Υποτροφίες λόγω καλής βαθμολογίας/θέσης εισαγωγής

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Φέτος όποιος πρωτοετής περάσει όλα τα μαθήματα του 1ου έτους και έχει τον μεγαλύτερο βαθμό παίρνει ένα λάπτοπ. Στη σχολή μου ισχύει, δεν ξέρω αν συμβαίνει κάτι αντίστοιχο σε άλλες
ξερει κανεις αν συμβαινει αυτο και σε αλλες σχολες;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
εγω με 18.763 μορια που θα παω φιλολογια θεσ/νικης υπαρχει πιθανοτητα να ειμαι στους πρωτους?κι αν ειμαι μεσα στους 10 παιρνω κατι?μεσα στους 20 ή στους 50?
Νομίζω ή 20 ή 50 πρώτοι δεν παίρνουν κάτι....Βασικά νομίζω ότι παλιά ήταν μέχρι τους 10 πρώτους να παίρνεις υποτροφία αλλά τώρα καταργήθηκε και δίνουν μόνο στους δύο πρώτους....https://www.psy.auth.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1690&Itemid=114 υποτροφίες στο τμήμα ψυχολογίας απθ για φέτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Νομίζω ή 20 ή 50 πρώτοι δεν παίρνουν κάτι....Βασικά νομίζω ότι παλιά ήταν μέχρι τους 10 πρώτους να παίρνεις υποτροφία αλλά τώρα καταργήθηκε και δίνουν μόνο στους δύο πρώτους....https://www.psy.auth.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1690&Itemid=114 υποτροφίες στο τμήμα ψυχολογίας απθ για φέτος

Αυτά ακριβώς που είπα δηλαδή.

Ανακοινώνεται ότι, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.),
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτά ακριβώς που είπα δηλαδή.

Ανακοινώνεται ότι, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.),

ΑΑΑΑ, οκ!!! :)
Δεν τις δίνει το ΙΚΥ (όπως οι διαγωνισμοί που γίνονται) αλλά περνάνε από τα χέρια του και αυτά..Κακώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
φιλος μου μπηκε περσυ με 19.361 1ος στο δετ οπα και δεν πηρε απολυτως τιποτα...μεχρι προπερσυ κατι επαιρνες τωρα τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ΑΑΑΑ, οκ!!! :)
Δεν τις δίνει το ΙΚΥ (όπως οι διαγωνισμοί που γίνονται) αλλά περνάνε από τα χέρια του και αυτά..Κακώς..

Ναι βρε αυτο εννοούσα :)


φιλος μου μπηκε περσυ με 19.361 1ος στο δετ οπα και δεν πηρε απολυτως τιποτα...μεχρι προπερσυ κατι επαιρνες τωρα τιποτα

Οι υποτροφίες θα βγούν το Σεπτέμβρη, αν βέβαια αποφασιστεί να δωθούν.
Μέχρι και πέρσυ τα πήραν πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πιστεύω!!!!!!!! Τυχερή θα είμαι!!
Πράγματι, η αλήθεια είναι πως θα περάσεις στο τσακ, αν περάσεις στο ΛΟ.ΧΡΗ.
Παιδιά, νομίζω πάντως ότι είναι χαζό να συζητάμε αυτή τη στιγμή για πρώτους στα τμήματα. Το βλέπουμε όταν βγουν τα αποτελέσματα.
Οι πρωτιές δεν είναι σαν τις βάσεις, είναι απρόβλεπτες.
Εγώ, για παράδειγμα, δηλώνω πρώτο το Δ.Ε.Τ. με 19.603 μόρια, λίγο πιο πάνω από το 19.361 του περσινού πρώτου... Δε σημαίνει όμως ότι και φέτος ο πρώτος θα έχει τόσα. Μπορεί κάλλιστα να δηλώσει και κάποιος με 19.800, που επίσης έβαλε το ΔΕΤ πρώτο. Και αυτό γιατί η πρωτιά εξαρτάται μόνο από έναν και όχι και από τους 117 πρωτοετείς, όπως η βάση...
Έτσι, συμβαίνει παντού, ακόμη και σε ένα τμήμα με 12.000 βάση μπορεί ο πρώτος να έχει 19.000 και μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους... Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πράγματι, η αλήθεια είναι πως θα περάσεις στο τσακ, αν περάσεις στο ΛΟ.ΧΡΗ.
Παιδιά, νομίζω πάντως ότι είναι χαζό να συζητάμε αυτή τη στιγμή για πρώτους στα τμήματα. Το βλέπουμε όταν βγουν τα αποτελέσματα.
Οι πρωτιές δεν είναι σαν τις βάσεις, είναι απρόβλεπτες.
Εγώ, για παράδειγμα, δηλώνω πρώτο το Δ.Ε.Τ. με 19.603 μόρια, λίγο πιο πάνω από το 19.361 του περσινού πρώτου... Δε σημαίνει όμως ότι και φέτος ο πρώτος θα έχει τόσα. Μπορεί κάλλιστα να δηλώσει και κάποιος με 19.800, που επίσης έβαλε το ΔΕΤ πρώτο. Και αυτό γιατί η πρωτιά εξαρτάται μόνο από έναν και όχι και από τους 117 πρωτοετείς, όπως η βάση...
Έτσι, συμβαίνει παντού, ακόμη και σε ένα τμήμα με 12.000 βάση μπορεί ο πρώτος να έχει 19.000 και μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους... Σωστά;

ΣΩΣΤΑ (πιστευω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Υποτροφίες λόγω καλής βαθμολογίας, ο πόνος!:P
Να ψάχνεις υποτροφίες και να σου έχουν προυποθέσεις
''για υποψήφιους από το νομό μαγνησίας, του χωριού Καλά νερά, με πατέρα στρατιωτικό και μάνα δασκάλα, να έχει 3 αδέλφια και 3 ξαδέλφια κλπ κλπ''
δλδ στοχευμένες υποτροφίες για στοχευμένα άτομα. Κάποιες φορές προκανονισμένες; Ας μην το αναλύσουμε.

Για να πετύχεις διαθέσιμες υποτροφίες πρέπει τουλάχιστον ανά 2 μέρες να ψάχνεις. Όλο και κάποιο κληροδότημα μπορεί ξαφνικά να σου πετάξει μια. Κάποια ιδρύματα δίνουν πιο συχνά στους φοιτητές τους πχ Ιατρική Αθηνας, Καποδιστριακό, Μετσόβιο. Αν δεν είσαι όμως από αυτούς τους τυχερούς πρέπει να ψάχνεις μόνος σου. Τι Γραφεία Διασύνδεσης και τι γραμματείες; Θα σε ειδοποιήσουν λίγες μέρες/ώρες πριν λήξει και άντε εσύ τρέχα για τα χαρτιά που ίσως να πρέπει να πάρεις από την άλλη μεριά της ελλάδας.

Πάντως το ικυ ως τώρα μόνο για υποτροφίες για μεταπτυχιακά έχει. Και οι τελευταίες υποτροφίες κληροδοτημάτων έληξαν τον Ιούνιο. Στην αναμονή λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αίτνα

Νεοφερμένος

Η ΄Οπως και της γιαγιάς :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Υποτροφίες λόγω καλής βαθμολογίας, ο πόνος!:P
Να ψάχνεις υποτροφίες και να σου έχουν προυποθέσεις
''για υποψήφιους από το νομό μαγνησίας, του χωριού Καλά νερά, με πατέρα στρατιωτικό και μάνα δασκάλα, να έχει 3 αδέλφια και 3 ξαδέλφια κλπ κλπ''
δλδ στοχευμένες υποτροφίες για στοχευμένα άτομα. Κάποιες φορές προκανονισμένες; Ας μην το αναλύσουμε.

Για να πετύχεις διαθέσιμες υποτροφίες πρέπει τουλάχιστον ανά 2 μέρες να ψάχνεις. Όλο και κάποιο κληροδότημα μπορεί ξαφνικά να σου πετάξει μια. Κάποια ιδρύματα δίνουν πιο συχνά στους φοιτητές τους πχ Ιατρική Αθηνας, Καποδιστριακό, Μετσόβιο. Αν δεν είσαι όμως από αυτούς τους τυχερούς πρέπει να ψάχνεις μόνος σου. Τι Γραφεία Διασύνδεσης και τι γραμματείες; Θα σε ειδοποιήσουν λίγες μέρες/ώρες πριν λήξει και άντε εσύ τρέχα για τα χαρτιά που ίσως να πρέπει να πάρεις από την άλλη μεριά της ελλάδας.

Πάντως το ικυ ως τώρα μόνο για υποτροφίες για μεταπτυχιακά έχει. Και οι τελευταίες υποτροφίες κληροδοτημάτων έληξαν τον Ιούνιο. Στην αναμονή λοιπόν.

Live your myth in Greece
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ω ρε ας μπω εγώ ιατρική αλεξανδρούπολης και τελευταίος!! Ίσα ίσα το χαίρεσαι και πιο πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Ω ρε ας μπω εγώ ιατρική αλεξανδρούπολης και τελευταίος!! Ίσα ίσα το χαίρεσαι και πιο πολύ!!!
Σωστός!!!Αχ να γινόταν το θαύμα και τελευταία να περνούσα στην σχολή που θέλω πολύ θα το χαιρόμουνα!!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ρε παιδια, μονο λεφτα δινουν για τους πρωτους?? δεν υπαρχει η δυνατοτητα προωθησης των πρωτων ή εστω του πρωτου σε καποιο πανεπιστημιο στο εξωτερικο?? :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ρωταω γιατι την κορη ενος καθηγητη μου την εστειλαν Λονδινο κ ειναι αρκετους μηνες εκει και σπουδαζει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ρωταω γιατι την κορη ενος καθηγητη μου την εστειλαν Λονδινο κ ειναι αρκετους μηνες εκει και σπουδαζει!!
Στην κόρη του καθηγητή σου συνέβησαν δυο πράγματα.
1. Πέρασε σε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.
2. Έγινε δεκτή σε κάποιο πανεπιστήμιο του Λονδίνου.
Η επιλογή της ήταν το πανεπιστήμιο του Λονδίνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
δεν ξερω καθολου! τι να πω!! μακαρι να εδιναν παντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω,επειδή κάτι πήρε το αυτί μου...:Ο μαθητής που είναι πρώτος από τους εισακτέους μιας σχολής,μετά τις πανελλήνιες, κερδίζει τίποτα από το υπουργείο?(χρηματική ανταμοιβή,laptop ή κάτι άλλο )Δηλαδή αν πχ κάποιος περάσει 1ος αγγλική φιλολογία τι υπουργείο θα τον ανταμείψει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω,επειδή κάτι πήρε το αυτί μου...:Ο μαθητής που είναι πρώτος από τους εισακτέους μιας σχολής,μετά τις πανελλήνιες, κερδίζει τίποτα από το υπουργείο?(χρηματική ανταμοιβή,laptop ή κάτι άλλο )Δηλαδή αν πχ κάποιος περάσει 1ος αγγλική φιλολογία τι υπουργείο θα τον ανταμείψει?
Θα τον ανταμείψει με το Υπουργείο Παιδείας. :P
Πέρα απ' την πλάκα, ναι, στον πρώτο ή πρώτους κάθε Τμήματος δίνεται χρηματική αμοιβή, νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω,επειδή κάτι πήρε το αυτί μου...:Ο μαθητής που είναι πρώτος από τους εισακτέους μιας σχολής,μετά τις πανελλήνιες, κερδίζει τίποτα από το υπουργείο?(χρηματική ανταμοιβή,laptop ή κάτι άλλο )Δηλαδή αν πχ κάποιος περάσει 1ος αγγλική φιλολογία τι υπουργείο θα τον ανταμείψει?
Εγώ όταν μπήκα το 2008 πήρα επιταγή αξίας 500€, ποσό το οποίο στο δίνανε αποκλειστικά και μόνο για την αγορά laptop.Δλδ, δεν μπορείς να την εξαργυρώσεις τοις μετρητοις.Γενικά παίρνουνε το 20% των πρωτευσάντων φοιτητών.Δεν ξέρω, όμως, με τη σημερινή κατάσταση κιόλας άν δίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Αυτό ισχύει μόνο για τον πρώτο ή για ένα συγκεκριμένο αριθμό εισακτέων?(τους πρώτους 10 ας πούμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top