Εγκληματολογία

ar6irw

Νεοφερμένος

Η ar6irw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι καινούργια στο Forum και έχω μια απορία που ως τώρα έχω μια απορία που κανείς δεν κατάφερε να μου την λύσει! Θέλω να πάω πάρα πολλύ εγκληματολόγος, σαν το CSI, με εργαστήρια, DNA, να εξιχνιάζω εγκλήματα κ έτσι..εδώ στην Ελλάδα ακούω ότι πρέπει να περάσεις νομική ή ψυχολογία για να ακολουθήσεις εγκληματολογία..όμως εγώ δεν είμαι καθόλου αυτών των μαθημάτων..δεν μπορώ να περάσω στο εξωτερικό εγκληματολογία με βιολογία, χημεία και φυσική? Αφου έτσι και αλλιώς με τα DNA θέλω να ασχοληθώ, να ταυτίζω DNA για να μπόρω να λύνω υποθέσεις..την ψυχολογία ή την νομική τι πρέπει να την κάνω? Ελπίζω να με βοηθήσετε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕυαΓεω.

Νεοφερμένος

Η Ευα Γεωργιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αγαπητη ar6irw και εγω θελω κατι πολυ παρομοιο με σενα η διαφορα μας ειναι οτι εγω δεν ειμαι πολυ καλη στα μαθηματα φυσικη βιολογια ουτε και για νομικη βεβαια με βλεπω αλλα μεσω ψυχολογιας αν ηξερα περισσοτερα ισως και να μπορουσα!και εγω θελω να λυνω υποθεσεις να κυνηγαω το εγκληματια να ειμαι γενικα τυπου CSI!εχω ρωτησει αλλα δεν εχω παρει απαντηση αν βρεις κατι,αν θες πες το μου!κι εγω καινουρια στο forum ειμαι οποτε δεν ξερω και πολυ καλα να το χειριστω!!Θελω πολυ να γινω εγκληματολογος πιστυεω να τα καταφερω!σου ευχομαι και εσενα να τα καταφερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Οφείλω να πω πως δεν ξερω και πολλα γυρω απο το θέμα, αλλά, λογικά σκεπτόμενος

Ορισμός: Εγκληματολογία ονομάζεται ο εγκληματολογικός κλάδος της νομικής επιστήμης, ο οποίος έχει ως αντικείμενο έρευνας και μελέτης το έγκλημα ως ατομικό βιοκοινωνικό γεγονός και ως κοινωνικό φαινόμενο, τους πρωταγωνιστές του δηλαδή τον εγκληματία και το θύμα, καθώς και τα μέτρα προς καταπολέμησή του (αντεγκληματική πολιτική).Επίσης εγκληματολογία ονομάζουμε την εφαρμογή των βιοχημικών και άλλων επιστημονικών τεχνικών για την διεύρυνση του εγκλήματος.

απο αυτα προκυπτει πως για εγκληματολογια. πας: νομική, κονωνιολογία, ή αξιωματικών αστυνομιας.

παντως καλο ειναι να προσγειωθουμε λιγακι, αυτα του τυπου CSI, Bones κτλ δεν γινονται στην ελλαδα.
εδω χουμε μεινει ακομα στα δακτυλικα αποτυπωματα, κανα dna που και που αλλα κυριως στο τι ειδε ο γειτονας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΕυαΓεω.

Νεοφερμένος

Η Ευα Γεωργιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν πολυενθουσιαζομαι με τα εργακια απλα ηθελα να δωσω ενα παραδειγμα τι θα μου αρεσε.Η γνωμη μου ειναι πως για να ακολουθησει καποιος σοβαρα την εγκληματολογια πρεπει να παει στο εξωτερικο.Εχω διαβασει οτι αν θες να περασεις στο εξωτερικο εγκληματολογια δεν ισχυει οτι μπορεις να μπεις μεσω κοινωνιολογιας!Οσο για το τυπου DNA,δακτυλικα αποτυπωματα και ρωταμε τους γειτονες ετσι ειναι τι να γινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ar6irw

Νεοφερμένος

Η ar6irw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ από οτι ακουσα θα μπορουσαμε πρωτα να τελειωσουμε σχολη γεννετικης και μετα να ακολουθήσουμε εγκληματολογια στο εξωτερικο γιατι η Ελλαδα δεν μπορει να μας προσφερει κατι τετοιο..στην Γαλλια υπαρχει πολύ καλος κλαδος για την εγκληματολογια αλλα πιστεύω οτι θα μας ειναι πολύ δύσκολο..ετσι αποφάσισα να ψάξω στα πανεπιστήμια της Αγγλίας για να δω τι προσφέρουν..θα ψάξω και θα ειδοποιήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παντως καλο ειναι να προσγειωθουμε λιγακι, αυτα του τυπου CSI, Bones κτλ δεν γινονται στην ελλαδα.
εδω χουμε μεινει ακομα στα δακτυλικα αποτυπωματα, κανα dna που και που αλλα κυριως στο τι ειδε ο γειτονας :P
+1....κλ με το τελευταίο έλιωσα :D

ΥΓ: ξέχασες να βάλεις τα "ίχνη" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
ΥΓ: ξέχασες να βάλεις τα "ίχνη" :P

ναι, δικιο εχεις: "η αστυνομια ερευνα τα ιχνη των δραστών"
αλλα το κυριοτερο που ξεχασα ειναι ο παλιος καλός τρόπος: το κυνηγητο
δεν εχεις ακουσει που λενε;
"η αστυνομία έχει εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για την σύλληψη των δραστων":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
"η αστυνομία έχει εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για την σύλληψη των δραστων":P

με υπουργό δημόσιας τάξης ή τον Βύρωνα ή τον Χηνοφώτη ή τον Μιχάλη...:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ar6irw

Νεοφερμένος

Η ar6irw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στην Ελλάδα εγκληματολόγος δουλεια δεν βρίσκεις..αν είσαι αποφασισμένος να τελειώσεις εγκληματολόγος, θα κάνεις τη ζωή σου σε άλλη χώρα εχτός αν σου προσφέρουν μια πολύ καλή θέση στην αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Στην Ελλάδα εγκληματολόγος δουλεια δεν βρίσκεις..αν είσαι αποφασισμένος να τελειώσεις εγκληματολόγος, θα κάνεις τη ζωή σου σε άλλη χώρα εχτός αν σου προσφέρουν μια πολύ καλή θέση στην αστυνομία.

λυπαμαι αλλα θα συμφωνησω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KsanthiKriti

Νεοφερμένος

Η KsanthiKriti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!
Πηγαίνω 3η Λυκείου και θέλω να ασχοληθώ με την εγκληματολογία.
Αν γνωρίζει κάποιος pleaseeeee πείτε μου αν μπορώ να πάω από ψυχολογία...:hmm::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
όποιος θέλει εγκληματολογία, να πάει ΝΟΜΙΚΗ και μετά να κανει μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία ( για τέτοιο μεταπτυχιακο ξέρω οτι έχει στο καποδιστριακό )... η καλύτερη επιλογή !! :ΡΡΡΡ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχει και στην Πάντειο τέτοιο μεταπτυχιακό...Στο τμήμα Κοινωνιολογίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KsanthiKriti

Νεοφερμένος

Η KsanthiKriti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας! Τι κάνετε;:clapup:
Βρίσκομαι σε τεράστιο δίλημμα!:redface:
Το όνειρο μου είναι να γίνω εγκληματολόγος και να ασχοληθώ κατ'εξοχήν με τους σιριαλ κίλλερς... Αλλά έχω δύο πράγματα στο μυαλό μου...
Να κάνω πρώτα Νομική και μετά εγκληματολογία ή να κάνω πρώτα ψυχολογία, μετά πεταπτυχιακό στις νευροεπιστημες και μετά διδακτορικό στην εγκληματολογία;:hmm:
Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
καλησπέρα φίλε.κατ αρχήν πολύ καλή η επιλογή σου αυτή.είναι φυσικά πιο ευκολο να μπεις ψυχολογία λόγω χαμηλότερης βάσης αλλα εγώ στην θέση σου θα πήγαινα νομική επειδή θα μου πρόσφερε περισσότερες γνώσεις και θα είχα περισσότερες επιλογές.Πάντως κάτι άκουσα οτι θα δημιουργηθεί φέτος ένα ΤΕΙ εγκληματολογίας στα Ιωάννινα αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ.Εσένα που σε ενδιαφέρει μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ για περισσότερες πληροφορίες ή να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή επαγγελματικού προσανατολισμού.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το γνωστικό αντικείμενο της Εγκληματολογίας στην ευρεία του έννοια, διδάσκεται σε έξη πανεπιστήμια της χώρας (Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Πάντειο, Θράκης, Αιγαίου, Πελοποννήσου), σε ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας, στην Αστυνομική Ακαδημία και αλλού ως μάθημα επιλογής και όχι ως ειδικότητα.. Στα ιδρύματα αυτά διεξάγονται, φυσικά, και έρευνες.
Από εκεί και πέρα προπτυχιακή ειδικότητα εγκληματολόγου από όσο γνωρίζω στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Εγκληματολόγοι που υπάρχουν στην Ελλάδα σήμερα, είτε έχουν αποφοιτήσει σε προπτυχιακό επίπεδο από κατευθύνσεις όπως η Ψυχολογία, Ιατρική, Κοινωνιολογία, Νομική, γενικότερα Κοινωνικές Επιστήμες και στη συνέχεια εξειδικεύτηκαν στο γνωστικό αντικείμενο της εγκληματολογίας σε επίπεδο μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην Ελλάδα ή το Εξωτερικό. Η Εγκληματολογία αποτελεί αυτόνομο επιστημονικό κλάδο και είναι διεθνώς αναγνωρισμένη και ενταγμένη σε πολλά πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής.
Υπάρχει πάντα το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Εγκληματολογίας του Τμήματος Κοινωνιολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου, μια που υπάρχει και ο αντίστοιχος Τομέας Εγκληματολογίας. (https://criminology.panteion.gr/)
Στην Ευρώπη, γνωστά τουλάχιστον είναι τα Πανεπιστήμια Εγκληματολογίας του Βελγίου, το Ghent University και το Universite Catholique de Louvain.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πολύ καλό μεταπτυχιακό έχει και στο UCL, στο Λονδίνο. Και είναι και αρκετά λογική η τιμή του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μια τεράστια ποικιλία επιλογών για σπουδές Εγκληματολογίας στο εξωτερικό. Με μια πρόχειρη αναζήτηση θα βρει κανείς διαφορετικά επίπεδα σπουδών στο Ηνωμένο Βασίλειο, όπως και σε άλλες χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής. Η επιλογή καταλήγει στο φοιτητή, για το τι θα επιλέξει να ακολουθήσει και που . .. . αφού πραγματοποιήσει κατά τη γνώμη μου μια σωστή αναζήτηση πηγών, και ενημερωθεί κατάλληλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως γνωρίζω από (σχεδόν) προσωπική εμπειρία (η κολλητή μου ασχολείται) ότι στην Αγγλία, τελειώνεις το μάστερ και βρίσκεις αμέσως δουλειά!
Το αμέσως το τονίζω, γιατί ήταν τρομακτικά αμέσως! Βέβαια αυτό ήταν πριν από 2 χρόνια αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχουν αλλάξει και τραγικά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klio92

Νεοφερμένος

Η Klio92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!!Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει το πως θα μπορούσα να ασχοληθώ με την εγκλημτολογία σε εργαστηριακό επίπεδο εάν τελειώσω τη σχολή της βιολογίας η της χημείας!!!Σκοπεύω να ξαναδώσω πανελλήνιες για αυτόν ακριβώς το λόγο και χρειάζομαι επειγόντως πληροφορίες!!!!!!sos!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top