Λευκή Εβδομάδα

Συμφωνείτε με το θεσμό της Λευκής Εβδομάδας

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)
  • Ναι

    Ψήφοι: 2 33.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 4 66.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η Πανελλήνια Ομοσπονδία Ξενοδόχων (ΠΟΞ) επαναφέρει στο προσκήνιο το αίτημα της να θεσπιστεί στην Ελλάδα, σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα, να κλείνουν τα σχολεία λίγες μέρες κατά τη χειμερινή περίοδο, σε έναν θεσμό που έχει ονομαστεί «Λευκή Εβδομάδα».
https://www.cnn.gr/news/ellada/story...e-kleista-sxoleia-poy-proteinoyn-oi-xenodoxoi
_____
Ως μέλος της γενιάς των 30αρηδων θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγνώμη (στους σημερινούς μαθητές και φοιτητές) γιατί ως γενιά δεν κάναμε τις σωστές κινήσεις για να γίνει η λευκή εβδομάδα θεσμός.

Φέτος η λευκή εβδομάδα επανέρχεται στο προσκήνιο και φέτος πρεπει πρέπει να γίνει θεσμός. Μη κάνετε το ίδιο λάθος που κάνατε οι συνομιλικοί μου.
:thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Γτ το θεωρεις τοσο μεγαλο λαθος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γτ το θεωρεις τοσο μεγαλο λαθος??

Δεν θεωρώ λάθος τη λευκή εβδομάδα. Λάθος είναι η μη εφαρμογή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παίδες στα ελληνικά σχολεία (και πανεπιστήμια) έχουμε πολύ περισσότερες διακοπές εν συγκρίσει με άλλα ευρωπαϊκά κράτη (ξέρω σίγουρα για Γερμανία και Ολλανδία, φαντάζομαι δεν αποτελούν εξαιρέσεις). Δε βλέπω τέτοιο λόγο εφόσον έχουμε Χριστούγεννα, Πάσχα και αρκετές εθνικές εορτές, πλην του τρίμηνου καλοκαιριού που αλλού είναι δίμηνο. Καλές οι διακοπές αλλά δε μπορούν συνεχώς να αυξάνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παίδες στα ελληνικά σχολεία (και πανεπιστήμια) έχουμε πολύ περισσότερες διακοπές εν συγκρίσει με άλλα ευρωπαϊκά κράτη (ξέρω σίγουρα για Γερμανία και Ολλανδία, φαντάζομαι δεν αποτελούν εξαιρέσεις). Δε βλέπω τέτοιο λόγο εφόσον έχουμε Χριστούγεννα, Πάσχα και αρκετές εθνικές εορτές, πλην του τρίμηνου καλοκαιριού που αλλού είναι δίμηνο. Καλές οι διακοπές αλλά δε μπορούν συνεχώς να αυξάνονται.


Η αλήθεια είναι ότι στο εξωτερικό δίνουν μεγάλη σημασία στις διακοπές των Χριστουγέννων και το Πάσχα συνηθως δεν έχουν δυο εβδομάδες κενές όπως έχουμε εμεις. Έχουν όμως μερικες μέρες κενές τέλη Μαρτίου (spring break), και μετά έχουν και αυτοί μερικες αργίες... Εμεις έχουμε δυο μεγάλα breaks τα Χριστούγεννα και το Πάσχα, συν αρκετές αργίες... Όταν ήμουν στο σχολείο φυσικά και ήθελα να είχαμε λευκή εβδομάδα, τώρα όμως δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο. Πόσες διακοπές να έχουμε πια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η λευκή εβδομάδα είναι ένα θεσμός που υπάρχει σε αρκετές χώρες του κόσμου και το συνδυάζουν με βόλτα στα χιονοδρομικά κέντρα και οικονομική τόνωση των περιοχών που φιλοξενούν χιονοδρομικά κέντρα. Στην Ελλάδα που ο χειμώνας είναι τόσος μικρός επιβάλλεται η λευκή εβδομάδα να γίνει θεσμός.

Όταν ο δάσκαλος/καθηγητές κοπανάει τους μαθητές/σπουδαστές/φοτητές με εργασίες για το σπίτι το τριήμερο χάνεται.

Διατηρούμε το θεσμό των "αποκριών" και προτρέπουμε τους νέους να πιούνε μέχρι τελικής πτώσεως και ξαφνικά μας ενοχλούν τα σκι και τα χειμερινά sport σε μια χώρα που όταν έχει χειμερινούς ολυμπιακούς αγώνες η δημόσια τηλεόραση θα δείχνει το πατρινό καρναβάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Νομίζω ότι επιβάλλεται να ψηφισθεί και ένα επίδομα για τη λευκή βδομάδα στους καθηγητές του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, προκειμένου να προτρέψει τους διδάσκοντες να αξιοποιήσουν το κενό και να μεταβούν με τα παιδιά τους σε κάποιο τουριστικό προορισμό και να τονώσουν έτσι την εθνική μας οικονομία. Γενικά είμαι υπέρ του μέτρου.
Το ότι είμαι φοιτητής με μητέρα εκπαιδευτικό και θα χρησιμοποιώ τη λευκή βδομάδα για να φέρνω τη μάνα μου να μου μαγειρεύει κάνα φαγητό και να μου δίνει ένα μικρό έξτρα χαρτζιλίκι είναι παντελώς άσχετο με τη στάση μου αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top