[Πανελλήνιες 2011] Τομέας υγείας-πρόνοιας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 1 100.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Τα θέματα του μαθήματος στοιχεία αιματολογίας-αιμοδοσίας.
(Ειδικότητας βοηθών Ιατρικών και βιολογικών εργαστηρίων)
Προτεινόμενες απαντήσεις, εδώ.

Ευχαριστούμε το μέλος mathitisp για την βοήθειά του στην εύρεση των θεμάτων και των προτεινόμενων απαντήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα θέματα του μαθήματος στοιχεία ανατομίας-φυσιολογίας ΙΙ.
(Μάθημα κοινό σε όλες τις ειδικότητες του τομέα)


Ευχαριστούμε το μέλος mathitisp για την βοήθειά του στην εύρεση των θεμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα θέματα του μαθήματος στοιχεία παθολογίας
(μάθημα ειδικότητας βοηθών νοσηλευτών)

Ευχαριστούμε το μέλος mathitisp για την βοήθειά του στην εύρεση των θεμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Τα θέματα του μαθήματος αγωγή προσχολικής ηλικίας(ειδικότητας βοηθών βρεφονηπιοκόμων).

Ευχαριστούμε το μέλος mathitisp για την βοήθειά του στην εύρεση των θεμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως στο τέταρτο θέμα υποβόσκει μία παγίδα. Ενώ φαίνεται πως ζητάει τις επιπλοκές της κίρρωσης του ήπατος, το θέμα αναφέρει πως ο ασθενής είναι και αλκοολικός (όχι πως έπαθε κίρρωση επειδή ήταν αλκοολικός αλλά ήταν αλκοολικός με κίρρωση). Συνεπώς έχω την εντύπωση πως το θέμα στόχευε στο να κάνει τον μαθητή να σκεφτεί και να αναφέρει και πιθανές επιπλοκές ενός ατόμου που ήταν και αλκοολικό όπως πχ παγκρεατίτιδα και σηψαιμικό σοκ εκτός από τις επιπλοκές της κίρρωσης. Άρα η σωστή απάντηση κατά την άποψη μου ήταν όλες οι επιπλοκές της κίρρωσης (Ασκίτης, Ρήξη κιρσών του οισοφάγου και ηπατική εγκεφαλοπάθεια) αλλά και κάποια από τα επακόλουθα του αλκοολισμού όπως παγκρεατίτιδα και πιθανό σηψαιμικό σοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αυτό το θέμα τον ορισμό της υγείας προσωπικά δε μου άρεσε ( δε ξέρω να το απαντήσω θα το χανα).

Το Γ είναι αρκετά καλό ως θέμα. Ως σύμπτωμα έπρεπε να αναφερθεί στην πνευμονική φυματίωση η αιμόπτυση.

Για το Δ είναι αρκετά ελεύθερο ως θέμα ενώ μπορούσες αν επεκταθείς αρκετά.
δ2
Εχουμε έναν ασθενή ο οποίος είναι αλκοολικός και έχει παρουσιάσει ικτερός (χαμηλός μεταβολισμός χελερυθρίνης).
Οι ασθενείς που είναι σε κίρρωση κινδυνεύουν να παρουσιάσουν στο μέλλον κάποιο καρκίνωμα του ήπατος.
Από συμπτωματολογία μπορεί να παρουσιάσει λόγω χολεευθρίνης ζαλάζα, πυρετό, αδυναμία, κόπωση καθώς και διάρροια και απώλοια βάρους.
Δυνητικός κίνδυνος να διαταραχθούν οι ηλεκτρολύτες.


(Αυτό θα απαντούσα μάλλον δε θα τα έπιανα όλα αλλά δε μπορώ να σκεφτώ άλλα )



Επίσης μαζί με τον ίκτερο μπορεί να παρουσιάσει στην συνέχεια ασκίτη επίσης
ψηλαφιτικά μπορεί να διαγνωστεί και ηπατομεγαλία (και άγλος στην περιοχή). Επίσης μπορεί να παρουσιαστεί υπογλυκαιμία, παγκρεατίδα και διάφορες ψυχογενείς νόσοι (που δε ξέρω)

Τα θέματα μου φάνηκαν πιο δύσκολα από ότι περίμενα και πολύ ωραίες δομημένες οι ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μπρε focko μην τα μπερδεύεις τα παιδιά. Ίκτερος=κίτρινη χροιά δέρματος και βλεννογόνων. Οφείλεται σε αυξημένη χολερυθρίνη, η οποία μπορεί να οφείλεται σε πολλά αίτια.
Ο ίκτερος επίσης μπορεί να προκαλέσει κνησμό ;)
Με τον ορισμό της υγείας κατά WHO μας είχαν πρήξει στην υγιεινή και την κοινωνική ιατρική. Μια βλακεία και μισή είναι, λες και μπορεί να ορίσει κανείς την υγεία.
Η κατάσταση πλήρους σωματικής, πνευματικής/ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας κατά WHO.
Καταλαβαίνετε λοιπόν πως σύμφωνα με τον ορισμό αυτό κανείς δεν είναι υγιής. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω πως τα θέματα είχαν μία δυσκολία παραπάνω από αυτή που πιθανών να είχαν τα προηγούμενα και σε αυτό συμβάλει το γεγονός πως για πρώτη φορά έπεσε ένα θέμα που δεν ήταν καθαρή αποστήθιση αλλά πιο πολύ κρίσεως. Φυσικά αναφέρομαι στο Δ θέμα το οποίο ακόμα και φροντιστήρια που δημοσίευσαν τις λύσεις το είχαν κάπως ελλιπές ως πρόχειρα λυμένο θα έλεγα και γιαυτό επιμένω (καθώς είχαν ως λύση μόνο τις επιπλοκές της κίρρωσης χωρίς να λάβουν υπόψη ακριβώς τι έλεγε το ερώτημα). Η "νεκροψία" θα δείξει όμως... Το θέμα με τον ορισμό της υγείας ήταν τελείως outsider και όταν το είδα μπορώ να σου πω πως έβαλα τα γέλια. Φυσικά το ήξερα και το απάντησα μα δεν περίμενα σε καμία των περιπτώσεων να πέσει αυτό το πράμα όπως και οι περισσότεροι πιστεύω. Το Β και το Δ ήταν καθαρά θέματα για να δυσκολέψουν το σύνολο.

Πάντως τελείως εγκυκλοπαιδικά, εσείς που είστε εν δυνάμει γιατροί πείτε μου έχω άδικο; Ένας αλκοολικός που σου φέρνουν στα εξωτερικά ιατρεία και σου ξεκαθαρίζουν πως είναι αλκοολικός με κίρρωση και όχι ασθενής με κίρρωση λόγο χρόνιου αλκοολισμού (έχει διαφορά γιατί μπορεί να έπαθε κίρρωση από άλλες αιτίες παλαιότερα και τώρα να έγινε και αλκοολικός) ποιος ξέρει δηλαδή σε τι κατάσταση στον έχουν φέρει και τι οπό όλα όσα έχει ευθύνεται για την τωρινή του φάση,μπορεί να εμφανίσει επιπλοκές τόσο από το γεγονός πως έχει κίρρωση του ήπατος όσο και από το το γεγονός πως είναι αλκοολικός και μπορεί να παρουσιάσει συμπτώματα οξείας παγκρεατίτιδας και ακόμα μπορεί να πάθει εύκολα σηψαιμία λόγο κακής μεταβολικής κατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top