαρχία της ΔΕΗ δεν ξέρω κατά πόσο έχει προοπτικές, οι περισσότεροι ενεργειακοί ασχολούνται με μελέτες ή με τα φωτοβολταϊκά ή κάποια έξυπνα συνδυαστικά συστήματα. Βέβαια δεν είμαι ενεργειακός οπότε δεν τα ξέρω καλά, εγώ ηλεκτρονικός είμαι. Πάντως μην σε αγχώνει αυτό, μέχρι να φτάσεις στο κατάλληλο έτος θα έχεις αποφασίσει τι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Και τους δύο τομείς τους κατουράει η ηλεκτρονική.
Έχεις ελάχιστες ως μηδέν ελπίδες να μείνεις Ελλάδα από τους δύο αυτούς τομείς, πάνε κομπιουτερζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top