Αγγλική ή Ελληνική Φιλολογία;

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
εγω παλι νομιζω οτι ειναι θεμα του ιδιου του ατομου...αν εισαι καλος οπου και να πας ενα χαρτζιλικι θα το βγαλεις...πχ θα κανεις ενα καλο ονομα αν εισαι καλο ειδικα σε μικρες κοινωνιες και θα εχεις πολλα ιδιαιτερα!!!;)απο στομα σε στομα θα μαθευτεις και δεν θα χαθεις...πρεπει γενικα να κυνηγησουμε τα πραγματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ampalea4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
ναι, σύμφωνος, αλλα ξεκινας με το δεδομενο ότι θα ειμαι καλός. και οχι απλά καλός. καλύτερος από τους άλλους. και δυστυχώς δεν γίνεται πάντα να ειμαστε καλυτεροι απο τους άλλους, ούτε ειναι τόσο εύκολο στην ελλάδα να φτιάξεις όνομα σε ορισμένους τομείς. δεν μιλω για την αγγλική φιλολογία, μιλώ γενικά.
και επίσης δεν μπορείς να ξέρεις στα 18 σου, αν τελικά θα εισαι καλός στο Χ αντικείμενο και αν πράγματι θα σου αρέσει, ή νομίζεις ότι σου αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πλέον το βασικό κριτήριο σπουδών πρέπει να είναι τι έχει ζήτηση στο εξωτερικό η ποιό πτυχίο και ποιός τομέας σπουδών είναι πιο ευέλικτος που να μπορείς με μια περαιτέρω εξειδίκευση πχ κάποιο μεταπτυχιακό να ελλειχθείς στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Pit14,

Πιστεύω ότι αν πραγματικά ήθελες ελληνική φιλολογία θα το είχες καταλάβει.
Εννοώ ότι δε θα σου περνούσε από το μυαλό κάποια άλλη σχολή!
Οπότε, καθαρά προσωπική μου άποψη, βάλε αγγλική.
Και από θέμα επαγγελματικών προοπτικών πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα, τόσο εντός, όσο κι εκτός! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Πλέον το βασικό κριτήριο σπουδών πρέπει να είναι τι έχει ζήτηση στο εξωτερικό η ποιό πτυχίο και ποιός τομέας σπουδών είναι πιο ευέλικτος που να μπορείς με μια περαιτέρω εξειδίκευση πχ κάποιο μεταπτυχιακό να ελλειχθείς στην αγορά εργασίας.
πιστευεις πως αυτη τη δυνατοτητα την εχεις απο τις φιλολογιες?ή θα προτεινες καποιο αλλο επαγγελμα(πχ παρα'ι'ατρικα επαγγελματα οπως λογοθεραπεια-φυσικοθεραπεια ή παιδαγωγικο στοχευοντας σε ερευνα στο εξωτερικο...)

Pit14,

Πιστεύω ότι αν πραγματικά ήθελες ελληνική φιλολογία θα το είχες καταλάβει.
Εννοώ ότι δε θα σου περνούσε από το μυαλό κάποια άλλη σχολή!
Οπότε, καθαρά προσωπική μου άποψη, βάλε αγγλική.
Και από θέμα επαγγελματικών προοπτικών πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα, τόσο εντός, όσο κι εκτός! ;)

μα μ'αρεσει η φιλολογια το ξερω....τρελαινομαι στην ιδεα των ιδιαιτερων(πχ σκεφτομαι πως θα διαμορφωσω το χωρο μου και τετοια)και γενικα της ταξης...επισης λατρευω τα αρχαια!!!!!κατα τ'αλλα εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενος...απο την αλλη τα αγγλικα ειναι σαν να μην με τραβανε τοσο...εξαλλου σκεφτομαι πως εχω και το proficiency και με μια επαρκεια θα μπορω να διδαξω και αγγλικα!!!;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
πιστευεις πως αυτη τη δυνατοτητα την εχεις απο τις φιλολογιες?ή θα προτεινες καποιο αλλο επαγγελμα(πχ παρα'ι'ατρικα επαγγελματα οπως λογοθεραπεια-φυσικοθεραπεια ή παιδαγωγικο στοχευοντας σε ερευνα στο εξωτερικο...)



μα μ'αρεσει η φιλολογια το ξερω....τρελαινομαι στην ιδεα των ιδιαιτερων(πχ σκεφτομαι πως θα διαμορφωσω το χωρο μου και τετοια)και γενικα της ταξης...επισης λατρευω τα αρχαια!!!!!κατα τ'αλλα εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενος...απο την αλλη τα αγγλικα ειναι σαν να μην με τραβανε τοσο...εξαλλου σκεφτομαι πως εχω και το proficiency και με μια επαρκεια θα μπορω να διδαξω και αγγλικα!!!;);)

Ε τότε μόνος σου το είπες πήγαινε φιλολογία και δεν θα απογοητευτείς....Ή κάποια σχολή που να περιέχει και άλλα μαθήματα όπως το ιστορικό που έχει μαθήματα λαογραφίας, ιστορίας της τέχνης και κάποια αρχαιολογικά πέρα από λατινικά νέα ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ε τότε μόνος σου το είπες πήγαινε φιλολογία και δεν θα απογοητευτείς....Ή κάποια σχολή που να περιέχει και άλλα μαθήματα όπως το ιστορικό που έχει μαθήματα λαογραφίας, ιστορίας της τέχνης και κάποια αρχαιολογικά πέρα από λατινικά νέα ιστορία...
λες??το φπψ πως το βλεπεις?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
λες??το φπψ πως το βλεπεις?:hmm:

Το φπψ είναι μία σχολή που περιέχει πολλούς κλάδους γνώσης. Μία φίλη μου που πέρασε πέρυσι φπψ στην Αθήνα είναι ευχαριστημένη γιατί διαθέτει πολλά ψυχολογικά μαθήματα και φιλοσοφικά και επειδή ήθελε ψυχολογία αλλά δε ν την έπιασε την καλύπτει αρκετά. Πάντως ξέρω ότι όλα αυτά τα τμήματα δανείζονται από το τμήμα Φιλολογίας και Ιστορίας και αρχαιολογίας δηλαδή και το ΦΠΨ Αθηνών και Ιωαννίνων καθώς και το τμήμα ΦΠ Θεσσαλονίκης. Εγώ είμαι στο Ιστορικό Απθ, είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα σχολή που αν σου αρέσει η ιστορία θα τη λατρέψεις. Και εμείς δανειζόμαστε μαθήματα από το φιλολογικό και το ΦΠ και μπορείς να πάρεις κι άλλα επιλεγόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
μπορεις να περασεις ελληνικη φιλολογια και με το προφισιενσυ να διδασκεις και λιγα αγγλικα να σου φυγει η επιθυμια των αγγλικων! παραλληλα μπορεις να κανεις μεταφρασεις και επιμελειες με το προφισιενσυ χωρις να χρειαζεται πτυχιο αγγλικης φιλολογιας.. εγω αν δεν επιανα τη νομικη αυτο σκοπευα να κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα αλλά θα υποβάλλω την ερώτηση μου εδώ.:) Υπάρχει ρε παιδιά κανείς από ελληνική φιλολογία και ιδιαίτερα από την κατεύθυνση της γλωσσολογίας;Ή έστω κάποιος που να γνωρίζει περί αυτής της κατεύθυνσης;Γιατί ενδιαφέρομαι πολύ και θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος που είναι μέσα στην σχολή ή που έχει τελειώσει να με ενημερώσει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Κανείς ρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἡ κατεύθυνση Γλωσσολογίας εἶναι πολὺ διαφορετικὴ ἀπὸ τὶς ὑπόλοιπες. Στὶς ὑπόλοιπες κατευθύνσεις μελετῶνται τὰ κείμενα τῶν ἀντίστοιχων περιόδων ἐνῷ στὴ Γλωσσολογία μελετᾶται ἡ γλῶσσα ὡς ἐπιστημονικὸ ἀντικείμενο αὐτόνομα. Θεμελιωτής τῆς σύγχρονης γλωσσολογίας θεωρεῖται ὁ F. de Saussure. Ἂν περάσῃς πάντως στὴ φιλολογία, θὰ καταλάβῃς ἀπὸ τὸ Α΄ ἑξάμηνο τί ἀκριβῶς εἶναι ἡ Γλωσσολογία. Ἂν θέλῃς πάντως ἀπὸ τώρα νὰ ἐνημερωθῇ γιὰ αὐτὸ τὸ ἀντικείμενο, μπορεῖς νὰ διαβάσῃς τὸ βιβλίο τοῦ John Lyons «Εἰσαγωγὴ στὴ θεωρητικὴ Γλωσσολογία» τὸ ὁποῖο εἶναι ἀρκετὰ ἐκλαϊκευμένο ὥστε νὰ τὸ καταλάβῃ καὶ κάποιος ὁ ὁποῖος δὲν ἔχει προηγουμένως ἐπαφὴ μὲ αὐτὸ τὸ ἀντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!Εσύ είσαι στη φιλολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἔχω τελειώσει καὶ κάνω μεταπτυχιακό. Ἐγὼ εἶμαι τῆς βυζαντινῆς κατεύθυνσης ἂν καὶ μοῦ ἄρεσε καὶ ἡ Γλωσσολογία.

(Γιὰ τὴν ἀκρίβεια, ὅλα μοῦ ἄρεσαν ἐκτὸς ἀπὸ τὰ Λατινικά...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
η γλωσσολογια ειναι μεν ενδιαφερουσα επιστημη, αλλα δυσκολη. μελετα την ιστορικη εξελιξη των φθογγων της ελληνικης γλωσσας, τη φωνητικη καταγραφη τους, τις διαφορες διαλεκτους και ιδιωματα της ελληνικης κ.ά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
μεταπτυχιακό εε...ωραία!:) ούτε εγώ τα πολυσυμπαθώ.:P κάνεις πολλά λατινικά μέσα στην σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἀναλόγως τὴ σχολή. Στὴν Πάτρα ποὺ ἤμουν ἐγώ, ἔκανα τέσσερα ὑποχρεωτικὰ Λατινικά. Μέτα ἀκολούθησα κατεύθυνση ΒΝΕΣ (βυζαντινῶν καὶ νεοελληνικῶν σπουδῶν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
4;;!!!οοο Χριστέ μου!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ωχχχχ.....εδώ υπονοείς μάλλον ότι υπάρχουν σχολές με παραπάνω μαθήματα λατινικών έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top