Υποτροφίες λόγω καλής βαθμολογίας/θέσης εισαγωγής

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Η διαδικασία είναι η εξής. Θυμάμαι ότι μου είχε έρθει γράμμα-χαρτί από το Υπουργείο Παιδείας ότι συγχαρητήρια ανήκετε στο 20% πρωτευσάντων φοιτητών της σχολής...μπλα μπλα.Παρακαλώ, περάστε από το ταχυδρομείο να παραλάβετε την επιταγή...αυτό..

Αυτό ισχύει μόνο για τον πρώτο ή για ένα συγκεκριμένο αριθμό εισακτέων?(τους πρώτους 10 ας πούμε)
20% επί των αριθμών που δέχεται η σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έχει κοπεί αυτό. Πλέον παίρνουν ελάχιστοι -> χρηματικά ποσά.

Ανάλογα τον αριθμό που δέχεται το τμήμα σου.
Εμένα, δέχεται 225 άτομα και δίνει χρηματικό ποσό στους 3 πρώτους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Η διαδικασία είναη η εξής. Θυμάμαι ότι μου είχε έρθει γράμμα-χαρτί από το Υπουργείο Παιδείας ότι συγχαρητήρια ανήκετε στο 20% πρωτευσάντων φοιτητών της σχολής...μπλα μπλα.Παρακαλώ, περάστε από το ταχυδρομείο να παραλάβετε την επιταγή...αυτό..

ααα εμασ θα ναι λιγο διαφορετικα...θα μασ λεει:συγχαρητηρια ανηκετε στο 20% πρωτευσαντων τησ σχολησ σασ...παρακαλω μην μπειτε καν στο κοπο να περασετε απο το ταχυδρομεια μασ διοτι εν ετει 2012 δεν υπαρχει μια στα ταμια...καλη σταδιοδρομια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Μάλιστα....το θέμα είναι αν ισχύει μέχρι και σήμερα αυτό....γιατί και τα laptop της 1ης γυμνασίου τα δίνανε κάποτε έτσι και μετά απο ένα χρόνο.....

Έχει κοπεί αυτό. Πλέον παίρνουν ελάχιστοι -> χρηματικά ποσά.

Ανάλογα τον αριθμό που δέχεται το τμήμα σου.
Εμένα, δέχεται 225 άτομα και δίνει χρηματικό ποσό στους 3 πρώτους :P

Ωραία πράγματα....σιγά που δεν θα το πετσοκόβαν και αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Έχει κοπεί αυτό. Πλέον παίρνουν ελάχιστοι -> χρηματικά ποσά.

Ανάλογα τον αριθμό που δέχεται το τμήμα σου.
Εμένα, δέχεται 225 άτομα και δίνει χρηματικό ποσό στους 3 πρώτους :P
Κοίτα στο γράμμα, έγραφε 20%....Γενικά, δεν του πολυέδωσα βάση. Δεν ξέρω τι έγινε στη πράξη, πάντως εγώ τότε πέρασα πρώτος στο τμήμα έσκασα άλλα 500 και πηρα laptop...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antaronius

Νεοφερμένος

Ο antaronius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πάντως λογικά ακόμα υπάρχουν κάποιες υποτροφίες επίδοσης. Εδώ αναφέρει κάποια πράγματα για σχετικές υποτροφίες από το ΙΚΥ με βάση την επίδοση https://www.scholarship.gr/υποτροφίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Παιδιά γενικά οι αποφάσεις για τις υποτροφίες πότε αναμένεται να βγουν; Προς Οκτώβρη, ή θα καθυστερήσουν πιο πολύ; Σε κάθε περίπτωση, θα μας ενημερώσουν αυτοί και δεν θα χρειαστεί να κάνουμε κάτι εμείς ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

savvas94

Νεοφερμένος

Ο savvas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια! Τελικα ξερουμε τι ισχυει φετος με τις υποτροφιες για τους εισακτεους? Περασα 5ος στη σχολη Πληροφορικης στη Θεσσαλονικη (ΑΠΘ) και εχω ακουσει οτι οι πρωτοι καθε σχολης παιρνουν καποιο ποσο... Ξερει κανεις αν δικαιουμαι κατι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Καλήσπέρα και απο εμένα
Πέρασα 1ος στο ΗΜΜΥ ΔΠΘ....ξέρετε τί "δώρο" αναμένεται να μου δωθεί..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Καλήσπέρα και απο εμένα
Πέρασα 1ος στο ΗΜΜΥ ΔΠΘ....ξέρετε τί "δώρο" αναμένεται να μου δωθεί..??
λογικα επιδοτηση για λαπτοπ.και ειχα ακουσει παλια για μια κοπελα που ειχε μπει πρωτη σε σχολη οτι θα της δινοταν επιταγη αλλα για 3 χρονια τουλαχιστον δεν την ειχε λαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deina

Νεοφερμένος

Η deina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Πραθέτω το απόσπασμα του 2009-2010 από τη σελίδα του Ι.Κ.Υ. ελπίζω να βοηθήσει
"Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) χορηγεί υποτροφίες και βραβεία σε φοιτητές Πανεπιστημίων / Τ.Ε.Ι που διακρίθηκαν :
α) Στις εξετάσεις Εισαγωγής στα Ιδρύματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης το έτος 2010.
β) Στην Επίδοσή τους στα εξάμηνα σπουδών ακαδ. έτους 2009-2010.

Ειδικότερα,
Η υποτροφία για κάθε δικαιούχο συνίσταται σε εφάπαξ χορήγηση χιλίων τετρακοσίων εξήντα επτά Ευρώ και τριάντα πέντε λεπτών (€1.467,35).
Τα βραβεία συνίστανται σε χορήγηση ειδικού διπλώματος και εφάπαξ ποσού διακοσίων ενενήντα τριών Ευρώ και σαράντα επτά λεπτών (€ 293,47) με σκοπό την αγορά επιστημονικών βιβλίων του γνωστικού αντικειμένου τους.
...........................................................................................

Για τις υποτροφίες εισαγωγής:
i.Να έχουν επιτύχει με την πρώτη συμμετοχή τους στις Γενικές εξετάσεις εισαγωγής, του έτους 2010 με μόρια εισαγωγής τουλάχιστον 19.200 (με άριστα τα 24.000), 17.600 (με άριστα τα 22.000), 16.100 (με άριστα τα 20.000) και να έχουν εγγραφεί ως πρωτοετείς στο Τμήμα ή τη Σχολή που εισήχθησαν.
ii. Φοιτητής που ενώ πέτυχε σε ορισμένο Τμήμα ή Σχολή και μετεγγράφηκε (με πρόβλεψη νόμου), σε αντίστοιχο άλλου Πανεπιστημίου/ ΤΕΙ διεκδικεί την υποτροφία ή το βραβείο από το Τμήμα ή τη Σχολή στην οποία πέτυχε.
..................................................................

3. Για τα βραβεία εισαγωγής:
i.Να έχουν επιτύχει με την πρώτη συμμετοχή τους στις Γενικές εξετάσεις εισαγωγής του έτους 2010 με μόρια εισαγωγής τουλάχιστον 19.200 (με άριστα τα 24000), 17.600 (με άριστα τα 22.000), 16.100 (με άριστα τα 20.000) και να έχουν εγγραφεί ως πρωτοετείς στο Τμήμα ή τη Σχολή που εισήχθησαν.
ii. Φοιτητής που ενώ πέτυχε σε ορισμένο Τμήμα ή Σχολή και μετεγγράφηκε (με πρόβλεψη νόμου), σε αντίστοιχο άλλου Πανεπιστημίου/ ΤΕΙ διεκδικεί την υποτροφία ή το βραβείο από το Τμήμα ή τη Σχολή στην οποία πέτυχε.
..........................................

Υποτροφία ή βραβείο δεν χορηγείται στους φοιτητές που φοιτούν σε Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές ή είναι κάτοχοι άλλου πτυχίου Πανεπιστημίου/ Τ.Ε.Ι. ή είναι ομογενείς υπότροφοι του Ι.Κ.Υ.
Υποτροφία δεν χορηγείται στους φοιτητές που το ετήσιο προσωπικό τους εισόδημα καθώς και των γονέων τους υπερβαίνει το ποσό που προβλέπεται στο κεφάλαιο II ,παρ. 1i και 1ii.
Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις χορηγείται μόνον τιμητικός τίτλος.

............................................
Συγχαρητήρια σε όλους
Το έγγραφο αυτό είναι περσινό και αναφέρεται για 2 χρόνια πριν ...υπομονή λοιπόν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι δίνουν 1000ευρώ. Τουλάχιστον αυτό έγινε στην πρώτη του ΦΠΨ στα Γιάννενα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Και πότε βγαίνουν για τους φετινούς...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Επίσης, είδα έξω από τις γραμματείες (σε εμάς) του φυσικού/μαθηματικού/πληροφορικής/χημικού ότι έδιναν σε κάποιους υποτροφία επειδή διέπρεψαν στην 1η εξεταστική. Or something like that...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδιά, όποιος γενικά έγραφε πάνω από 16.100 παίρνει 1700-1800 ευρώ; :P Ποιος ο λόγος να διαχωρίζει το ΙΚΥ "υποτροφίες" και "βραβεία" αφού και τα δύο τα παίρνει κάποιος με τα ίδια κριτήρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Για ποσους ισχυει αυτο? Για τους πρωτους 5 η για τους πρωτους 20? επισης αυτο με το 16100 τι χαζομαρα ειναι? με αυτο το σκεπτικο κ η κουτση μαρια θα παρει 1000 ευρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Για ποσους ισχυει αυτο? Για τους πρωτους 5 η για τους πρωτους 20? επισης αυτο με το 16100 τι χαζομαρα ειναι? με αυτο το σκεπτικο κ η κουτση μαρια θα παρει 1000 ευρω.:P
Αν ήταν στους πρώτους 20, δεν θα είχαμε οικονομική κρίση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Για ποσους ισχυει αυτο? Για τους πρωτους 5 η για τους πρωτους 20? επισης αυτο με το 16100 τι χαζομαρα ειναι? με αυτο το σκεπτικο κ η κουτση μαρια θα παρει 1000 ευρω.:P

Νομίζω οτι ο πρώτος για να πάρει την υποτροφία θα πρέπει να έχει πάνω απο 16.100:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Νομίζω οτι ο πρώτος για να πάρει την υποτροφία θα πρέπει να έχει πάνω απο 16.100:)
Aααα.Εξισου δυσκολο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top