Κτηνιατρική ΑΠΘ

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Γεια σας .. και εγω με την σειρα μου θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τα μορια .. οσοι εχετε δωσει ή οσοι προετοιμαζεστε για αυτη την σχολη , τι συμβουλες θα δινατε σε μαθητες πρωτης λυκειου για να κατασφερουν τον στοχο τους , την κτηνιατρικη δηλαδη ...:/:

Διαβάσμα, διάβασμα και διάβασμα. Γενικότερα για να πετύχει κανείς την εισαγωγή του σε σχολή της αρεσκείας του θα πρέπει να το θέλει πολύ ώστε να στρωθεί στο διάβασμα και να μην τα παρατήσει πριν καταφέρει να πραγματοποιήσει το στόχο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary99

Νεοφερμένος

Η Mary99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια! Πέρασα Κτηνιατρική στο ΑΠΘ, κανείς συμφοιτητής; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magdalik

Νεοφερμένος

Η Magdalik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα σας
Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου, ωστόσο φέτος το καλοκαίρι κατάφερα και πήρα το άνευ μέσω αγώνων, επομένως έχω ήδη εξασφαλισμένη τη θέση μου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Χρειάζεται να προαναφέρω πως γενικά ήμουν πάντα καλή μαθήτρια (19+), αλλά δεν θεωρώ ότι η αξιολόγηση του σημερινού εκπαιδευτικού συστήματος είναι ρεαλιστική, οπότε υπολογίστε πως ήμουν απλά μια καλή μαθήτρια. Στη Β λυκείου αποφάσισα πως θα ακολουθήσω τεχνολογική κατεύθυνση και προετοιμαζόμουν όλη τη χρόνια για εκεινα τα μαθήματα. Αφού πήρα το άνευ (καλοκαίρι 2019) σταμάτησα τα φροντηστηρια και αποφάσισα να ακολουθήσω την κατεύθυνση της υγείας καθώς δεν μου αρέσει κάποια άλλη σχολή πέρα από τις "ιατρικές" και τα τεφαα. Πλέον κανω χαλαρά φροντιστηριο μόνο στη βιολογία και για το σχολείο δεν διαβάζω ιδιαίτερα στα υπολοιπα μαθηματα.
Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω (αποκλειστικά φοιτητές της κτηνιατρικής απθ) ποσό δύσκολα είναι τα πράγματα εκεί, ποσό δυσνόητα είναι τα μάθημα και ποσό διάβασμα χρειάζεται η όλη σχολή. Φυσικά όλα αυτά εξαρτώνται από τον καθένα, αλλά ισως μου απαντήσετε και με βάση την πλειοψηφία των συμφοιτητών σας.
Γενικώς πάντα υπήρχε στο μυαλό μου η κτηνιατρική. Αγαπω τα ζώα και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με πτώματα ζώων κλπ. Το μόνο που φοβάμαι είναι πως ίσως επειδή δεν έχω περάσει την «δοκιμασία» των πανελληνίων (με το υπερβολικό και συστηματικό διάβασμα) θα δυσκολευτώ υπερβολικά στη σχολή καθώς γνωρίζω πως αν δεν είναι η δυσκολότερη, είναι από τις πιο δύσκολες.
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
οταν λες πηρες το ανευ τι εννοεις?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλησπέρα σας
Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου, ωστόσο φέτος το καλοκαίρι κατάφερα και πήρα το άνευ μέσω αγώνων, επομένως έχω ήδη εξασφαλισμένη τη θέση μου στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Χρειάζεται να προαναφέρω πως γενικά ήμουν πάντα καλή μαθήτρια (19+), αλλά δεν θεωρώ ότι η αξιολόγηση του σημερινού εκπαιδευτικού συστήματος είναι ρεαλιστική, οπότε υπολογίστε πως ήμουν απλά μια καλή μαθήτρια. Στη Β λυκείου αποφάσισα πως θα ακολουθήσω τεχνολογική κατεύθυνση και προετοιμαζόμουν όλη τη χρόνια για εκεινα τα μαθήματα. Αφού πήρα το άνευ (καλοκαίρι 2019) σταμάτησα τα φροντηστηρια και αποφάσισα να ακολουθήσω την κατεύθυνση της υγείας καθώς δεν μου αρέσει κάποια άλλη σχολή πέρα από τις "ιατρικές" και τα τεφαα. Πλέον κανω χαλαρά φροντιστηριο μόνο στη βιολογία και για το σχολείο δεν διαβάζω ιδιαίτερα στα υπολοιπα μαθηματα.
Θα ήθελα λοιπον να ρωτήσω (αποκλειστικά φοιτητές της κτηνιατρικής απθ) ποσό δύσκολα είναι τα πράγματα εκεί, ποσό δυσνόητα είναι τα μάθημα και ποσό διάβασμα χρειάζεται η όλη σχολή. Φυσικά όλα αυτά εξαρτώνται από τον καθένα, αλλά ισως μου απαντήσετε και με βάση την πλειοψηφία των συμφοιτητών σας.
Γενικώς πάντα υπήρχε στο μυαλό μου η κτηνιατρική. Αγαπω τα ζώα και δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με πτώματα ζώων κλπ. Το μόνο που φοβάμαι είναι πως ίσως επειδή δεν έχω περάσει την «δοκιμασία» των πανελληνίων (με το υπερβολικό και συστηματικό διάβασμα) θα δυσκολευτώ υπερβολικά στη σχολή καθώς γνωρίζω πως αν δεν είναι η δυσκολότερη, είναι από τις πιο δύσκολες.
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Καλησπέρα. Επειδή πέρασα και εγώ με το άνευ (του 5%) στην φαρμακευτικη, θα σου έλεγα να προσέξεις ιδιαίτερα την χημεία (και λίγο την φυσική αν την έχει στο πρόγραμμα σπουδών). Επίσης πρόσεξε το απολυτήριο σου! Υπάρχουν βάσεις !! Εγώ είχα απολυτήριο 20 οπότε δεν είχα θέμα. Γενικά σου προτείνω να μην αποκοπείς τελείως από το επίπεδο των πανελλαδικών (ειδικά στην χημεία). Αν σου αρέσει μην το φοβάσαι! Πήγαινε και να διαβάσεις όπως το απαιτεί η σχολή. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Είχα τις ίδιες ανησυχίες αλλά μετά από την πρώτη μου εξεταστική κατάλαβα κάτι που μου είχαν πει και μεγαλύτεροι φοιτητές. Δεν έχει σημασία το παρελθόν του λυκείου (εκτός από τις βάσεις εννοειται που θα έχει ο καθένας). Βλέπεις παιδιά από πανελλαδικές να μην τα πάνε καλά στις εξεταστικές ενώ παιδιά από τους αθλητές να τα περνάνε όλα . Όλα εξαρτώνται από το διάβασμα που θα ρίξεις στη σχολή, το οποίο μάλλον θα είναι περισσότερο από κάποιο άλλο παιδί που έχει μάθει να διαβάζει πολύ σκληρά. Εν ολίγοις είναι όλα πάνω σου. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και να ακολουθήσεις την κτηνιατρική αν είναι αυτό που θες πραγματικά.
 

Magdalik

Νεοφερμένος

Η Magdalik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα. Επειδή πέρασα και εγώ με το άνευ (του 5%) στην φαρμακευτικη, θα σου έλεγα να προσέξεις ιδιαίτερα την χημεία (και λίγο την φυσική αν την έχει στο πρόγραμμα σπουδών). Επίσης πρόσεξε το απολυτήριο σου! Υπάρχουν βάσεις !! Εγώ είχα απολυτήριο 20 οπότε δεν είχα θέμα. Γενικά σου προτείνω να μην αποκοπείς τελείως από το επίπεδο των πανελλαδικών (ειδικά στην χημεία). Αν σου αρέσει μην το φοβάσαι! Πήγαινε και να διαβάσεις όπως το απαιτεί η σχολή. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Είχα τις ίδιες ανησυχίες αλλά μετά από την πρώτη μου εξεταστική κατάλαβα κάτι που μου είχαν πει και μεγαλύτεροι φοιτητές. Δεν έχει σημασία το παρελθόν του λυκείου (εκτός από τις βάσεις εννοειται που θα έχει ο καθένας). Βλέπεις
Καλησπέρα. Επειδή πέρασα και εγώ με το άνευ (του 5%) στην φαρμακευτικη, θα σου έλεγα να προσέξεις ιδιαίτερα την χημεία (και λίγο την φυσική αν την έχει στο πρόγραμμα σπουδών). Επίσης πρόσεξε το απολυτήριο σου! Υπάρχουν βάσεις !! Εγώ είχα απολυτήριο 20 οπότε δεν είχα θέμα. Γενικά σου προτείνω να μην αποκοπείς τελείως από το επίπεδο των πανελλαδικών (ειδικά στην χημεία). Αν σου αρέσει μην το φοβάσαι! Πήγαινε και να διαβάσεις όπως το απαιτεί η σχολή. Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Είχα τις ίδιες ανησυχίες αλλά μετά από την πρώτη μου εξεταστική κατάλαβα κάτι που μου είχαν πει και μεγαλύτεροι φοιτητές. Δεν έχει σημασία το παρελθόν του λυκείου (εκτός από τις βάσεις εννοειται που θα έχει ο καθένας). Βλέπεις παιδιά από πανελλαδικές να μην τα πάνε καλά στις εξεταστικές ενώ παιδιά από τους αθλητές να τα περνάνε όλα . Όλα εξαρτώνται από το διάβασμα που θα ρίξεις στη σχολή, το οποίο μάλλον θα είναι περισσότερο από κάποιο άλλο παιδί που έχει μάθει να διαβάζει πολύ σκληρά. Εν ολίγοις είναι όλα πάνω σου. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και να ακολουθήσεις την κτηνιατρική αν είναι αυτό που θες πραγματικά.

Σε ευχαριστώ πολύ, σίγουρα βοηθήθηκα.
Ελπίζω να είσαι ευχαριστημένος από την επιλογή σου και να τα πας καλά:)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οταν λες πηρες το ανευ τι εννοεις?

Κατέκτησα μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και έχω ελεύθερη είσοδο σε πανεπιστήμια (πλην των ειδικών σχολών λ.χ. Αστυνομία, στρατιωτικές σχολές κλπ)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Κατέκτησα μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και έχω ελεύθερη είσοδο σε πανεπιστήμια (πλην των ειδικών σχολών λ.χ. Αστυνομία, στρατιωτικές σχολές κλπ)
προσαυξηση μοριων δεν εχουν οι αθλητες??αδικο παντως εντελως αυτο.ενας να σκιζεται στο διαβασμα και να μενει εξω για 1 μοριο και ενας που πηρε μεταλλιο καπου να μπαινει οπου γουσταρει.ποτε μου δεν καταλαβα αυτο.
 

Magdalik

Νεοφερμένος

Η Magdalik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
προσαυξηση μοριων δεν εχουν οι αθλητες??αδικο παντως εντελως αυτο.ενας να σκιζεται στο διαβασμα και να μενει εξω για 1 μοριο και ενας που πηρε μεταλλιο καπου να μπαινει οπου γουσταρει.ποτε μου δεν καταλαβα αυτο.

Σε συγκεκριμένα αναγνωρισμένα αθλήματα, σε πανευρωπαϊκες ή παγκόσμιες κατακτήσεις (συγκεκριμένων θέσεων) έχεις "πλήρες" άνευ για την τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου. Θα πρέπει να γίνει αλλαγή στο σύστημα. Θεωρώ πως το ολικό άνευ θα έπρεπε να ισχύει μόνο για τα τεφαα και για τις υπόλοιπες σχολές μια προσαύξηση μορίων.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Σε συγκεκριμένα αναγνωρισμένα αθλήματα, σε πανευρωπαϊκες ή παγκόσμιες κατακτήσεις (συγκεκριμένων θέσεων) έχεις "πλήρες" άνευ για την τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου. Θα πρέπει να γίνει αλλαγή στο σύστημα. Θεωρώ πως το ολικό άνευ θα έπρεπε να ισχύει μόνο για τα τεφαα και για τις υπόλοιπες σχολές μια προσαύξηση μορίων.
τι να σου πω δεν το ξερα αυτο.φυσικα και ειναι παντελως αδικο.δεν μπορει να μπαινει καποιος ιατρικη που εχει 19000 μορια επειδη ξερει να κλωτσαει μια μπαλα και ενα παιδι που εχει σκιστει στο διαβασμα να μενει εξω για 1 μοριο.βασικα ουτε προσαυξηση μοριων δεν επρεπε να υπαρχει.δεν στεκει και απορω πως ισχυει ακομα
 

Magdalik

Νεοφερμένος

Η Magdalik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τι να σου πω δεν το ξερα αυτο.φυσικα και ειναι παντελως αδικο.δεν μπορει να μπαινει καποιος ιατρικη που εχει 19000 μορια επειδη ξερει να κλωτσαει μια μπαλα και ενα παιδι που εχει σκιστει στο διαβασμα να μενει εξω για 1 μοριο.βασικα ουτε προσαυξηση μοριων δεν επρεπε να υπαρχει.δεν στεκει και απορω πως ισχυει ακομα

Και πάλι συμφωνώ εν μέρει μαζί σου. Ωστόσο αυτό γινεται με την λογική της επιβράβευσης: ότι αφιερώνεις μεγάλο μέρος του χρόνου σου στον αθλητισμό και «προσφέρεις» στον αθλητικό τομέα τη χώρας. Εκτός αυτού, οι περισσότεροι από μας καταβάλλουμε μεγάλη προσπάθεια για να ισορροπήσουμε πρωταθλητισμό και σχολείο/φροντηστηριο καθώς και μεις έχουμε στόχο για κάποιο πανεπιστήμιο (σημείωση: το άνευ μπορείς να το διεκδικήσεις από Δευτέρα λυκείου και έπειτα). Από την άλλη σκέψου ότι οι θέσεις στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των διακριθέντων αθλητών δεν καλύπτουν τις θέσεις αυτών που εξετάζονται κανονικά με γραπτές εξετάσεις. Επομένως, αν κάποιος αθλητής με άνευ περάσει σε μια υψηλή σχολή και δυσκολεύεται να την βγάλει, ειναι αποκλειστικά δικό του πρόβλημα (υπ όψιν ότι -από δω και πέρα τουλάχιστον- θα ισχύει το ν+2 για την εξάλειψη των αιωνίων φοιτητών)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
να τον επιβραβευσεις χρηματικα και να του δωσεις καλυτερες εγκαταστασεις να προπονειται κτλπ.καμια σχεση να μπαινει σε ενα πανεπιστημιο ετσι με αυτο.ειναι σαν να παει ενας που χει 19000 μορια και να απαιτησει να του δωσουν μεταλλιο σε ενα αθλημα επειδη εβγαλε πολλα μορια.παραλογο
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
να τον επιβραβευσεις χρηματικα και να του δωσεις καλυτερες εγκαταστασεις να προπονειται κτλπ.καμια σχεση να μπαινει σε ενα πανεπιστημιο ετσι με αυτο.ειναι σαν να παει ενας που χει 19000 μορια και να απαιτησει να του δωσουν μεταλλιο σε ενα αθλημα επειδη εβγαλε πολλα μορια.παραλογο


Νομίζω ότι η φιλοσοφία της νομοθεσίας είναι να δώσει στα παιδιά που διαπρέπουν σε ένα άθλημα και μία άλλη εναλλακτική πέρα από τον αθλητισμό, δεδομένου ότι δεν είναι πολλά τα αθλήματα που θα τα βιοπορίσουν εσαεί. Ως εκ τούτου, το άνευ σε σχολές και εκτός του 90% είναι κάτι αρκετά μικρό για να δημιουργεί πρόβλημα. Επιπρόσθετα, πόσα παιδιά τον χρόνο διακρίνονται σε πανευρωπαϊκά/παγκόσμια;

Αν καταργήσουμε το άνευ για αθλήματα κ.λπ. τότε θα έπρεπε να το καταργήσουμε και για μαθηματικές ολυμπιάδες ή ολυμπιάδες βιολογίας κ.λπ. που μου φαίνεται εξίσου άδικο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,439 μηνύματα.

Όσοι είστε της σχολής, έχει πιάσει το μάτι σας τίποτα περίεργο;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Όσοι είστε της σχολής, έχει πιάσει το μάτι σας τίποτα περίεργο;
Ελλαδιστάν. Και μην ακούσω πάλι κανέναν να παινεύεται για τα ελληνικά πανεπιστήμια «μπουχουχου ρίχνετε hate ενω είμαστε καλύτεροι απο το εξωτερικό» όταν συμβαίνουν τέτοια και χειρότερα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

Όσοι είστε της σχολής, έχει πιάσει το μάτι σας τίποτα περίεργο;
...μια φωτογραφία αποφοίτησης ήταν το πρώτο στοιχείο που οδήγησε τον καταγγέλλοντα στις Εσωτερικές Υποθέσεις. Σε αυτήν εμφανίζεται ένας φοιτητής, Σεπτέμβρη του 2019, να παίρνει το πτυχίο του στην τελετή αποφοίτησης, ενώ σχεδόν όλη η σχολή ήξερε ότι χρωστάει μαθήματα!
Λογικά πρέπει να έχεις γερές άκρες εντός κι εκτός σχολής για κάτι τέτοιο, ίσως και αρκετό καλαματιανό 5κιλο. Όπως και να χει τραγικό!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.

Όσοι είστε της σχολής, έχει πιάσει το μάτι σας τίποτα περίεργο;
Γιοοοουααααττ;;
Βρε μήπως ήταν γιος καθηγητή ή κάτι τέτοιο;
Πρέπει να έχεις τρομερά κονέ για να παίξεις τόσο χοντρή παρανομία
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,439 μηνύματα.
Εμενα επίσης μεγάλη εντύπωση μου κάνει πως ο πρύτανης ο Παπαϊωάννου παραιτήθηκε για να κατεβει με τη ΝΔ

Και μετα λέγαμε γιατί να είναι άραγε εναντίον των φοιτητών που έκαναν διαδηλώσεις και καταληψεις
 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τελειωσα πολλα χρονια πριν τη συγκεκριμενη σχολη.Ηταν πολυ δυσκολη κ σε επιπεδο μαθηματων κ απο αποψη καθηγητων..δεν με εκπλησει το αρθρο που διαβασα ...κλικες..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Για να καταλαβω περνανε πτυχιο και στην αναλυτικη βαθμολογια δεν φαινοταν περασμενος βαθμος στα μαθηματα αυτα?Ή εικονικα εμπαινε περασμενος βαθμος?Φοβερο παντως οτι συνεβη και αυτο!!Ηταν το μονο που δεν ειχαμε ακουσει ολα αυτα τα χρονια!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τελειωσα πολλα χρονια πριν τη συγκεκριμενη σχολη.Ηταν πολυ δυσκολη κ σε επιπεδο μαθηματων κ απο αποψη καθηγητων..δεν με εκπλησει το αρθρο που διαβασα ...κλικες..

Που να δείτε σε πιο ερευνητικού χαρακτήρα Τμήματα όπως Μαθηματικά, Φυσική, κτλ τι γίνεται ειδικά στα μεταπτυχιακά προγράμματα που είναι λίγο ασαφούς περιεχομένου και ακαδημαϊκής στόχευσης. Απλά, η γνωστή τακτική είναι να μην μιλάει κανείς γιατί ο καθένας βολεύεται με βαθμούς, πτυχία, ξεροκόμματα από projects καθηγητών (και επιλογή ή προώθηση σε μεταπτυχιακά του ίδιου Τμήματος).

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όλοι πέφτουμε από τα σύννεφα γιατί αν δεν πέφταμε από τα σύννεφα, θα έπρεπε να μην είχαμε τόσα Τμήματα Πανεπιστημίων σε μια χώρα χωρίς βιομηχανία. Άρα όλοι αυτοί κάτι πρέπει να κάνουν. Σε μια πτωχευμένη χώρα με τηλεοπτικά πλεονάσματα (για προεκλογική κατανάλωση) χωρίς ουσιαστική παραγωγή και βιομηχανικές εξαγωγές, είναι κάπως ύποπτο το γεγονός ότι έχουμε τόσα δημόσια Πανεπιστήμια και δεκάδες Τμήματα (με το πακέτο πτυχίο-μεταπτυχιακό-διδακτορικό).

Για να καταλαβω περνανε πτυχιο και στην αναλυτικη βαθμολογια δεν φαινοταν περασμενος βαθμος στα μαθηματα αυτα?Ή εικονικα εμπαινε περασμενος βαθμος?Φοβερο παντως οτι συνεβη και αυτο!!Ηταν το μονο που δεν ειχαμε ακουσει ολα αυτα τα χρονια!

Ναι, φοβερό φίλε μου. Μη σου πω και μοναδικό. :dizzy2: Πέφτουμε από τα σύννεφα για μια ακόμη φορά στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας. Δεν αντέχεται άλλο αυτή η νοοτροπία ότι τάχα μου δεν ξέρουμε τίποτα. Με αυτή τη λογική, χάσαμε τις προάλλες νέους ανθρώπους στα Τέμπη και πριν κάτι μήνες ένα παιδάκι στο σχολείο, όταν το χτύπησε η πόρτα από την έκρηξη του καυστήρα. Αλλά σαφώς η επικαιρότητα τρέχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top