Εγκληματολογία

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αυτό που κάνει η Άμπυ υπάγεται στις forensics sciences(δεν είμαι σίγουρος για τον αντίστοιχο ελληνικό τίτλο). Ουσιαστικώς πρόκειται για εργαστηριακή ιατροδικαστική. Τρέχεις δλδ όλες τις εργαστηριακές αναλύσεις ιστών/υγρών (παθολογοανατομική διάγνωση βγάζει μόνο ο ιατροδικαστής βέβαια), τοξικολογικές, απομονώσεις dna και τέτοια χαριτωμένα. Πιθανόν να περιλαμβάνει και ανάλυση της εγκληματικής σκηνής. Απ' όσο ξέρω εξιδικευμένη εκπαίδευση σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα δεν υπάρχει (όλα αυτά τα κάνουν συνδυαστικά: αξιωματικοί αστυνομίας, ιατροδικαστές, χημικοί/βιολόγοι/τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων). Στην Ευρώπη υπάρχουν 2-3 μεταπτυχιακά πάνω σε αυτό τον κλάδο, σε Ολλανδία, Ουγγαρία και Ιταλία.

Ααα καλά....σοβαρά μιλά...? Και εμανα μου άρεσε...αλλά δεν πειράζει και η εγκληματολογια (αυτήν που έχω διαβάσει δηλαδή) τέλεια είναι! Και για να βρω δουλειά πρέπει όπως δηποτε να πάω έξω???

Καλά δεν έχεις και άδικο αλλά εγώ ακόμα αναρωτιέμαι ποτέ δίνουμε τα χαρτιά για το ποιο επεγγελμα θα ακολουθήσουμε? Και την κατεύθυνση φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Απο Δευτέρα δίνεις τα χαρτιά...
Σαν πολυ δε βιαζεσαι? Έχεις 2 χρόνια μπροστά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αστο το κοριτσι να ξερει τι θελει να κανει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εεε μωρέ το ξέρω αλλά.....θέλω να ξέρω γιατί είμαι σε δίλλημα να γίνω εγκληματολογος ή μαθηματικός??

πες τα βρε παιδί μου! Αλήθεια τόσο αργά εγώ νομίζω του χρόνου αλλά δεν έκοβα και το χέρι μου!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εεε μωρέ το ξέρω αλλά.....θέλω να ξέρω γιατί είμαι σε δίλλημα να γίνω εγκληματολογος ή μαθηματικός??

πες τα βρε παιδί μου! Αλήθεια τόσο αργά εγώ νομίζω του χρόνου αλλά δεν έκοβα και το χέρι μου!!:P

Κατεύθυνση του χρόνου επιλέγεις.
Για μενα καλύτερα μαθηματικός να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Κατεύθυνση του χρόνου επιλέγεις.
Για μενα καλύτερα μαθηματικός να πας.

Λες...? Γιατί το λες αυτό όμως!! Άσε άσε είμαι σε μεγάλο δίλλημα έχω μπερδευτεί πολυ

Βλέπει κάνει άλλος ncis τώρα ή μόνο εγώ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Λες...? Γιατί το λες αυτό όμως!! Άσε άσε είμαι σε μεγάλο δίλλημα έχω μπερδευτεί πολυ

Εχεις περισσότερες πιθανότητες να πιάσεις δουλειά ως μαθηματικός. Πχ θα κάνεις κανένα ιδιαίτερο. Ενώ απο κοινωνιολογία τι θα κάνεις; Αντε και πήρες το πτυχίο σου, άντε έκανες και ειδικότητα ως εγκληματολόγος... μετά; Κατευθείαν θα πιάσεις δουλειά στην αστυνομία πχ;
Με ενα πτυχίο μαθηματικού σου ανοίγονται πολλές πόρτες. Μπορείς να ασχοληθείς με πολλούς κλάδους όπως πληροφορική, μηχανικός, φυσικός με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά σαφέστατα.(στο εξωτερικό, γιατί αν περιμένεις απ' την Ελλάδα... )
Επίσης, το να γίνεις εγκληματολόγος σε άλλη χώρα δύσκολο. Γιατί μια χώρα πχ η Γερμανία θα προτιμήσει κάποιον Γερμανό να εργαστεί στην αστυνομία της χώρας της ως εγκληματολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εχεις περισσότερες πιθανότητες να πιάσεις δουλειά ως μαθηματικός. Πχ θα κάνεις κανένα ιδιαίτερο. Ενώ απο κοινωνιολογία τι θα κάνεις; Αντε και πήρες το πτυχίο σου, άντε έκανες και ειδικότητα ως εγκληματολόγος... μετά; Κατευθείαν θα πιάσεις δουλειά στην αστυνομία πχ;
Με ενα πτυχίο μαθηματικού σου ανοίγονται πολλές πόρτες. Μπορείς να ασχοληθείς με πολλούς κλάδους όπως πληροφορική, μηχανικός, φυσικός με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά σαφέστατα.(στο εξωτερικό, γιατί αν περιμένεις απ' την Ελλάδα... )
Επίσης, το να γίνεις εγκληματολόγος σε άλλη χώρα δύσκολο. Γιατί μια χώρα πχ η Γερμανία θα προτιμήσει κάποιον Γερμανό να εργαστεί στην αστυνομία της χώρας της ως εγκληματολόγος.

Πωπω έχεις δίκιο!! Αλλά από την σκευτομαι ότι αν του χρόνου είναι δύσκολα τα μαθηματικά και δεν είμαι αρκετά καλή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Πωπω έχεις δίκιο!! Αλλά από την σκευτομαι ότι αν του χρόνου είναι δύσκολα τα μαθηματικά και δεν είμαι αρκετά καλή???

Καταρχήν αποφάσισε ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσεις. μετά φτασε γ λυκείου, δώσε πανελλαδικές και θα βρεις χρονο ν τ σκεφτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Κατεύθυνση έχω αποφασησει θετική (γιατί θεωριτικη είμαι χάλια) αν πάω στο εξωτερικό να κάνω μεταπτυχιακό για εγκληματολογος θα βρω δουλειά μετά? Και εγώ λογικά θα πάω Πάντειο-κοινωνικολογια μετά μπορώ να πάω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό εεε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αυτό που κάνει η Άμπυ υπάγεται στις forensics sciences(δεν είμαι σίγουρος για τον αντίστοιχο ελληνικό τίτλο). Ουσιαστικώς πρόκειται για εργαστηριακή ιατροδικαστική. Τρέχεις δλδ όλες τις εργαστηριακές αναλύσεις ιστών/υγρών (παθολογοανατομική διάγνωση βγάζει μόνο ο ιατροδικαστής βέβαια), τοξικολογικές, απομονώσεις dna και τέτοια χαριτωμένα. Πιθανόν να περιλαμβάνει και ανάλυση της εγκληματικής σκηνής. Απ' όσο ξέρω εξειδικευμένη εκπαίδευση σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα δεν υπάρχει (όλα αυτά τα κάνουν συνδυαστικά: αξιωματικοί αστυνομίας, ιατροδικαστές, χημικοί/βιολόγοι/τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων/βιοχημικοί/μοριακοί βιολόγοι). Στην Ευρώπη υπάρχουν 2-3 μεταπτυχιακά πάνω σε αυτό τον κλάδο, σε Ολλανδία, Ουγγαρία και Ιταλία.

Εδω πέρα νομίζω πως λέγεται ανάλυση βιολογικών υλικών:whistle:

Εεε μωρέ το ξέρω αλλά.....θέλω να ξέρω γιατί είμαι σε δίλλημα να γίνω εγκληματολογος ή μαθηματικός??

πες τα βρε παιδί μου! Αλήθεια τόσο αργά εγώ νομίζω του χρόνου αλλά δεν έκοβα και το χέρι μου!!:P

Ρε γίνε μαθηματικός:P
Έχουν πιο πολλή πέραση :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εδω πέρα νομίζω πως λέγεται ανάλυση βιολογικών υλικών:whistle:



Ρε γίνε μαθηματικός:P
Έχουν πιο πολλή πέραση :hehe:

Μμμμμ το σκευτομαι γιατί μου αρέσει πολύ και η εγκληματολογια και φοβάμαι μην κάνω κάτι πο:hmm:υ μετά το μετανιώσω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Μμμμμ το σκευτομαι γιατί μου αρέσει πολύ και η εγκληματολογια και φοβάμαι μην κάνω κάτι πο:hmm:υ μετά το μετανιώσω!!

Αν θες γενικά να μπεις Εγκληματολογικό, μπαίνεις και απο θετικές σχολές (φυσικοχημείες, βιολογίες κτλ).
Έχω την υποψία πως η κοινωνιολογία είναι θεωρητική:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αν θες γενικά να μπεις Εγκληματολογικό, μπαίνεις και απο θετικές σχολές (φυσικοχημείες, βιολογίες κτλ).
Έχω την υποψία πως η κοινωνιολογία είναι θεωρητική:whistle:

Τι.....? Σοβαρά? Είναι θεωριτικη? Εγώ σκεφτόμουν να μπω Πάντειο-κοινωνικολογια και μετά να κάνω μεταπτυχειακο ως εγληματολογος αλλά....δεν γίνεται γιατί εγώ αποκλείεται να πάω θεωριτικη είμαι χάλια!! Τι να κάνω??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τι.....? Σοβαρά? Είναι θεωριτικη? Εγώ σκεφτόμουν να μπω Πάντειο-κοινωνικολογια και μετά να κάνω μεταπτυχειακο ως εγληματολογος αλλά....δεν γίνεται γιατί εγώ αποκλείεται να πάω θεωριτικη είμαι χάλια!! Τι να κάνω??:/:


Παραπάνω έχει λίστα με σχολές που μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό εγκληματολογία.
Αν σε ενδιαφέρει κάποια απο αυτές, προτίμησε τες και βγες έξω για μεταπτυχιακό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Τι.....? Σοβαρά? Είναι θεωριτικη? Εγώ σκεφτόμουν να μπω Πάντειο-κοινωνικολογια και μετά να κάνω μεταπτυχειακο ως εγληματολογος αλλά....δεν γίνεται γιατί εγώ αποκλείεται να πάω θεωριτικη είμαι χάλια!! Τι να κάνω??:/:

Πίστευες πως η κοινωνιολογία δεν ανήκει στις ανθρωπιστικές σχολές του 1ου πεδίου;:confused:

Ναι. Μάλιστα. Εντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Πίστευες πως η κοινωνιολογία δεν ανήκει στις ανθρωπιστικές σχολές του 1ου πεδίου;:confused:

Ναι. Μάλιστα. Εντάξει.

Εεε...όχι δεν είπα αυτό αλλά δεν ήξερα σίγουρα ότι είναι θεωριτικη κατεύθυνση...:hmm: και δεν μου λες έχω μια απορία γίνεται να πάω για μεταπτυχειακο στο εξωτερικό έχοντας σπουδάσει κοινονικολογια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εεε...όχι δεν είπα αυτό αλλά δεν ήξερα σίγουρα ότι είναι θεωριτικη κατεύθυνση...:hmm: και δεν μου λες έχω μια απορία γίνεται να πάω για μεταπτυχειακο στο εξωτερικό έχοντας σπουδάσει κοινονικολογια??

Είναι κοινωνιολογία.
Έχεις μπερδέψει τα αυγά και τα πασχάλια.
Κοινωνιολογία -> 1ο πεδίο, άρα θεωρητική κατεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εεε...όχι δεν είπα αυτό αλλά δεν ήξερα σίγουρα ότι είναι θεωριτικη κατεύθυνση...:hmm: και δεν μου λες έχω μια απορία γίνεται να πάω για μεταπτυχειακο στο εξωτερικό έχοντας σπουδάσει κοινονικολογια??
Οι ανθρωπιστικές σχολές/επιστήμες είθισται να βρίσκονται στο πρώτο επιστημονικό πεδίο, ήτοι θεωρητική κατεύθυνση.

Όπως σου ανέφεραν, γίνεται. Επίσης μπορείς και απο νομική να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία. Πάντως εγώ σου προτείνω να μην μπείς σε μία σχολή με μόνο κριτήριο πως θα κάνεις το ταδε μεταπτυχιακό. Το προπτυχιακό είναι αυτό που σου δίνει τα επαγγελματικά δικαιώματα και το μεταπτυχιακό συνιστά εξειδίκευση. Ας υποθέσουμε πως σου συμβαίνει κάτι και δεν θελήσεις/μπορέσεις να κάνεις το μεταπτυχιακό που θές, μετά θα έχεις πτυχίο απο μία σχολή που δεν σ'άρεσε τόσο;!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melina8888

Νεοφερμένος

Η melina8888 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Οι ανθρωπιστικές σχολές/επιστήμες είθισται να βρίσκονται στο πρώτο επιστημονικό πεδίο, ήτοι θεωρητική κατεύθυνση.

Όπως σου ανέφεραν, γίνεται. Επίσης μπορείς και απο νομική να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία. Πάντως εγώ σου προτείνω να μην μπείς σε μία σχολή με μόνο κριτήριο πως θα κάνεις το ταδε μεταπτυχιακό. Το προπτυχιακό είναι αυτό που σου δίνει τα επαγγελματικά δικαιώματα και το μεταπτυχιακό συνιστά εξειδίκευση. Ας υποθέσουμε πως σου συμβαίνει κάτι και δεν θελήσεις/μπορέσεις να κάνεις το μεταπτυχιακό που θές, μετά θα έχεις πτυχίο απο μία σχολή που δεν σ'άρεσε τόσο;!:)

Μμμμ αυτό που λες είναι σωστό αλλά από την στιγμή που δεν υπάρχει σχολή εγκληματολογιας ώστε να πάρω δίπλωμα εγκληματολογου? Τι θα πρέπει να κάνω ώστε να γίνω ένας? Έχω μπερδευτεί πολυ:eek::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top