Σπουδές στη Σκωτία

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σου,
Σπουδαζω στο Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου και δεν νομιζω οτι ισχυει οτι οι πολιτες τησ ΕΕ δεν πληρωνουν διδακτρα..Εγω προσωπικα πηρα υποτροφια για τα διδακτρα μου(πληρωσα μονο 100 λιρες) αλλα τα αλλα παιδια απο το master μου πληρωνουν κανονικοτατα...
Για 1ο πτυχίο προπτυχιακών σπουδών (όχι μεταπτυχιακά, ούτε 2ο πτυχίο) φαίνεται να ισχύουν τα παρακάτω στο Εδιμβούργο, έτσι ώστε να επιλεγείς για τη χρηματοδότηση των διδάκτρων:
Tuition fee arrangements

Full-time Scottish-domiciled students and non-UK EU students must apply to the Student Awards Agency for Scotland for payment of their tuition fees by the Scottish Government.
This applies even if you are not applying for any other means of support.
.........................................................................
EU applicants

You may be eligible for your tuition fees to be covered by the Scottish Government, if you are:

  • an EU national from a non-UK EU country
  • studying for your first undergraduate degree
  • studying full-time
Ιστοσελίδα https://www.ed.ac.uk/studying/undergraduate/fees-finance/scottish-eu/tuition-fees
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
1. https://www.ed.ac.uk/schools-departments/accommodation-services/new-prospective/undergraduate/catered
κατω κατω λεει :
All catered accommodation includes the provision during semester-time only of 14 meals per week: breakfast Monday-Friday, brunch Saturday-Sunday and dinner seven days a week.
Δλδ δινεις 600 το μηνα για στεγαση και διατροφη ;; Συμφερει αν ειναι ετσι.
Ξερει κανεις για αυτα, δεν πιστευω να σου δινουν τιποτα ψιχουλα ;;

2. Επισης, καπου διαβασα οτι αν εισαι αριστος μαθητης σε πανε κατευθειαν 2ο ετος ;; ( Μου φαινετε πολυ πολυ πολυ παραξενο ,και λογικα λαθος καταλαβα αλλα anyway απλα ρωταω)

3. Στο τέλος του 4ου έτους παιρνεις Barchelor; Τι ειναι αυτο; Πως λειτουργει γενικα το συστημα με τα μαστερς κι ολα αυτα; Τι ειναι;

4. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ, αν μπορει καποιος να μας δωσει τα φωτα του αν ενας φοιτητης μπορει να κανει καποια παρτ τάιμ τζομπ π.χ. σερβιτοριλικι και τετοια παρομοια ,γενικα θεωρειται ως λογικο σε εκεινους τους "κυκλους" ;;;;
Και φυσικα ΑΝ εχει μεινει καποια δουλεια ή εχουν γεμισει ;
Γιατι αμα περιμενεις απο το budget της οικογενειας να σπουδασεις σωθηκες (μιλωντας ειρωνικα παντα)
Για μενα προσωπικα ισχυει :(

5.Για το πανεπιστημο της Γλασκοβης ξερουμε τιποτα; Γιατι αραγε δεν εχει γινει καμια αναφορα ακομα σε αυτο το τοπικ ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Schopenhauer

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για προπτυχιακές στη Σκωτία απλά όταν έψαχνα στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του Εδιμβούργου βρήκα ένα πιθανές πρόβλημα. Στα requirements for entry λέει ότι το πανεπιστήμιο θέλει απολυτήριο απο 18,5 και πάνω και σε κάποια τμήματα 19 και. Διάβασα από ένα λίνκ που αναρτήθηκε εδώ ότι αυτό ισχύει για τα παρεμφερή μαθήματα. πχ άμα θες μαθηματικά παίρνουν τον μ.ο. των θετικών και vice versa . Εγώ θέλω να σπουδάσω Ιστορία και στα θεωρητικά πιάνω το βαθμό στα τεχνολογικά όμως είμαι χάλια.Τον ήπια εν ολίγεις ρε παιδιά ???? Όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ ΠΟΛΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για προπτυχιακές στη Σκωτία απλά όταν έψαχνα στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου του Εδιμβούργου βρήκα ένα πιθανές πρόβλημα. Στα requirements for entry λέει ότι το πανεπιστήμιο θέλει απολυτήριο απο 18,5 και πάνω και σε κάποια τμήματα 19 και. Διάβασα από ένα λίνκ που αναρτήθηκε εδώ ότι αυτό ισχύει για τα παρεμφερή μαθήματα. πχ άμα θες μαθηματικά παίρνουν τον μ.ο. των θετικών και vice versa . Εγώ θέλω να σπουδάσω Ιστορία και στα θεωρητικά πιάνω το βαθμό στα τεχνολογικά όμως είμαι χάλια.Τον ήπια εν ολίγεις ρε παιδιά ???? Όποιος ξέρει ας απαντήσει παρακαλώ ΠΟΛΥ

Έχω κάνει και εγώ αίτηση στο edinburgh και άκου πως είναι τα πράγματα.
Για τις θετικές επιστήμες θέλει 19 σύνολο και 18 σε 3 μαθήματα κατεύθυνσης (στο απολυτήριο όλα αυτά, δηλαδή τετράμηνα+πανελλήνιες).
Όσον αφορά τις θεωρητικές τώρα δηλαδή και ιστορία θέλει 18.5-19 στο σύνολο (δηλαδή όλα τα μαθήματα μαζί) minimum.
Αυτό σημαίνει ότι για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες να σε πάρουν πρέπει να υπολογίζεις ότι θα βγάλεις απολυτήριο 19.5++.
Το edinburgh είναι απίστευτα ανταγωνιστικό, δεστο και μονος σου τα ποσοστά των ατόμων που παίρνουν offer https://www.ed.ac.uk/schools-departm...nt/admissions-advice/admissions-stat2010-2011 .
Για ιστορία είναι κάτω από 13% αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις απολυτήριο λυκείου όσο πιο κοντά στο 20 και γυμνασίου 18.5++.
Αλλιώς οι πιθανότητες δυστυχώς είναι πολύ μικρές.
Και τελευταίο έχε στο νου σου ότι η προθεσμία για τις αιτήσεις είναι 15 Ιανουαρίου του προηγουμενου χρόνου από αυτόν που θες να σπουδάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Από τη σεζον 2013-2014 κανονικα δίδακτρα και σε ουαλία και σε σκωτία. Περιμένουμε απλά να δούμε εαν θα φτάσουν τις 9000 λιρες. τα δανεια τωρα σου επιτρεπουν να μην πληρωσεις το ποσο, αλλα μολις θα αποφοιτησεις θα τα πληρωσεις συν τους τοκους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schopenhauer

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Έχω κάνει και εγώ αίτηση στο edinburgh και άκου πως είναι τα πράγματα.
Για τις θετικές επιστήμες θέλει 19 σύνολο και 18 σε 3 μαθήματα κατεύθυνσης (στο απολυτήριο όλα αυτά, δηλαδή τετράμηνα+πανελλήνιες).
Όσον αφορά τις θεωρητικές τώρα δηλαδή και ιστορία θέλει 18.5-19 στο σύνολο (δηλαδή όλα τα μαθήματα μαζί) minimum.
Αυτό σημαίνει ότι για να έχεις ρεαλιστικές πιθανότητες να σε πάρουν πρέπει να υπολογίζεις ότι θα βγάλεις απολυτήριο 19.5++.
Το edinburgh είναι απίστευτα ανταγωνιστικό, δεστο και μονος σου τα ποσοστά των ατόμων που παίρνουν offer https://www.ed.ac.uk/schools-departm...nt/admissions-advice/admissions-stat2010-2011 .
Για ιστορία είναι κάτω από 13% αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις απολυτήριο λυκείου όσο πιο κοντά στο 20 και γυμνασίου 18.5++.
Αλλιώς οι πιθανότητες δυστυχώς είναι πολύ μικρές.
Και τελευταίο έχε στο νου σου ότι η προθεσμία για τις αιτήσεις είναι 15 Ιανουαρίου του προηγουμενου χρόνου από αυτόν που θες να σπουδάσεις.

το 13 ήθελα να σπουδάσω αλλά απ' οτι βλέπω @@ . 18,5-19 ? πφφ με την καμία δηλαδή...ευχαριστώ πολύ φίλε. RIP Edinburgh:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Από τη σεζον 2013-2014 κανονικα δίδακτρα και σε ουαλία και σε σκωτία. Περιμένουμε απλά να δούμε εαν θα φτάσουν τις 9000 λιρες. τα δανεια τωρα σου επιτρεπουν να μην πληρωσεις το ποσο, αλλα μολις θα αποφοιτησεις θα τα πληρωσεις συν τους τοκους

Έχεις link γι αυτό που λες?
Δεν νομίζω να ισχύει.
Πάντως του χρόνου τα σκοτσέζικα πανεπιστήμια δεν θα έχουν δίδακτρα για τους ευρωπαίους/σκοτσέζους (στα πληρώνει το σκοτσέζικο κράτος, δεν είναι δάνειο )** αυτό το λέω με απόλυτη βεβαιότηα.

**https://www.saas.gov.uk/student_support/eu_students/2001_or_later/financial_support.htm

το 13 ήθελα να σπουδάσω αλλά απ' οτι βλέπω @@ . 18,5-19 ? πφφ με την καμία δηλαδή...ευχαριστώ πολύ φίλε. RIP Edinburgh:(

Υπάρχουν και αλλα καλά πανεπιστήμια στη σκωτία, δες το uni of Glasgow , Aberdeen , Strathclyde .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Έχεις link γι αυτό που λες?
Δεν νομίζω να ισχύει.
Πάντως του χρόνου τα σκοτσέζικα πανεπιστήμια δεν θα έχουν δίδακτρα για τους ευρωπαίους/σκοτσέζους (στα πληρώνει το σκοτσέζικο κράτος, δεν είναι δάνειο )** αυτό το λέω με απόλυτη βεβαιoτητα

Υπάρχουν και αλλα καλά πανεπιστήμια στη σκωτία, δες το uni of Glasgow , Aberdeen , Strathclyde .
Δεν έχω κάποιο λινκ. Η Σκωτια ήθελε να χρεώσει φέτος 9000 λιρίτσες. Ζήλεψε από την Αγγλία. Όμως υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες, και από τους ίδιους τους Σκωτσέζους. Τα δίδακτρα καλύπτονται απο την κυβέρνηση της σκωτιας, τα οποια και αυτα προερχονται απο λεφτα που δινει η ευρωπαικη ενωση στη σκωτια γιατι θεωρειται παραμεθωρια περιοχη της ευρωπης. Φέτος δεν τα αυξησαν γιατι η υπόθεση βρίσκεται στα διακστήρια. Ενα τηλέφωνο στο βρετανικό συμβούλιο θα σας πείσει, αν πέσετε σε κανα νορμαλ υπαλληλο, γιατι είανι όλοι εκεί ας τα να πάνε, και γενικά σε όλα τα ινστιτούτα. ειναι σιγουρο οτι θα αυξηθουν τις επόμενες χρονιες γιατι δεν μπορει πλεον η ευρωπαικη ενωση με τη κριση να χρημτοδοτει ολοκληρο το ποσο. Εδιμβουργο: υπέροχο, πανέμορφο, κάστρο, royal mile και δε συμαζευεται. Γλασκωβη: δεν της λείπει τίποτα. Ειναι ωστοσο η πρωτη πολη σε εγκληματικοτητα στην ευρωπη, με λίγο ψάξιμο μπορει μετα να βρω και λινκ γι αυτο. μαζι με το αγγλικο νοτινγχαμ θεωρουνται οι πιο επικινδυνες πολεις της βρετανιας. Νταντι:μουντο, μικρουλι, γκριζο δε λεει και πολλα, ψιλομίζερο. Καποιες φορες οι ντοποιοι το αποκαλουν scumdee. Aberdeen: ομορφη πολη, αλλα στου διαολου τη μανα, και ομορφο καμπους και πολυ ιστορικο uni. βρεχει 300 απο τις 360 μερες. οι σπουδες στην αγγλια σε σχεση με την ουαλια και την αγγλια ειανι 4 χρονια οποτε τουλαχιστον 40000 ευρω συν ενα μεταπτυχιακο αλλα 15000 στην καλυτερη πανατ περιπτωση. Εξαιρείται το Εδιμβουργο. Εχει τιμές Λονδίνου. Παιδιά πανάκριβο. Η προφορα στη σκωτια ειναι διαφορετικη. τα glaswegian english δεν συνηθίζονται εύκολα και αν έχετε ielts κάτω από 7-7.5 θα δυσκολευτειται αν σπουδαζετε θεωρητικες επιστημες. η προσβαση στη σκωτια ειναι δυσκολη να χετε υπόψη. δεν υπαρχουν απευθειας πτησεις για τις δυο μεγαλες πολεις. πχ καποιος που σπουδαζει αμπερντιν θα πρεπει να προσγειωθει λονδινο και απο κει τρενο για αμπερντιν. ταξιδι πανω απο 6 ωρες και ακριβο. θα μπορει να παει και μεσω αεροδρομιου μαντσεστερ απευθειας αλλα οι πτησεις ειναι ακριβες και μετα παλι τρενο. παντως η αγγλια ειναι σιγουρα καλυτερη λυση εαν το προβλημα δεν ειναι οικονομικο. Η σκωτια ναι, θα βάλει δίδακτρα αργα η γρηγορα. εικαζω τα μισα παντως απο την αγγλια. καπου 4500-5000 το χρονο για 4! χρονια. οποια αλλη απορια γενικα για το ηνωμενο βασιλειο feel free to ask me

1. https://www.ed.ac.uk/schools-departments/accommodation-services/new-prospective/undergraduate/catered
κατω κατω λεει :
All catered accommodation includes the provision during semester-time only of 14 meals per week: breakfast Monday-Friday, brunch Saturday-Sunday and dinner seven days a week.
Δλδ δινεις 600 το μηνα για στεγαση και διατροφη ;; Συμφερει αν ειναι ετσι.
Ξερει κανεις για αυτα, δεν πιστευω να σου δινουν τιποτα ψιχουλα ;;
2. Επισης, καπου διαβασα οτι αν εισαι αριστος μαθητης σε πανε κατευθειαν 2ο ετος ;; ( Μου φαινετε πολυ πολυ πολυ παραξενο ,και λογικα λαθος καταλαβα αλλα anyway απλα ρωταω)

3. Στο τέλος του 4ου έτους παιρνεις Barchelor; Τι ειναι αυτο; Πως λειτουργει γενικα το συστημα με τα μαστερς κι ολα αυτα; Τι ειναι;

4. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ, αν μπορει καποιος να μας δωσει τα φωτα του αν ενας φοιτητης μπορει να κανει καποια παρτ τάιμ τζομπ π.χ. σερβιτοριλικι και τετοια παρομοια ,γενικα θεωρειται ως λογικο σε εκεινους τους "κυκλους" ;;;;
Και φυσικα ΑΝ εχει μεινει καποια δουλεια ή εχουν γεμισει ;
Γιατι αμα περιμενεις απο το budget της οικογενειας να σπουδασεις σωθηκες (μιλωντας ειρωνικα παντα)
Για μενα προσωπικα ισχυει :(

5.Για το πανεπιστημο της Γλασκοβης ξερουμε τιποτα; Γιατι αραγε δεν εχει γινει καμια αναφορα ακομα σε αυτο το τοπικ ;;
εδω ο,τι θες σε μένα. το πανεπιστημιο της γλασκωβης ειναι τοπ στα πρωτα 150 του κοσμου για τι σχολη ενδιαφερεσαι; ΔΕΝ ΣΥΝΔΥΑΖΟΝΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. Το μπατσελορ ειναι το πτυχιο, που παιρνει κανεις οταν αποφοιτησει απο το πανεπιστημιο οπως εδω.το μαστερ ειναι το μεταπτυχιακο και το phd το διδακτορικο. η διατροφη καλη ειναι σε ποσοτητα. αλλα ρε γαμωτο θα σου λειψει το σουβλακι. δεν τρωγονται οι βλακειες τους. θα τρελαθεις στο μακαρονι! αυτο με το 2ο ετος που το ακουσες. ψιλομουφα μου κανει , εκτος και αν είσαι αινσταιν. Ελπίζω να σε κάλυψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
cosmopolitan: haggis ρε, haggis θα τρώμε (τρώνε) :P (ιου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
cosmopolitan: haggis ρε, haggis θα τρώμε (τρώνε) :P (ιου)
πολύ ωραία σκέφτεσαι έχω να πώ. HAGGIS OR FISH AND CHIPS. Ιδου η απορία. δεν εχω φαει από το πρώτο αλλά καλό φαίνεται. Το 2ο είναι ωραίο. βαζεις κι αλατάκι.......μμμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
πολύ ωραία σκέφτεσαι έχω να πώ. HAGGIS OR FISH AND CHIPS. Ιδου η απορία. δεν εχω φαει από το πρώτο αλλά καλό φαίνεται. Το 2ο είναι ωραίο. βαζεις κι αλατάκι.......μμμμ
κοίτα, καλό μπορεί να ναι σε γεύση (δεν ξέρω:P) αλλά με το που μαθαίνεις τι είναι, θες να το βγάλεις από το στομάχι σου ξερωγω:Pεκτός και αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τέτοια,χαχα
τα fish'n'chips ειναι γαμάτα...yummy...να και κάτι καλό στην Βρετανική κουζίνα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
κοίτα, καλό μπορεί να ναι σε γεύση (δεν ξέρω:P) αλλά με το που μαθαίνεις τι είναι, θες να το βγάλεις από το στομάχι σου ξερωγω:Pεκτός και αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τέτοια,χαχα
τα fish'n'chips ειναι γαμάτα...yummy...να και κάτι καλό στην Βρετανική κουζίνα:P
για το haggis λες; από τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
για το haggis λες; από τι είναι;
καρδιά,συκώτι και πνεύμονες προβάτου:sick::sick:για λεπτομέρειες, τσέκαρε την wiki :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
υπάρχουν βέβαια και άλλα πανεπιστήμια εκτός εδιμβούργου εξίσου καλά όπως το st andrews και το stirling με ένα από τα πιο ονειρικά campus. Αλλά είναι μωρέ χωριουδάκια 50000-70000 κάτοικοι το καθενα. Και πρέπει ν αλλάζεις και διπλά τρένα.

καρδιά,συκώτι και πνεύμονες προβάτου:sick::sick:για λεπτομέρειες, τσέκαρε την wiki :P
μπλιαχ! βαζουν και σαλτσούλες από πάνω...! goodys goodys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εσύ κοσμοπόλιταν σε ποια πόλη είσαι;;;παίζει να το 'πες πιο πριν αλλά βαριέμαι να διαβάσω τα posts :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Σε καμιά, σκέφτομαι ακόμη που να πάω αλλά Αγγλία το Σεπτέμβρη. Είναι η αγαπημένη μου χώρα και την έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Εσύ για μεταπτυχιακό σκέφτεσαι Σκωτία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Σε καμιά, σκέφτομαι ακόμη που να πάω αλλά Αγγλία το Σεπτέμβρη. Είναι η αγαπημένη μου χώρα και την έχω επισκεφθεί πολλές φορές. Εσύ για μεταπτυχιακό σκέφτεσαι Σκωτία;
τυχερέ:clapup:λατρεύω το Ηνωμένο Βασίλειο:redface:Ναι, σκέφτομαι Σκωτία (Εδιμβούργο γιατί πήγα και μαγεύτηκα και είναι απ' τις αγαπημένες μου πόλεις) και θα ήθελα και Λονδίνο (αλλά έχει εξωφρενικές τιμές στα μεταπτυχιακά, σε σημείο που δεν αξίζει). Γενικά Αγγλία/Σκωτία σκέφτομαι και για erasmus (με λίγη τύχη γιατί στο τμήμα μου όλες και όλοι πηγαίνουν στα πανεπιστήμια του UK και οι θέσεις γεμίζουν γρήγορα:/:) και για μεταπτυχιακό. I hope :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
τυχερέ:clapup:λατρεύω το Ηνωμένο Βασίλειο:redface:Ναι, σκέφτομαι Σκωτία (Εδιμβούργο γιατί πήγα και μαγεύτηκα και είναι απ' τις αγαπημένες μου πόλεις) και θα ήθελα και Λονδίνο (αλλά έχει εξωφρενικές τιμές στα μεταπτυχιακά, σε σημείο που δεν αξίζει). Γενικά Αγγλία/Σκωτία σκέφτομαι και για erasmus (με λίγη τύχη γιατί στο τμήμα μου όλες και όλοι πηγαίνουν στα πανεπιστήμια του UK και οι θέσεις γεμίζουν γρήγορα:/:) και για μεταπτυχιακό. I hope :/
Και μένα από τις αγαπημένες.Γιατί έχουν τόσο εξωφρενικές τιμές ta london unis σε σχέση με τα σκωτσέζικα; σιγουρα το χεις ψάξει; Πάντως ένα μεταπτυχιακό απο τα καλά του Λονδίνου δεν συγκρίνεται. όχι σε πιοότητα, απλά επειδή είναι πιο γνωστά στο κόσμο.

Παντως παιδιά μη τρελένεστε με εδιμβουργο και γλασκώβη όλοι. Θα είστε με συμφοιτητές που από το νηπιαγωγείο πχ θα θέλουν να γίνουν το ίδιο με εσάς. δεν είναι εύκολος εκεί ο ανταγωνισμός και δεν έχουν την ίδια νοοτροπία. όσο πιο δύσκολο uni επιλέγετε τόσο πιο πολύ διάβασμα και ώρες μέσα κλεισμένοι. Τόσο δυσκολότερα μπαίνουν ψηλοί βαθμοί. Αστε που διώχνουν τους τουρίστες φοιτητές εκεί, και μετά τόσα λεφτά πάνε στράφι. ο βαθμός του πτυχίου για εκεί στη βρετανια στις προπτυχιακές μετραει για καλά μεταπτυχιακά. ενας πχ που θα τελειώσει με 3rd class degree στο εδιμβουργο δεν θα μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό ούτε στο inverness. γι αυτό προσοχή. Εξαιρείστε όσοι πάτε να σπουδάσετε φυσικοχημείες γιατί το επίπεδο μας στην ελλάδα είναι πιο ψηλό από τους 19 χρονους σκωτσέζους, γιατί εκεί ξεκινάνε πανεπιστήμιο στα 19 οχι στα 18 οπως εδώ

  • an EU national from a non-UK EU country
  • studying for your first undergraduate degree
  • studying full-time
για πες schooliki καλά τα λέω; πες μας τις εμπειρίες σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Και μένα από τις αγαπημένες.Γιατί έχουν τόσο εξωφρενικές τιμές ta london unis σε σχέση με τα σκωτσέζικα; σιγουρα το χεις ψάξει; Πάντως ένα μεταπτυχιακό απο τα καλά του Λονδίνου δεν συγκρίνεται. όχι σε πιοότητα, απλά επειδή είναι πιο γνωστά στο κόσμο.
κοίταζα πρόσφατα ένα καλό και ενδιαφέρον μεταπτυχιακό στο UCL και χρεώνουν 7,750 λίρες. :/:είναι πολύ. πιστεύω. σε άλλες χώρες της Ευρώπης χρεώνουν λιγότερο...για το όνομα συμφωνώ πάντως,...του Λονδίνου έχουν πιο "δυνατό" πτυχίο στην αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε καμιά, σκέφτομαι ακόμη που να πάω αλλά Αγγλία το Σεπτέμβρη. Είναι η αγαπημένη μου χώρα και την έχω επισκεφθεί πολλές φορές.
Για τις σπουδές που θες, μονόδρομος η Σκωτία, αν μιλάμε μόνο για το Νησί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top