ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τι δεν καταλαβες για να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πως θα μπορέσω να περάσω στην σχολή αν δεν το έχω πάρει σαν ειδικότητα..γινεται??

Δηλαδη... γίνεται να μην πάρω σαν ειδικότητα την βιομηχανικη πληροφορικη και μετά να περάσω στην σχολή βιομηχανικής πληροφορικής???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οχι δε γινεται, πρεπει να παρεις ειδικοτητα απο σχετικο τομεα, δε μπορει να παρεις νοσηλευτικη για να πας μετα σε σχολη πληροφορικης. Ειδικοτητα βιομηχανικη πληροφορικη δεν υπαρχει, οι τομεις που μπορεις να διαλεξεις εσυ που εχουν σχεση ειναι πληροφορικης και ηλεκτρονικης και ο καθε τομεας εχει ειδικοτητες. Εχει και αλλους τομεις αλλα δε σε ενδιαφερουν ουτε και οδηγουν στις σχολες που θες. Νομιζω με το νεο συστημα εχουν βγει και νεες ειδικοτητες. Αφου λοιπον θες να αποφυγεις αρχαια κ οι καθηγητες σας ειναι μακακες να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lisa96

Νεοφερμένος

Η lisa96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ aladdin !!! Το είχα μεγάλο ανχος !!!
Σου ευχομαι ένα καλό βράδυ και μία υπέροχη και ξεκούραστη εβδομάδα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα πω γενικό γιατί εδώ στο τεχνικό είναι πολύ χάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στο άμεσο μέλλον, θα υπάρχει ζήτηση για πληροφορικούς στην βιομηχανία, δεδομένου ότι:

α) η νέα ελληνική βιομηχανία βρίσκεται ακόμα σε νηπιακό στάδιο

β) η ελληνική αγορά σταδιακά απορροφά τις τεχνολογίες πληροφοριών(IT)


Όσο για τα ΕΠΑ.Λ., προσφέρουν τη δυνατότητα άμεσης εξειδίκευσης εφόσον ο απαιτητικός μαθητής:

α) συνεργαστεί άμεσα με τον υπεύθυνο καθηγητή στον τομέα του

β) αναζητήσει ειδική βιβλιογραφία στα μαθήματα αυξημένης βαρύτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το θέμα είναι, οι μαθητές που επιλέγουν να φοιτήσουν σε ΕΠΑ.Λ να ξέρουν τι ζητούν από 'κει, να είναι συνειδητοποιημένη και να έχουν και έναν συγκεκριμένο στόχο! Όπως και σε πολλές άλλες περιοχές στην Ελλάδα, ισχύει το ίδιο και στη δική μου! Υπάρχουν διάφορα πλέον στερεότυπα για το Επα.λ! Γενικά εδώ πια ισχύει ότι: Σοβαρός και καλός μαθητής=> ΓΕΛ, Τεμπέλης και τούβλο=> ΕΠΑΛ! Δεν είναι έτσι όμως! Κι όταν οι ίδιοι οι μαθητές είναι πεπεισμένοι πώς αφού δεν τα καταφέρνουν στα μαθήματα τότε αξίζουν να πάνε στο ΕΠΑΛ ή απλά επειδή είναι οι αλήτες ποτέ δεν θα σταματήσει αυτή η υποτίμηση! Γιατί όταν οι ίδιοι οι μαθητές υποβαθμίζουν το σχολείο τους λέγοντας πως είναι για τους "βλάκες" και τους "μάγκες", τι περιμένουν από τις επόμενες γενιές να πιστεύουν για αυτό το σχολείο; Είμαι Γ' γυμνασίου και σήμερα κάναμε επίσκεψη στο ΕΠΑΛ της πόλης μου (εν τω μεταξύ εγώ είχα ήδη δώσει τη δήλωση που έλεγε ότι θα φοιτήσω στο γενικό). Η εντύπωση που σχημάτισα ήταν από τη μία εξαιρετικά θετική (δεν το περίμενα) και από την άλλη απογοήτευση. Τα εργαστήρια φαινόταν εξαιρετικά ενδιαφέροντα, το ίδιο και οι αίθουσες και γενικά η ιδέα ότι δεν θα τρως στη μάπα το μουντό θεωρητικό μάθημα του ΓΕΛ αλλά θα προχωράς και στις εφαρμογές διαφόρων τομέων. Θερμοκήπια για γεωπονική, μηχανήματα και καλώδια για ηλεκτρολόγους, υπολογιστές και τα πάντα για όλες τις ειδικότητες. Έμεινα άφωνος, μέχρι που άλλαζα γνώμη..μέχρι που είδα τους μαθητές. Όλοι έξω, οι περισσότεροι κάπνιζαν σαν τα κοπρόσκυλα, με κουκούλες και γυαλιά ηλίου να κάνουν μαγκιές στο προαύλιο αλλά και τους μαθητές στα εργαστήρια να είναι κυριολεκτικά στη λούφα. Στο εργαστήριο πληροφορικής, όλοι ήταν στο fb και ένας μαθητής μάλιστα έπαιζε counter strike! Μετά από αυτό, αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να πάω εκεί λόγω της κατάστασης των μαθητών (όλοι παγερά αδιάφοροι, φήμες για χρήση ναρκωτικών από το μεγαλύτερο μέρος των μαθητών). Θα το καταλάβαινα αν αυτό συνέβαινε στο ΓΕΛ αλλά στο ΕΠΑΛ? ΌΧΙ. εκεί υποτίθεται ότι είναι πιο ενδιαφέρον το μάθημα. Τι να πώ; Έλεος, πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16,8) παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
κοιταξτε να δειτε παιδια τα πραγματα ειναι απλα. αν εχεις σκοπο να πας αει και μπορεις να τα βγαλεις περα στο γενικο τοτε πας γενικο. αν εισαι μετριος μαθητης χωρις πολυ διαθεση για διαβασμα και θες τει καλυτερο ειναι το επαλ.
προσωπικα πηγα επαλ και ειναι η καλυτερη αποφαση που πηρα ποτε!
συμφωνω οτι καποια επαλ ειναι τελειως ανοργανωτα οπως να ναι και πανε μονο παιδια για να κανουν τη πλακα τους αλλα υπαρχουν και επαλ που γινεται μια χαρα κανονικοτατο μαθημα! ειναι αναλογα τη πολη πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16,8) παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια! ;)
Ενταξει τωρα, το 16, στο γυμνασιο τουλαχιστον, δε θεωρειται και ιδιαιτερα καλο.(για μενα! Για αλλους ισως να ναι καλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16,8) παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια! ;)
αν το έχεις αποφασίσει από τώρα μπράβο σου :) το ΕΠΑΛ είναι καλή επιλογή για τα συνειδητοποιημένα παιδιά με στόχους. :)

Ενταξει τωρα, το 16, στο γυμνασιο τουλαχιστον, δε θεωρειται και ιδιαιτερα καλο.(για μενα! Για αλλους ισως να ναι καλο)

μια χαρά είναι. πρέπει δηλαδή να χτυπάει 20άρια? ο καθένας ο,τι μπορεί κάνει και όσο θέλει προσπαθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν ειπα αυτο, απλα στο γυμνασιο, το 16 δεν νομιζω οτι ειναι η καλυτερη προσπαθεια που καταβαλλει κανεις. Φυσικα δικαιωμα του καθενος ειναι οπως ειπες να κανει οση προσπαθεια θελει. Μπραβο της που εχει στοχο παντως γιατι στην πολη μου ισχυει επαλ=τουβλο,σκυλι,χαλαρα,τσιγαρο,χορτα. Χαιρομαι που δεν ειναι παντου ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagsan2001

Νεοφερμένος

Ο vagsan2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλισπερα , ειμαι ενας μαθητης δευτερας γυμνασιου , και ανισιχω για το τι θα κανω μετα την τριτη . Εχω ακουσει οτι οι ειδικότιτες στο επαλ ειναι περιορισμενες ειναι αλιθια ? Εγο ενδιαφερωμαι να κανω κατι με υπλολογιστες (δεν ειμαι σιγουρος αν θελλο να επισκευαζω hardware ή να μαθω κατι αλλο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Παιδια, θελω τη γνωμη σας, εγω ειμαι αναμεσα σε Ναυτικο Λυκειο και σε Γενικο (δεν ειμαι καλη και δεν μου αρεσουν τα μαθηματα της θετικης) τι γνωμη εχετε? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εγω προσωπικα ειμαι καλη μαθητρια (16,8) παω Β Γυμνασιου και θα παω ΕΠΑΛ, συγκεκριμενα σε Ναυτικο Λυκειο γτ εχω ονειρο ζωης να γινω πλοιαρχος, και στο ΕΠΑΛ που θα παω δεν υπαρχουν αλητιες και μαγκες, δεν ειναι ολα τα ΕΠΑΛ το ιδιο παιδια! ;)

Βασικα και εγω μια χαρα το βλεπω το 16 μιας και τελειωνω Β Γυμνασιου και πρωτο τριμηνο πειρα 16.1 και δευτερο 16.8 :redface: εε, πιστευω για ενα 17 στο τριτο που θα παρουμε! :hmm: Αλλα δεν εχω ανοιξει σχεδον καθουλου τα βιβλια μου και τα περνω αυτα, οποτε και εσυ αν δεν πολυδιαβαζεις καντω, για να εχεις καλυτερη επιδοση σε οποιο Λυκειο και αν πας και για να εχεις καλυτερο βαθμο, απολυτηριου στο Γυμνασιο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γεια σας! Τελειωσα τη Β Γυμνασιου και ενδιαφερομαι για το 9ο ΕΠΑΛ Πειραια, στην ειδικοτητα του Πλοιαρχου, αλλα, σαν αρχη, η μητερα μου, με αφησε να επιλεξω, αλλα μου ειπε οτι δεν ειναι οπως το κυρος και τις δυνατοτητες που θα εχω απο Γενικο Λυκειο. Εγω απο την αλλη επειδη ειμαι πολυ αδυναμη στα θετικα μαθηματα (Μαθηματικα, Χημεια, Φυσικη) φοβαμαι οτι δε θα μπορεσω να αντεξω στο ΕΠΑΛ και οτι αν αντεξω εκει, δεν προκειται με τιποτα να βγαλω τη σχολη στη συνεχεια (Περσυ, εγραψα 5 στα μαθηματικα, και φετος καπου εκει με κοβω :( ) Βεβαια, ουτε στα Αρχαια ειμαι και τοσο καλη (13 με 14 γραφω) αλλα αυτο ξερω οτι γινεται γιατι δεν εχω δωσει ιδιαιτερη βαση και τα ψηλοβαριεμαι, (Εκθεση και Λογοτεχνια ολο 18 γραφω! :) ) θα κατσω ομως να διαβασω Αρχαια το καλοκαιρι, και πισετυω να καλυψω τα κενα μου! Λοιπον, η απορρια μου ειναι και αλλη μια, αν παω και βγαλω το ΕΠΑΛ, θα εχω δικαιωμα να δηλωσω σχολες του 1ου Επιστημονικου πεδιου, γιατι νομιζω οτι μονο απο Γενικο μπορεις! Ξερω οτι εχω ενα χρονο μπροστα μου, αλλα θελω να εχω μερικες αποψεις απο τωρα! :D Αυτα, και αν γινεται απο εγκυρες πηγες να μου πειτε! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Βασικά, σε πόσα Λύκεια θες να πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Βασικά, σε πόσα Λύκεια θες να πας;

Είμαι ανάμεσα στο ΕΠΑΛ για την ειδικότητα του Πλοίαρχου και το Γενικό! :) :redface: Γιατί νομίζω πως δε θα τα πάω καλά στα θετικά, αλλά και για το αν αξίζει το ΕΠΑΛ και σε περίπτωση που το μετανιώσω αν πάω και δε θέλω να γίνω πλοίαρχος αν μπορώ να πάω σε κάποια άλλη σχολή, κυρίως από το 1ο πεδίο! Λίγο σαλάτα, το ξέρω...! :/: :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Εχω δυο ερωτησεις 1) Για εναν μαθητη ο οποιος δεν ειναι και τοσο καλος στα θετικα, θα μπορουσε να ανταπεξελθει σε ενα ΕΠΑ.Λ και 2) αληθευει οτι επιστρεφουν οι ειδικοτητες που ειχαν καταργηθει το 2013? :)
https://www.neolaia.gr/2015/04/06/epal-deite-oles-tis-nees-eidikotites-pou-epanerxode/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italiano..Lover

Νεοφερμένος

Η Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, γραφτηκα στο φορουμ για να ρωτησω μια απορια που με τρωει! Ειμαι μαθητρια του 15, τελειωσα το Γυμνασιο και δεν ξερω που να παω ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ, πιστευεται οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στο ΓΕΛ με φροντιστηριο & ιδιαιτερα?
Και, αν παω και τελειωσω ΕΠΑΛ ειμαι υποχρεωμενη να παω ΙΕΚ με την ειδικοτητα που θα εχω απο το ΕΠΑΛ ή μπορω να παρω και αλλη ειδικοτητα?
Σας παρακαλω βοηθηστε με απο εγκυρες πηγες, ειμαι πολυ αγχομενη! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top