Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού Παντείου vs Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης ΕΚΠΑ vs Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας ΑΠΘ

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ok! Ευχαριστώ πολύ!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να ρωτήσω, ποια πιστεύετε είναι τα καλύτερα μεταπτυχιακά για Επικοινωνία και Μ.Μ.Ε.; Για παράδειγμα, το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών είναι καλό για μεταπτυχιακό όταν έχουμε να κάνουμε για δημοσιογραφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Λοιπον, σιγουρα υπαρχουν καποια πολυ ενδιαφεροντα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο αλλα θα σου πω αυτα που θεωρω καλυτερα στην Ελλαδα που προσωπικα με ενδιαφερουν και περισσοτερο..λοιπον απο ΕΚΠΑ: θεωρω καλυτερα απο την αποψη οτι κανουν λιγο πιο ευρυ το αντικειμενο της εργασιας σου την κατευθυνση "κοινη γνωμη και δημοσια επικοινωνια" και αυτο που αφορα πολιτισμικες σπουδες..επισης καλο για μαρκετινγκ πιστευω οτι ειναι στο οικονομικο πανεπιστημιο "μαρκετινγκ και επικοινωνια με νεες τεχνολογιες" και απο παντειο ισως το "πολιτιστικη διαχειρηση"..τελος, ενδιαφερον φαινεται παλι στο ΕΚΠΑ αυτο που αφορα σε ευρωπαικες επικοινωνιες..(ευρωπαικες επικοινωνιες:δομες και πολιτικες)..Το παντειο και το ΕΚΠΑ εχουν και μερικα ακομα θα τα αναφερω ονομαστικα απλα τονισα αυτα που προσωπικα βρισκω πιο ενδιαφεροντα.
λοιπον εκπα: συγκρουσεις:διαχειρηση συγκρουσεων και επικοινωνια (κι αυτο ισως σου "ανοιγει"καπως το αντικειμενο και ψηφιακα μεσα επικοινωνιας και περιβαλλοντα αλληλεπιδρασης..παντειο εχει ακομα "επικοινωνια και ρητορικη των μεσων" και "νεα μεσα και δημοσιογραφια"
Αυτα απο οσα ξερω και εχω ψαξει εγω ελπιζω να βοηθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Βοήθησες και ευχαριστώ!! Πώς σου ακούγετε κάποιο μεταπτυχιακό σε υπολογιστές, πληροφορική, προγράμματα και συστήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
σιγουρα εχει προοπτικες τωρα που ολοενα αναπτυσσεται η τεχνολογια οποτε νομιζω ειναι καλο για να ευρυνει και το αντικειμενο και αν σε ενδιαφερουν κιολας αυτα και τα πας καλα με πληροφορικη ειναι πολυ "δυνατο" νομιζω! εγω δν το αναφερα γιατι δεν ασχολουμαι σε τετοιο βαθμο με πληροφορικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
ΑΑ κατάλαβα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miloudini

Νεοφερμένος

Η miloudini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!! θα μπω στο δεύτερο έτος του τμήματος επικοινωνίας και ΜΜΕ του ΕΚΠΑ...αυτό που θα σας πω είναι ότι αυτή η σχολή σας ανοίγει πολλές πόρτες και σε πιο πρακτικούς τομείς όπως το μάρκετινγκ και ο σχεδιασμός ψηφιακών μέσων...θεωρώ ότι την δουλειά του δημοσιογράφου μπορεί άνετα να την κάνει και κάποιος που δεν έχει τελειώσει τμήμα επικοινωνίας...πχ εγώ που έβαλα την συγκεκριμένη σχολή πρώτη επιλογή ήξερα από την αρχή ότι δεν θέλω με τίποτα να γίνω δημοσιογράφος...προτιμώ χίλιες φορές να κάνω μεταπτυχιακό στο μάρκετινγκ και να εργαστώ σε εταιρίες στο τμήμα μάρκετινγκ παρά να δουλεύω στην τηλεόραση ή στις εφημερίδες παρουσιάζοντας εκπομπές ή αρθρογραφώντας. Σας το λέω γιατί το πτυχίο του εκπα δεν είναι κάτι συγκεκριμένο αλλά σου ανοίγει πολλές διεξόδους και καλό θα ήταν να τις εκμεταλλευτείτε και να εξειδικευτείτε μετά στο μεταπτυχιακό σας σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο του χώρου.
Τώρα όσον αφορά την οργάνωση...ναι παιδιά είμαστε σε ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο,εννοείται ότι οι σχολές υπολειτουργούν, και πάντα θα υπάρχουν αδιάφοροι καθηγητές και αγενείς υπάλληλοι στις γραμματείες σε οποιοδήποτε πανεπιστημιακό τμήμα της χώρας....αλλά όποιος έχει όρεξη να μελετήσει και να βγάλει την σχολή του στα 4 έτη με σωστή οργάνωση και χωρίς να πίνει καφέδες όλη την χρονιά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πετύχει, ότι και αν σπουδάζει...δεν ξέρω για το Πάντειο και το ΑΠΘ αλλά το ΕΚΠΑ προσφέρει πολύ σφαιρική γνώση ειδικά στα 2 πρώτα έτη (κοινωνιολογία,ιστορία,πληροφορική,στατιστική,μεθοδολογία έρευνας,ιστορία της τέχνης,κινηματογραφικές σπουδές,λογοτεχνία,δημοσιογραφικά μαθήματα,ψυχολογία κλπ) και μετά στα 2 τελευταία έτη πρέπει να διαλέξεις πολύ προσεκτικά τα μαθήματα επιλογής σου γιατί αυτά θα είναι που θα σε οδηγήσουν αργότερα σε ένα καλό μεταπτυχιακό και κατ'επέκταση σε μια εξειδίκευση (μην ξεχνάμε ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο δεν συνδέεται με την αγορά εργασίας :P ) από εκεί και πέρα το τμήμα προσφέρει και προγράμματα πρακτικής άσκησης σε εφημερίδες,τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς στα μεγαλύτερα έτη, και εργαστήρια ερευνών έχει πάνω στα ΜΜΕ και την πληροφορική, και ημερίδες οργανώνονται που κι που από κανένα κόμμα....Τέλος πάντων το point είναι ότι όποιο τμήμα και να διαλέξετε υπάρχουν και τα θετικά και τα αρνητικά όπως και σε όλα τα πράγματα. Το τμήμα της Παντείου δεν προσφέρει τόση μεγάλη γκάμα μαθημάτων από όσο έχω δει στο πρόγραμμα σπουδών του αλλά αυτό δεν το κάνει απαραίτητα υποδεέστερο του ΕΚΠΑ πχ....αν και είναι γεγονός ότι στην επαγγελματική σταδιοδρομία ένα πτυχίο του ΕΚΠΑ έχει περισσότερη αίγλη, χωρίς να υποτιμώ τα άλλα πτυχία μην παρεξηγηθώ οκ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkCa

Νεοφερμένος

Η IkCa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ευχαριστουμε! Να σε ρωτησω ξερεις γενικα απο αποφοιτους και μεγαλυτερους αν βρηκαν τελικα εργασια σχετικη με το αντικειμενο τους και αν καποιοι βρηκαν δουλεια απο τα προγραμματα πρακτικης ασκησης; (γιατι εχω ακουσει και κατι τετοιο,τουλαχιστον τα παλαιοτερα χρονια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miloudini

Νεοφερμένος

Η miloudini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστουμε! Να σε ρωτησω ξερεις γενικα απο αποφοιτους και μεγαλυτερους αν βρηκαν τελικα εργασια σχετικη με το αντικειμενο τους και αν καποιοι βρηκαν δουλεια απο τα προγραμματα πρακτικης ασκησης; (γιατι εχω ακουσει και κατι τετοιο,τουλαχιστον τα παλαιοτερα χρονια...)
κοίτα σίγουρα μέσω των προγραμμάτων πρακτικής άσκησης βοηθιέσαι πολύ στο να βρεις δουλειά...αλλά επειδή βρίσκομαι στο δεύτερο έτος ακόμη δεν ξέρω να σου πω στα σίγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassiabn

Νεοφερμένος

Η vassiabn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Όσοι γνωρίζετε, πείτε μου τις απόψεις σας για αυτη την σχολή :)
Επίσης, είναι εύκολο να την βγάλει κανείς?

Σημείωση διαχειριστή:
To μήνυμα προέρχεται από το θέμα
Επικοινωνίας και ΜΜΕ (ΕΚΠΑ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

troupdim

Νεοφερμένος

Ο troupdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες και είμαι ανάμεσα σε δύο τμήματα. Στο Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού της Πάντειου και στο Επικοινωνίας & ΜΜΕ του Καποδιστριακού. Τόσο τα μαθήματα των κατατακτηρίων της Πάντειου, όσο και το γενικότερο πρόγραμμα σπουδών μου φαίνεται πιο ελκυστικό. Ωστόσο θα ήθελα την γνώμη κάποιου που γνωρίζει περισσότερα σχετικά με τα δύο τμήματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς; Ποιος είναι ο στόχος σου; Για να δίνεις κατατακτήριες σημαίνει ότι είσαι ήδη πτυχιούχος και επειδή στην πορεία ανακάλυψες αυτό που πραγματικά σε εκφράζει, προσπαθείς μέσω των κατατακτηρίων να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου. Ασφαλώς δεν ψάχνεσαι τώρα να βρεις τι σου ταιριάζει. Από τη στιγμή λοιπόν που τα πράγματα είναι τόσο συγκεκριμένα (και πρέπει να είναι) στο μυαλό σου, η περιήγηση στις ιστοσελίδες των σχολών θα σου δείξει ποια ανταποκρίνεται περισσότερο σε αυτά που θέλεις να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dolce Vita

Νεοφερμένος

Η Dolce Vita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξέρω να σου πω πολλά , αλλά έχω ακούσει απο άτομα που σπουδάζουν στο ΕΚΠΑ οτι όντως το πρόγραμμα του Παντείου είναι πιο ωραίο. Γνωρίζω και προσωπικά άτομο που έκανε 10% απο το ΕΚΠΑ στο Πάντειο. Βέβαια μπορείς να πας να παρακολουθήσεις μερικές διαλέξεις και στα 2 και να αποφασίσεις μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Γνώμες για Αθλητική Δημοσιογραφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top