Ιστορικό Αρχαιολογικό vs Φιλολογία

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Καλημέρα. Ποια διαφορά έχουν αυτα τα 3 τμήματα μεταξύ τους; Κάτι γνωστούς που ρώτησα μου είπαν οτι είναι τα ίδια ακριβώς. Αλλοι όμως μου είπαν πως άλλο κύρος έχει η φιλολογία, και άλλο το ΦΠΨ για παράδειγμα.. Με ποιο πτυχίο θα μπορείς να βρεις ευκολότερα μια θέση σε κάποιο φροντιστήριο; Εννοώ, ποιο είναι πιο ανώτερο; Να σημειώσω πως σιχαίνομαι την ιστορία, γι' αυτό δε θα ήθελα εκεί που θα πάω να κάνω μόνο ιστορία. Το λεω για το ιστορικό, γιατί μ' έχουν πει οτι γίνονται και άλλα μαθήματα (αρχαία-λατινικά).
Με πτυχίο φιλολογίας θα μπορώ να διδάσκω τα πάντα (εκθεση, λογοτεχνία, ιστορία, αρχαία, λατινικά)
Με πτυχίο ιστορικού μόνο ιστορία;
Με πτυχίο ΦΠΨ;

Απ' όσο ξέρω, στο δημόσιο τομέα αυτά τα 3 πτυχία αντιμετωπίζονται ισάξια, δηλαδή διορίζεσαι ως φιλόλογος. Στα φροντιστήρια όμως; Θα μπορείς να διδάσκεις αρχαία έχοντας πτυχίο ΦΠΨ: Γιατι στο τμήμα αυτό απ' όσο ξέρω άγνωστα κείμενα δεν κάνουν καθόλου. Ζήτημα να κάνουν 3-4...

Επιπλέον, σ' αυτές τις σχολές, καλύτερο τμήμα έχει η Κομοτηνή ή τα Γιάννενα;
Τέλος, το τμήμα πχ της Θεσσαλονίκης λέγεται σκέτο φιλολογία, ενώ την Κομοτηνή "ελληνική φιλολογία". Δεν έχει καμία διαφορά, σωστά; Εννοώ εκεί που αναγράφονται οι βάσεις, εχουν διαφορετικά ονόματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλημέρα. Ποια διαφορά έχουν αυτα τα 3 τμήματα μεταξύ τους; Κάτι γνωστούς που ρώτησα μου είπαν οτι είναι τα ίδια ακριβώς. Αλλοι όμως μου είπαν πως άλλο κύρος έχει η φιλολογία, και άλλο το ΦΠΨ για παράδειγμα.. Με ποιο πτυχίο θα μπορείς να βρεις ευκολότερα μια θέση σε κάποιο φροντιστήριο; Εννοώ, ποιο είναι πιο ανώτερο; Να σημειώσω πως σιχαίνομαι την ιστορία, γι' αυτό δε θα ήθελα εκεί που θα πάω να κάνω μόνο ιστορία. Το λεω για το ιστορικό, γιατί μ' έχουν πει οτι γίνονται και άλλα μαθήματα (αρχαία-λατινικά).
Με πτυχίο φιλολογίας θα μπορώ να διδάσκω τα πάντα (εκθεση, λογοτεχνία, ιστορία, αρχαία, λατινικά)
Με πτυχίο ιστορικού μόνο ιστορία;
Με πτυχίο ΦΠΨ;

Απ' όσο ξέρω, στο δημόσιο τομέα αυτά τα 3 πτυχία αντιμετωπίζονται ισάξια, δηλαδή διορίζεσαι ως φιλόλογος. Στα φροντιστήρια όμως; Θα μπορείς να διδάσκεις αρχαία έχοντας πτυχίο ΦΠΨ: Γιατι στο τμήμα αυτό απ' όσο ξέρω άγνωστα κείμενα δεν κάνουν καθόλου. Ζήτημα να κάνουν 3-4...

Επιπλέον, σ' αυτές τις σχολές, καλύτερο τμήμα έχει η Κομοτηνή ή τα Γιάννενα;
Τέλος, το τμήμα πχ της Θεσσαλονίκης λέγεται σκέτο φιλολογία, ενώ την Κομοτηνή "ελληνική φιλολογία". Δεν έχει καμία διαφορά, σωστά; Εννοώ εκεί που αναγράφονται οι βάσεις, εχουν διαφορετικά ονόματα...
οι αποφοιτοι και των 3 τμηματων διδασκουν στα σχολε
ια ολα τα μαθηματα συνηθως.στα φροντιστηρια αρχαια και λατινικα οι αποφοιτοι του κλασσικου,ιστορια κατ. οι αποφοιτοι του ιστ/αρχ. και λογοτεχνια αποφοιτος του τμηματος φιλολογιας και εκθεση αποφοιτος του φπψ.ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ!(ειδικα στο σχολειο!).αρχαια για παραδειγμα διδασκουν μια χαρα και οι αποφοιτοι του ιστ/αρχ.
μη νομιζεις οτι στα φροντιστηρια κοιτανε μονο απο ποιο τμημα πηρες το πτυχιο.το σημαντικοτερο ειναι να εχεις παρει το πτυχιο σου με καλο βαθμο!τα καλυτερα τμηματα φιλολογιας στην ελλαδα απο οσο ξερω ειναι της θεσσαλονικης των ιωαννινων(για τ οποιο εχω ακουσει με διαφορα τα καλυτερα σχολια) και της αθηνας.επισης εχει βελτιωθει το επιπεδο και στη φιλολογια της πατρας.μετα σου προτεινω της κρητης.καλυτερα να αποφυγεις την κομοτηνη γιατι γενικα δεν ακουγονται και τα καλυτερα για το τμημα.επισης το τμημα στην κομοτηνη (φιλολογιας) λεγεται ΄΄ελληνικη φιλολογια΄΄ τωρα για ποιο λογο θα σε γελασω,εφοσον διδασκονται παρα πολλα λατινικα οποτε αυτο το ΄΄ελληνικης΄΄ μαλλον αποτυχημενο ειναι.βεβαια ισως επειδη στην κομοτηνη υπαρχει η μουσουλμανικη κοινοτητα γινεται καποιος διαχωρισμος...
στο δημοσιο τομεα και τα τρια πτυχια αναγνωριζονται το ιδιο.εφοσον δεν σου αρεσει η ιστορια καλυτερα να αποφυγεις το ιστ/αρχ(δες τον οδηγο σπουδων)-εχει και φιολολογικα μαθηματα οπως εννοειται και μαθηματα αρχαιολογιας και ιστοριας της τεχνης.αν επιλεξεις δηλαδη αυτ το τμημα μπορεις να ακολουθησεις την κατευθυνση αρχαιολογιας και ιστοριας της τεχνης(και οχι την κατευθυνση ιστοριας.)στο τμημα αυτο γινονται και αρκετα φιλολογικα μαθηματα.να ξερεις οτι το ιστ/αρχ ειναι ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα τμηματα-πολυ ωραια μαθηματα.
η φιλολογια εχει αναμφισβητητα μεγαλο κυρος και προτιμαται απο μεγαλο μερος των μαθητων.εχει πολλα αρχαια, λογοτεχνια
και γλωσσολογια αλλα δυστυχως ΛΙΓΑ μαθηματα ιστοριας.για μενα η φιλολογια και το ιστ/αρχ ειναι απο τα καλυτερα τμηματα του 1 πεδιου.
το φπψ εχει και αυτο αρκετα φιλολογικα μαθηματα και σαφως λιγοτερη ιστορια απο το ιστ/αρχ(3 μαθηματα).στο 3 ετος διαλεγεις κατευθυνση:φιλοσοφια ή παιδαγωγικη ή ψυχολογία.απο αυτο το τμημα βγαινεις μονο φιλολογος.
στον ασεπ συμμετεχουν οι αποφοιτοι και των 3 τμηματων.το πλεονεκτημα για μενα στον ασεπ το εχουν οι αποφοιτοι φιλολογιας και του ιστ/αρχ καθως τα αρχαια και η ιστορια στον ασεπ ειναι τα δυσκολοτερα μαθηματα.ομως και οι αποφοιτοι του φπψ μπορουν να σαφως επιτυχουν (εχουν πλεονεκτημα στα παιδαγωγικα) ωστοσο θα πρεπει να καταβαλουν μεγαλυτερη προσπαθεια.στο σχολειο μπορεις να διδαξεις οποιοδηποτε φιλολογικο μαθημα.οπως ηδη σου ειπα αρχαια μπορουν να διδαξουν μια χαρα και οι αποφοιτοι του ιστορικου ή λογοτεχνια μπορουν να διδαξουν και οι αποφοιτοι του φπψ.να ξερεις οτι πρεπει να διαβασεις πολυ σε οποιο τμημα κι αν περασεις!
οσο για την περιοχη που θα σπουδασεις σου ειπα τι γνωριζω για τα τμηματα φιλολογιας.για τα ιστ/αρχ και τα φπψ δεν γνωριζω και πολλα.να προσπαθησεις να περασεις ή στην αθηνα ή την θεσσαλονικη (γιατι φυσικα εχουν μεγαλο κυρος) αλλα να ξερεις οτι και στο πανεπιστημιο ιωαννινων τα τμηματα της φιλοσοφικης ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(ειδικα το φιλολογικο;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι σου αρέσει περισσότερο.Αν σου αρέσει η ιστορία ή η αρχαιολογία-τέχνη τότε το ιστορικό-αρχαιολογικό είναι ιδανική επιλογή.Αν προτιμάς την λογοτεχνία η την γλώσσα τότε το φιλολογικό είναι η κατάλληλη επιλογή.Αυτά δεν σημαίνει ότι δεν θα κάνεις και κάποια γλωσσικά μαθήματα στο ιστορικό,και λίγα επίσης μαθήματα ιστορίας στο φιλολογικό.Και τα δύο είναι απαιτητικά τμήματα και παρέχουν σημαντικές και ωραίες γνώσεις στον φοιτητή.Το φπψ είναι επίσης ενδιαφέρον,σαφώς πιο βατό τμήμα απο τα άλλα δύο απο τα οποία θα κάνεις κάποια μαθήματα ώστε να είσαι σε θέση να διδάξεις.
Να γνωρίζεις πάντως ότι απο ιστορικό τμήμα έχεις και την δυνατότητα να απασχοληθείς και σε άλλους τομείς πλήν εκπαίδευσης.Το τμήμα της Αθήνας είναι με διαφορά το καλύτερο τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας καθώς συνεργάζεται με τα καλύτερα ερευνητικά ιδρύματα της χώρας και έχει στο δυναμικό του κορυφαίους επιστήμονες ιστορικούς και αρχαιολόγους.
Τώρα όσον αφορά το κύρος και το ποιο είναι καλύτερο τμήμα αν και δεν είναι σοβαρή μια τέτοια κουβέντα,οι γνώμες ποικίλουν.Αλλοι θεωρούν ότι έχει περισσότερο κύρος η κλασική φιλολογία άλλοι ότι είναι περισσότερο "λαμπερή"η ιστορία της τέχνης.Στα φροντιστήρια μάλλον δεν παίζει και κανένα σημαντικό ρόλο τι πτυχίο έχεις,ούτε κάν ο βαθμός,αλλά το άν είσαι καλός στην δουλειά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

archieyeahh

Νεοφερμένος

Ο archieyeahh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και γω είμαι γ' λυκείου και έχω το δίλημμα "φιλολογία ή ιστορικό" γιατί πολύ απλά μου αρέσουν και τα αρχαία και τα λατινικά και η ιστορία. Ποτέ δε συμπάθησα λογοτεχνία, έκθεση και γενικά την ανάπτυξη του λόγου. Και στα αρχαία πάντα μου άρεσε το άγνωστο, γραμματική, συντακτικό και όχι τα ερμηνευτικά.... Η ιστορία, από την άλλη μου αρέσει γενικά, αλλά δεν συμπαθούσα ποτέ το τρόπο διδασκαλίας της ιστορίας και φυσικά την παπαγαλία της στη γ' λυκειου....
1) Ξέρετε αν στο πανεπιστήμιο ισχύει πάλι ο θεσμός της παπαγαλίας, είτε στη μία σχολή είτε στην άλλη είτε και στις 2?
2) Στη φιλολογία εμμένουν πολύ στις ερμηνευτικές αναλύσεις ή ασχολούνται και με το "άγνωστο" όπως το ονομάζουμε στο λύκειο? Τι υπερισχύει?
3) Εγώ απο την ιστορία θυμάμαι πάρα πολύ ονόματα, χρονολογίες και τέτοιου είδους λεπτομέρειες γιατί πάντα μου έμεναν χωρίς προσπάθεια....
4) Από το ιστορικό βγαίνεις και με δυνατότητες αρχαιολογίας (μουσεία, πινακοθήκες κλπ) ? Εννοώ από την ειδίκευση του ιστορικού, όχι τη σχολή γενικα.
5) Υπάρχει περιπτωση να γινει διαχωρισμος των ειδικοτητων ??? Εγω θελω να γινω φιλολογος γενικά, αλλά δε θα ήθελα να στερηθώ είτε την ιστορία, αν πάω φιλολογία ή τα υπόλοιπα μαθήματα αν πάω ιστορικό.

Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη,
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε γνώμη εκθέσετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Το τι θα γίνει στο μέλλον ουδείς γνωρίζει δηλαδή άν θα γίνει διαχωρισμός των ειδικοτήτων η συγχώνευση των τμημάτων.Ολα είναι ρευστά.Πάντως επειδή φιλολογία=λογοτεχνία θα χρειαστεί να ασχοληθείς ιδιαιτέρως με ερμηνευτικά ώς επι το πλείστον δηλαδή.Αν σε ενδιαφέρει η γλώσσα αυτή καθ αυτή τότε το γλωσσολογικό είναι καλύτερη επιλογή.Αλλά αυτό ας το επιβεβαιώσει κάποιος φοιτητής του εν λόγω τμήματος και ειδίκευσης.Και οι δύο σχολές έχουν αποστήθιση αλλά όχι όπως στο λύκειο καθώς οι ύλες των μαθημάτων είναι μεγάλες.Επιλέγοντας ειδίκευση ιστορίας εκτός απο φιλόλογος μπορείς με μεταπτυχιακά να εργαστείς και σε μουσεία.Τώρα για ανασκαφές έχω ακούσει ότι εργάζονται και ιστορικοί πάλι μάλλον με κάποιο μεταπτυχιακό ίσως στην αρχαιολογία.Οι θέσεις πάντως σε αυτή την περίπτωση είναι πιο λίγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τι θα γίνει στο μέλλον ουδείς γνωρίζει δηλαδή άν θα γίνει διαχωρισμός των ειδικοτήτων η συγχώνευση των τμημάτων.Ολα είναι ρευστά.

Χλωμό το βλέπω. Δεν τους συμφέρει να "σπάσουν" τον κλάδο ΠΕ02 των φιλολόγων. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εγώ βλέπω μια συνεχιζόμενη συρρίκνωση σε αυτά τα τμήματα...πρώτα σε εισακτέους....τώρα σε διοικητικούς....αύριο σε μέλη δεπ και στο τέλος πάρε μια συγχώνευση γιατι αλλιώς δεν δουλεύει το μαγαζί.Κάτι τέτοιο ψυχανεμίζομαι μακάρι να διαψευστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μισό λίγο να καταλάβω, γιατί με ορισμένα που διαβάζω εδώ μέσα...

Συγχώνευση; Εννοείς να δημιουργηθεί αποκλειστικός κλάδος για τους φιλολόγους, διαφορετικός για τους ιστορικούς-αρχαιολόγους κοκ ; Αν αυτό εννοείς, πιο πολύ για κατακερματισμός μου κάνει... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Συγχώνευση των τμημάτων λέω βρε.Ενα τμήμα με κατευθύνσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αααα!

Τότε θα πάνε οι βάσεις στα ουράνια!! :eek: 18000+. Θα κονταροχτυπιέται με την νομική;;; :look:

Nah...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
who cares για το άν θα κοντράρει την νομική...Εδώ εξηγούμε στο παιδί πώς έχει η κατάστασις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
who cares για το άν θα κοντράρει την νομική...Εδώ εξηγούμε στο παιδί πώς έχει η κατάστασις

Ω θεοί! :worry:

Με αυτό που είπα εννοούσα ότι είναι σχεδόν αδύνατον να συμβεί κάτι τέτοιο (η συγχώνευση που λες) καθώς θα εκτινάξει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τις βάσεις αυτών των σχολών που θα φτάσουν κοντά σε εκείνες της νομικής. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αχ εσύ ξαναδίνεις.Ε καλά μην περιμένεις να συγχωνευτούν και αμέσως.:PΠάντως εγώ προτείνω φπψ.Εύκολο,γρήγορο και συμφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ εσύ ξαναδίνεις.Ε καλά μην περιμένεις να συγχωνευτούν και αμέσως.:PΠάντως εγώ προτείνω φπψ.Εύκολο,γρήγορο και συμφέρει

Ναι, ξαναδίνω, αλλά πώς σου ήρθε; :P Και καλά ότι ανησυχώ για τις βάσεις; Nah... Αν συγχωνευτούν θα αργήσει πολύ να συμβεί αυτό. Συμφωνώ δηλαδή με εσένα. Τώρα για το ΦΠΨ, ό,τι αρέσει στον καθένα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Είχα μια καθηγήτρια ιδιαίτερα σε αρχαία και έκθεση απόφοιτη ΦΠΨ που ήταν καταπληκτική.Καμία σχολή δεν βγάζει ανώτερους φιλολόγους από τις άλλες.Εγώ προσωπικά προτιμώ το Ιστορικό Αρχαιολογικό επειδή τρελαίνομαι για ιστορίες,αρχαιολογίες κτλ και βγαίνεις και αρχαιολόγος και φιλόλογος.Προσωπικά δεν θα μπορούσα να κάνω τις λογοτεχνίες και την τεράστια εμβάθυνση στη γλώσσα,τα βυζαντινά και τη γλωσσολογία της φιλολογίας ούτε τις ψυχολογίες και τις φιλοσοφίες του ΦΠΨ.Ο καθένας επιλέγει τι του ταιριάζει.Ελπίζω αυτό το μήνυμα να βοηθήσει όλους αυτούς που είναι ανάμεσα σε αυτες τις τρεις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top