ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, γραφτηκα στο φορουμ για να ρωτησω μια απορια που με τρωει! Ειμαι μαθητρια του 15, τελειωσα το Γυμνασιο και δεν ξερω που να παω ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ, πιστευεται οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στο ΓΕΛ με φροντιστηριο & ιδιαιτερα?
Και, αν παω και τελειωσω ΕΠΑΛ ειμαι υποχρεωμενη να παω ΙΕΚ με την ειδικοτητα που θα εχω απο το ΕΠΑΛ ή μπορω να παρω και αλλη ειδικοτητα?
Σας παρακαλω βοηθηστε με απο εγκυρες πηγες, ειμαι πολυ αγχομενη! :/:

Πολύ αργά σε είδαμε...
Και από ΓΕΛ και από ΕΠΑΛ περνάς όπου θέλεις, αλλά προτιμούμε το Γενικό Λύκειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vera123

Νεοφερμένος

Η vera123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας...πηγαίνω πρώτη Λυκείου άλλα μου φαίνονται πολύ δύσκολα τα μαθήματα και δεν μπορώ να συνεχίσω...λέτε είναι σωστή επιλογή να πάω σε επαλ στη διοίκησή και οικονομία...??γιατί έχω δει τα μαθήματα και μου φαίνονται εύκολα...κ να πάρω στο τέλος ένα χαρτί και να μην γράψω πανελλήνιες..γιατί θέλω να μπω σε σχολή κομμωτικής..κ το επαλ το θέλω για ένα κάλο απολυτήριο...γιατί στο γενικό θα μείνω έτσι όπως πάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
γεια σας...πηγαίνω πρώτη Λυκείου άλλα μου φαίνονται πολύ δύσκολα τα μαθήματα και δεν μπορώ να συνεχίσω...λέτε είναι σωστή επιλογή να πάω σε επαλ στη διοίκησή και οικονομία...??γιατί έχω δει τα μαθήματα και μου φαίνονται εύκολα...κ να πάρω στο τέλος ένα χαρτί και να μην γράψω πανελλήνιες..γιατί θέλω να μπω σε σχολή κομμωτικής..κ το επαλ το θέλω για ένα κάλο απολυτήριο...γιατί στο γενικό θα μείνω έτσι όπως πάω!
Από τη στιγμή που θέλεις να γίνεις κομμώτρια..γιατί δεν πας ΕΠΑ.Λ στον τομέα υγείας πρόνοιας και αισθητικής-κομμωτικής; Μπορείς να πάρεις ειδικότητα κομμωτικής τέχνης απευθείας από 'κει και να μην ταλαιπωρείσαι με ό,τι να 'ναι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
γεια σας...πηγαίνω πρώτη Λυκείου άλλα μου φαίνονται πολύ δύσκολα τα μαθήματα και δεν μπορώ να συνεχίσω...λέτε είναι σωστή επιλογή να πάω σε επαλ στη διοίκησή και οικονομία...??γιατί έχω δει τα μαθήματα και μου φαίνονται εύκολα...κ να πάρω στο τέλος ένα χαρτί και να μην γράψω πανελλήνιες..γιατί θέλω να μπω σε σχολή κομμωτικής..κ το επαλ το θέλω για ένα κάλο απολυτήριο...γιατί στο γενικό θα μείνω έτσι όπως πάω!
Out: Καλό θα ήταν να μη γράφεις με greeklish γιατί απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ. :)

In: Για εμένα, αν θες κομμωτική, να επιλέξεις αυτή την ειδικότητα. Αν δεν έχει, καλώς. Πιστεύω πως αν θες να προχωρήσεις, καλό θα ήταν να πας στο Γενικό. Να διαβάζεις περισσότερο και να το προσπαθήσεις. Σε όλους φαίνονται τα μαθήματα δύσκολα αλλά προσπαθούν.
Από εκεί και πέρα, κάνε αυτό που θες για το επάγγελμά σου κλπ.

Αυτά από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrysta

Νεοφερμένος

Η chrysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πλησιάζει και αυτή η στιγμή που άπλα πρέπει να διαλέξεις τι θα ακολουθήσεις,που σκέφτεσαι το μέλλον σου.. και πάντα υπάρχει κάποιος αναποφάσιστος,στην προκείμενη περίπτωση είμαι εγώ. δεν είμαι μαθητής του 20 ούτε του 10 είμαι μέτρια ως μαθήτρια άλλα αν βάλω κάτι στο μυαλό μου το καταφέρνω.μονό που τώρα έχω τόσα πολλά πράγματα που Θέλω να κάνω,που δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να τα κάνω όλα.. σκέφτομαι βοηθός νοσηλεύτριας από επαλ,μαρεσει να βοηθάω ανθρώπους να είμαι με ανθωπους που με χρειάζονται και επίσης με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος να βοηθήσουν τον άλλον με έμενα.άπλα φοβάμαι πως κάποια μέρα θα την βαρεθώ και θα κουραστώ με αποτέλεσμα να τα παρατήσω ..χρήματα..χώρος δουλείας..κ άλλα με βάζουν σε σκέψεις επίσης. 2η σκέψη,δασκάλα δημοτικού πραγματικά μαρεσει το ίδιο με το παραπάνω εππαγελμα. λατρεύω να βλέπω στα μάτια τους αυτήν την απορία για το τι άλλο θα μάθουν,την εξέλιξη της προσωπικότητας τους και γενικά εκείνη η ηλικία είναι περίεργη με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, έχω όρεξη και κατανοση και νομίζω πως θα ταιριαξω.βεβαίως και ήρθαν να μας κάνουν σεπ άλλα υπήρχε λιγοστός χρόνος και λεπτομέρειές δεν δοθήκαν ούτε ευκαιρία να ρωτήσουμε . σκέφτομαι εάν τελικά αλλάξω γνώμη για νοσηλευτική να πάω 2ο έτος στο γενικό απευθείας ανθρωπιστικές άλλα θα είναι δύσκολα; θα χάσω πολλή ύλη; τι γνώμη έχετε για νοσηλευτική και παιδαγωγική; τι λέτε; :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όταν λες ότι έχεις τόσα πράγματα που θες να κάνεις; Πίστεψέ με στα 14 σου έχεις περισσότερο από άπειρο χρόνο για οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
πλησιάζει και αυτή η στιγμή που άπλα πρέπει να διαλέξεις τι θα ακολουθήσεις,που σκέφτεσαι το μέλλον σου.. και πάντα υπάρχει κάποιος αναποφάσιστος,στην προκείμενη περίπτωση είμαι εγώ. δεν είμαι μαθητής του 20 ούτε του 10 είμαι μέτρια ως μαθήτρια άλλα αν βάλω κάτι στο μυαλό μου το καταφέρνω.μονό που τώρα έχω τόσα πολλά πράγματα που Θέλω να κάνω,που δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να τα κάνω όλα.. σκέφτομαι βοηθός νοσηλεύτριας από επαλ,μαρεσει να βοηθάω ανθρώπους να είμαι με ανθωπους που με χρειάζονται και επίσης με ανθρώπους που έχουν το ίδιο πάθος να βοηθήσουν τον άλλον με έμενα.άπλα φοβάμαι πως κάποια μέρα θα την βαρεθώ και θα κουραστώ με αποτέλεσμα να τα παρατήσω ..χρήματα..χώρος δουλείας..κ άλλα με βάζουν σε σκέψεις επίσης. 2η σκέψη,δασκάλα δημοτικού πραγματικά μαρεσει το ίδιο με το παραπάνω εππαγελμα. λατρεύω να βλέπω στα μάτια τους αυτήν την απορία για το τι άλλο θα μάθουν,την εξέλιξη της προσωπικότητας τους και γενικά εκείνη η ηλικία είναι περίεργη με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, έχω όρεξη και κατανοση και νομίζω πως θα ταιριαξω.βεβαίως και ήρθαν να μας κάνουν σεπ άλλα υπήρχε λιγοστός χρόνος και λεπτομέρειές δεν δοθήκαν ούτε ευκαιρία να ρωτήσουμε . σκέφτομαι εάν τελικά αλλάξω γνώμη για νοσηλευτική να πάω 2ο έτος στο γενικό απευθείας ανθρωπιστικές άλλα θα είναι δύσκολα; θα χάσω πολλή ύλη; τι γνώμη έχετε για νοσηλευτική και παιδαγωγική; τι λέτε; :hmm::hmm::hmm:
Αν και θα αλλάξεις γνώμη άλλες 40 φορές μέχρι την στιγμή που θα πρέπει να καταθέσεις το μηχανογραφικό σου..θα έλεγα ΓΕ.Λ για έναν και μοναδικό λόγο. Αν πας ΓΕ.Λ και τελικά αποφασίσεις πως δεν σου ταιριάζει θα μπορέσεις εύκολα να μεταβείς στο ΕΠΑ.Λ...θα έλεγα όμως ότι το αντίστροφο δεν ισχύει...Από ΕΠΑ.Λ σε ΓΕ.Λ θα δυσκολευτείς πολύ να προσαρμοστείς και γενικά θα τα βρεις σκούρα. Μιας και οι επιλογές σου μπορούν να επιτευχθούν και οι δύο από ΓΕ.Λ δεν βλέπω τον λόγο να πας ΕΠΑ.Λ! Επίσης, γιατί να θέλεις να γίνεις βοηθός νοσηλεύτριας και όχι νοσηλεύτρια; Γι'αυτό που μου περιγράφεις η νοσηλευτική είναι αυτή που ψάχνεις. Οι γνώσεις που θα πάρεις θα είναι αμέτρητες καθώς θα καταλαβαίνεις τι γίνεται με την κάθε ασθένεια και γιατί πρέπει ο τάδε ασθενής να πάρει το τάδε φάρμακο. Ως βοηθός νοσηλεύτριας, αυτό που θα κάνεις κυρίως θα είναι οι αγγαρείες των νοσηλευτών. Δεν θα πολυαγγίζεις ασθενείς, μόνο θα βοηθάς. Και εννοείται δεν θα παίρνεις πρωτοβουλίες. Και από άποψη χρημάτων, η νοσηλευτική υπερτερεί.
Συμπερασματικά, σου προτείνω να πας ΓΕ.Λ, να πάρεις ομάδα ανθρωπιστικών σπουδών (θεωρητική κατεύθυνση) απ'όπου μπορείς να περάσεις παιδαγωγικά. Σε περίπτωση που τα θες εξίσου πολύ και τα δύο μπορείς να δώσεις και μαθηματικά και βιολογία γεν. για να έχεις πρόσβαση και στα δύο πεδία. Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια πιστευεται οτι ειχα κανει μαλακια θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο λυκειο εγω γενικα θελω πολυ χρονο για να κατασταλαξω σε καποιο επαγγελμα οποτε το επαλ πιστευο οτι δεν ηταν για εμενα εσεις τι πιστευεται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
εγω οταν ειμουν τριτη γυμνασιου μου ειχε προτεινει μια θεια μου παο σε επαλ μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι καλητερο απο το γενικο λυκειο επιδει στο επαλ σπουδαζεις μια ειδικοτητα και περνεις και ενα πτυχειο απο την ειδικοτητα που σπουδαζεις στο επαλ ενο στο γενικο περνεις απλα ενα αχριστο χαρτι . εγω προσοπικα δεν θεωρο το χαρτι του γενικου λυκειου αχριστο . οταν η θεια μου μου ειχε πει οτι το επαλ ειναι αρκετα καλο σχολειο και οτι απο το επαλ μπορεις να διαλεξεις μια ειδκοτητα και να παρεις πτυχιο απο την ειδικοτητα που θα κανεις στο λυκειο ειχα ενθουσιαστει παρα πολυ και ειχα αποφασισει να παο σε επαλ με σκοπο να βρω μια ειδικοτητα απο το επαλ που να μου αρεσει και μετα οταν θα τελιονα το επαλ να την σπουδαζα την ειδικοτητα που εκανα στο επαλ σε καποιο ιεκ κια μετα να την ακολουθουσα μελοντικα . και ετσι πιγα απο την πρωτη λυκειου με την τριτη λυκειου στο επαλ του τζαβρου οταν ειμουν πρωτη λυκειου καναμε γενικα μαθηματα δεν επιλεγαμαι ειδικοτητα ειδικοτητα επιλεγαμε στην δευτερα λυκειου . στο επαλ του τζαβρου που πιγενα ιπιρχαν τρεις ειδικοτητες αυτες ειναι η γεωπονια τα οικονομικα και η πληροφορικη . οταν πιγα δευτερα λυκειου επρεπε να επιλεξω μια απο αυτες της ειδικοτητες εγω ειχα διαλεξει γεωπονια επιδει ειναι πιο ευκολη ποιο ωραια και πιο ευχαριστη και πιο ενδιαφερουσα απο τα οικονομικα και την πληροφορικη και επιδει η πληροφορικη και τα οικονομικα δνε μου αρεσαν καθολου με επιρεασε και το γεγονος οτι μου αρεσει η φυση εμενα μου αρεσει πολυ η φυση και το γεγονος οτι μου αρεσει πολη η φυση με επιρεασε στο να επιλεξω την γεωοπονια επιδει εμενα μου αρεσει πολη η φυση και η γεωπονια εχει σχεση με την φυση ειχα σκεφτει οτι η γεωπονια ειναι για εμενα οτι ειναι ενα επαγγελμα που μου τεριαζει . στην αρχη που καναμε γεωπονια οταν ειμουν δευτερα λυκειου η γεωπονια μου αρεσε και σκεφτομουν οταν θα πιγενα τριτη λυκειου να δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια αλλα μετα απο κατι μηνες καταλαβα οτι δεν μου αρεσει η γεωπονια και ειχα αποφασισει οτνα θα πιγενα τριτη λυκειου να μην δοσω πανελλινιες για να περασω σε καποιο τει που εχει σχεση με την γεωπονια ειχα σκεφτει οτι αφου δεν μου αρεσει η γεωπονια οτι δεν ιπαρχει λογος να μπω στον κοπο να δοσω πανελλινιες αυτο ειχε γινει οταν ειμουν δευτερα λυκειου . και ετσι οταν ειμουν τριτη λυκειου δεν ειχα δοσει πανελλινιες το θεμα ειναι οτι ειχα χασει τον χρονο μου τσαμπα σε ενα επαλ και πιστευο οτι θα ηταν καλητερο να ειχα παει σε γενικο γιατι το επαλ με ειχε ανχοσει καπος γιατι επρεπε απο την ηλικια τον 16 μου αν ξερω τι επαγγελμα θα κανω σε ολη την ζωη ενο αν ειχα παει σε γενικο θα ειχα επιλεξει θεωριτικη κατευθυνση γιατι το εχω με τα θεωριτικα ενο με τα μαθηματικα την φυσικη και την χημεια δεν το εχω και μετα θα ειχα τελιοσει το γενικο λυκειο με θεωριτικη κατευθυνση και θα πιγενα σε καποιο ιεκ οταν τελιονα το λυκειο δεν θα ανχονομουν τοσο πολυγια το τι επαγγελαμ θα ακολουθουσα μελλοντικα αν ειχα παει σε γενικο . ειχα κανει μαλακια
Καταρχήν..ΚΑΚΏΣ άφησες τη θεία σου να σε επηρεάσει..ουσιαστικά έκανες αυτό που ήθελε εκείνη και όχι αυτό που ήθελες εσύ. Τώρα εδώ έγραψες για να πεις την ιστορία σου ή για να διορθώσεις το "λάθος"; Η Γεωπονία γενικά είναι ένας καλός κλάδος..διότι μπορείς να ασχοληθείς με πολλά πράγματα πέρα από τα κλασικά φυτά. Μπορείς να ασχοληθείς με έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία κ.α. Εαν σε ενδιαφέρει κάτι από αυτά και θέλεις να το ακολουθήσεις, προτείνω να στρωθείς στο διάβασμα και να δώσεις πανελλήνιες από ΕΠΑ.Λ ομάδας Β'. Εαν δε σε ενδιαφέρει καθόλου η Γεωπονία, πάλι το ίδιο θα κάνεις απλά θα βάλεις άλλες σχολές. Εσύ με τι θα ήθελες να ασχοληθείς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγω τοτε που ειμουν δευτερα λυκειου δεν ειμουν σε φαση να αποφασισω τι θα κανω σε ολη μου την ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
εγω τοτε που ειμουν δευτερα λυκειου δεν ειμουν σε φαση να αποφασισω τι θα κανω σε ολη μου την ζωη
Ναι, αλλά καλώς ή κακώς έπρεπε να αποφασίσεις. Όλοι το κάνουμε. Ενδιαφέρεσαι να δώσεις Πανελλήνιες ή απλά είπες την ιστορία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εμενα οχι δεν ενδιαφερομαι για έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία δεν μου αρεσει καθολου η γεωπονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
εμενα οχι δεν ενδιαφερομαι για έλεγχο τροφίμων και διατροφή, ζωϊκή/φυτική παραγωγή, βιοτεχνολογία, αγροτική ανάπτυξη και οικονομία, οινολογία-αμπελουργία δεν μου αρεσει καθολου η γεωπονια
Αυτό που ρώτησα ήταν αν ενδιαφέρεσαι να δώσεις Πανελλήνιες ή αν απλά μοιράστηκες την ιστορία σου...αλλά ντάξει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οχι δεν θα δοσω πανελλινιες απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ

οχι δεν θελω να δοσω πανελλινιες απλα ειθελα να μιραστω να ιστορια μου με καποιον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
οχι δεν θα δοσω πανελλινιες απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ

οχι δεν θελω να δοσω πανελλινιες απλα ειθελα να μιραστω να ιστορια μου με καποιον
Αα εντάξει, καλά έκανες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαρης σαλβανος

Νεοφερμένος

Ο χαρης σαλβανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι με το παραδιγμα μου ειναι οτι το επαλ ειναι χρισιμο μονο αν καποιο ξερουν τι θελουν αν δεν ξερουν τι θελουν οι αλλοι ειναι προτιμοτερο να πανε σε γενικο λυκειο και οχι σε επαλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι 18 χρονων. Εδωσα φετος πανελληνιες και πιανω την φιλολογια αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για νομική ή ψυχολογία. Με ποια πτυχια μπορεις να εργαστεις στο εξωτερικο? Εχω ελληνικη και αυστραλιανη υπηκοοτητα και σκεφτομαι ίσως για σπουδες εκει ή να εργαστώ εκει στο μελλον. Με πιο πτυχιο πιστευετε οτι μπορω να εχω αποκατασταση εκει? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia Chrl

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καταρχήν γεια σας . Είμαι μαθήτρια της Α' Γενικού Λυκείου αλλά τον τελευταίο καιρό έχω μπει σε σκέψεις . Ενώ από την αρχή της χρονιάς ξεκίνησα το συστηματικό διάβασμα και σκεφτόμουν να ακολουθήσω την τεχνολογική κατεύθυνση, μετά από τους χαμηλούς μου βαθμούς στα διαγωνίσματα άλγεβρας και γεωμετρίας , άρχισα να αναθεωρώ την απόφασή μου. Αυτό συνέβη επειδή άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως στη θεωρητική κατεύθυνση να είχα μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας , λόγω του ότι θα μπορούσε να με βοηθήσει η μητέρα μου που είναι φιλόλογος με τα μαθήματα. Όμως και στα αρχαία δεν έγραψα καλά, παρότι πέρυσι ήμουν άριστη μαθήτρια. Με λίγα λόγια δεν ξέρω τι να κάνω. Οι συμμαθητές μου έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα εκτός σχολείου , αλλά εγώ δε θέλω να επιβαρύνω οικονομικά την οικογένειά μου. Αυτός είναι ένας παράγοντας που σκέφτομαι τη φοίτηση στο ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ποια ειναι τα επαγγελματα που εχουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top