Πρόβλημα αυτοπεποίθησης!

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,λοιπόν οπως όλοι έτσι και εγω φέτος είμαι αντιμέτωπος με μεγάλη πίεση!εχω όμως ενα πρόβλημα την αυτοπεποίθηση!μέχρι τώρα μπορώ να πω οτι τα πάω καλα σαν θεωρητικός γράφω απο 15 εως 20 στα θεωρητικά μαθήματα!στης επιλογής έχω ενα πρόβλημα αλλα δεν εχει σχέση με αυτο!λοιπον που λέτε στο φροντιστήριο συμμετέχω είμαι δραστήριος και ολα αυτά!ωστόσο στο σχολείο δεν ξέρω αλλα δεν εχω αυτοπεποίθηση!μου φένεται οτι όλη θα με κοροιδέυουν!δεν συμμετέχω καθόλου στο μάθημα είμαι σαν ανύπαρκτος!με αποτέλεσμα να αντιμετοπίζομαι απο τους καθηγητές σαν ενασ "ασχετο"μαθητής!Χαρακτηριστικό παράδειγμα στα Αρχαια που έγραψα 20 και γυρνάει η καθηγήτρια και ροπτάει την μπροστινη μου βοήθησες τον Μιχάλη?Η με την Λογοτεχνια πχ στον κρητικό στο φροντιστήριο ειχα γράψει 2-3 κολλες αναφοράς στο φροντ και έγραψα 74,κάτι στο σχολείο έβαλε κάτι πιο απλό το έγραψα ακριβώς οπβως τις σημειώσεις του φροντιστηρίο.Ωστόσο δεν το δέχτηκε με αποτέλεσμα να πάρω 10!και να γυρίσει να μου πει"εσυ δεν θα γράψεις ουτ 5 στης πανελλήνιες!και πείτε μου ειναι δυνατόν αυτη την στιγμή να μην σκέφτομαι οτι θα αποτύχω!:/:και η μπροστινή μου άριστη μαθήτρια στο ιδιο φροντ με εμένα έγραψε 12!με τις ίδιες σημείωσεις!ωστόσο αυτη συμμετέχη εγω οχι τώρα ποσο θα πάρω στο 4μηνο 12?13?αντιμετοπίζιε κανεις άλλος τέτοιο πρόβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,λοιπόν οπως όλοι έτσι και εγω φέτος είμαι αντιμέτωπος με μεγάλη πίεση!εχω όμως ενα πρόβλημα την αυτοπεποίθηση!μέχρι τώρα μπορώ να πω οτι τα πάω καλα σαν θεωρητικός γράφω απο 15 εως 20 στα θεωρητικά μαθήματα!στης επιλογής έχω ενα πρόβλημα αλλα δεν εχει σχέση με αυτο!λοιπον που λέτε στο φροντιστήριο συμμετέχω είμαι δραστήριος και ολα αυτά!ωστόσο στο σχολείο δεν ξέρω αλλα δεν εχω αυτοπεποίθηση!μου φένεται οτι όλη θα με κοροιδέυουν!δεν συμμετέχω καθόλου στο μάθημα είμαι σαν ανύπαρκτος!με αποτέλεσμα να αντιμετοπίζομαι απο τους καθηγητές σαν ενασ "ασχετο"μαθητής!Χαρακτηριστικό παράδειγμα στα Αρχαια που έγραψα 20 και γυρνάει η καθηγήτρια και ροπτάει την μπροστινη μου βοήθησες τον Μιχάλη?Η με την Λογοτεχνια πχ στον κρητικό στο φροντιστήριο ειχα γράψει 2-3 κολλες αναφοράς στο φροντ και έγραψα 74,κάτι στο σχολείο έβαλε κάτι πιο απλό το έγραψα ακριβώς οπβως τις σημειώσεις του φροντιστηρίο.Ωστόσο δεν το δέχτηκε με αποτέλεσμα να πάρω 10!και να γυρίσει να μου πει"εσυ δεν θα γράψεις ουτ 5 στης πανελλήνιες!και πείτε μου ειναι δυνατόν αυτη την στιγμή να μην σκέφτομαι οτι θα αποτύχω!:/:και η μπροστινή μου άριστη μαθήτρια στο ιδιο φροντ με εμένα έγραψε 12!με τις ίδιες σημείωσεις!ωστόσο αυτη συμμετέχη εγω οχι τώρα ποσο θα πάρω στο 4μηνο 12?13?αντιμετοπίζιε κανεις άλλος τέτοιο πρόβλημα?


Καλησπέρα,

Δεν είσαι ο μόνος που αντιμετωπίζεις τέτοιο θέμα.Όταν ξεκινούσα το λύκειο αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα,με ορισμένες διαφορές βέβαια:hmm:

Τότε οι 2 άριστες μαθήτριες στο σχολείο μας,οι οποίες τύχαινε να ήταν και οι 2 στη τάξη μου (-.-''),για να δείξουν οτι συμμετέχουν στο μάθημα,είναι ενεργές(ακόμα και αν αδιαφορούσαν εντελώς κατά βάθος) έκαναν τις πιο χαζές ερωτήσεις στους καθηγητές μας(εμένα αυτό μου φαινόταν γελοιό και ουδέποτε δεν το έκανα,αλλά όπως φάνηκε και βαθμολογικά,για τους καθηγητές μας,μετρούσε και πολύ μάλιστα).

Το πρόβλημα δεν ήταν εκεί όμως.Το πρόβλημα ήταν στο οτι όποιο άλλο παιδί είχε απορία μέσα στην τάξη το αγριοκοιτούσαν,πολλές φορές μουρμούραγαν ή έκαναν ένα χατακτηριστικό ''τς'' δήθεν ''μα καλά τι ερωτήσεις είναι αυτές''. Το ίδιο συνέβαινε και σε μένα,όταν σηκωνόμουν στον πίνακα και έκανα κάποιο λάθος,σήκωναν το χέρι τους αυτόματα,χωρίς καν να συνειδητοποιήσω ότι εχω λάθος και το λέγανε στον καθηγητή.Αυτό εμένα προσωπικά με μείωνε πάρα πολύ με αποτέλεσμα μέρα με τη μέρα να συμμετέχω όλο και λιγότερο στην τάξη.

Βλέποντας τη βαθμοθηρική τους λογική στις 2 πρώτες τάξεις του λυκείου εκενευριζόμουν πάρα πολύ.Ώσπου, φτάσαμε στην Γ' λυκείου.Γνωρίζοντας οτι το 30% των προφορικών μετράει στις πανελλήνιες και ξέροντας ότι έστω και για ένα μόριο θα μπορούσα να μείνω εκτός σχολής εξ αιτίας ορισμένων κομπλεξικών που με έκαναν να νιώθω μειονεκτικά και να μην συμμετέχω στα προφορικά,άρχιζα να σκέπτομαι αλλιώς.Σκέφτηκα οτι δεν θα τους επιτρέψω ούτε στο ελάχιστο να με επηρεάσουν,και έτσι έκανα μικρές τονοτικές ενέσεις αυτοπεποίθησης στον εαυτό μου καθημερινά.Έβαλα ένα στόχο,να σηκώνω το χέρι μου,σε όλα τα μαθήματα μέρα παρα μέρα,μόλις είδα οτι το κατάφερα,το έκανα κάθα μέρα και τελικά μέσα σε 2 μήνες έγινε φυσικό μου αντανακλαστικό,όταν έχω απορία ή ερώτηση ή παρατήρηση ή κατι που να γνωρίζω να σηκώνω το χέρι μου και να το λέω.

Μπορείς με λίγα λόγια,σιγά σιγά να συμμετέχεις στο μάθημα,και αν δείς οτι οι καθηγητές συνεχίζουν σε υποβιβάζουν,τότε πες στη μητέρα σου,να πάει δήθεν να ρωτήσει πως τα πας στο σχολείο.Οι καθηγητές θα τις πούνε οτι δεν συμμετέχεις στο μάθημα και τότε θα έχει την ευκαιρία να τους πει οτι δεν είμαστε όλοι ίδιοι,και οτι εσύ ντρέπεσαι περισσότερο από τα άλλα παιδιά,δεν είναι οτι πας αδιάβαστος,απλά δεν έχεις αυτοπεποίθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αρχαία κατεύθυνσης έγραψες 20; Ή λέμε μόνο για γνωστό; :confused:

Όσον αφορά τη λογοτεχνία που φέρνεις ως παράδειγμα, τα πράγματα περιπλέκονται. Μπορεί εν γένει οι φιλόλογοι να μην συμφωνούν σχεδόν ποτέ μεταξύ τους, αλλά αν αυτό που λες είναι ορθώς τεκμηριωμένο, άντε να σου στοιχίσει 10-15 μόρια στα 100 αν ο άλλος είναι της αντίθετης άποψης. Για να γίνει το 17, 10 κάτι άλλο παίζει. Την ρώτησες την καθηγήτρια πού είχες κάνει λάθος;

Αυτό που προτείνει η rewial είναι πολύ ωραίο, να πείς στον εαυτό σου, δηλαδή ότι σήμερα θα σηκώσεις χέρι και θα απαντήσεις/θα ρωτήσεις/θα δώσεις το παρόν. Καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν είναι πολύ θετικό το κλίμα στην τάξη, γι' αυτό φοβάσαι μήπως σε κοροϊδέψει κανείς, αλλά πραγματικά, το πιο πιθανό είναι να μη δίνει κανείς ιδιαίτερη σημασία στο τι λες. Απλά μεγαλοποιείς άδικα τον φόβο σου και μένεις πίσω ουσιαστικά χωρίς λόγο. Μέσα στην τάξη είναι όλοι ίσοι, δεν νομίζω να είστε γεμάτοι αριστούχους που να σε κάνουν να νιώθεις κατώτερος για κάποιο λόγο. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους δυο!ναι φίλε μου στο γνωστό..κοιτα στο φροντιστήριο εγραψα 74 σε αυτή 10 δεν δέχεται τις σημειώσεις απλα!θεωρούσε π.χ οτι δεν υπάρχει θρησκευτικό στοιχείο στο συγκεκριμένο απόσπασμα ενω υπάρχει υποσημείωση στο βιβλίο και κάτι τέτοια...τι να πω!?τώρα στο 4μηνο ο θεος βοηθός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Wtf. Καλά σε κάτι τέτοια απλά κάνεις φασαρία. Δηλαδή ή πιάσε άλλες φιλολόγους και εξήγησέ τους τι γίνεται ή τον ίδιο τον διευθυντή. Εφ'όσων είναι μάθημα το οποίο εξετάζεται πανελλαδικώς, δεν μπορεί να σου στερεί ο καθηγητής με τον προφορικό βαθμό την ευκαιρία να γράψεις όσο το δυνατόν καλύτερα. Βέβαια εσύ δεν λες και προφορικά πανάθεμά σε.. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ναι ακριβώς περιμένω μόνο απο τα διαγωνίσματα να γράψα και τα καταφέρνω καλά μέχρι τώρα ιστορια λατινικα αρχαία τώρα με αυτή την δεν ξέρω τι θα γίνει πφφφφ..τι να πω στον διευθυντή?κολλητάρια είναι με αυτή χωρίς πλακα!το εχω ακούσει απο καθηγητή του σχολείου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 097071

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι μαθήτρια της Β'λυκειου με όνειρο να περάσω ιατρικη, το οποίο όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται ακατόρθωτο και πιστεύω ότι θα περάσω για φυσικός η χημικος η το πολύ πολύ λογιστική όχι οτι είναι κατώτερου επιπέδου επαγγελματα απλώς δεν είναι αυτά που εγώ επιθυμώ και επιδιώκω!! Στο φροντιστήριο που πηγαίνω ο καθηγητής φυσικής χημείας μίλησε στην μαμά μου με τα καλύτερα λόγια για εμένα το ίδιο και η μαθηματικός. Εγώ όμως αισθάνομαι άχρηστη και ακατάλληλη τελικά για κατεύθυνση θετική. Νιώθω ότι δεν έχω στον ήλιο μοίρα, σκέφτομαι ότι θα απογοητευτώ τόσο πολύ και θα απογοητεύσω τους γονείς μου που πληρώνουν φροντιστήρια... Όταν δεν λύνω μια άσκηση η οποία είναι δυσκολη ανεβασμένου επιπέδου Απογοητευομαι και πληγωνομαι σκέφτομαι ότι απέχω τόσο πολύ από το όνειρο μου και ότι ίσως να μην μου ταιριάζει η θετική κατεύθυνση τελικά. Επιπλέον, φοβάμαι τρομακτικά για το αποτέλεσμα για αυτό που πρόκειται να βγει δεν θεωρώ ότι διαβάζω πολύ και αισθάνομαι τόσο λίγη για όλους για όλους όμως η οποία θα χαθεί μέσα στο χάος των πανελληνίων. Δεν θέλω να σκέφτομαι προς το παρόν την δεύτερη φορά δηλαδή να ξαναδοκιμάσω αν δεν πετύχω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top