Εγκληματολογία

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πιστεύω βρίσκεσαι σε μια ηλικία δύσκολη, δεν είσαι σίγουρη και εντούτοις πρέπει να επιλέξεις κατεύθυνση.
Αρχικά πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι σου αρέσει και πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε ένα επάγγελμα.
Αναρωτήσου:
Γιατί θέλω να γίνω εγκληματολόγος; Μην επηρεάζεσαι από σήριαλ και από χίλια δυο επιστημονικής φαντασίας.

Το να πεις, θα γίνω εγκληματολόγος και τέρμα είναι χαζό αν δεν το έχεις ψάξει πραγματικά. Ωραία άιντε και περνάς πχ κοινωνιολογία και μετά αν αλλάξεις γνώμη;

Συνήθως εξειδικεύεις στην εγκληματολογία ανάλογα με τι θες να ασχοληθείς, υπάρχει σχέση με ιατρική, με ψυχολογία, με κοινωνιολογία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μμμμ αυτό που λες είναι σωστό αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει σχολή εγκληματολογιας ώστε να πάρω δίπλωμα εγκληματολογου? Τι θα πρέπει να κάνω ώστε να γίνω ένας? Έχω μπερδευτεί πολυ:eek::/:
Αυτό που σου είπα είναι πως η εγκληματολογία συνιστά εξειδίκευση. Π.χ. ο άλλος αν θέλει να γίνει χειρούργος, ιατρική θα σπουδάζει. Όμως δεν γίνεται να σιχαίνεται τα της ιατρικής και να μπεί με την ιδέα πως θα του άρεσε να είναι κάποτε χειρούργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πιστεύω βρίσκεσαι σε μια ηλικία δύσκολη, δεν είσαι σίγουρη και εντούτοις πρέπει να επιλέξεις κατεύθυνση.
Αρχικά πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι σου αρέσει και πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε ένα επάγγελμα.
Αναρωτήσου:
Γιατί θέλω να γίνω εγκληματολόγος; Μην επηρεάζεσαι από σήριαλ και από χίλια δυο επιστημονικής φαντασίας.

Το να πεις, θα γίνω εγκληματολόγος και τέρμα είναι χαζό αν δεν το έχεις ψάξει πραγματικά. Ωραία άιντε και περνάς πχ κοινωνιολογία και μετά αν αλλάξεις γνώμη;

Ναι όντως το ξέρω το έχω ψάξει το πράγμα αλλά έχω απογοητευτεί λίγο αφού εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση και σχολή για να σποδασω εγκληματολογια!! Από την άλλη όμως όλα αυτά που έχω διαβάσει μου άρεσαν και πραγματικά θα μου άρεσε πολύ να το ακολουθήσω ως επαγγέλμα κατ εύθυνση θα πάω θετική γιατί εκεί είμαι καλή!!!εχω στο νου μου και άλλο ένα επαγγέλμα (μαθηματικός) αλλά δεν είμαι σίγουρη ακόμα ποιο θέλω να ακολουθήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Νομίζω πως γενικότερα έχεις μπερδευτεί λίγο εως πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Έστω πως θές να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία, και θα εισαχθείς προπτυχιακά στην τάδε σχολή που θα σου το εξασφαλίσει.

Στην σχολή, εγώ για την νομική γνωρίζω τουλάχιστον πως συμβαίνει, υπάρχουν ορισμένα μαθήματα του ποινικού, όπου εντάσσεται η εγκληματολογία, αλλά μην νομίζεις πως θα αποτελούν το 80% των μαθημάτων που θα διδαχθείς στα 4 έτη της σχολής. Η σχολή θα σου παράσχει γενικές γνώσεις και ανάλογα θα εξειδικευτείς. Αυτή είναι η λογική συνέχεια. Αλλά αν πάς σε μία σχολή με την προοπτική που μας ανέφερες, κατ'εμέ κερδισμένη δεν θα βγείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Μην κάνεις το λάθος να μπεις Νομική μόνο και μόνο για την εγκληματολογία. Τεράστιο σφάλμα για εμένα, αν δεν σε ενδιαφέρουν διόλου τα άλλα μαθήματα. Όπως και να χει 15 χρονών είσαι., κανονίζεις από τώρα και μεταπτυχιακό? Στα 15 μου και εγώ ήθελα να γίνω πιλότος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Έστω πως θές να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία, και θα εισαχθείς προπτυχιακά στην τάδε σχολή που θα σου το εξασφαλίσει.

Στην σχολή, εγώ για την νομική γνωρίζω τουλάχιστον πως συμβαίνει, υπάρχουν ορισμένα μαθήματα του ποινικού, όπου εντάσσεται η εγκληματολογία, αλλά μην νομίζεις πως θα αποτελούν το 80% των μαθημάτων που θα διδαχθείς στα 4 έτη της σχολής. Η σχολή θα σου παράσχει γενικές γνώσεις και ανάλογα θα εξειδικευτείς. Αυτή είναι η λογική συνέχεια. Αλλά αν πάς σε μία σχολή με την προοπτική που μας ανέφερες, κατ'εμέ κερδισμένη δεν θα βγείς.

Ααααα μάλιστα....λες? Και τότε τι λες να κάνω?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ααααα μάλιστα....λες? Και τότε τι λες να κάνω?????
Δεν είναι τι λέω εγώ, είναι πως αυτό ισχύει. Πρώτον θα σου πρότεινα να το συζητήσεις με καθηγητή του ΣΕΠ για να το καταλάβεις πλήρως. Δεύτερον να αρχίσεις να σκέφτεσαι ποια σχολή/επάγγελμα θα ήθελες να επιλέξεις με βάση τις προτιμήσεις/ενδιαφέροντα/προτεραιότητές σου.:) Μικρή είσαι, έχεις χρόνο μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μην κάνεις το λάθος να μπεις Νομική μόνο και μόνο για την εγκληματολογία. Τεράστιο σφάλμα για εμένα, αν δεν σε ενδιαφέρουν διόλου τα άλλα μαθήματα. Όπως και να χει 15 χρονών είσαι., κανονίζεις από τώρα και μεταπτυχιακό? Στα 15 μου και εγώ ήθελα να γίνω πιλότος

Δηλαδή λες ότι μπορεί να αλλάξω γνώμη?? Καθόλου απίθανο αλλά από την άλλη πάντα μου άρεσαν οι πράκτορες και οι εγκληματολογοι και γενικά ότι έχε να κάνει λίγο με μυστήριο και περιπετεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλά ναι το ξέρω ότι είμαι μικρή ακόμα αλλά το γεγονός ότι ασχολούμαι με αυτά από τώρα ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η μαμά μου δίνει χαρτιά με επαγγέλματα για να διαλεξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Καλά ναι το ξέρω ότι είμαι μικρή ακόμα αλλά το γεγονός ότι ασχολούμαι με αυτά από τώρα ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η μαμά μου δίνει χαρτιά με επαγγέλματα για να διαλεξω
Γιατι σου τα δίνει;:hmm:

Εγώ ήμουν ανάμεσα σε 2 σχολές και μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των Πανελληνίων καταστάλλαξα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γιατι σου τα δίνει;:hmm:

Εγώ ήμουν ανάμεσα σε 2 σχολές και μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των Πανελληνίων καταστάλλαξα.:P

Τι να σου πω μάλλον ανυσηχει για το μέλλον μου!! Ααααα ανάμεσα σε 2 σχολές εισουν εγώ ανάμεσα σε 2 επεγγελματα από σχολές δεν ξέρω τπτ σχεδόν!! Ανάμεσα σε ποιες σχολές ήσουν και πως αποφάσισες σε ποια τελικά θα πας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Τι να σου πω μάλλον ανυσηχει για το μέλλον μου!! Ααααα ανάμεσα σε 2 σχολές εισουν εγώ ανάμεσα σε 2 επεγγελματα από σχολές δεν ξέρω τπτ σχεδόν!! Ανάμεσα σε ποιες σχολές ήσουν και πως αποφάσισες σε ποια τελικά θα πας??
Όταν είμαστε ανάμεσα σε 2 σχολές, κατ'επέκταση είμαστε ανάμεσα σε δύο επαγγέλματα. Φιλολογία, Νομική και επέλεξα την δεύτερη.

Εντάξει αν ήταν απο τα 15 να γνωρίζαμε το μέλλον μας, θα ήμασταν ευτυχισμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Όταν είμαστε ανάμεσα σε 2 σχολές, κατ'επέκταση είμαστε ανάμεσα σε δύο επαγγέλματα. Φιλολογία, Νομική και επέλεξα την δεύτερη.

Εντάξει αν ήταν απο τα 15 να γνωρίζαμε το μέλλον μας, θα ήμασταν ευτυχισμένοι.

Ναι εντάξει δίκιο έχεις!! Αλλά εγώ δεν ξέρω σχολές Ρ
ο μόνο που ξέρω είναι το Πάντειο για μαθηματικός....τπτ!! Πάντως έχεις δίκιο μπορεί να αλλάξω γνώμη μέχρι τα 17-18!!! Αααα και κάτι ακόμα αυτό που κάνει η αμπυ στο NCIS τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αυτο που κανει ο Λουκ στο Χαβαι... δε μας παρατατε λεω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Αν στηρίζεις την άποψή σου περί εγκληματολογίας στις γνωστές αυτές σειρές, πάει θα χάσεις πάσα ιδέα. Η εγκληματολογία δεν είναι αυτοτελές αντικείμενο, είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το ποινικό δίκαιο. Μαζί με εγκληματολογία θα πρέπει να μελετήσεις ποινικό δίκαιο, ποινική καταστολή ,σωφρονιστική , δίκαιο ανηλίκων,
θυματολογία, ατομικά δικαιώματα, ίσως και ανακριτική και πολλά ακόμα που ξεφεύγουν από αυτά που φαντάζεσαι και ''βλέπεις''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αν στηρίζεις την άποψή σου περί εγκληματολογίας στις γνωστές αυτές σειρές, πάει θα χάσεις πάσα ιδέα. Η εγκληματολογία δεν είναι αυτοτελές αντικείμενο, είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το ποινικό δίκαιο. Μαζί με εγκληματολογία θα πρέπει να μελετήσεις ποινικό δίκαιο, ποινική καταστολή ,σωφρονιστική , δίκαιο ανηλίκων,
θυματολογία, ατομικά δικαιώματα, ίσως και ανακριτική και πολλά ακόμα που ξεφεύγουν από αυτά που φαντάζεσαι και ''βλέπεις''

Καλά.......πάντως εγώ δεν είπα ότι θέλω να γίνω αυτό που βλέπω (αυτό που κάνει η αμπυ απλά ρώτησα ξέρω ότι πολλά από αυτά δεν ισχύουν στην πραγματικοτητα) έχω διαβάσει πράγματα για την εγκληματολογια και αυτά μου αρεσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Γενικότερα το πράγμα είναι πολύ σύνθετο. Στην Ελλάδα γίνονται σπουδές για την εγκληματολογία μόνο σε μεταπτυχιακό επίπεδο είτε στη Νομική είτε στο τμήμα Κοινωνιολογίας της Πάντειου και η επαγγελματική κατάσταση, καθώς και οι θέσεις που καταλαμβάνουν οι έχοντες μεταπτυχιακό ''εγκληματολογίας'' δεν νομίζω ότι είναι αυτές που πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Λοιπόν,για να τα ξεδιαλύνεις λίγο:
Υπάρχουν 2 ειδών εγκληματολογίας, το ένα είδος είναι αυτό που μελετά την φύση και αίτιο/κίνητρο του εγκλήματος . Μιλάμε δλδ για ψυχολογική μελέτη του ανθρώπου που έκανε το έγκλημα. Με απλά ελληνικά <<ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΚΗΣ ΕΦΑΓΕ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ>>; Αυτό λέγεται στα αγγλικά Criminology.
Αυτόν τον κλάδο μπορείς να τον ακολουθήσεις από:Νομική(ποινικήεγκληματολογία), Πολιτικές επιστήμες(ίσως), Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Ιατρική (Ψυχιατρική συγκεκριμένα), ίσως φιλοσοφία. Γενικά πάντως, από ανθρωπιστικές επιστήμες, δλδ 1ο πεδίο, εκτός της ιατρικής.
Το 2 είδος είναι η εργαστηριακή εγκληματολογία. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτός είναι ο επίσημος τίτλος, αλλά σίγουρα ταιριάζει στη περιγραφή. Στα αγγλικά λέγεται forensic science ή για συντομία forensics. Eδώ ασχολείσαι με τον εγκληματία μόνο σωματικά, αλλά και με τον τόπο του εγκλήματος και το πτώμα.Με απλά ελληνικά <<ΠΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ Η ΑΝΝΟΥΛΑ;>>
Παραθέτω απόσπασμα από προηγούμενο ποστ μου:

Aυτό που κάνει η Άμπυ υπάγεται στις forensics sciences(δεν είμαι σίγουρος για τον αντίστοιχο ελληνικό τίτλο). Ουσιαστικώς πρόκειται για εργαστηριακή ιατροδικαστική. Τρέχεις δλδ όλες τις εργαστηριακές αναλύσεις ιστών/υγρών (παθολογοανατομική διάγνωση βγάζει μόνο ο ιατροδικαστής βέβαια), τοξικολογικές, απομονώσεις dna και τέτοια χαριτωμένα. Πιθανόν να περιλαμβάνει και ανάλυση της εγκληματικής σκηνής.

Σε αυτόν τον κλάδο πας από: Ιατρική (ιατροδικαστική), Χημικό, Βιοχημικό, (Μοριακή)Βιολογία, Τεχνολόγων Ιατρικών εργαστηρίων. Με οποιοδήποτε από αυτά τα πτυχία μπορείς να τρέξεις εργαστηριακές αναλύσεις(ο καθένας με τα δικαιώματά του), περαιτέρω εξειδίκευση(π.χ ανάλυση εγκληματικής σκηνής) όμως γίνεται μόνο μέσω μεταπτυχιακών πάνω στις forensics sciense που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Λοιπόν,για να τα ξεδιαλύνεις λίγο:
Υπάρχουν 2 ειδών εγκληματολογίας, το ένα είδος είναι αυτό που μελετά την φύση και αίτιο/κίνητρο του εγκλήματος . Μιλάμε δλδ για ψυχολογική μελέτη του ανθρώπου που έκανε το έγκλημα. Με απλά ελληνικά <<ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΚΗΣ ΕΦΑΓΕ ΤΗ ΣΤΕΛΛΑ>>; Αυτό λέγεται στα αγγλικά Criminology.
Αυτόν τον κλάδο μπορείς να τον ακολουθήσεις από:Νομική(ποινικήεγκληματολογία), Πολιτικές επιστήμες(ίσως), Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Ιατρική (Ψυχιατρική συγκεκριμένα), ίσως φιλοσοφία. Γενικά πάντως, από ανθρωπιστικές επιστήμες, δλδ 1ο πεδίο, εκτός της ιατρικής.
Το 2 είδος είναι η εργαστηριακή εγκληματολογία. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτός είναι ο επίσημος τίτλος, αλλά σίγουρα ταιριάζει στη περιγραφή. Στα αγγλικά λέγεται forensic science ή για συντομία forensics. Eδώ ασχολείσαι με τον εγκληματία μόνο σωματικά, αλλά και με τον τόπο του εγκλήματος και το πτώμα.Με απλά ελληνικά <<ΠΩΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΕ Η ΑΝΝΟΥΛΑ;>>
Παραθέτω απόσπασμα από προηγούμενο ποστ μου:



Σε αυτόν τον κλάδο πας από: Ιατρική (ιατροδικαστική), Χημικό, Βιοχημικό, (Μοριακή)Βιολογία, Τεχνολόγων Ιατρικών εργαστηρίων. Με οποιοδήποτε από αυτά τα πτυχία μπορείς να τρέξεις εργαστηριακές αναλύσεις(ο καθένας με τα δικαιώματά του), περαιτέρω εξειδίκευση(π.χ ανάλυση εγκληματικής σκηνής) όμως γίνεται μόνο μέσω μεταπτυχιακών πάνω στις forensics sciense που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα .

Αααα ρε συ το τελευταίο μου αρέσει πολύ!!! Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω το πρώτο!! Και να σου πω είσαι σίγουρος ότι αυτό δεν υπάρχει στην Ελλάδα??(το πρώτο εννοώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top