Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Καλυτερα να ακολουθησεις με την σειρα τα κεφαλαια(δηλαδη να πας οξεα βασεις αλατα) :)
μετά την οιξειδοαναγωγή ακολουθεί η χημική κινητική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
μετά την οιξειδοαναγωγή ακολουθεί η χημική κινητική

Οξειδοαναγωγή Θερμοχημεία Χημική Κινητική Χημική Ισορροπία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Οξειδοαναγωγή Θερμοχημεία Χημική Κινητική Χημική Ισορροπία. :)

έχεις δίκιο, απλώς η θερμοχημεία πολλές φορές γίνεται σε συνδυασμό με την χημική κινητική λόγω του μικρού της όγκου:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
μετά την οιξειδοαναγωγή ακολουθεί η χημική κινητική

Ναι αλλα λεει μολις τελειωσω μεχρι και την χημικη ισορροπια-->οποτε οξεα βασεις αλατα ειναι το επομενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέραααα:D
εχω κολλησει πολυ άσχημα με το 3ο κεφάλαιο αντιδράσεις οξειδοαναγωγης ....Γνωρίζω οτι στη υλη ειναι 3 μονο απο τις 6 αντιδράσεις
και έχω μπερδευτεί....πρέπει να κάνω όλες τις ασκήσεις ????
αν οχι όλες ποιές???Κάνω μονή μου τη χημεία γιατι ξαναδίνω.....:confused:
:hmm::hmm::hmm:
Σημείωμα συντονιστή: Το παρών μήνυμα μιλάει για το βιβλίο του Σαλτερή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Καλησπέραααα:D
εχω κολλησει πολυ άσχημα με το 3ο κεφάλαιο αντιδράσεις οξειδοαναγωγης ....Γνωρίζω οτι στη υλη ειναι 3 μονο απο τις 6 αντιδράσεις
και έχω μπερδευτεί....πρέπει να κάνω όλες τις ασκήσεις ????
αν οχι όλες ποιές???Κάνω μονή μου τη χημεία γιατι ξαναδίνω.....:confused:
:hmm::hmm::hmm:
Φυσικα και οχι. Στην αρχη του βιβλιου ο Σαλτερης γραφει τις προτεινομενες ασκησεις απο καθε κεφαλαιο, αν κανεις αυτες (προσθεσεις και 1,2) και το κριτηριο αξιολογησης πιστευω οτι εισαι ενταξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέραααα:D
εχω κολλησει πολυ άσχημα με το 3ο κεφάλαιο αντιδράσεις οξειδοαναγωγης ....Γνωρίζω οτι στη υλη ειναι 3 μονο απο τις 6 αντιδράσεις
και έχω μπερδευτεί....πρέπει να κάνω όλες τις ασκήσεις ????
αν οχι όλες ποιές???Κάνω μονή μου τη χημεία γιατι ξαναδίνω.....:confused:
:hmm::hmm::hmm:
1o κεφαλαιο ειναι :P Πρεπει να ξερεις αυτες τις 3 αντιδρασεις+οσες ειναι απλης η διπλης αντικαταστασης(απ'εξω).Εκτος αυτου αλλη μια ασκηση που πρεπει να γνωριζεις ειναι να βαζεις συντελεστες.Αρα με λιγα λογια πας γραφεις μια αντιδραση (copy paste)απο το βοηθημα(που ουσιαστικα δεν πρεπει να την ξερεις απ'εξω) και βαζεις συντελεστες
πχ C+HNO3->Co2+NO2+H2O βαζεις συντελεστες οξειδωσης κανεις πραξεις και σου βγαινει C+4HNO3->CO2+4NO2+2H2O

Αφου λες οτι ξαναδινεις θυμησου και το θεμα Δ1 που μας βαλανε φετος, αυτο εννοω

Φυσικα και οχι. Στην αρχη του βιβλιου ο Σαλτερης γραφει τις προτεινομενες ασκησεις απο καθε κεφαλαιο, αν κανεις αυτες (προσθεσεις και 1,2) και το κριτηριο αξιολογησης πιστευω οτι εισαι ενταξει.
Αν θυμαμαι καλα εχει και μερικες ακυρες στις προτεινομενες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Στην αντίδραση N2+O2ισορροπια 2ΝΟ2 όλα αέρια αν εισάγουμε ευγενές αέριο διατηρώντας σταθερή την ολική πίεση και θερμοκρασία προς τα που μετατοπίζεται η θέση χημικής ισορροπίας??Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
δεν μετατοπιζεται παραμένει σταθερό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devote

Νεοφερμένος

Ο Devote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να μας ξαναδώσεις την χημική εξίσωση γιατί ειναι γραμμένη λάθος και έχει σημασία εάν η αντίδραση είναι :
Ν2 + Ο2 <=> 2 ΝΟ
ή
Ν2 + 2 Ο2 <=> 2 ΝΟ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά όποιος ξέρει παρακαλώ να απαντήσει!

1) Ο αριθμός οξείδωσης δεν υποδηλώνει απαραίτητα ιοντικό φορτίο? γιατί? Ο αριθμός οξείδωσης γιατί να μην ταυτίζεται με το ιοντικό φορτίο?
2) Ένα άτομο σε πολυατομικό ιόν έχει συνήθως τον ίδιο αριθμό οξείδωσης που θα είχε αν ήταν σε μονοατομικό ιόν?
3) Γιατί αυξάνεται το πυρινό φορτίο όταν αφαιρείται ένα ηλεκτρόνιο , και στην ουσία ένα ουδέτερο άτομοο γίνεται κατιόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παιδιά όποιος ξέρει παρακαλώ να απαντήσει!

1) Ο αριθμός οξείδωσης δεν υποδηλώνει απαραίτητα ιοντικό φορτίο? γιατί? Ο αριθμός οξείδωσης γιατί να μην ταυτίζεται με το ιοντικό φορτίο?
2) Ένα άτομο σε πολυατομικό ιόν έχει συνήθως τον ίδιο αριθμό οξείδωσης που θα είχε αν ήταν σε μονοατομικό ιόν?
3) Γιατί αυξάνεται το πυρινό φορτίο όταν αφαιρείται ένα ηλεκτρόνιο , και στην ουσία ένα ουδέτερο άτομοο γίνεται κατιόν?

1) σ.12 σχολικό : ο ΑΟ ενος ατομου σε μια μοριακη ενωση είναι το φαινομενικό φορτίο, ο Α.Ο ενός ιοντος σε μια ιοντική ένωση ειναι το πραγματικό φορτίο του ιόντος.
2) σ.13 σχολικο 7 - Το αθροισμα των Α.Ο των ατόμωνν σε μια ενωση ισούται με το 0 ενώ των ΑΟ των ατομων σε πολυατομικό ιον ισούται με το φορτίο του ιόντος.
3) Αποβολή ηλκτρονίων έχεις οξείδωση δηλαδή αυξάνεται ο Α.Ο.. μπορεί ομως η αποβολη ηλεκτρονιων αυτη να ειναι φαινομενική και οχι πραγματικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου..
Αλλά και πάλι δεν κατάλαβα την ερώτηση 3.. τι σχέση έχει αυτό με το πυρινικό φορτίο. Το πυρινικό φορτίο είναι στην ουσία η έλξη του πυρίνα προς ένα ηλεκτρόνιο. Άρα εφόσον αφαιρεθεί αυτό το ηλεκτρόνιο πώς αυξάνεται ο πυρινικό φορτίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου..
Αλλά και πάλι δεν κατάλαβα την ερώτηση 3.. τι σχέση έχει αυτό με το πυρινικό φορτίο. Το πυρινικό φορτίο είναι στην ουσία η έλξη του πυρίνα προς ένα ηλεκτρόνιο. Άρα εφόσον αφαιρεθεί αυτό το ηλεκτρόνιο πώς αυξάνεται ο πυρινικό φορτίο?

Οταν αφαιρειται ενα ηλεκτρονιο απο ενα ουδετερο ατομο (11Na->11Na+) το ιον 11Νa+ εχει μεγαλυτερη ταση να προσεκλυσει ηλεκτρονια απο το 11Νa,ετσι ωστε να γινει παλι ουδετερο.Ετσι γινεται μεγαλυτερη η ελξη των ηλεκτρονιων της εξωτερικης στιβαδας απο τον πυρηνα.
Γενικα σε αυτες τις ασκησεις οπου εχεις ιοντα δεν σου προτεινω να ασχολεισαι με το δραστικο πυρηνικο φορτιο.Ασχολησου με τα πρωτονια οταν δεν εχεις τιποτα αλλο να γραψεις πχ
10Ne 11Na+ 12Mg2+
nεξ=2 nεξ=2 nεξ=2
e-εξωτ=8 e-εξωτ=8 e-εξωτ=8
p+=10 p+=11 p+=12
Ο πυρηνας με τα λιγοτερα p+ ελκει ασθενεστερα τα e- της εξωτερικης στιβαδας.Αρα απο αυτο μπορεις να βγαλεις συμπερασματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Με το καθηγητή κάναμε από τα πρώτα 4 κεφάλαια μόνο τις ασκήσεις του σχολικού. Μου είπε πως αυτές που είναι μέσα είναι αρκετές. Παρ'όλα αυτά έχω και το βοήθημα του Σαλτερη. Να κάνω από εκεί και ασκήσεις ή μόνο ερωτήσεις θεωρίας-Σ/Λ? Είναι αρκετές του σχολικού οι ασκήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα! Με το καθηγητή κάναμε από τα πρώτα 4 κεφάλαια μόνο τις ασκήσεις του σχολικού. Μου είπε πως αυτές που είναι μέσα είναι αρκετές. Παρ'όλα αυτά έχω και το βοήθημα του Σαλτερη. Να κάνω από εκεί και ασκήσεις ή μόνο ερωτήσεις θεωρίας-Σ/Λ? Είναι αρκετές του σχολικού οι ασκήσεις?

Δεν εχω κανει του σχολικου στην χημεια να πω την αληθεια,αλλα θυμαμαι οτι στην ταχυτητα εχει λιγες.Νταξει καλο ειναι παντως να λυσεις και μερικες απ'τον σαλτερη,πιο πολυ για να εξοικειωθεις.Οσον αφορα την θεωρια οπως σε βολευει αλλοι ασχολουνται στο τελος,αλλοι το πανε σιγα-σιγα με πλανο-πρωτα κανω ερωτησεις θεωριας,μετα ασκησεις-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δεν εχω κανει του σχολικου στην χημεια να πω την αληθεια,αλλα θυμαμαι οτι στην ταχυτητα εχει λιγες.Νταξει καλο ειναι παντως να λυσεις και μερικες απ'τον σαλτερη,πιο πολυ για να εξοικειωθεις.Οσον αφορα την θεωρια οπως σε βολευει αλλοι ασχολουνται στο τελος,αλλοι το πανε σιγα-σιγα με πλανο-πρωτα κανω ερωτησεις θεωριας,μετα ασκησεις-.
Ευχαριστώ! Πιστεύεις πως αν κάνω όλες τις προτεινόμενες του σαλτερη στα πρώτα κεφάλαια θα είμαι εντάξει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Πιστεύεις πως αν κάνω όλες τις προτεινόμενες του σαλτερη στα πρώτα κεφάλαια θα είμαι εντάξει?

Εγω γενικα δεν κανω προτεινομενες κρινω μονος μου για το ποιες αξιζουν και ποιες οχι(καλα δινω και 2η φορα γι'αυτο).Αυτο που σου προτεινω ειναι να ρωτησεις τον καθηγητη για το ποιες ασκησεις αξιζουν και ποιες οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Εγω γενικα δεν κανω προτεινομενες κρινω μονος μου για το ποιες αξιζουν και ποιες οχι(καλα δινω και 2η φορα γι'αυτο).Αυτο που σου προτεινω ειναι να ρωτησεις τον καθηγητη για το ποιες ασκησεις αξιζουν και ποιες οχι
Ευχαριστώ! Και εγώ 2η φορά δίνω, απλά πέρυσι δε δούλευα το βοήθημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Και εγώ 2η φορά δίνω, απλά πέρυσι δε δούλευα το βοήθημα :P

Παρακαλω :) Ε τοτε θα εχεις σχηματισει και εσυ μια γενικη εικονα για το τι βαζουν στις πανελληνιες.Γενικα παρατηρωντας θεματα πανελληλιων θα βρεις μερικα ομοια στοιχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top