Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Πηγαινω δευτερα λυκειου και ξεκινησα για πρωτη φορα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια καθως ειμαι θετικη. Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο το φροντιστηριο και τους καθηγητες, απλα σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα του χρονου στην Γ να κανω ιδιαιτερα με τον καθηγητη του φροντιστηριου και οχι σε τμημα..το θεμα ομως ειναι πως θα το εκλαβουν τα αλλα παιδια? γιατι φυσικη και χημεια θα κανω σιγουρα κανονικα στο τμημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Πηγαινω δευτερα λυκειου και ξεκινησα για πρωτη φορα φροντιστηριο μαθηματικα φυσικη χημεια καθως ειμαι θετικη. Γενικα ειμαι ικανοποιημενος απο το φροντιστηριο και τους καθηγητες, απλα σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα του χρονου στην Γ να κανω ιδιαιτερα με τον καθηγητη του φροντιστηριου και οχι σε τμημα..το θεμα ομως ειναι πως θα το εκλαβουν τα αλλα παιδια? γιατι φυσικη και χημεια θα κανω σιγουρα κανονικα στο τμημα..
Πλάκα κάνεις; Τι σε νοιάζει πως θα το εκλάβουν τα άλλα τα παιδιά; Εσένα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να πετύχεις τον στόχο σου (Πες μας και ποιος είναι αν θες:P). Αν εσύ πιστεύεις πως θα είσαι καλύτερα στα ιδιαίτερα και υπάρχει και η οικονομική ευχέρεια, off you go! Αν έχεις την εντύπωση πως τα παιδιά θα παρεξηγηθούν που έφυγες..απλά πες τους πως δυσκολεύεσαι αρκετά, οπότε αποφάσισες να κάνεις ιδιαίτερα. Παρ'όλα αυτά, δεν έχουν κανένα λόγο να σε παρεξηγήσουν..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις; Τι σε νοιάζει πως θα το εκλάβουν τα άλλα τα παιδιά; Εσένα το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να πετύχεις τον στόχο σου (Πες μας και ποιος είναι αν θες:P). Αν εσύ πιστεύεις πως θα είσαι καλύτερα στα ιδιαίτερα και υπάρχει και η οικονομική ευχέρεια, off you go! Αν έχεις την εντύπωση πως τα παιδιά θα παρεξηγηθούν που έφυγες..απλά πες τους πως δυσκολεύεσαι αρκετά, οπότε αποφάσισες να κάνεις ιδιαίτερα. Παρ'όλα αυτά, δεν έχουν κανένα λόγο να σε παρεξηγήσουν..:)

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω σκεφτεί κάτι συγκεκριμένο, αλλά στοχεύω σε υψηλόβαθμη σχολή, όχι για τα μάτια του κοσμού απλά εκεί είναι τα ενδιαφέροντά μου. Το θέμα είναι πως εμένα μου αρέσουν αυτά τα μαθήματα και δεν τα βλέπω απλά ως αγγαρεία για τις πανελλήνιες, αλλά αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει και στα άλλα παιδιά. Σίγουρα αυτό που μετράει είναι πως θα γράψεις και όχι τι θα πουν τα άλλα παιδιά απλά ίσως είναι λίγο άβολο το σκηνικό, δηλαδή φυσική χημεία μαζί και στα μαθηματικά όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω σκεφτεί κάτι συγκεκριμένο, αλλά στοχεύω σε υψηλόβαθμη σχολή, όχι για τα μάτια του κοσμού απλά εκεί είναι τα ενδιαφέροντά μου. Το θέμα είναι πως εμένα μου αρέσουν αυτά τα μαθήματα και δεν τα βλέπω απλά ως αγγαρεία για τις πανελλήνιες, αλλά αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει και στα άλλα παιδιά. Σίγουρα αυτό που μετράει είναι πως θα γράψεις και όχι τι θα πουν τα άλλα παιδιά απλά ίσως είναι λίγο άβολο το σκηνικό, δηλαδή φυσική χημεία μαζί και στα μαθηματικά όχι.
Ο καθένας αποφασίζει και κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Αν είναι άβολο το σκηνικό..θα είναι στα πρώτα 5 μαθήματα..Μετά, πιστεύω, όχι..αλλά ακόμη και να είναι..εσύ εκεί πας για μάθημα, όχι για να πιάσεις συζήτηση (ναι ξέρω..όλο και κάτι θα πείτε για να περάσει η ώρα..). Και στην τελική..για μερικούς μήνες θα 'ναι μόνο..μετά δεν θα τους ξαναδεις στη ζωή σου..εκτός φυσικά κι αν είναι φίλοι (που κι αυτοί καμιά φορά χάνονται);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι για αυτά, δεν θα υπάρχει κανένα θέμα. Κι εμείς είχαμε στο φροντιστήριο παιδιά που έκαναν και ιδιαίτερα και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, όλοι μαζί κάναμε παρέα. Προτεραιότητα έχει το τι θεωρείς εσύ ότι θα σε ωφελήσει περισσότερο. Από κει και πέρα, εκτός και αν οι συμμαθητές σου είναι ανταγωνιστικοί στο έπακρο, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Κάτα πάσα πιθανότητα θα γίνεις φίλος με τους περισσότερους και θα κρατήσετε και επαφή μετά, θα περάσετε μια βάρβαρη χρονιά μαζί, περισσότερο θα βλέπεστε μεταξύ σας παρά με τους γονείς σας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις γνωμες,θα συζητησω και με τους δικους μου και ειναι πιθανο με το τελοε της φετινης χρονιας να ζητησω να κανω ιδιαιτερα. Αλλα και παλι σκεφτομαι, για παραδειγμα οι ωρες θα ειναι οσες και στο τμημα της γ λυκειου; επισης μας δινουν κ δικα τους βιβλια θα παρω εγω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι ώρες για τα μαθηματικά απ'ότι ξέρω είναι 5 στο φροντιστήριο συνήθως και 5 ή 4 (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι με το νέο σύστημα)
Δηλαδή οι ώρες που θα κάνεις στα ιδιαίτερα θα είναι όσες έκανες στο φροντιστήριο ή ελαφρώς λιγότερες. Το θετικό με τα ιδιαίτερα από θέμα χρόνου είναι ότι γλιτώνεις πολύ ώρα από τη διαδρομή αλλά έτσι κι αλλιώς θα πηγαίνεις στα υπόλοιπα μαθήματα οπότε από θέμα χρόνου μάλλον θα σου βγει το ίδιο. Μόνο κλείσε από νωρίς ιδιαίτερα ώστε να μπορέσεις να προσαρμόσεις τις ώρες κατάλληλα ώστε να σου μένει και αρκετός χρόνος για διάβασμα πριν ή μετά τα μαθήματα.
Τα θετικά που θα έχεις στα ιδιαίτερα είναι ότι ο καθηγητής απασχολείται αποκλειστικά μαζί σου και επικεντρώνει στις αδυναμίες σου. Στο φροντιστήριο από την άλλη έχεις και συναγωνισμό με τους υπόλοιπους και μπορεί να ακούσεις και κάποια απορία που δεν την ξέρεις κι εσύ αλλά δεν σου ρθε να τη ρωτήσεις. Είναι θέμα του τι προτιμάς εσύ. Ίσως μια ακόμα πολύ καλή λύση θα ήταν να κάνεις ιδιαίτερα μαζί με άλλα 1-2 άτομα αρκεί να είστε του ίδιου επιπέδου.
Όσον αφορά τα βιβλία, οι περισσότεροι σοβαροί καθηγητές δίνουν δικά τους φυλλάδια, αυτό όμως εξαρτάται από τον καθένα και θα πρέπει να ρωτήσεις τον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Οι ώρες για τα μαθηματικά απ'ότι ξέρω είναι 5 στο φροντιστήριο συνήθως και 5 ή 4 (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι με το νέο σύστημα)
Δηλαδή οι ώρες που θα κάνεις στα ιδιαίτερα θα είναι όσες έκανες στο φροντιστήριο ή ελαφρώς λιγότερες. Το θετικό με τα ιδιαίτερα από θέμα χρόνου είναι ότι γλιτώνεις πολύ ώρα από τη διαδρομή αλλά έτσι κι αλλιώς θα πηγαίνεις στα υπόλοιπα μαθήματα οπότε από θέμα χρόνου μάλλον θα σου βγει το ίδιο. Μόνο κλείσε από νωρίς ιδιαίτερα ώστε να μπορέσεις να προσαρμόσεις τις ώρες κατάλληλα ώστε να σου μένει και αρκετός χρόνος για διάβασμα πριν ή μετά τα μαθήματα.
Τα θετικά που θα έχεις στα ιδιαίτερα είναι ότι ο καθηγητής απασχολείται αποκλειστικά μαζί σου και επικεντρώνει στις αδυναμίες σου. Στο φροντιστήριο από την άλλη έχεις και συναγωνισμό με τους υπόλοιπους και μπορεί να ακούσεις και κάποια απορία που δεν την ξέρεις κι εσύ αλλά δεν σου ρθε να τη ρωτήσεις. Είναι θέμα του τι προτιμάς εσύ. Ίσως μια ακόμα πολύ καλή λύση θα ήταν να κάνεις ιδιαίτερα μαζί με άλλα 1-2 άτομα αρκεί να είστε του ίδιου επιπέδου.
Όσον αφορά τα βιβλία, οι περισσότεροι σοβαροί καθηγητές δίνουν δικά τους φυλλάδια, αυτό όμως εξαρτάται από τον καθένα και θα πρέπει να ρωτήσεις τον καθηγητή.

Οι ώρες στην των μαθηματικών της Γ Λυκείου στο φροντιστήριο είναι 5, όμως αν εγώ πω ότι θέλω ιδιαίτερα θα είναι τόσες; αν είναι ας πούμε 4 προσωπικά δεν θα είμαι ικανοποιημένος. Οι καθηγητές του φροντιστηρίου μας δίνουν δικά τους βιβλία που περιέχουν δικές τους ασκήσεις κτλ αλλά προβλέπεται αυτό να δοθεί και σε κάποιον ο οποίος κάνει ιδιαίτερο στο φροντιστήριο; Α και αν γίνει αυτό το πιο πιθανό είναι το ιδιαίτερο να γίνεται στο φροντιστήριο και όχι στο σπίτι, σίγουρα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν πληρώσεις όσο πρέπει να πληρώσεις, μπορεί να είναι και 6 ;)

Εφόσον το ιδιαίτερο γίνεται στο φροντιστήριο, θα έχεις τις ίδιες παροχές που έχουν όλοι οι άλλοι μαθητές του φροντιστηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Αν πληρώσεις όσο πρέπει να πληρώσεις, μπορεί να είναι και 6 ;)

Εφόσον το ιδιαίτερο γίνεται στο φροντιστήριο, θα έχεις τις ίδιες παροχές που έχουν όλοι οι άλλοι μαθητές του φροντιστηρίου.

Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; συνήθως οι ώρες στο ιδιαίτερο είναι λιγότερες ή το πολύ ίδιες.

Αυτό αφορά και τα προγραμματισμένα διαγωνίσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Παραπάνω χρήματα του δίνεις, και 25 ώρες να του έλεγες μόνο στα μαθηματικά δεν νομίζω να σου έλεγε όχι :P
Υπάρχουν βέβαια κάποιοι ευσυνείδητοι που θα στο πουν αν θεωρούν ότι οι ώρες αυτές δεν θα σε ωφελήσουν, κάποιοι αρνούνται κι όλας, αλλά οι περισσότεροι θα κάνουν τα στραβά μάτια.
Μην νομίζεις ότι οι περισσότερες ώρες είναι πάντα καλύτερες, είναι εξίσου σημαντικό να έχεις αρκετό χρόνο σπίτι ώστε να λύνεις τις ασκήσεις, κάποιες από τις οποίες θα είναι πολύ δύσκολες και θα απαιτούν πολύ ώρα, αλλά και να ξεκουράζεσαι. Αν ο καθηγητής σου πει 4 ώρες μάθημα ενώ οι άλλοι κάνουν 5 τότε εκμεταλλεύσου το.
Επειδή είναι φροντιστήριο επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι πρόθυμοι να το κάνουν αυτό, εξαρτάται από τη πελατεία τους κι όλας. Καλύτερα θα ήταν ίσως να μιλήσεις με τον καθηγητή προσωπικά. Σκέψου ότι το φροντιστήριο για να το συμφέρει να το κάνει αυτό θα πρέπει να βγάζει όσα χρήματα θα έβγαζε από ένα ολόκληρο τμήμα...
Αν κάνεις τα μαθήματα στο φροντιστήριο εννοείται ότι θα ισχύει και για τα διαγωνίσματα, θα είσαι σαν κανονικός μαθητής του φροντιστηρίου απλά θα κάνεις ιδιαίτερα στο φροντιστήριο.
Ιδιαίτερα στο σπίτι δεν θέλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Σε αυτό έχεις δίκιο δηλαδή παιδιά τα οποία λένε ότι κάνουν κάθε μέρα 3 ώρες φροντιστήριο στα θεωρητικά εύκολα διαγωνίσματα του σχολείου γράφουν πολύ χαμηλά επειδή ακριβώς δεν έχουν κάτσει κάτω μόνοι τους να διαβάσουν. Σίγουρα το προσωπικό διάβασμα είναι πάνω απο αναγκαίο, αν όχι το σημαντικότερο, αλλά για παράδειγμα αν μου πει ο καθηγητής οτι οι ώρες ειναι π.χ. 4 ενδεχομένως εγώ να μην τις θεωρώ αρκετές και να νιώθω ανασφάλεια.
Δεν το έχω σκεφτεί, αλλά ο συγκεκριμένος καθηγητής κάνει μαθήματα στο φροντιστήριο, το θεωρώ χαζό να αλλάξει κάποιος στην Γ Λυκείου καθηγητή μόνο και μόνο για να κάνει σπίτι του μάθημα, άσε που έτσι μπουχτίζεις κιόλας σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; συνήθως οι ώρες στο ιδιαίτερο είναι λιγότερες ή το πολύ ίδιες.
Αυτό αφορά και τα προγραμματισμένα διαγωνίσματα;
1) Αν αποφασίσεις τελικά ιδιαίτερα, καλό είναι να τα κάνεις στο σπίτι και όχι στο φροντιστήριο. Ίσως κοστίζει κάτι παραπάνω, όμως έτσι αποφεύγεις το χάσιμο χρόνου και ενέργειας για να πηγαίνεις στο φροντιστήριο.
2) Στο φροντιστήριο η ώρα είναι 45 min, ενώ στο ιδιαίτερο στο σπίτι 60 min και πολλές φορές ο καθηγητής ίσως κάθεται περισσότερο.
3) Λογικά οι ώρες που χρειάζονται για κάθε μάθημα είναι στο (σπιτικό) ιδιαίτερο σαφώς λιγότερες από όσες στο φροντιστήριο.
4) Σχετικά με τα διαγωνίσματα, αν ο καθηγητής είναι σε φροντιστήριο θα μπορείς να πηγαίνεις εκεί να γράφεις. Διαφορετικά, οι επαγγελματίες ιδιαιτεράδες θα σου δίνουν διαγωνίσματα σε κλειστό φάκελο για να γράφεις μόνος σου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1)
4) Σχετικά με τα διαγωνίσματα, αν ο καθηγητής είναι σε φροντιστήριο θα μπορείς να πηγαίνεις εκεί να γράφεις. Διαφορετικά, οι επαγγελματίες ιδιαιτεράδες θα σου δίνουν διαγωνίσματα σε κλειστό φάκελο για να γράφεις μόνος σου.

Αυτό το πράγμα έχει και αρνητικά όμως με τα διαγωνίσματα στο σπίτι όμως δεν μπαίνεις σε mood εξετάσεων. Κάθε παιδί θα μπορεί να surfaρει και να βρει την σωστή απάντησή ή να ρωτήσει στο ischool και να του λύσουν τις ασκήσεις τα παιδιά του forum και ο ιδιαιτεράς δε θα καταλάβει πολλά πράγματα.

Γνώμη μου είναι ΝΑΙ ιδιαίτερα στο σπίτι αλλά με έμπειρους καθηγητές και συνειδητοποιημενους μαθητές (οι οποιοι θα ανοίγουν τον κλειστό φάκελο και θα τον ξανακλείνουν με το γραπτό τους μετά από τρεις ώρες.

Απο την άλλη είμαι της θεωρίας πως το χειρότερο ιδιαίτερο ειναι ίδιο το καλύτερο ομαδικό.

Η καλύτερη συνταγή είναι δημόσιο σχολείο + ιδιαίτερα στο σπίτι και η χειρότερη συνταγή είναι ιδιωτικό σχολείο + ομαδικά φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Η ποιότητα της συνταγής πιστεύω ότι έχει να κάνει περισσότερο με την ποιότητα του καθηγητή. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι το χειρότερο ιδιαίτερο είναι το καλύτερο ομαδικό. Υπάρχουν ιδιαιτεράδες που απλά κοροϊδεύουν τους μαθητές καθώς περνάει η χρονιά, τους βάζουν εύκολα θέματα και ασκήσεις κτλ. και τελικά αποδίδουν την αποτυχία στις πανελλήνιες στο άγχος και υπάρχουν καθηγητές σε φροντιστίρια που ξεσκίζονται και ασχολούνται με τον κάθε μαθητή ξεχωριστά.
Το κακό με τα φροντιστήρια είναι ότι χάνεις πολύ χρόνο και ενέργεια κάθε μέρα (1-2 ώρες έχανα κάθε μέρα σε νεκρό χρόνο) και ότι ο καθηγητής δεν ασχολείται αποκλειστικά μαζί σου. Βέβαια αν το επίπεδο είναι καλό αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα γιατί όλοι πάνε με τους ίδιους ρυθμούς. Επίσης στα φροντιστήρια δυστυχώς δεν δουλεύουν οι καλοί καθηγητές συνήθως... αυτοί δεν δυσκολεύονται να βρουν ιδιαίτερα (για την ακρίβεια πολλοί δεν έχουν αρκετές ώρες για να κάνουν ιδιαίτερα και απορρίπτουν μαθητές :P) οπότε προτιμούν τα ιδιαίτερα από την εκμετάλλευση των φροντιστηρίων.
Από την άλλη στα ιδιαίτερα δεν υπάρχει καθόλου συναγωνισμός και αυτό εμένα τουλάχιστον με δυσκολεύει πολύ. Δεν είμαι αρκετά προσηλωμένος ώστε να δουλεύω στο 100% από μόνος μου. Αν ο καθηγητής είναι και αδιάφορος, εύκολα γίνεται η ζημιά... Αν όμως ο μαθητής είναι αρκετά συνειδητοποιημένος τότε θα ωφεληθεί πολύ περισσότερο από τα ιδιαίτερα, τόσο σε επίπεδο ξεκούρασης όσο και σε επίπεδο κατανόησης.
Με λίγα λόγια, ένας αδιάφορος καθηγητής σε ιδιαίτερα πιστεύω ότι μπορεί να αποδειχθεί πολύ χειρότερος από ένα φροντιστήριο.
Όμως αν μιλάμε για ίδια ποιότητα καθηγητή, τα ιδιαίτερα (ανάλογα και με τον μαθητή) είναι όντως πολύ καλύτερα

Τα διαγωνίσματα δεν είναι τόσο θέμα, πολλοί καθηγητές κι όλας μαζεύουν όλα τα παιδιά στο σπίτι ή στο γραφείο τους κάποια κυριακή για να γράψουν το διαγώνισμα. Διαφορετικά βάλτε τη μάνα σας να σας φυλάει αν πιστεύετε ότι θα αντιγράψετε :P Ίσως να ισχύει όμως ότι δεν μπαίνεις τόσο στο mood εξετάσεων όταν γράφεις διαγώνισμα σπίτι γιατί δεν αγχώνεσαι καθόλου, ενώ όταν γράφεις στο φροντιστήριο μαζί με άλλα παιδιά αγχώνεσαι και βλέπεις ότι καθώς περνάει ο καιρός το συνηθίζεις και μαθαίνεις να το ελέγχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Υπάρχει τέτοια πιθανότητα; συνήθως οι ώρες στο ιδιαίτερο είναι λιγότερες ή το πολύ ίδιες.
Οι ώρες στα ιδιαίτερα μπορούν να είναι όσες θέλεις εσύ (και αντέχει η τσέπη σου). Δεν νομίζω ότι υπάρχει καθηγητής που θα του πεις να κάνετε περισσότερες ώρες και θα σου πει όχι.

Μεταξύ σπιτιού και φροντιστηρίου είμαι της γνώμης πως υπερτερεί το φροντιστήριο. Είναι χώρος μάθησης και όχι υπνοδωμάτιο ή σαλόνι και γενικά θα σου κάνει καλό να βγαίνεις από το σπίτι.

Σίγουρα τα ιδιαίτερα δεν είναι για όλους τους μαθητές, όπως δεν είναι για όλους τους καθηγητές. Το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο είναι μια καλή μέση λύση, αλλά ακόμα καλύτερο ίσως είναι το γκρουπάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Οι ώρες στα ιδιαίτερα μπορούν να είναι όσες θέλεις εσύ (και αντέχει η τσέπη σου). Δεν νομίζω ότι υπάρχει καθηγητής που θα του πεις να κάνετε περισσότερες ώρες και θα σου πει όχι.

Μεταξύ σπιτιού και φροντιστηρίου είμαι της γνώμης πως υπερτερεί το φροντιστήριο. Είναι χώρος μάθησης και όχι υπνοδωμάτιο ή σαλόνι και γενικά θα σου κάνει καλό να βγαίνεις από το σπίτι.

Σίγουρα τα ιδιαίτερα δεν είναι για όλους τους μαθητές, όπως δεν είναι για όλους τους καθηγητές. Το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο είναι μια καλή μέση λύση, αλλά ακόμα καλύτερο ίσως είναι το γκρουπάκι.

Συμφωνώ, άλλο να είσαι όλη μέρα σπίτι και άλλο να πηγαίνεις μέχρι το φροντιστήριο να αλλάζεις λίγο παραστάσεις. Πιστεύω από πρακτικής πλευράς δεν είναι ότι καλύτερο να κάνεις μάθημα στο δωμάτιο που διαβάζεις όλη μέρα, άσε που στο φροντιστήριο υπάρχει πίνακας, πιο πολλές εγκαταστάσεις, άσε που είσαι και δίπλα με τα βιβλία/βοηθήματα του καθηγητή.
Το τελευταίο πως το εννοείς; Εγώ πιστεύω η αποτελεσματικότητα του ιδιαιτέρου κρίνεται σε τεράστιο βαθμό από τον μαθητή, ενώ το ομαδικό μάθημα από την νοοτροπία του καθηγητή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Οι ώρες στα ιδιαίτερα μπορούν να είναι όσες θέλεις εσύ (και αντέχει η τσέπη σου). Δεν νομίζω ότι υπάρχει καθηγητής που θα του πεις να κάνετε περισσότερες ώρες και θα σου πει όχι.

Μεταξύ σπιτιού και φροντιστηρίου είμαι της γνώμης πως υπερτερεί το φροντιστήριο. Είναι χώρος μάθησης και όχι υπνοδωμάτιο ή σαλόνι και γενικά θα σου κάνει καλό να βγαίνεις από το σπίτι.

Σίγουρα τα ιδιαίτερα δεν είναι για όλους τους μαθητές, όπως δεν είναι για όλους τους καθηγητές. Το ατομικό μάθημα στο φροντιστήριο είναι μια καλή μέση λύση, αλλά ακόμα καλύτερο ίσως είναι το γκρουπάκι.
Ναι και γω θεωρώ πως το καλύτερο είναι το γκρουπ σε οικοδιδασκαλείο. Έτσι, είσαι με φίλους και δεν ντρέπεσαι να μιλήσεις και να πεις ό,τι σε προβληματίζει (για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό), ο καθηγητής έχει χρόνο να εστιάσει σε όλους...και μοιράζονται και τα έξοδα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το τελευταίο πως το εννοείς; Εγώ πιστεύω η αποτελεσματικότητα του ιδιαιτέρου κρίνεται σε τεράστιο βαθμό από τον μαθητή, ενώ το ομαδικό μάθημα από την νοοτροπία του καθηγητή..
Όσον αφορά στον καθηγητή, το μειονέκτημα του ιδιαίτερου είναι ότι ο καθηγητής λειτουργεί μόνος (χωρίς έλεγχο ή υποστήριξη) και συνεπώς μπορεί είτε από απροσεξία είτε από αδιαφορία είτε από έλλειψη εμπειρίας να μην κάνει καλό μάθημα. Όσον αφορά στο μαθητή, το μειονέκτημα του ιδιαίτερου είναι ότι δεν έχει ανταγωνισμό, δεν έχει μέτρο σύγκρισης και δεν "σπρώχνεται" από την ομάδα: δεν οφελείται από την ερώτηση του συμμαθητή, δεν έρχεται σε επαφή με διαφορετικούς τρόπους σκέψης κλπ. Προσωπικά πιστεύω πως το ιδιαίτερο ταιριάζει περισσότερο στους μαθητές που είναι πολύ πάνω ή πολύ κάτω από το μέσο όρο, αυτούς που δεν μπορούν να συμβαδίσουν με την ομάδα. Οι υπόλοιποι λειτουργούν καλύτερα και οφελούνται περισσότερο στο κλασικό σχολικό περιβάλλον (τάξη, καθηγητής, συμμαθητές).

Στο ιδιαίτερο είναι επίσης σημαντικό ο μαθητής να έχει ισχυρό εσωτερικό κίνητρο, γιατί αν δεν έχει, τότε το μεγάλο πλεονέκτημα του ιδιαίτερου (η προσαρμογή του μαθήματος στον μαθητή) γίνεται μπούμερανγκ, καθώς ο καθηγητής προσαρμόζεται σιγά-σιγά στην αδιαβασιά και την αδιαφορία του μαθητή.

Πιστεύω επίσης πως δεν είναι φτιαγμένοι όλοι οι καθηγητές για ιδιαίτερα και ότι πολλοί καθηγητές αποδίδουν περισσότερο στην τάξη, παρά στο ιδιαίτερο μάθημα, ειδικά αν και ο μαθητής είναι αδιάφορος. Ακόμα χειρότερα αν η αμοιβή είναι μέτρια και ο μαθητής ή οι γονείς του έχουν υπερβολικές απαιτήσεις.

Γενικά θέλει προσοχή και από τις δύο πλευρές ώστε να γίνει σωστή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες, αλλά κάτι παρόμοιο συμβαίνει κ στο φροντιστήριο. Δηλαδή αναπόφευκτα σε ενα τμήμα έστω και των 5-6 παιδιών (δεν μιλάω καν για τμήματα 10 μαθητών) κάποιοι θα είναι σε καλύτερο επίπεδο από τους υπόλοιπους, εκεί έρχεται η θέση του καθηγητή, τι να κάνει; να προχωρήσει κανονικά την ύλη ή να επιμείνει στα ίδια πράγματα ξανά και ξανά; Ζήτημα το οποίο δεν τίθεται στο ιδιαίτερο, και εκεί όμως αν ο μαθητής είναι επιεικώς μέτριος δεν κερδίζει κάτι όντας μόνος του. Για εμένα π.χ. αν ο καθηγητής βάλει 5 ασκησεις για το σπιτί και εγώ θέλω να δω πως λύνονται μόνο 1-2 απο τις 5 γιατί να τις δω όλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top