Εγκληματολογία

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τι εννοείς δεν είναι αυτό που θανταζομαι????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ναι εντάξει δίκιο έχεις!! Αλλά εγώ δεν ξέρω σχολές Ρ
ο μόνο που ξέρω είναι το Πάντειο για μαθηματικός....τπτ!! Πάντως έχεις δίκιο μπορεί να αλλάξω γνώμη μέχρι τα 17-18!!! Αααα και κάτι ακόμα αυτό που κάνει η αμπυ στο NCIS τι ειναι?

1) https://criminology.panteion.gr/

2)https://www.law.uoa.gr/metaptyxiakes-spoydes/metaptyxiaka-programmata/pms-poinikon-episthmon.html
Ποινικές Επιστήμες με κατεύθυνση Εγκληματολογίας

Πάντως,με το φτωχό μου το μυαλό επειδή στη σχολή είμαι στον τομέα Εγκληματολογίας και έχω πάρει ανάλογα μαθήματα δεν βλέπω που κολλάνε οι πράκτορες με τους εγκληματολόγους.
Ότι ένας εγκληματολόγος μπορεί να δουλέψει στην Αστυνομία ισχύει.
Αλλά ως καθηγητής σε σχολή αξιωματικών κυρίως.
Επιπρόσθετα, ακόμη και τώρα δεν έχω δει καμία προκήρυξη εγκληματολόγων στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών.
Επίσης,μην γίνεστε γιατροί για Grey's Anatomy :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
1) https://criminology.panteion.gr/

2)https://www.law.uoa.gr/metaptyxiakes-spoydes/metaptyxiaka-programmata/pms-poinikon-episthmon.html
Ποινικές Επιστήμες με κατεύθυνση Εγκληματολογίας

Πάντως,με το φτωχό μου το μυαλό επειδή στη σχολή είμαι στον τομέα Εγκληματολογίας και έχω πάρει ανάλογα μαθήματα δεν βλέπω που κολλάνε οι πράκτορες με τους εγκληματολόγους.
Ότι ένας εγκληματολόγος μπορεί να δουλέψει στην Αστυνομία ισχύει.
Αλλά ως καθηγητής σε σχολή αξιωματικών κυρίως.
Επιπρόσθετα, ακόμη και τώρα δεν έχω δει καμία προκήρυξη εγκληματολόγων στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών.
Επίσης,μην γίνεστε γιατροί για Grey's Anatomy :P

Ααααα σοβαρά....για πες πως είναι η σχολή και τι κάνετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ααααα σοβαρά....για πες πως είναι η σχολή και τι κάνετε??

Σπουδάζω ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ


https://sociology.panteion.gr/ Εδώ είναι οι τομείς μας, Γενικής Κοινωνιολογίας,Εγκληματολογίας,Κοινωνικής Μορφολογίας,Νεοελληνικής Κοινωνίας. Έχω επιλέξει πολλά μαθήματα (όλα) του τομέα Εγκληματολογίας ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ.

Για να μην μπερδευόμαστε.

Εγκληματολόγος γίνεσαι ΜΟΝΟ στα 2 παραπάνω μεταπτυχιακά που σου έβαλα. Εγκληματολογίας Παντείου και Ποινικών Επιστημών (Κατεύθυνση Εγκληματολογίας).

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ-ΝΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (1ο ΠΕΔΙΟ-ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ)+ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Λοιπόν,για να τα ξεδιαλύνεις λίγο:
Υπάρχουν 2 ειδών εγκληματολογίας, το ένα είδος είναι αυτό που μελετά την φύση και αίτιο/κίνητρο του εγκλήματος . Μιλάμε δλδ για ψυχολογική μελέτη του ανθρώπου που έκανε το έγκλημα. Με απλά ελληνικά <<ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΚΗΣ ΕΦΑΓΕ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ>>; Αυτό λέγεται στα αγγλικά Criminology.
Αυτόν τον κλάδο μπορείς να τον ακολουθήσεις από:Νομική(ποινικήεγκληματολογία), Πολιτικές επιστήμες(ίσως), Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Ιατρική (Ψυχιατρική συγκεκριμένα), ίσως φιλοσοφία. Γενικά πάντως, από ανθρωπιστικές επιστήμες, δλδ 1ο πεδίο, εκτός της ιατρικής.
Το 2 είδος είναι η εργαστηριακή εγκληματολογία. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτός είναι ο επίσημος τίτλος, αλλά σίγουρα ταιριάζει στη περιγραφή. Στα αγγλικά λέγεται forensic science ή για συντομία forensics. Eδώ ασχολείσαι με τον εγκληματία μόνο σωματικά, αλλά και με τον τόπο του εγκλήματος και το πτώμα.Με απλά ελληνικά <<ΠΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ Η ΑΝΝΟΥΛΑ;>>
Παραθέτω απόσπασμα από προηγούμενο ποστ μου:



Σε αυτόν τον κλάδο πας από: Ιατρική (ιατροδικαστική), Χημικό, Βιοχημικό, (Μοριακή)Βιολογία, Τεχνολόγων Ιατρικών εργαστηρίων. Με οποιοδήποτε από αυτά τα πτυχία μπορείς να τρέξεις εργαστηριακές αναλύσεις(ο καθένας με τα δικαιώματά του), περαιτέρω εξειδίκευση(π.χ ανάλυση εγκληματικής σκηνής) όμως γίνεται μόνο μέσω μεταπτυχιακών πάνω στις forensics sciense που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα .
Χρυσόστομος.

Αααα ρε συ το τελευταίο μου αρέσει πολύ!!! Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω το πρώτο!! Και να σου πω είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν υπάρχει στην Ελλάδα??(το πρώτο εννοώ)
Θα πας Θετική για να σπουδάσεις Κοινωνιολογία?
Τεσπά, πρώτη Λυκείου πας, λογικό να μην έχεις επαφή με τη πραγματικότητα. Ακολούθα τη Θετική, γράψε καλά στις Πανελλήνιες και αποφασίζεις τότε. Κατα πάσα πιθανότητα, όλη αυτή η διαδικασία θα σου έχει αποκαλύψει τα ενδιαφεροντά σου.


Υγ: Διάβασε και κανένα Σέρλοκ Χόλμς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ παλιά έβλεπα το Bones και μου είχε κολλήσει να γίνω forensic anthropologist :P
Και για όλα φταίνε οι σειρές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
δε θελω να φανταστω τι θα επακολουθησει με την φρενιτιδα του criminal games sto fb...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αααα ρε συ το τελευταίο μου αρέσει πολύ!!! Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω το πρώτο!! Και να σου πω είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν υπάρχει στην Ελλάδα??(το πρώτο εννοώ)

Τι εννοείς δεν είναι αυτό που θανταζομαι????

Λογικά εννοεί πως όσα βλέπουμε στις σειρές δεν συνάπτουν με τη πραγματικότητα:P
Μη περιμένεις να ανακρίνεις δολοφόνους, στην Ελλάδα ειδικά.
Ούτε παίζει να μπεις στα εργαστήρια και να εξετάζεις διαμελισμένα πτώματα.
Για να κάνεις μεταπτυχιακά στο δεύτερο βγαίνεις έξω.
Εγώ πάντως σου λέω να παρατήσεις τα όνειρα κοινωνιολογίας αφού θες να ακολουθήσεις θετική και να στρωθείς στην Χημεία και στην Ιατρική. Αν δε μπεις στη ΔΕΕ μπορείς να κάνεις χίλια δυο πράγματα. :P
Ενώ αν τελειώσεις κοινωνιολογία, τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Ως εγκληματολόγος, αν δεν κάνω λάθος οπότε διορθώστε με, μπορείς να βρεις απασχόληση σε σωφρονιστικό κατάστημα, κοινωνικές υπηρεσίες πρόληψης και αποκατάστασης, στο υπουργείο δικαιοσύνης, καθώς και στην αστυνομία. Κάτι κοντά σε αυτό που αναζητάς θα βρεις στην Αστυνομία στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών που ωστόσο διαρθρώνεται σε διαφορετικούς τομείς με πολύ εξειδικευμένες αρμοδιότητες ο καθένας . Δεν είμαι σίγουρος όμως πως μπορείς να ενταχθείς, αν πρέπει δηλαδή να μπεις σε αστυνομική σχολή ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος όμως πως μπορείς να ενταχθείς, αν πρέπει δηλαδή να μπεις σε αστυνομική σχολή ή όχι.

Αν το έχουμε σαν την Ιταλία, ναι.
Αλλά αμφιβάλλω αν είναι έτσι:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ως εγκληματολόγος, αν δεν κάνω λάθος οπότε διορθώστε με, μπορείς να βρεις απασχόληση σε σωφρονιστικό κατάστημα, κοινωνικές υπηρεσίες πρόληψης και αποκατάστασης, στο υπουργείο δικαιοσύνης, καθώς και στην αστυνομία. Κάτι κοντά σε αυτό που αναζητάς θα βρεις στην Αστυνομία στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών που ωστόσο διαρθρώνεται σε διαφορετικούς τομείς με πολύ εξειδικευμένες αρμοδιότητες ο καθένας . Δεν είμαι σίγουρος όμως πως μπορείς να ενταχθείς, αν πρέπει δηλαδή να μπεις σε αστυνομική σχολή ή όχι.

Σωστά τα λες,εκτός από την Αστυνομία (ακόμα),έχω επισκεφθεί την ΔΕΕ στο πλαίσιο μαθήματος της Εμπειρικής Εγκληματολογίας την οποία διδάσκει η διευθύντρια του μεταπτυχιακού Εγκληματολογίας. Εκεί μας πληροφόρησαν πως ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ θα απασχοληθούν Εγκληματολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Λογικά εννοεί πως όσα βλέπουμε στις σειρές δεν συνάπτουν με τη πραγματικότητα:P
Μη περιμένεις να ανακρίνεις δολοφόνους, στην Ελλάδα ειδικά.
Ούτε παίζει να μπεις στα εργαστήρια και να εξετάζεις διαμελισμένα πτώματα.
Για να κάνεις μεταπτυχιακά στο δεύτερο βγαίνεις έξω.
Εγώ πάντως σου λέω να παρατήσεις τα όνειρα κοινωνιολογίας αφού θες να ακολουθήσεις θετική και να στρωθείς στην Χημεία και στην Ιατρική. Αν δε μπεις στη ΔΕΕ μπορείς να κάνεις χίλια δυο πράγματα. :P
Ενώ αν τελειώσεις κοινωνιολογία, τι;


https://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23326&subid=2&pubid=8430955

Ενώ ως χημικός χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να βρεις ΑΝΕΤΑ δουλειά ε?
Η' να πληρώνεσαι τρεις και εξήντα από ένα φροντιστήριο? Η' να σου βγει ο κ...λος για να μπεις καθηγητής δευτεροβάθμιας με ΑΣΕΠ? :hmm:

Έχω φίλους απόφοιτους Ιατρικής και θεία δερματολόγο επιμελήτρια σε γνωστό νοσοκομείο.
Οι μεν περιμένουν για ειδικότητα όποτε...μέχρι τώρα είναι άνεργοι ή ασχολούνται με άσχετες δουλειές (πχ χορός),ενώ η θεία μου
θέλει να φύγει στο εξωτερικό με τόσα που τους έχουν κόψει.

Όλα είναι θέματα ευκαιριών,δεν μπορούμε να γνωρίζουμε με τέτοια οικονομική ύφεση ποιοι θα έχουν δουλειά και ποιοι όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
https://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23326&subid=2&pubid=8430955

Ενώ ως χημικός χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να βρεις ΑΝΕΤΑ δουλειά ε?
Η' να πληρώνεσαι τρεις και εξήντα από ένα φροντιστήριο? Η' να σου βγει ο κ...λος για να μπεις καθηγητής δευτεροβάθμιας με ΑΣΕΠ? :hmm:

Έχω φίλους απόφοιτους Ιατρικής και θεία δερματολόγο επιμελήτρια σε γνωστό νοσοκομείο.
Οι μεν περιμένουν για ειδικότητα όποτε...μέχρι τώρα είναι άνεργοι ή ασχολούνται με άσχετες δουλειές (πχ χορός),ενώ η θεία μου
θέλει να φύγει στο εξωτερικό με τόσα που τους έχουν κόψει.

Όλα είναι θέματα ευκαιριών,δεν μπορούμε να γνωρίζουμε με τέτοια οικονομική ύφεση ποιοι θα έχουν δουλειά και ποιοι όχι.

Τα μεταπτυχιακά εννοούνται.
Απλά λέω πως έτσι βρίσκεις πιο σίγουρες δουλειές απ'τη κοινωνιολογία.
Εξάλλου, η Μελίνα πιο πάνω ανέφερε κάτι για θετική κατεύθυνση.
Αν γενικά θέλει να μπει ΔΕΕ, μπορεί να ψάξει και τις ειδικότητες.
Δε της είπα σώνει και καλά να κάνει κάτι τέτοιο, ούτε να πάει με το ζόρι Ιατρική/Χημεία κτλ.
Μπορεί να βρει τόσες σχολές απο θετική, γι'αυτό ας το ψάξει αφού δεν της αρέσει η θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Τα μεταπτυχιακά εννοούνται.
Απλά λέω πως έτσι βρίσκεις πιο σίγουρες δουλειές απ'τη κοινωνιολογία.
Εξάλλου, η Μελίνα πιο πάνω ανέφερε κάτι για θετική κατεύθυνση.
Αν γενικά θέλει να μπει ΔΕΕ, μπορεί να ψάξει και τις ειδικότητες.
Δε της είπα σώνει και καλά να κάνει κάτι τέτοιο, ούτε να πάει με το ζόρι Ιατρική/Χημεία κτλ.
Μπορεί να βρει τόσες σχολές απο θετική, γι'αυτό ας το ψάξει αφού δεν της αρέσει η θεωρητική.

Δεν εννοείται τίποτα.
Δεν έχει ο οποιοσδήποτε εχέγγυα για να περάσει σε κάποιο καλό μεταπτυχιακό ή να έχει να διαθέσει δίδακτρα (λίγα έχουν μείνει δωρεάν)

Φυσικά και να ψάξει ειδικότητες, όπως και η Βιοτεχνολογία,η Μοριακή Βιολογία και Γενετική, ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων κλπ κλπ
Υπάρχουν πολλές αξιόλογες ειδικότητες.

Εσύ ως μαθήτρια δευτέρας γυμνασίου μπορείς να γνωρίζεις ποιος θα έχει επαγγελματική αποκατάσταση και ποιος όχι? :hmm:
Σοβαρά ε? Που το είδες είπαμε?

Και εμένα το 2008 που έδινα Πανελλήνιες λέγανε ΟΛΟΙ να πάμε σε παιδαγωγικές σχολές για ΣΙΓΟΥΡΗ επαγγελματική αποκατάσταση.
Το οποίο ήταν μια πολύ μεγάλη φούσκα και ευτυχώς δεν πέρασα εκεί (ναι είχα τα μόρια να το επιλέξω).

Οι ανθρωπιστικές επιστήμες σου δίνουν ένα ευρύ πεδίο δυνατοτήτων. Ως κοινωνιολόγος μπορείς να εργαστείς σε ΜΚΟ,Κέντρα Πρόληψης, Έρευνα αγοράς (ειδικά αν γνωρίζεις SPSS που διδασκόμαστε), Σχολικοί Σύμβουλοι,με ΑΣΠΑΙΤΕ μπορεί ένας Κοινωνιολόγος να μπει σε σχολεία δευτεροβάθμιας και η λίστα συνεχίζεται.

Σου υπενθυμίζω πως για όλους είναι δύσκολα αυτή την εποχή ανεξαρτήτως επαγγέλματος,εκτός αν κάποιος έχει στρωμένη δουλειά από τον μπαμπάκα του. Οι πρώτοι στον ΟΑΕΔ είναι γιατροί και δικηγόροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν εννοείται τίποτα.
Δεν έχει ο οποιοσδήποτε εχέγγυα για να περάσει σε κάποιο καλό μεταπτυχιακό ή να έχει να διαθέσει δίδακτρα (λίγα έχουν μείνει δωρεάν)

Φυσικά και να ψάξει ειδικότητες, όπως και η Βιοτεχνολογία,η Μοριακή Βιολογία και Γενετική, ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων κλπ κλπ
Υπάρχουν πολλές αξιόλογες ειδικότητες.

Εσύ ως μαθήτρια δευτέρας γυμνασίου μπορείς να γνωρίζεις ποιος θα έχει επαγγελματική αποκατάσταση και ποιος όχι? :hmm:
Σοβαρά ε? Που το είδες είπαμε?

Και εμένα το 2008 που έδινα Πανελλήνιες λέγανε ΟΛΟΙ να πάμε σε παιδαγωγικές σχολές για ΣΙΓΟΥΡΗ επαγγελματική αποκατάσταση.
Το οποίο ήταν μια πολύ μεγάλη φούσκα και ευτυχώς δεν πέρασα εκεί (ναι είχα τα μόρια να το επιλέξω).

Οι ανθρωπιστικές επιστήμες σου δίνουν ένα ευρύ πεδίο δυνατοτήτων. Ως κοινωνιολόγος μπορείς να εργαστείς σε ΜΚΟ,Κέντρα Πρόληψης, Έρευνα αγοράς (ειδικά αν γνωρίζεις SPSS που διδασκόμαστε), Σχολικοί Σύμβουλοι,με ΑΣΠΑΙΤΕ μπορεί ένας Κοινωνιολόγος να μπει σε σχολεία δευτεροβάθμιας και η λίστα συνεχίζεται.

Σου υπενθυμίζω πως για όλους είναι δύσκολα αυτή την εποχή ανεξαρτήτως επαγγέλματος,εκτός αν κάποιος έχει στρωμένη δουλειά από τον μπαμπάκα του. Οι πρώτοι στον ΟΑΕΔ είναι γιατροί και δικηγόροι.

Δε διαφωνώ πως μπορείς να εργαστείς σε ιδρύματα και κέντρα πρόληψης κτλ.
Απλώς υπενθυμίζω πως η κοπέλα δεν ενδιαφέρεται για θεωρητική κατεύθυνση καθώς τη θεωρεί δύσκολη.
Οπότε θα ήταν καλύτερο να της προτείνουμε θετικές σχολές που στο μέλλον (αν όλα πάνε καλά) και μέχρι να τελειώσει το σχολείο, θα είναι χρήσιμες. Μέχρι και οι γιατροί σε κάποια χρόνια θα έχουν αντικατασταθεί απο ρομποτάκια. Της αρέσει το έγκλημα; Θέλει να μπει στη ΔΕΕ;
Ας μπει σε κάτι που θα μπορέσει να το δουλέψει και εκτός, σε κάτι που θα εξελιχθεί στο μέλλον.

Ως μαθήτρια δευτέρας γυμνασίου, δε μπορώ να ξέρω τίποτα για όσα μας περιμένουν.
Λέω καθαρά την άποψή μου. Για μένα καθαρά οι πιο σημαντικές σχολές είναι οι θετικές και οι τεχνολογικές, γιατί αυτές αφορούν το μέλλον. Σου υπενθυμίζω, είναι καθαρά άποψή μου.
Μπορεί άλλος να θεωρεί πως το επάγγελμα του μέλλοντος είναι ο τσαγκάρης.
Έχω αντίρρηση; Όχι.
Ο καθένας διαλέγει το αντικείμενο που του αρέσει για να ασχοληθεί και να πετύχει. Δε γίνεται να σε σπρώχνουν όπως είπες σε παιδαγωγική σχολή ενώ δε σου αρέσουν τα παιδιά, για παράδειγμα.

Μπορεί τώρα οι ανθρωπιστικές επιστήμες να είναι χρήσιμες,αλλά αν η εξέλιξη συνεχίσει θα σταματήσουν να υπάρχουν επαγγέλματα και όλα θα είναι αυτοματοποιημένα.

Αυτά. Και πάνω απ'όλα υπενθυμίζω πως θέτω καθαρά την άποψή μου.
Δε λέω πως αυτά που λέω είναι σωστά, για όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σπουδάζω ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ


https://sociology.panteion.gr/ Εδώ είναι οι τομείς μας, Γενικής Κοινωνιολογίας,Εγκληματολογίας,Κοινωνικής Μορφολογίας,Νεοελληνικής Κοινωνίας. Έχω επιλέξει πολλά μαθήματα (όλα) του τομέα Εγκληματολογίας ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ.

Για να μην μπερδευόμαστε.

Εγκληματολόγος γίνεσαι ΜΟΝΟ στα 2 παραπάνω μεταπτυχιακά που σου έβαλα. Εγκληματολογίας Παντείου και Ποινικών Επιστημών (Κατεύθυνση Εγκληματολογίας).

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ-ΝΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (1ο ΠΕΔΙΟ-ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ)+ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ.
Και για πες μου στην κοινωνικολογια τι κανείς με τα μαθήματα που έχεις διαλέξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Λογικά εννοεί πως όσα βλέπουμε στις σειρές δεν συνάπτουν με τη πραγματικότητα:P
Μη περιμένεις να ανακρίνεις δολοφόνους, στην Ελλάδα ειδικά.
Ούτε παίζει να μπεις στα εργαστήρια και να εξετάζεις διαμελισμένα πτώματα.
Για να κάνεις μεταπτυχιακά στο δεύτερο βγαίνεις έξω.
Εγώ πάντως σου λέω να παρατήσεις τα όνειρα κοινωνιολογίας αφού θες να ακολουθήσεις θετική και να στρωθείς στην Χημεία και στην Ιατρική. Αν δε μπεις στη ΔΕΕ μπορείς να κάνεις χίλια δυο πράγματα. :P
Ενώ αν τελειώσεις κοινωνιολογία, τι;

Ναι οκ δίκιο έχεις αλλά έλα που δεν είμαι και πολύ καλή στην χημεα και δεν μου αρέσει η ιατρική....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Δε διαφωνώ πως μπορείς να εργαστείς σε ιδρύματα και κέντρα πρόληψης κτλ.
Απλώς υπενθυμίζω πως η κοπέλα δεν ενδιαφέρεται για θεωρητική κατεύθυνση καθώς τη θεωρεί δύσκολη.
Οπότε θα ήταν καλύτερο να της προτείνουμε θετικές σχολές που στο μέλλον (αν όλα πάνε καλά) και μέχρι να τελειώσει το σχολείο, θα είναι χρήσιμες. Μέχρι και οι γιατροί σε κάποια χρόνια θα έχουν αντικατασταθεί απο ρομποτάκια. Της αρέσει το έγκλημα; Θέλει να μπει στη ΔΕΕ;
Ας μπει σε κάτι που θα μπορέσει να το δουλέψει και εκτός, σε κάτι που θα εξελιχθεί στο μέλλον.

Ως μαθήτρια δευτέρας γυμνασίου, δε μπορώ να ξέρω τίποτα για όσα μας περιμένουν.
Λέω καθαρά την άποψή μου. Για μένα καθαρά οι πιο σημαντικές σχολές είναι οι θετικές και οι τεχνολογικές, γιατί αυτές αφορούν το μέλλον. Σου υπενθυμίζω, είναι καθαρά άποψή μου.
Μπορεί άλλος να θεωρεί πως το επάγγελμα του μέλλοντος είναι ο τσαγκάρης.
Έχω αντίρρηση; Όχι.
Ο καθένας διαλέγει το αντικείμενο που του αρέσει για να ασχοληθεί και να πετύχει. Δε γίνεται να σε σπρώχνουν όπως είπες σε παιδαγωγική σχολή ενώ δε σου αρέσουν τα παιδιά, για παράδειγμα.

Μπορεί τώρα οι ανθρωπιστικές επιστήμες να είναι χρήσιμες,αλλά αν η εξέλιξη συνεχίσει θα σταματήσουν να υπάρχουν επαγγέλματα και όλα θα είναι αυτοματοποιημένα.

Αυτά. Και πάνω απ'όλα υπενθυμίζω πως θέτω καθαρά την άποψή μου.
Δε λέω πως αυτά που λέω είναι σωστά, για όνομα.
Να σου πω εγώ συμφωνώ μαζί σου και πιστεύω ότι μόνο αν κάνει κάποιος αυτό που του αρέσει θα το κάνει καλά και μάλιστα θα πετύχει κιόλας!! Όντως με ενδιαθερουν μόνο οι θετικές επιστήμες και τρελενομαι να γίνω εγληματολογος αλλά θα ήθελα να γνωρίζω κάποια πράγματα για την κοινωνικολογια πρώτα γιατί από ότι έμαθα αυτό θα πρέπει να ακολουθήσω για να γίνω αργότερα εγκληματολογος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Σπουδάζω ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ


https://sociology.panteion.gr/ Εδώ είναι οι τομείς μας, Γενικής Κοινωνιολογίας,Εγκληματολογίας,Κοινωνικής Μορφολογίας,Νεοελληνικής Κοινωνίας. Έχω επιλέξει πολλά μαθήματα (όλα) του τομέα Εγκληματολογίας ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΜΕΝΩ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΣ.

Για να μην μπερδευόμαστε.

Εγκληματολόγος γίνεσαι ΜΟΝΟ στα 2 παραπάνω μεταπτυχιακά που σου έβαλα. Εγκληματολογίας Παντείου και Ποινικών Επιστημών (Κατεύθυνση Εγκληματολογίας).

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ-ΝΟΜΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ (1ο ΠΕΔΙΟ-ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ)+ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ.
Και για πες μου στην κοινωνικολογια τι κανείς με τα μαθήματα που έχεις διαλέξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Και για πες μου στην κοινωνικολογια τι κανείς με τα μαθήματα που έχεις διαλέξει?

Τα δίνεις κανονικά όπως όλα τα άλλα,απλά 3 από αυτά εξετάζονται για να μπεις στο μεταπτυχιακό.
Έτσι παίρνοντας τα στο προπτυχιακό επίπεδο έχεις μια επαφή μαζί τους και έχεις ήδη εξεταστεί μία φορά σε αυτά οπότε είναι πιο εύκολο
να τα ξαναδώσεις 2η φορά για να μπεις στο μεταπτυχιακό Εγκληματολογίας.

(Εμπειρική Εγκληματολογία,Εγκληματολογική θΘωρία,Αντεγκληματική Πολιτική εξετάζονται για το μεταπτυχιακό).

ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ, αν κάτι δεν το ξέρεις πως το λένε πως μπορείς να το σπουδάσεις?

Επίσης είναι 1ο πεδίο (ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ),αφού θα πας θετική πως θα το επιλέξεις?

Μόνο αν πας ΒΙΟΛΟΓΟΣ, ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ Η' ΓΙΑΤΡΟΣ και σε δεχτούν στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών μπορείς να ασχοληθείς με αποτυπώματα κλπ. Αλλά δεν θα είσαι ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΟΣ,θα είσαι ειδικός εγκληματολογικών εργαστηρίων.

Οι Εγκληματολόγοι αφού ανήκουν στις ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ δεν κάνουν βιολογική έρευνα!
Είσαι 15 ετών, όχι 5!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top