Συμβουλές για προετοιμασία πανελληνίων

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ρωτάω αυτούς που έχουν περάσει από την φάση της προετοιμασίας των πανελληνίων, τι θα συμβουλεύατε κάποιον που θέλει να προετοιμαστεί για τις πανελλήνιες; Κάποιον που μετά από καιρό αποφάσισε να διαβάσει και να προετοιμαστεί για τις πανελλήνιες που έρχονται; Γενικά πως θα βγάζατε ένα πρόγραμμα και με τα μαθήματα άλλα και με τις ώρες μόνοι σας; Οτιδήποτε άλλο που να έχει σχέση με το θέμα γράψτε ελεύθερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Τι κατεύθυνση θες να πάρεις καταρχήν;
Φροντιστήριο δε θα πας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Τεχνολογική κατεύθυνση, έχω τελειώσει το Λύκειο πριν αρκετό καιρό

Φροντιστήριο δεν ξέρω ακόμα αν θα παώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Τεχνολογική κατεύθυνση, έχω τελειώσει το Λύκειο πριν αρκετό καιρό

Φροντιστήριο δεν ξέρω ακόμα αν θα παώ

Αν πας τεχνολογική, χρειάζεσαι φροντιστήριο σε φυσική και μαθηματικά στάνταρ.
Αλλά παιδιά που πάνε λύκειο και έχουν μεγαλύτερη επαφή με τα μαθηματικά και τη φυσική και πάνε φροντιστήιο δε γράφουν καλά, κ πιστεύεις εσύ που έχεις τελειώσει πριν αρκετό καιρό το λύκειο και δε θα πας φροντιστήριο, θα γράψεις καλά; :worry:


Ελα βροχή οι αρνητικές να πέφτουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γιατί να μην γράψεις καλά δηλαδή αν κάτσεις και διαβάσεις; Δεν καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι έτσι δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γιατί να μην γράψεις καλά δηλαδή αν κάτσεις και διαβάσεις; Δεν καταλαβαίνω πως το σκέφτεσαι έτσι δηλαδή;
Δεν μας λες τα πιο βασικά.
Έχεις χρήματα να διαθέσεις για προετοιμασία;
Έχεις πάρει κάποιο πτυχίο;
Τι στόχους έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Δεν μας λες τα πιο βασικά.
Έχεις χρήματα να διαθέσεις για προετοιμασία;
Έχεις πάρει κάποιο πτυχίο;
Τι στόχους έχεις;

Ο στόχος μου είναι ένα 17 να βγάλω στις Πανελλήνιες, χρήματα τέτοιο καιρό είναι δύσκολα να διατεθούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ο στόχος μου είναι ένα 17 να βγάλω στις Πανελλήνιες, χρήματα τέτοιο καιρό είναι δύσκολα να διατεθούν

Θες και 17...
Αν δε κάνεις φροντ δύσκολο ως απίθανο. Σου εξηγησα τους λογους πιο πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Μην ακούς @@@@,κάτσε διάβασε,ψάξου μέσα από το ιντερνετ λύσε ασκήσεις,ψάξε site με μαθήματα της κατευθυνσης σου,υπάρχουν πολλα σιτε που εξηγουν την θεωρία και λύνουν ασκήσεις μέσα από βίντεο.

Μια χαρά θα τα πας,διάθεση να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathisdim

Νεοφερμένος

Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Χωρις φροντ ειναι πολυ πιο δυσκολο αλλα οχι αδυνατο. Λιωσε στα βοηθηματα, Φυσικη ο Μαθιουδακης εχει τα παντα ολα και μαθηματικα κοιτα για Μπαρλα + Παπαδακη ή Νακη. ΑΟΔΕ ειναι παπαγαλια οποτε απλα λιωνεις το βιβλιο. Εκθεση θα βρεις απειρο υλικο στο internet. Προγραμματισμο κοιτα για Ντζιο η Τσιωτακη. Αν παρεις μαθ. γενικης παλι Παπαδακη. Αληθεια ομως για πια σχολη στοχευεις και θες να βγαλεις 17?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Φίλε Schoolmate, έχω έρθει στην θέση σου, πριν 2 χρόνια. Απόφοιτος οικονομικού και καθηγητής φροντιστηρίων και ιδιαιτέρων σε ΑΟΘ-ΑΟΔΕ και Μαθηματικά Γενικής, για διάφορους λόγους τέλος πάντων, παίρνω την απόφαση να δώσω πανελλήνιες για να περάσω σε κάποιο παιδαγωγικό τμήμα. Σημειωτέον, ΑΟΘ δεν διάβασα καθόλου, ΑΟΔΕ και μαθηματικά Γενικής διάβασα ελάχιστα την τελευταία εβδομάδα και με την έκθεση ασχολήθηκα τον τελευταίο καιρό, κυρίως σε θέματα θεωρίας.

Δεν πήγα φροντιστήριο, ούτε είχα καμία άλλη βοήθεια, πέρα φυσικά από διάφορα βοηθήματα, παλιά θέματα, κτλ.

Δυστυχώς ή ευτυχώς για σένα, διαπίστωσα αυτό που σου λένε τα παιδιά πιο πάνω: Ότι στα Μαθηματικά και στην Φυσική κατεύθυνσης είναι πολύ πολύ δύσκολο να γράψεις καλά χωρίς εξωτερική βοήθεια. ΟΚ, το ομολογώ, δεν ξεσκίστηκα στο διάβασμα, αλλά δεν πιστεύω ότι διάβασα τόσο λίγο ώστε να πάρω το 12-13 που πήρα σε αυτά τα 2 μαθήματα. ΑΟΘ έγραψα 20, Μαθηματικά Γενικής το ίδιο, Έκθεση 17, ΑΟΔΕ 16,5 (μου στοίχισε η παντελής απουσία παπαγαλίας!) και ΑΕΠΠ 14 (το υποτίμησα, μαλακία μου).

Το πρόγραμμα μου; Κάθε μέρα ξύπνημα στις 7, ξεκίνημα διαβάσματος στις 8.30, τελείωμα 12.30 η ώρα και μετά προετοιμασία για την δουλειά μου. Το διάβασμα μου ήταν 45 λεπτά διάβασμα και 15 λεπτά διάλλειμμα. Το πως κατανέμει κανείς το ποια μαθήματα θα διαβάσει είναι δικό του θέμα, αλλά όλοι καταλαβαίνουν ότι πρέπει να δώσεις έμφαση στα μαθηματικά και την φυσική κατεύθυνσης.

Ό,τι με χρειαστείς , ρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ο στόχος μου είναι ένα 17 να βγάλω στις Πανελλήνιες, χρήματα τέτοιο καιρό είναι δύσκολα να διατεθούν

To 17 διαφέρει αρκετές φορές.
Παράδειγμα το 17 του 2010 ήταν το 15,5 του 2011.
Τέσπα θα χρειαστείς οπωσδήποτε έξτρα βοήθεια σε ΑΕΠΠ,Μαθηματικά κατ και Φυσική κατ για να προσεγγίσεις αυτό τον βαθμό.
Το ΑΟΔΕ θα το βγάλεις εύκολα, για την έκθεση αν διαβάζεις βιβλία,εφημερίδες κτλ θα είσαι μια χαρά και την θεωρία μπορείς να την βρείς στο ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, κατάλαβα ότι σίγουρα Μαθηματικά γενικής και κατεύθυνσης και Φυσική κατεύθυνσης και ΑΕΠΠ σίγουρα θα χρειαστώ σίγουρα φροντιστήριο όπως μου γράφετε, τα υπόλοιπα με απλά βοηθήματα θα βγάλω ένα καλό βαθμό αν κάτσω και το λιώσω

Ποια βοηθήματα με συμβουλεύετε να αγοράσω για την προετοιμασία των πανελληνίων για τεχνολογική κατεύθυνση; Θα ήθελα να τα εξηγεί καλά (θεωρία) και να έχει και ασκήσεις, η προετοιμασία γίνεται μετά από αρκετό καιρό για τις πανελλήνιες οπότε όσοι είστε στο παιχνίδι καταλαβαίνετε. Έχω κάποια βοηθήματα και θα σας τα γράψω αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας σύμφωνα με τα παραπάνω στοιχεία που σας έδωσα


ΑΕΠΠ : Καραισκος - Καραμπης
ΑΕΠΠ : Ντζιός - Κοψίνης
Μαθηματικά Τεχνολογικής : Στεργίου - Νάκης
Φυσική Τεχν. (Α' Τεύχος κ' Β' Τεύχος) : Βειτης - Γιομπλιακης
Φυσική Τεχν. (Α' Τεύχος κ' Β' Τεύχος) : Σαβάλας

Όπως διαβάσατε έχω κάποια βοηθήματα, ποια από αυτά δεν κάνουν και ποια θα με συμβουλεύατε να αγοράσω; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathisdim

Νεοφερμένος

Ο stathisdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
AEΠΠ εισαι οκ. Για μαθηματικα δες και μπαρλα ο οποιος ειναι πολυ κοντα στο πνευμα των εξετασεων. Φυσικη τον Σαββαλα δεν τον εχω δουλεψει αλλα εχει την φημη του δυσκολου βιβλιου. Αν δεις οτι δεν τα βγαζεις πέρα κοίτα για Μαθιουδάκη. Έχει απειρα λυμενα παραδειγματα και αναλυτικες λυσεις των ασκησεων δηλ οτι ακριβως χρειαζεσαι αν διαβαζεις μονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pascua corvus

Νεοφερμένος

Ο Pascua corvus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!Είμαι νέος στο φορουμ και θα ήθελα να σας ρωτήσω κατι σχετικά με τις πανελληνιες...Σαν μαθητής της θεωρητικής κατεύθυνσης φροντιζα πάντα να αποστηθίζω καθε μάθημα της ιστορίας ..Ωστόσο τις τελευταίες μέρες συνειδητοποίησα οτι προέκυψε το εξής πρόβλημα...Δεν έχω χρόνο να αποστηθίσω σε δύο μέρες ολο το βιβλιο ...Τιθεται λοιπόν το εξής ερώτημα:Πως να κάνω την επανάληψη μου??Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος???΄Η μήπως να υπολογίζω στις προσπάθειες που έκανα όλο το χρόνο??Παρακαλώ βοηθήστε με καίγομαι ..Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μπορει να μην δινω πανελληνιες, αλλα εμενα ενα πραγμα μου φαινεται παραξενο... Περιμενες 2 μερες πριν γραψεις για να κανεις την επαναληψη σου? :confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Κάνε 3-4 αναγνώσεις όλο το βιβλίο για να θυμηθείς και διάβασε κανένα προτεινόμενο ή λύσε θέματα προηγούμενων ετών - οεφε για εξάσκηση (οχι του 2012-13)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
αν διαβαζες ολη τη χρονια θα τα θυμασαι.. δεν το καταλαβαινεις τωρα.. μολις δεις τα θεματα θα σου ερθουν ολα.. κανε καλες αναγνωσεις και εστιασε σε αυτα που σε φοβιζουν περισσοτερο... Btw οταν εγραφες διαγωνισμα στο φροντιστηριο ποσες μερες διαβαζες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Πείτε μου παιδιά σχετικά με τα βοηθήματα ποια να επιλέξω, έχω μια ιδέα για το ποια βοηθήματα είναι καλά αλλά όποιος ξέρει παραπάνω ας γράψει μην αγοράσω τσάμπα βιβλία διαβάστε και το ποστ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3799082&postcount=14

και για ποια μαθήματα πρέπει να αγοράσω οπωσδήποτε βοήθημα κατά την γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top