Σπουδες στη Γερμανια

bluesky12

Νεοφερμένος

Η bluesky12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα, ειμαι καινουρια σε αυτο το site:)
Λοιπον, εδω και ενα χρονο βασανιζομαι πανω σε ενα θεμα. Θελω πολυ να σπουδασω και να εχω ενα καλο μελλον και ας το πω..επαγγελματικη αποκατασταση; Ζω στο εξωτερικο, στη Γερμανια και σαφως αυτη η χωρα απο την Ελλαδα θα σου προσφερει ενα καλυτερο μελλον. Το θεμα ειναι..ειμαι σχεδον 19 και δεν ξερω ακριβως τι θελω να σπουδασω, διοτι αυτα που με ενδιαφερουν δεν εχουν επαγγελματικη αποκατασταση και δεν ξερω τι να κανω, δεν ξερω καν ποιο επαγγελμα ειναι ενταξει και ποιο οχι..αν και εχω ψαξει λιγο παλι δε με καλυπτει..
Δευτερον, ξερω οτι αν εισαι μεταναστης, για να σε δεχτουν σε καποιο πανεπιστημιο της Γερμανιας η κατι τετοιο χρειαζεται abitur(οχι σε καθε πανεπιστημιο απαραιτητα), κι εγω αυτο δε το εχω, διοτι δεν εχω γραψει καλα στις πανελληνιες σκοπιμα, ειχα σκοπο να δωσω ξανα αλλα εγινε η μετακομιση εκεινο το καλοκαιρι και ειναι πλεον αργα. Αλλα δε μπορω να το αφησω ετσι, σκεφτομαι να γυρισω πισω να δωσω ξανα, να περασω καπου στην Ελλαδα και απο εκει ισως μεταγραφη στη Γερμανια; Η κοινωνικη λειτουργος μου ειπε να μη το κανω αυτο, με συμβουλεψε να αφησω το παρελθον και να συνεχισω μπροστα με οτι εχω, αλλα δε μπορω να το κανω, δε το χωραει ο νους μου, κακα τα ψεμματα δεν εχω τιποτα παρα δυο πτυχια γλωσσας και ενα απολυτηριο γενικου λυκειου. Χρειαζομαι πολυ να γραψω πανελληνιες για να εχω το abitur γιατι ετσι θα εχω πιο πολλες επιλογες στο τι θελω να σπουδασω, αλλα το θεμα παραμενει 'τι θελω να σπουδασω' γιατι μπορει να μη μου χρειαστει αυτο το abitur.
Ειμαι απεγνωσμενη και τραβαω τα μαλλια μου, βοηθεια:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top