Όσοι ''απέτυχαν" στις Πανελλήνιες

ctavros

Νεοφερμένος

Ο ctavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Kύριε Sourotiri αυτό το μέτρο περί 'επιπρόσθετου αριθμού εισακτέων'(aka κατάργηση των μετεγγραφών) ισχύει σίγουρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Το έκανα αντιγραφή από το επίσημο έγγραφο του Υπουργείου. Δες το και μόνος σου, κατεβάζοντας το αρχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:worry: Για καλό το είπα.
Και εγώ σε 2 χρόνια έτσι θα γράφω; :eek:

Όχι, η γενιά του 2002, είμαστε φαινόμενα...!!!Μόνο εμείς γράφουμε έτσι!

Sourotiri, είσαι και εσύ παλιοσειρά...;;; I like!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ctavros

Νεοφερμένος

Ο ctavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το έκανα αντιγραφή από το επίσημο έγγραφο του Υπουργείου. Δες το και μόνος σου, κατεβάζοντας το αρχείο.

Παίρνοντας τηλέφωνο στο Υπουργείο τις προάλλες πληροφορήθηκα πως δεν έχει ψηφιστεί ακόμη κάτι τέτοιο.Νομίζω θα ήταν καλύτερο να αναμένουμε την επίσημη εγκύκλιο μετεγγραφών 2011-2012.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Διαβάστε παρακάτω κάποια λόγια ενός απελπισμένου μαθητή που έχει αηδιάσει με την επικρατούσα κατάσταση...


(Αξιότιμη κύρια) Διαμαντοπούλου και λοιποί παράγοντες,


Θέλω να σας συγχαρώ που καταφέρατε να καταστρέψετε το μόνο αξιοκρατικό θεσμό που είχε απομείνει σε αυτή την εξαχρειωμένη χώρα. Δεν θα σχολιάσω τον βαθμό δυσκολίας των εξετάσεων.. Είναι δικαίωμά σας να θέλετε να καταστρέψετε την ψυχολογία όλων των παιδιών, να κατακεραυνώσετε όλα τα όνειρα που έχουμε ως έφηβοι. Είναι ακόμα δικαίωμα σας να θέλετε να καταστρέψετε το εκπαιδευτικό σύστημα που επικρατεί έως τώρα για να παρουσιάσετε «και καλά» σαν σωτήριο την καινούρια αηδία που θεωρείται εκπαιδευτικό σύστημα (που δεν ενισχύει καθόλου την ύπαρξη ελέγχου στους καθηγητές)... Δεν έχετε όμως το δικαίωμα εσείς, και όταν λέω εσείς εννοώ όλους τους διεφθαρμένους εκπαιδευτικούς που αποτελούν την Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων, να «ΠΟΥΛΑΤΕ» τα θέματα των πανελλαδικών για 50.000 ευρώ μια μέρα πριν τις Πανελλήνιες. Πιο συγκεκριμένα θεωρείται ανεπίτρεπτο ένα μεγάλο ποσοστό της Αθήνας να γνωρίζει τα θέματα των Πανελλαδικών στα μαθηματικά κατεύθυνσης. Επιπλέον θεωρείται ανεπίτρεπτο να δίνετε τα θέματα στα παιδιά, να ξεκινάνε αυτά να γράφουν μαθηματικά γενικής και μετά από 10 λεπτά να θυμάστε να τα αποσύρετε. Και έτσι κάποια «Τυχερά» όπως αποκαλούν κάποιοι σχολεία να έχουν μισή ώρα να σχολιάσουν τα θέματα και να βρούνε τη λύση. Αυτό ονομάζεται αθέμιτος ανταγωνισμός και ξεκινάει από το ίδιο το Υπουργείο Παιδείας που επιλέγει άτομα τα οποία χρηματίζονται για να δώσουν τα θέματα. Συγχαρητήρια λοιπόν κυρία Διαμαντοπούλου και λοιποί παρατρεχάμενοι που υποβοηθάτε σε όλη αυτή την εξαθλίωση. Συγχαρητήρια που καταστρέψατε το μοναδικό θεσμό που λειτουργούσε αξιοκρατικά. Τέλος συγχαρητήρια που δώσατε την ευκαιρία στα παιδιά που πάνε στα «ΜΕΓΑΛΑ» φροντιστήρια να έχουν εξασφαλίσει μία θέση στο πανεπιστήμιο μία μέρα πριν δώσουν εξετάσεις. Συγχαρητήρια...

Ένας απελπισμένος μαθητής

πηγή: https://24wro.blogspot.com/2011/05/blog-post_7801.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο μόνο που διαφωνώ είναι η δυσκολία των θεμάτων. Στα άλλα, μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μα η δυσκολία έχει να κάνει με όλους.Απλά φέτος δεν είμασταν υποψιασμένοι και ποντάραμε με βάση αυτά που βλέπαμε προηγούμενα χρόνια.Τι να περάσεις μαθηματικό με 15500 πέρσυ τι με 12000 φέτος(σχήμα λόγου).:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άλλο;;; Είμαι στην κατηγορία "Ορφανοί φοιτητές ή σπουδαστές από τον ένα ή και από τους δύο γονείς, εφόσον ο μέσος όρος του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών δεν υπερβαίνει το ποσό των σαράντα πέντε χιλιάδων Ευρώ" για μεταγραφή...
Σύμφωνα με https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-ekpaideysh/135-anakoinwseis/328-egkyklios-metagrafvn-foithtvn-esvterikoy.html αυτό
"Οι δικαιούχοι μετεγγραφής των ανωτέρω κατηγοριών μετεγγράφονται χωρίς ποσοτικό περιορισμό και πέραν του συνολικού ποσοστού των κάθε φύσεως μετεγγραφών και κατατάξεων που προβλέπεται στις παραγράφους 5(β),2(β) και 3 του άρθρου 1 του ν. 3282/2004 (ΦΕΚ Α' 208), όπως αντικαταστάθηκαν οι δύο τελευταίες από τις παραγράφους 2 και 3 του άρθρου 25 του ν3879/2010(Α163) αντίστοιχα."
Αυτό σημαίνει πως όπως και να έχει εγώ τη μεταγραφή την παίρνω ή θα υπάρχουν περιορισμοί;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ε193

Νεοφερμένος

Η Ε193 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ούτε εγω πιστεύω ότι πήγα καλά και όσο πάμε και πληθαίνουμε..
ακούω πολλούς που λένε: 'δεν πειράζει μωρέ θα δώσουμε του χρόνου'
δεν λεω οτι ειμαι κατα αυτης της αποψης αλλα απορώ πως μπορουν πάλι τοσο πιεση..
μιλησα με εναν καθηγητη μ και μ ειπε οτι τα θεματα αυτα (της φυσικης συγκεκριμενα) ηταν τα πιο δυσκολα στην 15ετια... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
για το κάθε τι υπάρχει μια πρώτη φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ε193 οταν δινεις 2 φορα πανελλαδικες δεν υπαρχει πιεση,εισαι πολυ πιο χαλαρα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
οταν δινεις 2 φορα πανελλαδικες δεν υπαρχει πιεση,εισαι πολυ πιο χαλαρα....;)

Nαι αλλα αν αποτύχεις και τη 2η δεν τσακίζεται η ψυχολογία σου;
Εγώ τουλάχιστον θα το πάθαινα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε193 οταν δινεις 2 φορα πανελλαδικες δεν υπαρχει πιεση,εισαι πολυ πιο χαλαρα....;)

έχεις ξαναδώσει και το λες;
γιατί εγώ ακούω το αντίθετο από άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ε193

Νεοφερμένος

Η Ε193 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οι περισσοτεροι το παιρνουν πολυ χαλαρα!
λες και ειναι η μονη λυση!
συνεχεια πανελληνειες :|
τι σε νοιαζει θα μου πειτε
ε κουβεντα ν γινεται
αγχωνουν κ εμενα:/

αφηστε που βλεπω κατι σκονακια απο τν μπροστινο μ κ μου βγαινουν τα ματια απφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ούτε εγω πιστεύω ότι πήγα καλά και όσο πάμε και πληθαίνουμε..
ακούω πολλούς που λένε: 'δεν πειράζει μωρέ θα δώσουμε του χρόνου'
δεν λεω οτι ειμαι κατα αυτης της αποψης αλλα απορώ πως μπορουν πάλι τοσο πιεση..
μιλησα με εναν καθηγητη μ και μ ειπε οτι τα θεματα αυτα (της φυσικης συγκεκριμενα) ηταν τα πιο δυσκολα στην 15ετια... :(

Οι καθηγητές και οι φροντιστες τέτοια λένε στους υποψήφιους για να μην αγχωνονται και καλά κάνουν. Τα θέματα δεν ήταν εύκολα αλλά σε καμία περίπτωση τα πιο δύσκολα της 15ετιας. Οι βάσεις στην επαρχία λογικά θα πέσουν παρόλα αυτά στην Αθήνα θα πέφτει μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των παιδιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Οι καθηγητές και οι φροντιστες τέτοια λένε στους υποψήφιους για να μην αγχωνονται και καλά κάνουν. Τα θέματα δεν ήταν εύκολα αλλά σε καμία περίπτωση τα πιο δύσκολα της 15ετιας. Οι βάσεις στην επαρχία λογικά θα πέσουν παρόλα αυτά στην Αθήνα θα πέφτει μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των παιδιών.

Σίγουρα.
Αλλά μπορεί να δούμε και επίπεδο βάσεων 2002,που η Ιατρική είχε 18600κάτι νομίζω και υπήρχαν σχολές που έπεσαν 1500 μόρια.
Κανείς δεν ξέρει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ε193

Νεοφερμένος

Η Ε193 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
απο αγχος αλλο τιποτα...
εγω τωρα πια κοιταω τει..
και δεν ξερω ακομα τι ν διαλεξω..
παρακολουθησα μια συζητηση σε ενα αλλο θεμα και παλι αναθεωρησα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teliwnwse9meres

Νεοφερμένος

Ο teliwnwse9meres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Να ρωτησω...εχει ακουσει κανεις για το ΤΕΙ Ιατρικών Οργάνων?Λεει τιποτα?απο οσους εχω ακουσει λενε καλα ειναι εχει λεφτα κτλ..αλλα δεν εχω ακουσει κανενος την γνωμη μεσα απο την σχολη..μηπως ξερετε να μου δωσετε καμια πληροφορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
έχεις ξαναδώσει και το λες;
γιατί εγώ ακούω το αντίθετο από άλλους.


ναι εχω ξαναδωσει,δεν υπηρχε πιεση οπως την πρωτη φορα γιατι δεν ειχα 16 ωρες φροντιστηριο την βδομαδα,ουτε σχολειο οποτε τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα,παντως κατα την περιοδο των εξετασεων ειχα πολυ αγχος,το οποιο δεν μπορουσα να το καταπολεμησω:P αλλα τελικα τα καταφερα και μπηκα εκει που ηθελα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ε193

Νεοφερμένος

Η Ε193 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ειχε περασει ενας γνωστος μ..
και τοτε λεγανε οτι εχει μεγαλη απηχηση..
ειναι 27 και τωρα βρηκε δουλεια και αυτο με μεσο..
δεν ξερω αν σου λενε κατι ολα αυτα..
απλα ειναι μια εμπειρια γνωστου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top