Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ στο φροντιστήριο. Δηλαδή αναπόφευκτα σε ενα τμήμα έστω και των 5-6 παιδιών (δεν μιλάω καν για τμήματα 10 μαθητών) κάποιοι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο από τους υπόλοιπους, εκεί έρχεται η θέση του καθηγητή, τι να κάνει; να προχωρήσει κανονικά την ύλη ή να επιμείνει στα ίδια πράγματα ξανά και ξανά;
Σίγουρα γίνεται καλύτερη δουλειά αν οι μαθητές είναι λίγο-πολύ στο ίδιο επίπεδο, αλλά ακόμα περισσότερο αν έχουν το ίδιο ενδιαφέρον να ασχοληθούν με το αντικείμενο. Το να εξηγήσεις πάλι κάποιο φαινόμενο δεν είναι χάσιμο χρόνου, πιθανότατα όλοι θα επωφεληθούν, και επιπλέον στο τμήμα υπάρχει συνήθως μια σχετική ευελιξία από πλευράς χρόνου (που συχνά δεν την έχεις στο ιδιαίτερο). Το πρόβλημα είναι όταν έχεις στην τάξη παραπάνω από 1 άτομο που δεν διαβάζει, δεν λύνει ασκήσεις, κάνει πολλές απουσίες κλπ. Και λέω παραπάνω από ένα, γιατί τον ένα μπορείς να τον αγνοήσεις και να κάνεις μάθημα με τους υπόλοιπους, αλλά αν έχεις π.χ. 6 μαθητές και οι 2 είναι αδιάφοροι τότε υπάρχει πρόβλημα.

Προσωπικά είμαι κατά του ξανά και ξανά. Αν σου εξηγήσω κάτι μια φορά και δεν το κατάλαβες, δεύτερη φορά και δεν το έμαθες, τρίτη και δεν το εφάρμοσες, τότε δεν θα υπάρξει τέταρτη φορά. Ή εγώ δεν σου κάνω ως καθηγήτρια ή εσύ κάνεις χαβαλέ. Οπότε σε μια τέτοια περίπτωση, ακόμα και στο τμήμα, προχωράω παρακάτω κι ας μείνουν κάποιοι πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ στο φροντιστήριο. Δηλαδή αναπόφευκτα σε ενα τμήμα έστω και των 5-6 παιδιών (δεν μιλάω καν για τμήματα 10 μαθητών) κάποιοι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο από τους υπόλοιπους, εκεί έρχεται η θέση του καθηγητή, τι να κάνει; να προχωρήσει κανονικά την ύλη ή να επιμείνει στα ίδια πράγματα ξανά και ξανά; Ζήτημα το οποίο δεν τίθεται στο ιδιαίτερο, και εκεί όμως αν ο μαθητής είναι επιεικώς μέτριος δεν κερδίζει κάτι όντας μόνος του. Για εμένα π.χ. αν ο καθηγητής βάλει 5 ασκησεις για το σπιτί και εγώ θέλω να δω πως λύνονται μόνο 1-2 απο τις 5 γιατί να τις δω όλες;


Στο φροντιστήριο οι καθηγητές βάζουν στο ίδιο τμήμα άτομα που ειναι στο ίδιο επίπεδο,όποτε δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτο. Οκ,μπορεί να υπάρχουν 2 άτομα που να ξεχωρίζουν ξερωγω και οι υπόλοιποι να έχουν περισσότερες απορίες αλλα δεν σημαίνει οτι δεν καταλαβαίνουν τιποτα ή οτι θα καθυστερησετε να βγάλετε την ύλη. Γενικά το φροντιστήριο έχει πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα,αρκεί να είσαι σε μικρό τμήμα των 6-7 ατόμων το πολυ. Οι άλλοι θα ρωτάνε απορίες που πιθανόν να έχεις και εσύ/να μην είχες σκεφτεί και έτσι θα μαθαίνεις και εσύ περισσότερα πράγματα, στα διαγωνίσματα θα μπαίνεις περισσότερο στο κλίμα των εξετάσεων απο το αν ήσουν σπίτι,θα βλέπεις φίλους... Άσε που στα ιδιαίτερα δεν μπορείς να συγκρίνεις και να ξέρεις αν ο καθηγητής σου κάνει καλή δουλειά. Ξέρω περιπτώσεις ατόμων που έκαναν ιδιαίτερα με καθηγητές που κάποια πράγματα δεν τους τα είχαν πει καν. Και όσο γι'αυτο που λες για τις ασκήσεις, όσο περισσότερες λύνεις τόσο καλύτερα, άσχετα αν νομίζεις οτι τις ξέρεις. Γενικά λοιπόν συμφωνώ με ο,τι έχει γραφτεί παραπάνω για τα ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Πιστεύετε μπορεί ένας μαθητής που έχει πολύ καλό υπόβαθρο στην έκθεση, γενικά ξέρει να γράφει και να εκφράζεται και είναι αυτό που λέμε στα σχολικά πλαίσια ''άριστος'', να γράψει καλά στην έκθεση χωρίς φροντιστήριο μόνο με σχολείο; Όταν λέω καλά εννοώ πάνω από 17 και με την προϋπόθεση ότι στο σχολείο γίνεται σοβαρή δουλειά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Πιστεύετε μπορεί ένας μαθητής που έχει πολύ καλό υπόβαθρο στην έκθεση, γενικά ξέρει να γράφει και να εκφράζεται και είναι αυτό που λέμε στα σχολικά πλαίσια ''άριστος'', να γράψει καλά στην έκθεση χωρίς φροντιστήριο μόνο με σχολείο; Όταν λέω καλά εννοώ πάνω από 17 και με την προϋπόθεση ότι στο σχολείο γίνεται σοβαρή δουλειά;
Ένας μαθητής ο οποίος είναι σοβαρός, ώριμος, αφιερώνει χρόνο σε προσωπικό διάβασμα σε συνδυασμό με καλή δουλειά στο σχολείο==>φροντιστήριο=προεραιτικό(σε οποιοδήποτε μάθημα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ένας μαθητής ο οποίος είναι σοβαρός, ώριμος, αφιερώνει χρόνο σε προσωπικό διάβασμα σε συνδυασμό με καλή δουλειά στο σχολείο==>φροντιστήριο=προεραιτικό(σε οποιοδήποτε μάθημα):)

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες αλλά θα πω κάτι που έχει ξαναειπωθεί εδώ μέσα.
Τον καλύτερο καθηγητή του πλανήτη να έχεις στο σχολείο δεν μπορείς να μπεις στην διαδικασία να σκέφτεσαι '' α έχει απεργία σήμερα, α είναι παραμονή σήμερα, α έχουν συνέλευση οι καθηγητές'' και πάει λέγοντας. Ή ας πούμε έστω ότι κάποιος πάει φροντιστήριο εκτός από ένα μάθημα..αν τις τελευταίες μέρες δεν πηγαίνει σχολείο επειδή θα διαβάζει όλη μέρα τι δεν θα διδάσκεται αυτό το μάθημα; οι ώρες που χάνονται είναι πάάάάρα πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Σε φροντιστήριο για Γ Λυκείου απ'ότι ξέρω η φυσική είναι 4 ώρες; η χημεία είναι 2 ή 3; επίσης η έκθεση είναι ένα 2ωρο την εβδομάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Στο δικο μου παντως φροντιστηριο η εκθεση ειναι 3 ωρες, η φυσικη 4 και η χημεια 3. Το θεμα με τα φροντιστηρια ειναι οτι πολλες φορες το μαθημα δεν εστιαζει στην ουσιαστικη κατανοηση αλλα επικεντρωνεται στη ποσοτητα. Προσωπικα δε θελω να λυνω ασκησεις χωρις να καταλαβαινω γιατι κανω το καθε τι με βαση μια προτυπη μεθοδολογια που μου εχουν δωσει και ενα λυμενο παραδειγμα. Θελω να μπω στο τροπο σκεψης, να μαθω φυσικη, να αναλυω δυναμεις, να βρισκω ποιες αρχες ισχυουν, να λυνω ασκησεις οχι βασει παπαγαλιας αλλα γνωσης πανω στο τι συμβαινει σε ενα φυσικο φαινομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
αυτό δεν είναι γενικά θέμα των φροντιστηρίων, είναι κυρίως θέμα των καθηγητών. Ίσως στα φροντιστήρια συμβαίνει συχνότερα λόγω της ποιότητας των καθηγητών. Για να φτάσεις όμως σε ικανοποιητικό επίπεδο κατανόησης, ειδικά στο φροντιστήριο που δεν θα έχεις τον καθηγητή πάνω από το κεφάλι σου, πρέπει να λιώσεις και λίγο μόνος σου στο σπίτι με κάποιο βοήθημα. Και τις απορίες που έχεις πάνω στον τρόπο που λειτουργεί το φυσικό φαινόμενο τις ρωτάς στον καθηγητή, έτσι θα αποκτήσεις πλήρη κατανόηση. Αν δείξεις ενδιαφέρον για βαθύτερη κατανόηση λογικά και ο καθηγητής θα προσανατολιστεί αναλόγως, χαρά θα είναι για τους περισσότερους καθηγητές αν δεν θες απλά να μάθεις παπαγαλία τις ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Στο δικο μου παντως φροντιστηριο η εκθεση ειναι 3 ωρες, η φυσικη 4 και η χημεια 3. Το θεμα με τα φροντιστηρια ειναι οτι πολλες φορες το μαθημα δεν εστιαζει στην ουσιαστικη κατανοηση αλλα επικεντρωνεται στη ποσοτητα. Προσωπικα δε θελω να λυνω ασκησεις χωρις να καταλαβαινω γιατι κανω το καθε τι με βαση μια προτυπη μεθοδολογια που μου εχουν δωσει και ενα λυμενο παραδειγμα. Θελω να μπω στο τροπο σκεψης, να μαθω φυσικη, να αναλυω δυναμεις, να βρισκω ποιες αρχες ισχυουν, να λυνω ασκησεις οχι βασει παπαγαλιας αλλα γνωσης πανω στο τι συμβαινει σε ενα φυσικο φαινομενο.

Δίκιο έχεις σ'αυτό που λες αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο. Είχα πέρσι έναν καθηγητή στο σχολείο που σου μάθαινε φυσική, όχι να λύνεις ασκήσεις. Ωστόσο πέρα από το ότι δεν είναι και το πιο απλό για έναν καθηγητή, στις πανελλήνιες παίζει και μεγάλο ρόλο το πως θα καταφέρεις να αυτοματοποιήσεις τις κινήσεις σου όταν λύνεις μια άσκηση, σίγουρα αν έχεις κατανοήσει τα φαινόμενα και όχι απλά να τα έχεις αποστηθίσει είναι πολύ καλύτερα, αλλά οι πανελλήνιες δεν προσφέρονται και για τόσο ελεύθερη σκέψη, το καλύτερο είναι να ψαχτείς μόνος/η σου για ό,τι σε αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Το θεμα με τα φροντιστηρια ειναι οτι πολλες φορες το μαθημα δεν εστιαζει στην ουσιαστικη κατανοηση αλλα επικεντρωνεται στη ποσοτητα. Προσωπικα δε θελω να λυνω ασκησεις χωρις να καταλαβαινω γιατι κανω το καθε τι με βαση μια προτυπη μεθοδολογια που μου εχουν δωσει και ενα λυμενο παραδειγμα. Θελω να μπω στο τροπο σκεψης, να μαθω φυσικη, να αναλυω δυναμεις, να βρισκω ποιες αρχες ισχυουν, να λυνω ασκησεις οχι βασει παπαγαλιας αλλα γνωσης πανω στο τι συμβαινει σε ενα φυσικο φαινομενο.
Αυτό που ζητάς είναι το ιδανικό. Όμως πάρα πολύ δύσκολα μπορείς να το βρεις στα φροντιστήρια. Εκεί κυριαρχεί η λογική του παπαγαλισμού μεθοδολογιών. Το φροντιστήριο δεν παρέχει γνώση και παιδεία, αλλά απλά δίνει κατάρτιση. Έχουμε δει κάποιες φορές που τα θέματα ξέφευγαν από τα τυποποιημένα, το πόσο αυξήθηκε το ποσοστό αποτυχίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑmyC

Νεοφερμένος

Η ΑmyC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δυστυχως ετσι διαμορφωνεται η κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έχω κάνει τέσσερα χρόνια ιδιαίτερα και τρία χρόνια φροντιστήρια. Αυτό που κατάλαβα είναι το ίδιο. Εάν δεν προσπαθήσεις και εσύ από μεριάς σου, δουλειά δεν γίνετε. Το ότι στο ιδιαίτερο ο καθηγητής είναι μόνο με εσένα, δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάτσει πέντε μήνες στο κεφάλαιο το οποίο δεν κατάλαβες.

Οι γονείς βέβαια τα τελευταία χρόνια προτιμούν φροντιστήρια, μιας και είναι πιο οικονομικά, εάν σκεφτούμε ότι ένας καθηγητής ζητά 14 και 16 ευρώ το μάθημα. Όπου και να βολευτείς, προσπάθησε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Έχει συμβεί σε κανέναν να θέλει να πάει φροντιστήριο σε κάποιο μάθημα αλλά οι γονείς του να μη συμφωνούν; δεν μιλάω σε περιπτώση που υπάρχει στην μέση το οικονομικό, αλλά απλά για κάποιους λόγους να ειναι αρνητικοί για το φροντιστήριο σε αυτό το μάθημα. Αν σας συνέβαινε τι θα κανατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έχει συμβεί σε κανέναν να θέλει να πάει φροντιστήριο σε κάποιο μάθημα αλλά οι γονείς του να μη συμφωνούν; δεν μιλάω σε περιπτώση που υπάρχει στην μέση το οικονομικό, αλλά απλά για κάποιους λόγους να ειναι αρνητικοί για το φροντιστήριο σε αυτό το μάθημα. Αν σας συνέβαινε τι θα κανατε;

Μπορεί να έχουν θέμα με τον καθηγητή, να έχουν ακούσει κάτι, μπορεί να θεωρούν ότι αυτό το μάθημα είναι πολύ εύκολο για να χρειαστεί φροντιστήριο.
Όμως, το παιδί πάει στο φροντιστήριο και το παιδί θα διαβάσει το μάθημα, όχι ο γονιός. Εγώ θα τους έλεγα ότι το χρειάζομαι και θέλω να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο για έναν μαθητή που διαβάζει (!) είναι το ιδιαίτερο και μάλιστα σε φροντιστήριο, ώστε να γράφει τα κυριακάτικα διαγωνίσματα που αποτελούν πολύ σημαντικό μέρος της προετοιμασίας. Φροντιστήριο μόνο για τα εύκολα μαθήματα, όπως αοθ, μαθηματικά γενικής, βιολογία γενικής για να υπάρχει επαφή με το μάθημα και να ακολουθείται συγκεκριμένο πρόγραμμα σχετικά με την ύλη.

Εννοείται πως οι ώρες του ιδιαίτερου θα είναι λιγότερες απ'ότι οι ώρες που γίνονται κανονικά σε φροντιστήριο και το υλικό του φροντιστηρίου (βοηθήματα, corpus, σημειώσεις) παρέχεται δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Εγώ αυτό που κατά πάσα πιθανότητα θα κάνω (δεν το έχω συζητήσει με τους δικούς μου) είναι:
Στα μαθηματικά, ιδιαίτερο με τον καθηγητή του φροντιστηρίου στο φροντιστήριο
Στην φυσική και στην χημεία στο φροντιστήριο με τους άλλους κανονικά.
Αυτό κυρίως αφορά τον τρόπο που κάνει κάθε καθηγητής το μάθημα, δηλαδή ο μαθηματικός λέει θα έχετε τάδε αακήσεις και την επόμενη φορά λέει ποιες δεν σας βγήκαν ώστε να τις κάνει και έτσι συχνά βλέπω ασκήσεις που εγώ έχω κάνει, όχι πως είναι κακό αλλά δεν υπάρχει λόγος. Ενώ φυσική χημεία λέει με αυτά που έχουμε πει μπορούν να γίνουν οι τάδε ασκήσεις σχολικές και οι τάδε από το βιβλίο του φροντιστηρίου και μας λέει όποιος θέλει ασχολείται και όποια θέλει την κάνουμε εδώ, συνήθως στην αρχή τις κάνουμε όλες αλλά φανταστείτε μπορεί σε κάθε κεφάλαιο να έχει καμιά 100αριά ασκήσεις και για εμένα που ασχολούμαι πολύ στο σπίτι αυτό είναι το καλύτερο. Επίσης ο συγκεκριμένος καθηγητής δεν κάνει ιδιαίτερα, και είναι και το οικονομικό στην μέση. Και απ'ότι ξέρω βάζει τα παιδιά της Γ Λυκείου ανά 2 να γράφουν καθε βδομάδα στο φροντιστήριο ένα διαγώνισμα μια ώρα έξτρα εκτός του προγράμματος.
Έκθεση δεν πάω φροντιστήριο φέτος και δεν ξέρω αν θα πάω και του χρόνου γιατί πάντα ήμουν καλός και το να αποστηθίζω φυλλάδια είναι ό,τι χειρότερο για μένα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι νιώθω ανασφάλεια μόνο με το σχολείο, όσο και αν προσπαθεί ο καθηγητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Πιστεύετε 4 ώρες ιδιαίτερο στην Γ'Λυκείου είναι αρκετές; Αρκετές εννοώ για να βγει η ύλη σχετικά γρήγορα και να μείνουν οι τελευταίοι μήνες για επανάληψη, με καλοκαιρινά μαθήματα. Γιατί στο φροντιστήριο μας είπαν για τα μαθηματικά 6 ώρες για το καλοκαίρι και 5 μες στην χρονιά ενώ στο ιδιαίτερο 4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
4 ωρες το καλοκαιρι ή γενικα ολη τη χρονια ιδιαιτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Πιστεύετε 4 ώρες ιδιαίτερο στην Γ'Λυκείου είναι αρκετές; Αρκετές εννοώ για να βγει η ύλη σχετικά γρήγορα και να μείνουν οι τελευταίοι μήνες για επανάληψη, με καλοκαιρινά μαθήματα. Γιατί στο φροντιστήριο μας είπαν για τα μαθηματικά 6 ώρες για το καλοκαίρι και 5 μες στην χρονιά ενώ στο ιδιαίτερο 4.


Οι ωρες που επιλεξεις να κανεις και αν θα επιλεξεις φροντιστηριο ή ιδιαιτερο εχουν καθαρα να κανουν με εσενα. Δηλαδη το ποση ορεξη εχεις να πεσεις με τα μουτρα στο διαβασμα. Αν εισαι θετικη, γιατι δεν ξερω αν ειναι το ιδιο για τη θεωρητικη, 4 ωρες ιδιαιτερο το καλοκαιρι ειναι αρκετες. Το ιδιαιτερο ειναι λογικο να ειναι λιγοτερες ωρες γιατι εκει εχεις τον καθηγητη δικο σου και καλυπτει μονο τις δικες σου αναγκες.
Αν αρχισεις απο νωρις το καλοκαιρι (το οποιο δεν το λεω σαν προυποθεση, καλυτερα να ξεκουραστεις οσο μπορεις τωρα :P) θα εχεις αφθονο χρονο για επαναληψεις. Ακομα κι αν αρχισεις μαζι με τα σχολεια αν εισαι τυπος που διαβαζει θα σου μεινει καιρος για επαναληψη. Αλλα να ξερεις οι ωρες που κανεις δεν εχουν τοση σημασια οση η διαθεση σου για μαθηση. Εγω φερος σε καποια μαθηματα εκανα λιγοτερες ωρες απο αλλους και εγραψα ιδιο βαθμο με αυτους.
Καλο κουραγιο!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαρτάται από τους ρυθμούς σου. Το φροντιστήριο έχει το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεται να τρέχεις (αν είσαι μέσης ικανότητας) αλλά δεν μένεις και πίσω (αν είσαι αδύναμος μαθητής). Αν είσαι πολύ καλός, τότε κάνεις ή ιδιαίτερο ή μπαίνεις σε γκρουπάκι με άλλους μαθητές ίδιας ικανότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top