Πώς διαχειριζόμαστε τα μαθήματα που δεν περάσαμε;

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Γεια σου.
Και εγώ πηγαίνω στην ίδια σχολή!
Δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα αν δεν περάσεις τα προαπαιτούμενα. Καλύτερα να ασχοληθείς με την υγεία σου και τα υπόλοιπα θα έρθουν απο μόνα τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν έγινε και τίποτα αν καθίσεις αντί για 4 χρόνια 5, και μάλιστα με τέτοιο λόγο υγείας να συντρέχει. Η διάγνωσή σου είναι πρόσφατη, προφανώς δεν έχει κατακαθίσει ακόμα σαν γεγονός για να το ξεπεράσεις, και το απόλυτα λογικό μέσα σε όλα αυτά είναι να μην μπορείς να συγκεντρωθείς. Υποτροφίες και ευκαιρίες για πρακτική είναι πολύ νωρίς ούτως ή άλλως να διεκδικήσεις και δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει το έτος εισαγωγής (που θα δείχνει ότι έμεινες έναν χρόνο πίσω).

Θα έλεγα να συζητήσεις αυτό που σε απασχολεί με τον γιατρό σου (σε παρακολουθεί ψυχίατρος? Έχεις ξεκινήσει συνεδρίες?). Ακαδημαϊκά -ο λόγος που έγραψες εδώ δηλαδή- να ξέρεις ότι είσαι εντάξει και δεν χάνεις κάτι με τον έναν χρόνο πίσω. Θα παρακολουθείς κανονικά τα μαθήματα με τους πρωτοετείς τους φετινούς και θα τα καταφέρεις σιγά-σιγά.

Καλή τύχη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν έγινε και τίποτα αν καθίσεις αντί για 4 χρόνια 5, και μάλιστα με τέτοιο λόγο υγείας να συντρέχει. Η διάγνωσή σου είναι πρόσφατη, προφανώς δεν έχει κατακαθίσει ακόμα σαν γεγονός για να το ξεπεράσεις, και το απόλυτα λογικό μέσα σε όλα αυτά είναι να μην μπορείς να συγκεντρωθείς. Υποτροφίες και ευκαιρίες για πρακτική είναι πολύ νωρίς ούτως ή άλλως να διεκδικήσεις και δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει το έτος εισαγωγής (που θα δείχνει ότι έμεινες έναν χρόνο πίσω).

Θα έλεγα να συζητήσεις αυτό που σε απασχολεί με τον γιατρό σου (σε παρακολουθεί ψυχίατρος? Έχεις ξεκινήσει συνεδρίες?). Ακαδημαϊκά -ο λόγος που έγραψες εδώ δηλαδή- να ξέρεις ότι είσαι εντάξει και δεν χάνεις κάτι με τον έναν χρόνο πίσω. Θα παρακολουθείς κανονικά τα μαθήματα με τους πρωτοετείς τους φετινούς και θα τα καταφέρεις σιγά-σιγά.

Καλή τύχη :D


Απλά έχω αγχωθεί ότι ίσως εμφανιστούν ευκαιρίες που τελικά χάσω...πχ κάποια ευκαιρία για κάποιον στο 2ο/3ο έτος που δεν θα μπορώ να την έχω γιατί θα είμαι πίσω στα μαθήματα... ίσως όλο αυτό δεν ισχύει καν και ειναι στο μυαλό μου? Απλά μου έχει κολήσει πολύ άσχημα.

Έχω ξεκινήσει τώρα σιγά σιγά, αλλά είναι νωρίς ακόμη ... θέλω να προσπαθήσω να περάσω τις αλυσίδες τουλάχιστον...αλλά πραγματικά με τρελαίνει αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top