Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης κανένας δεν μπήκε μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων στο τμήμα Χημικών Μηχανικών του ΑΠΘ. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα τμήματα με μηδενικό αριθμό εισακτέων. Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ. Τόσο το Βιολογικό όσο και το Χημικών Μηχανικών είναι περιζήτητα τμήματα. Αν πέρναγε τόσο το μέσον που λέτε πώς δεν είχαν κανέναν εισακτέο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.


Σύμφωνα με αυτό το άρθρο έχεις ακούσει σωστά: https://www.alfavita.gr/arthron/%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%BF-%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82

"ορισμένα τμήματα που επιλέγουν τους νέους φοιτητές τους με βάση το πτυχίο είναι: Παιδαγωγικό Δ. Εκπαίδευσης ΑΠΘ και πανεπιστημίου Αιγαίου, Προσχολικής Αγωγής ΑΠΘ και Κρήτης, Ιατρικής Θράκης, ΑΠΘ και Αθήνας, Νομική Θράκης, Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας, ορισμένα από τα ξενόγλωσσα Αθήνας και Θεσσαλονίκης, Λογοθεραπείας ΤΕΙ Ηπείρου, Μαιευτικής, αισθητικής και φυσικοθεραπείας ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Μαθηματικό Αιγαίου."

Δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει σήμερα, το άρθρο είναι του 2013, αλλά δε νομίζω να έχουν αλλάξει και πολύ τα πράγματα όσον αφορά τις κατατακτήριες. Διορθώστε με αν κάνω λάθος!



Πληροφοριακά όμως, έχω ακούσει ότι στις κατατακτήριες, που αφορούν τις εξετάσεις τουλάχιστον, τα πράγματα είναι μιλημένα και συμφέρει περισσότερο να δώσεις πανελλήνιες, ωστόσο, μη σε παίρνω στο λαιμό μου...

Σε ευχαριστώ πολύ....μάλλον θα δώσω και του χρόνου πανελλήνιες για να μπω αμέσως στο τμήμα που θέλω.....
Υ.Γ είμαι καινούρια και δεν ξέρω πως να σε κάνω φίλη! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irine omega

Νεοφερμένος

Η irine omega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας είμαι 18 ετών και φετος έδωσα πανελλήνιες συγκεντρώνοντας 17.137 μόρια από θετική κατεύθυνση. όσο οι μέρες περνάνε και κοντεύουν να βγουν οι βάσεις ή αγωνια μου κορυφώνεται διότι από ότι φαίνεται από τις προβλέψεις μάλλον δεν θα πιάσω την σχολή που θέλω (ιατρική ).Λοιπόν το δίλημμα μου είναι το εξής να ξαναδωσω πανελλήνιες όπως με συμβουλεύει ο καθηγητής μου στο φροντιστηριο ή να περάσω στο βιολογικό να το τελειώσω και από εκεί με κατατακτήριες να πάω για ιατρική ; Ή ιδέα βέβαια του να σπούδασε στο βιολογικό και ύστερα στην ιατρική μου φαντάζει ιδιαίτερα δελεαστική αλλά μετά σκέφτομαι και τα χρόνια ,ποτέ θα πιάσω δουλειά κια κυρίως το γεγονός ότι οι κατατακτήριες είναι από μόνες τους ιδιαίτερα δύσκολες από ότι ακούω .Σας παρακαλώ πείτε μου τις απόψεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα σας είμαι 18 ετών και φετος έδωσα πανελλήνιες συγκεντρώνοντας 17.137 μόρια από θετική κατεύθυνση. όσο οι μέρες περνάνε και κοντεύουν να βγουν οι βάσεις ή αγωνια μου κορυφώνεται διότι από ότι φαίνεται από τις προβλέψεις μάλλον δεν θα πιάσω την σχολή που θέλω (ιατρική ).Λοιπόν το δίλημμα μου είναι το εξής να ξαναδωσω πανελλήνιες όπως με συμβουλεύει ο καθηγητής μου στο φροντιστηριο ή να περάσω στο βιολογικό να το τελειώσω και από εκεί με κατατακτήριες να πάω για ιατρική ; Ή ιδέα βέβαια του να σπούδασε στο βιολογικό και ύστερα στην ιατρική μου φαντάζει ιδιαίτερα δελεαστική αλλά μετά σκέφτομαι και τα χρόνια ,ποτέ θα πιάσω δουλειά κια κυρίως το γεγονός ότι οι κατατακτήριες είναι από μόνες τους ιδιαίτερα δύσκολες από ότι ακούω .Σας παρακαλώ πείτε μου τις απόψεις σας
αμα εχεις τα κουραγια και θες σφοδρα ιατρικη η ταπεινη μου αποψη ειναι να ξαναδωσεις..τωρα αμα συμβιβαζεσαι με την ιδεα του βιολογικου και σαρεσει σαν επιστημη μπορεις να πας..σιγουρα ομως να ξερεις οτι οι πανελλαδικες ειναι πολυ πιο ευκολος τροπος για εισαγωγη στην ιατρικη σε σχεση με τις κατατακτηριες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Καλησπέρα σας είμαι 18 ετών και φετος έδωσα πανελλήνιες συγκεντρώνοντας 17.137 μόρια από θετική κατεύθυνση. όσο οι μέρες περνάνε και κοντεύουν να βγουν οι βάσεις ή αγωνια μου κορυφώνεται διότι από ότι φαίνεται από τις προβλέψεις μάλλον δεν θα πιάσω την σχολή που θέλω (ιατρική ).Λοιπόν το δίλημμα μου είναι το εξής να ξαναδωσω πανελλήνιες όπως με συμβουλεύει ο καθηγητής μου στο φροντιστηριο ή να περάσω στο βιολογικό να το τελειώσω και από εκεί με κατατακτήριες να πάω για ιατρική ; Ή ιδέα βέβαια του να σπούδασε στο βιολογικό και ύστερα στην ιατρική μου φαντάζει ιδιαίτερα δελεαστική αλλά μετά σκέφτομαι και τα χρόνια ,ποτέ θα πιάσω δουλειά κια κυρίως το γεγονός ότι οι κατατακτήριες είναι από μόνες τους ιδιαίτερα δύσκολες από ότι ακούω .Σας παρακαλώ πείτε μου τις απόψεις σας


Ξανά δώσε καλύτερα. Θα κάνεις τέσσερα χρόνια παρά πάνω χωρίς λόγο. 2η φορά θα τα έχεις και φρέσκα και δε θα είναι μεγάλη η κούραση όπως την πρώτη φορά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisk1997

Νεοφερμένος

Ο vasilisk1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σας είμαι 18 ετών και φετος έδωσα πανελλήνιες συγκεντρώνοντας 17.137 μόρια από θετική κατεύθυνση. όσο οι μέρες περνάνε και κοντεύουν να βγουν οι βάσεις ή αγωνια μου κορυφώνεται διότι από ότι φαίνεται από τις προβλέψεις μάλλον δεν θα πιάσω την σχολή που θέλω (ιατρική ).Λοιπόν το δίλημμα μου είναι το εξής να ξαναδωσω πανελλήνιες όπως με συμβουλεύει ο καθηγητής μου στο φροντιστηριο ή να περάσω στο βιολογικό να το τελειώσω και από εκεί με κατατακτήριες να πάω για ιατρική ; Ή ιδέα βέβαια του να σπούδασε στο βιολογικό και ύστερα στην ιατρική μου φαντάζει ιδιαίτερα δελεαστική αλλά μετά σκέφτομαι και τα χρόνια ,ποτέ θα πιάσω δουλειά κια κυρίως το γεγονός ότι οι κατατακτήριες είναι από μόνες τους ιδιαίτερα δύσκολες από ότι ακούω .Σας παρακαλώ πείτε μου τις απόψεις σας
ακριβως το ιδιο ειχα και εγω περσυ...περασα βιολογικο ΑΠΘ δεν πηγα και ξαναεδωσα για ιατρικη...
θα σου προτεινα αμα εχεις στοχο την ιατρικη και πραγματικα θελεις να ασχοληθεις με αυτο να ξαναπροσπαθησεις...για τα φετινα θεματα τα πηγες πολυ καλα και αυτο δειχνει οτι με μια επιπλεον χρονια επαναληψη στα ιδια μαθηματα θα τα πας ακομη καλυτερα και η ιατρικη θα ειναι σιγουρη...το μονο που πρεπει θα πρεπει να ελεγξεις αυτην την χρονια θα ειναι η ψυχολογια σου ...τουλαχιστον εμενα μου ηταν πολυ δυσκολο να βλεπω ολους τους φιλους μου και τους συμμαθητες μου να αρχιζουν τις σπουδες τους και γενικα να ξεκινανε καινουργια πραγματα και εγω να καθομαι παλι με τις ιδιες βλακειες να παιδευομαι...και ειδικοτερα αν δεν ξεκουραστεις το καλοκαιρι(οπως ουτε εγω ξεκουραστηκα οπως ηθελα) η κουραση σου θα ειναι διπλασια...για αυτο οσο καλοκαιρι σου μενει και ακομα και ολον τον σεπτεμβριο κατσε ξεκουρασου μην κανεις τιποτα και πραγματικα βγαλε απο το μυαλο σου τις πανελλαδικες,ξεχασε τες και μπορεις να αρχισεις ακομα και τον οκτωβριο...και πρεπει να προσεξεις ολα αυτα να μην σε εμποδισουν..αλλα να στρωθεις στο διαβασμα και να εχεις στο μυαλο σου τον στοχο σου...
απο την αλλη αμα δεν εχεις τοσο παθος με την ιατρικη πιστευω οτι μπορεις να βολευτεις και στο βιολογικο,γιατι οι 2 αυτες σχολες δεν ειανι και τελειως ασχετες μεταξυ τους...η μπορει ακομα και να σου αρεσει πολυ η βιολογια και να μεινεις εκει...
καλη επιτυχια σε οτι και αν επιλεξεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους/ες, ανοίγω το θέμα γιατί σε ένα χρόνο τελειώνω λογικά τη σχολή που είμαι (Πολιτικός Μηχανικός), και θέλω να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό μου να δω κάτι διαφορετικό (Ιατρική). Αυτό που κολλάω είναι ο τρόπος για να το καταφέρω.

Όπως έβαλα τα υπέρ και τα κατά κάτω έχουμε:
Πανελλήνιες 2η φορά με νέο σύστημα:
4 μαθήματα μόνο, δεν θα έχω σχολείο για να τρώει το χρόνο μου.
Το ένα από τα μαθήματα είναι η φυσική που είμαι αρκετά καλός, και έχει στενή σχέση με αυτό που σπουδάζω τώρα.
Πιο πολλές θέσεις σε σχέση με τις κατατακτήριες->περισσότερες πιθανότητες εισαγωγής.
Θα έχω ένα ολόκληρο χρόνο, χωρίς σχολείο, για να βγάλω την ύλη.
(-)έχω ΑΓΝΟΙΑ από χημεία και βιολογία (ήμουν τεχνολογική)
(-)έχω ξεφύγει από τον τρόπο διαβάσματος του σχολείου
(-)θα μείνω πίσω έναν ολόκληρο χρόνο (Θα μπω στα 24)
(-)έχω έκθεση που και καλά να γράψω στα άλλα, είναι αψυχολόγητο μάθημα.

Κατατακτήριες
Μόνο 3 μαθήματα (βιολογία, χημεία, πανεπιστημιακή φυσική).
Είμαι στο κλίμα διαβάσματος του πανεπιστημίου.
θα χάσω μόνο μισό χρόνο ΑΝ περάσω (εξετάσεις δίνω τον Φεβρουάριο και μπαίνω 2ο εξάμηνο).
(-)όπως είπα πριν, δεν ξέρω χημεία και βιολογία, οπότε θα αναγκαστώ να διαβάσω πέρα από τα πανεπιστημιακά συγγράματα και τα σχολικά βιβλία για να αποκτήσω τις βάσεις.
(-)Εάν κοπώ, πρέπει να περιμένω μέχρι τον ερχόμενο Φεβρουάριο, ηλικιακά δεν με παίρνει κάτι τέτοιο.
(-)Λιγότερες θέσεις εισαγωγής.

Ενδιαφέρομαι για Αθήνα μιας και έχω σπίτι εκεί, αλλά και για Ιωάννινα που είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου.
Το ανοίγω τώρα το θέμα, γιατί εάν πάρω πτυχίο τον ερχόμενο Σεπτέμβρη, θα πρέπει να δω αμέσως το πώς θα κινηθώ. Επομένως, μέσα σε αυτή τη χρονιά, πρέπει να έχω αποφασίσει πιο δρόμο θα ακολουθήσω.

Έχει κανένα μέλος δοκιμάσει σε παρόμοια κατάσταση κάτι από τα παραπάνω; Τι θα με συμβουλεύατε; Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους/ες, ανοίγω το θέμα γιατί σε ένα χρόνο τελειώνω λογικά τη σχολή που είμαι (Πολιτικός Μηχανικός), και θέλω να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό μου να δω κάτι διαφορετικό (Ιατρική). Αυτό που κολλάω είναι ο τρόπος για να το καταφέρω.

Όπως έβαλα τα υπέρ και τα κατά κάτω έχουμε:
Πανελλήνιες 2η φορά με νέο σύστημα:
4 μαθήματα μόνο, δεν θα έχω σχολείο για να τρώει το χρόνο μου.
Το ένα από τα μαθήματα είναι η φυσική που είμαι αρκετά καλός, και έχει στενή σχέση με αυτό που σπουδάζω τώρα.
Πιο πολλές θέσεις σε σχέση με τις κατατακτήριες->περισσότερες πιθανότητες εισαγωγής.
Θα έχω ένα ολόκληρο χρόνο, χωρίς σχολείο, για να βγάλω την ύλη.
(-)έχω ΑΓΝΟΙΑ από χημεία και βιολογία (ήμουν τεχνολογική)
(-)έχω ξεφύγει από τον τρόπο διαβάσματος του σχολείου
(-)θα μείνω πίσω έναν ολόκληρο χρόνο (Θα μπω στα 24)
(-)έχω έκθεση που και καλά να γράψω στα άλλα, είναι αψυχολόγητο μάθημα.

Κατατακτήριες
Μόνο 3 μαθήματα (βιολογία, χημεία, πανεπιστημιακή φυσική).
Είμαι στο κλίμα διαβάσματος του πανεπιστημίου.
θα χάσω μόνο μισό χρόνο ΑΝ περάσω (εξετάσεις δίνω τον Φεβρουάριο και μπαίνω 2ο εξάμηνο).
(-)όπως είπα πριν, δεν ξέρω χημεία και βιολογία, οπότε θα αναγκαστώ να διαβάσω πέρα από τα πανεπιστημιακά συγγράματα και τα σχολικά βιβλία για να αποκτήσω τις βάσεις.
(-)Εάν κοπώ, πρέπει να περιμένω μέχρι τον ερχόμενο Φεβρουάριο, ηλικιακά δεν με παίρνει κάτι τέτοιο.
(-)Λιγότερες θέσεις εισαγωγής.

Ενδιαφέρομαι για Αθήνα μιας και έχω σπίτι εκεί, αλλά και για Ιωάννινα που είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου.
Το ανοίγω τώρα το θέμα, γιατί εάν πάρω πτυχίο τον ερχόμενο Σεπτέμβρη, θα πρέπει να δω αμέσως το πώς θα κινηθώ. Επομένως, μέσα σε αυτή τη χρονιά, πρέπει να έχω αποφασίσει πιο δρόμο θα ακολουθήσω.

Έχει κανένα μέλος δοκιμάσει σε παρόμοια κατάσταση κάτι από τα παραπάνω; Τι θα με συμβουλεύατε; Ευχαριστώ!!

Αν μιλάς για τις κατατακτήριες της Ιατρικής ΑΠΘ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΝΩΣΗ ΧΗΜΕΙΑΣ για το μάθημα της Βιοχημείας. Τουλάχιστον τα αντίστοιχα μαθήματα προπτυχιακών είναι καθαρά και μόνο θεωρία η οποία ξεφεύγει τελείως από το πνεύμα της χημείας του λυκείου. Καλύτερο θα ήταν, αν επιλέξεις τις κατατακτήριες, να διαβάσεις το σχολικό βιβλίο Βιοχημεία της Τεχνολογικής σαν εισαγωγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Πάντως απ'ότι ακούγεται οι κατατακτήριες δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα, βασικά ακούγεται ότι είναι πολύ πιο δύσκολες από τις πανελλήνιες. Εκτός από το ότι οι θέσεις είναι ελάχιστες, φήμες :whistle: λένε ότι παίζει πολύ και το γνωστό "μέσο". Εγώ μάλλον πανελλήνιες θα διάλεγα.
Γιατί όμως θες τόσο πολύ να σπουδάσεις ιατρική? Δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο που σπουδάζεις τώρα ή απλά θεωρείς ότι θα έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση? Αν είναι το δεύτερο θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γιατί 6 χρόνια (minimum) είναι πολλά και κανένα επάγγελμα δεν σου διασφαλίζει εργασία. Καλύτερα να ψαχτείς λίγο παραπάνω κάνοντας εθελοντικά πρακτική εξάσκηση ή κάποιο μεταπτυχιακό-διδακτορικό στο αντικείμενό σου παρά να αρχίσεις κάτι άλλο από την αρχή. Και σκέψου ότι αφού βγεις γιατρός θα πρέπει να αντιμετωπίσεις και την αναμονή μέχρι να αρχίσεις ειδικότητα, δηλαδή θα αρχίσεις να εργάζεσαι μετά τα 30 σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους/ες, ανοίγω το θέμα γιατί σε ένα χρόνο τελειώνω λογικά τη σχολή που είμαι (Πολιτικός Μηχανικός), και θέλω να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό μου να δω κάτι διαφορετικό (Ιατρική). Αυτό που κολλάω είναι ο τρόπος για να το καταφέρω.

Όπως έβαλα τα υπέρ και τα κατά κάτω έχουμε:
Πανελλήνιες 2η φορά με νέο σύστημα:
4 μαθήματα μόνο, δεν θα έχω σχολείο για να τρώει το χρόνο μου.
Το ένα από τα μαθήματα είναι η φυσική που είμαι αρκετά καλός, και έχει στενή σχέση με αυτό που σπουδάζω τώρα.
Πιο πολλές θέσεις σε σχέση με τις κατατακτήριες->περισσότερες πιθανότητες εισαγωγής.
Θα έχω ένα ολόκληρο χρόνο, χωρίς σχολείο, για να βγάλω την ύλη.
(-)έχω ΑΓΝΟΙΑ από χημεία και βιολογία (ήμουν τεχνολογική)
(-)έχω ξεφύγει από τον τρόπο διαβάσματος του σχολείου
(-)θα μείνω πίσω έναν ολόκληρο χρόνο (Θα μπω στα 24)
(-)έχω έκθεση που και καλά να γράψω στα άλλα, είναι αψυχολόγητο μάθημα.

Κατατακτήριες
Μόνο 3 μαθήματα (βιολογία, χημεία, πανεπιστημιακή φυσική).
Είμαι στο κλίμα διαβάσματος του πανεπιστημίου.
θα χάσω μόνο μισό χρόνο ΑΝ περάσω (εξετάσεις δίνω τον Φεβρουάριο και μπαίνω 2ο εξάμηνο).
(-)όπως είπα πριν, δεν ξέρω χημεία και βιολογία, οπότε θα αναγκαστώ να διαβάσω πέρα από τα πανεπιστημιακά συγγράματα και τα σχολικά βιβλία για να αποκτήσω τις βάσεις.
(-)Εάν κοπώ, πρέπει να περιμένω μέχρι τον ερχόμενο Φεβρουάριο, ηλικιακά δεν με παίρνει κάτι τέτοιο.
(-)Λιγότερες θέσεις εισαγωγής.

Ενδιαφέρομαι για Αθήνα μιας και έχω σπίτι εκεί, αλλά και για Ιωάννινα που είναι κοντά στον τόπο κατοικίας μου.
Το ανοίγω τώρα το θέμα, γιατί εάν πάρω πτυχίο τον ερχόμενο Σεπτέμβρη, θα πρέπει να δω αμέσως το πώς θα κινηθώ. Επομένως, μέσα σε αυτή τη χρονιά, πρέπει να έχω αποφασίσει πιο δρόμο θα ακολουθήσω.

Έχει κανένα μέλος δοκιμάσει σε παρόμοια κατάσταση κάτι από τα παραπάνω; Τι θα με συμβουλεύατε; Ευχαριστώ!!

Εγώ θα σού πρότεινα να προσπαθήσεις και με τους δύο τρόπους, δεν χάνεις τίποτα. Ούτως ή άλλως και εσύ αναγνωρίζεις πως απαιτείται τρελό διάβασμα, ειδικά από την στιγμή που στερείσαι βασικών γνώσεων βιολογίας, χημείας. Καλό κουράγιο αδερφέ, been there, done that και κόντεψα να απολέσω και το λίγο που διέθετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αν μιλάς για τις κατατακτήριες της Ιατρικής ΑΠΘ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΝΩΣΗ ΧΗΜΕΙΑΣ για το μάθημα της Βιοχημείας. Τουλάχιστον τα αντίστοιχα μαθήματα προπτυχιακών είναι καθαρά και μόνο θεωρία η οποία ξεφεύγει τελείως από το πνεύμα της χημείας του λυκείου. Καλύτερο θα ήταν, αν επιλέξεις τις κατατακτήριες, να διαβάσεις το σχολικό βιβλίο Βιοχημεία της Τεχνολογικής σαν εισαγωγή.

Δεν ενδιαφέρομαι για Θεσσαλονίκη, σπουδάζω ήδη 4 χρόνια εδώ, και θα ήθελα να αποφύγω το να πληρώνω και για άλλα τόσα ενοίκιο... Για Αθήνα και Ιωάννινα ενδιαφέρομαι, κυρίως για το λόγο του ενοικίου.
Κοίταξα την απαιτούμενη ύλη για τις δύο αυτές πόλεις (αντίστοιχα https://www.prosvasis.edu.gr/uploads...ηνών/ΥΛΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ 2014-2015.pdf και https://www.med.uoi.gr/nea1.php?post_id=7213&type=1 ) Δεν έχω γνώσεις χημείας και του πώς διδάσκεται η ύλη σε αυτά τα τμήματα, αλλά μου φαίνονται πολύ εξειδικευμένες γνώσεις, αν δεν σου είναι ζόρι ρίξε μία ματιά!!

Πάντως απ'ότι ακούγεται οι κατατακτήριες δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα, βασικά ακούγεται ότι είναι πολύ πιο δύσκολες από τις πανελλήνιες. Εκτός από το ότι οι θέσεις είναι ελάχιστες, φήμες :whistle: λένε ότι παίζει πολύ και το γνωστό "μέσο". Εγώ μάλλον πανελλήνιες θα διάλεγα.
Γιατί όμως θες τόσο πολύ να σπουδάσεις ιατρική? Δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο που σπουδάζεις τώρα ή απλά θεωρείς ότι θα έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση? Αν είναι το δεύτερο θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς γιατί 6 χρόνια (minimum) είναι πολλά και κανένα επάγγελμα δεν σου διασφαλίζει εργασία. Καλύτερα να ψαχτείς λίγο παραπάνω κάνοντας εθελοντικά πρακτική εξάσκηση ή κάποιο μεταπτυχιακό-διδακτορικό στο αντικείμενό σου παρά να αρχίσεις κάτι άλλο από την αρχή. Και σκέψου ότι αφού βγεις γιατρός θα πρέπει να αντιμετωπίσεις και την αναμονή μέχρι να αρχίσεις ειδικότητα, δηλαδή θα αρχίσεις να εργάζεσαι μετά τα 30 σίγουρα.

Πέρα από τα χρήματα που ίσως βγάλω από αυτό που σπουδάζω, και αυτά κυρίως μέσω φροντιστηρίων, και λίγες δουλειές στο επάγγελμα, δεν με ενδιαφέρει από ακαδημαϊκής άποψης για να συνεχίσω με μεταπτυχιακά. Εξάλλου σαν άνθρωπος με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με αρκετά διαφορετικά πράγματα, δεν με ελκύει η εξειδίκευση. Επομένως κρατώ το δίπλωμα του Πολιτικού Μηχανικού σαν "καβάτζα" και προχωράω. Πάντως και εγώ αυτά ακούω για τις κατατακτήριες και με έχουν φοβίσει.

Εγώ θα σού πρότεινα να προσπαθήσεις και με τους δύο τρόπους, δεν χάνεις τίποτα. Ούτως ή άλλως και εσύ αναγνωρίζεις πως απαιτείται τρελό διάβασμα, ειδικά από την στιγμή που στερείσαι βασικών γνώσεων βιολογίας, χημείας. Καλό κουράγιο αδερφέ, been there, done that και κόντεψα να απολέσω και το λίγο που διέθετα.

Από τρελό διάβασμα άλλο τίποτα έχω χορτάσει:D , πόσο μάλλον σε κάτι που δεν με ελκύει σαν αντικείμενο ιδιαίτερα. Δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω πολύ. Αλλά δεν νομίζεις ότι αν τα προσπαθήσω και τα δύο μαζί, θα χάσω χρόνο διαβάσματος, με αποτέλεσμα να κοπώ και στα δύο; Έχεις δώσει και εσύ κατατακτήριες από 2η σχολή; Σε ευχαριστώ πολύ (όπως και τα υπόλοιπα παιδιά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Από τρελό διάβασμα άλλο τίποτα έχω χορτάσει:D , πόσο μάλλον σε κάτι που δεν με ελκύει σαν αντικείμενο ιδιαίτερα. Δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω πολύ. Αλλά δεν νομίζεις ότι αν τα προσπαθήσω και τα δύο μαζί, θα χάσω χρόνο διαβάσματος, με αποτέλεσμα να κοπώ και στα δύο; Έχεις δώσει και εσύ κατατακτήριες από 2η σχολή; Σε ευχαριστώ πολύ (όπως και τα υπόλοιπα παιδιά!)


Ναι, είχα δώσει το μακρινό 2009, βέβαια τότε υπήρχε διαχωρισμός των πτυχιούχων και έδιναν για άλλες θέσεις οι ΑΕΙ και για άλλες οι ΤΕΙ (συνήθως περισσότερες οι δεύτεροι, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί). Με τον νέο νόμο δίνουν όλοι για τις ίδιες θέσεις επομένως φυσιολογικά αυξάνονται και οι πιθανότητες επιτυχίας. Αλλά μιλάμε για τεράστιο όγκο ύλης, που απαιτεί εντατική προετοιμασία για τουλάχιστον 6-7 μήνες. Εμένα τα δύο μαθήματα (βιολογία, βιοχημεία) μου ήταν γνωστά, μέχρι και τα ίδια βιβλία είχαμε, οπότε μου βγήκε κάπως πιο εύκολα η όλη προσπάθεια. Ισως οι πανελλήνιες να είναι πιο εύκολος δρόμος δεδομένου του μεγέθους της ύλης και των περισσότερων θέσεων, τι να πω. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις την ύλη των μαθημάτων (πανελλαδικές, κατατακτήριες), να κρίνεις πού μπορείς να ανταποκριθείς καλύτερα και αναλόγως να αποφασίσεις. Καλή δύναμη σου εύχομαι και βεβαίως καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι οπως και να αποφασισεις να δωσεις θα ειναι δυσκολα . Η υλη των κατατακτηριων ειναι πιο κοντα στη σχολη που αποφασιζεις να μπεις και επομενως ισως εξοικειωθεις περισσοτερο . Αλλωστε και με τις πανελληνιες θα πρεπει να γραψεις σχεδον αριστα εφοσον θες ιατρικη . Ωστοσο η υλη των πανελλαδικων δεν θα σου φανει δυσκολη εφοσον εχεις ηδη σπουδασει πολιτικος μηχανικος και η βιολογια και η χημεια ειναι ευκολα μαθηματα , δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα . Ειναι δικη σου αποφαση και εγω μονο μπορω να σου πω καλη επιτυχια και να σκεφτεις καλα εαν θες να ασχοληθεις με την επιστημη της ιατρικης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
τα βιβλια για τις κατατακτηριες απο που τα προμηθευομαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
τα βιβλια για τις κατατακτηριες απο που τα προμηθευομαστε;
Φίλη μου, μάλλον .πρέπει να τα δανειστείς από κάποιο γνωστό σου ή να τα αγοράσεις/βγάλεις φωτοτυπίες. Αμφιβάλλω αν δεν είσαι φοιτητής ιατρικής να σε αφήσουν να τα δανειστείς από τη βιβλιοθήκη του τμήματος. Ίσως όμως γίνεται να ανταλλάξεις κάποιο που ήδη έχεις μέσω του Eudoxus, δεν ξέρω, κοίτα το...

Η αληθεια ειναι οτι οπως και να αποφασισεις να δωσεις θα ειναι δυσκολα . Η υλη των κατατακτηριων ειναι πιο κοντα στη σχολη που αποφασιζεις να μπεις και επομενως ισως εξοικειωθεις περισσοτερο . Αλλωστε και με τις πανελληνιες θα πρεπει να γραψεις σχεδον αριστα εφοσον θες ιατρικη . Ωστοσο η υλη των πανελλαδικων δεν θα σου φανει δυσκολη εφοσον εχεις ηδη σπουδασει πολιτικος μηχανικος και η βιολογια και η χημεια ειναι ευκολα μαθηματα , δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα . Ειναι δικη σου αποφαση και εγω μονο μπορω να σου πω καλη επιτυχια και να σκεφτεις καλα εαν θες να ασχοληθεις με την επιστημη της ιατρικης .

Πάντα υπάρχει περιθώριο σφάλματος, απλά κοιτάς εάν εμφανιστεί να επηρεάσει όσο γίνεται πιο λίγο την υπόλοιπη κατασκευή (αυτή είναι σε γενικές γραμμές η κατεύθυνση στην τώρα σχολή μου :P ). Αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα προγραμματίζω, είμαι ήδη με ένα αρκετά καλό πτυχίο - safe net. Ένα χρόνο θα έχω χάσει, δεν έγινε κάτι, πες ότι καθυστέρησα ένα χρόνο το πτυχίο.
Έχω καταλήξει πώς δεν γίνεται να ξέρεις εάν θα σου αρέσει κάτι αν δεν το δεις "από μέσα", οπότε δεν θα πω μεγάλα λόγια.

Προς τις πανελλήνιες τείνω, ίσως επειδή έχω περάσει ήδη μια φορά από το γολγοθά τους και δεν με τρομάζει τόσο. Πιστεύεις γίνεται να καλυφθούν τα κενά σε χημεία και βιολογία; Είμαι τυχερός και έχω την οικονομική δυνατότητα για κάποιο φροντιστήριο/ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρομαι για Θεσσαλονίκη, σπουδάζω ήδη 4 χρόνια εδώ, και θα ήθελα να αποφύγω το να πληρώνω και για άλλα τόσα ενοίκιο... Για Αθήνα και Ιωάννινα ενδιαφέρομαι, κυρίως για το λόγο του ενοικίου.
Κοίταξα την απαιτούμενη ύλη για τις δύο αυτές πόλεις (αντίστοιχα https://www.prosvasis.edu.gr/uploads/docs/Κατατακτήριες%20Ιατρικής%20Αθηνών/ΥΛΗ%20ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ%20ΙΑΤΡΙΚΗΣ%202014-2015.pdf και https://www.med.uoi.gr/nea1.php?post_id=7213&type=1 ) Δεν έχω γνώσεις χημείας και του πώς διδάσκεται η ύλη σε αυτά τα τμήματα, αλλά μου φαίνονται πολύ εξειδικευμένες γνώσεις, αν δεν σου είναι ζόρι ρίξε μία ματιά!!

Την κοίταξα εγώ της Αθήνας την ύλη (είμαι ένα πτώμα, δεν αντέχω να δω και των Ιωαννίνων, αύριο αν θες). Αν δεν έχεις ΚΑΜΙΑ απολύτως ιδέα από Χημεία και Βιολογία, είτε θες για πανελλήνιες είτε για κατατακτήριες πρέπει να το στρώσεις το πωπουδάκι δυστυχώς γιατί δεν παπαγαλίζονται απλά για να δώσεις να ξεμπερδέψεις. Αλλά αν δουλέψεις σκληρά και τις βάλεις τις βάσεις μέχρι τον Νοέμβρη-αρχές Δεκέμβρη, η ύλη της Χημείας εξειδικεύεται μεν στην Αθήνα εκεί που λέει για λιπίδια και μεμβράνες κλπ, αλλά σε ένα βαθμό υπάρχει αλληλεπικάλυψη με αυτά που θα έχεις διαβάσει ήδη (υποθέτω θα βάλεις τις βάσεις κυρίως με γνώμονα την ύλη των Πανελληνίων). Και Βιολογία στα ίδια περίπου.
Οπότε εγώ θα ξεκινούσα με την λογική των Πανελληνίων και κάπου λίγο πριν τα Χριστούγεννα θα μου έκανα ένα σκανάρισμα, αν αξίζει να λιώσω άλλον 1,5 μήνα να δώσω κατατακτήριες να ξεμπερδεύω.
Όσο για τα βιβλία, επειδή είναι και τερατάκια, μην τα αγοράσεις και σου μείνουν, ξέρεις κανέναν από Ιατρική σε Γιάννενα και Αθήνα να στα δανείσει? Αυτά τα κάνουν στο 1ο έτος παντού οπότε λογικά δεν θα τα θέλει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οποιον δρομο και να επιλέξεις,δύσκολος θα είναι. Καλώς ή κακώς η ιατρική είναι μία περιζητητή σχολή.
Και στις δύο περιπτώσεις,θα έχεις να αντιμετωπίσεις τρελό ανταγωνισμό. Απο ότι είδα για τις κατατακτήριες είναι στην πραγματικότητα 6 μαθήματα(2 σε 1 φάση). Προσωπικά θα προτιμούσα τον δρόμο των πανελληνίων,μιάς και η ύλη θα σου είναι σχετικά πιο εύκολη,απο το να μάθεις εντελώς νέες έννοιες βιολογίας,χημείας πανεπιστημιακού επιπέδου χωρίς κάποια βοήθεια. Και είναι ευκολότερο να συναγωνιστείς 17-18χρονα παρά ενήλικες στα 20s.
Και αποφεύγεις και την φήμη που κυνηγάει τις κατατακτήριες περί "βυσμάτων" και "μέσων".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Πανελλήνιες για μένα. Απαιτητικές και αυτές δεδομένου του στόχου σου, αλλά με σοβαρή προετοιμασία τα πράγματα είναι πιο σίγουρα κατά την κρίση μου απ' ό,τι στις κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Το δίλημμα που είχα πέρσι, αλλά απαντήθηκε κατά ανάγκη και εκ των πραγμάτων φέτος.
Που λες, επιθυμούσα Νομική. Την 1η φορά(2014) που έδωσα έβγαλα 17κ και αποφάσισα να μη περιμένω τις καταταρκτήριες και να ρισκάρω να δώσω πάλι. Ωστόσο απέτυχα, βγάζοντας 16.103 και δηλώνοντας κάποιο τμήμα πολιτικών επιστημών(εκπα ή παντείου). Η αλήθεια είναι όμως πως στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω τις μελλοντικές καταταρκτήριες, ή ειλικρινέστερα η σκέψη αυτή και η βαθιά επιθυμία των νομικών σπουδών είναι που με ωθεί, η κινητήριος δύναμις μου. Βέβαια, εφόσον θα ακολουθήσω στη πράξη ένα άλλο επιστημονικό αντικείμενο, ενδέχεται να προκύψουν νέα δεδομένα που να διαμορφώνουν νέες συνθήκες. Εξάλλου όπως συνηθίζω να λέω με κάποια ποιητική πρόθεση, το μέλλον δε σχεδιάζεται με μέλλον.
Κατά συμπέρασμα, το δίλημμα σου πρέπει να περιοριστεί στο ποίο ρίσκο να πάρεις και ποιο από τα δύο αυτά έχει καθοριστικότερες συνέπειες.
Καλή επιτυχία.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos 7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Προς τις πανελλήνιες τείνω, ίσως επειδή έχω περάσει ήδη μια φορά από το γολγοθά τους και δεν με τρομάζει τόσο. Πιστεύεις γίνεται να καλυφθούν τα κενά σε χημεία και βιολογία; Είμαι τυχερός και έχω την οικονομική δυνατότητα για κάποιο φροντιστήριο/ιδιαίτερο.[/QUOTE]
Τα κενα στη βιολογια και στη χημεια κανοντας μερικα μαθηματα βεβαιως καλυπτονται. Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα σου προτεινα τα ιδιατερα , διοτι θεωρω πως θα προετοιμαστεις πιο καταλληλα . Ειναι και τα δυο μαθηματα που δεν χρειαζονται πολλες ωρες μαθηματος και ουτε τρομερες βασεις απο αλλες ταξεις του λυκειου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top