Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,030 εγγεγραμμένα μέλη και 2,416,262 μηνύματα σε 75,347 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 528 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ιατρική: Γνώσεις που αξίζει να μοιραστούμε

Επαμεινώνδας25

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Επαμεινώνδας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Επαμεινώνδας25 έγραψε: στις 15:24, 09-12-15:

φοκο επειδη αν πας σε καρδιολογο το ακους.ποια η διαφορα κωδωνα στηθοσκοπιου με διαφραγμα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,452 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 22:50, 09-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Επαμεινώνδας25
φοκο επειδη αν πας σε καρδιολογο το ακους.ποια η διαφορα κωδωνα στηθοσκοπιου με διαφραγμα
Mε το διάφραγμα ακούς ήχους μεγαλύτερης συχνότητας (S1-S2) με τα κώδωνα ακούς χαμηλής συχνότητας (φυσήματα).
Τώρα έχουν βγει τα master τα οποία ουσιαστικά ενσωματώνουν κώδωνα και διάφραγμα μαζι και η εναλαγή γινεται με πίεση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επαμεινώνδας25

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Επαμεινώνδας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Επαμεινώνδας25 έγραψε: στις 14:44, 10-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Mε το διάφραγμα ακούς ήχους μεγαλύτερης συχνότητας (S1-S2) με τα κώδωνα ακούς χαμηλής συχνότητας (φυσήματα).
Τώρα έχουν βγει τα master τα οποία ουσιαστικά ενσωματώνουν κώδωνα και διάφραγμα μαζι και η εναλαγή γινεται με πίεση.
ναι αλλα δεν καταλαβα τι ειναι.παιρνεις το πιεσομετρο ωραια??που ειναι πανω στο στηθοσκοπιο??αυτο θελω να μου πεις
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,452 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 23:43, 21-12-15:

Θυρεοειδής

Βρίσκεται κάτω από τον λάρυγγα και ακουμπά στην τραχεία. Αποτελείται από δύο λοβούς που ενώνονται μεταξύ μου με έναν ισθμό. Ζυγίζει 20-25 γραμμάρια και ο δεξιός λοβος είναι συνήθως διπλάσιος από τον αριστερό. Είναι μεγαλύτερος στις γυναίκες και αυξάνεται στην εφηβεία. στην κύηση, στην γαλουχία και κατά το τέλος της έμμηνου ρύσης.

Λειτουργική μονάδα είναι το θυλάκιο. Ο θυρεοειδής έχει χιλιάδες θυλάκια που διατάσσονται σε μια ουσία που λέγεται κολλοειδές. Το κύριο συστατικό του Κολλοειδούς είναι η θυρεοσφαιρίνη μια πρωτείνη που ειναι πλούσια σε ιώδιο.

Ο Θυρεοειδής προσλαμβάνει το ανόργανο ιώδιο από το πλάσμα το οποίο ενώνεται με την τυροσίνη και ουσιαστικά έτσι δημιουργούνται οι Θυρεοειδικές ορμόνες (Τ4,Τ3). Αποθηκεύονται στα θυλακιώδη κύτταρα και απελευθερώνονται μετά από διέγερση.

Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε: στις 23:15, 15-02-16:

Πως γινεται η μετρηση της οστικης πυκνότητας;
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε: στις 05:38, 16-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
Πως γινεται η μετρηση της οστικης πυκνότητας;
Dexa test λέγεται και ειναι ακτινολογικό εξέταση
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,732 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε: στις 20:25, 16-02-16:

Επαναστατική μέθοδος: Θεραπεύτηκαν 9 στους 10 ασθενείς με λευχαιμία

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sandman

Νεοφερμένος

Ο Sandman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Sandman έγραψε: στις 23:32, 16-02-16:

There's Absolutely No Evidence That Pesticides Are To Blame For The Rise In Microcephaly

γιατι μας εχουν πρηξει ολιγον
Παράθεση

Κομνηνός

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,571 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε: στις 03:01, 19-02-16:

για πειτε λιγο τωρα
υπαρχει γενικοτερη συσκοτιση και απο πολλους γιατρους και απο φαρμακοποιους για την αντιμετωπιση μιας πληγης σε ατομο χωρις αντιτετανικηη καλυψη

εχω ρωτησει και γιατρους και φαρμακοποιους και βασει οσων διαβασα στο δικτυο μου τα ειπαν λαθος!
το λοιπον εχουν περασει πανω απο 10 χρονια απο τοτε που εκανα αντιτετανικο εμβολιο(την ανανεωση που λεμε),νομιζω 15 καπου εκει
ε στο διαστημα αυτο(10+) οταν ειχα πληγη εκανα τον ορο

ομως μαθαινω πως εκανα μια τρυπα στο νερο,ο ορος ειναι για εικοσι μερες και μετα το ΙΔΙΟ τραυμα απο τετανο μπορει να νοσησει,εισαι ακαλυπτος
οποτε διαβασα πρεπει να κανεις ταυτοχρονα και το εμβολιο! το ενα στο ενα χερι το αλλο στο αλλο
σημερα ειχα εναν μικρο τραυματισμο στο κεφαλι(πρακτικα ενα σπυρι ματωσε απο γδαρσιμο) ,για να ειμαι ειλικρινης δεν ασχοληθηκα,αλλωστε δεν εβλεπα και τπτ μεσα στα μαλλια,απλα ματωσε κ πονουσε,τα κλασικα,μια μικρη πληγη μου ειπαν.
ε ειδα ενα αρθρο για τον τετανο επ αφορμη και διαβασα τα οσα,πως τοσα χρονια εκανα μια τρυπα στο νερο,μαλιστα εγραφε ειναι τα πολυ μικρα τραυματα που νοσουν διοτι κανεις δεν τα δινει σημασια
τωρα μου μπηκαν ιδεες!ισως και ιδεοψυχαναγκαστικες εδω που τα λεμε οποτε αυριο λεω να κανω τον ορο και μεθαυριο ή την δευτερα καλυτερα αφου μεθαυριο ειναι κυριακη το εμβολιο
αν και ο οργανισμος μου ειναι αδυναμος αυτες τις ημερες λογω κακου υπνου και ενος κρυολογηματος/κοπωσης

πως το βλεπετε και κυριως αφου κανω το εμβολιο αφου εχω να κανω την ανανεωση πανω απο 10 χρονια,πως παει μετα; ξανακανω εμβολιο σε ενα μηνα και μετα σε 6/12 μηνες ; κατι τετοια διαβασα ή μηπως αρκει η μια φορα του εμβολιου πυο θα κανω για δεκαετια ;..αλλα δεν τα λενε και πολυ ξεκαθαρα σε εναν πινακα που παραθετουν

το λοιπον ρωτω γιατι οι γιατροι που ρωτησα και ο φαρμακοποιος μου τα ειπαν λαθος,τουλαχιστον συγκρισει με το αρθρο(επισημο)που διαβασα,το οποιο επισης δεν το λες 100% κατανοητο.γενικως υπαρχει συγχυση για το θεμα απο οτι καταλαβαινω
να στε καλα

edit οκ ηλθον ειδον απηλθον,το ψαξα και βρηκα κατι ξενα links κ ερευνες σχετικες και κατατοπιστηκα,παντως παιζει παραπληροφορηση στο θεμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 19-02-16 στις 11:54.
Παράθεση

spy-ak

Τιμώμενο Μέλος

H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,732 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε: στις 12:54, 19-02-16:

Αφού έχεις πάνω από 10 χρόνια να κάνεις το εμβόλιο, καλό είναι να το ξανακάνεις, και μετά από 10 χρόνια πάλι. Ο ορός προστατεύει μόνο για τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο της πιθανής μόλυνσης, όχι για αργότερα. Βέβαια, δε χρειάζεται σε κάθε πληγή ορός, μην τρελαινόμαστε. Όπως είπες κι εσύ, εάν αναφερόμαστε σε πληγή που έχει επιμολυνθεί με χώμα ή σκουριά ή γενικά σε μια ρυπαρή, βρώμικη πληγή, τότε οι πιθανότητες είναι αυξημένες για είσοδο και ανάπτυξή του στον οργανισμό στον οργανισμό και τότε θα χρειαστεί ορός, διαφορετικά δεν υπάρχει κάποια ένδειξη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε: στις 15:05, 19-02-16:

Αυτό δε θα έπρεπε να ισχυει για όλα τα εμβόλια? Όλα τα κύτταρα μνήμης του ανοσοποιητικού δεν εξαφανίζονται μετα απο 10-15 χρόνια?
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 3 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε: στις 18:26, 30-10-16:

Πολλά πολλα συγχαρητήρια
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια